BEZUINIGING OP MERENWIJK KOMT ALS HARDE KLAP AAN Van Steyn sloeg als enige 'n ton kapot SAMEN STERK ZEGEVIERT TEGEN IDV Van der Meyden wil ook vuil storten in de Bospolder Deze week in de Leidse bioscopen De ratten van duister Harlem De knie van Claire Bewoners voelen zich bedrogen Ballon als opslag ruimte bij Stokvis Meerburg vreest dat storten van vuil doorgaat Er worden goede zaken gedaan op de Veense kermis OOK Wat u moet weten VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN Deze week zijn er twee prolongaties in de Leidse bios copen. ,,De inbreker" met Rijk de Gooijer in de hoofdrol trekt nog steeds volle zalen. Ook „Whats up doc" de Amerikaanse lachfilm doet het nog steeds in LUXOR. CAMERA laat deze week ,,De dochter van Jack de Ripper" opdraven. Zo vader zo dochter is hier wel van toepassing. Voor de jeugd heeft het theater de tekenfilm ..Prins zonder vrees". De nachtvoorselling is ,,Who is Harry Keilerman, and why dus he saying those terrible things about me?" met Dustin Hofman in de hoofdrol. REX heeft deze week weer een kraker van een sexfilm „Erotische dromen in Zweden". In de nachtvoorstelling is de verfilming van het boek 'van Guy de Maupassant „Mijn bed is mijn burcht." LIDO ver toont deze week de keiharde film ,,de ratten van duister Har lem". „De knie van Claire" in STUDIO is een half serieuze half humoristische film over de verleidingen van een man die op het punt van trouwen staat. X.IDO Hoofdrolspeler Richard Roundtree (Shaft) bij zijn eerste confrontatie met „Ötfmpy", een narcoticahandelaar, wiens doch ter ontvoerd is. LIDO Wie van een goede, harde film houdt kan met een gerust hart naar „De ratten van duister Harlem" gaan. Het is een mis daadfilm van Gordon Parks naar een roman van Ernest Tidy- man (voor wie dit iets zegt), met in de hoofdrol Richard Round- tree. Hij wordt als neger-privédetective betrokken in een vrij vuil zaakje, een narcotica-gevecht tussen een Maffia-groep en Bumpy", een oude neger, die het zelfs in Harlem niet meer kan maken. Shaft stelt zich zwart op tegenover de blanke politie, die hem op alle mogelijke manieren probeert te ontfutselen waar het allemaal om gaat - uiteraard om dan weer eens hard tegen de zwarte onderwereld te kunrien optreden. Shaft stelt zich ech ter ook op tegen de terreur, ongeacht door wie uitgeoefend. Een nobel mens dus, die zelf met groot gemak het pistool en andere dwangmiddelen hanteert. \Het is een duidelijke zaak, dat dit thema, uitgewerkt op een vrij M populaire manier, om lijken vraagt. Van het prille begin tot het I bittere einde is daaraan dan ook geen gebrek. Toch gaat de film net iets dieper dan de doorsnee-gangsterfilm. De contrasten tussen twee rassen, hun verschillende §tijl van leven, werken en praten komt goed uit en is - vooral tegen de achter grond van New-York - aanvaardbaar gefilmd. Het zijn geen ver rassende filmtrucs, maar de clichébeelden storen niet. Ook opval lend is de muziek, die erg goed gelijk loopt met de scènes. STUDIO Ondanks de vele prijzen die regisseur Eric Rohmer met zijn film „De knie van Claire" behaalde, is het toch een weinig boeiende film gebleken. De vondst, een man die verliefd wordt op de knie van een meisje is natuurlijk wel aardig maar de acteurs laten dit gegeven niet al te best uit de verf komen. In eindeloze dialogen sleept de film zich voort. Het verhaal gaat over een man die een oude vriendin ontmoet in zijn vakantie plaats. H(j gaat met haar naar het huis waar zjj vakantie houdt Daar ontmoet hij de dochter van de vrouw des'huizes, die ver liefd op hem wordt. Bij haar zusje Claire, ligt het