Spartaks trainer promoveert tot favoriet Den Bas y. Duivenbode's nadrukkelijke stap op de weg terug REGLEMENT VERBIEDT OEFENWEDSTRIJD RVC TEGEN INDEPENDIENTE ajax in sterkste formatie „Ik probeer de zaken te zien zo als ze zijn Nederland in schaakfinale Wielerprof stal recept blNSDAG 26 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT DEN HAAG Spartaks trainer Simonlan houdt er een merkwaardige taktiek op na. Volledig ontspannen laat hij uit alles wat hij zegt blijken, dat FC Den Haag favoriet voor de volgende ronde voor de Europa Cup voor beker winnaars is. „Ik verwacht, dat de Haagse club woensdag zeker drie maal zo sterk zal spelen als in Moskou. Daar om ga ik er vanuit dat onze overwinning van 1-0 te weinig is". Openhartiger bestaat haast niet. Wel vreemd eigen lijk voor een Rus, die al tien jaar met het bijltje van voetbaltrainer hakt. De veronderstelling dan misschien met een pessimist te doen te hebben, wuift hij resoluut van de hand. „Per se niet. Het kan best zijn, dat ik daar nu op lijk, maar dat komt omdat ik er niet van houd om onzin van de daken te schreeuwen. Ik probeer altijd en in alles de zaken te zien zoals ze zijn". Maar is het wel waar? Is met deze voorstelling van zaken geen opzet in het spel? Wil Si- monian niet bewust een under dog-situatie creëren om zijn voorbereiding gemakkelijker te doen verlopen? Het kan alle maal waar zijn. Er wordt mis schien een tipje van de sluier opgelicht, wanneer de 47-jarige Rus met moeite verklaart dat de laatste nederlagen van Spar- tak geen verontrustende uitwer- Mysterie king op de spelers hadden. „Ie- Trajner Simonian keert onmiddel- dereen weet dat onze verdedi- jjjk terug jn zjjn roi Van „ima- echt waar, bij de aanval. Door allerlei veranderingen aan het begin van het seizoen hebben wij een nieuwe, vrij jonge voor hoede gekregen, die nog inge speeld moet raken. Daardoor kan de bal dan ook nog lang niet worden vastgehouden, als gevolg waarvan de verdediging het zwaar krijgt te verduren, meestal te zwaar". Imanager Eddy Hartmann (tweede van links). Het gezelschap voor hotel terminus. ging het sterkste deel elftal is". Maar hoe kan hij Spartak dan zo weinig kans geven? De verlegen lachende Simonian zat er even mee in, maar zei vrij snel daar na: „De grote moeilijkheid van Spartak op dit moment begint. augustus nog de wedstrijd tegen Dynamo Kiev. We verloren die kansloos met 4-1. Ook in andere wedstrijden, waarin we onder druk moesten spelen, behaalde Spartak slechte resultaten". Wat waar is van de ernst ach- TRA1NER SIMONIAN mystery-man ter de bluf van Simonian blijft „Ik persoonlijk vind het Russisch voetbal de laatste jaren zwak ker geworden. Clubs als Dynamo ook verder cliché-antwoorden. Be halve op vragen over het natio nale elftal. Simonian heeft er een uitgesproken mening over en het is opvallend, dat ook deze theorie weer stoelt op pes simisme. [otterdam Als het had gekund, waren alle in de bomvolle Rivièrahal aan wezige Cura?aoenaars lijk wit van woede geworden. Hun idool, Franklin Arrin- dell, voor wie ze uit Am sterdam naar de Maasstad waren gekomen, was tot verliezer verklaard omdat hij een kopstoot zou heb ben gegeven in het duel met de Amsterdamse mid dengewicht Nico Aloserij die met een bloedende wond tussen de ogen in zijn' hoek stond. Het was een onderdeel van het kleu rige palet dat promotor Henk Ruhling zijn vele ge trouwen gisteravond voor hield op de boksgala, die al les bood wat men mocht