Kamer overspoeld met wetsvoorstellen Open Kerk geen concurrentie van Ipr Koningin en prins met gejuich begroet O fl 3 Kemphanen van weleer schouder aan schouder Hond volgt meesteres in dood VROUW KAN IN LITURGIE BLIJVEN FUNCTIONEREN Vastenbrief over versobering en consumptie maatschappij Korte metten Bloed Januarius - ondanks twijfels - weer vloeibaar DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Haagse Post DE HAAGSE POST is het enige weekblad dat geen enkele aandacht besteedt aan de miljoenennota - de anderen doen het uitvoerig. Wel aandacht in het blad voor de bezet ting van Enka, die genoemd wordt: „Het begin van een lange hete herfst, waarin de vakbeweging de ervaringen van het laatste jaar in praktisch beleid omzet. De winst is nu al groot: kemphanen van wel eer, Brussel en Groenevelt staan schouder aan schouder op de barri caden". Sean mc Bride, voorzitter van Am nesty International, zegt in een in terview over Amerikaanse krijgsge vangenen in Noord Vietnam die hij heeft bezocht: „Ze zeiden dat de condities van hun gevangenschap zo goed waren als ze maar konden zijn. Ze zeiden zich soms wel een beetje te schamen omdat ze er vaak beter aan toe waren dan de Noord Vietnamese burgers". In een grote reportage wordt de herrijzenis van de vakbeweging be schreven, waar de scheidslijnen niet meer resulteren „uit een over leefd zuilenpatroon, maar uit de reële tegenstellingen over state- gie en maatschappij-instelling". Elsevier ELSEVIER vindt de bezetting van Enka in Breda verwerpelijk, maar ook triest. De breed uitgemeten klapper van het blad is een gesprek met vader en zoon Drees. Veel nieuws staat er niet in - hoogstens dat junior bij de komende verkie zingen voor DS'70 vier zetels winst verwacht, en dat senior geen moge lijkheid ziet voor een rooms-rood kabinet. Goed nieuws voor toeristen: omdat de Grieken niet graag als donor fungeren, worden in de schaduw van de Akropolis buitenlanders aangeklampt door runners, die vijf tig gulden bieden voor een liter van hun levensvocht. Kun je weer een paar ouzo's van nemen. ^4 +-> 44 QJ v Veel in het blad over de Britse mil jonair Jim Slater, die eerst Bobby Fischer naar IJsland kocht en die nu het Zwolsmanbezit in Schevenin- gen wil kopen. De prijs staat er niet bij. Wel blijkt dat de wanver houding EMS Den Haag de trans actie tot dusver muurvast heeft doen lopen. De Groene DE GROENE belicht uitvoerig het probleem rond de Surinamers in de Amsterdamse Bijlmer, en conclu deert: „het ergste wat de Amster damse overheid thans kan overko men, dat het in Amsterdam inder daad tot een regelrechte confronta tie komt tussen Surinaamse groe pen en overheid of bevolking". Over de gewipte fractie-voorzitter van de PSP: „Einde van de politie ke carrière van Hans Wiebenga, die zijn partij negen jaar in de Ka mer onberispelijk - misschien iets te onberispelijk - heeft gediend, en zonder twijfel naar buiten veel res pect heeft afgedwongen. Met zijn bliksemverklaring van afgelopen zaterdag heeft hij zijn partij echter geen goede dienst bewezen: die staat nu voor de taak om uit te leg gen dat de verkiezing van een nieu we lijsttrekker echt geen interne putz betekent". Johannes Brune, opsteller van het Amnesty International rapport over Brazilië: „in 1968 werd een van de assistenten van bisschop Camara van Resife 's nachts weggehaald en vermoord. Enkele maanden geleden heb ik tot mijn grote verbazing in een Braziliaanse krant de uitspraak van een onderzoeksrechter gelezen, die zei, dat iedereen wist, dat de CIA achter deze zaak zat. Vrij Nederland VRIJ NEDERLAND ziet de situatie rond de Surinamers in de Bijlmer meer erg zwart en kondigt aan: „in Amsterdam dreigen rassenon- lusten. Mogelijke brandhaarden