OP ZICHT DE TOEGANG TOT DE MUZIEK Noordwijker Steenvoorden neemt de tijd voor zijn kunst Hl Keramiek voor het poppenhuis Expositie van foto werkgroep bij LAK MOEDER ADAM OPMERKELIJKE TEKENINGEN VAN TREES ZWETSLOOT ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN Eerder schreven wif al dat grote behoefte bestaat aan goede voorlichting aan vol wassenen ten aanzien van ei gentijdse muziek, dus muziek na 1950. Het is namelijk niet denken is. Zij hebben geleerd, hoe te luisteren en ze zullen dan ook later, wanneer ze grotere werken horen, zich bij deze mu ziek in hoge mate betrokken speelt, althans niet volgens de klassieke" methode. De nu te volgen techniek is een heel an dere, en eigenlijk kan iedereen daaraan deelnemen. voelen. Het zou dus pijnlijk zijn, In deze is, geleid door Henk werkzaamheid, de eigen inbreng aan improvisatie, die binnen be paalde grenzen. aangegeven door de leider, mogelijk wordt. Dit gaat vanzelf. Kinderen heb ben er niet de minste moeite acht lessen omvat op dinsdag avond (van 20 tot 22 uhr) in de Streekmuziekschool, Rapenburg 22, Lelden en die begint op 10 dktober, studeert men een paar werken in, die in beperkte voldoende om er alleen kennis van te nemen; als men de tech nieken niet kent, blijft deze mu ziek ontoegankelijk. In het muziekonderwijs aan kin deren is dit alles al geintre- geerd en - de resultaten hebben het bewezen - ze beleven er veel plezier aan. Deze kinderen groeien als het ware mee met een nieuwe kunstontwikkeling die eenvoudig niet meer weg te wanneer ouders op een gegeven ogenblik zouden moeten consta teren, dat ze in hun muziekont- wikkeling, bij hun kinderen ver zijn achtergebleven. Daarom hebben KIK - een doch terorganisatie van K. en O-, en de Streekmuziekschool Leiden e.o. de handen ineen geslagen. Er \komt een vormingscursus voor de rijpere jeugd. Stelt u zich gerust, het is beslist niet nodig dat u een instrument be- Briër en Christian Timm, neemt men kennis van de principes van deze nieuwe muziek, en van de technieken. Dan volgt het ex periment op heel eenvoudige in- stumenten (Orff-instrumenta- rium). Hierbij is iedere deelne mer in hoge mate creatief be trokken. Heeft men namelijk kennis genomen van de grafi sche notatie, van de nieuwe klankstrukturen en de a-metri sche ritmen, dan volgt de zelf- mee. en dus oudere leerlingen ook niet. De betrokkenheid binnen de groep is heel sterk. Wanneer men^zich met het (objectieve) Orff-instru- mentarium vertrouwd heeft ge maakt dan kan men, indtën men een eigen instrument zou bespelen, dit principe ook op dat eigen instrument overbren gen, hetgeen het geheel natuur lijk meer verlevendigt. Ter af sluiting van deze cursus, die De cursus is opgenomen in de Kreatieve Stichting „KIK". Men behoeft hiervoor echter geen lid te zijn van K. en O. Anders ge zegd: iedere geïnteresseerde kan zich ervoor opgeven. Maar dan wel bij K. en O., Oude Vest 45, tel. 31841. De cursusprijs is f 132. B. Rijnders NOORDYVIJK Er is een perio de geweest dat kunstschilder Ab Steenvoorden uit Noordwijk niet zo'n hoge pet op had van zijn collega - schilders en kunstbroe ders. Neem nu bijvoorbeeld die tentoonstelling waar een een voudig lucifersdoosje als een volwassen kunstuiting te kijk lag. Ab had daar maar één woord voor over: flauwekul. Er zijn de laatste jaren nog meer van die gelegenheden geweest dat Steenvoorden dacht: moet dat nu kunst voorstellen? Maar zie, een kentering heeft plaats gevonden. Steeds meer ziet