Moord in de kabeltram in kleurrijk San Francisco Nieuw programma NOS-radio op Hilversum 3 1 Ti-ta tovenaar moet Fabeltjeskrant gaan overtreffen Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK Gemiddeld twee miljoen mensen keken naar de Olympische Spelen PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1972 1 HILVERSUM „Dat zien wc morgen wel weer". Met deze weinig moraliserende zin ein digt iedere aflevering van de nieuwe kinder-se- rie Ti-ta-tovenaar die de NOS van I oktober af op het scherm zal brengen als de opvolger van de alom geroemde Fabel tjeskrant d; wat min der besproken tekenfilm Brigadier Dog. beltjeskrantimago af. Ditmaal geen tekenfilm of een door poppen ge speeld verhaal, maar een serie met heuse mensen. Ja, de hoofdrol wordt zelfs vertolkt door niemand minder dan Ton Lensink die we zon der schroom toch een acteur van klasse mogen noemen. Ton is de wat wereldvreemde tovenaar zijn die same dochtertje Tita, gespeeld door Maroesja Lacunes, en de aap Tato een mys terieus kasteel bewonen waar de opwindendste dingen gebeuren. Samen beleven ze door de meestal mislukte uitvin dingen van de tovenaar wonderlijke avonturen waarbij Tita haar vader iedere keer tot de wer kelijkheid moet terug roepen om alles weer op z'n pootjes terecht te laten komen. De serie waarvan op het ogenblik ongeveer hon derd afleveringen van vier minuten klaar zijn zal naar alle waarschijn lijkheid tot 1 mei duren. Max Appelboom, de man die ook verantwoordelijk was voor de kinder-serie Floris, produceerde in opdracht van de NOS Ti-ta tovenaar. Hij zegt over het programma: „Iedere aflevering is zo opgezet dat hij apart be keken kan worden. Maar toch vormen zeven deel tjes, 'n week uitzenden, een op zichzelf staand verhaaltje. De eerste ze ven afleveringen hebben als grondlijn een etentje dat de tovenaar met zijn dochter heeft in een eet huisje buiten de stad. Alle zeven deeltjes gaan over dit etentje maar af zonderlijk gebeurt er een aantal incidentjes. Om van alles één geheel te maken hebben we Tita de macht gegeven alles stil te zetten en dan de wijze woorden uit te spreken: Dat zien we morgen wel weer. Vreemde situatie De schrijver van de se rie Lo Hartog van Ban- da is ook al geen onbe kende. Hij werkte een Maroesja Lacunes als Tita en Ton Lensink als haar aantal jaren in de studio vader de tovenaar roepen met het speciaal daar- van Marten Toonder en voor getoverde fluitje de aap Tato op. verdiende zijn sporen Ik heb Ti-ta tovenaar met een groot aantal kinderboeken en talloze stripverhalen waarvan Tom Poes, Panda, Kappi en prof. Ambrosius wel de bekendste zijn. wel vertelt over zijn creatie: „Ik ben met opzet van een wat vreemde situa tie uitgegaan. Een tove naar die zich kan laten verdwijnen en allerlei dingen op z'n kop kan zetten spreekt volgens mij de fantasie van de kinderen aan. Geen wij zend vingertje, geen mo raal en geen diepzinnige grondgedachten. Het gaat mij om het sfeertje en om de karakters in het verhaal. Nieuwe NOS-kinderserie gaat 1 oktober van start Een scène uit de nieuwe NOS-kinderserie Ti-ta- tovenaar. V.l.n.r. Ma roesja als Tita, Ab van der Linden als politie agent en Tim Beekman als zielig heertje. helemaal op Ton Len sink geschreven of schoon ik niet wist of hij er wel voor