zijn, behalve Surinamersrijke wij ken, ook het Leidseplein, waar de Surinamers de laatste tijd weer uit diverse café's worden geweerd. De nieuwe fractievoorzitter van de PSP, Bram van der Lek wil: „op een agressieve manier alle mogelij ke establishment-gepraat doorprik ken, door het aandragen van de werkelijke argumenten zoals die onder de bevolking leven. Pas in tweede instantie moeten wij ons be zig houden met allerlei vragen van bestuurlijke aard". Ook hier grote aandacht voor Am nesty International. „Statistisch ge zien heeft een politieke gevangene die door Amnesty geadopteerd wordt, een kans van 2 pet om bin nen een jaar, en dan doorgaans vervroegd, vrij te komen". Over voetbal tenslotte: „het is bij na opvallend hoe sportief de laatste drie wedstrijden tussen Ajax en Feyenoord zijn verlopen. Je kan in het veld zien dat de spelers elkaar wederzijds waarderen als colega's. Accent ACCENT hakt in op het defensie rapport van de KVP „Dat vol prin cipiële fouten staat". Conclusie: „de voorgestelde wijze van beste ding van het Defensiebudget zal inefficient zijn, en zou kunnen lei den tot een krijgsmacht die minder bijdraagt tot het voorkomen van een oorlog dan mogelijk is". De Amerikaanse psycholoog Hub- bart beschrijft luchtpiraten als pa- ranoide schizofrenen, met duidelijk waarneembare zelfmoordneigin gen, die het sterven niet de hoogste straf vinden, maar de hoogste belo ning. Over het drama van Mün- chen: „als de autoriteiten enige er varing met dit soort zaken hadden gehad, zouden ze hebben kunnen weten dat de terroristen de nacht voor de overval niet hadden gesla pen. Dat doen die types nooit. Als de onderhandelaars de zaak sle pend hadden gehouden tot in de vroege ochtenduren, zouden de ter roristen misschien hebben toegege ven - of men had hen met meer succes kunnen overrompelen". Nieuwe Linie In de NIEUWE LINIE berijdt Roel vai. Duyn zijn jongste stokpaard: de onwenselijkheid van kerncentra les. Aan deskundigen ontlokt hij antwoorden als „Radio-actief afval? Dat is toch geen probleem", en „wanneer ophouden? Nou ja, als 't gevaarlijk wordt". Ook hier aandacht voor het pro bleem van de Amsterdamse rassen kwestie. Jonge Surinamer: „Ik wil de mythe dat Nederland een ver draagzaam volk is, ontmaskeren. Het is niet waar". Ir. Jan Barkhof, directeur van de Wegenwacht, onthult: „Er zijn we genwachters die geen auto stil kun nen zien staan. Ze zullen toch even moeten kijken of er wat aan scheelt. Een dag zonder pech is een slechte dag voor ze". Van onze parlementaire redactie DEN HAAG In de komende weken wordt de Tweede Kamer bedolven onder een regen van wetsvoorstellen, haastig klaar gestoomd door het demissionai re kabinet-Biesheuvel. Minister president Biesheuvel heeft in een brief de Kamer meegedeeld welke wetsvoorstellen er in de komende weken zijn te ver wachten. premier Biesheuvel heeft meege- Onderzoek in plantentuin McCartney GLASGOW (AFP) De politie in het Schotse graafschap Argyll heeft gisteren huiszoeking ver richt in twee landhuizen die ex- beatle Paul McCartney in Schot land heeft. Ze nam er planten in beslag die geanalyseerd wor den. McCartney en zijn vrouw bevonden zich op het ogenblik van de huiszoeking in Londen. deeld daat rond 27 septemebr een wetsontwerp tot wijziging van de muntwet wordt ingediend met het oog op de uitgifte van zilveren tientjes ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Koninging in september 1973. Opbrengst voor de schatkist 30 miljoen. Ook komt volgende week een wetsvoorstel om het luister- en kijkgeld drastisch te verhogen. Voordeel voor de schatkist van 100 miljoen. Half oktober komt het voorstel om de kinderbijslagen voor het eerste en tweede kind te bevrie zen. Opbrengst 9 miljoen. De