5pionagesp uilen voor gevangenen Noorwegen doet niet mee met Europese top ÊcidócSomwnt STRENGE BEWAKING OLYMPISCH STADION Beschuldiging Hanoi Uw Mening PPR-leider De Gaay Fortman: Abortuskwestie niet in progressief regeerakkoord Chinese interesse voor 1-28 Mr. Andriessen's probleem OP EN NEER Veel gelukwensen voor jarige paus Aziaten: Britten te langzaam L 'OENSDAG 27 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT EKING (AP) Noord-Vietnam heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd hulpmiddelen voor spionage aan de krijgsgevangé nen in Noord-Vietnam te hebben gezonden. Dit is verklaard door de Amerikanen die de drie Ameri kaanse piloten, die door Hanoi ïijn vrijgelaten, begeleiden. In Washington heeft het Amerikaan se ministerie van defensie de be schuldiging onmiddellijk van de hand gewezen. Salaris van ambtenaren larne vernam ik van u wat ik kerkelijk binnenkort ga verdie nen t.o.v. het huidige inkomen. Egens de krant van vrijdag 22- 1972 krijgen de ambtenaren ind oktober een uitkering in eens van bijna 4% van het hui dige jaarsalaris. IAAG 1. Wordt hier inderdaad loeld 4% van het gehele jaar-1 irder in het bericht wordt be- j yestigd dat de ambtenaren van i juli '71 tot juli '72 tekortgeko- I men zijn. Ik heb vernomen dat iliervoor 2,25% van het gehele aarbedrag wordt uitbetaald per eind oktober. lAAG 2. Is dat zo? tAAG 3. Met hoeveel wordt iet salaris m.i.v. 1-1-1973 ver hoogd t.o.v. het huidige inko- i voorbaat hartelijke dank voor je beantwoording van de voor Inij zeer belangrijke vraagpun ten. het Georganiseerd Overleg is Vastgesteld, dat de zogenaamde nacalculatie, u ongetwifeld als begrip bekend, 2,25% dient te iedragen. Voor de actieven be- iekent dat een uitkering ineens jind oktober van dit percentage >ver het dan geldende jaarsala ris. De nacalculatie zal op 1 ja nuari a.s. in het maandsalaris Joorwerken met 2,14%. De ge pensioneerden krijgen de uitke ring ineens eind november, de verwerking in de maandpensioe- sn geschiedt eveneens, per 1 ja- ri a.s. ■ts is in het G.O. vastgesteld, jat in het particuliere bedrijfs- i, voorzover van belang de ontwikkeling van de sa- irissen bij de overheid, intus- - dus na 1 juli jl., het tijd- :ip, waarop de vergelijkingspe- iode afliep op grond waarvan zogenaamde nacalculatie 'erd vastgesteld - al weer dui- lelijke loonsverhogingen hadden •laatsgevonden. Deze verhogin- wil men in de overheidssa- irissen laten doorwerken voor het thans nog lopende jaar itreft door - eveneens per eind (ktober voor de actieven en tind november voor de gepen- ioneerden - een uitkering in- ens te doen van 4% over de sa- arissen resp. pensioenen van ugustus tot en met december 972. Dat komt dus neer op 4% 5/12de van het jaarsalaris >f op 1 2/3% van het thans gel lende jaarsalaris. Telt men leze 1 2/3 op bij de in de vorige ilinea vermelde 2 1/4% dan omt men aan bijna 4% uitke- ing ineens over het huidige sa- Bris, het percentage dat wij in et bericht in onze krant van rijdag jl. vermeldden. hebben niet de indruk, dat eeds is bepaald met welk per- entage de salarissen per 1 ja- uari a.s. precies verhoogd zul- :n worden. Het percentage van .14% ligt al wel vast en het ligt roor de hand te veronderstellen, lat hier nog eens de in de vori- alinea vermeldde 4% bovenop omt. Het lijkt echter niet uit- esloten. dat oo die datum de - die zoals U zult weten een .voorschot" is op de trendmati- ie verhoging - verder verhoogd :al worden overeenkomstig de 'erhoging, die men in het be- Iriifsleven rond de jaarwisse- ing nog zal geven. Maar naar ns gevoel is in elk geval de .14% nu reeds „binnen". zal u duidelijk zijn, dat wij lierboven slechts een globale 'inschrijving hebben kunnen ge- over de mutaties in de •verheidssalarissen en dan nog lechts voorzover ons hierover nlichtingen werden verstrekt. )e details, die wellicht tienden 'an procenten kunnen afwiiken, uilen u binnenkort ongetwijfeld lit interne