voelde om mee te doen. Ton is voor mij de enige acteur die een wat wereldvreemde vriendelijke en in kinder ogen wat domme tove naar kan uitbeelden. Ge lukkig was hij vrijwel direct enthousiast. Na tuurlijk neemt hij met het aanvaarden van deze rol een zeker risico. Doordat hij iedere dag op de buis te zien zal zijn ligt het voor de hand dat zowel de oude re als de jongere kijkers hem met de tovenaar gaan vereenzelvigen. An dere tv-rollen zullen voor hem dan ook voor lopig taboe zijn. In de serie wordt veel gezon gen. Voorzover mij be kend is dit de eerste keer dat we iets van Ton Lensink's vocale vermogen te horen krij gen. Toch zal Maroesja het meeste zingen van de liedjes van Jood Stok- kermans. Maroesja Maroesja is een geheel nieuw gezicht op de tele visie. Zij is 27 jaar en een telg uit de bekende artiestenfambilie Lacu nes ofwel Rix. Haar va der is Tobi Rix, de man van de toet-en-blaasma- chine. Haar broer Jerry Rix maakt op het ogen blik naam in Duitsland. Maroesja: ,,Ik zit onge veer al zo'n zes jaar in het „vak". Ik speelde o.m. in het Kroeg-thea ter in het cabaret Prins- heerljk en de laatste tijd vervulde ik enige rolletjes bij het jeugd theater Wederzijds. Ook heb ik ooit eens een piep klein rolletje in de kin- derserie Swiebertje ge speeld. Het is dus eigen lijk niet helemaal mijn tv-debuut. In Ti-ta tove naar speel ik de 16-jari- ge dochter van de vreemde tovenaar. Zes tien is wel wat jong, maar ik geloof dat ik het er lang niet slecht afbreng. Het kinderlijke ligt me wel". Naast Maroesja en Ton Lensink spelen Tim Beekman als zielig heertje, Sies Foletta en Ab van der Linden een steeds terugkerende rol. Verder wordt ook door Shireen Strooker en Wim Poncia gespeeld, alsme de door de gedresseerde aap Tato van Boltini. ROELFIEN SANT Het grootste deel van het NCRV- programma vanavond is inge ruimd voor de uitzending van de Warner Bros-productie Cross cur rent, die onder de Nederlandse ti tel De moord op de kabeltram op he tscherm komt. Dit is bepaald geen romantische film. De idylle in De Moord op de kabeltram bestaat slechts uit de kleurrijke omgeving van San Francisco, tegen welke achter grond de harde feiten van een moord zich hebben afgespeeld. Brigadier Pat Cassady en politie- inspecteur Louis van Alsdale, in het dagelijks leven goede kamera den, krijgen opdracht een moord op te lossen, die is gepleegd in een wagen van een kabeltram. De conducteur van deze tram heeft het lijk gevonden van een jonge man. Het blijkt het ontzielde li chaam te zijn van een zoon van de scheepsmagnaat Cooper, die dit bij een confrontatie op het po litiebureau bevestigt. Helemaal zonder romantiek kan bijna geen film het stellen. De makers van deze rolprent zijn .zich dat bijzonder goed bewust geweest. Aan het eind van de film namelijk redt inspecteur Van Als dale1 dan ook het leven van de knappe Kathie Cooper, een zusje van het slachtoffer. Het draaiboek voor deze film werd geschreven door Herman Miller en voor de regie tekende Jerry Thorpe. Ned. II 20.21 uur. Theater op school Theater is de enige toneelgroep, die voorstellingen geeft op scholen over onderwerpen, waarmee scho lieren direct betrokken zijn. On der het motto Voor je eigen best wil ditmaal een opvoering over beroepskeus. Hiermee draagt Theater tevens zijn eigen ideaal uit, nl. toneel is er niet alleen voor de cultuurminnaars, maar moet slaan op het leefpatroon van alledag. Ned. I 19.05 uur. Straatmuziek in Parijs Vanavond het tweede programma in een reeks van Deense t.v.