Geen gewoonte maken van bedrijfsbezettingen Nieuwe maatregelen op Filippijnen Kroaten beschuldigd van lüchtpiraterij Werkgevers bijdrage ziekte verzekering niet meetellen Y erkeersongeluk eist vier doden MAANDAG 25 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT NILLA (AFP/UPI) President Marcos van de Filippijnen heeft J gisteren na een kabinetsberaad een reeks nieuwe maatregelen afge- 1 kondigd krachtens de staat van beleg, die vrijdagavond van kracht 1 werd. [ij kondigde een zuivering van corrupte en onbekwame overheids functionarissen aan. Het leger zal zelf zijn gelederen zuiveren van communistische sympathisanten en er wordt een militaire commis sie ingesteld voor de berechting van militaire overtreders. •fender de staat van beleg zijn bijeenkomsten, demonstraties, stakin gen en reizen naar het buitenland verboden. Op het dragen van wapens zonder vergunning staat de doodstraf. Handelaren die voor V hun goederen hogere prijzen vragen dan door de controleraad voor prijzen is toegestaan zullen worden gearresteerd. )e meeste krantenredacties en radiostations waren gisteren nog geslo ten, en voor de berichtgeving naar het buitenland geldt nog steeds een preventieve censuur, die wordt uitgeoefend door het bureau van de president. Manilla was zondag alles rustig. Er is een uitgaansverbod van kracht van middernacht tot vier uur. £lf>e Filippijnse militaire autoriteiten houden sinds de afkondiging van de staat van beleg 49 mensen in hechtenis, onder wie een Neder landse priester, drie senatoren, drie leden van het congres, twee provinciale gouverneurs en verscheidene journalisten. 1 'hilippijnse militairen hebben de wacht betrokken voor het Hiltonhotl t Manilla nadat president Marco de noodtoestand had afgekondigd. (Van onze pari. re dactie) DEN HAAG De ministerraad is ak koord gegaan met een besluit om de bijdragen van de werkgever in de kosten die op de werknemer drukken wegens een particu liere ziekte kosten- verzekering niet mee te laten tellen als loon in de zin van de loongrens. Veel werkgevers ge ven aan werkne mers met een loon dat boven de loon grens van de zie kenfondswet ligt een tegemoetko ming in de premie van een' particulie re ziektekostenver zekering. Deze te gemoetkoming dient niet in aan merking te worden Bij bereiking loongrens genomen voor de berekening of men al dan niet onder de loongrens valt. Degenen van wie de verzekeringsplicht dit jaar al is vast gesteld vallen pas in 1973 onder de nieuwe regeling. De regering acht dit wenselijk om de be trokkenen de gele genheid te geven tijdig de eventuele consequenties ten aanzien van een particuliere ziekte kostenverzekering te overzien. De Fransman Pierre Paul Schweitzer, directeur van het Internationale Monetaire Fonds ontkent dat hij zijn ontslag heeft aangeboden. Hij maakt er overigens geen geheim van dat de Amerikanen graag van hem af willen zijn. In Washington is vandaag de jaarlijkse bijeen komst van IMF en Wereldbank begonnen. KVP-lijsttrekker Andriessen: Advies van „de vijf de reacties van premier en minister Nelissen het advies van de vijf ,,S.E.R.-wijzen" inzake de in de nabije toekomst te voren sociaal-economische en financieel-economische politiek te voeren beleid niet noemen. Wie had anders verwacht? Want het kwintet van economische proffen acht een loon- en belastingbeleid wenselijk dat een paar accenten heeft die afwijken van de kabinetsvisie. Nog onvriendelijker dan de regeringsreactie was die van de onder nemers; want die lezen in het advies van de vijf de uitspraak, dat gelet op de buitenlandse situatie wel enig risico met de lonen kan worden genomen, mits begonnen wordt met de prijzen aan banden te leggen. ÏN het politieke spel dat over een paar dogen gaat beginnen met het Kamerdebat over een nieuwe belastingwet en volgende maand een spannende fase bereiken zal bij de algemeen financiële beschouwingen, gaat het „advies van de vijf" onherroepelijk een belangrijke rol mee spelen. En dan minder ter ondersteuning van het regeringsstandpunt, als wel als een extra kracht achter pogingen om de regeringsvoorstellen nog zo te wijzigen, dat een sociaal contract niet onmogelijk wordt. Met name zijn ook verschillende christen-democratische politici daarop gebrand. Een van de vijf S.E.R.