Gebrek aan deskundigen geld stagneert zorg voor zwakkeren Sociale voor zieningen Suriname nog in liet slop eel van de Surinaamse delegatie naar het 16e Wereldcongres voor Maatschappelijk Welzijn dat on langs in Den Haag werd gehouden. Tweede van links prof. dr. F. Jessurun. in het midden mevrouw Loemban Tobing-Klein (hoofd van de Surinaamse Voogdijraad) en rechts dr. F. A. Blom. |/an een onzer verslagge vers In de stroomversnelling fraarin Suriname de afgelo pen jaren is terechtgeko men dreigt de directe zorg foor de maatschappelijk pakken in het slop te gers ten. Tekort aan sociaal-cul- pirele werkers, gebrek aan (eld, en een traag groeiend legrip bij de bevolking foor de problemen waar- pee de maatschappelijk jwakke groepen te kampen (ebben, zijn voornaamste jorzaken dat de zorg voor welzijn moeizaam van grond komt. Het handje deskundigen dat in Su- met beperkte mid- pioniersarbeid ver is desondanks vol goe- moed binnen korte tijd goed functionerend sys- dat is afgestemd op noden, tot stand te brengen. Dit optimisme is vooral geba seerd op de contacten die gelegd zijn tijdens het 16e Internatio naal Congres voor Maatschappe lijk Welzijn dat vorige maand in Den Haag werd gehouden en be sprekingen met de Nationale Raad voor Maatschappelijk Wel zijn. De acht leden tellende dele gatie onder leiding van prof. dr. Frits Jessurun meent dat de kennismaking en de verdieping in de problemen van andere lan den heeft aangetoond dat de Su rinaamse aanpak van de noden er nog niet zo slecht voorstaat. Mevrouw I. A. Loemban To bing-Klein, hoofd van de Voogdij raad over deze noden: Vooral bij de kinderbescherming en de bejaardenzorg is er een onderbezetting van gekwalifi ceerde krachten. Practisch alle overheids- en particuliere dien sten op- het gebied van het maatschappelijk welzijn, hebben hieronder te lijden. Daarnaast hebben wij ook een groot gebrek aan geldmiddelen. Bij de kinder bescherming bestaan geen op vangcentra voor de verwaarloos de jeugd. Wij zijn nu bezig met een experiment dat afkomstig is van het particulier initiatief. Er is een substituut gezin gevormd voor de opvang en begeleiding van verwaarloosde jeugd. Het is een gezin met tien kinderen waar aan het hoofd staan een moeder- en vaderfiguur. Wij zijn nu bezig met het kopen van een tweede huis waarin wij weer zo'n vervangend gezin kunnen onderbrengen. Op het gebied van de maat schappelijke begeleiding is een enorme beweging aan de gang. Wij zitten desondanks toch met veel problemen. Als voornaamste probleem in haar sector, de kinderbescher ming ziet mevrouw Loemban Tobing, de zorg voor ongehuwde moeders. „Het gevolg van slech te sociaal-economische toestan den is dat veel moeders overdag gaan werken tegen een geringe beloning. Ze komen er eerder toe hun kinderen af te staan voor adoptie, dan wanneer ze over voldoende geld beschikken om de kinderen op te vangen en een redelijk levensonderhoud te bieden. In dit geval spreken dus veel meer sociaal-economische omstandigheden dan psychische oorzaken. Over het tekort aan gekwalifi ceerde krachten zegt zij dat de overheid er nu begrip voor be gint te krijgen dat wanneer geen personeel wondt aangetrokken, de zaak in elkaar stort. De Suri naamse minister van Sociale Za ken, T. A. Ahmed Ali, heeft tij dens een recent bezoek aan Ne derland een oproep gedaan om sociaal werkers. Acht sollicitan ten meldden zich. Hiervan zullen over enkele maanden vier naar Suriname vertrekken. De heer Amirkhan, verbonden aan het ministerie