FC Den Haag ten onder aan gevaar dat in krachtvoetbal schuil t van Spartak Moskou De gedaantewisseling Zinloos Advocaat: FC Den Haag was zichzelf niet. DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT Darwin verdedigde zijn doel dikwijls in ouderwetse stijl: veel stompen. Maar hij hield zijn hok er wel mee schoon. HANS BRES formidabel schot dat Darwin met een reflexbeweging onschadelijk maakte (Van onze sportredactie) T)EN HAAG Toen het Europacupavontuur voor FC Den Haag was - afgelopen, diende manager Eddie Hartmann een zinloos protest in - bij UEFA-waarnemer Joop Martens. „Er is in de eerste helft ruim - zeven minuten te kort gespeeld", motiveerde hij zijn besluit. Joop Martens: „Dat klopt. Alleen al het oponthoud met Bregman klokte ik op 4 minuten 17 seconden". UEFA-waarnemer Joop Martens ging echter tijdens de „rust" de kleedkamer van scheidsrechter Ribeiro binnen en vroeg aan de beide grensrechters of hun horloges gelijk liepen. Dat was het geval, zodat het protest van FC Den Haag nauwelijks kans op slagen heeft. De Portugees Ribeiro maakte zich van het tumult gemakkelijk af. „Er staat nergens dat je blessure tijd moet bijtellen. Meer zeg ik er niet over". DEN HAAG Het doelpunt, dat moést en zou komen, bleef uit. Zelfs doelman Ton Thie stormde naar voren bij een hoek schop of een vrije trap om zijn aandeel te leveren aan de tros spelers die als een levende berg voor het doel van Darwin (Spartak Moskou) opeenhoopten. FC Den Haag, opgescheept met de nederlaag van 1—0 in Moskou, deed van alles, maar ook alles op de verkeerde wijze. Het speelde pressievoetbal, na de rust, terwijl Spar tak Moskou ervoor een portie intimidatie had weggegeven waar de Hagenaars prompt in waren getrapt. Maar FC Den Haag ging ten onder aan het gevaar dat aan krachtvoetbal kleeft: het wanordelij ke, gehaaste spel ten koste van zuiverheid en inzicht. FC Den Haag speelde onvol wassen. En dat voor een team dat vrijwel geheel uit full profs bestaat. Daarom kwam het doelpunt niet dat in elk geval uitzicht had geboden op de volgende ronde want ook de Moskovieten bleken ver re van meesters in het schieten. Geen enkele treffer in twee duels voor de UEFA-Cup, een trieste constatering voor FC Den Haag, dat de juiste weg leek te hebben gevonden maar eensklaps, onder de druk van het niveau waarop gespeeld had moeten worden, opontstellende wijze door de mand viel. De linie, waarop een team voor het grootste deel moet drijven, faajde geheel. Heer en meester waren de Russen op het mid denveld waar Dick Advocaat pas op toeren kwam toen FC Den Haag het ontstuimige krachtvoetbal ging produceren, Aad Kila zich met moeite staan de kon houden en Harald Berg Fc Den Haa8 was het erover verzuimde op te komen. Van eens: „De intimidatietaktiek, die de Russen in de eerste helft toepasten, slaagde volledig." De trainer van Spartak, Simonian, had er deze pasklare verklaring voor. „Wij hebben hier gespeeld zoals FC Den Haag in Moskou. Daar is ons door Nederlanders steeds weer gezegd dat we te week, te lief speelden. We heb ben het nu anders gedaan." hem mocht nog eèn schot wor den verwacht vanuit de tweede lijn. Het kwam niet. Hij kreeg zelfs de beste kans toen doel man Darwin de bal liet vallen maar Berg schoot naast. Dat gebeurde in de periode, waarin FC Den Haag alles-of-niets speelde, Ausputzer Aad Mans veld als spitsspeler ging funge ren en Piet de Zoete, die enorm veel werk verzette omdat hij Spartak speelde inderdaad hard, Gered heb ik voor het eerst op links Zeven minuten was de strijd pas aan de gang toen Cees Bregman door een te hoge trap van Zheri gestaan. Het enige voordeel is werd geraakt in het gelaat. Dokter Rompu (half zichtbaar achter Bregman) probeerde de stroom bit ontstaan doordat een tand was uitgeschopt en de lip was ingescheurd, te stelpen. Dick Advocaat k