-films over de verdwijnende straatmuzi kanten. Ditmaal wordt Parijs on der loep genomen. Ned. I 20.55 uur. Der Pott We hebben al eens eerder kennis kunnen maken met Peter Zadek's specifieke kwaliteiten als één van de beste toneel-, televisie- en film regisseurs van West-Duitsland. Vanavond zendt de VPRO op nieuw een tv-spel van hem uit, Der Pott, naar het stuk van de Ierse auteur Sean O'Casey. In re- vue-achtige sketches levert Zadek een wrange satyre op het image van de oorlog. Hij gebruikt daar voor het verhaal van de voetbal club F.C. Avondale United, voor de derde achtereenvolgende maal winnaar van de plaatselijke cupfi nale die na hun laatste overwin ning bijna rechtstreeks naar het slagveld van de inmiddels uitge broken Eerste Wereldoorlog moet trekken. Als ze terugkomen is er van de bejubelde sporthelden wei nig meer over dan een stelletje invaliden. Voortdurend wisselt Za dek het beeld dat de mensen van de oorlog hebben een beetje vergelijkbaar met hun instelling ten opzichte van voetbal af met de werkelijke gruwelen van zo'n oorlog. Ned. I 21.25 uur. Vraag in Duitsland naar Eddy Becker Eddy ready go Eddy Becker, nu al seizoenenlang presentator van NCRV's Eddy Ready Go en een graag gehoorde radio-deejee, is niet alleen in Ne derland populair. Zelfs de Duitse televisie heeft nu zijn oog op Eddy laten vallen als presentator van het programma Hits a gogo. Maar we blijven hem natuurlijk hier ook zien. Vanavond introdu ceert hij wel veel nieuwe hits van bekende en minder bekende ar tiesten. Zo zijn er bijvoorbeeld The New Seekers het Britse duo Yellowstone and Voice Heintje, de groep Love Unlimited en de formatie Think Tank met hun nieuwe nummer A man is a fool. Ned. II 19.05 uurm HILVERSUM Ingaande zondag van vrijdag. Presentator blijft Fe- land. Voorheen werd dit program- 1 oktober, de datum waarop de lix Meurders. ma uitgeonden op zondagmiddag zendtijd van Hilversum 3 wordt Felix Meurders Show, vrijdag van op Hilversum 2 en duurde het een uitgebreid met 7 uur per dag (van 14.03 tot 14.59 uur. half uur. Presentator blijft Hans 18.00 tot 01.00 uur), krijgt op deze „Gevolmachtigd", vrijdag van Zoet. Redaktie en samenstelling: zender de beschikking over in to- 19.02 tot 20.00 uur. Lichte muziek Bud Khargi. taal 22 uur zendtijd per week en korte mededelingen voor Suri- Vincent van Engelen Show, vrij- (was 11 uur). namers en Antillianen in Neder- dag van 20.02 tot 21.00 uur. Hiervoor is het volgende pro gramma samengesteld: Joost de Draaier Show, dagelijks, ook zondags ,van 18.02 tot 19.00 uur. Langs de Lijn, het sportprogram ma op zondag van 14.02 tot 18.00 uur. Woensdagavond licht, woensdag van 19.02 tot 24.00 uur; een pro gramma met veel lichte grammo foonplaten, afgewisseld met korte sportberichten en actualiteiten. Belangrijke voetbalwedstrijden op woensdagavond zullen in dit pro gramma direct worden uitgezon den. Samenstelling: Kees Buur man, Roel Rengers en Joop de Roo. „Metro's Midnight Music", woens dag van 00.02 tot 00.55 uur. Het programma, dat voorheen op