Voorlopige hechtenis maximaal 102 dagen Kritieke situatie gezondheidszorg m Start actie kinderzegels Internationaal landbouwberaad Anglikaanse kerk peilt mening over vrouw in ambt KORTE METTEN KERK EN WERELD Actie „Kom over de brug" schakelt motorschip in 1972 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 jdens hoten .tstel- FHof- ïl te voor edeel- wel wijk crea- r het Voor- j aula, ntrum )lledig ensbe- die j heden [hangt ïomen rincia- DEN HAAG (ANP) Minister Van Agt wil de voorlopige hechtenis beperken tot maximaal 102 dagen. Als de zaak tegen een verdachte dan nog niet op de openbare zitting is gebracht moet hij op vrije voeten worden gesteld. Dit voorstel staat in de Memorie van Antwoord van de minis ter dj zijn wetsontwerp over de voorlopige hechtenis. vijzen, jet ha meent van dub- len, te waar- lit Op 4 e he- G. H. H. P. C. hun Vink (Arn- (Delf- ïit is ecteur itotter- ïoogle- grecht rsiteit. r) stu- en mster- ver- func- In derend an We ttingen en kij- en FC uur. Rapen- anvang t prof. glcraar :ijn af- t Gor- Wasse- g 14.30 ?f Tan intenso- foyer Postbesteller Idemgezet tussen spoorbomen lUTRECHT (ANP) De' politie rechter in Utrecht heeft de 42- jarige seinhuiswachter G. van i E. uit Nieuwersluis tot een boe te van driehonderd gulden ver oordeeld. De man had klachten over de be zorging van zijn post. Toen de postbesteller in zijn auto de spoorweg nog wilde oversteken, terwijl de naderende trein zich al had gemeld, zette de sein- wachter hem door middel van de spoorbomen klem op de rails om hem de klachten toe te roe pen. Ondertussen naderde met 120 km per uur de sneltrein Amsterdam—Utrecht. De post besteller, dit ziende, wist zich te redden door snel uit zijn auto te springen en over de gesloten overwegboom te duiken. De post auto werd volledig vernield. [Grove schuld", „hoogst roeke loos", „Dit gaat alle perken te buiten" en „een volstrekt onbe grijpelijke handelwijze" waren enkele van de kwalificaties die politierechter en officier van justitie, die vijfhonderd gulden boete hadden geëist, gebruikten om hun mening over het gedrag van de verdachte tot uitdruk king te brengen. Belangrijke wijzigingen heeft mi nister Van Agt aangebracht in de bepalingen over de gron den waarop een bevel tot voor lopige hechtenis moet steunen. Dit deel van het wetsontwerp is „geheel herschreven" om tege moet te komen aan geopperde bezwaren. De gronden zijn: ernstig gevaar voor vlucht of een gewichtige reden van maatschappelijke vei ligheid die uit bepaalde omstan digheden moet blijken. Die „be paalde omstandigheden" acht het gewijzigde ontwerp aanwe zig als: 1. voor het feit levenslange gevan genisstraf of een gevangenis straf van 12 jaar of meer kan worden opgelegd en de rechtsor de ernstig door het feit is ge schokt, 2. ernstige en gegronde vrees voor herhaling van misdrijf be staat, 3. er gevaar voor frustratie van het onderzoek te duchten is. Het voorstel over de maximum duur van de voorlopige hechte nis is nog aangevuld met regels voor het onderzoek als het pro ces is begonnen. Blijkt op de zitting dat er toch nog een na der onderzoek moet plaatsvin den b.v. de verdachte moet klinisch-psychiatrisch worden onderzocht of er moeten inlich tingen uit het buitenland komen dan zal de rechtbank schor sing-van het onderzoek kunnen gelasten en voor nader vooron derzoek verwijzen naar de rech- ter-commissaris. Na ten hoogste 30 dagen, en in uitzonderingsgevallen na ten hoogste 90 dagen, moet het on derzoek op de zitting worden voortgezet. Dit verzekert in elk geval een effectieve controle op de voort gang van het onderzoek en daar mee op de duur-van de voorlo pige hechtenis, aldus minister Van Agt. In Burgh op Schouwen-Duiveland is mevrouw C. van der Haven-Eike lenboom geïnstalleerd als eerste vrouwelijk bemanningslid van een reddingsboot. Ze wordt ..opstapster" op de reddingboot President Jan Leis. Mevrouw Van der Haven is 36 jaar, moeder van twee kin deren en haar man is gezagvoerder op een tankschip. „Voor hoge zeeën ben ik niet bang", belooft ze. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Morgenmiddag zullen meer dan een half mil joen Nederlandse schoolkinde ren de aanzet geven tot de vijf entwintigste kinderpostzegelactie en bestellingen komen opne men voor kinderzegels, kinder- kaarten en kerstkaarten. De vorige keren tesamen heeft de actie veertig miljoen gulden op gebracht, bestemd voor instel lingen en organisaties die werk zaam zijn voor lichamelijk, geestelijk of sociaal gehandicap te kinderen. Op de postzegels zijn ditmaal afgebeeld de prins jes Willem-Alexander, Johan Friso en Constatijn. Dit jaar hoopt men met de op brengst van de actie zo'n twee honderd projecten te kunnen realiseren, zowel in Nederland, Suriname en Antillen als in Midden-Oosten, Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Pseudo- politie int boetes STADSKANAAL (ANP) - Pseu- do-politiemannen houden in Stadskanaal (Gr.) verkeersover- treders aan, leggen boetes op en steken de opbrengst in eigen zak. Dit heeft de echte politie in Stadskanaal meegedeeld. De valse politie-agenten lopen in burger, maar tonen op verlan gen van de slachtoffers een le gitimatie. Als de overtreders het wensen, kunnen ze de boete, „een transactie", meteen beta len. Een automobilist die aan de ver keerde kant een eenrichting- straat inreed, betaalde op deze wijze een bedrag van dertig gul den. Wel duur, vindt de politie in Stadskanaal. „Bij ons was hij er met vijftien gulden afgeko- De politie in Stadskanaal zoekt contact met de „collega's" maar tot dusver zonder resul taat. DEN BOSCH (ANP) - Willen de kruisverenigingen hun werk zaamheden ten behoeve van de gezondheidszorg goed blijven verrichten, dan zijn volgens een demonstratief congres in Den Bosch de volgende maatregelen nodig: 1. intrekken van beperkende sub sidiemaatregelen, 2. krachtige ondersteuning van de noodzakelijke herstructurering, 3. spoedige opneming van de maatschappelijke gezondheids zorg in een volksverzekering teneinde de zorg voor de ge zondheid buiten de ziekenhuizen e.d. de plaafs te geven die haar toekomt. Ruim 1200 werkers in de maat schappelijke gezondheidszgrg (ongeveer eenvijfde van de per soneelsleden in deze sector) hebben dit gisteren op een bij eenkomst in Den Bosch geëist in een petitie aan de minister van Volksgezondheid en Milieu hygiëne, aan de vaste commis sie voor de Volksgezondheid uit de Tweede Kamer en aan de Stichting Samenwerkende Kruis verenigingen. Men vroeg zich af, hoe het moge lijk is, dat ziekenhuizen en spe cialisten steeds meer geld kos ten, waardoor zij bijna onbe taalbaar worden terwijl de wijkverpleging kampt met grote financiële moeilijkheden. Drin gende maatregelen voor deze gezondheidszorg zijn direct nood zakelijk, vonden de aanwezigen. De aandacht werd ook gevestigd op de wijkverpleegster, die lan- ger heeft geleerd dan een ge woon verpleegster, maar toch minder verdiont. Zij staat ook te veel alleen: noch van de dok ter, noch van het ziekenhuis krijgt zij voldoende informatie. Pensioen voor huisartsen: geen hogere honoraria UTRECHT (ANP) De voorgc stelde verplichte pensloenrege- ling voor huisartsen hoeft in eer normale praktijk niet te leider tot een verhoging van de huis artsenhonoraria. De regeling voor de huisartsen is gebaseerd op een reservering van 60 pei maand. Dat zou eigenlijk vol gens de ambtenarcnregeling 70 moeten zijn, maar dat zou een honorariumverhoging heb ben betekend. Aldus dr. F. N. M. Bierens, voor zitter van de Landelijke Huis artsen Vereniging (LHV) op een persconferentie in Utrecht. Nog deze week zal de LHV ver plichtstelling van de pensioenre geling aanvragen bij minister Boersma van Sociale Zaken en men hoopt dat de regeling op 1 januari aanstaande in werking kan treden. De LHV is de eer ste vrije beroepenorganlsatie die verplichtstelling van een dergelijke regeling aanvraagt. Ook andere Vrije beroepenorga- nisaties als die van de specialis ten, tandartsen en fysiothera peuten zijn momenteel met een dergelijke regeling