meewarig toe en Hans Bres komt toelopen. Na de rust viel Bregmans pas uit. Na de wedstrijd kr hij over het veld, op zoek naar zijn tand. „Ik wilde hem bewaren als souvenir van mijn eerste wedst j in een Europees toernooi maar ik vond hem niet meer". dat je bij het naar binnen zwen ken meteen klaar Staat om te schieten. Maar ik speel toch lie ver rechts." Van die kant kwam dan ook het formidabele schot met het rechterbeen dat FC Den Haag over de ellende genstander uit dè weg ging en Het was niet de enige fout. Er heen had kunnen helpen. In een Daartegen trad de reflex stak Darwin een hand op en zo ketste de bal tegen de lat. ook nog De Caluwé moest i teren die in de eerste helft door de razendsnelle Redin kapot was gespeeld, als de grote een zame ook nog het doel van Thie bewaakte als die op avontuur ging in de aanval. Het was te begrijpen maar in een wedstrijd offer. In het prille begin al sprong Zenkov hoog met het been op en raakte Bregman tand uit de mond, gescheurde lip vol in het gelaat. Breg man: „Ik had er toen meteen van au niveau kan en mag uit moeten gaan." zoiets niet voorkomen. Het ty- Hij bleef erin en eerst na de rust peert eens te meer de wanhoop kwam Paul Roodnat in zijn waaraan FC Den Haag ten plaats, waardoor Hans Bres prooi was omdat het doelpunt naar rechts verhuisde. Bres: uitbleef. „Tegen PSV, meedogenloos soms. Daarvan werd Cees Bregman het slacht- Bres had het harde optreden wie wel bij FC Den Haag? niet verwacht, hoewel hij een van de spelers was die er het minst last van had gehad. „Je mag het eigenlijk niet zeggen, maar je moet wel de eerste schop geven." Deze jeugdige voetballer, pas debuterend i hoofdploeg, begreep er meer van dan de meeste anderen, die zich lieten inpalmen door het spel van Spartak dat geen te- hem ook geen r scheidsrechter Ribeiro onvol doende op. Eenmaal toonde hij de gele kaart, aan Papajev. Hij had zijn kruit kennelijk al ver schoten door voor de wedstrijd het bestuur van FC Den Haag er op te wijzen dat hij niet zou tolereren dat flesjes, bierblikjes of rookbommen zouden worden geworpen. Maar hij vergat te kijken naar de inderdaad ontoe laatbare wijze waarop Zenkov optrad. Mansveld: „Dat die tegen hem niet is opgetre- over het doel schoot en fi van opzij het doel in vrije pl tie voorlangs schoot. werd slecht geplaatst, het bal verlies was boven het normale, het Haagse middenrif werd op- gerold door de Moskovieten, die Er trainer Teunissen J in Papajev een speler hadden die lijn in de ploeg bracht. FC Den Haag miste die figuur, stel de zich chaotisch teweer en was geheel van zijn stuk gebracht door de gedaantewisseling van de Russen ten opzichte van Moskou. Trainer Simonian vond dat zijn ploeg niet zo hard had gespeeld en motiveerde dat Daartoe ontstak hi, m de p „Het aantal vrije schop- vond Spartak een sterke pk die wel intimideerde maar n mijn mening had FC Den H toch gauw weer het eigen rii;«> te pakken" voor de twet helft alleen maar de opöra hoe dan ook een doelpunt te eer en. pen was ongeveer fifty-fifty." den. Met die intimidatie heeft Maar FC Den Haag liet zich wel Spartak het gered, hoewel wij afbluffen en schrok zo van de de fout hebben gemaakt te wei- weinige kansen dat Fulgset uit nig over de vleugels te spelen." een indirecte vrije trap domweg Den Haag Later volgde de voldoening van een vakman. Een teleurge steld man, dat wel, maar toch een, die mooi van slecht voetbal kan on derscheiden. De conclusie van de FC Den Haag trai ner Evert Teunissen luid de dan ook recht door zee: „De klasse in deze wedstrijd openbaarde .zich op het Russische middenveld. Wat die Pa- pajef en Bulgakof alle maal presteerden was groots. Ook de anderen groeiden daardoor in hun spel. Steeds, wanneer een van onze aanvallers ook maar de geringste bewe ging voor het aanzetten van een sprint maakte lag