van Sociale zaken meent dat in het raam van de sociale problematiek van de technologische ontwikkeling het tijd wordt om deskundigen te plaatsen aan de leiding van de overheidsinternaten. die de maatschappelijk zwakkeren on derdak bieden. Prof. Frits Jessurun: Als psy chiater heb ik veel te maken met het werk op het gebied van de welzijnszorg. Ik ben nu negen jaar terug in Suriname. Ik heb de welzijnszorg bij ons zien groeien. Wij weten wat wij wil len. Een gebrek aan kadervor ming is er in feite niet meer. Opeenvolgende regeringen heb ben veel gedaan aan de wel zijnszorg. Wij hebben gelukkig de toestan den niet meer dat een vrouw '3 middags nog met vruchten moet rondlopen cm deze te ver kopen om geld te krijgen voor eten voor de kinderen. De vorming van kadenhulp is ver achtergebleven. Vanaf 195-1 zijn er beurzen gege ven voor de opleiding van socia le werkers. Als er een gebied is waar het rendement van beur zen gering is, dan is dit wel ge weest op het terrein van het maatschappelijk werk. Er zijn in Nederland evenveel Surinaamse maatschappelijk werkers of misschien zelfs veel meer, dan thans in Suriname werken. De rogering heeft een plan gemaakt om de kadervor ming ter hand te nemen. Wij weten waarheen wij koersen. Maar u weet: welzijnszorg kost veel geld. Bij de ontwikkelingshulp van Nederland Ls men schromelijk tekort geschoten. Er zijn gewel dige economische projecten gefi nancierd. Pas de afgelopen ja ren is men er achter gekomen dat ook in de sociale sector geïnvesteerd moet worden. En hiermee bedoel ik hulp die past in de context waarin economi sche hulp wordt gegeven. Voor alle duidelijkheid wil ik er bij zeggen dat men van Suri naamse zijde tekort is gescho ten aandrang uit te oefenen voor hulp op het sociaal vlak. Al doende leert men. Mevrouw Loemban Tobing: In Suriname hebben wij niet vol doende de mogelijkheden uitge buit om nationaal en internatio naal hulp te krijgen. Op de 16e Internationale Confe rentie voor Welzijnszorg heb ben wij gemerkt waarin wij te kort zijn geschoten en op we'ke wijze wij de zaken efficiënter kunnen aanpakken. BIJ ons bestaat nog een enorme materiële en geestelijke armoe de, zoals in vele andere landen. Gelukkig komt men bij ons, zo wel bij de overheid als bij de particulieren, tot het Inzicht dat wij hard moeten paam werken aan maatschappelijke welzijns- projecten. AOW bestaat bij ons niet, ziekte kostenregeling is er niet, bepaal de voorzieningen voor gehandi capten (behalve scholen voor geestelijk gehandicapten, of ge hoorgestoorden, lichamelijk ge handicapten) zijn er niet. Over de gehandicapten merkt prof. Jessurun op. Suriname telt momenteel op een bevolking van 400.000 personen, ongeveer 7500 debielen en 2000 imbecielen. Met de doven, blin den etc., kom je op een percen tage van vijf percent gehandi capten. De zorg voor de gehan dicapte mens is voor een gedeel te overgenomen door particulie re organisaties. Ik geloof dat de tijd is aangebroken voor een nauwe samenwerking met de overheid. Een wette'ike rege ling voor een subsidie bestaat er niet. W i begrijpen onze taak ook. Wij weten dar niet altes moet komen op de schouders van de over heid. maar dat wij bepaalde za ken zelf ter hand moeten ne men. Hiermee wil ik illustreren dat de zaak zeker ter hand wordt genomen. Ook al stel je dat wij de vergelijking niet kunnen doorstaan met de weelde die wij in Nederland hebben ontmoet, toch geloof ik dat wij niet pessi mistisch moeten zijn. Het is echter noodzakelijk