In watten gelegde Nieto had ■neer pk's dsn Jan de Vries Freek Hayes net bevrijd uit een brandende auto Vier topclubs verloren in de Engelse league Het noodlot sloeg toe voor Van der Velden in 3 uur Amsterdam Xerxes veer beker tegen Heerenveen Weer dode Tweede plaats Willy Stable S^ariak verloor SPORTBIJLAGE MAANDAG 25 SEPTEMBER 1972 A 3 BARCELONA In de dagen, die vooraf gingen aan het tijdstip waarop Jan de Vries zijn wereldtitel moest verde digen, bracht hij de nachten door in een tentje midden in het Montjuichpark, waar de grote Prijs van Spanje het renseizoen zou besluiten. Op een luchtbed zochten Jan de Vries en de kleine staf van Van Veen/Kreidler de rust die broodnodig was om zaterdagmiddag uitgeslapen aan de start te komen. In de zes jaren dat hij de motorsport be drijft, heeft De Vries nooit andere situaties gekend. Hij slaapt, eet en werkt, waar hij rijdt. Het tekent de simpel heid waarmee hij zijn sympathie heeft verworven, maar toch ook de armoede, waaronder deze Nederlandse top sporter zich op belangrijke evenementen dient voor te be reiden. Jan de Vries is met lege handen uit Barcelona teruggekomen, omdat aartsrivaal Angel Nieto in eigen huis munt sloeg uit de' mogelijkheden die hij bij Derbi wel heeft. En juist daarom deed het verschil van ruim dertig se conden dat Jan de Vries van Angel Nieto zaterdag op de meet scheidde, zo triest aan. Want Jan de Vries verloor titel en race niet omdat Nieto een betere coureur is, maar omdat de Spanjaard met die egards omringd wordt, die hij node mist. Zaterdagmiddag, toen Jan de Vries al na twee ronden het hoofd had gebogen (,,ik heb de race uitgereden in de' hoop dat hij stuk zou rijden") kwamen de verschillen nog duidelijk aan het licht. Er was op de eerste plaats die belachelijke maar alles verklarende manier waarop Nieto naar zijn start plaats werd gebracht en later naar het rennerskwartier. Twaalf in het rood gestoken Derbi-ambtenaren begeleidden hun toprijder (de successen van Nieto stuwen vooral in Catalo- nië het verkoopcijfer omhoog) naar het vertrek waar hij niets anders hoefde te doen dan op de motor te gaan zitten. Na zijn triomf waar niets aan kan worden afgedaan omdat Nieto zestien rondjes lang zijn capaci teiten had gedemonstreerd werd Nieto teruggebracht door een cordon van dertig Spaanse politie-agenten die alles wat in de buurt van de coureur dreigde te komen met geweld op andere gedachten brachten. Geen tijd Zei Jan de Vries: „Zijn fiets had gewoon meer pk's dan de mij ne. Wij kunnen er ook wel meer uit krijgen, maar daar hebben we voorlopig nog geen tijd voor. Er zijn zoveel andere dingen die bij ons geberuren moeten". De grote staf van medewerkers die Derbi bij elkaar brengt, heeft de tegenstand van Jan de Vries ten langen leste tot een minimum gereduceerd. Henk van Veen, de importeur van de Kreidlers: ,,Ik heb vier men sen aan de machines werken, Derbi heeft er twintig. Die men sen hebben een hele ontwikke lingsafdeling. Het is gewoon een gevecht van David tegen Go liath. En dan vind ik toch dat wij met die kleine groep een knap stukje werk hebben gele verd". Jan de Vries, gebogen over zijn machine, op weg naar zijn nederlaag Voordat Jan de Vries en Angel Nieto op dat merkwaardige, bochtige circuit met een hoogte verschil van 250 meter en zijn vreemde entourage (er waren bitter weinig mensen op de been voor een race, waarin een Span jaard als 's werelds beste gehul digd kon worden) voor een ver meende climax moesten zorgen, moet hij al geweten hebben, dat zijn laatste uur als wereldkam pioen geslagen had. In de voor bereiding immers, waarin de laatste basis van een succesvol le verdediging had moeten wor den gelegd, troffen hem niets dan tegenslagen. In de training tegen de avond werd De Vries steeds overmees terd door regenbuitjes, waarin hij nooit voluit durfde te draaien. Nieto reed midden op de dag. Er was bovendien het geharrewar met Kent Anders- son, die door Van Veen was ge huurd om Jan de Vries bij te staan. De inschrijving van de Zweed werd aanvankelijk ge weigerd omdat een tweede Van Veen-Kreidler niet op de lijsten voorkwam. Problemen Andersson en De Vries hebben van dat tijdstip af niets anders dan