een ander al op snel heid. Klasse-voetbal was dit." Daardoor ontstond dan ook een Haags tranendal. De angst voor de tackles van de Rus sen verrastte FC Den Haag volkomen. Want wat PSV de afgelopen zondag namelijk niet deed, presteerde Spartak Moskou juist wel. Het gaf nie mand van de Haagse formatie meer vrijheid dan een meter. Dat het elftal dan nog niet is waar het wezen moet wreef de wedstrijd van gisteren ie dereen nog eens onder de neus. Dick Advocaat, anders een terrier met klasse, liep ditmaal ook ln vorm terug. Zijn verklaring: „We zijn in deze wedstrijd doodeenvoudig Piet de Zoete stapt ontgoocheld het veld af. Hij onszelf niet geweest, schien komt dat wel omdat we er teveel van overtuigd waren dat we konden winnen. Het lukt dan even niet en dan komt onmiddellijk dat teveel willen winnen boven en het is uit. Ongelooflijk eigenlijk." Spartak Moskou heeft het spel veel professioneler aange pakt. Het eerste wat de club deed, toen het in Den Haag aankwam was het favorietzijn van FC Den Haag benadruk ken. Maar in stilte grendelde de Russische leiding zeer be kwaam wel een s'ot op de deur van het middenveld door Zenkov. dè onbekende, een kans te geven. Wie deze bonki ge speler is zal het „Zuider park" niet licht vergeten. Zijn intimidatietechniek was ver vorm kon handhaven en optrad zoals hij altijd doet. de weinige spelers die zijn normale bluffend. Vanaf het allereerste Toch is het gemakkelijk Zenkov moment haalde hij iedereen i zijn buurt onderuit. Hoe dat gebeurde was van onderge schikt belang. Cees Bregman moest na een overtreding zijn overmoedigheid bekopen met het verlies van een tand. Die schopte de Rus er letterlijk tot de boeman van Spartak uit te roepen: d&t zou niet reëel zijn. Hij had uiteraard zijn in vloed op de wedstrijd, maar de hoofdfout van de eliminatie van FC Den Haag ligt toch duidelijk ergens anders. Bij de spelers zelf namelijk. Pure intimidatie van In een Eu>-opa-cupwedstrijd hoor het ergste soort dus. Scheids rechter Ribeiro trad er onvol doende tegen op en het pu bliek reageerde lauw. Zelfs »cen Bregman zo onheus werd behandeld viel cr nruwelijks een fluitconcert van c gemis te beluisteren. Dat is in sta dions elders in de wereld wel anders. je je zeker „thuis" niet te la ten inpakken. Dan moet ie het elftal zijn dat er staat en waar leiding van uitgaat. FC Den Haag. aan inzet ontbrak het niet, zocht er wel naar in het begin maar na de Russi sche tackles verdween dat ini- Daar haperde de aanvalsmotor tiatief. En maakte er zich pa- van FC Den Haag dan ook. niek meester van de meesten. Dat was voor een groot deel Piet de Zoete was een van de weinige spelers die zich niet liet intemideren. Hij, evenals Mansveld, stond te voetballen zoals men van hem gewend is: Betrouwbaar. „Ik was blij toen het acht uur was. We zouden winnen, dacht ik en dat moest nu waargemaakt worden. Ik voelde me daar door volledig ontspannen." In tegenstelling tot anderen, zoals Harald Berg. Tor Fuglset, Dick Advocaat en Aad Kila. Zij konden zich in de verste verte niet manifesteren zoals binnen hun vermogen lag. te wijten aan angst en nervo siteit. Hoewel, ook de factor onervarenheid een belangrijke rol speelde. FC Den Haag. een fullprofclub-in-wording, zit in een overgangsfase met diverse spelers, die Europacuperva ring missen. De Caluwe, Bres, Fuglset, Roodnat, Bregman en Kila zijn weliswaar talentvolle knapen, die het in zich hebben tot spelers van formaat uit te groeien, maar daarvoor zal dan wel tijd beschikbaar moe ten zijn. Tijd en geduld. Zij zullen in de sfeer van het Eu ropees toernooi moeten groeien. Dezelfde weg eigen lijk van Ajax en Feijenoord, die er ook jaren over deden voor ze de top bereikten. Maar het vervelende is dat in de emotionele sfeer rondom FC Den Haag geduld een moeilijke zaak is. „Daarom," zei Piet de Zoete