heel anders Zij ziet Jerome niet staan maar hij wordt verliefd op haa knieën. Het wordt een obessie voor hem om ze aan te raken Wanneer hij dat gedaan heeft kan hij met een gerust hart naar zijn aanstaande vrouw terugkeren. ''v'vï LEIDEN De plannen van B. en W. om 10 miljoen te gaan bezuini gen op het Merenwijk-project, hebben in veel kringen grote beroering gebracht. Niet in de laatste plaats, omdat de zaak onverwacht en op een vreemde manier bekend is gemaakt. Al langer stond de nota Merenwijk op het programma van de Leidse Raad, maar daarin is op geen enkele wijze duidelijk naar voren gekomen, dat het om in grijpende wijzigingen in de plannen rou gaan, die de wijk welis waar beter betaalbaar voor bouwers en kopers zou maken, maar onaanvaardbaar voor (toekomstige) bewoners. In de financiële commissie gaf Amptmeier (PSP) gisteren te kennen dat hij er dan ook niet mee akkoord kon gaan. De bezuiniging van 10 miljoen (o.a. door het wegvallen van voetgangerstunnels en groenvoorzieningen) „betekent zonder meer een wijziging van het in '68 vastgestelde bestemmingsplan Merenwijk". De zaak zal eerst nog eens in een gecombineerde zitting van de commissies Financiën en Stadsontwikkeling doorgesproken moeten worden. In een extra raadsvergadering op 28 september (Ajax-Independiente) komt de nota dan in behandeling. Vanmorgen is de buurtvereniging bijeengekomen in een spoedverga dering om hun standpunt en eventuele actie te bepalen. Het meest ergerlijke in deze kwestie is, dat vrijwel alle betrokkenen voor het blok zijn gezet. Wij hebben geprobeerd de reacties van enkele be woners, gemeentediensten en raadsleden te verzamelen. De heer Schukking, secretaris van de pas in het leven geroepen buur.vereniging Merenrijk: „De wijk is al krap bebouwd. Door de geweldige plannen van het begin, hadden wij een heel andere voor stelling vanhoe het zou worden. Als ze nu de voetgangerstunnels la ten vallen, waar blijven we dan. Het wordt hier levensgevaarlijk. Ik vind dit een nutteloze beknibbeling. Het zal hier absoluut een hoop tegenspraak geven. Het is onaanvaardbaar voor ons." Andere wijkbewoners kunnen geen commentaar geven, omdat ze „wel weten dat er voor tien miljoen bezuinigd gaat worden (tenminste dat hebben we horen zeggen) maar niet waarop en waarom." Ook afdeling voorlichting van de gemeente is ontevreden. De heer Le lieveld: „De achtergrond is natuurlijk het verlangen om de Meren wijk af te kunnen bouwen en dan zal je wanneer de prijzen te hoog komen concessies moeten doen aan de kwaliteit. Maar het ideële plan is weg en de mensen voelen zich akelig bedrogen. Uit vooriichtings oogpunt is het een vrij onverhoedse klap. Wij werden even onvoorbereid als iedereen met het raadsvoorstel geconfron teerd en hebben niets kunnen doen aan informatieve begeleiding." „Concessies doen aa nde kwaliteit" is juist wat de bewoners niet van plan zijn. Gerard Groen van het Maatschappelijk Contact Orgaan (actief bezig met het helpen opbouwen in de wijk): „Aan de leef baarheid wordt een hoop tekort gedaan. De mensen worden ontmoe digd en er komt een stemming van „waarom zouden we nog wat doen, het heeft toch geen zin". Bovendien gelooft niemand dat het bij deze bezuiniging zal blijven. Elke dat dat er niet gebouwd wordt kost geld en het exploitatietekort zal zich doorzetten. Nu al gaan mensen verhuizen. De gemeente blundert constant. Eerst zijn de be- woncis hier naar toe gehaald met mooie beloften. Daarop werd al steeds beknibbeld. Nu dit weer. Als het zo doorgaat, kunnen ze be ter stoppen met die hele Merenwijk." Raadslid Van Aken wilde vooralsnog