problemen gehad met de fietsen, die erg nukkig bleven. En toen de rijders voor de start werden opgeroepen, had de Zweed pas één training kunnen maken, waardoor hij vanaf de laatste rij moest vertrekken, op een machine bovendien, waar van men totaal niet wist of hij het zou houden omdat het ding zich tot 's morgens vroeg, toen om zes uur een laatste proef van bekwaamheid werd afge legd op de openbare weg, erg nukkig had getoond. In de race kwam het gebrek aan routine van de Zweed tot uiting. ,,Ze willen hier natuurlijk gelijk van je, dat je Angel Nieto even pakt en dat is te gek om los te lopen. Nieto is een superrijder en ik zit vandaag voor de eerste keer op zo'n fiets. Ik doe wat ik kan doen". En zo kon Angel Nieto van kop af (alleen de eer ste ronde kon De Vries aan zijn achterwiel blijven) op jacht gaan naar de titel, die hij een jaar heeft moeten afstaan. Gas terug In de 125 cc-kllasse, waarin Nieto zijn „dubbel" veilig stelde, ging hij niet achter Andersson en Mortimer aan, die het geweld aanvoerden. Hij beperkte zich ertoe in de buurt van Dave Simmonds te blijven, omdat hij ook aan een vierde plaats ge noeg had om de titel te prolon geren. Jan de Vries: „Eigenlijk zou ik ook 125 moeten gaan rij den. Nieto heeft steeds meer training dan ik. Hij kan in de 125, tls die na de 50 cc is, de ideale lijn zoeken. De kans heb ik nooit". De mogelijkheid dat Jan de Vries in twee klassen uitkomt, is erg groot, omdat Van Veen-Kreidler ook met zwaardere motoren op de markt gaat komen. Toen Nieto, steeds achterom kij kend, de afstand had geschat die voor De Vries onoverbrug baar zou zijn, draaide hij zijn gas wat terug, nam in de boch ten veel minder risico's en hield op die manier de kans dat er iets kapot zou gaan, miniem. Eén troost restte Jan de Vries nog: hij scoorde dit seizoen evenveel punten als Nieto. JACQUES ROS 'ordei weke frons ïrugke 1 bete rd ooi aanvs hai Jeugd en mis ijk vai lepeldi d opge De MO 'BassaJ Coureur Frankenhout in een beklemmende situatie. Nadat zijn Opel Ascona over de kop is geslagen, pro beert hij zich van zijn veiligheidsriemen te ontdoen. Een uiterst hachelijke zaak zo te zien. ZANDVOORT De trophy of the dunes races zijn allerminst een doorslaggevend succes gewor den. Voor de organiserende Ne derlandse aulorensporlvereni- ging niet omdat de publieke be langstelling teleurstellend was voor dit laatste grote evenement van het seizoen. Voor de toe schouwers op het Zandvoortse circuit niet omdat het hoofd nummer, een race over 300 kilo meter voor toerwagens, derma te onoverzichtelijk werd dat de stand van zaken op de baan amper bij te houden was. Opzet van de "300 kilometer van Zandvoort" was door het ver plichten van een rijderwisseling en een noodzakelijke pitstop om te tanken de nodige spanning in het verloop van de strijd te brengen. Het gevolg was. dat vrijwel niet meer was bij te houden in welke ronde de diver se wagens reden. De eerste 35 ronden leverden voor de schaars bezette tribunes geen problemen op. Daarna werd de situatie op de baan echter vol komen onoverzichtelijk. Rob Slotemaker nam de leiding, doch moest die in de twintigste ronde afstaan aan Tom Coronel. De man uit Zandvoort keerde terug aan de kop van het veld. Een pitstop van anderhalve mi nuut kostte hem echter de zege. Huub Vermeulen had namelijk maar een dertigtal seconden no dig om te wisselen. Die eerste plaats stond de combinatie Ver- meulen-Coronel niet meer af. VECHT De 25-jarige motorcou reur Barry Steengen uit Assen is zondag op zijn verjaardag ge dood bij een ongeluk tijdens motorsprintwedstrijden op de Annendalerweg te Echt. De ren ner raakte in een slip en botste tegen een boom. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis in Sittard overgebracht waar hij is overleden. In de tweede ronde van de wed strijd sloegen in de Tarzan- bocht, waar duchtig werd ge drongen, enkele wagens over de kop. In de 42e ronde vloog de Simca Rallye van Rreck Hayes kort na het scheivlak in brand, De rijder wist men op tijd uit de wagen te bevrijden. Hij had een hersenschudding opgelopen. De auto brandde geheel uit. De race voor formule super vee- renwagens 1600 had een aan merkelijk spannender verloop. De Oostenrijker Helmuth Kö- nigg, de Zweden Kennert Pers- son en Greger Kronegaard, als mede de Fin Manfred Schurti maakten het gevecht. De volle twintig ronden bleef het viertal bij elkaar. In de laatste meters greep Königg zijn kans. Op het juiste moment stuurde hij zijn wagen uit de slipstream van zijn concurrenten en won met miniem verschil. Roelof Wunderink behaalde een gemak kelijke overwinning in de for mule Ford-race. Nico Chiotakis beheerste de race van de toer wagens groep II volledig. LONDEN Liverpool heeft weer de leiding in de eerste divisie van het Engelse voetbal. Het ongeslagen thuisrecord werd gehandhaafd met een 50 zege op Sheffield United. Bij het begin van de wed strijdenreeks van zaterdag stond Liverpool op de vijfde plaats. De ers een tot en met vier - Everton, Ipswich town. Leeds Unl- Arsenal - werden in uit-wedstrijden verslagen. Het kostte Liverpool enige tijd de verdediging van Sheffield te ont rafelen, maar toen dat eenmaal was gebeurd, liep de score in vijf minuten op tot 3—0. Phil Boersma (invaller voor de ge blesseerde John Toshack), ver dediger Alec Lindsay en Steve Heighway waren de makers. Na rust voerden Peter Cormack en Kevin Keegan de score op tot 50. Liverpool heeft thans de leiding met 14 punten uit 10 wedstrijden. Tottenham Hotspur bezet met eenzelfde puntentotaal de twee de plaats. In de Londense derby tegen West Ham United scoorde Mike England kort voor tijd het enige doelpunt. Everton dat de lijst aanvoerde met 13 punten, leed zaterdag de tweede achtereenvolgende ne derlaag. Het gepromoveerde Birmingham City won met 21. Alle doelpunten ontstonden uit vrije trappen. Na rust beklaag de de doelman van Everton, da- vid Lawson. zich bii de scheids rechter dat iemand een steen naar hem had gegooid. Het was een uiting van onbehoorlijk ge drag, zoals er zaterdag zovele op de Enge'se voetbalvelden voorkwamen. Bij een vechtpar tij tijdens de tweede divisiewed- strijd Nottingham Forest-Aston Villa arresteerde de politie meer dan dertig man. Politiea genten te paard reden op de menigte in om de vechtenden te scheiden. Voorts werden enige spelers door de scheidsrechter geboekt. Mike McGivern van Dunderland werd bij de wed strijd in Huddersfield van het veld gestuurd. Na vier wedstrijden kent België geen ongeslagen ploegen meer. Standard Luik verloor van Ant werp FC en moest de koppositie overlaten aan FC Brugge dat Licrse met 10 versloeg. Op de gedeelde derde plaats staan nu met vijf punten Anderlecht, Ber- chem en Lierse SK. Michels' aanpak bij Barcelona blijkt meer en meer succes op te leveren. Door een 2—0 over winning op Betis, heeft de ploeg nu alleen de leiding genomen. Real Madrid speelt nog geen rol van betekenis in de top. Zater dag werd met 1—0 van stadge noot Atletio verloren. In Portugal laat Benfica zien welke ploeg het sterkst is. Dit week-einde werd een 0—0 over winning op Beiramar geboekt. Samen met stadgenoot Sporting staat Benfica nu ongeslagen bo venaan met zes punten uit drie wedstrijden. AMSTERDAM Voor de Nederlander en huidig wereldkampioen in de ON-klasse (tot 2000 cc), Cees v.d. Velden, is de zesde editie van de ,,3 uur van Amsterdam" een grote teleurstelling geworden. Reeds bij de start moest deze getipte winnaar al zijn concur renten een ronde voor sprong geven, aangezien de piloot uit Boxtel zijn boot „niet aan de praat kon krijgen", zoals hij het uitdrukte. De winnaar van vorig jaar, Bob Spalding, kwam na de eerste ronde als nummer één door. Juist op dat moment zagen de vele tienduizenden langs de oevers van de Am- stel Cees v.d. Velden einde lijk wegvaren. Met een ont zagwekkende snelheid zette de Nederlander de achtervol ging in en met rondetijden van 1 min. en 20 seconder. (een gemiddelde snelheid van 144 km per uur) kroop hij naar de Engelsman toe. Na bijna een uur varen haal de hij Spalding in en nam dc leiding stevig in handen. Nadat v.d. Velden 87 n.nal l'C Cce, d„ Ve[tl(,„ ,checrt „6 ov„ 3200 meter lange parcours (,1/door p«ll wordra octttervolgd e n-7,1 ofgdegd en een voor_ K sprong had opgebouwd van anderhalve ronde, sloeg het noodlot toe. In de bocht bij de Berlagebrug moest hij eerst naar links en daarna meteen