Spencer Tracy in filmserie KRO De gevoelens van het volk Aanslag op Heintje publiciteitstunt of bittere waarheid Mary en Monique voorlopig niet op TV Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK Leidse Courant LEERLING-JOURNALIST IS PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 25 SEPTEMBER 1972 Het gaat niet goed met Heintje, onze in België wonende Zuid limburgse wonder-boy. Zijn gouden stemgeluid werd dieper en de zilveren klanken, die eens zo ontroerend oma bezongen, kunnen we wel vergeten. Toch gaat Hein door maar nu als grote jongen, die lacht om kastelen bouwen en liever een aubade aan zijn vriendinnetje kweelt. Maar, en zo gaat het bij grote artiesten, Heintje is niet veilig. Na twee aanslagen op zijn leven zit de schrik er goed in. Helemaal nu zijn grootste belager Siegfried Martin, die man die niets anders voor ogen schijnt te hebben dan Hein naar de andere wereld te helpen, weer op vrije voeten rondloopt. Vorige maand nl. wist Siegfried, aldus Heintjes mana ger Harry Thomas, uit het ziekenhuis te ontsnappen waar hij voor een ernstige verwonding door politieschoten tijdens de laatste aanslag werd verpleegd. Hij zit nu in Duitsland en vertelt aan iedereen die het maar wil horen, dat alles in scène was gezet om Hein weer in de publiciteit te krijgen. Deze uitlatingen stemmen Harry Thomas zeer droevig. „Wat die kerel zegt is een grote leugen, die hij gebruikt om uit de gevangenis, waar hij al eerder wegens geweldpleging in zat, te komen. Hij heeft wel degelijk een aanslag op Heintje ge pleegd. Op 29 april drong hij voor een tweede aanslag de kapita le vila O Sole mio te Eupen (Belg.) van Nederlands rijkste zan ger binnen, duidelijk met de bedoeling Hein voor altijd het zwij gen op te leggen. Die Martin heeft een soort vreemd Heintje-syn droom waarvoor hij trouwens al eens in een psychiatrische kli niek werd behandeld. Gelukkig wist Heintje via de dakgoot te ontsnappen en werd Martin in een gevecht met de gendarmerie ge wond. Het schandelijke is nu dat die Belgen deze zeer gevaarlij ke vent gewoon hebben laten gaan. Ze weigeren Heintje in be scherming te nemen en het is zelfs zo erg dat we niet eens offi cieel op de hoogte zijn gesteld van zijn ontsnapping. Ze wilden ge woon proberen de hele zaak in de doofpot te stoppen. Maar dan onderschatten ze mij toch flink. Ik heb het er niet bij laten zitten en via veel speurwerk weet ik nu het naadje van de kous. De kous die Martin straks op zijn kop zal krijgen. Ik heb bereikt dat de correctionele rechtbank in Verviers Martin beschuldigt en dat hij bij verstek zal worden veroordeeld. Jammer genoeg bestaat er geen uitleveringsverdrag tussen België en Duitsland zodat Martin niet direct opgesloten kan worden. Zijn naam zal echter worden opgenomen in het aanhoudingsre- gister van de douane. Weest echter niet bang, wij krijgen hem wel. Deze man heeft het aangedurfd in interviews te verkondigen dat de heer Simons hem 2000 Mark zou hebben geboden voor deze stunt Hij zegt het niet te hebben aangenomen omdat hij een huisvriend van de familie beweert te zijn. Zoiets loopt loch de spuigaten uit". Harry Thomas maakt zich weer kwaad als hij het hele verhaal vertelt. „Nee", roept hij, „wie aan Heintje komt, komt aan mij". Kinderprogramma voor volwassenen Enige weken geleden toen the Golden voice-boy Andy Williams een kort en financieel aantrekkelijk bezoekje aan ons landje bij de zee bracht heeft hij zich nogal verbaasd over het tijdstip waarop zijn shows in ons land werden uitgezonden. De serie shows, die vooral bekendheid kreeg door de iedere maal terugkerende beer die altijd tegenover super-Andy het onderspit moest delven, ondanks de vele koekjes die hem werden toege stopt, was namelijk bedoeld voor kinderen. Andy: „De shows werden in de States in de middaguren op de buis vertoond. Derhalve hielden we met wat we brachten zeer nadrukkelijk rekening met het grote aantal kinderen