Steenvoorden de laatste tijd dat vooral jonge kunstenaars ijverig proberen een periode van koele, koude en zakelijke kunstuitin gen, aan de kant te schuiven. „Vooral in Amsterdam is die ten dens duidelijk te merken", zegt hij. „Er komt op het ogenblik een geweldige reactie los. Jonge kunstenaars zijn weer helemaal bezig met figuratieve dingen. Bezig aan een weg terug naar LEIDEN „Moeder Adam" is het verhaal van een man en zijn moeder van moed en optimisme; hoe je een heili ge kunt worden. De taal is helder en wonderlijk, want het reflecteert wat wij eigen lijk zelf zouden willen zeg gen, eigenlijk zouden willen zijn en wat wij op maandag morgen tegen onze baas zou den willen zeggen, maar wat wij nooit doen". Aldus Charles Dyer, schrijver van „Moeder Adam", de eerste productie van het Rotter damse Piccolo-Theater, die dinsdag a.s. te zien zal zijn in het LAK-theater. Wie reeds eerder stukken van Dyer gezien heeft („Ratel voor een eenvoudige man" en „De wenteltrap") zal tijdens het zien van „Moeder Adam" allicht' een kleine schok van herkenning onder gaan. Voor de derde achter eenvolgende maal heeft de auteur hierin namelijk het thema van de menselijke eenzaamheid centraal ge steld. Het gegeven is een pathologi sche moeder-zoon-relatie. De moeder (Moeder Adam) is zendelinge geweest in India, en is tijdens haar bewogen leven aldaar een keer ver leid. Het gevolg daarvan is dat zij naar haar vaderland is teruggekeerd in gezel schap van een zoon. Sinds jaren is zij bedlegerig en haar enige contacten met de buitenwereld zijn een spie gel, opgehangen aan een kapstok, waardoor zij naar buiten kan kijken, en haar zoon die suppoost is gewor den in een museum en bijna al zijn vrije tijd kwijt is aan de volledige verzorging van zijn moeder. De zoon, een mislukkeling en een dromer, wordt geheel geobsedeerd door zijn zoeken naar een vaderbeeld. Van zijn moeder krijgt hij echter totaal geen steun en zijn eni ge uitweg is een vlucht in verkleedpartijen. Een uitweg uit deze haat-liefde-verhou ding wordt pas zichtbaar als de zoon begint te beseffen, dat hij nooit vrij zal kunnen zijn zolang hij zijn moeder blijft verzorgen en dat dit waarschijnlijk niet alleen zijn eigen leven zal ruïneren, maar ook dat van zijn ver loofde. „Moeder Adam" wordt ge speeld door Josephine van Gasteren en Hqnk van Ulsen. De regie is in handen van de auteur zelf. Voorstelling „Moedor Adam": dinsdag 26 september, 20.15 uur. LAK-theater, Levendaal. de romantiek". Een omschakeling die Steenvoor den goed doet, en die naar hij hoopt ook door zal zetten; want de mens is, volgens hem, op het ogenblik flink aan het vervlak ken. De fantasie is ver te zoe ken. En juist fantasie is iets dat hij in een mensenleven on ontbeerlijk vindt. Ab Steenvoorden ontbreekt het be slist niet aan fantasie. Wie een kijkje neemt in zijn stapels et sen en tekeningen moet wel tot die conclusie komen. De meest fantastische voorstellingen heeft hij aan het papier toevertrouwd in een stijl die soms luguber, dan weer komisch aandoet. Soms ook proef je een vleugje Jeroen Bosch en dan weet je dat het geen toeval is dat Steen voorden in zijn kleine atelier zo- - veel afdrukken van schilderijen van deze 16e eeuwse schilder heeft hangen. Bosch met zijn kluwens van won derlijke gedrochten, samenge steld uit delen van mensen, die ren en voorwerpen is een van zijn favorieten. Salvador Dali behoort daar ook toe, maar Bosch spant wel de kroon. Een snufje nachtmerrie, een