Tor Fuglset sloot periode i van tegenslag definitief ai Independiente mikt op een wentes vertrouwen i bijzonder groot Jan Mulder: „Ik ben moe van het zitten op de bank" Ajax-trainer Kovacs: Fiiinegan kon rechtse hoek niet ontlopen Sportwereld RVC wil vrijdag alsnog spelen LEIDSE COURANT PAGINA 11 DEN HAAG Tor Fuglset had afgelopen zondag te gen PSV „vleugels". Ein delijk was er na alle tegen slag de wedstrijd het „heerlijk in vorm zijn", van de mentale opkikker. Tor Fuglset beeft de afge lopen dagen dan ook als een pauw zo trots om zich heen gekeken. Terecht. Wat deze Noor met klas se allemaal heeft moeten verdu ren sinds hij prof werd, is onge looflijk. Ambitieus als hij is, moest hij de eerste week in Ne derland al een mentale tegen slag verwerken. Aan een bot sing met een doelpaal bij FC Den Haag hield hij een venijni ge blessure over. Weken van er gernis maakten z'n aanpassings problematiek alleen maar er- ma a vooral wijr^aard^ hielpen Tor FuSlset- de ernstige. Zijn met pech gestarte profcarrière bij FC Den Haag heeft echter toch net op tijd hem zo goed mogelijk door inte- glans meegegeven. resse te tonen. Toch bleef de onwennigheid met zijn nieuwe omgeving. Een moeilijkheid, die hij helemaal alleen moest oplos sen. Tor Fuglset, een stil type, deed dat. Hij herinnert zich daarvan: „Alles was anders. Het milieu, de sfeer en niet in de laatste plaats de spelers. Zij zijn profs en niet alleen in naam. Daar had ik vooral in die periode van pech veel moei te mee. Je gaat denken en twij felen." Maar de twijfel verdween door de begeerte naar het spelen. Steeds wanneer Tor Fuglset maar even kon, ljep hii achter de bal aan twee verdedigers, en zag men het enorme talent Vanaf dat moment voelde Tor in zijn spel. Trainer Teunissen: „Dat maakte dat ik van het be gin af zei: Tor redt het. „Die verwachting kwam uit toen Fugl set de kans kreeg zich „in te spelen." Een wedstrijd of vier was nodig. Toen werd duidelijk dat het de goede kant met hem uitging. Tien dagen geleden, te gen Go Ahead, begon hij zijn waarde voor het elftal van FC Den Haag al te bewijzen. Toen stond zijn aanwezigheid borg voor een bewakingsdienst van AMSTERDAM Stefan Ko- gelijk spel wordt, is het zover, vacs ontwijkt heel diplo- Kovacs: „Independiente krijgt matiek een rechtstreeks antwoord op de vraag of hij morgenavond een har de tweede confrontatie tus sen Ajax en Independiente verwacht. „We weten van Zuidamerikaanse voetbal lers dat ze technisch be gaafd zijn en dat ze nogal snel het hoofd verliezen als het niet gaat zoals zij wil len;" is zijn reactie. zonder enige twijfel opdracht om op een gelijk spel te mik ken. Dat is voor die Argentijnen De. Ajax-selectie vertrok giste renmiddag naar Wassenaar, waar de ploeg zich per traditie op belangrijke wedstrijden voor bereidt. ook het meest attractief fi- En dan mag van Stefan Kovacs nancieel opzicht. Ze zullen het accent wel duidelijk op de ver dediging leggen, maar het blijft voor ons oppassen. Want met een snelle man als Balbuena in hun voorhoede loeren ze natuur lijk op snelle uitvallen. Wat dat betreft zal Independiente wel hetzelfde spelpatroon volgen als Estudiantes twee jaar geleden tegen Feyenoord heeft gedaan." want ze spelen nog een stuk of vijf wedstrijden in Europa. En met de wereldbeker op zak le veren die wedstrijden natuurlijk extra geld op. J werd er bij RVC niet gevoetbald, trainen mocht Independiente uiter aard we\. Daar maakten de Argentijnen gretig gebruik van. Kovacs wel duidelijk, dat hij blij zal zijn als het hoofdstuk