dat om die tijd naar de televisie kijkt. Neem nou die beer; zoiets ga je toch niet aan volwassen mensen voorschotelen? Ach, misschien is de Nederlandse humor wel niet gelijk aan de Amerikaanse. Want volgens mijn informatie deden de shows het hier lang niet slecht. Bij ons in Amerika zenden we voor zevenen programma's uit die op de minderjarige kijkers zijn afgestemd. Zo rond negen uur, half tien brengen we heel andere progamma's". De KRO, die de shows het afgelopen winterseizoen uitzond, is op zijn beurt weer enigszins verbaasd over de uitlatingen van de heer Williams: „Natuurlijk hebben we met een aantal deskundi gen de shows van tevoren bekeken. We vonden ze zeer geschikt om in de avonduren uit te zenden. Je moet niet vergeten dat de Amerikanen die de hele dag uitzenden een heel ander program ma-planning hebben dan wij. Als een bepaald programma in de middaguren op het scherm komt hoeft dat nog helemaal niet te betekenen dat het een kinderprogramma is. Kortom, onze afde ling amusement vond, na de afleveringen gezien te hebben, de Andy Williams-show, met beer, zeer geschikt voor volwassen kijkers. Mary Schuurman en Monique van Erp, twee tv-omroepsters van de TROS, zullen wegens persoonlijke omstandigheden voorlopig niet op het scherm verschijnen. Mary: „Ik verwacht in de loop van oktober een kindje en heb geen uitgesproken voorkeur voor een jongen of een meisje. Of ik ooit nog terug kom op het scherm hangt van allerlei omstandigheden af. Zal ik er als moeder tijd genoeg voor hebben? En ook, zal het niet te vermoeiend zijn naast mijn taak als moeder en huisvrouw. Ik heb in elk geval geen af scheid van de TROS genomen. Ik ben dus nog lang niet weg, maar als de TROS erin slaagt andere geschikte meisjes te vinden, kom ik misschien niet meer aan bod. Wat mij betreft is het dus helemaal afwach ten". Intussen heeft Mary zich uit het Amsterdamse leven terug getrokken. Haar woning in Amsterdam heeft zij opgege ven en vervangen door een riant huis in Bilthoven nabij Utrecht. Van haar hoeft al die Amsterdamse drukte niet meer zo. De TROS zit eensklaps zonder vrouwen in de omroep. Hein van Nievelt neemt de hon neurs waar. Met alle respect voor Hein maar hij heeft niet wat Monique en Mary wel heb ben. Corry Vonk van Wim Kan heeft een een onver getelijk lied gezongen: Ik vertolk de gevoelens van het volk. Daarin staat Corry kennelijk niet alleen. In de VARA-gids lazen wij het volgende ingezonden schrijven: „Het is uitermate treurig, dat uw omroep zich ertoe leent om het hele tv-avondprogramma in de war te schoppen voor de kamerdebatten en regeringsuitzendingen die mij en vele anderen geen zier interesseren, want er wordt toch maar gesold met de kleine man. Wij hebben immers te doen wat de grote pieten willen. Iedere keer zijn er kabinetscrisissen, andere premiers en andere ministers. Allemaal grote salarissen, vele vergoedingen en wat er nog bijkomt. En wat zijn het eigenlijk voor landsbestuurders die steeds maar beloven dat de tekorten het volgend jaar zijn weggewerkt, doch die in feite steeds groter worden, niettegenstaande de steeds forse re belastingen en verhoogde accijnzen, die in de schatkist binnenstromen". Andy: Dat met die beer was natuurlijk voor kinderen De KLM betrekt zijn stewar dessen uit de computer. Als er een meisje met een aantrekke lijk bekje solliciteert, krijft zij een kaart aangereikt, waarop zij haar maten en gewicht, geestelijke bagage en andere te meten bekwaamheden moet invullen. Die kaart gaat in de computer en als die kaart er weer uitkomt, heeft het elec- tronisch brein uitgemaakt of dat meisje geschikt is voor die functie. Reclame is niet moge lijk, want tegen zo'n computer kun je niet aanpraten. TROS-regisseur René Stokvis, die Voor zijn programma Ze vensprong echtparen zoekt voor de reis-quiz, is uitgebreid met computerdeskundigen in zee gegaan om op dezelfde wij ze geschikte candidaten te vin den. Hij heeft dan wel 