Lissenaren stortten zich in najaarsfeesten Geen overmaat aan giftige stoffen in Oosterduinsmeer Warmondse raad bedankt Vrolijk Adjudant Hendrikse hangt zijn uniform aan de wilgen Wat u moet weten Wat u moet weten LISSE De bevolking van Lisse heeft zich gisteren massaal gestort in de Najaarsfeesten, welke worden georganiseerd door de Harddraverijvereniging „Lisse en Omstreken". Geen zaal in Lisse was er niet bezet voor een toernooi op het gebied van zaalsport of denksport, ter wijl de drukte op het terrein van het Lunapark, dat gisteren geopend werd, groot was. Het Lunapark werd spectaculair geopend met medewerking van een helicopter van de Kon. Luchtmacht. Nadat de piloot in de Greveling bij de Elka Kos- tenfabriek een reddingsdemon stratie gegeven had en organi satiecomité overgebracht had naar expositie van cavaleriema- teriaal en -materieel op het ter rein bij de Ruishoornlaan, land de de wentelwiek omstreeks vier uur bij Keukenhof. Daar overhandigde kapitein-vlieger Machielse aan Harddraverij voorzitter dr. Schalij een bel waarmee het Lunapark werd open geluid. De bedrijvigheid op het terrein brak daarmee direct los en het vrolijke lawaai ver stomde pas wat toen 's avonds de Kon. Militaire Kapel een Taptoe kwam verzorgen en het vuurwerk uiteen spatte en ont brandde. De exploitanten van het Lunapark, die op een goede eerste dag kunnen terug zien, hebben aan het Comité Najaars feesten laten weten, dat zij don derdagmorgen alle gehandicapte kinderen willen ontvangen en zelf rondleiden langs de ver schillende inrichtingen van ver maak. Een groot succes was ook dit jaar weer de Keukenhof-wandel- Zoeterwoude verhoogt huren sport accommodaties ZOETERWOUDE. De huurprijs van het sportpark „Haasbroek" dat SJZ nu twee jaar bespeelt werd destijds bepaald op 1.500 per jaar. Meerbrug betaalt sinds het gereedkomen van het tweede veld in 1969 hetzelfde be drag. Omdat sindsdien geen huurverhoging heeft plaatsge vonden - ondanks het gestegen loan en prijspeil - wordt nu door b. en w. voorgesteld de huur voor beide complexen met 200 per jaar te verhogen. De beide verenigingen hebben verklaard zich met de in ont werp gemaakte huurovereen komst te kunnen verenigen. De Zoeterwoudse Tennisvereni ging heeft sinds april de nieuwe banen in het sportcomplex „Haasbroek" in gebruik. Er is echter nog geen huurovereen komst. Voorgesteld is het huur bedrag voor de periode van 1 april 1972 tot en met 31 maart 1973 vast te stellen op 8.500. Ook de Tennisvereniging heeft te kennen gegeven met dit bedrag akkoord te gaan. tocht in de omgeving van het bos en het kasteel. Niet minder dan 600 mensen namen er aan deel. Het paard kwam uiteraard ook aan bod en wel in een heel nieuw evenement. Op het par keerterrein bij de Keukenhof genoten velen van het Hack- ney-concours, waarin de sierlij ke gangen van dit paardenras werden getoond. De prijzen wa ren voor: 1. Bay Magie - eig. P. F. van der Meij, Noordwijker- hout, 2. Sky Rocket - eig. J. Ras, Noordwijkerhout, 3. Maifleet - eig. P. Beek, Wassenaar en 4. Cyclon - eig. H. Grunstra, Kat wijk aan Zee. De uitslagen van de verschillende toernooien en wedstrijden wa ren: Klaverjassen voor dames (rest. Het Vierkant): 1. Me vrouw v.d. Poll-Hogervorst, 2. mevr. Meeuwwissen-Van Keste- ren, 3. mevr. T. Ruigrok. Bridgedrive (Taveerne): 4. Sprink-van Veen, 2. de Winter- Van Zanten, 3. Echtpaar de Win ter. B-klasse: Mevr. Baars-Hr. kerk-v. d. Holst. Poedelprijzen: kerk-v.d.d Holst. Poedelprijzen: Eechtp. v. d. Berg en v. d. Beek. Tafeltenniswedstrijden (Prot. Huishoudschool): 1. J. Berg man, 2. H. van Amsterdam, 3. G. v. d Horst. Volleybaltoernooi (Sporthal): Fa milie Van der Meer verslaat in de finale de familie Van der Drift, 3. Fam. Van Bourgondiën, 4. Fam. Van Beyck. Kruisjassen (De Beurs): 1. P. Langelaan. M.v.d. Bosch, 2. A. v.d. Plas-F. Kaptein. 