Independiente is afgesloten. Dat kan morgenavond het geval zijn, maar er kan ook nog een to Tshét icker, dal A|ai ■|jH|aj|j j jfif ""nr- over zjjn sterkste elftal kan be schikken, dus met Suurbier. Ko vacs: „We spelen met hetzelfde elftal als in Buenos Aires. Het Is niet de bedoeling, dat Jan Mulder binnen de lijnen zal ko men. Al kan de situatie uiter aard wel zo worden, dat het noodzakelijk is, dat hij speelt." lorgenavond een streep onder het wereldbekeravontuur wor den getrokken. Kovacs: „Het is een extra belasting. Het risico is wel heel erg groot. Maar we doen het voor de eer. Voor veel 9pelers is het misschien de eni ge kans in hun carrière ooit die wereldbeker te pakken. Maar het brengt wel extra spanningen met zich, waarvan je moet af wachten hoe de uitwerking zal zijn." Fuglset zich een ander een fullprof-in-wording. Einde lijk was hii aangeland waar hij eigenlijk twee maanden eerder reeds had willen zijn. De onver wachte periode van tegenslag werd afgelopen zondag tegen PSV dan ook definitief afgeslo ten, toen Tor Fuglset ook nog in vorm bleek te zijn. Net op het Leren goede moment, vlak voor het duel met Spartak. Wat te dan ken is aan Tor Fuglset, uiter aard, in de eerste plaats door zijn serieuze levenshouding van de laatste maanden, maar daar naast toch ook aan trainer Teu nissen, die niets forceerde maar toch erin slaagde Fuglset zover te brengen. Een bewijs van vakmanschap. De 21-jarige Noor voelt zich te vreden. En hij verklaart waar- groei ook om: „Eindelijk heb ik het ge- UCI voel gekregen dat ik bezig ben Dé grote moeilijkheid voor Tor bewijzen. Iets, waurvoor Fuglset is de tactische perfectie ieder geval tot resultaat heeft gehad dat hij weet nog enorm veel te moeten leren. En ook hoeveel. „Kijk, toen ik op de bank moest zitten, heb ik beter dan anders kunnen zien hoe in de eredivisie verdedigd wordt. Hoe bijvoorbeeld een sliding wordt gemaakt. Dat verschilt nogal wat met Noorwegen. En daarvan heb ik nu geleerd." eens leren, Tor Fuglset krijgt er niet genoeg van. Maar dat vindt hij hele maal niet erg. „Toen ik tekende bij FC Den Haag, begreep ik dat mijn leven uit voetbal ging bestaan. Het werd mijn werk, mijn beroep. Het was duidelijk dat ik er alles aan moest doen om de top te bereiken. Ik heb die keuze destijds gemaakt en ik ken de konsekwenties." ik aangekocht ben." Deze uitspraak typeert Tor Fugl set. De kritische supporter is zo snel geneigd te beweren: Het is een buitenlander, dus komt ie zijn geld halen en meer niet. Deze indruk hebben sommigen inderdaad in de hand gewerkt. Tor Fuglset is zo iemand per se niet. Zijn verantwoordelijkheids gevoel is zéér groot. Hij weet wat hij wil en moet doen. Van daar dat Tor zelf nog enigszins gereserveerd blijft. De blijd schap en de vreugde om hem heen schenken hem veel plezier maar zijn nuchtere kijk op alles meet hem nog een afwachtende houding aan. „Ik ben optimis tisch. Méér niet. Laat het eerst r eens een paar weken goed „Als het hele in Nederland. Vergeleken met Noorwegen speelt hij „op ni veau." Voor een man, ook al heeft hij de klasse, een kwestie van aanpassing, waarmee tijd is gemoeid. „Ik ben me bewust dat mijn spel tactisch nog niet honderd procent is. Maar ik doe er alles aan." De aanvankelijke onzekerheid van trainer Teunis sen of Tor Fuglset zijn mobili teit in het veld zou kunnen ver groten. bestaat nauwelijks meer. In de vorm van afgelopen zondag heeft de sympathieke Noor gedemonstreerd daarmee geen moeilijkheid te hebben. Hij zocht naar beweeglijkheid, hij zocht naar het aan zich