2000 brieven met aanmeldingen lig gen, maar hiervan is alleen bekend, dat die mensen met alle geweld een keer op het scherm willen, al zullen ze er hun kop moeten krijgen. Geschikte candidaten vormen die mensen die bijdragen tot het weldadig geheel van een dergelijk showprogram. Quiz kandidaat niet per computer René: „Ik kwam bij een pro grammeur terecht, die zei dat het kon, en vervolgens bij een socioloog, die zei, dat het niet kon. Tenminste, het kon wel, maar dan moest hij eerst tot een karakteristiek komen van de meest geschikte candidaat, een soort gemiddelde van het beste. Daarvoor zou hij dan alle candidaten moeten door lichten, ook diegenn die bij Mies' Een van de Acht en bij Berend Boudewijn het ver ge schopt hadden. Dat zou een enorme kostbare affaire ge worden zijn. Die socioloog had er wetenschappelijke behoefte aan om heel diep te graven, want er zijn. nogal wat eisen voor een goede quiz-candidaat. Hij of zij moet intelligent zijn, onbevangen in de omgang met publiek, ad rem zijn. moet on der woorden kunnen brengen wat hij of zij ondergaat en moet tegenspel kunnen bieden tegen de quizmaster". Of al die briefschrijvers aan al die eisen voldoen is uit de brief niet af te leiden. Daarom gaat René na de eerste selec tie op acht bijeenkomsten de 50 overgebleven candidaten persoonlijk beproevën. Dan blijven er tenslotte 50 over, die in het programma zullen ko- René: „Eén keer had ik een hele goeie quizzer. Die wou ik zo in mijn programma hebben. Toen vertelden ze mij, dat het een echte quiz-loper was, die naar alles schreef op dat ge bied. Die man kon er niet ge noeg van krijgen. Bij Berend Boudewijn was hij al eens in de prijzen gevallen. Dat kun je natuurlijk niet maken als re gisseur van een quiz-program- Vanavond start de KRO-televisie een serie van zeven speelfilms on der de titel „In de hoofdrol: Spen cer Tracy", waarin wordt ge tracht aan de hand van deze films een indruk te geven van de veel zijdige kwaliteiten van deze Ame rikaanse acteur. Daardoor leek het de samensteller van deze se rie, Fred Bredschneyder, ook noodzakelijk een enkele herhaling van reeds eerder door de televisie uitgezonden films in deze serie op te nemen, zoals de bekende film „Jongensstad", die uit 1938 stamt, en de film „Fury", die in 1936 werd vervaardigd. Beide films werden reeds eerder door de KRO-televisie op het scherm ge bracht. De serie „In de hoofdrol: Spencer Tracy" omvat de volgende films: Fury (1936), Het zevende kruis (1944), De vader van de bruid (1950), Om 4 uur breekt de hel los (1961), Jongensstad (1938), Pat en Mike (1952), en Raad eens wie er komt eten (1967). De eerste film „Fury" vertelt over een ten on rechte van kidnapping verdachte Joseph Weeier die door een woe dende menigte gelyncht dreigt te worden. Hij weet te ontsnappen en uiteindelijk de werkelijke da der voor het gerecht te krijgen. Naast Spencer Tracy spelen in deze film Sylvia Sidney en Bruce Labott. Ned. II 20.21 uur Wie van de drie Het panel van vier bekende Ne derlanders raadt opnieuw wie de echte van de drie is. Ned. I 19.30 uur Peyton Place Men blijft elkaar pijn doen, waar bij nu baby Kelly geldt als onder werp van gesprek. Rodney gaat praten met de Carsons en Rita voelt zich weer eens niet op haar gemak. Ned. I 20.21 uur. Salto mortale De trapeze-artiesten de Doria's, die al eens eerder op het scherm waren, komen weer terug. Zij zijn bekend van de serie Salto morta le. De eerste daarvan vanavond. Ned. I 21.10 uur. Ashton Family De KRO gaat na aankoop van alle 52 afleveringen van deze se rie rustig door met de weder waardigheden van deze Britse fa milie in oorlogstijd. Ditmaal wordt oudjaar gevierd, met alle bekommernissen van dien. Ned. I 19.05 uur Wolf Arnoni Onder de titel Arnoni een eenza me wolf zendt de KRO-tv van avond een programma uit over de Israëlische professor in de politie ke wetenschappen M. S. Arnoni, die sinds een klein jaar in ons land