Nieuwe opzet belastingen )er 1 januari HP si si ENKA EN OEGANDA VASTE PRIK 1971 slecht Horeca-jaar d0ENE DE NIEUWE LINIE Godsdienstleraren protesteren tegen verbod OMO-cursus AR wil eerst met PvdA praten Tweede Kamer wil aantal wijzigingen Weerbericht Ontdek het ookrook zèlfmild VOGUE DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT Alle weekbladen komen in elk zijn toonaard terug op de Enka be zetting in Breda. Andere gedeel de onderwerpen zijn Oeganda en alweer de Amerikaanse ver kiezingen. terwijl de Haagse Post en de Groene kritische be schouwingen gemeen hebben over het geruchtmakende be leidsrapport „Selectie voor en in het hoger onderwijs" van de Amsterdamse hoogleraar de Groot. Over dit laatste onderwerp zegt de Haase Post onder de kop „een duik in de valkuil": „de conclusie dringt zich op dat de Groot in zijn advies aan de re gering niet in staat is geweest tot een onpartijdig oordeel over de pro's en contra's van de re geringsvorstellen en de kritiek daarop". De Nederlandse première van „de peetvader" krijgt ruime aan dacht in het blad. Eveneens veel plaats voor magi sche realisten, door een hunner, Raoul Hynohkes, als volgt ge kenschetst: „we zijn wel eens beschreven als pessimisten die er plezierig van leven". En wat doet Ajax vanavond? Cruyff heeft in Argentinië vanaf de zijlijn Independiente min stens 45 minuten rustig kunnen bekijken en weet nog steeds niet hoe het speelt. In Vrij Nederland deelt Johan Neeskens bovenstaande zorgen. Het benauwt hem dat iedereen een Ajax-overwinning verwacht. So O Q) Q) Hoe liberaal minister Geertsema is blijkt uit het volgende, door hem op het culturele circuscon gres in Amsterdam vertolkte standpunt: „Boltini mag des noods striptease brengen, als hij daarmee zijn circus in stand kan houden." Ook zijn partij krijgt een schop onder de broek. In Elsevier komt uitgebreid Hans Gruyters aan het woord, beurte lings gekenschetst als „het ka non van" en „het bejubelende brein achter D'66. Als er na de verkiezingen een samenwerking komt tussen de confessionelen en de Partij van de Arbeid, acht hij een breuk tussen D'66 en P.v.d.A. mogelijk en zal hij zich terugtrekken voor de Kamer. Dom doet Elsevier door precies te beschrijven hoe je een bom brief kunt openen. Weten de uit Amsterdam opererende terroris ten meteen dat ze er iets op moeten verzinnen. Goed is het onderzoek naar de tien el lendigste wegen in Nederland. Daarbij horen onder meer Den Haag/Wassenaar en Den Haag/Haarlem. Accent laat vice-fractievoorzitter van D'66 A. A. R. de Goede pre cies het tegenovergestelde zeg gen van wat Hans Gruyters hierboven heeft beweerd. Name lijk: „We moeten alles op alles zetten voor een coalitie met de confessionelen. In een reportage over China: „Men kan arbeiders zien zitten kaartspelen onder de lantaarns van Peking, iets dat nog niet zo lang geleden ondenkbaar zou zijn geweest. Mao-speldjes Mao-standbeelden en het kleine rode citatenboekje verdwijnen geleidelijk uit het openbare le- Over „de peetvader": „Het Is moeilijk vol te houden dat de film een meesterwerk is. Men kan het naast hef fenomeen van de meest winstgevende produk- tie in de filmgeschiedenis, hoog stens een curiositeit vinden, een gangsterfilm, die in de eerste plaats lyrisch is en waarin het geweld detoneert." De Groene maakt zich bezorgd over de ketens van restaurants in Amerikaanse stijl die zich over Nederland uitbreiden. „Het kan best ten onrechte zijn, maar al deze cleane gerechten wek ken de onbehaaglijke indruk dat ze in hoge mate kankerverwek kend zullen zijn". Het blad concludeert voorts: „De regering heeft meer onderwijs voor werkende jongeren bij voorbaat