binden van twee verdedigers, gaan. Dan komt het allemaal beter op me over." Veel leren Zijn leergierigheid speelt een gro te rol. Hij wil zich nog niet dé man-in-vorm voelen, omdat zijn aanwezigheid in Nederland in groeit, groei ik ook." De bescheiden Tor Fuglset wil bewust in deze ver klaring zijn erkentelijkheid voor het werk van zijn ploeggenoten tot uitdrukking brengen. Een goed teken. Tor Fuglset lijkt al meer fullprof te zijn dan men denkt HANS DE BRUYN LONDEN Bob Foster heeft zijn weerldtitel boksen in het hnlf- zwaargewicht behouden. Gister avond versloeg de Amerikaan zijn Engelse uitdager Chris Fin- negan In Londen door knock out in de veertiende ronde. Chris Finnegan, de Europese kampioen in het halfzwnarge- wicht, die zijn titel op 6 juni door een knock out-overwinning op Jan Lubbers met succes ver dedigde. heeft Bob Foster meer werk gegeven dan de Ameri kaan had verwacht. De Engels man, die er van tevoren geen geheim van had gemaakt dat hij zoveel mogelijk zou „weglo pen" van Fosters verwoestende rechtse hoek, slaagde daarin tot de vijfenvijftigste seconde van de veertiende en voorlaatste ronde. Toen werd hij door de rechtse hoek, waarmee Foster al zovele tegenstanders heeft uit geschakeld, vol getroffen op de kaak. Lang nadat scheidsrechter Roland Dakin het fatale „ten and out" had uitgesproken, zat de 28-jariRe Europese kampioen nog glazig kijkend tegen de ringtouwen. Het was de eerste maal in zijn carrière dut Finne gan, die in 19G8 bij de Olympi sche Spelen in Mexico kampioen in het middengewicht werd, knock out ging. Europa Cup 2 en UEFA-Cup MADRID Atletico Madrid heeft gisteravond in Madrid de twee de ronde van het toernooi om de Europese beker voor beker winnaars bereikt door een over winning van 21 op Bastia (Fra.). De eerste ontmoeting was in een gelijkspel (0—0) geëin digd. Voor de Spanjaarden scoorden Salcedo (39e minuut) en Luis (58e). Het Franse doel punt kwam op naam van Felix. Er waren 40.000 toeschouwers. LIVERPOOL (Eng.) en Grasshop pers (Zwitserland) hebben gis teravond de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-cup bereikt. Liverpool speelde in Duitsland gelijk (0—0) tegen Eintracht Frankfurt. De eerste ontmoeting had Liverpool met 20 gewonnen. Grasshoppers plaatste zich in Zu rich door een overwinning van 2—1 op Olympique Nimes. Bij de rust stonden de Zwitsers, dio de eerste ontmoeting eveneens met 2—1 hadden gewonnen, reeds met 2—0 voor. ROME De loting voor de twee de ronde van de drie Europese bekertoernooien (landskampioe nen, bekerhouders en UEFA- cup) zal maandag 2 oktober pas in de avonduren plaatsvinden. De loting wordt gehouden in ho tel Parco di Principe in Rome. ""«Enschede Het is vrijwel zeker, dat FC 'Twente voor de UEFA-cup-return tegen Dynamo Tiflis kan aantreden met hetzelfde elftal, dat er bijna in slaagde Feijenoord in de afgrond te duwen. Spitz Kohn, de coach, was vanmorgen alleen nog niet overtuigd van het meespelen van René (otten, die zelf zegt genezen te zijn van de enkelblessure, welke hem zaterdag avond dwong zich te laten vervangen door Benno Huve. bhn: „Ik verwacht, dat Notten wel kan i" spelen, maar de beslissing daarover valt pas kort yoor de wedstrijd. In ieder geval niet voor de warming up." lohn laat er geen twijfel over bestaan, dat FC Twente vanavond volgens hetzelfde concept zal spelen als tegen Feijenoord. „Want", zegt de Luxemburger, „dat lijkt me de enige manier om de in Tiflis opgelopen achterstand snel weg te werken. Je kunt wel proberen het rustig aan te doen. maar dan kom je misschien later in tijd nood." 