verwachten, inclusief een verrassende come back van halfzwaargewicht Bas van Duivenbode, die een on betwiste puntenzege be haalde op de Welshman Roy John. BAS VAN DUIVENBODE knappe come-back 'e merkwaardigste partij was evenwel die tussen Aloserij en Arrindell, die een kop groter was dan de gespannen boksende Amsterdammer. Aloserij kon er „moeilijk bij" en nam zijn toe vlucht tot een sprong in het on gewisse. Hij scoorde wel met die pantersprong maar kreeg meteen antwoord van een serie linksen en rechtsen. Er ontstond enige verwarring in de ring. Scheidsrechter Jan van der Zee stuurde Aloserij met een flinke snee boven zijn wenkbrauw naar zijn hoek en een ieder ver wachtte dat Arrindell na nog geen volle ronde winnaar zou 'worden omdat de partij op me disch advies werd gestaakt. De boksgala was al begonnen met een meeslepende partij in het weltergewicht tussen de Utrecht se Ben Zwezerijr.en en de uit Tunis afkomstige maar vloeiend Duits sprekende Mohamed Nef- zi, zoals in fraai geborduurde letters op zijn boksjas stond. De Vgrbergen iër had ziin heste boks- zerijnen won door interventie. Knappe prestatie Halfzwaargewicht Bas van Dui venbode had tegen de Welshman Roy John de volle partij nodig, hoewel hij hem driemaal neer haalde, in de tweede, vijfde en zevende ronde. Bijna 1 jaar na dat hij 'in het duel met Rudi Lubbers zijn rechterenkel had gebroken, vierde de Amster dammer zijn heroptreden met een knappe prestatie, vooral ge zien het feit dat hij vanzelfspre kend niet het optimale „ringge- voel" bezat. Met zijn vele linkse stopstoten en zijn sterke (recht se) counters - hij buitte zijn lan gere reach uitstekend uit - be heerste Van Duivenbode steeds meer de partij. „Van mijn enkel heb ik geen last meer gehad en over het geheel genomen is het me meegeval len", aldus Van Duivenbode, die nauwlettend oppaste, door naar links te draaien, dat hij niet te gen de sterke linkse hoek van John zou lopen. „Als je naar die sterke hand toeloop, kan het tien maal mis zijn, maar toch ééns raak", verklaarde Van Duivenbode die niet was inge gaan op het aanbod om tien ronden te boksen. ,Ik heb zijn recordlijst gezien. Hij heeft nog nooit, en hij bokste in de dertig partijen, door k.o. verloren, wel gewonnen. Ik vond acht ronden na een jaar rust genoeg". Tunesiër had zijn beste boks' jaren al achter de rug en zijn Dat had Van Duivenbode goed ge- Het tweetal stond naast elkaar om de uitslag te vernemen. Toen "klonk door de microfoon: „Er is een kopstoot geconstateerd. De partij wordt op medisch advies j gestakt, Aloserij winnaar. Ar- In de derde ronde ging Nefzi on- glimmende schedel verried dat hij ook niet meer piepjong was. In die bokstijd had hij wel de no dige routine vergaard en die wendde hij aan om zich Zweze- rijnen van het lijf te houden. Hij deed dat op steeds dezelfde wijze, het hoofd diep naar rechts buigen en de linkerschouder naar voren steken. Daarvoor kreeg hij een openbare waarschu wing, die stellig herhaald zou zijn indien de Utrechter niet zo duidelijk op een k.o. uit was ge weest. rindell keek alsof hij water zag I branden. Meteen sprongen rijks genoten naar voren, bezetten de ring en gingen te keer tegen Jan van der Zee. Wie had dan toch wel die kopstoot van Arrin dell geconstateerd? Het bleef een raadsel. Maar het was in elk geval een, kopstoot geweest want van een normale stoot kan niemand zulk een diepe verwon ding oplopen. Er volgde nog een 1 begin van een vechtpartij