aan het dok teren, zo zei de heer Bierens. „Wat verwacht u van de wijkzuster aan huis? Enkel billen wassen dat is voor ons een ondraaglijk kruis". Eén van de leuzen waarmee in de Brabanthallen in Den Bosch een groep wijkverpleegsters gis teren tijdens een demonstratie de aandacht wilde vestigen op het tekort aan wijkverpleegsters en de naar hun mening te lage sala riëring. Ingenieus - berovingsplan lukt Geen optreden tegen groenten uit Oostblok DEN HAAG (ANP) Roemenië en Bulgarije hebben in West- Europa een markt voor tomaten en komkommers opgebouwd. Mi nister ir. P. J. Lardinois van Landbouw en Visserij erkent dat, maar is niet van plan in EEG- verband op korte termijn Iets tegen deze invoer te doen. In een rapport over de invloed van de Oost-Europese export op prijs en afzet van Nederlandse tomaten en komkommers, opge steld door een Nederlandse werk groep van overheid en bedrijfs leven. heeft hij voor zo'n actie onvoldoende argumenten kun nen vinden. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De landbouwminis ters uit de zes E.E.G.-landen hebben gisteren en vandaag in Den Haag met de vice-voorzit- ter van de Europese Commissie Mugmozza informeel overleg gevoerd onder leiding van Ne derlands Landbouwminister Lardinois. Gelijktijdig vergader de in Den Haag het ambtelijke speciale comité, dat de besluit vorming voorbereidt voor de eerstvolgende zitting van de Eu ropese Ministerraad op 2 en 3 oktober in Luxemburg. Het comité heeft beraadslaagd over de wijze van vaststelling van de garantieprijzen voor groenten en fruit bij het bestaan van overschotten. Tot dusver werden de garantieprijzen be paald door het rekenkundig ge middelde van de marktprijzen over de afgelopen drie jaar. Dat gaat al tien jaar zo. De Italia nen zijn daar echter niet langer tevreden mee en willen als grootste belanghebbende dat ook over groenten en fruit op dezelfde manier jaarlijks wordt onderhandeld als voor andere produkten tijdens de beruchte Brusselse marathonzittingen ge beurt. Voorts feeft het speciale comité beraadslaagd over de gedachte om bij overproduktie van groen ten en fruit de invoer van lan den buiten de E.E.G. te stop pen. Dit is een moeilijke mate rie. De komende ministerraad zal tot besluiten moeten komen, die ook in wijder verband aan vaardbaar zijn mis CAIRO (AFP) De kassier van een grote bank In Cairo had met een medeplichtige een inge nieus en winstgevend bankbero- vingsplan ontworpen: het weg nemen van zeventigduizend Egyptische ponden uit de kluis, daarmee buitenlands geld aan te kopen, dat op dezelfde dag op de zwarte markt met winst te verkopen en het weggenomen bedrag weer terug te leggen in de kluis. Het geld werd volgens plan in de viezen omgezet. De kassier be gaf zich met een tas vol bank biljetten naar zijn medeplichti ge. Maar die had Intussen uit begeerte een geheel ander plan uitgebroed: hij zou de kassier vermoorden, het lijk begravan en bedekken met naftaline om ontbindingsgeur tegen te gaan en de benen nemen naar da Li banese hoofdstad Beiroet. Hij had het graf gedolven en de naftaline en reisbiljetten ge kocht. De kassier, ontvangen met slagen van een bajonet, slungde er evenwel In aan zijn medeplichti ge te ontkomen en, zij het ge wond, te vluchten. Hij werd door de politie gearresteerd en zij ontrofelde het komplot al gauw. Morgen en overmorgen zal de synode van de anglikaanse kerk in Wales een rapport in behandeling nemen over de vrouw in het ambt. In dit rapport komt de leerstellige commissie van de anglikaan se kerk in Wales tot de con clusie. dat alle theologische bezwaren tegen de priester wijding van de vrouw onge grond zijn. Het rapport zegt dan ook, dat de anglikaanse kerken bereid moeten zijn iedere vrouw tot priester te wijden, van wie kan worden aangenomen, dat zij werkelijk roeping tot het ambt heeft. „Met andere woorden" - aldus de commis sie - „de roeping van de vrouw tot het ambt moet precies hetzelfde behandeld worden als de roeping van de man". Wanneer dit rapport aanvaard