niet veel zeggen over de kwes tie. „Ik kan u wel zeggen, dat dit als bij verassing in de Raad komt. Waarom die haast? Dat wil ik nu wel eens eerst uitgeplozen zien. En als het dan al een onvermijdelijke zaak is, dan zou er toch een andere procedure moeten zijn. Voor de betrokkenen had er tekst en uitleg moeten komen, voorzover mogelijk Op zich is bezui niging natuurlijk niet verwerpelijk, maar je vraagt je wel af of er niet in een eerder stadium de vraag gesteld is: wordt het niet te duur. In de raad hebben we gezegd destijds: wat er in Zuid-West gebeurt is, dat nooit meer. Dan komt de Merenwijk en dat zou dan hèt model worden, een vlekkenplan dat beweeglijk is. Je laat het als Raad over aan B. en W. en vertrouwen. En dan komt er op eens ait. Ik vind het een moeilijk te verteren zaak en zal ongetwij feld opheldering eisen." DEN HAAG VOORSCHO TEN Een 22-jarige verte genwoordiger uit Voorscho ten is door de Haagse politie rechter veroordeeld tot 2 we ken gevangenisstraf; het rij bewijs wordt bovendien zes maanden ingetrokken. De man had onder invloed van sterke drank in een auto ge reden. Toen hij werd aange houden door de politie reed hij door. Hij moest tot stop pen worden gedwongen. »- Alphen De handelsonderneming lengte, 30 meter breedte en 14 Stokvis in Alphen heeft haar meter hoogte. De ballon bestaat magazijnruimte uitgebreid met uit een polyesterweefsel van on een ballon van ruim 80 meter geveer 1 millimeter dikte. Ze is geleverd door Krupp Duitsland, Burgemeester Gallas zette giste ren de luchtcompressor in wer king waarmee de ballon werd opgeblazen. De ballon wordt aan de grond gehouden door 320 ton ballast, dat bestaat uit afge keurde trottoirbanden. Deze semi-permanente opslag ruimte is nodig geworden na de fusie tussen Stokvis en de Technische Unie uit Amster dam. Deze fusie brengt ook met zich mee dat Stokvis het perso neelsbestand in Alphen met 70 man moet uitbreiden. Tijdens najaarsfeest in Sassenheim SASSENHEIM De najaarsfees ten in Sassenheim werden giste ren voortgezet met 's morgens een Oranje-wandeltocht over 10 km. Alle 325 deelnemers kregen een herinneringsmedaille. Voor de behendigheidswedstrijd voor jongens en meisjes van 12 tot 15 jaar bestond eveneens grote be langstelling. Ferry v.d. Vlugt had de eerste prijs, Yvonne v.d. de derde en Marja v.d. Zwet de Voet de tweede, Leo v. Diemen vierde. De hindernisrace met tobbetje steken was weer een waterfes tijn, waarbij de 31 paren (gekos tumeerd) voor veel hilariteit zorgden. De eerste prijs was voor het paar W. Roets/E. Hoekstra, de tweede voor S. Ka mer/I. Helmus en de derde voor L. en J. Bontje. Extra prijzen waren er voor gekostumeerden. Een eerste voor verpleegster met patiënten; tweede voor Vo- lendammers en een derde voor het duo Bonny en Clyde, Op het programma stond voor het eerst een duivenvlucht van de „Blauwband". De duiven wer den te R'dam gelost, en de eer ste was B. v. d. Kraan; A. de Goey tweede, gebr. Kruik derde en mevr. Sloot werd vierde. Een traditioneel programma-onder deel dat er nog altijd ingaat Is het ringsteken op de fiets. Van de 33 meisjes die meededen had Thereise Houwelingen een eerste prijs, Yvonne v.d. Voet een tweede en Yvonne van Ruiten een derde. Van de 40 jongens had Frank v. Maldegem een eer ste prijs, Ad v.d. Zanden een tweede en Jan v.d. Hulst een derde. Hoewel er bij tonknuppe- len voor heren van 16 tot 80 jaar een enorm aantal deelne mers was, was J. v. Steyn de enige die kans zag één van de vier tonnen kapot te krijgen. Een sympathtieke geste was het dat de overige prijzen beschik baar werden gesteld voor de