i Groot feest rond 100-jarige hard draverijvereniging wmBÊê ijzengeld ruim zesduizend gulden PAK tegen subsidie godsdienst onderwijs Herman Krebbers en Edo de Waart wonnen het pleit 55 Zoeterwoudse drumband viert eerste lustrum °lr Met been water Benen Parkeren Binnenland Over de tong Met beide benen op de LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1972 Het majorettekorps van Trou Moet Blycken showt zaterdag voor de eerste keer in Lisse de nieuwe tuniek jes. Afgelopen zaterdag deden zij dat reeds in Weert tijdens een bevrijdings/herdenkingsprogramma. LISSE AI weken achtereen bruist de Bollenstreek van feest vreugde. Het lint van festivitei ten slingert onstuimig langs de bollendorpen in het kader van de traditionele oranjefeesten. En de komende week is het in Lisse raak. Niet zomaar een feest, want de Lissenaren heb ben dit jaar iets bijzonders te vieren. De harddraverijvereni ging „Lisse en Omstreken" be staat precies een eeuw en dat is dan ook een reden dat Lisse alle voorgaande feesten in- de schaduw wil gaan stellen van wat er nu te gebeuren staat. Op het uitgebreide programma staan niet minder dan 51 knal lers die 1972 tot een absoluut hoogtepunt moeten maken in de MISS CORSO CORINNE VAN KAMPEN LEIDEN De PAK-fraktie in de Leidse raad zal bezwaren aante kenen tegen het subsidiëren uit de algemene middelen van godsdienstonderwijs op dë open bare scholen. PAK-voorzitter In 't Veld gister- i avond tijdens een openbare ver- I gadering van de raadscommis- sie voor financiën: „Wie imoet dat betalen, terwijl an- dere onderwijsvoorzieningen in de kou blijven staan? Als het zo doorgaat, zijn we in 1975 hele maal niet meer in staat, het on derwijs te financieren. Onze fractie zal zich uitspreken voor j afschaffing van deze huidige susidieverordening". Voorzit ter Harmsen voerde aan, dat als de gemeente niet meer sub- j sidieert, het godsdienstonderwijs niet meer door kan gaan: „als de kerk subsidieert, wordt het missie- of evangelisatiewerk". Amptmeijer zag in godsdienston derwijs niet meer dan een cul tuur-historische bijdrage aan de vorming van het schoolkind. De communist Hoeven meende, dat men dit onderwijs niet behoefde uit te sluiten. In het voorstel van B en W om subsidieverle ning zal (zo werd men het in de commissie eens) lot uiting wor den gebracht, „dat het verdwij nen van dit onderwijs, dat een cu'ltureel-historische bijdrage aan de vorming is, betreurd •moet worden. Het zou een ver schraling van het openbaar on derwijs betekenen". reeks Oranjefeesten. Samen met u lopen we nu even het program ma door en pikken daar uit de belangrijkste evenementen. Vrijdag om 18.00 uur barst het feest los met de aankomst van het havenduikvaartuig „Nautu- lus" van de Kon. Marine aan de Ringvaart nabij Openbare Wer ken. Een uur later opent burge meester Behrends een tentoon stelling „300 jaar krijgsgebeu ren" in de mobiele hal aan de Ruishoornlaan. Gistermiddag zijn we er alvast een kijkje gaan nemen en het moet gezegd worden dat de ex positie beslist een bezoek waard is. Vooral ook voor uw kinderen want buiten de hal heeft de luchtmacht een levensgrote straaljager opgesteld, die uw kinderen nu eens van heel dicht bij kunnen bewonderen. Ook om 19.00 uur gaan in de sporthal aan de Sportlaan de voorwed strijden van de zaalvoetbalcom petitie van start. Deze duren tot 23.00 uur. Automobilisten die wel eens wat meer willen dan alleen maar braaf meetoeren in de grote automobielmeute, kunnen vanaf 19.30 uur hun hart opha len in een puzzlerit. Zaterdag wordt al vroeg begonnen (8.00 