rijksbijdrage aa*n het wegen fonds wordt met 251 miljoen verlaagd, waarvoor rond 4 okto ber een wetsontwerp komt. Begin oktober komen de voorstel len tot structurele verhoging van AOW en AWW met vier procent en invoering van een eigen risi co in de ziekenfondsverzekering. Voorts het wetsontwerp tot wijzi ging van de arbeidsongeschikt heidsverzekering en de wet se lectieve investeringsheffing op vesteringen in het westen des lands. Half oktober komen nog een wijzi ging van de prijzenwet en een wet financiering ontwikkeling snelle kweekreactor. Rond 31 oktober komen nog een wijzi ging van de wet op het mini mum loon en minimum-vakan tietoeslag. BORDEAUX (AFP) Een Pari- sienne, mevrouw Cocurat, vond dezer dagen bij Beliet in Giron- de de dood bij een auto-ongeluk. Haar hond, die naast haar zat, kwam met de schrik vrij en vluchtte het bos langs de weg in. De volgende dag lag het dier, gedreven door instinct en trouw, bij de weg precies op de plaats waar het ongeluk was ge beurd. Het was dood. 12 jaar voor wurgmoord op stiefdochter AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse rechtbank heeft gis teren een recidivist, die in april zijn stiefdochtertje wurgde, tot 12 jaar gevangenisstraf veroor deeld. e man was met proefverlof uit het Mesdagasiel in Groningen thuis. De officier van Justitie had tien jaar geëist. Melkpoeder in kaas KERKRADE (ANP) - Binnen kort zal het toegestaan zijn uit mager melkpoeder verkregen magere melk in kaas te verwer ken. De minister van Landbouw en Visserij heeft er een ontwerpbe schikking voor klaar en die heeft gisteren van het in Kerk- rade vergaderende bestuur van het Produktschap voor Zuivel een instemmend advies gekre- gen. De minister had om een advies gevraagd. BELGRADO (ANP) Tiendui zenden enthousiaste inwoners van Belgrado hebben gisteren 'rond het middaguur koningin Juliana en prins Bernhard in de Zuidslavische hoofdstad verwel komd. Rijen dik stonden de toe schouwers langs de brede boule vard om de koninklijke gasten uit Nederland en hun eigen staatshoofd Tito toe te juichen. „Dit hadden we niet verwacht", aldus een hoge protocol-ambte naar van de Zuidslavische rege ring. Slechts weinigen konden de plech tigheid op het vliegveld bekij ken. Tientallen veiligheidsfunc tionarissen voerden scherpe controles uit. Honderden politie mannen en militairen zorgden voor een scherpe bewaking. Gistermiddag legden koningin Ju liana en prins Bernhard in Mount Avalra een krans bij het graf van de onbekende soldaat. In zijn redevoering tijdens het staatsbanket dat hij koningin Juliana en prins Bernhard gis teravond in Belgrado aanbood, heeft president Tito opnieuw zijn zorg uitgesproken over de toestand in het Midden-Oosten. „Ons land ligt dicht bij dit gebied en daarom zijn wij bijzonder bezorgd over wat daar ge beurt", aldus het Zuidslavische staatshoofd. Hij bracht ook de kwestie-Vietnam aan de orde en vindt dat deze een ernstige bedreiging van de wereldvrede vormt. Zondag en maandag wordt in Noorwegen een referendum gehouden over de toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap. De voor- en tegenstanders hebben volgens een opiniepeiling van gisteren evenveel kans in deze volksraadpleging. s Meer Noren willen EEG OSLO (UPI) - Enkele dagen voor het referendum in Noorwe gen over een eventuele toetreding van dat land tot de EEG, blijken Ui'. een door het Noorse Gallup- tituut georganiseerde opinie peiling blijkt tenminste, dat 42% van de ondervraagden voor toe treding van Noorwegen is en 46% er tegen. Het percentage weifelaars is 12. Het hardnekkig gerucht, dat men nergens ter we reld zo'n verkwikkende rust deelachtig wordt als ln een ziekenhuis komt waarschijnlijk uit dezelf de koker, die ook