be jaardencentra „De Bernardus" en „de Schutse". Met een groots vuurwerk werden de feestelijkheden officieel beslo ten, hoewel er op het Lunapark nog volop drukte was. iEIDEN De Stichting Wijkcen trum Meerburg heeft in een schrijven aan hef gemeentebe stuur bezwaar gemaakt tegen het voortduren van het storten van vuil op een terrein aan de Roomburgerweg. e Stichting herinnert er aan dat het gemeentebestuur vorig jaar heeft beloofd dat de stortplaats per 1 september gesloten zou worden. Enkele maanden gele den liet het gemeentebestuur weten dat het storten van het onverbrandbare Leidse vuil ook na 1 september nog enige tijd tal voortduren. De stichting vreest nu dat „enige tijd" wel eens lange tijd of zeer lange tijd wordt. Ze maakt bovendien bezwaar tegen het feit dat re gelmatig wagens met brandbaar vuil naar de stortplaats rijden. Ze heeft ook bezwaar tegen de foute die de vuilwagens nemen. Door het nemen van een aantal scherpe bochten in de wijk ver liezen ze menigmaal wat van de lading. De stichting doet een be roep op het gemeentebestuur de wijk Meerburg niet opnieuw voor jarenlang de dupe te laten worden van de ernstige hinder waarvoor de stortplaats zorgt, kt storten van vuil in de Boter- huispolder in Warmond onder invloed van de publicaties in de Leidse Courant bijna zeker niet Roelofarendsveen De Oranje feesten in Roelofarendsveen zijn gisteren van start gegaan met oen taptoe, waaraan vrijwel de hele jeugd van de Veen mee deed. De Rakkers en de Gidsen in hun tenues, de sportvereni gingen in de clubkleuren. Met de prachtige plaatselijke mu ziekvereniging Liefde voor Har monie en de drumband Vios uit Zoeterwoude vertrok men vanaf het parkeerterrein tegenover huize St. Jacobus richting feest terrein nabij de sportvelden. Het fraaie herfstweer, met in het westen het ondergaande oranje- zennetje en in het oosten de op komende volle maan, trok tal rijke toeschouwers. De jeugd stortte zich na de openingscere monieën ennthousiast in 't feest gedruis van het weer zeer uit gebreide Lunapark, "s Avonds kwamen daar de ouderen bij, zodat reeds op de eerste avond door de exploitanten zeer goede zaken werden gedaan. Ook voor de grootse taptoe op het par keerterrein op de Noordhoek verzorgd door de beide muziek korpsen bestond veel belangstel ling en waardering. Voor de jeugd beloven het weer een paar plezierige dagen te wor den. De bejaarden worden ech ter niet vergeten. Het hoogte punt is voor hen op zaterdag middag in de plaatselijke bloe menveiling, waar een aantrek kelijke feestmiddag namens het Oranjecomité Juliana wordt aangeboden. An van Vliet naai* finale voorlezen LEIDSCHENDAM - Annette van Vliet van de Ruysdaelschool gaat Lcidschendam vertegen woordigen op de halve finale van de landelijke voorleeswed- strijd die in Gouda zal worden gehouden. Dertig jongens en meisjes van de vijfde en zesde klossen hebben meegedaan aan de kwart-finales die in de Leidschendamse Open bare Bibliotheek aan de Van Ruysdaellaan is gehouden en waarbij de jury bestond uit de dames M. Blumentritt en E. M. van Maanen en de heren H. de Bruyn, A Havik en L, P, Wit kamp. De organisatie berustte bij mevrouw T. Rekers, De jury kende een tweede prijs toe aan Frans Blom van de Heuvelzijdeschool, een derde aan Karina de Jong van de Van Ruysdaellschool HAZERSWOUDE De tweede competitiewedstrijd in de pro vinciale hoofdklasse is voor de dammers van het Hazerswoudse Samen Sterk zeer succesvol geëindigd. Voorzitter Leen Dors man en de zijnen slaagden erin, om het bezoekende IDV (Hen drik Ido Ambacht) met 11-9 te verslaan. Daarmee revancheer de Samen