uur) met een viswedstrijd voor de jeugd aan de Ring vaart. Om 10.00 uur komen op dezelfde plaats de 60+-ers aan de beurt. In de tussentijd is er om 9.00 uur aan de Haven een schilderwedstrijd voor de jeugd, sorietlopen (9.00 uur) nabij de Patrijsstraat, de finale zaalvoet bal in de sporthal (9.00 uur), streekwedstrijden voor pony- en paardenruiters aan de Ruis hoornlaan en autobehendigheids- wedstriiden op de Haven (10.00 uur). Waar men ook beslist naar toe moet is om 13.30de duikdemonstraties nabij de brug over de Ringvaart. En dan na tuurlijk een van de belangrijk ste evenementen dit jaar het bloemencorso op het water. De verlichte vlootschouw kan men vanaf 19.30 uur in de Ringvaart voor een kleurig schouwspel zien zorgen. Een opvallend fi guur tijdens dit unieke bloemen corso zal ongetwijfeld Corine van Kampen zijn. Het charmante 18-jarige Voor- schotense meisje is gekozen tot Miss Corso en zij zal in een spe ciale snelboot de nodige contac ten gaan onderhouden tussen alle deelnemende vaartuigen. Waar men tijdens dit corso ook op moet letten zijn de muziek korpsen van Canita Tuba en „Trou moet Blijcken". De ma jorettes van dit laatste corps zullen ongetwijfeld veel aan dacht voor zich opeisen want sinds enkele dagen hebben ze een nieuw uniform. Aandacht ook voor de variété avond in de feesthal op het lu napark-terrein aan de Stations weg. Aanvang 20.00 uur. Als de Lissenaren eenmaal het zater dagprogramma hebben ver werkt dan kunnen we ons voor stellen dat ze tenminste voor de wa nto m.80 Ouur precie sagat vroege zondagmorgen, even de frisse lucht in willen. Dat kan, want om 8.00 uur precies gaat op het landgoed „Keukenhof" een familiewandeltocht van start die tot 12.00 uur zal duren. Inmiddels zal op het parcours Spekkelaan van 9.00 tot 11.30 uur een aantal wielerwedstrij den worden gehouden. Maan dagavond kunnen de Lissenaren bridgen (Taveerne), dammen, schaken (ontmoetingscentrum Poelpolder) klaverjassen (Vier kant en Trefpunt), kruisjassen (De Beurs), sjoelen (Rehoboth) en tafeltennissen (Prot. Chr. Huishoudschool). Dinsdag gaan de poorten van de kermis open. Dat gaat om 16.00 uur gebeuren na het landen van een helikopter op het parkeer terrein van Keukenhof Donderdag wordt de dag van de kortebaandraverij. Er staan momenteel 46 paarden inge schreven die de nekken zullen gaan rekken om het fel begeer de kampioenschap van Neder land korte baan in de wacht te slepen. Om 13.00 uur precies zetten zij op de Van Leynden- weg hun eerste beentje voor. En dat ze hun best zullen doen staat nu al vast, want er zijn prijzen te winnen tot een totale somma van 6.000 gulden. De snelste viervoeter kan rekenen op een eerste prijs van 3.500 gulden. Tot slot nog een tip voor mensen die wel iets van hun gading ge vonden hebben in deze litanie van feestelijkheden maar die toch maar thuis willen blijven omdat „het zo'n eind lopen is" naar de Stationsweg. Voor hen is er een miniatuurtreintje dat loopt van het dorp naar het Keukenhofbos. De route: Von Bönninghausenlaan-Veldhorst- straat-Heereweg-Vierkant- Laan v. Rijckevorsel-le Poel- laan-Uitermeer-Ruishoorn- laan-Grachtweg-TuIpenstraat- Kanaalstraat-Julianastraat- Nassaustraat-Heereweg. Elke twintig minuten tuft het treintje op deze halteplaatsen langs. Herman Krebbers en Edo de Waart hebben het pleit ge wonnen! In die zin dat in het donderdagavondconcert van het Rotterdams Philharmo- nisch orkest het accent op een creatieve weergave lag. Maar we blijven erbij dat het programma voor onze stad afgeroomde melk is. De verwachtingen ten aanzien