3. W. v. Stein-M. Kortekaas. Sjoelwedstrijden (Rèhoboth): 1. Van der Aar, 2. D. v.d. Vlugt, 3. mevr. R. v.d. Vlugt. Schaken (Poelpoldercentrum): L. A. W. Lommerse wint als enige van de LSB-kampioen A.v.d. Berg. P. Algera Jr. en G. van Dijk maakten remise en de ove rige 35 verloren. Dammen (Poelpoldercentrum): Th. Winkelaar won van dam- meester C. Varkevisser en C. H. Imthorn, J. v. Horick en J. Al gera speelden remise en de ove rigen (35) verloren. Klaverjassen (Trefpunt): 1. J. v.d. Lans-P. Halfschepel, 2. P. Obdam-P. v.d. Aar, 3. Möhl- mann-Möhlmann. De poedelprijs ging naar Theo Bol-Kees v.d. Poel. KATWIJK Het nieuwe gemeentecentrum van de Ge reformeerde kerk aan de Nieuwstraat houdt aanstaan de zaterdag open hof. In dit, nieuwe centrum, dat ruim 660.000 gulden heeft gekost, wordt onderdak geboden aan diverse jeugdclubs. Het be staat uit enkele zalen, waar ook vergaderingen, recepties en bruiloften kunnen plaats hebben. Het spectrum gaat zaterdag om 15.00 uur open. '3 Avonds is het geopend van 7—9 uur. LEIDEN Op de slecht bezochte ledenvergadering van de Raiffeisenbank Oegst- geest werd de heer Van Dan in de raad van toezicht geko zen. Uit de toelichting op de balans verlies- en winstreke ning bleek dat de omzet uit 1971 ruim 700 miljoen gulden bedroeg. De balans sloot met een bedrag van 44.122.040,-. NOORDWIJKERHOUT - Op alarmerende berichten van de Rijksinspectie van de Volksge zondheid heeft het gemeentebe stuur niet alleen in ruime mate de aandacht gevestigd op het ge vaar, dat bestaat als er in het Oosterduinsemeer wordt ge- i zwommen maar het heeft ook I deskundigen van de Keurings- j dienst van Waren en het Rijlcs- j stuinbouwconsulentdschup ge- vraagd monsters van het water te onderzoeken. De raadsleden vernamen in de dinsdagavondvergadering, dat de Keuringsdienst van Waren het water beslist niet gevaarlijk vindt om in te zwercvmn en naar burgemeester Bosma de raad mededeelde, constateerde het Rijkstuinbouwconsulcnt- schap geen overmatig giftige stoffen. Daarmede blijft evenwel het Oosterduinsemeer privé-ge- bied van de Kalkzandsteenfa- bri k en wordt het geen open baar zwemwater. Het is een gunstige omstandig heid, dat door de diepte van het meer het grondwater een uitstu- wende werking heeft, waardoor vervuild boezemwater uit de Leidsetrekvaart niet kan bin nenstromen. De heer Maarse- veen (prot.-chr. groep) vroeg om het volgend voorjaar de on derzoeken zo vroeg te laten plaatsvinden om alle misver standen over de bruikbaarheid van het Meer als zwemwater te voorkomen. Aan een voorstel van b. en w. om aan tandarts Kiele een perceel grond in Victor II, naast de kleuterschool De Zonnebloem te verkopen, verbond de raad bij amendement nogal bezwaarlijke vcorwaardèn. Zo moest kadas traal worden vast"ele°d, dat de woning uitsluitend aan een andere tandarts moest worden verkocht en dat de gemeente het recht van wederinkoop had. Deze vcr.-v. aarden waren té be zwaarlijk om de fimnc'ering van de koslen van grond en bouw normaal rond te krijgen. De heer Kiele heeft die moei lijkheden aan de rard kenbaar te maken en deze heeft ze steek houdend bevonden. ,Aan de ver koop n de bouw staan geen gemeentelijke voorwaar den meer in de weg. De muz'ckwe- cn fr.r.g St. Jeanne d'Arc" heeft het van moed ge tuigende besluit genomen om zelf een oefenlokaliieit te bou wen, zonder welke de vereni ging geen bestaansmogeiijkh id heeft. Zij raamt de kosten op ƒ60.000,-. Door zelfwerkzaam heid word; ƒ25.000,- bespaard; een lening bij de