in de raai. Kalmerend optredende be zoekers hielden de buiten zich zelf zijnde landgenoten van Ar rindell zo goed en zo kwaad het ging in bedwang, der een stroom van stoten maar Zwezerijnen mist routine en inzicht, waardoor hij dom bokst. De oplossing was natuur lijk een linkse opstoot plaatsen als Nefzi het hoofd terzijde boog en met een rechtse, nota bene het sterke wapen van Zwezerij nen nakomen. De Utrechter begreep het niet maar haalde Nefzi in de vijfde ronde toch met een links-rechtse combina tie uit zijn evenwicht. Nefzi waggelde nog wat door en vond het zelfs vreemd dat Jan van der Zee, zeer terecht, de partij staakte. De Tunesiër kan nau welijks staande blijven en Zwe- want in de laatste ronde viel John plotseling fel aan na de gongslag. Van Duivenbode: „Hij sloeg mijn lucht weg en ik had het zwaar. Trouwens, hij had me toch wel enige keren te pakken maar ik kan dat goed verbergen. „Roy John was een fysiek sterke bokser, die snel stootte maar toch een zeer dui delijke nederlaag op punten leed tegen Van Duivenbode, die de eerste stap op de weg terug nadrukkelijk heeft gezet. Tot slot het bijna traditionele lachsucces op profboksavonden. De Rotterdamse zwaargewicht Bert Nikkelen Kuijper trof in de Duitser Siegfried Ackers - broer van de kolos Manfred die ook enige malen in Nederland bok ste - een onafge.raind bonk vlees, dat veel nam maar in de derde ronde op een daveiende rechtse met een enorme dreun op de grond stortte en zich liet uittellen. Het publiek had van alles gehad en vergat daardoor dat het in minuten gerekend maar een kort avondje was geweest. HERMAN VAN BERCHEM Rotterdam Bep van Kla veren is vandaag 65 jaar geworden. Reden voor boksbondvoorzitter Hans Hofman om hem gister avond tijdens de boksgala in de Rivièrahal te huldi gen. „Een wolk van een AOW'er", noemde hij de man die op zijn pensioen gerechtigde leeftijd best nog eens zou willen ver schijnen in de ring waarin hij zo veel successen heeft geboekt: Nederlands enige bokser die Olympisch goud won in Amsterdam 1928. in 1933 Europees kampioen bij de prof-welters en nog eens in het middengewicht in 1938. Op 48-jarige leeftijd moest Bep van Klaveren na zijn Europese titelge vecht tegen de Fransman ldrisse Dione op hevel van de NBB zijn carrière af sluiten. Een kleurrijke maar niet altijd voorspoe dige loopbaan. Maar wel een die nog tot de verbeel ding spreekt. Daarvoor werd hij gehuldigd met 'n envelop met inhoud van de boksb ond. met bloemen, een horloge van promotor Ruhling en een plaats op de eerste rij in het Sport paleis Ahoy voor elke boks wedstrijd die daar wordt gegeven. De voor nogal rauw versleten Bep van Klaveren moest hevig in zijn ogen wrijven bij het ovationele applaus. Op de foto het echtpaar Van Kla veren en jongste zoon. Kiev, Torpedo Moskou Spartak Moskou speelden een jaar of drie geleden sterker en constructiever voetbal. De ont wikkeling van het Russisch elf tal houdt daar verder uiteraard verband mee". Als verklaring voor de terugval van het Russisch voetbal haalt Simonian het gebrek aan werke lijke klasse aan. „Vroeger had Rusland grote spelers als Voro- nin, Abramof en doelman Jashin. Zij waren wereldbegrippen. He den ten dage mist Rusland die grote mensen. Toch, om bo ven de middelmaat uit te ko men, heb je ze hard nodig. Neem Nederland. Keizer, Cruyff en Van Hanegem maken het Nederlands voetbal Of vroeger Real Madrid, met Di Stefano en Gento. Of nog vroeger Honved, met Puskas". Dc