van Edo de Waart kwamen uit. Hij is een dynamisch di rigent, maar nergens onbe heerst. Hij heeft grote aan dacht voor gedetailleerde af werking en is daarnaast creatief sterk. Uiteraard valt ook het Rotterdams orkest dat zijn dirigent goed ver staat. in dit compliment. Geen dik opgelegde romantiek in Brahms' derde Sympho- nie. en daardoor ook niet vervallend in grofheden die dit werk nogal eens worden aangewreven. Maar het was ook geen champagne: niet die stralende weergave die boven alles uitstijgt. En daarop hadden wij wel ge hoopt, om een dergelijk pro gramma aanvaardbaar te maken. Dit deed Herman Krebbers wel in Beethovens vioolcon cert. Dit was technisch en muzikaal volmaakt. Het was kristalhelder, geen noot wen verdoezeld. Hij was onbe kommerd romantisch daar waar hij de mogelijkhedet zag, alle theorieën over de in perioden verdeelde Beetho ven ten spijt. Krebbers heeft daarover zijn eigen opvattin gen! Daarom is hij meer dan een violist: hij is kunstenaar. Ook hier: volle dig begrip met Edo de Waart, die zijn orkest goed in de hand houdend, nauwlet tend de solist in zijn inten ties volgde. En tot slot dan „Lontano" van György Ligeti. Geen opval lend sterk werk. Het zijn klankvelden, die in elkaar overvloeien. Men zou ze kun nen vergelijken met afglij dende en wisselende kleur combinaties. In deze zin kan men het impressionistisch noemen. Maar sterke span ningen roept het niet op. Zo te horen leken er vooi orkest hier geen moeilijkhe den te bestaan. Het kent dit klankidioom en het bezit de subtiliteit de schakeringen te verbeelden. Een bijna uitver kochte Stadsgehoorzaal bracht Herman Krebbers, Edo de Waart en zijn orkest een ovationele hulde. B. RIJNDERS. Pauluskerk Poelpolder in gebruik genomen LISSE Gisteravond werd de van de Herv. Gemeente Lü hervormde Pauluskerk aan de overgedragen. Ruishornlaan in de Poelpolder Verschillende sprekers voerd i plechtige dienst in ge bruik genomen. Vele belangstel lenden waren daar bij aanwe zig. Voor de dienst werd de kerk aan de Centrale Kerkeraad het woord en herinnerden de bouwgeschiedenis. Architi Kruger gaf een uiteenzetti over de bouw en het karakt van de nieuwe kerk. De drumband Jong Vios dat wee jaar geleden werd opgericht ZOETERWOUDE De drum band VIOS gaat zaterdagavond zijn eerste lustrum vieren in het Centrum met een show van de junioren- en seniorenband. In de afgelopen vijf jaar heeft VIOS zijn naam (Vooruitgang Is Ons Streven) volledig waargemaakt, zowel kwantitatief als kwalita tief. Er zijn nu ruim 70 leden en het peil is sterk gestegen vooral na het toetreden van de beide instructeurs Ton Rijnsburger en John van Kooperen, beide af komstig van de Leidse ex-we reldkampioen K en G. Ontevreden met de gang van za ken namen in 1967 een aantal leden van de toenmalige Sint Jansdrumband het initiatief om te komen tot een zelfstandige vereniging. In de beste harmo nie is men toen tot overeen stemming gekomen om onafhan kelijk van elkaar voort te gaan. Het dagelijks bestuur bestaat sindsdien ongewijzigd uit de he ren C. B. Paardekooper, voor zitter. W. K. van Bohemen, se cretaris en A. v. Noort, pen ningmeester. Het eerste hoogte punt als zelfstandige vereniging was het winnen van een 1ste prijs op een concours in Heiloo. In 1970 behaalde men op het con cours in Poeldijk de eerste prijs met het hoogst aantal punten van de afdeling Uitmuntend heid, hoewel men daarin voor het eerst uitkwam. Door dit re sultaat verwierf men het recht te mogen deelnemen aan de na tionale kampioenschappen van de R.K. Bond van Muziekgezel schappen in