lebutant Hans Bres liet FC Den Haag ontploffen": 3-0 mtreffers per duel ckt eek geen publiek I- L- Anti-voetbal van FC Groningen N Profesten afgelast bij hockey k DEN HAAG Uiteindelijk lachte FC Den Haag. Wat geen club in Nederland durf de bij de sfart van de licht- competitie (teveel B-speiers een kans geven), waardoor veel goodwill verspeeld werd, heeft tenslotte één on voorstelbaar voordeel opge,e- verd. Hans Bres, een talent met vraagtekens,, maakte tij dens zijn optreden tegen FC Twente waar een-speler-in- vorm te zijn. Trainer Teunis- sen, die ook met Weimar in Moskou al blijk gaf niet bang te zijn, kèn daarvan profiteren. Dat bewees hij gisteren tegen PSV. Toen hij in een moeilijk parket kwam, doordat Roodnat ge blesseerd raakte en Van Ee- den ook buitenspel stond, was de keuze van Bres niet moeilijk meer. Deze „gok" maakte voor FC Den Haag goed wat de laat ste dagen aan sympathie was verspeeld. Hans Bres een blijver lijkt ie nog niet gaf FC Den Haag name lijk de stoot tot een verkwik kende partij voetbal, waar voor de handen herhaaldelijk op elkaar werden gebracht. Manager Eddie Hartmann met een grijns: „Zo zie je maar dat de lichtcompetitie nuttig kan zijn. Trainer Teu- nissen zoii hem waarschijn lijk nooit gekozen hebben wanneer hij in de wedstrijd van dinsdag niet was opge vallen". Na het vrij snelle doelpunt van Hans Bres leefden werkelijk alle aanvallers op. FC Den Haag ontplofte, zoals dat heet. Harald Berg groeide ineens uit tot de spelverdeler, die hij eigenlijk moet zijn, een door het Oranjeshirt gestimuleer de Kila dook voortdurend de diepte in alsof het hem alle maal geen moeite kostte en Tor Fuglset, de door pech achtervolgde Noor, lostte eindelijk de belofte van een uitstekende spitsspeler in, door a. alle kopduels te win nen en b. op de eerste me ters ontzettend veel snelheid Blessures vallen mee De twee gangmakers van FC Den Haag, Tor Fuglset en Harald Berg maakten de wedstrijd van gisteren niet af. Hun blessures vallen ech ter mee. Dokter Rompu: „Zij kunnen beiden woens dag meespelen". te ontwikkeien. Toen het ont- plof-effect zich meester •maakte van het enthousiaste publiek zat FC Den Haag in een fluwelen stoel. Met 3—0, voor rust bij elkaar gescho ten, vloerde het het uiterma te zwak verdedigende PSV. Trainer Teunissen: „Ik hoop nu een ding dat er woens dagavond Europacupallure in het Zuiderpark zal zijn. Dat de toeschouwers door er een heksenketel van te maken de spelers het gevoel geven dat ze pijn moeten verdragen". Dan komt FC Den Haag er. Trainer Teunissen zei het niet, maar in deze geest re deneerde hij wel. De „gene rale" was gunstig. Hans Bres maakte door zijn ver rassend spel meteen indruk. Hij had Munk Jensen tegen over zich staan, die geen tel raad met hem wist. Steeds als Bres aan de bal kwam, liep Munk Jensen naar zich zelf te zoeken. Hans Bres daarover: „Na Twente had ik het gevoel van: Nou kom je er. En na dat doelpunt was ik uiteraard over alle vrees heen en speelde ik veel gemakkelijker". Daar mee zette Hans Bres een nieuw voetballeven in. Het vorige seizoen zat hij in de put, omdat Roggeveen en Couperus constant de voor keur van de trainer hadden. „Ik raakte er ontmoedigd door en ik ging heel slecht spelen". Zo slecht zelfs, dat FC Den Haag op het punt stond hem geen contract meer aan te bieden. Mana ger Hartmann: „Bres had echter het voordeel, dat in de laatste wedstrijd van het