vleugje science-fiction dat zie je ook in Steenvoorden's werken. „Bosch heeft een enorme invloed op me gehad" zegt hij. Die ma nier van werken, die verfijning, die figuurtjes; machtig". Perfectionisme gaat ook schuil in de tekeningen van Ab. Elke vierkante centimeter leeft, krioelt van de figuurtjes en we zentjes. Het is dan ook niet venvonderlijk dat Ab Steenvoorden soms meer dan een maand uittrekt voor slechts één tekening. Hij houdt zich daarbij aan een vaste dag indeling. „Als het op werken aankomt ben ik net een ambte naar. Om negen uur begin ik en om vijf uur 's avonds stop ik ermee. Je moet wel. Als je dat niet doet verval je in een soort Ab Steenvoorden: „Jeroen Bosch luiheid", aldus Ab. Aanknopingspunten voor zijn stijl vindt hij in de natuur. Soms trekt hij naar Frankrijk om dan op een kampeerterrein ergens in de Provence inspiratie op te doen. Structuren van hout of ge steenten brengen hem op nieu we ideeën. Weer thuis laat hij zijn fantasie op hol slaan. Steevast komt er dan iets uit zijn pennen en kleurpotloden dat te maken heeft met de problemen in deze maatschappij want die spelen hem dagelijks door het hoofd. De ene keer is het de vervui ling, dan weer stelt Steenvoor den het woningprobleem aan de kaak. Steenvoorden is realist genoeg om te bekennen dat de functie van zijn werkstukken beperkt is. De gedachte die er achter zit komt niet zo indringend over als hij zelf wel zou willen. Een ets is maar een ets. Er komt meer voor kijken om de fantasie van een mens op te warmen. „Kun- stenaars"zegt hij, „zouden veel meer dingen moeten maken die voor de mensen zijn. Zelf zou ik wel eens een mooi boek willen maken. Een gek-kijk-boek of zoiets". Herman van Amsterdam Leiden Tot en niet zaterdag 21 oktober is in het Leids Acade misch Kunstcentrum, Levendaal 150, de tweede tentoonstelling „Leidse studenten kunstgeschie denis fotograferen" te zien. Evenals vorig jaar, betreft het hier een selectie uit de resulta ten van een fotowerkgroep van het Prentenkabinet/Kunsthisto risch Instituut van de Leidse Universiteit onder leiding van fotograaf Cor van Wanrooy. Een dertigtal foto's geeft een beeld van de activiteiten van negen fotografen, van wie meer dan de helft ook reeds vorig jaar aan de cursus had deelge nomen. De tentoonstelling is da gelijks, behalve zondags, gedu- Jazzconcert in Alphen ALPHEN De culturele Raad Alphen heeft dit seizoen gezorgd voor een opvallend goed en veelzijdig programma. Het is een verheugende zaak, dat daarin ook de jazz-muziek aan bod komt. Op 30 september geeft de bekende Amerikaanse tenorsaxofonist Dexter Gordon een concert in „De Bron", aanvang 22.30 uur. Hij zal begeleid worden door het trio Rein de Graaff (piano) met Henk Haverhoek (bas) en Erik Ineke (drums). Bij redelij ke belangstelling zal de culture le raad nog drie jazz-concerten organiseren. rende de gehele dag te bezichti gen. De opzet van de cursus is geheel gelijk gebleven: een kleine groep deelnemers (ten minste kandidaten) gaat een middag in de week met Cor van Wanrooy fotograferen in Leiden of omge ving, terwijl ook weer een tocht van enkele dagen werd ge maakt, dit keer naar Zuid-Lim burg en Luik. Regelmatig kreeg ook weer ieder gelegenheid zelf zijn opnamen in de donkere ka mer af te drukken. Toch is er een belangrijk verschil met vo rig jaar: doordat meer dan de helft van de deelnemers voor het tweede jaar meedeed en deze dus niet meer als begin ners kunnen worden beschouwd, is er