Ceidóe Soma/rit blijmaker Enka nu probleem internationaal niveau - STAKING BEËINDIGD - REGERING VERHEUGD Ook Serajewo enthousiast bij staatsbezoek DATSUN SPANNING TANZANIA OEGANDA GROTER Staat van beleg op Filippijnen BM. Biesheuvel niet gelukkig met SER-rapport Maximum snelheid op Duitse wegen (DANSEN j verdien'neclrte DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e Jaargang nr. 1880S Hedenavond Nederland I 21.40 uur Onheilsvlucht Nederland II 20.21 uur De vrouw in het Zondag Nederland I 20.25 uur Clair Obscur Nederland II 19.30 uur Studio sport 20.20 uur De avonturen van Odysseus 21.20 uur Studio sport ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1972 ZONNIGE PERIODEN Perioden met zon en overwegend droog weer, maar in de noorde lijke kustprovincies hier en daar een bui. Aanvankelijk nog plaat selijk mist. Zwakek tot matige wind uit west tot noord. Maxi mum temperaturen omstreeks 16 graden. (Van een onzer verslaggevers) ,0NDEN Scotland Yard stelt een onderzoek in naar aanlei ding van geruchten, dat leden van de Arabische terreurorgani satie Zwarte September zich deze week in Londen gevestigd zouden hebben. Volgens andere, niet bevestigde berichten, zijn de jongste 48 uur leden van deze organisatie via Londen naar de Zuidierse hoofdstad Dublin gereisd, waar zij nieuwe aanval len tegen Israël zouden voorbe reiden. )e politie vreest, dat Arabische guerrilla's pogingen zullen doen om Israëlische kinderen te kid- Israëlische kinderen met ontvoering bedreigd nappen of met Israëlische diplo maten als gijzelaars de vrijla ting af te dwingen van Arabi sche gevangenen van Israël. Aanvallen op Israëlische vlieg tuigen en andere spectaculaire terreur-raids worden eveneens mogelijk geacht. Vijf of zes leden van' de Zwarte Septembergroep zouden wegge vlucht zijn uit Amsterdam na een campagne, die dinsdag het leven kostte aan een Israëlische diplomaat in Londen. De Arabi sche terroristen stuurden meer dan 30 bombrieven naar Israëli sche ambassades en gezant schappen in heel de wereld. Aanstaande maandag wordt prins Johan Friso, de middelste zoon van prinses Beatrix en prins Claus vier jaar. Ter gelegenheid daarvan maakte zijn vader deze foto. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/BREDA De Enka-strijd is niet voor niets gestreden. De Nederlandse regering zal de grote proble men rond de chemische vezelindustrie op wereldniveau aan de orde stellen. Zij zal daartoe initiatieven ontwikke len, waardoor de Wereldhandelsconferentie (de Gatt) in geschakeld kan worden. In deze confrontatie zijn 76 lan den vertegenwoordigd. Bovendien krijgt de Europese Commissie nog dit jaar een rapport over de stituatie van de chemische industrie in Europa. Daarmee hebben het Akzo-concern en de daaronder vallende Enka-bedrijven direct te maken. De initiatieven van de regering zijn genomen na de vele besprekin gen, die de ministers Boersma (Sociale Zaken) en Langman (Econo mische Zaken) deze week gevoerd hebben met het Akzo-bestuur en met de vakbonden. Als gevolg daarvan is vanmorgen de bezetting van het Enka-bedrijf in Breda opgeheven. Wuppertal (W.-Dld.) had gisteren de staking al beëindigd. De vier met sluiting bedreigde Enka-bedrijven in Nederland, West- Duitsland en België gaan niet dicht. De Raad van Bestuur van AkzB gaat in „een breed overleg" oplossingen zoeken om de overcapaciteit op de Enka-bedrijven in te dammen. Daartoe be hóren ook de besprekingen op Europees- en wereldniveau. Vanmorgen hebben de bezetters iin Breda de fabriek ongeschon den en in bedrijf weer overge dragen aan de bedrijfsdirektie aldaar. Na afloop van een nog geen uur durend overleg van de centrale ondernemingsraad van Enka- Glanzstoff met ir. H. F. Wesen- hage, lid van de raad van be stuur van dat bedrijf, heeft per- soneelsdirecteur D. Sorgdrager van Enka