mededelingen en uit Ie salarisafrekening blijken. U uit dan ook bepaald niet met be- lulp van dit zo goed mogelijk •edoelde antwoord op uw brief 'ij de loonadministratie vorde- jngen kunnen indienen: de mi- lister van Binnenlandse zaken 'eet het 't beste... Beweerd werd dat hulpmiddelen voor het opvangen van boodschappen aan de krijgsgevangenen werden toegezonden in lege pindadoppen, stukken toiletzeep, tubes tandpasta, repen chocolade en in pakjes kauwgom en potjes op- In een lege pindadop was een loskoffie. boodschap gestopt en ook in Ook zouden velletjes speciaal pa- blikjes gecondenseerde melk en pier zijn toegezonden bestemd potjes oploskoffie waren bood- om als boodschappen in onlees- schappen verborgen, baar schrift ingesloten te wor- oe drie Amerikaanse piloten die xJ"~ Hanoi heeft vrijgelaten zijn uit brieven aan familieleden. Volgens de begeleidende Amerika nen had een extra-grote tube tandpasta, die leeg werd gekne pen een radio ontvangtoestel met een batterij en een ooront- vangertje opgeleverd. In een reep chocolade werden twee stukjes cellulose papier aangetroffen met instructies voor het schrijven van bood schappen die onzichtbaar zou den zijn. Peking vertrokken, op weg huis via Moskou en Kopenha gen. Ze waren gisteren in de Chinese hoofdstad aangekomen en hebben de nacht doorge bracht in een hotel in het stads centrum. Een van de piloten zei dat ze van de zijde van de Chi nezen „een uitnemende gast vrijheid hebben genoten. Ze hebben ons haast overvoed met een fantastische maaltijd." Mevrouw Annelle Callaghan is de echtgenote van een van de vrij gelaten piloten. Toen hij met zijn toestel boven Noord-Vietnam werd neergeschoten, was zij in verwachting. Callaghan ver klaarde gisteren niet te weten of hij al vader was geworden. Dat was hij overigens wel. Zijn vrouw beviel een week geleden van een dochter, die zij Colleen noemde. e zeven Amerikaanse piloten die door Noord-Vietnam dezer dagen in vrijheid gesteld zijn, ontmoet ten gisteren een anti-oorlogsdele gatie uit Amerika. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG PPR-lijsttrekker dr. Bas de Gaay Fortman is te gen het opnemen van een para graaf over de abortus in het progressief regeerakkoord. De abortuskwestie is een zaak die volgens de PPR-leider moet worden vrijgelaten. De Kamer leden moeten daarover naar ei gen geweten kunnen beslissen, zonder een bepaalde gebonden heid aan het regeerakkoord. Dr. De Gaay Fortman is het voorts niet eens met de PvdA met betrekking tot de defensie- en vredespolitiek. De PPR zal zich daaromtrent niet de wet la ten voorschrijven door de PvdA. De PPR is veel radicaler, voor al wat betreft het Nederlands lidmaatschap van de NAVO. De PvdA heeft altijd onvoorwaarde lijk achter dit lidmaatschap ge staan. De PPR wil dat terstond alle kernwapens die in ons land lig gen opgeslagen, van Nederland se bodem worden verwijderd. Verder wil de PPR dat de NA- VO-landen verklaren, dat van de kant van de NAVO niet het eerst gebruik zal worden ge maakt van kernwapens, wan neer het tot een gewapend con flict komt met bijvoorbeeld de Sowjet-Unie. Ten derde wil de PPR dat Nederland uit de NAVO treedt wanneer deze niet de huidige vergeldingsstrategie verlaat. BRUSSEL (ANPAP) - De Noorse ambassadeur bij de EEG, Jahn Halvorsen, heeft de fungerend voorzitter van de Eu ropese minsterraad, de Neder landse minister Schmelzer, for meel meegedeeld dat Noorwe gen niet naar de EEG-topconfe- rentie in oktober in Parijs zal komen. De Noorse regering zal maandag haar ontslag indienen. Noorwe gen heeft zich verder terugge trokken uit allo raadplegingsor ganen van de gemeenschap waarin het, evenals het Ver enigd Koninkrijk, Ierland en Denemarken, was vertegen woordigd. Noorwegen wordt nu geteisterd door een grote politieke kater. De effectenbeurs maakte een forse tuimeling na het bekend maken der volksstemming en de leiders der industrie verke ren in een staat van