het Limburgse Echt. Daar werd met 118 pun ten een eervolle tweede plaats bereikt. Intussen waren de den ook in een nieuw unifoi gestoken. In augustus 1970 w het plan naar voren gebral om tot oprichting van ei drumband over te gaan. mo bij de Zoeterwoudse jeu sleek zo groot dat er een lede stop moest worden ingevoerd Op 30 april 1971 trad de jeug drumband voor het eerst op dens de show b.g.v. het p» gramma voor Koninginnedi die telkenjare een groot aant toeschouwers naar het Vreugd dal lokt. Om de steeds ma nieuwe uitbreidingen ook finaj cieel het hoofd te kunnen bied zijn in de afgelopen periode t rijke akties gehouden. Door opbrengst van de laatste fanc fair kon zelfs een sousafoi werden aangeschaft waarmei een nieuwe wens was vervuld. J He staan. Bovendien: we hebben gewoon geen andere. Wat is dat nou? Zijn er mensen die kritiek hebben op onze be nen: ze zijn niet welgevormd en niet net. En dat wordt zomaar keihard gezegd zonder enige verzachtende bekleding. Het was een hele schok voor ons. We zijn nog eens voor de spiegel gaan staan en hebben kritisch en langdurig bekeken in het licht van deze rubriek. Het kan vals licht zijn, maar dan zijn het werkelijk sublieme stap pers: stevige schragen onder de soms uit het lood gebrachtte schrijvers dezer rubriek. Ze herstellen gewoon het evenwicht in dit losgeslagen kader. En dan nog iets over de be groeiing. Het zal r.iet moeilijk te begrijpen zijn, dat in ons vochtige pand. juist na deze kil le bejegingen, eer. warm jasje noodzakelijk is. Juist nu men weer zo hard tegen ze tekeer is gegaan, zijn we blij dat we met beide benen op de grond kunnen De bejaarde Leidenaar Geerlings van de Lange Mare heeft onze sympathie. Hij is een man, die in ons confectie wereldje de hoop levend houdt, dat individualiteit uiteindelijk toch niet uit te roeien is. In alle tijden en mi lieus heb je zulke mensen ge had. Don Quichotte is het be roemdste voorbeeld. In militai re dienst kom je er ook wel eens tegen, zo'n beste jongen die ineens tegen de hele kolonne in gaat marcheren. „Met jou kunnen we niks beginnen, ga maar weer naar moeder, het beste verder en hou je taai, hè", zegt dan de commandant gelaten. Geerlings is ook zo iemand. Door dik en dun houdt hij zijn Kadett- je geparkeerd voor de deur op Lange Mare ondanks dat par keerwachters sinds maart er al tientallen bonnen tegenaan heb ben gegooid. De 75-jarige Geer lings had vroeger een ontheffing van het parkeerverbod, maar doordat er wat gewijzigd werd aan de blauwe zone kwam die ontheffing te vervallen, en daar mee kwam ook de bonnen- stroom op gang. Want in af wachting van verzoeken aan de gemeente en zelfs de ministers Van Agt (Justitie) en Udink (vervanger Verkeer en Wa terstaat) liet hij zijn Kadet mooi staan. Twintig bonnen heeft hij inmiddels al gehad. Hij blijft het vertikken om zijn wa gen ergens anders in de buurt neer te zetten, omdat hij vreest dat het hem dan nog meer gaat kosten doo het vandalisme.. Na heel lang volhouden worden mensen als Geerlings uiteinde lijk. wel eens met rust gelaten. Er zijn tekenen die erop wijzen dat de krasse Leidenaar dat stadium begint te naderen. Sind: hij zijn auto (zie foto) volplakte met biljetten en op roepen aan de parkeerwachters „om de waanzin te staken en zich verder niet als automaten te gedragen" is de bonnenlawi ne gestopt. Hij kreeg ook al vriendelijke briefjes van de ge meente (er worden adviezen in gewonnen) en zelfs van de mi nisters, die de hoop uitspraken, dat er een bevredigende oplos sing gevonden zou worden. Van Agt liet zelfs