Sterk zich tevens op dezelfde IDV-ers voor de in de promitiecompetitie geleden ne derlaag van 9-11. Overigens heeft de Hazerswoudse formatie na twee wedstriiden ;n de provinciale hoofdklasse, waarin samen met IDV wordt gedebuteerd, twee winstpunten, want de vorige week bij de stand 8-8 geëindigde ontmoeting tegen VDV (Vlaardingen) is door de Hazerswouders gewon nen gegeven en staat VDV thans te boek als de club die een 11-9 zege boekte. Wat de wedstrijd Samen Sterk IDV be- treft: de individuele uitslagen luiden: Albert Huisman (Samen Sterk-J. Visser (IDV) 1-1: Jan Fase—J. van Helden 2-0; Louis de FrankrijkerL. de Waard 2- 0; Riks Karst—M.v.d. Ruit 11; Leen Dorsman—A. van Helden 0-2; Piet Fase—M. Visser 2-0; Cees Stolwijk— P. Verschoor 0-2; Aarljan PannebakkerB. Hei drop 1-1; Gertjan de Ruiter (in valler!)—B. Oosthoek 1-1: Henk de Groot—W. Stehouwer 1-1. Honderdvierenzeventig leerlingen van de drie basis-scholen uit Hazers\\oude-dorp en van de twee rr.avo-scholen uit het dorp en de Rijndijk hebben zich aan gemeld voor het door Sr s- Sterk te organiseren scholiere.' damtcerrooi. Na 585 wedstrii den zal zijn uitgemaakt welke vertegenwoordigend vijftal de Hazerswoudse scholenkleuren gaat hoo houden op districts niveau. LTV Nieuwkoop vierde goed feest NIEUWKOOP - In een [eeitelijq versierde zaal van het parochie huis is gisteravond het 10-jarig bestaan gevierd van de Land en Tuinbouwbond voor vrouwen. De LTV mocht vele gelukwen sen in ontvangst nemen. Na mens het hoofdbestuur te Haar lem spraken twee dames hun bewondering uit voor de goede aanpak van het bestuur. Even als de zusterverenigingen uit Aarlandervcen en Zevenhoven, overhandigden zij een enveloppe met inhoud. Begeleid door accordeonist De Jong zongen de aanwezigen een potpourri over het wel en wee in de afgelopen tien jaar. Met een dansje en een toneelstukje werd de feestelijke avond beslo ten, echter niet dan nadat het be-1 stuur zijn erkentelijkheid had i WOUBRUGGE/HOOGMADE Het Koudckerkse bedrijf Van der Meyden heeft niet alleen plannen voor het storten van grof vuil In de polder Oudendijk in Woubrugge, maar blijkt nu ook grof vuil te willen gaan storten op een terrein van 21 hectare in de Hoogmadese Bos polder. Het Koudekerkse bedrijf is reeds met 15 grondeigenaren in onderhandeling. In antwoord op vragen van het raadslid Coutier van Gemeente belang heeft 't gemeentebestuur van Woubrugge meegedeeld, dat op grond van wettelijke voor schriften een vergunning aan Van der Heyden niet geweigerd kan worden. Het bedrijf heeft echter meer ontheffingen nodig en dit betekent dat het nog niet met het storten van vuil kan gaan beginnen. Het Woubrugse gemeentebestuuh deelt verder mee van enige ver ontrusting over voorgenomen vullstorten niet op de hoogte te zijn. Wel zijn enkele bezwaar schriften binnengekomen. Er zal advies worden ingewonnen van de inspecteur voor de Volksge zondheid. Het gemeentebestuur voelt er niet voor over deze zaak een hearing te houden, Vol gens B. en W, wordt de gehele bevolking bij de zaak betrokken als een eventuele wijziging van het bestemmingsplan in de raad aan de orde komt. BODEGRAVEN De KPJ ontvangt het aanstaande weekeinde een groep Belgi sche gasten uit Lier. De ont vangst zal plaatshebben in het Wagenwiel, waarna in Gouda de braderie zal wor den bezocht. Zondag worden in competitieverband kluchti ge gezelschapsspelen gehou den. Aan het afscheidsfeest wordt medewerking verleend door de Rain en Tears. HAZERSWOUDE Het verkeer op de Rijndijk te Hazerswoude heeft weer twee gewonden geëist. Een vijftigjarige Hazerswoude- naar brak een