-deskundigen heeft na de eerste racties betoogd, dat het een onware uitleg is, als zou hun advies neerkomen op afwijzen van de regeringspolitiek. In grote lijnen zijn de vijf het met het financieel-economische beleid van het kabinet-Biesheuvel eens: voor 1973 wensen ze evenwel een paar andere accenten. I^EN nadere uitleg bij die accenten Is dan evenwel beslist gewenst. ■®-i Ten eerste omdat als de ondernemers nu „op de rails" gaan liggen de trein met het sociaal contract toch niet verwer komt. Ten tweede omdat niet duidelijk is, hoe bij een beleid als de vijf adviseren, de tweede omdat niet duidelijk is, hoe bij een beleid als de vijf advise- werkgelegenheid er af komt. Want de voor de produktie gunstijge kleine stimulans vanwege wat meer consumptief loon weegt o.i. toch niet op tegen verdere be drijfssluitingen. wanneer het erkennen van ruimere loonsverhoging mogelijkheden in bepaalde bedrijfssectoren zou worden uitgelegd als een „veilig sein" voor alle vakbonden. Een prijsbeschikking kan nut hebben; mits de regering tevens garan deert dat ze, overal waar nodig, met een loonsbeschikking volgen zal. DRACHTEN (ANP) De nieuwe vorm van sociale actie zoals de bezetting van de Enka dient volgens KVP-lijst trekker Andriessen geen regel te vormen. De heer An driessen vindt daarom een verdere ontwikkeling van „be leidsvorming in samenspraak" ook in het sociaal-econo misch leven van grote noodzaak, zo zei hij in Drachten. De KVP wil een verdergaande democratisering van de structuur van de onderneming en met name het recht voor de ondernemingsraad om in beroep te gaan tegen kennelijk onredelijke beslissingen van de leiding van de onderneming. twee bel ;teld Van onze correspondent «lrid De drie Kroatische na tionalisten die op 16 septembïr met een gekaapt Zweeds vlieg tuig in Madrid landden, zijn be schuldigd van lüchtpiraterij. Een datum voor hun proces is nog niet vastgesteld. zes andere Kroaten, die ge vangen zaten in Zweden, maar werden vrijgelagen na de eisen Japanse premier in Peking -nd EKING (Reuter) De Japanse uri premier, Kakoei Tanaka, is vannjorgen voor een historisch jrh bezoek in Peking aangekomen, iaar verwacht wordt zal lei den tot vestiging van diploma tieke betrekkingen tussen beide landen. i zal vijf dagen doorbren- in Peking, waar hij naar verwacht wordt partijvoorzitter Mao Tse-toeng zal ontmoeten, alvorens zijn bezoek te besluiten met een overnachting in Sjang hai. Peking en Sjanghai waren de steden die troepen van het Japanse keizerlijke leger tijdens de invasie op het Chinese vaste- d in de jaren dertig en veer- veroverden. De sa mi getracht bijna te gev kkeling drukl If el alsv: DEN RIJ U toor Koud in de Nel van hun drie landgenoten, zul len nog in Spanje vastgehouden worden. Verwacht wordt dat het Spaanse kabinet onder leiding van generaal Franco morgen een beslissing over hun lot zal nemen. Vorige week dinsdag heeft de Zweedse regering formeel ver zocht om de uitwijzing van alle negen Kroaten, maar de Spaan se regering heeft daarop nog geen antwoord gegeven. Twee Catalonische terroristen zou den vandaag veroordeeld wor den door een militaire recht bank in Barcelona. Tegen het eerste lid van het bevrijdings front voor Catalonië (FAC) is 108 jaar geeist, tegen de andere 205. Zij werden in mei met zeven an dere seperatisten gearresteerd, na een golf van bomaanslagen in Barcelona in maart van dit jaar. ■Schiller treedt uit SPD ONN (DPA/AFP) Karl Schil ler, de voormalige Westduitse minister van Financiën en Eco nomische Zaken, heeft besloten sociaal-democratische partij te treden. Schiller heeft zijn besluit meegedeeld in een brief aan bondskanselier en par tijvoorzitter Willy Brandt. li, chiller, die sinds 1946 lid van de partij was, trad in juli van dit af als minister van Finan- en Economische Zaken, omdat hij het niet eens was met de door de regering vastgestel de controlemaatregelen op de ikapitaalbewegingen. Eind au gustus legde hij al zijn partij functies neer. DEN HAAG Bij Arnhem zijn zaterdag bij een verkeersonge luk vier personen om het leven gekomen 'toen de auto waarin zij zaten met grote snelheid te gen een boom botste. De slacht offers