wordt in de synode-vergade ring betekent het overigens slechts de eerste stap naar de eventuele mogelijkheid van toelating van de vrouw tot het ambt in de anglikaan se kerk van Wales. De be langstelling voor deze kwes tie in Wales is voornamelijk het gevolg van het feit, dat alle anglikaanse kerken mo menteel geconsulteerd wor den over deze aangelegen heid. Dat alle kerken van de angli kaanse gemeenschap geraad pleegd worden is het resul taat van de anglikaanse ad viesraad, die in zijn vergade ring van februari 1971 in Li- muru in Kenya met 24 tegen 22 stemmen zijn goedkeuring gaf, wanneer een bisschop een vrouw wilde wijden. Later werden inderdaad twee vrouwen tot priester ge wijd door de bisschop van Hongkong. De resultaten van de menings peiling onder alle kerken van de anglikaanse communio zullen worden voorgelegd aan de eerstvolgende verga dering van de anglikaanse adviesraad, die volgend jaar juli (n Dublin bijeenkomt. De anglikaanse kerk van Enge land bespreekt de kwestie van de vrouw in het ambt in haar algemene synode in no vember van dit jaar. aanrij- inabrug uur is en per- ond ge- twijken :ser die midden ikte en n licht- meisje p lichte Turkse archeologen hebben in Istanboel catacomben ont dekt. Ze stammen uit de 6e eeuw en hebben gediend als laatste rustplaats voor een voudige burgers uit 't Byzan tijnse rijk. Ondanks 't chris- lljk geloof, blijkt uit de vondsten, dat veel Byzantij- nne nog 't heidense dodenge- bruik volgden en eten en drinken voor het leven na de dood meegaven in het graf. Als eerste stad in Polen heeft Lodz een ambtenaar aangesteld als begrafenis-ce remoniemeester. Deze moet er voor zorgen dat bij begra fenissen van atheïsten, waar bij geen priester aanwezig is. een goede grafrede wordt gehouden. Tegen betaling kan men de grafredenaar huren. De lof, die de overle dene zal worden toegezwaaid is afhankelijk van de hoogte van de beloning. In Po!en vraagt men zich thans af of het wellicht mogelijk is reeds bij leven een grafrede te bestellen: „Dan kan de De benoeming tot secreta ris-generaal van de hervorm de kerk is dr. A. v.d. Heuvel op een onverwachte wijze bekend geworden. Wachtend aan de directe telefoonver binding van de NCRV-televi- sie met hem in New York, omdat de NCRV eerst met de perschef van de hervorm de synode aan het bellen was, kwam de telefoniste van de N.O.S. er even tussen door: „Het is een zekere Van den Heuvel geworden, ik weet niet of u dat iets zegt, maar dat hoor ik zo juist", zei de NOS-telefonis- te. Het zei Van den Heuvel inderdaad wel iets, aldus Hervormd Nederland. De Vaticaanse voorlichter Alessandrini, heeft tijdens een persbijeenkomst laten weten „niets te weten" van een voorgenomen pausreis naar het Eucharistisch con gres in Melbourne volgend jaar. Waarnemers wijzen er echter op dat Alessandrini tot voor kort ook „niets wist" van de reis van de paus naar Venetië en Udine. Twee bullen van paus Cle mens XIII en van Pius VII, handschriften uit de zesde eeuw en een uit 1755 daterend misboek zijn verdwenen uit het archief van het Spaanse diocees Murica. Ook in Italië hebben dieven hun slag ge slagen. Uit een kerk in Bres cia verdwenen vijf schilder werken en twee gouden luch ters. Vier van de vijf schil derijen zijn van de hand van de zeventiende eeuwse Vene- tiaanse schilder Andrea Ce- lesti. Therese Neumann, heilige of bedriegster Nadat de bisschop van Regens burg, mgr. Graber, zoals eerder gemeld, de Jezuïet prof. Carl Strater opdracht heeft gegeven om de stukken te verzamelen die nodig zijn om het zaligverklaringspro ces van Ther?se Neumann uit Konnersreuth op gang te brengen, heeft nu de priester dr. Josef Hanauer in een boek tientallen bewijzen bij eengebracht die aan moeten tonen dat Tbïrese Neumann een bedriegster is. Het Dui'se weekblad Der Spie gel herinnert naar aanleiding van het onthullende boek, aan datgene wat talrijke ka tholieken altijd hebben ge loofd. en nog geloven name lijk dat Therese vanaf 1927 toi haar dood in 1962 niets at of