sombere Simonian is realist genoeg om te onderscheiden, dat daarin regelmatig verande ring komt. „Over drie tot vijf jaar komt Rusland dan ook on herroepelijk terug", redeneert hij. Praten over het Russisch elftal gaat gemakkelijker dan conver seren over de wedstrijd van de afgelopen zondag. De Russische leider Central Army Moskou versloeg Spartak toen met 1-0. Simonian: „Eerlijk, dit resultaat was niet verdiend. Behalve de vele kansen die we gemist heb ben, miste Bulgakof ook een strafschop". HANS DE BRUIJN badhotel roe* Tweede Slag I ROCKANJE (Z.H.) Telefoon 01884—1755 Net als F.C. DEN HAAG kunt ook U in retraite gaan in ons Badhotel, heerlijk gelegen aan do rand van het natuur-reser- vaat VOORNES-DUIN op slechts 300 meter van zee. Wjj beschikken over HOTEL KAMERS en APPARTEMEN TEN voor 2. 4 en 6 pers. (Juist ook uw kinderen zijn welkom): vele mogelijkheden voor wande lingen en paardrijden. En dan onze attractieve LONG-WEEK END arrangementen. Voor gro tere groepen en parties hebben wU gezellige vergader- en feest zalen, van 15 tot 150 pers., beschikbaar. Belt U even op SKOPLJE Voor het eerst sinds 1961 heeft Nederland de finale bereikt van de Schaakolympiade. Met gelijke spelen tegen Albanië in de voorlaatste ronde en Porto Rico in de laatste, stelden de Nederlandse schakers de twee de plaats in groep zeven veilig. Tegen Porto Rico speelde Neder land zonder Donner (griep) de volgende partijen: ReeKaplan, ZuidemaVerrios, Timman— Scarello cn Enklaar—Colon. Alle partijen werden remise. De eindstand in groep zeven is: 1. Bulgarije 20'.: punt, 2 Neder land 20. 3. Albanië 18'v en 1 af gebr.. 4 Columbia 16. 5. Austra lië 15 en 1 afgebr., 6 Porto Rico 9IS*7. Irak 6'.- cn 1 afgebr., 8. Andorra 4 en 1 afgebr. AMSTERDAM De kans is groot, dat Wim Suurbier dondc rdag avond wel met Ajax kan mee spelen In de tweede wedstrijd om de wereldbeker tegen Indepen- diente. Coach Stefan Kovacs rekent erop, dat de zondag na een botsing met FC-Groningenspeler Eimars ge blesseerd geraakte vleugelverde diger tijdig hersteld zal zijn. Het'meespelen van Swart en Cruyff (zij werden zondag vervangen door resp. Jan Mulder en Arnold MUhren) is geen punt van dis cussie. Het heeft er dus alle schijn van, dat Ajax de Zuidame- rikaansc kampioen op volle oor logssterkte tegemoet kan treden. V. d. Driessche en Bok in de ring ROTTERDAM Op 9 oktober zul len in gebouw Odeon te Rotter dam twee bokswedstrijden voor professionals worden gehouden. Zwaarwelter Stan van den Dries sche komt uit (6 x 3) tegen Alain Riviëre (Fr.), lichtgewicht Ge rard Bok bokst (6 x 3) tegen Ernest Andalon (Fr,). RIJSWIJK Independiente, Zuidame rikaans voetbalkampioen en over morgen tegenstander van Ajax in de tweede wedstrijd om de wereldbe ker, heeft vanmiddag niet tegen de Rijswijkse eerste klasser RVC ge speeld. Gistermiddag hoorden de be stuursleden van RVC voorzitter Strik en secretaris Hartnack op Schiphol dat de UEFA de door bei de partijen vier weken geleden over eengekomen oefenwedstrijd had ver boden. I'riest voor de Rijswijkers die hadden ge- I hoopt uit deze ontmoeting wat meer finan- cieel soelaas te kunnen halen, en nu veel inkomsten hebben moeten derven en in ze kere zin een strop hebben, omdat aan de i voorbereiding (reclame, drukker, van en- j treebewijzen) de kosten voor de niet ver- I wezenlijkte baat zijn gegaan, j Hoe wreed het ook mag klinken, toch hebben de Rijswijkers deze deceptie aan zichzelf te wijten, want als