'at Kohn erop speculeert, dat Dynamo rekent op een Twente zoals dat in Tiflis speelde, is duide lijk. Hij hoopt de Russische opponent te kunnen verrassen. En gaat er daarbij van uit, dat de ichtsinspanningen van zaterdagavond geen sporen hebben nagelaten in zijn ploeg. Kohn: „Natuurlijk zou het onverstandig zijn risico's te nemen. Maar dat hebben we ook tegen Feijen oord niet gedaan, ofschoon we toen onmiddellijk alles op de aanval hebben gegooid. Ik heb al eer der gezegd, dat Dynamo volgens mij in de eerste .wedstrijd op zijn sterkst heeft gespeeld. Er zijn maar weinig clubs, die in een Europacup-wed strijd uit beter spelen dan thuis. Omdat wij be slist meer kunnen dan wij in Tiflis hebben ge presteerd, durf ik optimistisch te zijn. Er moet uiteraard eerst worden gewonnen, maar met een adverteren ■ftxatt&i instelling zoals die er tegen Feijenoord was kan het bijna niet misgaan." Het zelfvertrouwen van Kohn is niet misplaatst, al kan de geringe productiviteit van de Twentse aanval een spaak in het wiel steken. Het zal voor de Enschedeërs voor alles zaak zijn de tegen stander op het middenveld te overtroeven. In Tif lis lukte dat niet. Met als gevolg, dat Dynamo toen na een zwak begin zodanig kon gaan druk ken, dat doelpunten op den duur niet uit konden blijven. Dat er inmiddels bij FC Twente wel het een en an der ten goede is veranderd, blijkt tegen Feijen oord. want in die wedstrijd slaagden Willy van de Kerkhof, Kick van der Vall en René Notten er in het bepaald toch niet van klasse gespeelde trio De Jong Hasil Van Hanegem te beteugelen. Of Dynamo inderdaad niet meer kan dan het in Tiflis liet zien is echter een vraag, die vooraf niet kan worden beantwoord. De ploeg telt vijf internationals, die uiteraard de kern vormen. En de internationale ervaring van spelers als Khurt- silava, Dzodsuashvili, Asatiani, Madzaidse en No- dia is wel zo groot, dat het onwaarschijnlijk is dat Dynamo in de eerste Europacupwedstrijd in het buitenland ernstig zal worden geplaagd door nervositeit. En dat de formatie uit Tiflis in een uitwedstrijd minder sterk is dan thuis bleek jongstleden vrijdag helemaal niet, toen koploper Sarja. Woroschilowgrad op eigen terrein een 2—2 gelijkspel werd afgedwongen. Maker van beide doelpunten in dat duel was de 21-jarige linksbui ten David Kipiani. die in Tiflis tegen Twente het derde doe'punt scoorde. Een belangrijk punt in het voordeel van FC Twen te is, dat Dynamo bekend staat als een ploeg, die uiterst correct speelt, zoals trouwens aile Russi sche elftallen het voetbal voorop stellen. Het op treden van Dynamo Moskou in de Europacup 2 finale tegen Glasgow Rangers ligt wat dat betreft nog vers in het geheugen. Dat van het Russische nationale team in de eindstrijd om het Europees kampioenschap tegen West-Duitsland eveneens. TON VAN DALEN. DEN HAAG Na de ontmoeting met Ajax het kunnen er ook nog twee worden, als de wed strijd van donderdag weer In een gelijk spel eindigt gaat Independiente in Europa en Klein-Azië vijf vriendschappelij ke wedstrijden spelen: Tegen een Israëlische selectie in Tel Avlv, tegen Dynamo Zagreb, een wedstrijd in Istanbul, te gen As Roma en tegen Panathl- naikos. Bestuursleden van RVC hebben hun collega van Independiente benaderd om vrijdag alsnog een vriendschappelijke wedstrijd te creëren. ..Men stond er niet di rect afwijzend tegenover," al dus eer\ cfficial van RVC. Independiente maakt zich echter vooraleerst zorgen over de plaats van de eventuele beslis singswedstrijd. Zoals de zaken