dronk en slechts leefde van de hostie, dat ze de won dertekenen, de stigmata, be zat, dat ze herhaaldelijk de Heer ontmoette, dat ze blind was en weer ziende werd en dat ze vaak de stem van de Heer vernam. In het 548 pagina's tellende boek van dr. Hanauer wor den verschillende zak n in twijfel getrokken. Niemand heeft ooit mogen controleren of ze werkelijk niets at of d.oik; niemand heeft de cc t.hcid van dc stigmata vast mog'en stelLn. Haar voorspellingen bleken óf reeds bekende zaken te be treffen óf niet op waarheid te berusten, zo vermeldt dr. Hanauer uit Regensburg in zijn bo k, verschenen bij Manz-Veriag in MUnchen. Paus Paulus viert vandaag zijn vijfenzeventigste verjaardag. Een recente foto van de paus, die, anders dan andere gezags dragers in de kerk, bij het bereiken van dit kroonjaar zijn ambt zal blijven vervullen. Franse bisschop handhaaft vrouw in liturgie Bisschop Gand van Rijssel in Frankrijk heeft een verklaring uit gegeven, waarin hij zegt, dat de jongste motu proprio's van paus Pnulus over het o .ibt, beslist niet verbieden dat vrouwen de functie van lektor of acoliet vervullen. De motu proprio's sluiten alleen een officiële aanstelling uit. Hij heeft dan ook gezegd dat in zijn bisdom de vrouwen mogen blijven funktioneren in de liturgieviering, door bijvoorbeeld de lezingen te doen en communie uit te delen, zoals dat al tot op dit moment in de praktijk werd gebrachi. „Synod et rein" in Zwitserland vertrokken In Zwitserland is het eerste pastoraal concilie, de Synode 1972 geopend. Binnen enkóie weken neemt dc eerste zitting een aan vang. De voortzetting is van 1973 af gepland met twee zittingen per jaar. In tegenstelling tot het pastoraal concilie in Nederlnnd en de dit jaar begonnen en volgend jaar voort te zetten synode in Duits land draagt dit concilie een tweeslachtig karakter. Het is geen nationaal concilie in eigenlijke zin, maar synchronisatie van ze ven diocesane synodes. De opening is dan ook per bisdom geschied, meestal onder het devies: „De trein is vertrokken of het avontuur is begonnen". In elk diocees was een vertegenwoordiger van de protestantse kerk aanwezig. In twee bisdommen is een leek tot voorzitter gekozen, in twee bisdommen de vicaris, elders, b.v. jn Basel, een godsdienstle raar en in Sltten (Sion) een lid van het kapittel. Hoewel in dc afgelopen jaren met Zwitserse soliditeit aan voor stellen ter behandeling op de synode is gewerkt, blijkt het ver loop van dit nieuwe experiment nog niet vast te staan. „De trein is wel vertrokken, zei een van de bisschoppen, manr het spoorboekje is nog op vele plaatsen blanco Er moeten ook nog een paar stations en een paar diensthaltes worden aangewezen. We weten alleen maar dat er een paar algemene lijnen zijn". De voorbereidingen voor de actie „Kom over dc Brug 1972", waarin dc protestantse en rooms-katholieke kerk samenwerken ten behoeve van het werk van dc kerken overzee, zullen de eerste weck van oktober beginnen. Op 2 oktober begint het motorschip „Kom over de Brug" uit Haarlem aan een tocht langs meer dan zestig plaatsen in Ne derland. De bisschop van Haarlem, mgr. Zwartkruis, zal die dag om half tien 's ochtends de vlag hijsen als startsein. Dage lijks wordt in een stad of dorp afgemeerd. Aan boord wordt in formatie gegeven en gelegenheid tot gesprekken en discussies. Cp 4 oktober begint een serie „filmfestivals", eerst in Rotter dam, daarna in Enschede, Amsterdam, Groningen, Heerlen, Tilburg, Eindhoven, Utrecht en Den Haag (29 november tot en met 2 december) in de zaal van de Triumfatorkerk. Vertoond worden films over en vooral uit de derde wereld. Voorts zal op 2 oktober een „orgonisatie-informatietoernee" be ginnen om de plaatselijke medewerkers te instrueren over de actie. Op 11 en 15 december moet namelijk een aantal van 250.000 mannen en vrouwen worden ingeschakeld. De verant woordelijkheid voor deze organisatie berust bij twee secretaris sen: Ben Essing en Piet Noordam.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7