veel zelfstandiger gewerkt. Meer dan een derde deel van het nu geëxposeerde materiaal is bijvoorbeeld geheel buiten het collegeverband gemaakt, zowel in Nederland als op reizen in Engeland, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk enzovoorts. Ook op de wekelijkse middagen werd onafhankelijk gewerkt, doordat vaak mensen alleen of in groep jes van twee of drie hun eigen weg gingen. De resultaten hier van zijn op de tentoonstelling duidelijk waarneembaar, te meer daar vele deelnemers langzamerhand een eigen stijl hebben ontwikkeld. Voor de tentoonstelling in het L. A. K. is weer getracht een se lectie te maken, die zoveel mo gelijk variatie in onderwerpen geeft en recht doet aan de veel zijdigheid van de gemaakte op namen. Men vindt er stadsge zichten, natuurfoto's stillevens en portretten, maar ook foto's van toevallige voorbijgangers en kinderen, terwijl met een en kel voorbeeld getoond is, dat het fotograferen van kunsthisto rische objecten een van de hoofddoeleinden van de cursus zeker niet altijd tot steriele plaatjes hoeft te leiden. Beziet men het totaal van de afgelopen twee jaar, dan blijkt, dat de oorspronkelijke opzet om deze tentoonstelling tot een jaarlijks terugkerend evenement te ma ken een goede is. Jaarlijks kan nu een overzicht worden gege ven van de bereikte resultaten, zonder dat de beperking tot de oogst van slechts één jaar een nadelige invloed behoeft te heb ben op de kwaliteit van geëxposeerde. Het resultaat dit jaar doet ook zeker niet on der voor dat van vorig jaar, in tegendeel, want de grotere zelf standigheid van de deelnemers verleent deze tweede expositie een extra variatie, die het beste voor de toekomst doet verwach ten. WASSENAAR Tot en met 30 september a.s. Is in Galerie Heuff aan de Wassenaarse Hof- laan een gevarieerde tentoon stelling Ingericht van schilderij en, litho's en tekeningen van het echtpaar Frans en Els de Haas, alsmede aantrekkelijke potterle van Erik Windig en ul- termatig grappig en kunstig ke ramisch „UIHputwerk" van diens moeder Annebet Stam. Het werk van de geboren Arn hemmer (1934) in Den Haag wonende Frans de Haas kan ge rangschikt worden onder het moderne realisme met surrea listische inslag. Werk van hem is onder meer opgenomen in het Haagse Gemeentemuseum en het Stedelijk te Amsterdam. Het werk is minutieus geschilderd, echte fijnpeinture maar het stelt de kijkers soms wel voor raadsels met betrekking tot de intenties van de kunstenaar. Ty pisch is b.v. het meermalen te rugkeren van een slak in de compositie, misschien soms be doeld als symbool van de rusti ge bedachtzaamheid, maar in vele andere gevallen is die ver onderstelde bedoeling er moei lijk uit te distilleren. Uit het zelfportret met die onbestemde blik kunnen we ook moeilijk wijs worden. het mooie „Meisje met vlin- Picturaal is het werk aantrekke lijk. Wij noteerden o.m. het zeer fraaie „distels", de litho „Tos cane" het stadsbeeld met op de voorgrond een levengroot stilleven van o.m. schaakfiguren het mooie „Meisje met vlin ders in landschap". „De ap pels" en het reeds gememoreer de „Zelfportret". Zijn vrouw Els de Haas Jan- sens, geboren (1937) in Den Haag, is autodidacte. Als ama teur won z(j in 1962 de Talens- prljs en ging zich daarna be roepsmatig aan het vak wijden. Haar werk is primitief-realis tisch. Evenals haar man is zij lid van het Haagse schildersge nootschap „Pulchri Studio". Het werk heeft iets geheel eigens, invloed van het surrealisme van