onzeker heid nu de socialistische min derheidsregering als gevolg van de stemming zal aftreden. Waarnemers geloven dat een pro minente anti-marktfiguur, oud premier Per Borten, vermoede lijk Noorwegen's zesde naoor logse premier gaat worden. Borten is 59 jaar oud. Voormannen van het aansluiten bij de EEG zeggen dat de „an ti's" tot de stemmers hadden gezegd, dat Noorwegen weinig problemen zou kennen als zij zich niet bij de EEG aansloot: „Nu laten ze maar eens gaan regeren en laten zien dat zij wel de problemen aan kunnen, die gaan komen", is hun oordeel. In Engeland heeft de uitslag van het referendum grote voldoe- Drie Kroaten voor Spaanse rechtbank MADRID (UPI) De Spaanse regering heeft besloten dat drie Kroati sche vliegtuigkapers voor een rechtbank zullen ver schijnen die moet beslis sen over hun uitlevering aan Zweden, zo is in Ma drid bekendgemaakt. Over zes andere Kroaten wordt later beslist. Het drietal kaapte tien da gen geleden een vliegtuig van de Scandinavische maatschappij SAS om de vrijlating te bewerkstelli gen van zes andere Kroa ten uit Zweedse gevange nissen en met hen naar Spanje te vliegen. j Het overleg in Peking tussen de Japanse premier Tanaka (links) en zijn Chinese collega Tsjoe En-lai j heeft aan het slot wat problemen opgeleverd bij de formulering van het communiqué. Nieuwe bommen wellicht voor NAVO-landen BONN (AP) De minister voor de Amerikaanse luchtmacht, Robert C. Seamans Jr. heeft in Bonn gezegd dat de VS hopen de Westeuropese bondgenoten spoedig de nieuwste vliegtuigbom men ter beschikking te stellen die gericht worden door laser-stralen en elec- tro-optische apparatuur. Het gebruik van deze bom men, die thans boven Noord-Vietnam worden uitgeworpen, zou sterk kunnen bijdragen de „kracht van afschrik king" uitgaande van de NAVO, te versterken, zei de minister in een toe spraak tot het Duitse ge nootschap voor buiten lands beleid. Nederlandse Kunstkring houdt Jijn Najaarstentoonstelling in pluseum Het Tollenshuis te Rijswijk van 7 t/m 22 oktober. Leo Roest, kunstcriticus van de 1 Haagsche Courant, zal deze ex positie inleiden. kunstschilder Toon Snijders 'Pent een tentoonstelling van 'erken van Jan Bernhard Mei- 'en op zaterdag 30 september te 6 uur in Kunstzaal Polder aan 'e kleine Kazernestraat te Den laag. ning gewekt bij de tegenstan ders van Engelands toetreding tot de gemeenschap. Dezen zul len hun pogingen ook in Enge land een referendum te houden over de toetreding versterken. De Britse regering heeft ver klaard dat de uitslag geen in vloed zal hebben op het besluit van het parlement Engeland per 1 januari de gemeenschap binnen te voeren. SCHIPHOL (ANP) Met een F- 28 „Fellowship" van de Neder landse fokkerfabrieken is gister morgen de luchtvaartdelegatie van de Chinese volksrepubliek naar Parijs vertrokken. De belangstelling van de Chinese bezoekers, die vanuit Kopenha gen op uitnodiging van Fokker met een daarvoor beschikbaar gestelde F-28 „Fellowship" uit de Deense hoofdstad naar Schiphal waren gebracht, gold in het bijzonder dit tweemotori- ge Nederlandse straalvliegtuig. Sneeuwval PARIJS (AFP) In streken in Oost- en Zuidoost-Frankrijk Is dit jaar veertien dagen tot een maand vroeger dan normaal sneeuw gevallen. De pas op de Isoard moest al worden geslo- In de omgeving van Briancon is sneeuw gevallen op 170 meter hoogte, maar de passen kunnen worden gepasseerd. In de Voge zen is de Domon met sneeuw bedekt. Inderdaad speelt mr. Andriessen momenteel het spel van „wel of niet een gesprek tussen de christen-democraten en het progressieve blok" meer subtiel dan A.R. en C.H.U. Maar dit wil niet zeggen dut Andriessen de maandag geformuleerde voorwaarden van de drie linkse partijbesturen „gematigd" vindt; de nieuwe formule is alleen iets gematigder dan een vorige van de socialistische partijraad. Voor mr. Andriessen blijft het blok-aan-het-been de eis dat de K.V.P.