deze wedstrijd bij de KNVB was aangemeld zou veel eerdcr.de informatie zijn gekomen Jat de UEFA een oefenwedstrijd voor de bezoekende club binnen vijftien dagen voor de wedstrijd om de wereldbeker verbiedt. I Karei Jansen, coach van RVC en als secre taris van de VVCS op di hoogte van veei reglementen, was over dit besluit bijzonder verbaasd. „Wij hebben deze ontmoeting nooit als een officiële wedstrijd gezien. Die lui bivakkeren drie dagen op ons terrein en omdat ze toch moeten trainen, konden wij als sparringpartner optreden. Vier we ken geleden was hier een delegatie van In dependiente en toen ben t'< met een verte genwoordiger van trainer Roberto Ferreiro overeengekomen, dat wij gewoon als oefen stof zouden optreden. Zij konden dan alles uitproberen, tweemaal vier bijvoorbeeld." LEUVEN De Belgische beroepswielrenner Willy van den Eynde is gisteren schuldig bevonden aan het stelen van een dokters recept voor stimulerende middelen en is door een rechtbank in Leuven ver oordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en een I „Zij beschouwden het helemaal niet als een boete van 9.000 francs. Karei Jansen, coach van RVC: „Die regle menten moet je toch niet alleen naar de letter interpreteren maar ook naar de geest" wedstrijd. Maar dal mag kenneiijk ook niet meer. Wij zijn dóór dit besluit in een moeilijk parket gebracht. Voor het publiek is dat toch een happening en zo hebben wij het ook bedoeld. Wij hebben nooit aun een serieuze wedstrijd gedacht. Nu wordt er geschermd met een reglement dat explicief slaat op de bezoekende club. Ik begrijp het wel, maar ergens moeten we die regiemen ten niet alleen naar de letter interpreteren, maar ook naar de geest. Nu zijn veel men sen de dupe geworden. We hadden die wed strijd echt graag aan het publick als ser vice aangeboden. Maar ja. de bureaucraten overheersen tegenwoordig". Secretaris-penningmeester van de KNVB Henk Burgwal kon de teleurstelling van RVC wel begrijpen, maar ook volgens hem moet RVC de hand in dit geval In eigen boezen steken. „Vanmiddag hebben wij van de UEFA een telex ontvangen dat die ontmoeting, waar van wij officieel helemaal niet op de hoog te waren, werd verboden. En dat is volko men terecht. Het reglement dat dit ver biedt. en nu vertaal ik het misschien niet helemaal letterlijk, luidt: Een club die om de wereldbeker speelt, mag vijftien dagen voor de desbetreffende wedstrijd in dat continent geen enkele wedstrijd in welke vorm dan ook, spelen. Dat laat aan duide lijkheid niets te wensen over. Als RVC die wedstrijd bij ons had aangevraagd, hadden wij hem wel verboden, want dit reglement is bij de KNVB natuurlijk ook bekend." RVC kende dat reglement logischerwijs niet en werd hiervan het slachtoffer. Inde pendiente speelt dus niet voor de ontmoe ting met Ajax maar traint wel, en daarbij mag het publiek aanwezig zijn. Morgen en overmorgen zijn de trainingen van de Ar gentijnen vastgesteld om 10 uur. Voor Blauw Zwart heeft dat geen consequen ties. Voorzitter Knijnenburg: „lik heb gis teren nog contact gehad met Ajax,. Er is mij verzekerd dat ze komen. Voor de rust zelfs met het volledige elftal, dus met Cruyff." Henk Burgwal: „Dat reglement slaat inder daad niet op Ajax. Maar als Ajax bijvoor beeld drie weken geleden vóór de ontmoe ting tegen Independiente een oefenwed strijd had gespeeld, had dit beslist niet ge- Het is maar een weet. BART HOOGDUIN.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13