heeft verzonnen, dat alle negers ringen door hun neus dragen en dat het Neder landse volk zich tweemaal daags onder de oksels wast. In al deze gevallen is er sprake van een mythe, die de generaties elkaar als een estafes- te-stok doorgeven. Men weet natuurlijk wel beter, maar liever koopt men toch een voordelige ge-, zinsbus spray, dan de buurman te berichten van onzindelijkheid op het lichaam. Ziekenhuizen werken zelfs de veronderstelling in de hand, dat men daar te doen heeft met patiënten die als een stelletje mafkezen de ene uil na de andere knappen. Zolang immers het bed centraal staat in elke ziekenhuissamenleving, komt de bui tenstaander niet gauw op het idee, dat het ver plegen van medemensen een patiënt op de rand van een totale uitpputting kan brengen. Het sys teem is er namelijk op gericht, dat een zuster voortdurend de handen uit de gesteven mouwen steekt en daartoe cirkelt ze onafgebroken rondom de zieke als een gier rondom een aangeschoten hert. Voortdurend werpen verpleegsters je deur open om je van vers drinkwater te voorzien, kussens op te schudden of lichten te doven. Er is bij hen ook een grote nieuwsgierigheid naar de tijden, waar op je grote en kleine boodschappen doet en som migen proberen zelfs de frequentie van het ledi gen der blaas op te voeren door op de meest on verwachte momenten op te duiken en te vragen, of het al gelukt is. Als ze zien, dat de fles nog leeg is, kijken ze teleurgesteld als een akela, die merkt, dat de welpen van het groene nest hun goeie daad niet hebben gedaan. Krankzinnig, maar op den duur wen je ook aan deze permanente infiltratie en er kom zelfs een tijd dat je met jezelf een weddenschap afsluit over het aantal minuten, dat er zal ligRen tussen het weggaan van de ene zuster en de komst van de volgende. Je gokc ook naar de aard van hun werkzaamheden cn probeert na enkele weken een handje te helpen door het veelvuldig drinken van glazen appelsap en prik. Het geeft immers geen pas om een goedwillende verpleegster met lege handen weg te sturen. Wat overigens na enige tijd ook opvalt is de in druk, dat het moderne type verpleegster de pa tiënt beschouwt als een bijkomstigheid, die ze met het oog op het maandelijkse tractement voor lief neemt. Zolang hij voor oud vuil tussen de la kens ligt, komt er geen klacht over hun lippen. Maar zodra hij weer menselijke trekjes vertoont, is hij in hun ogen al gauw een ouwe zeur, die als maar belt. Ze hebhen immers hun voorgeschre ven parcours, dat door de hoofdzuster is uitgezet en alles, wat daarbuiten gebeurt, is ballast, die hen in woede kan doen ontsteken. Het is dan ook eigenlijk onnodig om op te merken, dat Florence Nightingale in dit ziekenhuis bedui dend minder vaak model heeft gestaan dan Ke nau Simonsz Hasselaar. De tijd, dat een zieke baas in eigen bast is. lijkt nog ver weg te liggen. LEO THURING. „Open Kerk" wil in vrije en krititsche opstelling blijven proberen handen en voeten te geven aan de door Vatica- num II gewilde vernr.euwing van kerk en samenleving. De bisschoppen, die mede deze koers voorstaan kunnen in Open Kerk loyale steun vin den voor hun pastorale bouwplannen". Dit standpunt heeft het bestuur van Open Kerk bepaald tij dens en na het gesprek dat men in augustus heeft gehad met de commissie-Klompé die voor de bisschoppencon ferentie de Landelijke Pasto rale Raad voorbereidt. In het zojuist verschenen ka der-informatiebulletin van Open Kerk stelt men nadruk kelijk „dat het duidelijk moet zijn dat Open Kerk niet wil concurreren met de L.P.R.