doorschemeren, dat er voor de boeten wel een regeling getroffen zou kunnen worden. Geerlings hoopt nu maar, dat zijn zaak nog vóór de verkiezingen geregeld kan wor den. Met een nieuwe minister moet hij misschien weer van voren af aan beginnen. Toen deze week in de Leidschen- damse gemeenteraad een nieuw lid in de beheerscommissie voor het sportcentrum „De Fluit" moest worden benoemd, maakte het PAK-raadslid Roovers er bezwaar tegen dat de kandidaat Strip-tease van de Merenwijk. Opbrengst 10 miljoen. Het goedkoopste is als ze van de rest van de Merenwijk een tente kamp maken. Eigenlijk jammer, dat er al een paar flats staan. Stadsontwikkeling Merenwijk Stadsvernacheling. Stadswijk in afbraak. Voetgangerstunnels zullen niet meer nodig zijn in de Merenwijl Je zal er van de ene flat op de andere kunnen stappen. Zo zijn vrienden: Jan (Lijten) zoekt een plekkie voor het pui dat Bram (Kret) met zijn plannen ooit wil produceren. In welke polder ligt over pakweg 30 jaar de Merenwijk Kret: „Jullie in de Merenwijk krijgen allemaal inspraak als netjes op je plaats zit". Het is niet pluis met Vis zijn huis. - Een lek dak. een natte muur. een kraan die het doet, een vochti| vloer, een singel voor de deur. Vis in zijn element. voorgesteld werd als 'n verte genwoordiger van Stompwijk. Er zijn geen belangen van Stompwijk, zei het raadslid, er zijn alleen maar Leidschendam- se belangen. In dit verband haalde hij een uit spraak aan van de, inmiddels uit de gemeente vertrokken, D'66-er mr. Gajentaan: „Stomp wijk behoort tot de binnenland se en niet tot de buitenlandse politiek". Het raadslid, dat misschien wel 'n beetje gelijk heeft, moet dan echter ook bezwaar gaan maken tegen de wethouder die Leid- schendam heeft ..voor Stomp- wijkse zaken". Die wethouder, de heer Bunnik, ging niet op de eigenlijke opmerking van het raadslid in, maar bepaalde zich er toe de kwaliteiten van de kandidaat aan te prijzen, die in het bestuur van een Stompwijk- se vereniging blijkt te zitten, „die gebruik maakt van het sportcentrum". Mr. Gajentaan, die de nu al histo rische woorden heeft gesproken. heeft overigens 'n functie aan vaard in New York bij de Ver enigde Naties en daar ligt, ho pelijk, onze toekomst met hele maal geen binnenlandse of bui tenlandse politiek meer. Broederlijke vermaning In het gestencilde plaatselijke Stompwijkse blad dat zich be scheiden „het grootste opinie blad in deze regio" noemt en dat voornamelijk door jeugdige ingezetenen van deze eeuwenou de nederzetting wordt gedreven opmerkingen in de commissie ad hoe voor Stompwijk dat men in het openbaar niets naar vo ren durfde re brengen omdat er dan in bovengenoemd blad com mentaar op zou worden geleverd. Het blad vond de bijeenkomst waarvan men, ook in Leidschen- dam, verwacht had dat daarin een interessante discussie zou worden gevoerd over een rap port over deze dorpskern „een zeer oninteressante vergade ring" en had een antwoord op bovenstaande opmerking van de commissieleden gevonden in de „Bron van Christelijke Geest" onder de titel „Broederlijke Vermaning". Deze luidde: „Het bezorgt nie mand een fijn gevoel als een ander hem terecht wijst. En toch... hebben wij elkaar niet nodig om op het rechte pad te blijven? Kan terechtwijzing niet voortkomen uit bezorgdheid? Kunnen we buiten vermaning die uit broederlijke genegenheid voortkomt? Een fijn gevoel zal het niet direct opleveren, maar misschien houden we het er op de langere duur wel aan over". Een echte broederlijke verma ning, dat wel!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4