naar rechts uitwijken voor een minder srelle boot. „Ik kon de boot niet mser onder controle houden en ze kwam op haar zij te liggen", vertelde hij. „Waa-na ik a's een torpedo onder het water oppervlak verdween". Een noodlottig einde van de wee- strijd voor deze sympathieke piloot, die tot dat fatale ogenblik een grandioze wed strijd had gevaren. „Hij was zeker winnaar geworden. Dit moeilijke circuit ligt hem nu eenmaal", verklaarde de or ganisator en in 1970 samen met zijn zoon Alex winnaar van de race, Arie de Boom, de voorzitter van de Neder landse speedboot club. De strijd ging door en de Ame rikaan Bob Hering, op het allerlaatste moment inge schreven, profiteerde van Van de Velden's ongeluk en rukte op naar de eerste plaats. Ook al omdat Bob Spalding uitviel. Zonder con currentie snelde de Ameri kaan uit Winsconcln naar de eindzege, aangezien er van de 16 deelnemers in de ON- klasse er reeds 11 waren uit gevallen. De strijd om de tweede plaats werd een verwoed gevecht tussen de 27-jarlge Nederlan der Hans Pelster en de En gelsman James Beard. De laatste testte hier zijn nieu we motor uit van zijn „Cou gar M" voor het groo's o spektakelstuk in de motor- bootsport: Dc 6 uur van Pu- rijs die op 7 oktober op de Seine wordt gevaren. De Ne derlander voer een taktisch sterke race en eindigde met de boot waarmee in 1970 va der en zoon De Boom eerste werden, tenslotte op de eer volle derde plaats. De Westduitser Warnobold won op zijn dooiegemak de strijd in de S.I.-klasse (zoals een official het noemde: „De so lex van een grand prix"). Hij was nl. de enige deelne mer in deze klasse. De grootsto pechvogel van de middag was Jan Koch. Reeds na 30 minuten sloeg een stukje hout een groot gat in de boot. Hij zonk onmid dellijk. Na 40 minuten van druk sleutelen startte hij toch weer, om na 25 minuten weer te moeten opgeven. Nu door machinepech. Na afloop van de race werd rond het circuit de tweede grote slag van Amsterdam gestreden. De strijd van het naar huis gaan. Het Is niet bekend wie als eersten uit de verkeerschaos zijn gekomen: de motorbootsport- of de Ajaxsupporters, die elkaar in dikke rijen ontmoetten op de Berlage-brug. BRUCKLEY Willy Stöhle is het afgelopen weekeinde tweede gc- j worden in de waterskiwedstrij- j den om de Californië-Cup, een internationale ontmoeting in Ca- lifomië op uitnodiging. De zege was voor de Amerikaanse Liza St. John. de Nederlandse had slechts een punt achterstand. Willy Stahle werd eerste bij de figuren, vierde bij het schans springen en derde op de slaiom.1 Zij rondde 24 boeien en verbe terde daarmee het Europese re cord slalom met drie boeien. AMERSFOORT Gistermiddag is in de bestuurskamer van HVC te Amersfoort de loting verricht voor de eersfe ronde van het toernooi om dc KNVB- beker, die voor zondag 29 okto ber op het programma staat. In deze ronde komen alleen de twintig eerste divislcclubs, de zes districtskamploenen uit het zondpgamateurvoctbal en de twee zaterdagamuteurkamploe- nen in actie. De eredivisieclubs mengen zich in I de tweede ronde in de strijd. Van tevoren was bcpna'd dat alle amateurclubs thuis zouden mogen spelen. Zwart Wit '28 en j IJssclmeervogels sne'en tegen respectievelijk Vo'en-lpm en R°da JC op zaterdag 28 ok.o- L - '*T ber. Het resultaat van de loting was: Xcrxes Hee-enveen. Leeuv.ur- De doelman van Ipswich, David Best, slaagt er nog in de bal boven den Heracles, Zwart Wit '23 het hoofd van Peter Osgood van Chelsea weg te stompen. Later in de Volendum. Sparta '25 F' wedstrijd zou Best toch nog twee keer gepasseerd worden. Dordrecht, Ede SC Tilburg. IJsselmeervogels Roda JC, Caesar Helmond Sport, IE' ink wijk Eindhoven, FC VW Wageningen, Vitesse De Graafschap, FSC PEC/Zwolle, Vcendam Fortu- na VI., SVV Sportclub Cam- buur, I1VC Dc VolSWijclWIt, (Van i sportredaclc) ij Moskou Spartuk heeft tegen leider Central Army Moskou een ncd. rlaag van 1—0 geleden. Dc Ru,' che tegenstander van FC Den Haag maakte een wei nig ovi'i.u!".< ndc indruk. Inde- p i diente, ue Argentijnse club, die dorderdag tegen Ajax strijdt om dc wcrelbcker. deed het be ter. Het won vrijdag van Ban- field met 20.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15