getorpedeerd" en be sluit „dan is er het beleid met betrekking tot de streekcentra, het samengaan van beroepson derwijs en vormingswerk. Offi cieel heeft nog geen enkel insti tuut bericht dat men van start mag gaan. Als het de hele situa tie overziet, dan is die verslech terd en dat merken de wer kende jongeren concreet ook". De Nieuwe Linie voert Mahmoud Rabbani op, de consul van Koe weit in Den Haag, die er dooi de Israëli's van is beschuldigd achter de Palestijnse bombrie ven te zitten. Hij blijkt louter strijdbaar te willen zijn met de mond. Zijn conclusie is: dat het Palestijns verzet nooit een inge zetene van een vreemd land zal gebruiken voor deze verzetsda den. Het is tot nu toe nog nooit gebeurd. Twee KLM-kopstukken filosoferen over de geluidshinder van Schiphol, waarbij deze uitspraak een aardige is: „Vroeger was de rokende schoorsteen een te ken van werkgelegenheid. Nu zeggen ze: wat een rotzooi. De mate waarin men lawaai accep teert, correleert met de mate van welvaart". President Nixon staat op het punt in de nieuwe, snelle lokaaltrein te stappen voor een rit van San Leandro naar Oakland. Nixon bevindt zich momenteel in Cali~ fornië in verband met zijn ver' kiezingscampagne. BIESHEUVEL AKKOORD DEN HAAG (KNP) De lande lijke vereniging van r.k. gods dienstleraren bij het voortgezet onderwijs heeft protest aangete kend tegen de wijze waarop de OMO-katechese cursus door de Romeinse instanties is verbo den. vijfhonderd leden driekwart van de godsdienstleraren op gymna sia. athenea, havo- en mavo- scholen omvat, is tevens van mening, dat door het Romeinse verbod de katechese binnen heel het voortgezet onderwijs var Nederland wordt geschaad. „De j (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Bij de behandeling van het „schijvenplan" voor de in komstenbelasting daalde gisteren vanuit de Tweede Kamer een re in wijzigingen neer op de regeringstafel. Tegen het midder nachtelijk uur lieten minister Langman, die minister Nelissen ver- ii staatssecretaris Scholten (Financiën) echter heel duidelijk heel weinig aan het „schijvenplan" te willen sleutelen. De Kamer kreeg te verstaan dat wijzigingen in het wetsontwerp van de staatssecretaris geen cent mogen kosten. Voor uitstel van de stem ming tot half oktober voelden minister Langman en staatssecretaris Scholten geen zier. De meerderheid gaat echter akkoord met de voorstellen, zij het dan met enkele verschuivingen binnen het pak ket voorstellen. rige week was van de kant van lr. Vondeling (PvdA) de sugges- gekomen om als het niet inders kon deze week wel te iraten over de structuurwij zi- an de inkomstenbelasting, daarover niet te stern- Die stemming zou dan tunnen gebeuren op 12 of 13 ok- ober, aan het einde van de al gemene politieke en financiële 7.000 zou de druk dan wat iet ingrijpende plan tof wijzi- ;ing van de inkomstenbelasting lan kunnen bekijken gelijk met iet totale plan van de regering de belastingverhogingen per 1 januari. de confessionele hoek twam gisteren de suggestie om op het voorstel van dr. Vonde ling in te gaan. Dr. Vermaat A.R.) zei, dat de fracties van (VP, A.R. en CHU met het idee 'an dr. Vondeling wel konden nstemmen, tenzij het kabinet er waarwegende bezwaren tegen iad. De oppositie had het idee eopperd, om dan bij de bespre king van de belastingplannen lalf oktober met alternatieve oorstellen te komen. De con- essionele fracties vonden het edelijk om de oppositie die te geven. Temeer, als de groot zou ziin dat de oppo- met voorstellen zou komen ie de kans op het sluiten van sociaal contract voor de I en prijsmatiging zouden I «rgroten. de kant van P.v.d.A. en D'66 is er een ingrijpend voorstel j ekomen