zijn de 29-jarige J. Lou- patty, zijn dochterjes van één en vier jaar en mevrouw Tatipi- calawan. De moeder is met twee andere ernstig gewonde kinderen in een ziekenhuis opge- In Doorn is in de afgelopen nacht een auto tegen een links van de weg staande boom gereden. De inzittenden, twee jongens van 18 jaar uit Doorn en Amerongen, kwamen om. De auto was gesto len. In Schipluiden raakte zaterdag de 22-jarige J. Box uit Schiedam met zijn motor van de weg, kwam in een sloot terecht en verdronk. Meer doden waren het afgelopen weekeinde te betreuren bij ver keersongelukken in Oirschot, Houten, op de rijksweg Vianen- Gorinchem, op de rijksweg Hulst-Kruiningen, in Rotterdam, Exloo, Sneek, Leusden en Gen- dringen. In Bathmen (Overijssel) is zon dag het pasgehuwde echtpaar Stegeman door kolendampver giftiging om het leven gekomen. Het echtpaar, 22 en 21 jaar oud, was naar bed gegaan en had de kolenhaard in het zomerhuisje waar men tijdelijk in woonde volgegooid en afgesloten. Aziaten naar Guyana GEORGETOWN (AP) De rege ring van Guyana heeft ver klaard een beperkt aantal uitge wezen Oegandese Aziaten te zul len opnemen. Het gaat om Azia ten met speciale bekwaamheden waaraan Guyana behoefte heeft en die zeker een bijdrage zullen leveren aan de economie van het land. Mogelijk goedkoper vliegen naar Suriname SCHIPHOL (ANP) Verlaging van de luchttarieven der KLM op de trans-atlantische route tussen Nederland en de rijksde len overzee vormt het belang rijkste onderwerp van de be sprekingen, die deze week in Den Haag op regeringsniveau worden gevoerd tussen Neder land en Suriname. De Surinaamse luchtvaartdelega tie is gisteren op Schiphol aan gekomen. Men hoopt vooral op een goedkopere ..Bijlmermeer- express". zo omschrijft men de vaste lijndienst die de KLM vier maal per week tussen Am sterdam en Paramaribo uit voert. met de komende verkiezingen vormt geen belemmering voor het voeren van een ge sprek tussen de christen-demo cratische partijen en de VVD, aldus de KVP-fractieleider. Een beoordeling in het kader van programvergelijking is z.i. wel erg moeilijk", omdat het mani fest vele programmatische aan duidingen bevat, maar weinig concretiseringen. Het manifest heeft volgens de heer Andries sen weinig duidelijke uitspraken over de herwaardering en ver nieuwing van onze maatschap pij. Die herwaardering is z.i. nodig om tot meer democratise ring van de machtsuitoefening te komen tot een betere inko mens- en vermogensverdeling. Het deskundigen rapport van de vijf „wijze mannen" van de So ciaal-Economische Raad heeft niet het enthousiasme opgewekt van mr. Andriessen. Hij vindt dat de uitgangspunten van de regering „verre de voorkeur" verdienen boven de aanbevelin gen van de vijf. „Ik houd het op Zijlstra, die wat dat betreft ook aansluit bij het regeringsstand punt, zij het me een verder gaande prijsmatiging". Mr. An driessen vindt dat de werkne mers duidelijk aan hun trokken moeten komen als de groei van het nationaal inkomen in 1973 groter wordt dan is verwacht. Tom en Marie Ann De vredes- spuitbus Weer defecten in Ford en GM Washington (RTR) Het Ameri- kaanse autoconcern General Motors heeft een defect in de sluiting van het kofferdeksel ontdekt van een aantal nieuwe 73-modellen, die vrijdag jl in de i verkoop zouden gaan. De afle veringen zijn opgeschort tot dat een nieuw onderdeel is aange bracht. Het defect blijkt zich voor te doen in sommigie duur dere personenauto's. Bij de Ford motor company wer den eind vorige week bijna 1.200.060 personenauto's (van de bouwjaren 1972 en 1973) voor in spectie teruggeroepen in ver band met een mogelijk defect aan de stuurinrichting. Bommelding stopt treinen UTRECHT (ANP) Het trein verkeer tussen Amsterdam en Zaandam heeft gistermiddag tussen drie en vier uur stilgele gen, nadat de Zaandamse poli tie een valse bommelding had binnengekregen. Volgens een anoniem telefoontje zou er op de spoorbaan tussen Amsterdam en Zaandam een bom moeten liggen. Men heeft voor alle zekerheid een uur ge zocht, maar er werden geen ex plosieven gevonden. Er moesten hierdoor zes treinen uitvallen. Suske en Wiske De boze boom- zalver Lucky Luke Dalton city

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5