Leerlingen van Leidse Meao willen nieuw schoolgebouw Stakende scholieren naar stadhuis Nieuw gemaal bij Halfweg: 18 miljoen Ruim 1000 lampionnen in optocht Bij Lisse moet er een 1 voor Expositie Kunstkring Voorschoten Plan Plassengebied roept ook veel bedenkingen op in Ter Aarse hearing N00RDWIJK P. TH. WEIJERS 1974 ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1972 "H LEIDSE COURANT Leiden Gistermorgen hebben de leerlingen van de Middelbare School voor Economisch en Administratief Onderwijs (MEAO) aan de Kaasmarkt een goed georganiseerde staking gehouden. Hiermee wilden zij duidelijk maken, dat er eindelijk eens stappen genomen moesten worden door de overheid tot het bouwen van een nieuwe school. Leerlingen van de Meao-school bij de wethouders Duyverman en Kret (op foto met brief in handen) Si 7 An ilcalakt Utlek, Muzl! 0 >lmachti j Masdaji Itallaa - ROELOFARENDSVEEN Dï w.eergoden hebben dit jaar wel een bijzonder vriendelijk gezicht voor de Veense Oranjefeesten. Op de dag een stralend zonnetje en 's avonds een heldere maan met daarnaast rustig, mooi herfstweer. Vooral gisteren was dit zeer welkom want de aktivi- teiten waren volledig op de jeugd afgestemd. Vooral het sluitstuk van deze eer ste dag was grandioos. Naar schatting liepen ruim 1000 kin deren, al of niet vergezeld van hun ouders, getooid met veel kleurige lampionnen en toortsen 's avonds om 7 uur in een lang gerekte optocht voorafgegaan door de vrolijke tonen van de muziekvereniging ..Liefde voor Harmonie" door het dorp. 's-Morgens om 10 uur had men al een gelijk gestemde opening ge had van de festiviteiten middels een luchtballonnenoptocht voor de kinderen van de kleuterscho len en twee laagste klassen van de lagere scholen. Op het par keerterrein zag men met enige weemoed de prachtige ballon nen waaraan deelnemerskaartje voor de te houden wedstrijd de lucht in gaan. In de namiddag was er voor de jeugd tot en met 15 jaar een vossenjacht georga niseerd, waarvoor h.;t jachtveld was gelegen tussen Pastoor Onelplein en de Elzenstraat. Van dit laatste evenement zal de prijsuitreiking plaats hebben op woensdag 27 sept. a.s. namid dag te 3 uur. Voor de lampionoptocht in Roelofarendsveen bestond enorme belang stelling. Drie raadsleden van de PvdA (mevrouw van Seters en de he ren Van Aken en Waal) waren bij de demonstratie aanwezig, alsmede een vertegenwoordiging van het oudercomité en vele be langstellenden en nieuwsgieri gen. Mevrouw Van Seters be loofde, van het spreekgestoelte, met een aantal leerlingen een interpellatie aan b. en w. over de kwestie op te stellen. Zij was er verbaasd over, dat b. en w. de raad niet hadden ingelicht over de afwijzing van het de partement. Haar voorstel werd met groot gejuich ontvangen. Na de bijeenkomst voor de school, die opgefleurd was met spandoe ken, trok een lange stoet naar 't stadhuis, waar een delegatie een symbolische heipaal en een zak zand aanboden. Vanaf de oprichting van de school in 1969 tot nu toe zijn verschil lende malen hoopgevende toe zeggingen voor een nieuw ge bouw gedaan door de gemeente. Tweemaal is de school een stuk grond aangewezen, dat óf niet gunstig gelegen was, óf te klein. In december van het vorig jaar besloot de gemeenteraad een Buitendijk kwart eeuw brandweer commandant LEIDERDORP De heer W. F. Buitendijk vierde gisteren zijn 25-jarig jubileum als comman dant van de vrijwillige Brand weer in Leiderdorp. 