Langzaam aan de auto uit het hart van Leiden Schooladviesdienst wil onderwijzers vak kritisch bekijken Advies van Werkgroep Binnenstad: Zoeterwoudse jeugd bouwde eigen wereld in de Loethe Leiden- Noord Bij H. Hartschool ouders zelf aan de slag Ouders bij onderwijs betrekken DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1972 •R ïi LEIDSE COURANT randa^ ,EIDEN Met ingang van 1 oktober zal het Gewestelijk Arbeidsbureau gehuisvest zijn in het nieuwe j gebouw aan de Oosterkerkstraat 1. In verband met de verhuizing zullen de kantoren aan de Douzastraat op 28 en 29 september gesloten zijn. Fietstocht kerkcentrum .EIDSCHENDAM In hel kader van de aktiviteiten rond de bouw van een nieuw kerkcen trum In de wijk Prinsenhof >k met, wordt zondag 1 oktober, in plaats van de bekende autoral- erdrietjy's en wandeltochten nu eens een toertocht per fiets georgeni- seerd, waarbij het wedstrijdele ment echter niet zal ontbreken. >e deelname staat voor iedereen open, kinderen t/m 10 jaar ech ter alleen onder geleide. jet inschrijfgeld is 1 gulden 15 voor volwassenen en 75 cent ÏÏ^Jvoor jongeren, i (S) Hfr Zlln 'raaie prijzen beschikbaar ikq voor goede antwoorden op vra- oooS°N'gen die tiidens en na aflo°P van nuz. 2&de toertocht worden gesteld. Liepen kan zich voor de toertocht 2Stussen 12 en 13 uur aanmelden NC bij de Dr. Perquinschool, Prin- umenta senhof 19, waarbij men een route- beschrijving ontvangt. OEGSTGEEST Het Wit Gele Kruis en het Groene Kruis van Oegstgeest hebben besloten op te gaan in een nieuwe vereniging namelijk Interkruis Oegstgeest. Het Wit Gele Kruis vergadert 5 oktober in het gebouw Lijt- weg 7. De liquidatie van het WGK-Oegstgeest is het voor naamste agendapunt. LEIDEN Peek en Cloppenburg bestaat dit jaar 90 jaar. Ter gelegen heid daarvan bezocht het lelijke eendje Calimero het Leidse filiaal aan de Breestraat. Dat trok uiteraard de belangstelling van vele kinderen. Calimero deelde bovendien kleurplaten uit. Er liggen waar debonnen van 100 gulden te wachten op de jongens en meisjes die de platen het mooiste kleuren. LEIDEN De werkgroep Binnenstad heeft een brief opgesteld aan het college van b. en w., waarin zij een aantal mogelijkheden noemt voor het regelen van het verkeer in de binnenstad, waardoor met weinig kosten het behoud van de binnenstad wordt gewaar borgd. De brief is een vervolg op een eerder opgesteld voorstel (12 juni 1972). Daarin pleitte de werkgroep ervoor om te beginnen met het afsluiten van de Breestraat om tenslotte te komen tot het stabi liseren van het wegennet en de omvang van het autoverkeer in en rondom de binnenstad. Deze doelstelling handhaaft de werkgroep nog steeds, maar zij wil thans andere prioriteiten stellen, die minder schoksgewijs gaan dan een afsluiting van de Breestraat en sneller resultaat hebben. Terloops merkt de werkgroep op zeer teleurgesteld te zijn ge weest over het feit dat haar eerste brief niet in behandeling kwam in een vergadering van de commissie stadsontwikkeling. Wat betreft het punt: wachten met de afsluiting van de Bree straat, zolang niet duidelijk vaststaat hoe de daardoor ver zwaarde verkeersdruk op Ra penburg en Pieterswiik voorko men kan worden, gaat de werk groep geheel mee met de ideeën van de werkgroep Leefbaarheid en Stadsverfraaiing. Daarom stelt de werkgroep Bin nenstad voor eerst een aantal leefgebieden rond de hoofdwin kelstraten zoveel mogelijk te bevrijden van de last van het verkeer, waarna men tot een geleidelijke vermindering van de verkeersdruk in het hart van de binnenstad kan komen. Praten over Kerst-inn OEGSTGEEST In de maand oktober organiseren vormings centrum „Oud Poelgeest" en vormingscentrum „Den Aler- dinck (Laag Zuthem bij Zwolle) weekends voor organisatoren en medewerkers van kerst inns. Op 14 en 