gistermiddag meege deeld dat hij er goede hoop op heeft dat, na een afkoelingspe riode van een paar weken, een goed overleg op basis van we derzijds vertrouwen, met de centrale ondernemingsraad en de vakbonden over de capaci teitsproblemen van Enka kan worden hervat. Hij vreest overigens wel dat het door minister Langman aange kondigde onderzoek van de Eu ropese commissie naar de over produce op korte termijn voor Enka geen soelaas zal bieden. „Daarvoor komt een dergelijk onderzoek te laat en daarvoor zijn onze overcapaciteitsproble- men te acuut". Na afloop van het kabinetsberaad zei minister-president mr. Bies heuvel er verheugd over te zijn dat het overleg tussen raad van bestuur en werknemers weer zal worden hervat. Haagse KVP- kandidate verkiesbaar (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Haagse K.V.P.-bestuur is er in ge slaagd om de onlangs door de afdeling gestelde kandida te voor de Tweede Kamer mevrouw dr. A. van Heel op een verkiesbare plaats te krijgen. Zij is namelijk door het regionale kiescomité als nummer acht geplaatst. Op 3 oktober zal de Partijraad de definitieve kandidatenlijs ten voor de vier kiesdistric ten vaststellen. Men ver wacht dan weinig verschui vingen meer. Nummer één staat (op de wes telijke lijst): mr. F. H. J. J. Andriessen. 2. C. F. Kleister- lee, 3 mr. R. J. Nelissen, Voorschoten, 4. mr. T. Brou wer, Wassenaar, 5. dr. Th. van Schaik, 6. mevrouw A. M. V. V. Groensmit—Van der Kallen, 7. mr. J. A. Mommersteeg. 8. mevrouw dr. A. van Heel-Kasteel, Den Haag, 9. W. du Chati- nier. Den Haag, 10. A. J. Hermes, 11. Th. M. Haze- kamp, Den Haag en 12. P. J. A. van der Sanden, Rijswijk. (Van onze parlemen taire redactie) DEN HAAG Minis ter-president Bies heuvel heeft gister avond na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad in een eerste reactie op het rapport van de SER-deskundi- gen gezegd, dat hij „het rapport van de wijze mannen niet direkt be schouwt als een ge lukkige bijdrage om de werknemers en de werkgevers tot een sociaal con tract te brengen". Zoals gemeld vinden de SER-deskundi- gen een totale loon kostenstijging van 11 procent verant woord, terwijl de regering op het standpunt staat dat dit maar 9 procent mag zijn. Ook is premier Bies heuvel ten opzichte van de inflatiebe- strijding een ande re mening toege daan dan de SER- deskundigen. Hij zei hierover: „Wat mij betreft is het nog steeds zo dat Nederland voorop loopt. Nederland kan bepaald niet afhaken wat de in- flatiebestrijding be treft". De bezetters van het Enka-bedrijf in Breda werden in de bloemetjes gezet toen het resultaat van hun acties bekend werd. Vanmorgen gingen de bezetters vermoeid naar huis. O DEN HAAG (ANP) Duits land gaat met ingang van 1 ok tober 1972 buiten de bebouwde kom een maximum snelheid in voeren van 100 km/uur. Deze snelheidsbeperking geldt voor alle motorvoertuigen tot een toegelaten totaalgewicht van 2,8 ton; zwaardere voertuigen (waaronder autobussen) zijn reeds gebonden aan lagere snel heden. Buiten deze regel valt het verkeer op „autobahnen", op wegen met meer rijstroken in elke richting (met of zonder middenberm) en op wegen met gescheiden rijba nen. Verder blijven alle voorge schreven en aangegeven snel heidsbeperkingen van kracht. (ADVERTENTIE) v.d.Wiel Toon Hermans is gisteren in Am sterdam onderscheiden op het vijfde internationale circuscon. gres. Bij het congres staat ook een maquette van een circus, die Toon even moest bekijken. CORDOBA (AFP) De donder dagmorgen in Argentinië ont voerde 28-jarige ingenieur Aldo Benito Roggio is gisteravond vrij- gelaten. Zijn familie heeft de ontvoerders naar verluidt een losprijs van 800.000 gulden be taald. Roggio is de zoon van een rijke aannemer en archi tect. 1RORDUSGEBOUW SERAJEWO (ANP) Het hoog tepunt van de derde dag van hun staatsbezoek