er nu voorstaan wordt het Rot terdam. „Maar dan moet er wel wat geld loskomen", aldus ma nager Mezzadra. „Morgen we ten we meer." AMSTERDAM Welgeteld 45 minuten competitie voetbal heeft Ajax' laat ste aanwinst Jan Mulder er tot dusver voor zijn nieuwe werkgever opzit ten. Zondagmiddag was de kritische aanhang van Ajax voor het eerst in de gelegenheid de niet ge ruisloos aangetrokken ve dette te observeren. Een teleurstellende kennisma king werd het niet, want Jan Mulder bewees in de eerste helft van het duel tegen FC Groningen wel dat hij niet voor niets bij Anderlecht is wegge haald. „Eigenlijk had ik ook de tweede helft wel kunnen spelen, want mijn knie hield zich goed. Ik heb er niets geen last van ge had. Maar de afspraak was dat ik niet meteen een hele wed strijd in het veld zou blijven. Dr. Rolink achtte het nog niet verantwoord". Vier maanden lang teisterde een onwillige knie de aspiraties van Jan Mulder. De Groninger mag dan een uiterst nuchtere indruk maken, al die tijd heeft de gedwongen non-aktiviteit hem behoorlijk dwars gezeten. „Dat is logisch. Ik wil graag voetballen. Als je net bij een nieuwe club komt is het niet zo leuk om de eerste tijd aun de kant te moeten toekijken". Daarom was het extra verheu gend voor Jan Mulder dat het zondag in die ene helft tegen FC Groningen heel verdienste- Jan Mulder maakt zich niet bezorgd over morgenavond, wanneer hij tegen Independiente zal ontbreken. Zijn blijdschap over de eindelijk genezen blessure vindt hij veel belangrijker. lijk ging. Niet alleen had hij geen hinder van de blessure die langzamerhand wel een obsessie voor hem moest wor den, maar bovendien paste hij zich goed aan in het ritme van de Ajax-formatie. Al zegt hij er met de hem kenmerkende nuchterheid wel meteen bij: „Nou was het geen al te moei lijke wedstrijd tegen FC Gro ningen, dat mag niet worden vergeten. Maar toch viel het Jan Mulder gelooft niet dat het er voor hem moeilijker op is geworden een plaats in Ajax' eerste elftal te veroveren dan wanneer hij zich vanaf het be gin van de competitie volop in de concurrentiestrijd hud kun nen mengen. Mulder: „Het elftal van Ajax was al uitste kend Ingespeeld. Dat Is het OOg. Wat dat betreft heeft dlc blessure het mij niet extra moeilijk gemaakt geloof Ik". In ieder geval is een vun de konsekwenties van die blessu re wel, dat Jon Mulder er mor gen in de tweede wedstrijd van Ajax tegen Independiente niet bij kan zijn. Jan Mulder accepteert het gelaten. Het be langrijkste voor hem is op het ogenblik, dat die knieblessure eindelijk eens definitief ver dwijnt. „Aan het eind van de week wordt er nog eens gron dig naar gekeken. Maar ik denk wel, dat ik zondag opge steld zou kunnen worden. Of dat gebeurt is natuurlijk een tweede". Als Jan Mulder die beslissing zelf zou mogen nemen, zou hij het wel weten. Het alleen maar kijken naar de presta ties van zijn teamgenoten heeft hem al lang genoeg ge duurd. Jan Mulder wil de re putatie die hij in heel Europa heeft en die hij vestigde in zijn jarenlange Anderlccht-pe- riode nu ook bij Ajax wel eens waarmaken. Over Anderlecht gesproken. Jan Mulder heeft de laatste weken meer dan wie ook de gelegenheid gehad het spel van de Belgische kampioensclub met dat van Ajax te vergelijken. Conclusie van Jan Mulder: „Ajax heeft toch echt wel een forse voor sprong op Anderlecht. Kwali tatief en collectief is de ploeg beter. Bovendien is Ajax zich geloof ik meer bewust van de ernst van de voetbalzaak". BERT BREEVOORD

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11