burgerij moet ƒ25.000,- opbrengen en de ge meente was om ƒ10.000,- als subsidie ineens gevraagd. De raad stond. hoe kan het an ders er sympathiek tegen over. Als „St. Jeanne d'Arc" heeft bewezen geslaagd te zijn in h t afsluiten van de lening, liggen de ƒ10.000,- '*an de ge meente klaar. Bijna iedereesn is met de markt content en wil voortzetting van de proef in de wintermaanden. De marktkooplui durven het ex- .er ent be:t aan, de midden stand staat er grotendeels posi- i - f cover e>". ook de consu mer.. blikt zeer ingenomen met de mrritf. Daarom gaat i".e rnaikt voorlopig in de winter maanden tot mei 1973 door e'.ke maandagmiddag. Misschien dat de markt wat vroeger gaat beginnen en eindigen, maar dat wordt neg bezien. pen. Met moederdag krijgt ze nog elke keer een bloemetje van hem." En over de Lissenaren zegt hij: ,,In Lisse helpt een grote mond niet. Dat vertel ik ook mijn mensen. Lissenaren moet je niet afblaffen. Als je dat doet jaag je ze tegen je in het harnas. Spreek ze ge woon aan met U. Ook de land arbeider. Loop niet te „jij en" en ,,jou-en". Zie ze als je gelijken, zei ik altijd. Als je ze zo behandelt kan je ze gerust op de bon slingeren. Dat pikken ze dan van je. Autoritaire mensen liggen me niet. Zelf ben ik ook niet zo. Voor mij is het een on mogelijke zaak dat de ene mens boven de andere staat. Tegen mijn personeel zeg ik wel eens: „Voor mijn part kom je boven op mijn bu reau zitten als je me op straat maar niet voor schut zet." Dat is wat mij wel eens verdriet. Als ze de deur uit zijn dan ben je ze kwijt. Je hebt geen vat meer op ze. Je weet niet wat ze nu weer zullen uithalen. Gelukkig loopt het weinig mis. Er zijn bijna nooit klachten. Lisse heeft een gemakkelijke be volking. Het zijn harde wer kers. Die jongens doen niet zo moeilijk. In Rotterdam heb ik ook wat jaartjes meegelopen. Daar gingen we er soms wel tegen aan. Op de Schiedamse dijk bijvoorbeeld. Het was er vas te prik dat we er met ge trokken klawang langs de tapkast gingen. Man voor man smeten we er uit. Maar ja, die felheid is weg. Je wordt ouder en wijzer. Aan een gummiknuppel heb ik ook zo'n hekel. Ik kan me LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1972 niet herinneren dat ik er in Lisse ooit wel eens op losge slagen heb. Ik zeg maar zo, met elke slag van de gum miknuppel sla je tien jaar te rug. We moeten de mensen niet zien als viswater of jachtterrein. We zijn er voor de mensen, de mensen niet voor ons. Van geweld hou ik niet. Ik heb in mijn leven maar één keer geschoten. En dat was nog in de lucht. Het wil niet zeggen dat we in Lisse een ideale situatie hebben. Neem de personeels bezetting bijvoorbeeld. Als het goed is moet er 24 man zijn. Er zijn er momenteel maar vijftien. Zoveel hadden we er twintig jaar geleden ook. Toen had Lisse ongeveer 10.000 inwo ners. Nu bijna het dubbele. Je zou wel eens wat meer willen doen. In bepaalde wij ken surveilleren met de por tofoon bijvoorbeeld. Daar hebben we nu gewoon de be zetting niet voor. We hebben wel auto's maar daar gaat weinig preventie van uit. Het is wel een verschil met vroe ger. Toen hadden we bijna helemaal geen materiaal. Eén zijspan hadden we toen ik hier arriveerde. Verder moesten we alles op de fiets doen. De tram reed toen ook nog. Ik ben een keer in de rails blijven steken. Languit ging ik. Dat zijn leuke herin neringen. Ik heb ook minder prettige gehad. Soms zou je iemand een trap onder zijn achterste willen geven. Maar waarom zou je. Als je ergens je leven lang van gegeten hebt doe je dat niet. Iemand een trap nageven is niet mijn mentaliteit." Adjudant Hendrikse krijgt nu een zee van vrije tijd. Wat gaat hij er mee doen? „Ik ga