been, toen een chauffeur van een personen wagen hem, terwijl hij op het rijwielpad met zijn bromfiets reed, „sneed" bij het verlaten van de rijweg. Een 28-jarige dame uit Hol ten liep verwondingen aan hoofd en been, benevens een lichte hersenschudding op, toen zij met haar auto was gebotst op een voor haar rij dende wagen, waarvan de chauffeur plotseling remde. NIEUWKOOP - De Nieuw- koopse raadsleden Battjes en Van Nierop hebben het ge meentebestuur vragen ge steld over het tegengaan van ongewenste recreatieve ont wikkelingen en het opvoeren van de waterkwaliteit in het Nieuwkoopse plassengebied, over de afvoer van huisvuil en over de bouw van een mortuarium en de uitbrei ding van het Parochiehuis in de Dorpsstraat. WARMOND Zeventig al leenstaande bejaarden uit Warmond hebben gisteren een unvergetelijke boottocht gemaakt. De trip, georgani seerd door de Warmondse afdelingen van de Zonne bloem en de UW, liep via de Leede, 't Sweiland en De Zijl. Na een stop bij De Vink waar de koffie de bejaarden dampend stond op te wach ten, ging het richting Val kenburg en Rijnsburg om tenslotte weer in Warmond aan wal te stappen. VROUWENVERENIGING WARMOND Dc katholieke Vrouwenvereniging Wnrmond opende gisteren onder voor zitterschap van mevrouw Nieuwveen, het wintersei zoen. Uit haar openingstoe spraak bleek dat er dit sei zoen weer heel wat te doen valt voor dc Warmvndse da- Bij voldoende deelname zal een bloemschikcursus wor den georganiseerd in de sportzaal de speieren weer lós laten. Er zijn nog enkele plaatsen open. Aan het eind van het winterprogram zal er een show worden gegeven van zelfgemaakte kleding en andere handwerken. ZOETERWOUDE - Dc raadsvergadering zal dit keer niet op de laatste don derdag van de maand wor den gehouden maar op vrij dag 29 september. Dit i.v.m. de wedstrijd om de Wereld cup van Ajax. Reconstructie Goudse weg stukken duurder BODEGRAVEN Dc reconstruc tie van de Goudse weg valt aan merkelijk duurder dan ver- De Ned. Heide Mij. heeft een nieuw plan gemaakt, waarin is opgenomen het dempen van eon gedeelte van de Goudse vaart, het aanbrengen van verkeers lichten en de aanleg van twee parallelwegen. De kosten zullen het miljoen passeren. Door ver schillende gemeenteraadsleden is deze kostenstijging reeds ver bijsterend genoemd. LEIDEN Zaterdag wordt dc jaarlijkse huis-aan-huis-collecte voor het Prinses Beatrix Fonds gehouden. In 1956 werd dit gesticht naar aanleiding van een polio-epide mie onder de naam Nationaal Fonds voor de bestrijding van de kinderverlamming. Het kreeg In 1957 zijn huidige naam en de doelstelling werd uitge breid tot geldelijke steun aan spastici. Steeds meer groepen gehandicapten konden aanklop pen bij het fonds, zodat steeds meer in nood verkerende men sen geholpen konden worden. In 1971 was het bedrag van hulp verlening ruim anderhalf mil joen gulden. Dit bedrag kon worden uitgekeerd, mede dank zij de landelijke collecte. On danks alle sociale voorzienin gen, blijft er toch nog een groot terrein voor particulier initia tief. Juist als het erom gaat ge handicapten weer een zo nor maal mogelijke plaats in de maatschappij te helpen geven. Het fonds heeft nog een aantal collectanten nodig. Meldt u zich daarom zo snel mogelijk bij de heer H. J. A. Henkes, p/a Boi- sotkade 2a, tel. 20191. Degenen die geen collectebus te genkomen zaterdag, kunnen hun bijdrage storten op gironummer 9200 van de Am robank Leiden, met verwijzing naar banknum mer 45.13.64.511 of rechtstreeks naar de centrale giro: 969, t.n.v. Prinses Beatrix Fonds, Den Haag.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7