-Kamerfractie medewerking moet gaan verlenen om de be groting annex dekkingsplan van het kabinet-Biesheuvel te verwer pen. De Kamerfractie heeft nooit gezegd dat zij afziet van elke po- gingr"tot amendering; maar dat is iets ander dan zich nu zo opstel len dat Andriessen c.s. hun eigen beleid gaan verloochenen. Ook een sociaal contract, hoe belangrijk ook, is niet alleenzaligma kend; zeker niet wanneer elk sociaal contract dat niet helemaal klopt met de politieke visie van de duwers achter Den Uyl als een rotte vrucht afgewezen wordt. Amersfoort Een deel van de linker-vleugel van de K.V.P. de zogenoemde Amersfoortse groep vindt wel dat Andriessen zaterdag op de par tijraad van de K.V.P. gevolg moet geven aan de eisen van links. Dit standpunt is hun goed recht; maar een andere kwestie is, of het een verstandig standpunt is èn of een duidelijke meerderheid van de K.V.P. dit standpunt steunt. In de politiek is een schone theorie dat een minderheid de meerderheid niet tot iets dwingen mag, maar de praktijk die hieruit voortvloeit, is sommigen kennelijk te moeilijk. De momentele opstelling van P.v.d.A en D-'6G wekt de indruk niet zo zeer naar een regeringsmeerderheid te streven, maar naar een di recte ondergang van het christen-democratisch blok. Daarom begint het steeds aantrekkelijker te worden om gevolg te geven aan de suggestie van De Gaay Fortman jr. die als voorlopige einddoel een extra-parlementair kabinet zonder gegarandeerde parlementaire meerderheid adviseert. Dan behouden de christen-democratische partijen de vrijheid om mee te werken aan een goed progressief beleid, zonder zich door een on der twijfelachtige omstandigheden tot stand gekomen regeerakkoord gedwongen te zien, alles te onderschrijven wat verschillende ..pro gressieven" de K.V.P. en dan liefst zonder A.R. en C.H.U. (wuur ontevreden K.V.P.'ers dan op kunnen stemmen) als een dictaat zou den willen voorleggen. C.H.U.-voorzitter Van Verschuer spreekt maar de halve waarheid wanneer hij betoogt dat er aan de lijst met Kamerkandidaten van zijn partij niets wezenlijks veranderd is. Hij heeft pas gelijk indien de C.H.U. straks elf Kamerzetels haalt en er in de komende purle- mentaire periode niet te veel opschuivingen noodzakelijk zullen zijn. De progressieve groep in de C.H.U. heeft het volste recht om harer zijds te constateren dat na het „neer" gaan van enkele kandidaten en het daarmee gepaard gaande „op" van andere, de eerste helft van de kandidatenlijst bestaat uit C.H.U.'ers die in hun partij tot de rechtse of centrumgroep behoren. En de C.H.U.-jongeren die Van Verschuer een paar dagen geleden nog hulde brachten „voor zijn pogingen om de kwaliteit en politieke samenstelling van de Kamer fractie te verbeteren", zouden deze hulde niet hebben uitgesproken, wanneer ze geweten hadden welke veranderingen de kiesverenigin gen in de concept-lijst hebben doorgevoerd. Wie beweert dat de grote opposant tegen de oorspronkelijke lijst-mr. Beernink —toch zijn zin niet heeft gekregen, moet die bewering ook corrigeren: mr. Beernink heeft niet bereikt wat hij hardop heeft geëist, maar waarschijnlijk wel wat hij in stilte heeft gedacht. Of er nu in de C.H.U. ondemocratisch gehandeld is? De kandidaat stelling is in alle politieke partijen slechts een seml-democratlsche aangelegenheid. Vandaag weet niemand wie in de C.H.U. achter Beernink en wie achter het progressieve trio Huijsen—De Ruiter— Van Dalen staan. Maar zeker is dat van nu af aan lijsttrekker Tilanus bij zijn doen en laten komende weken behalve de porrende hand van zijn partijvoor zitter Van Verschuer in de rug ook de adem van mr. Beernink in zijn nek voelen zal. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Hoewel de Amsterdamse politieleiding niet bevreesd is voor een terroristenoverval in de stijl van München, zal er donderdagavond in het Olympisch Stadion toch het duel g^at uitreiken) meer bewaking zijn dan prins Bernhard en de aan- normaal wanneer Ajax wezige ministers, aantreedt tegen Indepen- diente. Speciaal zal de be- De P°litie wil voorkomen dat deze scherming oningin Julia- na gelden (die de wereld- vreugderoes, maar noemt de beker aan de winnaar van maatregel eerder beleefdheid dan veiligheid. Voorts zullen tachtig politiemannen belast zijn met de bescherming van het arbitrale trio en de spelers van beide elftallen. Tweemaal 25 man van het zgn. parate peloton staan opgesteld achter de doelen. De overige manschappen zullen samen met tien hondengeleiders, door het stadion patrouilleren. Het ver keer donderdagavond zal wor den geregeld door een leger van bijna 400 agenten. Overigens heeft de politie per ad vertentie iedereen opgeroepen om het openbaar vervoer te kie zen. Wanneer Ajax wint, zullen de Amsterdamse café's open mogen blijven zolang ze willen. Op de Philippijnen duurt de politieke onrust voort. Rond het paleis van president Marcos in Manilla is een ring van controleposten opgericht. In een zware regenbui controleren twee doorweekte militairen de inzittenden van passerende auto's. VATIKAANSTAD (KNP) - Uit alle delen van de wereld hebben het Vatikaan gisteren honderden gelukstelegrammen bereikt ter gelegenheid van de 75ste ver jaardag van paus Paulus. Onder de vele felicitaties is er ook een van maarschalk Tito van Joegoslavië, die de paus toewenst „een lang leven, een goede gezondheid en verder suc ces" met zijn hoge en edele in zet voor de vrede en de vooruit gang in de wereld". Ook kardinaal Alfrink heeft na mens de Nederlandse kerkpro vincie paus Paulus een geluks telegram gezonden. De Osservatore Romano heeft in de editie van gisteren ruime aandacht aan het leven en werk van de paus besteed. Prof. A. Fokker overleden APELDOORN (ANP) In Beek bergen is zondag op 85-jarige leeftijd overleden prof. A. D. Fokker oud-hoogleraar in de na tuurkunde in Delft en Leiden en ex-directeur van het Teylers museum in Haarlem. Hij was een leerling van de grote na tuurkundigen Lorentz, Kamer- 11n;-» h Onnes en Einstein en pu bliceerde onder meer over de relativiteitstheorie van Einstein. Prof. Fokker heeft als een van de eersten aangetoond dat het mogelijk is de akoestiek in ge bouwen te beïnvloeden. De hoogleraar geboren in Bui tenzorg (Bogor) in Indonesië verwierf verder grote bekend heid door zijn activiteiten op muziekgebied rond het 31-toons- systeem. LONDEN (AP) Twee zondag te Londen uit Oeganda aangeko men Aziaten hebben gezegd dat de uittocht van hun landgenoten wordt belemmerd door Britse functionarissen In Kampala en niet door de Oegandese over heid. Zij klaagden over bureaucratie en ingewikkeldheden op het Britse hoge commissariaat te Kampa la. De Oegandese regering daarentegen had een „uitste kend apparaat" ingesteld om het werk aan te kunnen. De twee mannen zeiden dat het Britse hoge commissariaat lang zaam werkte. Men hield werk tijden aan van vijf uur per dag en was dicht op de weekeinden. Pla|n Heath tegen inflatie LONDEN Gedurende de komende twaalf maanden moeten loonsverhogingen in Engeland tot twee pond sterling per weck worden beperkt en prijs verhogingen tot vijf pro cent. Dit voorstel heeft premier Heath uun werk geversorganisaties en vakbonden voorgelegd om de inflatie In Engeland te bestrijden. Hij zei later op een pers conferentie dat het voor stel. als het wordt aange nomen, een belangrijke stap in de richting van het beheersen van de eco nomie zal vormen in ie ders voordeel. De Britse regering is van haar kant bereid haar verplichtingen tot het streven naar een econo mische groei van vijf pro cent per Jaar tot de vol gende twee jaar uit te breiden. Dit zal er ook toe bijdragen dat de werkloosheid kleiner wordt, die op het ogenblik de onaanvaardbare om vang van bijna een mil joen heeft, aldus Heath. BELGRADO (AP) - Wolven heb ben bij het dorp Lavcc in het Zuiden van Jocgo-Slavië ruim 100 schapen gedood.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9