om de belastingdruk i oor de mensen met de laagste j ikomens te verlichten. Voor de 1 oensen met inkomens boven I '.00 zou de druk dan wat Gaarder kunnen worden. Deze 'ijziging zou dan 250 miljoen neer opbrengen. Dank zij dit oordeeltje zou dan bijvoorbeeld et lage tarief van de BTW niet erhoogd hoeven worden van ier naar vijf percent. voorstel is niet aanvaardbaar, 'i minister Langman en vo'- ens staatssecretaris Scholten is ongewenst de progressie te erscherpen door de hogere in- omens nog meer te belaster, il de Tweede Kamer toch v/ij- 'gingen in het lang voorbereide schijvenplan" aanbrengen, dan "Hen de compensaties binnen inkomstenbelasting moeten 'orden gezocht," zei minister •angman. De vereniging vindt dat het ver bod geen rekening houdt met de katechese als onderwijsproces, maar uitsluitend met Romeinse opvattingen over orthodoxie. Het verbod is naa van de vereniging niet in over eenstemming met ontwikkelin gen in het katholieke onderwijs, die tenderen naar een relatieve autonomie van de katholieke school. De verenigingen, die met haar Leerling bouwvakkers blijven te lang op school AMSTERDAM (ANP) De voor zitter van de Stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf, de heer B. Vermeulen, heeft de indruk dat leerlingen op technische scholen worden vastgehouden om werk loosheid van leraren te voorko men. Hij zei dit op de jaarver gadering van de stichting in Amsterdam. Dit verschijnsel versluiert z.l. de werkgelegenheidssituatie van de aankomende bedrijfsleerlingen. De gevolgen blijven volgens de voorzitter niet uit: hier en daar kunnen goede opleidingsplaatsen in bedrijven zelfs niet worden bezet, omdat de leerlingen op school zijn gebleven. Reeds Prom dr c. den Hanog. voorbereide teert,ngenbouw- Dr Wigbou, als slaösUcu. werkzaam bij TNO in Den Haag. katecheten worden duidelijk serieus genomen in hun inten sieve en loyale pogingen de ka techese vorm te geven, aange past aan de leerlingen", aldus de vereniging, de mening Eventuele protestacties, die zullen worden ondernomen tegen het verbod de OMO-katechese nog langer te handhaven, zullen door de vereniging worden on dersteund, zo hebben de gods dienstleraren tijdens hun verga dering in Utrecht besloten. Universitairnieuws DELFT lr. Th. Slot is aan de TH Delft geprom. tot dr. in de techn. wetensch. op proefschr. „Stress analysis of thick perfo rated plates". Prom, prof dr. ir. W. T. Kofter en prof. ir. D. G. H. Latzko. WAGENINGEN De heer M. Wigbout ('s-Gravenzande) is aan de Landbouwh. te Wagenin- gen geprom. tot dr. in de land- bouww. op proefschr. „Het ge bruik van melk en melkproduk- ten volgens een voedingsonder zoek in Nederland bij 2000 huis houdingen plaatsen, bedoeld voor de ge- slaagde leerlingen, dreigen niet van de grond te kunnen komen. I UTRECHT (ANP) De Neder landse export van snijbloemen is in 15 jaar vertienvoudigd. In 1956 werd voor f 42,miljoen aan snijbloemen uitgevoerd, in 1961 voor 65 miljoen, in 1966 werd het 167 miljoen en vorig jaar 444 miljoen. Een snljbloe- menxport ter waarde van 540 miljoen voor dit jaar is niet on mogelijk. Aldus de heer H. J. Hylkeman, voorzitter van het produktschap voor Siergewassen, vandaag op de nationale exportdag in Utrecht. Dc Bondsrepubliek is de belangrijkste klant. Momen teel vindt ruim 80 procent van de geëxporteerde snijbloemen zijn weg naar West-Duitsland. DEN HAAG Het partijbestuur van de AR streeft naar een meerderheidskabinet en wil daarover ook reeds voor de ver kiezingen zonder voorafgaande voorwaarden op basis van pro gramvergelijking in eerste in stantie met de P.v.d.A. praten. Dat is de kern van een ontwerp resolutie die hef A.R.