later, „is het goed dat het contracteren van jonge spelers is begonnen. En niet voor een jaar maar voor meerdere. Dat is enige weg om er uit te komen. Als je dan het geluk hebt eens een Cruyff of een talent met die allure te vinden dan ben je er." Hoe ontstellend gebrekkig FC Den Haag speelde, bleek het duidelijkste in het laatste kwartier. Toen ging Mansveld mee naar voren en later ook Korevaar. Om meer stoot kracht aan de voorhoede te geven. De verdedigers sloegen de tweede lijn toen over met lange ballen. Om maar ver warring te stichten, paniek te zaaien. Naarmate de zin van deze wanhoopstaktiek ver dween werden ook de voorzet ten onzuiverder. Uiteindelijk hadden de spelers zelfs moeite de ballen hóóg te krijgen. De konsekwentie van het gelijk spel van FC Den Haag is ver strekkend. Een elftal kan zich niet verder ontwikkelen wat zo gehoopt werd. Hoe een en ander nu moet worden recht getrokken is een moeilijkheid apart. Misschien dat meer in ternationaal contact een „al ternatief" is. Maar dan moet er niet gespeeld worden tegen clubs, die ook geen Europese ervaring hebben. Dat is zin loos. De manier, waarop FC Den Haag het vorige seizoen in de UEFA-cup en nu in het Europees bekertoernooi het schip inging, is er een, die ei genlijk niet past bij de vereni ging. HANS DE BRUYN het vuur dat voor de rust ontbroken. Het tempo werd gedraaid, de onstuimige aar len rolden op het Russische af. Maar dat ging ten koste het overleg, dat zo dringend dig was want toen Spartak der druk kwam, wist het anders te doen dan op te men, waarbij élégance en verheid onbekende factoren ren geworden. Daarvan had Den Haag moeten profite maar het speelde zo gretig n die ene treffer toe dat ook die zijde zonder inhoud werd speeld. Ook voor FC Den Hi voor het overgrote deel wi pogingen waaraan de basis brak en het „we zullen wel waar we terecht komen," heerste." Chaos De eerste reële kans ontst dan ook pas een kwartier in tweede helft toen Roodnat zi handig vrijspeelde maar voorzet door Advocaat na zag gekopt. Toen kwam ook schot van Bres dat op fortuin ke wijze de doortocht werd let. Toen kwam ook de sfeer het Zuiderpark tevoren had mist. De chaos voor het doel van D win werd steeds groter, het tal benen nam toe maar verlossende schot ontbrak, veel stompende Russische du man kreeg voldoende hulp zijn tien ploeggenoten, die i allen voor hem posteerden FC Den Haag een kortston verblijf in een Europees to nooi op te dringen. Trainer Simonian hield onoph delijk de klok in het vizier, heer Ribeiro had in de eei helft op de kop af vijf minui en tien seconden te kort lat spelen, in de tweede drie driekwart minuut te lang. Sin nian: „In sommige period was Ribeiro beslist tegen Hij knoopte er, nadat zijn plo de volgende ronde had berei aan vast: „Rusland is bezig crisis in het voetbal te overw nen". Daaraan moet FC D Haag op internationaal nive nog beginnen. Hans Bres, jo maar met inzicht: „We hebb het willen forceren met krac voetbal. Maar wat moet je blijft tikken, speel je preci zoals die Russen dat graag len." Tussen tikken en ordeloos pressi spel ligt echter een voetbal* reld. die FC Den Haag nog beheerst. HERMAN VAN BERGEJ FC Den Haar: Thie Mansveld: Caluv.é: De Zoele en Korevaar; I vocaal. Kila en Berg; Bregm (Roodnat). Fuglset en Bres. Spartak Moskou: Darwln: Logofct. I Janski. Abramov en Lovisjev; 3 kov, Plskarjcv. Boeljakov en Pa) Jev: Morzojev en Redln. Schel* rechter Ribeiro (Portugal). Ti schouwers; 17.000. Toen Ton Thie zichzelf nog niet had uitgeroepen als aanvaller, moest hij slechts enige malen handelend optreden als doelman. Toen Papa jev was doorgebroken, plukte hij de bal van zijn schoen. Tor Fuglset achter de bal aan. Hij leek eensklaps zijn vorm te hebben gevonden. Hij had hem niet kunnen behouden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 14