's Avonds was er een onderonsje in de kantine van RCL in het sportpark De Bloemerd met het college van B en W en de brandweerlieden. Toen de heer Buitendijk 25 jaar geleden als commandant begon had hij de beschikking over 1 wagen en 16 vrijwilligers. Het aantal vrijwil- legers is gegroeid tot 29 en het wagenpark is gestegen tot 2 en wel een hoge- en een lage druk- spuit. Enige grote branden uit de loopbaan van de heer Buiten dijk zijn wel die van de Ver. Touwfabrieken, De Durisol, v. Groeningen, de school aan de W. de Zwijgerlaan en de assis tentie bij de brand van Sikkens in Sassenheim. KATWIJK Woensdagmid dag aanstaande slaat wet houder drs. Berman aan de Prins Hendrikkade de eerste paal voor de nieuwbouw van magazijn, werkplaatsen en garages ten behoeve van Ge meentebedrijven. VALKENBURG Burge meester Van 't Wout heeft van de week diploma's uitge reikt aan de geslaagden van de EHBO-cursus. Dat ge beurde tijdens een jaarver gadering van de plaatselijke EHBO (60 leden) waarop ook afscheid werd genomen van een van de docenten, dokter G. van Delft. In het bestuur werd mevr. Broek opgevolgd door Hermkes. Ook de heer D. de Vries werd in het be stuur gekozen. ALPHEN AAN DEN RIJN Voor de nieuwe inwoners van Alphen organiseert het gemeentebestuur maandag aanstaande in De Bron aan de Troubadourweg een ken nismakingsbijeenkomst, waarop burgemeester Gallas een causerie zal houden over de gemeente. Ook ver tegenwoordigers van de ver eniging Alphens Belang, Stichting Winkelcentra Al- phen-Noord en de Stichting Sociaal Culturele Werk Rid- derveld zullen daarbij aan wezig zijn. NIEUWKOOP Mevr. A. B. Pool-Gast zal zondag 8 ok tober worden bevestigd als predikante van de Remon strantse Kerk in Nieuwkoop. Oud en nieuw van Leiden op linnen bij Ars Aemula LEIDEN „Creatief werk over Leiden" is het motto van de expositie die gister middag door prof. Lunsingh- Scheurleer, voorzitter van „Oud Leiden" werd geopend in Ars Aemula Naturae aan de Pieterskerkgracht. De tentoonstelling is tot en met 8 oktober. Wri Twee- huyssen en Gerard de Wit zonden een aantal, goede, zeer bezienswaardige werken in, die het bijna verdwenen oude Leiden tot onderwerp hadden. In contrast daarmee staan de werken van Cornelis Jansen, de inmiddels overle den kunstenaar, die Leiden omstreeks de eeuwwisseling vastlegde. Lucia Steinbach en Anneke Boot voeren ons weer terug naar de realiteit Zeker in deze tijd, waarin zo veel gesproken wordt over sanering van oude stadsge deelten is het van groot be lang de mensen te laten zien wat er nog te redden valt. De expositie is dagelijks ge opend van 19.30—21.30 uur en donderdag, zaterdag en zon dag van 15.00 tot 17.00 uur. derde lap rond van 10.500 m2 bij Holiday Inn toe te wijzen. Een schrijven van b. en w. hier over naar het departement voor onderwijszaken werd pas ver zonden in februari. In mei van dit jaar deelde het departement tenslotte mee, niet akkoord te kunnen gaan met de grond. De oppervlakte was te groot (er was maar 9.000 m2 nodig), de plek was te ver van het cen trum en te lawaaierig door het voorbijrazende verkeer. Al met al zitten leerlingen en docenten nog steeds in een somber en ou derwets gebouw aan de Kaas markt en in twee dependances, die in saneringswijken zijn gele gen. Hierdoor neemt het heen en weer geloop tussen de lessen veel tijd in beslag en wordt de communi catie niet erg bevorderd. Vaak moeten de lessen in het gebouw aan de Kaasmarkt onderbroken worden, omdat men lawaai overlast heeft van een zagerij, een lagere school of het verkeer in de buurt. Sollicitanten worden afgeschrikt door het troosteloze gebouw. In 'n kernachtige rede, zette leer ling Frank Scholtes dit nog eens uiteen. Verschillende malen werd hij onderbroken door steunkoren van de toehoorders. Slechts een enkele leerling nam niet actief deel aan de staking en acclama ties, omdat hij in principe tegen protestacties van deze aard was. Ook de docenten en direc tie hielden zich op de achter grond. In de eerste