15 oktober in Oegstgeest en op 21 en 22 in Laag Zuthem zal men in landelijk overleg van gedachten wisselen over de in houdelijke en praktische zaken rondom de kerst inn. Inlichtin gen en opgaven voor deze bij eenkomsten bij: ,,Oud Poel geest". tel. 01710-52445 en bij „Den Alerdinck", tel. 05290-284. Het wegenplan-1961 vormt hier voor geen goede leidraad meer. De genoemde „binnenring" (Ko- revaarstraat-Hooigracht-Lan- gegracht-Lammermarkt-Mo- lenwerf-Schuttersveld-Stations- plein-Morssingel-Galgewater- brug-Trekvliet-Wi'tte Singel-Jan van Houtkade) dreigt de auto- stroom naar de binnenstad toe te trekken, waardoor woon- en leefgenot nog verder zullen da len. Beter zou het zijn om ge deelten van die binnenring als parkeerruimte te bestemmen. In hun brief noemt de werkgroep een aantal voorbeelden van der gelijke parkeergebieden (Lan- gegracht en Trekvliet), waarbij twee smalle rijstroken opengela ten kunnen worden voor aan- en De werkgroep dringt er verder op aan verschillende parkeertarie ven in te stellen voor auto's met verschillend gebruik: bedienend verkeer kan goedkoop parkeren, mensen die zomaar hun auto kwijt willen, zullen daarvoor duur moeten betalen. Zo wordt de omvang en de aard van het autogebruik beter in de hand gehouden. Dit vereist natuurlijk wel een scherpe en regelmatige controle. De werkgroep besluit zijn brief met vast te stellen, dat een rus tig loopgebied in de binnenstad, goed bereikbaar en omsloten door ruimten voor lang- en kort- parkeerders noodzakelijk is, wil Leiden zijn lunctie als koopcen trum behouden. De toenemende bouw van winkelcentra in de omgeving (makkelijk bereik baar voor auto's) noopt Leiden uiterst kien te zijn op het aan trekkelijk houden en weer aan trekkelijk maken van de binnen stad. Daarvoor Is een actief ste debouwkundig en vervoersbeleid van de gemeente ook op lan gere termijn noodzakelijk. ALPHEN Rietje Penninghoff (midden op de foto) heeft in Alphen de tekenwedstrijd gewonnen die door de Nederlandse Nierstichting was uitgeschreven. In totaal waren 800 tekeningen ingezonden. Dokter J. Veenendaal reikte gisteren de prijzen uit ten huize van het KVP.raadslid Winninghof aan de Rijnkade. Rietje Penninghoff kreeg een ere-prijs, Leny Zwanenbrug de eerste prijs, Truusje Lcideman de tweede prijs en Fraaike Kruiningen en Wim Vonk een gedeelde derde prijs. ZOETERWOUDE - De jeugd heeft gisteren de schoolvrije middag op kostelijke wijze door gebracht in de Loethe. De werk groep „Vrede" had met mede werking van enkele plaatselijke bedrijven voor grote stapels hout gezorgd waarmee hutten gebouwd mochten worden. In het kader van de Vredesweek schiepen zij zo hun eigen we reld. Driftig hamerend verrees in een korte tijd een groot aantal bouwsels van allerlei vorm. Ste vige houten hutten werden afge wisseld met geraamten die be kleed werden met stukken plas tic of behangen met oude kle den en gordijnen. Intussen be ijverden de jongsten zich om onder leiding van kleuterleidsters en odders met schaar en plak- pot allerlei versiersels te maken waarmee de bouwsels werden opgefleurd. Hoe groot de belangstelling van de jeugd was bleek toen rond vier uur de pannekoeken arriveerden die door leden van de ouder comités van de scholen waren ge bakken. De 450 stuks waren niet toereikend om er alle deelne mers één te kunnen verstrek ken. Het samen eten met de teamgenoten die gezamenlijk het onderkomen overeind had den gezet, vormde het hoogte punt van de fijne middag, niet de afsluiting, want tot het val len van de avond waren sommi gen nog bezig met het vervol maken van de bouwsels. Onder de talrijke belangstellenden die de bouwers gadesloegen en soms niet ongenegen waren een hand toe te steken waren o.a. burgemeester J. Detmers, wet houder A. Duindam en secreta ris