aan Zuid-Sla- vië is gisteren voor koningin Ju liana en prins Bernhard het be zoek aan Serajewo geweest, ruim 300 kilometer ten zuiden van Belgrado. De komst van het Nederlands ko ninklijk paar had in de hoofd stad van de republiek Bosnië- Herzegowina, evenals drie da gen geleden in de Zuidslavische hoofdstad, vele tienduizenden oP de been gebracht. Het wekte in Serajewo enige ver bazing dat de koningin en de prins geen bezoek hadden ge bracht aan het museum dat ge wijd is aan de student Gravillo Princip, de jongeman die in juli 1914 de Oostenrijkse troonopvol ger Franz Ferdinand en diens echtgenote in Serajewo neer- schoot. De koningin en de prins Koningin juuana wandelde bij haar bezoek aan de Joegoslavische stad i reden wel langs de plaats waar Seraejewo door de kasbah.'achtige bumt met kraampies Gravillo Princip zijn tatale i schoten afvuurde. Tijdens het bezoek hebben de ko-1— ninigin en de prins uitgebreide visites gebracht aan de beroem- de moskee van de stad en aan een Grieks-orthodoxe kerk. Een half uur lang wandelde de ko- ;;ningin, omstuwd door tientallen i zenuwachtige politiemannen en veiligheidsfunctionarissen, in de kasba-achtige wijk rond de moskee met haar talloze winkel- tjes van uiterst kleine midden- standers. Na de lunch stapte de koningin in de lichtblauwe Cadillac van Ie Zuidslavische regering om te beginnen aan een tocht van meer dan twee uur naar het ruim 130 kilometer zuidelijker gelegen Mostar. Prins Bernhard ging per vliegtuig naar Mostar. Daar bracht hij korte bezoeken aan een lucht- machtopleidingsschool en de vliegtuigfabriek Soko. Na een korte rondrit door de stad, >- vlogen koningin Jtiliana en prins Bernhard door naar Poe- la, waarna zij naar het eiland Brioni voeren. Vandaag, de laatste dag van hun bezoek, I brengt het paar door in gezel schap van president Tito en diens vrouw Jovanka. (ADVERTENTIE) r- LEFT SIDE op zondag 24 september De grote winnaar in stijl en techniek Officieel DATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK NAIROBI (RTR/AFP) De spanning tussen de buurlanden Oeganda en Tanzania is gisteren nog meer gestegen als gevolg van een Oegandees bombardement op de Tanzaniaanse stad Mwan- za. President Julius Nyerere van Tanzania had na de luchtaanvallen op de stad Boekoba ge waarschuwd dat zijn land geen verdere aanval len op de burgerbevolking zou dulden. Volgens een Tanzaniaans regeringswoordvoerder zijn door de Oegandese luchtaanval twee inwoners van Mwanza gedood en 17 gewond. President Amin van Oeganda heeft gisteren de an dere Afrikaanse landen laten weten dat ze geen tijd hoeven te verspillen met oproepen aan hem om de gevechten met Tanzania te staken. „Wij vallen niemand aan", aldus de president. Intussen is in Nairobi, de hoofdstad van Kenia, be kend geworden dat de vijf vliegtuigen met 400 manschappen, die donderdag door Soedan naar Liebië werden teruggestuurd, torji op het Oegan dese vliegveld bij Entebbe zijn aangekomen. Pre sident Amin zou de 400 Libische militairen per soonlijk hebben verwelkomd. Radio Oeganda liet gisteren weten dat 8.600 Britse Aziaten, die al in het bezit zijn van de nodige uit reispapieren, het land binnen 48 uur moeten ver laten. De Oegandese strijdkrachten is opgedra gen ervoor te zorgen dat dit ook werkelijk ge beurt. Tot nu toe is er in Londen slechts één vliegtuig aangekómen met Aziaten die Oeganda zijn uitge stuurd. Er waren 68 mensen aan boord, het toe stel was lang niet vol. Volgens de plannen zouden er per week 16 charter vliegtuigen uit Oeganda in Londen aankomen. Door luchtvaartmaatschappijen is verklaard dat twee van de vluchten van deze week in Oeganda waren geannuleerd „wegens gebrek aan boekin gen". Premier Biesheuvel heeft bekend gemaakt dat ons land 300 Aziatep-jiit Oeganda kan opnemen. MANILLA (UPI) - President