B-elftal tegen FSC trainer Teunissen zat te kijken. Op zijn verzoek hebben we hem toen nog gecontracteerd". Hans Bres: „Je hoort zoiets later en dan is het een ge weldige stimulans". Dankbaar De ex-Loosduinenspeler is trainer Teunissen daarvoor uiteraard dankbaar. Maar ook anderen. Hulptrainer Loof bijvoorbeeld. „Wat die man allemaal voor me doet is onvoorstelbaar. Zo vlak voor de wedstrijd kwam hij naar me toe en zei: „Je hebt een groot voordeel: Omdat je eigenlijk rechts bent moet je links binnendoor gaan en rechts knallen. Kijk, zulke Toen dat doelpunt op deze ma nier tot stand kwam was het een bekeken zaak. Hans Bres, de onbevangene, sticht te herhaaldelijk paniek. La ter was hij echter wel zo nuchter zelf de betrekkelijk heid daarvan te constateren. „Nu ben je de man, morgen misschien niet meer. Dat is ook de reden waarom ik geen fullprof wil worden. De zekerheid van een goede baan als vertegenwoordiger gooi ik nooit weg. Of het moet een aanbod om van te dromen zijn". Daar mag Bres nog niet op re kenen. In zijn spel zit een verrassingselement opgeslo ten, maar het is nog niet zo overtuigend, dat je zegt van: Hé. hij wordt een gro te, Loof daarover: „Hans moet het niet zozeer van techniek, maar van het spe len op snelheid en van de combinatie hebben". Daar door zal Bres tegen een tech nisch begaafdere verdediger als Munck Jensen meer moeite hebben. Tegen zo'n speler zal pas blijken hoever Bres nu is. Of anders gezegd hij voor het topwerk geschikt is. Maar gisteren dacht niemand daaraan. Het publiek zag in hem de inspirator van een succes, dat FC Den Haag no dig had. En waar de spelers ook voor vochten. Zodanig dat al snel duidelijk was wie de dominerende ploeg had. Technisch en op snelheid was FC Den Haag een klasse sterker. Toen de verdediging van PSV dat doorkreeg en .a - lifil K JM de druk groter werd vielen er ongelooflijke gaten. Daaruit ontstond een tiental kansen, waarvan er kort voor rust twee werden benut. Fuglset was de aanleiding voor de tweede treffer, toen hij al leen de ruimte zocht en Nordqvist aan de noodrem trok. Uit de strafschop scoor de Mansveld. In de laatste minuut van de eerste helft bleek Dick Advocaat niet te stuiten. Net op een moment, dat hij getackeld werd, schoof hij de bal naar de sprintende Fuglset, die met drie verdedigers om zich heen alleen op Van Beveren afging. Heel soepel ontweek hij de PSV'er en scoorde: 3-0. FC Den Haag remde het spel na rust enigszins af omdat het zich wilde sparen voor woensdag, wat logisch is. HANS DE BRUYN zwieper als gevolg waarvan Scoreverloop: 18. Bres 1—0, Mansveld (strafschop) 2—0, FurIscI 3—0. Toeschouw •n. KrljKh, Strik en Vnn der Kuyleri, Schmidt Hansen. Hoeke- ma en Mulders (Van Stlppcnt). ESSE jotterdam Als doelpunten de saus over de wedstrijd zijn, voldoet Sparta daaraan met een gemiddelde van drie per duel. Als het erom gaat dat een ploeg in de ho gere regionen meedraait, voldoet Sparta daaraan eveneens- Niettemin vertoont het Rotterdamse "Kasteel" elke veertien da gen weer ontstellend lege plekken. In Spartakringen was men zelfs niet eens on tevreden over de achtduizend toeschou- werd die het "rommelpotje" tegen FC Amsterdam wensten te aanschouwen. En men zou een kapitaal willen geven aan de man, die de oplossing aan de hand doet waardoor het bezoekersaantal kan wor den opgevoerd. at zal nooit gebeuren zo lang aan de andere kant van de Maas Feyenoord speelt. Om