-in-moeilijkheden, Iaat staan dat zij haar wil „tor pederen" of overtroeven als een soort alternatief beraad". Nu de L.P.R. is opgeschort meent Open Kerk door te moeten gaan op de ingesla gen weg. „Open Kerk gaat gewoon door met vragen naar openheid in actuele za ken én het werken aan de leefbaarheid en geloofwaar digheid van de plaatselijke kerken en basisgemeenten. Want met name daar wordt het leven van alle dag ge leefd en gestreden en daar alleen kan de toenemende vervreemding posiief wor den omgezet in nieuwe evan gelische herkenbaarheid en verbondenheid". „De situatie van de kerk in Nederland", zal het thema zijn van de landelijke ont moetingsdag van Open Kerk die op zaterdag 4 november in Utrecht wordt gehouden. De diverse regio's zijn reeds aan de voorbereiding van die dag begonnen. Om de werking van onderop, waarvoor Open Kerk geko zen heeft, voldoende tot zijn recht te laten komen, is er een steeds groter wordende behoefte aan een communi catie-centrum. Op verzoek van de landelijke werkgroep heeft het bestuur van de Ac tie „Voor God" goedgevon den dat het bureau te Heem stede (Postbus 2) de aange vangen werkzaamheden als communicatiecentrum voor Open Kerk voortzet en be stendigt. Volgens commentaren op de beide proprio's, die enkele da gen geleden door het Vaticaan werden gepubliceerd en waarin uitdrukkelijk werd gesteld dat vrouwen buitengesloten werden van aanstelling tot de dienstambten van lector en acoliet, heb ben de jongste instructies geen invloed op de bestaande liturgi sche normen. Liturgische deskundigen in Nederland en Rome zijn volgens het KNP de mening toegedaan dat de betrokken bepalingen niet de tedoeling hebben verander,ngen aan te brengen in de liturgi sche praktijken, die sinds het Tweede Vaticaanse concilie zijn gegroeid en waarvoor het Vaticaan „carte blanche" heeft gege ven. In de jongste instructies is uitdrukkelijk bepaald dat de dienst ambten vorbehouden blijven aan de man. De burgemeester van het Lim burgse Nuth, drs. H. Schmedding, heeft de Spaan se pater Dijon van het Opus-Dei-werk in Amster dam gevraagd godsdienston derricht te geven aan zijn kinderen. De burgemeester is het niet eens met het gods dienstonderricht dat wordt gegeven op 't St. Janscollege te Hoensbroek. Hij vindt dat .er te weinig priesters in het rechte spoor lopen cn dat ve len zich schuldig maken aan „hovaardij des geestes". De burgemeester vindt dat er op de katholieke scholen tij dens de godsdienstlessen te veel gepraat wordt over sex. De directeur van het St. Janscollege, de heer J. Fi- lott, zei daarover in het Dag blad voor Noord-Limburg: „Als de heer Schmedding zijn kinderen conservatief godsdienstonderricht wil la ten geven door Spaanse inqui siteurs, moet hij dat zelf we ten. Als wij op de oude ma nier nog godsdienstles zou den geven, zouden tal van GODSDIENST LES OP ZIJN SPAANS VOOR KINDEREN BURGE MEESTER ouders er geen prijs meer op stellen". „Wij geven les over godsdienstwetenschappen, waartoe ook het katholicisme behoort". En wat de klacht over de overdreven sexvoorlichting betreft: „Twee jaar geleden was er inderdaad een leraar die „om zich staande te hou den" over sex ging praten. Deze leraar is niet meer aan de streekschool verbonden het godsdienstonderwijs heef1 inmiddels een nieuwe opze; gekregen". „Versobering en consumptiemaatschappij" is het onderwerp, dat de vastenbrief van de bisschoppen voor 1973 zal beheersen. Het onderwerp sluit aan op het thema, dat was gesteld voor de eerste vergadering van de landelijke pastorale raad, name lijk rechtvaardigheid in de wereld. De pastorale brief zal niet alleen een korte voorleestekst voor de preekstoel worden gepubliceerd, maar ook worden aangebo den als een document, dat gelezen, besproken, bekritiseerd en gehanteerd kan worden. De Beheers- en Beleidskommissie (BBK), die dit mededeelt, te kent erbij aan, Jat katecheten, vormingscentra, gespreksgroe pen en