-partijbe- stuur gisteren heeft opgesteld voor de AR-partijraad, die za terdag in Zwolle bijeenkomt. Het ontwerp heeft de instemming van de AR-lijsttrekker en pre mier mr. B. Biesheuvel en gaat minder ver dan het ontwerp dat het KVP partijbestuur voor de KVP-partijraad opstelde. In de AR-tekst staat uitdrukkelijk dat het om een gesprek zonder voorafgaande voorwaarden moet gaan. Deze uitspraak komt als zodanig in het KVP- ontwerp niet voor. Voorts valt op dat de AR-resolutie alleen spreekt over een moge lijkheid van een gesprek met de P v d A. terwijl in de KVP-tekst ook D '66 en de PPR worden genoemd. De KVP Tweede Kamerfractie heeft zich intussen akkoord ver klaard met de tekst van de ont- werp-resolutie. Emeritaat voor ds. Hoekstra Dominee F. E. Hoekstra, belast met evangelisatiewerk in de Haagse binnenstad en directeur van de Stichting 's-Gravenhage- Oost van de Gereformeerde kerk zal in verband met het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd met emeritaat gaan. Sinds 1949 is de heer Hoekstra in Den Haag werk zaam geweest. De Haagse mode-ontwerper Fred van Wordragen presenteerde gisteren in het Johan de Witt- huis zijn bont collectie voor het komende seizoen. Links een model van blauwvos en rechts één van wasbeer bont. Ook uit de collectie van Fred van Wordragen links een nertsmantel in Schotse ruit, midden een Buenos met nertsruit en rechts een Lacoda- fantasie. DE BILT Boven de Britse Ei- landen bevindt zich al dagen- lang een gebied met hoge baro meterstanden. De kern ervan verplaatst zich in het komende etmaal langzaam in de richting van Frankrijk. Als gevolg hier van zullen geleidelijk aan de luchtdrukverschillen in onze om geving kleiner worden. Het Is mogelijk dat de mist overdag zich geruime tijd zal kunnen handhaven. Boven de oceaan bevindt zich bij IJsland een ta melijk diepe depressie. Het frontensysteem ervan lag van morgen ongeveer 500 km ten westen van Ierland. Het dringt langzaam verder oostwaarts op en zal morgen boven Engeland aankomen. Vooruitzichten voor zaterdag: droog met zonnige perioden en temperaturen overdag om streeks normaal. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: aantal uren zon 1 tot 8. Min. temp. van 0 tot 5 graden onder normaal. Max. teriip. omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur 95 procent. Kant op een geheel droog etmaal 80 procent. DEN HAAG De bond van Werkgevers in het Horecabe drijf, Horecaf. laat zich in het jaarverslag over 1971 pessimis tisch uit over de gang van za ken in deze bedrijfstak. Ook de resultaten tot het midden van dit jaar zien er volgens deze bond teleurstellend en somber uit. stijging genoemd die in de Ho- reca-sector gedruende de laatste tien jaar slechts 1/3 bedroeg van die van de Nederlendse v/erkrerr.ers. Verder zegt Hore - caf dat de stiiging van het bui tenlands hotellogies vorig jaar met 8 procent is gestegen. Een percentage dat zeer onvnldorn- de wordt genoemd voor het sterk gestegen aantal hotelbed- Zo stelt de Horecaf dat het onder nemersklimaat in ons land steeds ongunstiger wordt. Als „De bedbezetting was derhalve in voorbeeld wordt «le welvaarts- 1971 onverantwoord laag, in Ne derland als geheel 31 procent en in de drie grote steden, Amster dam Den Haag en Rotterdam nauwelijks 45 procent", aldus Horecaf. 'Als oorzaken ziet men onder meer het nauwelijks ef fectief kunnen funct oneren van het Nai/onaal Bureau voor Toe risme. dar volgens Horecaf te weinig middelen van de over heid daartoe krijgt, de p-ijsstij- gingen en de toenemende ver vuiling. waartegen volgens deze bond te weinig wordt gedaan door de Nederlanndse bevolking.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13