J. Wingelaar. In de avonduren discussieerden ouders in de aula van de Sja- loomschool over het onderwerp „Spelen in de opvoeding". Directeur Vis niet pensioen Slachthuis moet gaan inkrimpen LEIDEN Dr. H. Vis verlaat deze maand het Leidse slachthuis waarvan hij tien jaar directeur is geweest. Hij heeft de pensioengerech tigde leeftijd bereikt. De scheldende dlrëctour, die ook hoofd is van de vlees keuringsdiensten Lpiden, Hu- zerswoude en Wassenaar, volgde in Leiden destijds dr. K. Rcisma op. nadat hij in 1951 al naar Leiden was ge komen als keuringsarts. Zoeklicht op: IIDEN „De schooladvies- iienst tracht met allerlei moge- ijke middelen de aanpassing van het onderwijs aan het kind te ergemakkelijken", zegt de Utfi'heer Poell, directeur van de «^[schooladviesdienst. Vandaar dat n slecht de schooladviesdienst in Leiden "loord begonnen is met zijn ac- ;tiviteiten. De scholen zijn er 'ervol. er is weinig accommoda- hetgene wat hij wil niet ten uit voer brengen". Vaak gebeurt het dat in besprekingen met de leerkrachten iedereen het er over eens is dat de leerlingen op hun eigen niveau onderwijs moeten hebben. „Een dag later komen ze dan naar je toe met de vraag: „Maar wat moet ik nou doen om dat kind stil te krijgen?" i de ouders zijn slecht ge- Vaak ook zitten de leerkrachten tolefi informeerd. Allemaal oorzaken waardoor kinderen niet graag •or- naar school zouden gaan en ^waardoor hun prestaties bene- snl- den het niveau kunnen blijven. zelf nog te veel vast aan het programma. „Vorig jaar heb ben we gemerkt dat verschillen de leerkrachten tot Pasen zo veel mogelijk individueel onder wijs gaven. Daarna gingen ze opeens op hol „Om het pro gramma nog af te krijgen". De heer Poell vult aan: „Pas had ik nog een gesprek met de hoofd onderwijzeres. Ze zijn het alle maal met je eens maar zij zit ten met een toets die in de zes de klas gedaan moet worden. Daar zouden ze natuurlijk vanaf kunnen komen als het voortge zet onderwijs niet zulke hoge ei sen stelde aan de lagere school jeugd of in ieder geval meer op het kind afgestemde eisen. Nu is het toch zo dat de kinderen maar domv.eg een aantal zaken moeten leren waaruit kan wor den opgemaakt of ze al of niet naar een middelbare school toe kunnen." waar de lieer Bakker mee te Voorlopig kan de schooladvies- (Niet dat we nou zo persé willen dat de leerlingen prestaties le- -veren. Dat is al die jaren al ge- z.' ts.oó beurd. Op de eerste plaats wil loost d» len we er voor zorgen dat Pietje to'aPöi ^et f'jn vindt om naar school te ii.09;gaan en daardoor op zijn ont- i Show. wikkeling afgestemde prestaties UDe F>',?vert"' ze°l de heer Bakker- i.oo Nwilonderwijskundige bij de school- °w. met adviesdienst. Houdt de heer ow, met'Boe" de algemene supervisie opTieii: over de activiteiten van het merend* team van onderwijsdeskundigen schoolmaatschappelijk wer- •■[kers, de heer Bakker trekt de wijk in en onderhoudt contact bissen de leerkrachten en de schooladviesdienst. Vaak zijn er onoverbrugbare moeilijkheden. muzj kampen heeft. „Als de klassen -_eo. te groot zijn kan <L» onderwijzer dienst nog niets veranderen aan het systeem van de middelba re scholen. „Vorig jaar was de heer Bakker de enige onderwijs- desk mdige, daarom leek het ons beter om met de kleuterschool en eerste klassen te beginnen". Dat heeft bij de H. Hartschool aan de Lusthoflaan goed ge wekt. De heer Reiniers, hoofd van de school verte'de ons dat onder invloed van de schoolad viesdienst de eerste klassen in tweeën gesplitst waren (dit ove rigens wel ten koste van een vierde en een zesde klas. die gecombineerd moest worden). Ook liet hij eens leesmethode zien die op aandrang van de heer Bakker aangeschaft was. De hoogste eis, die de schoolad viesdienst aan een taalmethode stelt -is dat zij gelegenheid