plaats meende men dat het een plicht was voor leerkrachten om het onderwijs doorgang te laten vin den. In de tweede plaats wilde men niet.de indruk wekken, dat dit spontane initiatief van de leerlingen gepousseerd was van bovenaf. Wel sprak directeur W. Lems een kort woord. Hij druk te daarin zijn sympathie voor de* actie uit en beschreef hoe zijn aanvankelijk optimisme langzaam aan was veranderd in een zeker pessimisme. LEIDERDORP Op het gemeentehuis van Leiderdorp heeft gistermiddag een bijzondere raadsverga dering plaatsgehad. Leerlingen van de zesde klas van de r.-k. Meyegaardsclxool vergaderden onder lei ding van burgemeester Van der Have. 's Morgens hadden de leerlingen op school een uur theorie gehad van voorlichtingsambtenaar H. v. d. Winden over hoe een gemeentebestuur functioneert. Als wethou ders werden gekozen Judith Winkelhuis, Simon v. d. Weyden en Jaap ten Hoorn. Tot secretaris werd geko zen Bas Hageman. Halverwege de vergadering werd er gewisseld. Ook Frans van Dieren, Helena Pe rez, Marco Pietersen en Hans Ramp mochten een uurtje wethoudertje spelen. LEIDEN/HALFWEG Dit is een tekening van het nieuwe gemaal dat het Hoogheemraadschap van Rijn land gaat bouwen in halfweg. Het nieuwe gemaal kosten 18 min. guldengaat het ruim 100-jarige stoomgemaal vervangen. Uitvoerige onderzoekingen, waarbij ook het waterloopkundig laboratorium in Delft werd ingeschakeld, hebben uitgewezen dat in Halfweg moet beschikt kunnen worden over een be- drijfszeker gemaal. Als meest geschikte situering komt voor het nieuwe gemaal in aanmerking een plaats nabij de geprojecteerde schutsluis van het Amsterdamse Kanaal om de West. Met de bouw zijn ruim drie jaren gemoeid. Dijkgraaf en hoogheemraden hebben onlangs wederom bij het Rijk aan gedrongen op spoedige verlening van een zo hoog mogelijke subsidie in de bouwkosten i.v.m. de ook algemene belangen dis msi de realisering van dii project zullen zijn gediend. LEIDERDORP - De Lei- derdorpse Damclub heeft met 10—10 gelijk gespeeld te gen Katwijk 3. De wedstrijd van LDC tegen Samen Sterk 3, die donderdag zou worden gehouden, is verschoven naar woensdag. LEIDEN In de Jozefkerk aan de Herensingel wordt hedenavond de Vredesweek geopend met een eucharistie viering met medewerking van The Lord's Folks. Cele brant is pater C. Fischer. LISSE Burgemeester Berends van Lisse heeft gisteren de nieuwe telefooncentrale aan de Havenweg officieel in gebruik gesteld. Van- af dat moment werd Lisse een beetje steeds". De telefoonnummers in Lisse bestaan namelijk voortaan uit 5 cijfers. Voor de oude cijfer combinatie moet men een 1 draaien. VOORSCHOTEN D|e Voorscho- tense Kunstkring, die in de loop der jaren een steeds belangrij ker plaats inneemt in het cultu rele leven van Voorschoten en omgeving, mede omdat vele kunstenaars uit de randstad Holland zich aansluiten bij deze door Willem Schrofer opgerichte kunstkring, houdt in het Am bachtshuis op de Voorstraat een Burgemeester J. van der Haar opende gisteravond de expositie met de constatering dat Voor schoten blij is mede deze toe loop van kunstenaars, wier pro- dukten meer inhoud kunnen ge ven aan het leven. „Kunst kij ken" biedt een boeiende ver scheidenheid van werken zoals schilderijen, grafiek, wandkle den, keramiek, foto's, sculptu- BOSKOOP Het Boskoopse echtpaar Van Gemeren is dezer dagen vijftig jaar getrouwd. Gisteren recipieerde het in hotel Neuf. Ook burgemeester baron Van Dedem kwam zijn felicitaties aanbieden (zie foto). Hij bracht bloemen en sigaren voor het gouden paar mee. ren, penningen en sieraden. De nestor van de Kunstkring Paul i Citroen is aanwezig met diverse j schilderijen en met hem nog 21 and re kunstenaars, waardoor iedere