de een of an dere duistere reden is Sparta niet club-nummer en trekt het toch niet onaantrekkelijke "Kas teel" veel minder dan de "Kuip". Amsterdam is bovendien geen ploeg, die in staat is meer mensen te lokken. Twintig minu ten, langer niet, konden de gefuseerden de zaak achter dicht houden. Toen was het gebeurd en kon Sparta met een geminiseerde aanval, omdat Van Staveren niets had in te brengen tegen Frits Flinkevleugel, lustig de score op 50 bepalen. Dat geschiedde in een wanordelijk duel. FC Am sterdam kende slechts één verdienste: de ploeg ging niet massaal verdedigen. Maar het was te vens de zwakte want een elftal zonder een grein tje van een aanval - en dat was FC Amsterdam - kan zich desnoods nog beter ingraven dan trach ten aanvallend succes te behalen. I0EDERZIEL ALLEEN defensie van Sparta lachte om de steriele po gingen, die geleid hadden moeten worden door Kramer, die althans nog enig begrip voor voetbal aan de dag legde. Maar ook hij speelde zo min netjes dat Hans Venneker het zich kon veroorlo ven naar voren te trekkken en zelfs het eerste foelpur.t kon scoren, nadat hij v.d. Ban op het verkeerde been had gezet en eensklaps moederziel •Heen ir het centrum van de Amsterdamse de fensie siond. euz. precis op de plaats waar hij nodig is, laakte -ebruik van een verwarrende pass (20) zorgde met een simpele hoofdknik voor 30. Van Amsterdamse zijde was er niet meer tegen- nver gesteld dat een kopbal van de apathisch 'pelende Couperus en een schot van Dekker. Het optreden van Couperus verleidde trainer v.d. Meent tot een kwalificatie die niet voor herhaling vatbaar is. Trouwens, ook scheidsrechter Geu- rens en de grensrechters kwamen er niet zonder kleerscheuren af. Hij raakte de kern dieper door te zeggen: "De fysieke kracht speelde een grote rol; de manier waarop ze ons de bal afpakten. Ons ontbreekt die fysieke kracht. Het doet overi gens niets af aan de zege want Sparta was ster ker." GELE KAART Er werd na de rust wel wat overdadig gebruik ge maakt van die fysieke kracht, waarbij FC Am sterdam zich evenmin onbetuigd liet. Eykenbroek had, terecht, de gele kaart voor ogen gekregen toen hij v.d. Merkt meedogenloos omver kegelde. Dat werd goedgemaakt met een strafschop toen Kamminga hem, niet eens te hardhandig aanpak te. Bosveld, een van de zeer weinigen die uitste kend speelde, voerde met die strafschop zijn pro- duktie op (4—0) en uit zijn glanzende pass kreeg zowaar de tegenvallende Klijnjan de gelegenheid de eindstand op 5—0 te brengen. Dé Stoop, FC Amsterdams sterke financiële man, over die strafschop: "Als het toch al 3—0 staat, kun je die bal er ook buiten leggen. „Waarop ook al laatdunkende woorden over de leiding volgden. Een zwak verweer, hoewel de heer Geurens niet feilloos leidde. NIET ZO HECHT Ondanks de forse zege had ook Sparta's trainer Leo Steegman opmerkingen. "Als Amsterdam de bal had, deden onze middenvelders enige stapjes terug waardoor het initiatief aan de andere kant bleef en we hadden veel balbezit maar raakten hem toch te vaak kwijt. "Hij roerde evenwel nog iets anders aant dat bewijst dat Sparta toch niet zo'n hechte eenheid is. Terhorst was in staat om te spelen, maar werd niet opgesteld. Er waren vraagtekens omtrent o.a. Van Staveren en Heijer- man, die wel speelden. „Ik ga er niet dieper op in", meldde hij. Het was ook al rommelig ge noeg geweest in het veld. HERMAN VAN BERGEM. 