maandagavond om de twee weken op Hilversum 2 werd uitgezonden, bestaat uit een muzikale ont moeting van diverse binnen- en buitenlandse solisten, het Trio Louis van Dijk en het Metropole Orkest onder leiding van Dolf van der Linden. De presentatie berust bij Michiel de Ruyter. Produktie: Joop de Roo. „De Daverende Dertig", de top 30 van Hilversum 111 op donderdag van 16.03 tot 18.00 uur in plaats De Onedin-lijn, de BBC-serie waar de VARA de eerste afleve ring van toonde, lijkt een prijs- aankoop De serie, vijftien afle veringen!, ging grandioos van start. Goed verhaal, economisch verteld zonder de hinderlijke nonsens die lange series pleegt te kenmerken. Als de kwaliteit op dit formaat blijft krijgen we nog veertien afleveringen van een voo-treffe- lijk feuilleton, goed scenario, goede regie, prima bezetting en een zorg voor technische en his- torisch-betrouwbare detM's die in Nederlandse series gewoon niet bereikt kan worden. Ombudsman Marce! Van Dam vestigde opn'enw de ar--1 - op Nederlanders die naar Aus tralië emigreerden en die (zij vormen een kleine irlr.'erheu s daar achteraf zich allerminst gelukkig bij bevonden. Nederland is toch wel een erg goed land om in te leven was onze conclusie. Van Dam had minis- ter Boersma te gast die de be perkte mogelijkheden opsomde om gestrande ex-emigranten te helpen en die voorts vaststelde dat een actief emigratiebeleid momenteel niet veel zin lijkt te hebben. Attractief was NCRV's programma Hier en Nu. Henk v.ti. L.erg nad eigen betweterige toon bij de re- oortage van protesterende wi're portage verpleeg... kers geen rtoge verpleegsters waarbij hij de kij- 'iilcheid liet kom ce i oordeel Verd°r zr t de rubriek uitste kend in elkaar. flrt n: e door een goed we i: stuk over hasj, het pio.'.ukt cat in Marokko gemakkelijk verkre gen kan worden door smokke laars die in Spanje veel riske ren. Men filmde in Marokko en in Spanje en het werd een erg informatieve reportage. Daarenboven: Het ,Hof' op t.v. blijft een zeldzaamheid. Hans Sleeuwenhoek leverde voor Hier en Nu iets zo zeldzaams met een praatje met Prins Claus, die de foto's maakte van de prinsjes die op de nieuwe kin derpostzegels prijken. Gewoon erg leuk gesprek. Dan was er Frits Thors, de witha rige die om zifn haren enorr- populair werd. Het NOS-'Our- naal ram afscheid rret Moe- men. Hij was rog r>et weg. o' 'nii was weer terug. Bij H'er er Nu. Gelukkig in eea relative rend onderdeel dat h- -d r'-r dat Thors maar een schake' 'e was in een verschrikkeli'k groo' geheel. Die relativerende arm^k 'al rok de heer Thors beier bevallen zijn, hopen wij. Voor het overi ge: zo'n interessante kop krij gen we nooit terug bij de NOS. Vg. (Van onze correspondent) HILVERSUM De televisie-reportages van de Olympische Spelen in München hebben, althans voor wat betreft de eerste week, een hoog ste kijkdichtheid gehaald van 32,2 procent, wat neerkomt op ruim 3,2 miljoen kijkers van twaalf jaar en ouder. Dat was op zaterdagavond 2 september. De reportages, die overdag werden uitgezonden, trokken op werkdagen meestal minder dan een miljoen kijkers. Tegen het einde van de middag liep de kijkdichtheid echter geleidelijk aan op tot boven de 10 procent (is een miljoen kij kers). Dit blijkt uit het door Intromart uitgevoerde