dat de overheid, de particuliere or ganisaties en de beroepsorgani satie hand in hand gaan om te komen tot het meest succesvolle en het meest haalbare in de sa menleving. Over de activiteiten van de Suri naamse overheid zegt de heer Amirkhan. ambtenaar op het ministerie van Sociale Zaken: „Ons ministerie heeft een oplei ding voor sociale werkers. Ook daar zie je het probleem dat de kosten door de overheid worden betaald en de mensen na vol tooiing van hun opleiding weg trekken naar Nederland. Dit jaar zijn van de 79 afgestudeer den, maar achttien bij het mi nisterie achtergebleven. De rest verliet het land". De emigratie van Surinamers naar Nederland heeft volgens de heer Amirkhan prioriteit bij de overheid. „Wij hebben een voor lichtingsbureau geopend waar mensen die naar Nederland wil len vertrekken adviezen kunnen inwinnen. Mevrouw Loemban Tobing- Klein: De emigratie van Surtna- mers naar Nederland zal voor lopig nog een probleem blijven. Onze gekwalificeerde krachten trekken weg. Ook vele minderja rigen vertrekken en ontsporen In Nederland. Wij proberen dit ge deeltelijk te ondervangen door voorlichting te geven met be trekking tot bijvoorbeeld de ge- zagsregeling. De in Den Haag wonende Suri naamse psychiater dr. F. A. Blom. die zich intensief bezig houdt met de problemen van de migratie van Rijksgenoten: De drang van Surinamers om terug te keren naar hun land kan alleen worden gerealiseerd wanneer men hen een zekere garantie geeft van zich weer op genomen te voelen in de ge meenschap. Ik dacht dat bij de overheid In Suriname duidelijk tekens zijn waar te nemen dat wij deze richting opgaan. De heer Amirkhan: De emigra tie heeft ernstige nadelige gevol gen voor de Surinaamse samen leving. Iedere dag krijg ik moe ders die om sociale bijstand vragen op mijn kantoor. Uit de gesprekken blijkt dat papa naar Nederland is vertrokken en niets van zich heeft laten horen. Meestal heb Je hierbij te maken met gezinnen van zeven acht kinderen. Du vader is spoorloos in Nederland. Dr. Blom: In de hele zaak van de buitenlandse werknemers in Nederland zijn er geen tekenen dat de irritatie bij de Neder landse bevolking is gericht tegen de Surinamer of de Surinamer als groep. De irritatie is meer gericht tegen de wankele werk gelegenheid die de Nederlander nu heeft. De praktijk heeft ge leerd dat men geprikkeld is we gen de positieve discriminatie, het bevoorrechten bijvoorbeeld van een Surinamer of een Turk bij het aanwijzen van huis vesting. terwijl een Nederlander soms jarenlang moet wachten en zelf geen uitzicht heeft op een beter onderdak. Mevrouw l.oemban-Tobing: De werkloosheid in Suriname Is de grootste oorzaak van de emigra tie. Zolang wij niet in staat zijn om onze werklozen goed op te vangen, zullen zij vluchten. Willem wij als Surinamer» in de todkomst ons zelf zijn dan moe ten wij niet te veel aanleunen tegen het Nederlands welvaart- systeem. Sig. W. Wolf De grootste zorg geldt de verwaarloosde jeugd v MAANDAG 25 SEPTEMBER 1972 let bejaardenprobleem is in Suriname bijzonder nijpend. Het land kent slechts een bejaardencentrum met een beperkte capaciteit. Boven dien zijn de voorzieningen slecht. Een groep particuliere organisaties heeft thans het initiatief genomen om een nieuw bejaardencentrum op te richten. Zo lang dit gebouw, waarvan de kosten worden geschat op 3 miljoen gulden niet gereed is, zijn vele bejaarden gedoemd langs de straten „hun onderdak" te zoeken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7