F. Marcos van de Filippijnen heeft gisteren de staat van beleg voor zijn land afgekon digd. Dit i endgemaakt door brigade-generaal Alfredo Montoya, d van de hoofdstedelijke politie. Marcos legde in de loop van de dag een officiële verklaring af. Intussen, aldus Montoya, hebben soldaten alle radiostations en krantenredacties gesloten. De buitenlandse persbu reaus mogen blijven werken, vooropgesteld dat ze het via de politie doen. Het optreden van de regering Hij maakte de aanhouding bekend volgt zes uur nadat gewapende van senator Benigno. Aquino van mannen vergeefs probeerden de oppositie, maar trad niet in minister van defensie Juan Pon- details, ce Enrile te vermoorden toen hij van het ministerie van De- Radio Manilla werd om iwee uur fensie naar huis ging. gistermorgen plaatselijke tijd Enriles auto werd zwaar bescha- door soldaten gesloten. Aan alle maar de minister bleef on- aanwezigen werd beleefd Minder streeknieuws Ongeval van koerier LC LEIDEN Door een auto-on geval dat de koerier van de Lcidse Courant in de afgelo pen nacht overkwam is de hoeveelheid streeknieuws in beperkt. De koerier, die 's nachts langs de correspondenten van ons blad rijdt, raakte onder Moerkapelle van de weg en belandde in een sloot. Hij werd niet ernstig gewond. Maandag zullen wij alsnog een selectie van het belangrijkste streeknieuws, dat men van daag noodgedwongen moet missen, geven. ...om persoonlijkheid zo duidelijk] mogelijk tot uitdrukking te brengen. Met persoonlijke behandeling, i Voor 'n op maat gemaakte modelbrlf.' voor op maat gemaakte glazen! J Vla 'n persoonlijk advies. Bij v.d.Wiel Is uw bril maatwerk! v. d. Wiel weet er het fijne van van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden. NU IS HET NOG MOGELIJK... om aan te sluiten bij een gezellige dansklub I Inschrijving: morgen In Ant. Clubhuis. DISCOTOPDANSAVOND Iedere zondag 8.00 uur Ant. Clubhuls. Telefoon 53139. gedeerd omdat hij in een twee de wagen achter de officiële dienstauto zat. Montoya zei dat de staat van beleg was afgekon digd „omdat on? volk tucht moet worden bijgebracht". zocht weg te gaan, waarna de ingangen verzegeld werden. Het is voor het eerst sinds zij onaf hankelijk werden dat op de Fi lippijnen de staat van beleg is afgekondigd. Duitsland in november weer naar de stembus (Van een onzer verslaggevers) BONN Geheel volgens plan heeft het Wcstduitse parle ment gisteravond de motie van bondskanselier Brandt voor een vertrouwensstem- ming verworpen met 284 te gen 233 stemmen. Kort daar na gaf president Heinemann zijn goedkeuring aan het verzoek van Brandt om de Bondsdag te ontbinden. Zo kwam de zesde wetgevende periode.van het federale par lement tot een voortijdig ein de. Op 19 november zullen verkiezingen gehouden wor den. Het resultaat kwam niet als een verrassing. Regeringsle den onthielden zich van stemming om te zorgen dat de motie niet aangenomen zou worden. Na de verkiezingen van 1969 vormden de sociaal-democra ten en de vrije democraten een coalitie met een parle mentaire meerderheid van 12 leden. Maar nadat 6 van hen overliepen naar de opposi tiepartijen, ontstond een im passe, waarbij regering en oppositie beide 248 zetels tel den. Nr. 5 Een Iraai glazen asbakje met een al- beelding van onze krant erop gedrukt. Leuk om te hebben. Leuk om te ver zamelen Het aanbrengen van een nieuw abonnement wordt door ons goed beloond. Voor ieder nieuw kwartaalabonnement, dat door U wordf opgegeven, ontvangt u een echte 'Blijmaker'. Maak een ander blij met onze krant en uzelf met zo'n geweldige Blijmaker. stuur deze bon in open envelop, zonder post zegel naar: antwoordnummer 349, Leiden j.v.als nieuw kwartaalabonnee op de LEIDSE COURANT Naam: Adres Woonplaats Stuur blijmaker nr. 5 naar: Naam: Adres Woonplaats LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1