mijn gezin verwennen. Die zijn altijd te kort geko men. We zijn nog nooit op vakantie geweest. Dat is toch te gek om los te lopen. Ik kan wel gaan vissen maar dan zit mijn vrouw weer al leen. Vanaf nu overkomt me dat niet meer." Herman Van Amsterdam LISSE Te zag alleen maar sombere gezichten toen vori ge week de verhuiswagen bij het politiebureau in Lisse voorreed en even later de in boedel van adjudant Hen drikse van het bovenhuis naar beneden werd ge sjouwd. Kier en daar werd zelfs een traantje weggepinkt cn bonken van kerels konden hun emoties alleen maar de baas blijven door flink te slikken. Ook adjudant Ken- drikse Iir.d het even moeilijk. Niemand zal het hem kwa lijk hebben genomen want als je 27 jaar in Lisse als chef politie gestationeerd bent geweest dan gaat er wel wat in je om als het mo ment van afscheid daar is. Nu, nauwelijks een week la ter, heeft hij in zijn nieuwe huis in de Poelpolder, zijn handen vol aan de inrichting van zijn kersverse tv/ecde onderkomen maar wennen, nee dat kan hij er nog niet. Zijn vrouw helemaal niet. „Ik zal mijn jongens missen", zegt ze. Kaar man kan dat beamen. Mijn vrouw daar heb ik alles aan te danken. Die heeft me enorm ge steund. Ze is Lissese en kent iedereen. Dat was altijd een grote steun. Ze zorgde ook voor sfeer. Koffie was er elke dag. Nooit sloeg ze een keet over. Ze was als een moeder voor haar kinderen. Ook voor de gevangenen. Er zaten hier eens een paar zware jongens uit Den Haag. Ze hadden een auto gestolen. Ai en toe maakte ze er een praatje mee. Daar knapten die jongens van op. Toen ze vrij kwamen stuurden ze haar een grote bloemen mand. Er zat een kaartje bij. „Van de vier gevange nen" stond er op. Dat is leuk. Dat doet je wat. Zo zijn er meer geweest. Een was hier al een vaste klant geworden. Om de haverklap was het raak. Tot het opeens over was. Hij was tot inkeer geko men. Een beste vent is het nu. Het is niet alleen door mijn vrouw gekomen. Ze heeft er wel aan meegehol- KATW1JK De vredeswerkgroep Wereldwinkel trekt deze week door Katwijk met een bakfiets vol voorlichtingsmateriaal over de problema tiek in de Derde Wereld. Over belangstelling heeft men in het algemeen niet te klagen. Hoewel, in het badseizoen had men wellicht meer aandacht getrokken. WARMOND De raad van War mond is bijzonder ingenomen met de wijze waarop mr. Vrolijk, de commissaris van de konnigin in Zuid-Holland, de burge* meestersbenoeming heeft bege- Met grote vreugde vernam de Van der Kroft besloot de raad gisteravond een brief aan mr. v'rolijk te sturen waarin hij daarvoor wordt bedankt. Groenendijk dat het vuilstorten in de Boterhuispolder niet door gaat. Er werd op geattendeerd dat men van het begin af aan een scherp afwijzend standpunt deze had ingenomen. leid. Op initiatief van de KVP'er raad gisteravond van wethouder Burgemeester De Vreeze, die de raad voor de eerste keer voor zat, kwam met een voorstel om de zaak rond de bootjeshaven uit het slop te halen. Hij bepleit te de oprichting van een stich ting, die het plan zou moeten gaan realiseren. Hij verwachtte dat reeds in de volgende raadshui vergadering vergaande voorstelt d< len op tafel zouden komen. De. D raad ging ermee akkoord. ni e« Ze verleende ook haar medewer- j vi king aan het voorstel van de ge- 9t meente Oegstgeest om op de Haarlemmertrekvaart tussen i Warmond en Sassenheim te gaan tot het instellen van éénrichtingsverkeer. Het voorstel tot het aangaan van de gemeen "L schappelijke regeling Energie-1 bedrijf Rijnland werd, vanwege; de ontwikkeling in de Leidse'- raad, teruggenomen, totdat in- Leiden bekend is wat er gaat gebeuren.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6