geeft tot natuurli'ke begeleiding, dat wi' zeggen da: wanneer he: kind een moeiijk woord te-en komt, er door de onderwijz' de me:hode gelegenheid ge geven dit woord ook uit te b.el- den. zodat het kind het begrijpt. „En met zoals vroeger gebeur de dat het woord op het bord geschreven werd. Dan zijn de kinderen het zo weer vergeten. De taalmethode van de H. Hart school is er een die met legpuz- zeltjes in elkaar ligt, met af beeldingen en het woord dat bij de afbeelding hoort. Of het eer ste deel van het woord en op een ander kaartje het tweede. Lopend door de lokalen van de H. Hartschool valt op dat er zo veel mogelijk gedaan is om het de kinderen een prettige om geving te geven. In de grote va kantie zijn er trouwens ook ou ders in de weer geweest voor de school. Zij hebben geverfd, ge timmerd en gordijnen gemaakt. „Dat is iets wat wij zo graag zouden willen, dat de ouders meer betrokken worden bij het onderwijs. Bijvoorbeeld door voor'ezen of domweg in het over'eg tussen leerkrachten en scho ladviesdienst". Hie-mee wil de schooladviesdienst d^ ouders, en daarmee ook de kinderen, een stuk motivatie ge ven om naar school te komen. „Bij de H. Hartschool werkt dat al tamelijk goed. Toen wij er waren, werd een vierde klas even opgevangen door een lid van het oudercomité, die overi gens vaak voor de heer Rei niers de administratie bijhoudt. .Hiermee zijn we er natuurlijk nog lang niet. Het moet zo zijn dat de ouders gaan meedenken i de onderwijssituatie. Dat dit nog lang niet zal gebeuren zien wij ook wel, als wc merken dat het de onderwijzers al zo moei lijk valt kritisch ten opzichte van hun eigen vak te staan". En niet helemaal ten onrechte want zij hebben jarenlang ook m eten doen wat de onderwijzer zei en zij hadden het allemaal ook maar uit hun hoofd te le ren. „Kortom wij zijn niet opge leid om kritisch te denken. Maar eens moet je toch begin nen daar verandering in te bren gen." Vergeefs heeft de schoooladvies- dienst tot nu toe en beroep ge daan op de kweekscholen. „Zij gaan van het standpunt uit er moet eerst maar iets verande ren op de lagere scholen, dan passen wij ons onderwijs wel aan". Het beste zou misschien zijn allebei te beginnen en re gelmatig met elkaar rond de ta fel te gaan zitten. „Dat is ook wat wij proberen maar er is tot nog toe nets van gekomen. Zelfs op de kweekscholen heb ben ze het te druk met hun jaarprogrammaatjes af te wer ken. We zitten nu met het plan te spelen om verschillende klas sen om beurlcn uit te nodigen bij ons om eens iets te vertellen over onszelf of ze eens mee te nemen naar een van „onze" scholen". De heer Bakker vult aan: „Dan kunnen ze meteen eens zien hoe de meete scholen zijn. Want wat heb je nou aan die hospitecr- scholen. Dat zijn scholen waar de leerlingen toch wel netjes blijven de aanstaande praktisch geen krijgt i hun huswerk maken en waar de kinderen het op kunnen bren gen keurig op hun plaatsje te Waar bovendien onderwijzer gelegenheid i te doen, dat bui ten het programma valt. Meest al wordt er dan gezegd: „dat kun je beter doen als je zelf voor de klas staat". Maar hoe kan een onderwijzer dat nou als hij het nooit geleerd heeft?" Zo lijkt de schooladviesdienst in een kringetje rond te draaien. Vernieuwing van het basisonder wijs komt moeizaam op gang omdat de onderwijzers zelf niet geleerd hebben om te experi menteren. De toekomstige on- derwi'zers leren het niet omdat de pedagogische academies zich liever aunpassen aan de basis- scho'en. „Toch hopen we dat er enige vooruitgang komt door ge sprekken. die telkens weer neer komen op het waarom en het hoe van het onderwijs zodat we op een gegeven moment overbo dig zijn geworden. Maar dat kan nog wel een of twee genera ties duren".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3