bezoeker ongetwijfeld wel iets vindt dat hem of haar aanspreekt. De tentoonstelling is dagelijks geopend van twee tot vijf en van zeven tot negen uur en duurt tot 1 oktober. TER AAR De nodige bedenkin gen tegen en angstgevoelens voor het in voorbereiding zijnde streekplan Plassengebied wer den ook geuit op de hoorzitting, welke in het Dorpshuis van Ter Aar werd gehouden. Opmerkin gen en kritiek kwamen er op de eerste plaats van de voorzitters van de subcommissies (onder de lus van de grote streekcom- missie, die door G.S. in het le ven is geroeoen ter bestudering van het plan). De heer J. A. Markx uit Wou- brugge, de eerste voorzitter van en subcommissie (soc'.aal), die van voorzitter P. Smolders, bur gemeester van Alkemade, het woord kreeg, vond de groei, die aan de gemeenten is toegestaan, nl. 1,5% per jaar, te weinig. De sociaal zwakkeren wonen door gaans in te oude woningen, zo dat voor deze categorie meer gebouwd moet kunnen worden. De conservenindustrie, die de ontwerpers van het voorontwerp liever zien vertrekken, moet volgens de heer Markx behou den blijven. F.en stelling waar hij op de Ter Aarse hearing de nodige steun voor kreeg van de heer P. Uyttewaal. In Ter Aar gaat het al om 200 vaste en 200 losse werknemers. Voorzitter K. Uitdenboogaard uit Rijpwetering van de agrarische subcommissie betreurde het dat de landbouw niet primair was gesteld en toonde zich een groot tegenstander van de inundatie van 700 ha landbouwgrond ter uitbreiding van de Kagerplas- Wethouder Uyttewaal van Ter Aar aan het woord op de hearing noemde het een onbegrijpelijke zaak hoe er in Alphen Noord gebouwd kon worden op een wijze, die niet strookt met de 2e Nota Ruimtelijke Ordening waarin gesproken wordt over „open blijven" van het Groene Hart. Bij de vaststelling van a'e plannen daar hadden ook in vloed van buiten moeten gelden en had ook rekening gehouden moeten worden met de wensen van de mensen in het omringen de gebied. Niet duidelijk gedefi nieerd vond hij bovendien de angst, die men kan hebben voor het „dicht slibben van de open ruimte". De subcommissie recreatie werd vertegenwoordigd door de heer N. J. Verhaar uil Roelofarends veen. Hii was blij met de priori teit die de recreatie heeft gekre gen, maar hij is togen het onder water zetten van de polders bij de Kaag. De snello motorbool- sport moet volgen* de heer Ver haar ingewerkt hlüvan. Een voorstander toonde hij zich van de uitbreiding van de oeverre creatie. Na de pauze werden er nog vra gen uit de zaal gesteld. De he ren Battjes uit Nieuwkoop en de Wilde uit Hoogmnde spraken hun bezorgdheid uit en vroegen beschermende maatregelen voor de natuurgebieden en de weide vogels. De Voorburger Walra ven voelde zich bepaald niet welkom in het toekomstige Plassengebied door alle beper kende maatregelen en hij (ver)sprak op een bepaald mo ment over „inboorlingen" en „parkachtige" toestanden. De Leidenaar Van Leeuwen vroeg aandacht voor de hengelaar en de kampeerder. „De gewone man dus", aldus de heer Buij- sert, lid van G.S. Ir. Buijsert zei dat men het streekplan dient te beschouwen als een actie-plan. Tegenover een beperkte groei van de werkgelegenheid staat een vermeerdering in de recrea tieve sector. De groei in de wo ningbouw moet men niet te krap zien, aldus de heer Buij sert. ALPHEN Burgemeester Gallas van Alphen heeft gisteren de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan de heer W. Kruit (zie foto). De heer Kruit is vijftig jaar in dienst bij de machinefabriek De Rijnstreek. (ADVERTENTIE) Voor abonnementen en advertenties alsmede de nabezorging van de Leidse Courant. S. van Ettenstraat 18 Telefoon 5 6 0 7.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3