haar man is nergens te bespeu ren. Zij neemt bij voorkeur kat ten en poppen tot onderwerp, die zij in allerlei situaties in veelal groenen en bruinen schil dert. Een enkel paneeltje, zoals „Margotje in sherrydoos" ver toont wat meer kleurverschei- denheid, het lijkt ons alles ty pisch vrouwelijk, met liefde en innigheid gemaakt. Zoals „Vlin ders" en „Kees met heliantjes" aantonen. Daarnaast toont de in Amsterdam geboren (1946) keramist Erik Vindig potterie in mooie klassie ke vormen en glazuren. Er zijn edel gevormde hoge vazen, pot ten en schalen, maar ook in fantasievormen. Zeer mooi zijn enkele kommen, waaronder een exemplaar in bruingrijs met wit met gestileerd bloemmotief ge decoreerd. Ook een groene kom met grasdecor en vlinders is een uniek stuk werk. Erik Windig kreeg een opleiding van zijn moeder Annebet Stam, die eveneens werk toont bij Heuff. Typisch van haar is het zeer kleine keramische werk, dat we wel „Poppenhuiswerk" kunnen noemen. Poppetjes en andere kleine dingsigheidjes, die soms niet groter zijn dan de dikte van een vingertop. Soms zelfs vogeltjes van nog geen centimeter groot. Grappig en daarnaast merkwaardig kunstig werk voor de kletnodiënkast, die objekten waarvan men er tien in de handpalm kan bergen. WILLEM PRINS. Afscheid van directeur K&O LEIDEN Op 6 oktober zal offi cieel afscheid genomen worden van de heer A. J. van der Pom- pe, tot eind augustus directeur van de Leidse Volksunversitelt K en O. De receptie zal worden gehouden van 16 tot 18 uur In de burgerzaal van het stadhuis (ingang Breestraat). Van 16.30 tot 16.50 uur zullen de deuren worden gesloten in ver band met een muzikaal Inter mezzo door de heren Rien de Reede, fluit, en Bob van Aspe- ren. klavecimbel De heer Van der Pompe verlaat K en O, na er vanaf de oprichting ruim vijf- en twintig jaar gewerkt te heb ben, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. LEIDEN/WASSENAAR In de Openbare Bibliotheek aan de Luifellaan te Wassenaar is tot 7 oktober werk te zien van de Leidse schilderes Trees Zwet sloot. Zoals ik reeds eerder schreef is zij eerst op latere leeftijd met schilderen, etsen en tekenen begonnen. In deze kwa liteit heeft zij zich eigenlijk zelf ontdekt. Zij vertelde mij dat zij zoveel tijd overhield naast haar huishoude lijke besognes, dat zij die wilde gaan vullen met meer artistieke bezigheden. Zij ging les nemen bij de Leidse schilder Fer Hak kaart, die haar wegwijs maakte op de moeilijke paden van het artistieke terrein. Zij exposeer de reeds enkele malen in Lei den, op een groepstentoonstel ling van Ars Aemula o.a. en hield een kleine tentoonstelling van etsen en tekeningen in de bibliotheek aan de Van Beinum- straat. Op deze Wassenaarse tentoonstel ling blijken eens te meer de ar- tiestieke begaafdheden van mevr. Zwetsloot, al zijn de re sultaten in de verschillende technieken wel different. Naar mijn smaak in afgaande volgor de van tekenen, grafiek en sohilderen. Want er hangen enkele tekeningen van haar die ronduit subliem zijn en b.v. toegepast als boekil lustratie van voortreffelijk ge halte zouden zijn. In ietwat ver doezelde contouren, opgehoogd en opgevuld met wolkachtige sepia hangen er een tweetal ko boldachtige mannetjes, die in een sprookjesboek uitnemend dienst zouden doen, alsmede „Driewieler" en een grappig „Aapje", alles vlot en terfzeker getekend. Met de wat weerbarstiger ets naald heeft zij meer moeite. Soms komt de beweging nog wat stijfjes en onbeholpen