3corever1oop 32. Venneker 1—0; 42 Kreuz 20; 49 Kreuz 3—0; Bosveld 4—0 (strafschop); 84. KHJnjan 5—0. Scheids rechter; Geurens. Toeschouwers: 8000. mm. De nederlaag van FC Groningen is ingeleid, Arnold Mühren heeft gescoord en Johan Neeskens geeft de bal nog een rtap na. Een typerende handeling voor deze wedstrijd waarin evenwel niet Ajax maar FC Groningen de meeste trappen na gaf. FC Amsterdam: Jongbloed; Flinkevleugel. Cornwall. Fransz, Kamminga. Menslnk, v. d. Ban, v. d. Merkt, Dekker; Couperus, Kramer. AMSTERDAM Ron Groenewoud, FC Gro- ningens trainer, is in de tijd van Kessler in dienst van de KNVB ge weest ter verbetering van het Nederlandse voetbal. Van die gedach te is Groenewoud, zoals gisteren tegen het lang niet voluit spelende Ajax helaas bleek, volle dig afgestapt. Zijn FC Groningen speelde voetbal volgens de taktiek van de verschroeide aarde, niets en niemand ontziend: de tegenstander niet, de ei gen reputatie nationale voetbal zeker niet. Als tegenstander van Ajax hebben de Groningers zich misdragen, door hun totaal negatieve instelling maar meer nog door de hardheden die aanvoerder Piet Fransen en Peter Eimers zich veroor loofden. Slechts een man had iets kun nen ondernemen tegen het anti-voetbal van de Gronin gers, scheidsrechter Hoppen brouwer. Maar hij ontdekte pas zes minuten voor tijd dat het enige dat FC Groningen wilde, het bederven van het spel was. Pas toen bestrafte hij het irriterende voetbal van de Groningers. Hoppen brouwer zal het vermoedelijk ook betreuren, dat hij de ge nadeloze „schaver" Fransen pas na 58 minuten een offi ciële waarschuwing gaf. In de periode daarvoor had de Groninger de bal slecht en de tegenstanders goed ge raakt. Hij werd daarbij geas sisteerd door Eimers. Voorzichtig FC Groningen had ook een uit blinker, doelman Jan Nord- ström, die overigens ook een belangrijk aandeel had in het spelvertragen. Ajax speelde met de gedachte aan de wedstrijd tegen Indepe- diente niet voluit. Coach Ko- vacs en pioegarts Rolink maakten een zo voorzichtig mogelijk gebruik van het spelersmateriaal. Swart en Cruyff kwamen niet in het veld. Mulder slechts voor een halve wedstrijd en Suur- bier werd vervangen door Schilcher, nadat Eimers hem een dijbeenblessure had be zorgd in de eerste helft. Scoreverloop; JU. Arnold MUhren 1-0; 58. Haan 2-0; Git MAhr.-n (strafschop) 3—0. Scheidsrechter Hoppenbrouwer. Toeschouwen. AJAX: Stuy: Suurbier (Schilcher), Blankenburg, HuUhoff. Krol; Ar nold MUhren. Neeeken*. Ger MUh- per. Cornell*. (Oofttcrwold)Van der Helde. Fnuuen, Hovenkamp; Bo«, Grit- Liever MINISTER ENGELS heeft zich afgevraagd of hij na de gebeurtenissen in München de ontvangst van Olympische deelnemers aan de Spelen van Sapporo, München en Heidel- berg (paralympics) doorgang moest laten vinden. Hij gaf zelf het pasklare antwoord, zodat de sportlieden zaterdag grotendeels aanwezig waren in het ministe rie van CRM. Zij hadden der halve geen gehoor gegeven aan het verzoek van het Comité Topsport om de bijeenkomst te negeren uit protest tegen de drastische verlaging van de subsidie ten bate van de (ama teursport. Wel ontbraken de heren Feith en Van Zijll, resp. voorzitter en algemeen secreta ris van de NSF, die door hun afwezigheid een stilzwijgend protest lieten horen. De heer Engels vond een elegante oplos sing met de woorden: „Het gaat vandaag om u en niet om mij.'' Maar het blijft moeilijk te rij men dat de