woont. Bedoeling van dit programma is de kijker te laten kennismaken met de denkbeelden van deze thans 50-jarige hoogle raar, die op het gebied van de in ternationale politiek originele ge dachten heeft, die tot uitdrukking komen in zijn medewerking aan verschillende Nederlandse opinie bladen en in het door hem opge richte blad „In search". Na de oorlog liep professor Arnoni een celstraf op bij pogingen om Joden uit Oost-Europa het toenmalige Palestina binnen te smokkelen. Hij werd hierbij door de Engelsen gesnapt. Hij vertrok twintig jaar geleden naar Amerika en stichtte daar een tijdschrift, dat de Ame rikanen niet welgevallig was. Ned. II 21.45 uur. Trevor Bowen als Tony Briggs in Family Ashton Op de gewestelijke redactie van de is de plaats vacant van een Schriftelijke sollicitaties aan Hoofdrec' Kort Rapenburg 2 - Leiden. Clair Obscur, Marguerite's toneel spel dat gisteren door de AVRO op het scherm werd gebracht, was zonder twijfel de belangrijk ste uitzending van het weekeinde. Een hallucinerende tekst die, in welke vormgeving dan ook, goed kan overkomen. Zouden we de ideale vormgevingen van deze tekst op een rijtje moe ten zetten dan zouden we komen tot deze volgorde: 1. leestekst, 2. hoorspel, 3. toneelversie, 4. t.v.-vormgeving. Lezend blijft de eigen bijdrage vol komen vrij, bij de radio kan men zich bij de stemmen vrijelijk van alles fantaseren, bij het to neel blijft althans de ruimtelijk heid. bij t.v. blijft alleen de prestatie van de acteurs. Die prestatie was van ongewoon gehalte. Vooral bij Loudi Nijhoff. die in een dramatisch-onmoge- lijke situatie iets grandioos le verde. Ook bij Joan Remmeltz, die eigen grote routine inbracht. En tevens bij Hans Boswinkel die de moed opbracht de neutra liteit die zijn rol hem oplegde niet te overschrijden. We waren blij met het Concert- gebouw-orkest-concer dat ons gis teren door de AVRO werd gebo den. Symfonische muziek Is lang zamerhand een zeldzaam artikel op de buis geworden. Daarom waren we over het pro gramma minder te spreken. On der invloed van b.v. „Ekseption" en de tune van de NCRV zijn sommige ..klassieke deunen" po pulair geworden. Waarom niet eens een concert dat de kijkers de gelegenheid geeft te heren hoe die „deunen" in de oor spronkelijke versie klinken? Het zou wellicht tot een regelrechte doorbraak van echte muziek kunnen leiden Zaterdag bewees de TROS haar jeugd door de wijze waarop TROS-Internationaal was samen gesteld. Precies namelijk zoals heel vroeger de 'grote omroepen' dat deden. Met nummers die ver velend aan elkaar werden ge kletst, met een ingeweven goed- doel, met een woord van de voorzitter en met de mogelijk heid dat een tegenvallend pro gramma-onderdeel een eigen - heel lang - leven ging leiden. De TROS moet kennelijk nog leren welke eigenschap de meester ken merkt. De film „Onheilsvlucht" startte op een al te laat tijdstip. Het verhaal van die film zagen we overigens, lang geleden, in een eigen Nederlandse t.v.-versie. Met veel minder t.v.-technisch geweld, maar - als onze herin neringen ons niet bedriegen - met veel meer echte spanning. Al was het alleen maar dat in die eigen versie niet telkens die ver schrikkelijke afbrekingen waren ingebouwd die in Amerika dienen om reclame-uitzendingen In te lassen. Ve- Rhodesische mais in beslag genomen CMRO (Rtr) Egypte heeft een lading mais ter waarde van ruim een miljoen dollar in be slag genomen na de ontdekking dat de mais afkomstig was uit Rhodesië. De geldwaarde van de lading zal naar de coördina tiecommissie voor de bevrijding van Afrika gaan. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I 11.10 uur School-tv 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal AVRO: Toppop Wie van de drie j Journaal 20.21 uur Peyton place 21.10 uur Salto mortale, Londen 22.10 uur AVRO'S Televizier 19.05 19.30 20.00 NEDERLAND II 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal KRO: 19.05 uur De familie Ashton 1 20.00 uur Journaal 20.21 uur De furie (film) 21.45 uur Arnoni: een eenzanj wolf 22.35 i r Journaal MORGEN NEDERLAND I 10.45 uur School-tv 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal VARA: 19.05 uur De liftster 20.00 uur Journaal 20.21 uur De Onedinlijn 21.10 uur De Ombudsman 21.35 uur Met de muziek n 22.15 uur Europese droom 22.40 uur Journaal NEDERLAND II 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal NCRV: 19.05 uur De Flaxton-boys 19.30 uur Dier en vriend 20.00 uur Journaal 20.21 uur A.D. 1917 21.10 i 21.35 i 22.15 i r De vrouw in het r Hier en nu r The Continental Singers r Den Haag vandaag r Journaal RADIO HILVERSUM I 18.01 ma. Politiek partijen: ding van de Volkspartij voor held en Demokratle. KRO: Nieuws. 18.41 Echo. 18.50 KRO-Voa beschouwing. 19.00 (S) Mul dilettanten: Het Zuid Hollands C. rakoor met solisten. 19.30 Oud i vergeten nieuw geheim: programma over liturgievieringen 20.00 (S) Moderne kamer- en muziek (opn.). 21.00 Babel: reel programma. 22.00 (S) KlassleJ symfonische muziek (opn). V. Overweging. 22.30 Nieuws. 22.40 I Haag vandaag. 22.50 Echo, op de dingen wordt doorg* 23.15 Voer voor vogels: actueel j gramma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. Big Luuu mvu,. I ■- un 19.25 Paris vous parle: g refoi iproken brief uit Parijs. 19 30 V® j„„ ivond: gevarieerd programma nil .m 20 00 Nieuws 22.00 Trefpunt: ftd ren ctuele zakenj van S o •S en om 23.: 0"d( Radiojournaal. 23 65-24.00 Nieuws. Robi schouwingen over aktuele 22.20 (S) Vanavond laat: programma lingen. om 23.00 Nieuws BRUSSEL 324 M (NEDERLANDS), gaat 3.00 Nieuws. 18.05 Voor de soldatei 18.28 Paardesportultslagen. Verkeerstips. 18.45 Sport. 18.65 Taa 1 wenken. 18.57 Lichte muziek. 19.0 n Nieuws en actualiteiten. 19.30 Llehl muziek. 19.45 Vakbondskroniek. 19 Lichte muziek. 20.00 Klassieke muziek. 20.30 Oude muziek. Moderne en seml-klassleke knmei muziek. 22.00 Nieuws en De kunsten. 22.20 Klassieke en m muziek. 23.00 Jazz. 23. Nieuws. MORGEN HILVERSUM I. berichten. <7.30- Nws. 7.41-8.00 A Nieuws.) 11.55 Mededelingen. KRO- 12.00 (S) Van twaalf tot twee: gevi rleerd programma. (12,26 Mededr lingen t-b.v. land- en 12.30 Nieuws. 12.41-12.1 13.00-13.05 Raden maar...) NOS 14.10 Van Ta-ta tot totale taal: brlek over het leven ln de t 14.20 (S) Aspecten van de kar muziek: Viool en plano: modi muziek. 14.50 Onder de groene lii de: oude liedjes. 15.10 Met minder: de stem van de sprekend minderheid. (15.30-15.32 NCRV: 16.45 Kom met voor de jeugd. 17.00 (S) NCRV-V* HILVERSUM II. dag muziek en informatie, waari om ±7.25 Van de voorpagin» VPRO: 7.45 Deze dug. VARA: r 9.15 Koning Klant 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio 10.45 Voor de kleuters; Nieuws. 12.00 (S) Licht orkes zangsolisten. 12.25 Politlekapel. 13.0 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. Muziek van gisteren: licht plater H programma 14.00 (S) Speelruimte -leerd progr. i I acectual. II ziek. (16.00-16.02 Nieuws. 17.00 (S Geef me de vijf: verzoekplatenpre ia. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Stet (8.00 Nieuws: 8.02-8.05 Journaal. 9.00 Nieuws. 9.03 De ncgon-uui^ show. 10.00 Nieuws. 10.03 tamlnen: populair verzoekplatenpro gramma. (11.00 Nie jf Nieuws. (Tussen 12.00 i Communicatie: nieuws ropa Cup-wedstrijden de I Radiojournaal. 12.06 uur op: licht platenprogrammn Nieuws.) 14.00 Nieuws. 14.03 Supei clean Dreammachlne. 15 00 Niei 15.03 Cces van ZIJtveld. (lf Nieuws.) 17.00 Nieuws. 17.03 Radl; Journaal. 17.06-18.00 Postbus verzoekplatenprogramma. ÏSRUSSEL 324 M (NEDERLANDS) 13.55 Beursberichten Nieuws. 14.03 Schoolradio. 14.30 Ml ziek voor de Jeugd. 14.50 SchoolW ren. (15.00 Nieuws). 15.15 Kin. gramma. 16.00 Nieuws en bi richten. 16.10 Operamuziek. l7.Cj Nieuws en mededelingen. 17.00 en 18.15 Voetbal: re. van Parrelra/Raclng White.) 17.1' Amusementsmuziek. 17.55 schaal.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2