continue program ma onderzoek. Op zaterdag 26 augustus zijn ongeveer 1,6 miljoen mensen getuige ge weest van de openingsplechtigheid. De daarop volgende zondag heb ben overdag 1,5 tot 2 miljoen mensen de (deels rechtstreekse) televi siereportages gevolgd. De hockeywedstrijd NederlandIndia, die rechtstreeks werd uitgezonden, haalde een kijkdichtheid van 18,4 pro cent. De samenvattingen, die zondagavond laat vanaf 22.00 uur wer den uitgezonden, begonnen met een kijkdichtheid van 29,9 procent. Na middernacht keken nog altijd ruim 1,8 miljoen mensen. Op de daarop volgende werkdagen was de belangstelling voor de sa menvattingen minder, evenals uiteraard voor de reportages over dag. Met uitzondering van woensdagavond, toen bij het begin van de samenvattingen ruim 3 miljoen mensen voor het televisietoestel zaten. Een uur later was dit aantal echter al bijna gehalveerd. Tussen 9.00 en 16.30 uur varieerde de kijkdichtheid op werkdagen tussen de 5 en 10 procent. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NCRV: 17.00 uur De Kijkkast 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur Van gewest tot gew» 19.50 uur Toeristische tips 20.00 uur Journaal 20.21 uur Zendtijd PvdA 20.30 uur Stichting Socutera VPRO: 20.35 uur Berichten uit de samenleving 20.55 uur Straatmuziek in Pari 21.25 uur Der Pott (film) 22.50 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Journaal 23.05 uur Studio sport NEDERLAND II 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur Eddy ready go 20.00 uur Journaal 20.21 uur De moord op de kabeltram (film) 21.55 uur Dagsluiting IKOR: 22.00 uur Kenmerk 22.20 uur HIRO-magazina 22.40 uur Journaal 22.45 uur Teleac MORGEN NEDERLAND I 11.10 uur School-tv 19.05 uur Calimero 19.10 uur Dag donderdag, hallo vrijdag NOS: 20.10 uur Wereldcup Ajax—Independiente 21.05 uur Journaal 21.10 uur Wereldcup Ajax—Independiente 22.15 uur Den Haag vandaag 22.30 uur Journaal NEDERLAND II Gewijzigde zendtijden radionieuws (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM De uitbreiding de zendtijd op Hilversum 3 met ingang van 1 oktober a.s. brengt met zich mee, dat de Radio nieuwsdienst de uitzendingen op het hele uur op deze zender voort zet tot 1 uur 's nachts. Vanaf die datum kan dus op Hil versum 3 ook nieuws worden be luisterd om 18.00 uur. 19.00 uur, 20.00 uur. 22.00 uur, 23.00 uur. 24.00 uur en 00.55 uur. Evenals overdag duren deze uitzendingen 2 minuten, behalve de laatste, die 5 minuten in beslag neemt. Het KNMI zal voor deze bulletins weersverwachtingen samenstellen, terwijl - zo nodig ook verkeers informatie zal worden gegeven. I De zenderdifferentiatie in de avonduren veroorzaakt 2 uitzonde- ringen op de regel, dat met in- i gang van 1 October de nieuwsuit zendingen op Hilversum I op het hele uur worden uitgezonden en die op Hilversum 2 op het halve uur. Het bulletin van 20.00 uur gaat in afwijking van deze regel over Hilversum 2 en dat van 22.30 uur over Hilversum 1. De nieuws uitzending van 23.00 uur vervalt. De duur van de uitzending van 8.30 uur over Hilversum 2 wordt op verzoek van de betrokken zend gemachtigden teruggebracht van 10 tot 5 minuten VPRO: 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur Betty Boop 19.11 uur Toerist in China 19.47 uur Popeye 20.00 uur Journaal 20.21 uur Berichten uit de samenleving 20.40 uur Het rode vrouwenleg 21.45 uur Death in the Port Jackson Hotel 22.20 uur Den Haag vandaag 22.30 uur Journaal RADIO HEDEN hilversum i 18.00 (S) Aperitief: licht muziek gramma. 