bewindsman de sportlieden inviteert om zijn „bewondering en dank voor het gepresteerde te uiten" terwijl hij toen al wist dat d?zelfde amateursporters een klap werd toegediend met de subsidiever laging, die in deze steeds hoge re kosten vergende tijd dubbel hard aankomt. Een ontvangst en het brengen van hulde, zijn voor een sportman en -vrouw, zelfs voor hen die niets of vrij wel niets hebben gepresteerd want het gaat om de groep, ui terst aantrekkelijk. Het zou hun toch liever zijn geweest als de mogelijkheid dat hun sport wordt aangetast doordat noodzakelijke werkzaamheden niet of in mindere mate uitge voerd kunnen worden uitge sloten zou zijn geweest. Zwart op wit F)R. NELISSEN en drs. J. Fopp- pen hebben zich een enorme hoeveelheid werk op de hals ge haald met hun sociologisch on derzoek over de amateursport in Nederland. Hun conclusie dat in ons land schijnamnteurisme wordt bedreven, is niet zo bijs ter opzienbarend. Dat wisten we reed*. lieden die alleon maar fietsw »t tennissen >f een andere spori. bedrtjwi meer vrije tijd eist dan een normal# werker kan krijgen, moeten oj» een andere wijze de touwtjes aaneen knopen. Dat er startgel- den worden gevraagd, persoon lijke sponsors zijn, dat alles was bekend. De grote winst Is dat het thans officieel Is erkend zodat de voosheid van het ama teurisme is aangetoond. En dat was nog niet eerder het geval. Het bleef bij een wetenschap die niet op officiële gegevens steunde. Dat de omschrijving van het be grip amateurisme, zoals het IOC dat doet, al lang niet meer opgaat, was eveneens bekend. Maar ook dit wordt thans zwart op wit door de topsporters be vestigd. Niettemin constateert dr. Nelissen „dat er heel wat partijen zijn die op een of an dere manier belang hebben bij handhaving van de amateurstn- tus." Deze zal dan echter ge heel overhoop gehaald moeten worden en aangepast aan het geen in werkelijkheid geschiedt. Dat is evenwel een kwestie, die niet alleen nationaal maar in ternationaal moet worden gere geld. Door het aanvaarden van bepaalde voorwaarden (geldprij zen, sponsors; kortom inkom sten) zou Nederland zich inter nationaal buiten het veld kun nen plaatsen omdat er nog al tijd. op papier, internationale amateurregels zijn die overi gens niet alleen in ons land worden overschreden. Mogelijk hebben de heren Nelis sen en Foppen met hun onder zoek iets op gang gebracht. Het is te hopen. Waarschijnlijker is echter dat het schijnamnteuris me steeds meer zal worden uit gebreid en de kwalificatie ama teur. tegen beter weten In, ge handhaafd zal blijven. F.en klas se van onafhankelljken zou voorlopig een oplossing kunnen zijn. APELDOORN Tijdens de zater dag in Apeldoorn gehouden jaarvergadering van de Konink lijke Nederlandse Hockeybond is besloten, dat vanaf 1 oktober a.s. alleen nog maar protesten kunnen worden ingediend bij ontmoetingen die worden geleid door club-schcidsrechtcrs (z.g. C-arblters). Bij wedstrijden, waarbij bondsscheldsrechters arbitreren zijn de uitslagen in het vervolg bindend. De heer E. D. Engelberts uit Arn hem, die ruim twintig Jaar de belangen van de hockeybond in vele functies heeft gediend, werd tot erelid van de KNHB benoemd. Hij trad af als lid van het hoofdbestuur. Ook drs. P. J. Fokker aanvaardde geen herbe noeming. De heer A. Ploeg uit Arnhem en mej. H. Saendker uit Rotterdam nemen hun plaat sen in.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13