tot uitdrukking. Een viertal springt daar echter weer uit: het fraaie blad „Pinksterbloemen" .voorts „Vogel in landschap", „Vissen" en „Eekhoorn". Nog wat meer moeite heeft zij schijnbaar met het schilderpen- seel. Wel heeft zij een mooi kleurenpalet ontwikkeld, maar van de techniekzijde lijkt het nog wat onbeholpen. Toch wijs is daarnaast graag op enkele paneeltjes zoals een grappig schilderijtje van enkele oude mannen en een meisje-met-pop penwagen. Zeer mooi is „Oma's kastje", niet alleen in tekening en kleur, maar vooral door een ietwat ontroerende intimiteit en de rustige, weloverwogen strak ke compositie. WILLEM PRINS Leiden Vele enthousiaste reacties hebben we binnen gekregen over do rubriek „Vertrouwd mot oud", waar mee we veertien dagen gele den zijn gestart. Vele abon nees blijken antieke spullen te bezitten, waarvan ze de herkomst niet weten. Door de aanwijzingen van onze medewerkster worden ze hoop wijzer. Heeft u ook i antiek voorwerp, waarvan u wat meer wilt weten, Muur dan een foto van het voor werp naar: Vertrouwd met oud, Redactie Leidse Courant, Kort Rapen burg 2, Leiden. Neo-rococo stoel Deze mahoniehouten stoel met rieten zitting dateert uit het derde kwart van de negen tiende eeuw. Het is een roco- co-mcubel. In de loop van de eerste helft van de negen tiende eeuw is men bij de meubels, en dat geldt ook voor deze lage rugstoel, af gestapt van de strakke rechte lijnen en langzamer hand zijn de onderdelen steeds meer afgerond of van een kromming voorzien. Zo De waarde van de stoel plm. 50,- (een enkel exemplaar), is er ook aan deze stoel niets recht, alles is welvend of ge bogen; de rugleuning, de po ten, de voorregel van de tlng. De bovenregel van leuning is nog van extra krullen voorzien. Do zitting in waarschijnlijk oorspronkelijk niet van riet geweest. De/.e Moeien hadden meestal dikke zittingen, bekleed met trijp of fluweel. Pronkkast Deze „pronkkast" Is echt een meubel uit grootmoederstijd. Het is gemaakt van noten hout dat gedeeltelijk, nl. de randen en de lijsten, zwart gepolitourd Is. Dit meubel stuk wordt „Bonheur du Jour" genoemd. De „Bonheur du Jour" was In de 18de eeuw een schrijftafeltje met één lade en op het blad een kleine opbouw. In de opbouw zaten meestal een paar laat jes ter weerszijde van een kastje. Het was een klein elegant meubel en hoorde thuis in een boudoir. Deze „Bonheur du Jour", veel groter en grover dan de schrijftafeltjes, dateert uit het midden van de vorige Het is duidelijk te zien dat de vorm en functie in de loop der tijd veranderd zijn. In de 19e eeuw is de „Bonheur du Jour" een kast geworden die men kan vergelijken met de porseleinkast uit de 18de eeuw. Het bestaat uit twee delen. Het bovenste gedeelte heeft, in tegenstelling tot de porseleinkast, slechts één deur, waarin 'n ruit of 'n spie gel geplaatst Is. Achter het glas kon men de mooie spul len te pronk zetten. Het on derste gedeelte wordt met twee houten deuren afgeslo ten. Hier werden de minder mooie dingen opgeborgen. Het snijwerk van deze kast met de krullen en bloemen Is kenmerkend voor do neo-ro coco. In de 19de eeuw heeft men bijna alle stijlen uit de voorgaande eeuwen geïmi teerd, ook do rococo is niet vergeten. Hoewel men de krullen en de gebogen lijn heeft overgenomen is de neo-rococo toch een veel zwaardere, grovere en min der elegante stfjl dan de oor spronkelijke. De waarde van deze „Bonheur du Jour": 900,-.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5