18.30 Nieuws. 18.41 Veel gevraagde gewijde mu (gr). 19.00 De kerk vandaag ziendei 19.30 (S) Internationale Gaudear muzlekweek 1972: Opnamen componi: 21.00 Fiitf en prinj 22.25 Uitzend Var an de Bond zonder Naam. N( 2.30 Nieuws. 22.40 Den Haag - Tuig: ag. 22.50 Zin - gen bulten het Nederlandse bied. 23.20 (S) Horizon: modet *on muziek. 23.55-24.00 Nlei ïïTlversim ii 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten. 1 Uitzending van de Nederlandse J denstands Partij. 18.30 (S) KiJ stU Klaar, zonder nonsens. 19.30'T37 RA-Dansnrkest met solisten. Nieuws. 20.05 (S) Fragmenten uit musical-film: On a clear dav can see forever. 20.15 Het schei recht, hoorspel. 21.15 (S) Popsi oude moderne muziek. 22.55 Mededt gen. 23.00 Nieuws. 23.10 (S) Radio Jazz Magazlll 23.55-24.00 Nieuws. MORGEN aag v: -Jr-tz :unstuit t-Fr e taal ><tr hilversum i NCRV: 7.00 Nlei woord. 7.08 Te wijde muziek. 7.41 Hier en dium: klasslel Nieuws. 8.41 <S> Podii vrouw. 9.10 (S> Klassieke gra foonmuziek. 10.00 Schoolradio. (S) Voor de ziek* lekprogr» f 7.02 Het levej um laudamu' ;r»7.30 Nlei 7.55 (S) Pr4 (gr). klassieke 11.05 (S) Inspraak: ziek. (11.30-11.32 Hier Mededelingen. 12.00 Los-V rieerd programma. (12.1041 M 12.26 Medei en Nu). 11 as-Vast: gev (12.10-11 1 vllegwei iumhi 12.30 Nieuws: 12.41-12.50 Hier Nu: 13.00-13.04 De tafel van di 13.10 Herdenklngs-Mlddagpa dienst. 13.30 Zingen met Cec! volksmuziek 13.45 Con Amore: serie van 9 poëzieprogramma's liefde. 14.05 Schoolradio. 14.26 praan en piano: klassieke en s< klassieke liederen. 15.00 Hervori middagdlenst. 15.30 Nieuws. 15 Lichte orgelklanken. 15.45 I lE,E NCRV-Jeugdkoor met orgel: ceefi der iijke liederen. 16.00 (S) Poptate jeugdproi Pop in 17.30 Nieuws, lf Wei hilversum ii VARA: Thema-dag Van Onderen 'e mens en zijn werk. 7 00 Nieu* .11 Ochtendgymnastii donderdag!: muz (7.25-7.30 Van na). 8.00 Nieuws. 8.11 Actualite!' special. 8.25 (S) Dag donden' d (vervolgt 9.00 (S> Radinweekbii b\, met om 9.35 Waterstanden: f Schoolradio: 11.00 Nieuws en 1 Radioweekblad (verv). 12.00 Tussen de bedrijven door: gi ricerde muziek, afgewisseld met portages. 13.00 Nieuws. 13.11 Ach litelten-special. 13.25 (S) Speelruii te: programma met jeugdher' ringen over arbeldsverhoudi van vroeger en nu. 16.00 N'ieu* NOS: 16.03 Lichte grammofoon^ ziek (S) 16.35 Goeienmiddag in ven talon: klankbeeld over de pr sentatoren van de programn» voor buitenlandse werknemers, lf1 Mededelingen. hilversum iii Nieuws 903 Take nine. 1 Nieuws. 10.03 Robbie Dale on ra met interviews en de nieuwste toppers. EO: 11.00 Nieuws. 11.03 muzikale fruitmand: vcrzoekpld Nieuws en om 13.03 Rad- maar. 14.00 Nieuws 14.03-lU Disjocknvshow. (15.00. 16.00 BRUSSEL 324 Nieuws, weerberlchi. toneelaga en mededelingen. 13.20 Lichte ziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Sehoolra (15.00 Nieuws), 15 25 Lichte vfll muziek. 16.00 Nieuws en bouc; richten. 16.10 Promenadeconce' 17.00 Nieuws. 17.10 Voor oudere W» teraars. 17.55 Weegschaal.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2