opinie-beïnvloedende lichamen de discussie over het the ma kunnen mobiliseren, om het gezamenlijk nadenken over de schaduwzijden van onze consumptiemaatschappij te bevorde- ien. En dan met de komende vastenbrief als bijdrage aan de gedach- tenwisseling, waartoe ook eerder verschenen documenten zoals de encyclieken Populorum progressio (1967), Octogesima adve- riens (1971) en het document van de Bisschoppensynode 1971 over de rechtvaardigheid in de wereld, kunnen dienen. De voorzitter van de Ame rikaanse bisschoppenconfe rentie, kardinaal John Krol gaat medio oktober, op uit nodiging van kardinaal Ste fan Wyszlnsky, naar Polen. Hü zal daar deelnemen aan de slotvieringen rond de zaligverklaring van pa ter Maximilian Kolbe. Kardinaal Krol is de eerste kardinaal van Poolse af komst In de Verenigde Sta ten. HIJ was kort voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog voor het laatst in Polen. In Jeruzalem is dezer dagen het nieuwe „Jaarboek van de katholieke kerk in het Heili ge Land 1972" verschenen. In het boek is voor het eerst een overzicht opgenomen van alle activiteiten van de kerk in dit land. Een ere plaats is in het bock inge ruimd voor het latijnse pa triarchaat. Het Reeft ook een overzicht van de parochies, opvoedingstehuizen, bede- vaartinstituten, hulporganisa ties en van de heilige plaat sen. Volgend jaar zullen Jongens en meisjes in Chili dezelfde scholen Raan bezoeken. Men beoogt daarmee te komen tot een "harmonische ontwikke ling van beide geslachten, het scheppen van een na tuurlijke samenleving met het doel op te voeden tot so lidariteit, samenwerking, we derzijds begripp en menselij ke liefde". De integratie zal gebaseerd zijn op het experi ment dat nu reeds wordt uit gevoerd door Hollandse broe ders cn zusters uit Duits land. De oecumenische en gemeng de blank-zwarte werkgroep van theologiestudenten uit Zuid-Afrika heeft de nood zaak onderschreven dat het gemeenschappelijk overleg cn de gesprekken tussen de kerken en rassen in Zuid- Afrika geïntensiveerd wor- 1 den. ,,'t Gemeenschappelijke geloof willen we ondanks alle verschil in rassen en kerken zichtbaar tot uitdrukking brengen. Van dit soort ont moetingen kunnen de geeste lijken van onze kerken zeer veel leren," zo stelde de werkgroep tijdens de jaar lijkse conferentie vast. Het bloed van de H. Janua rius, stadspatroon van Na pels, is dezer dagen weder om vloeibaar geworden. Sceptici hadden de laatste weken herhaaldelijk hun twij fel erover uitgesproken of het bloed, dat in twee glazen ampullen wordt bewaard, wel vloeibaar zou worden, omdat zo zeiden zij kardinaal-aartbisschop Ursi in overleg met het Vaticaan een wetenschappelijk onder zoek van het bloedwonder had gelast. Gewoonlijk wordt het bloed drie maal per jaar vloeibaar. De negentiende september, de verjaardag van de martel dood van de H. Januarius in het jaar 305 is één van die drie dagen. Inmiddels is ook de weten schappelijke commissie, waarbij ook verschillende hoogleraren van de Napclse universiteit horen, met haar werkzaamheden begonnen. Naar verluidt zouden de we tenschappers echter geen toestemming hebben gekre gen de ampullen te openen om het gewoonlijk tot stof verworden bloed aan een analyse te onderwerpen. De H. Januarius staut i.n Na pels bij het volk in hoge ere. Het feit dat het Vaticaan hem uit de lijst van echte heiligen heeft geschrapt, heeft deze verering niet kun nen verhinderen. De verering heeft in de loop der eeuwen tot buitenzinnigc taferelen in de kathedraal aanleiding ge geven. Kardinaal Ursi wil deze uitwassen bestrijden, maar daarnaast toch ruimte laten voor de mogelijkheid van een wonderbaarlijk ge beuren. Kerk en wereld

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7