LAARZEN ENGELS GROND- „Als Groot-Brittannië gevallen was" ONTHUUENDE BBC-DOCUMENTAIRE OVER VADERLANDSLIEFDE VAN BRITTEN O De Duifse propagandachef Goebbels, ma ker vari één der grootste filmvervalsingen uit de historie: d^ inyasie van Engeland. Engelands premier Sir Winston Churchill. Vechten tot de laatste man of slechts verzet van tien procent van de Britten? LONDEN De BBC-televi- sie heeft deze week een in drukwekkend programma uitgezonden dat steunde op een idee van Adolf Hitler. Onder de titel ,,Als Groot- Brittannfë gevallen was" werd in deze uitzending uit voerig en fangdurie onder zocht hoe het Britse volk ge reageerd zou hebben als Hit- Jer z'n.operatie „Zeeleeuw" lad yoortgezet en het Ver enigd Koninkrijk was bezet. Historici en andere deskundi gen zijn van oordeel dat onge veer tien procent van de Britten gecollaboreerd zou hebben met de Duitse bezet ters. Ofschoon Winston Chur chill in 1940 zei, dat hij let terlijk zou vechten tot de laatste man, wordt nu veron dersteld," dat slechts tien pro cent van de Britse bevolking aktief zou hebben deelgeno men aan ondergronds verzet. De overige 80 procent legde zich neer bij de Nazi-over winning en probeerde stille tjes het hoofd boven water te houden. Norman Longmate, een Brits historicus, heeft on langs een boek gepubliceerd dat steunt op de naspeurin gen, die voor dit programma gedaan werden door de BBC. Hij zegt: „De Duitse invasie zou als geweldige psychologi sche schok zijn gekomen voor een natie, die in geen duizend jaar meer overrom peld was. In het begin zou men wel wat verzet geboden hebben: gewone mensen, die op straat stenen gooiden naar Duitse soldaten. Geor ganiseerde weerstand zou echter in elkaar gestort zijn nadat de eerste groep gijze laars was gevangen genomen en doodgeschoten. In het klei ne, van bevriende buurlanden verstoken Engeland was geen mogelijkheid voor een goede verzetsorganisatie". De film komt vrijwel zeker ook in ons land op de tv. In Engeland, een natie die kundigen veronderstellen - in geen duizend jaar meer overromeld was - slechts in het begin van de invasie verzet zouden de Duitse invallers naar des- an enige betekenis hebben ondervonden. Een beeld uit-de televisiefilm dat de Britten geschokt zal hebben: naast de traditionele Britse Bobby een Wehr- macfytsoldaat op wacht, voor 10 Downingstreet. Na de terreurbombardementen van de Luftwaffe zou t psychologische schok hebben teweeg gebracht. gesU gde Duitse invasie in Engeland een geweldige In „Als Groot-Brittannië gevallen was" 'wordt de naam onthuld van een vermoedelijke Quisling, waaraan de Nazi's mis schien het regeringsbeleid toevertrouwd zouden heb ben. Het is de in 1959 overleden Sir Samuel Hoare, die in 1935 Brits minister van buitenlandse zaken was. In 1937 werd hij minister van binnen landse zaken. In 1950 ver tegenwoordigde Sir Sa muel Groot-Brittannië als ambassadeur in Spanje. Sir Alexander Cadogan, lie tijdens de oorlog per manent staatssecretaris was van buitenlandse za ken, schreef vol overtui ging in z'n dagboek: Hoare zal de Quisling van Engeland zijn wan neer Duitsland overwint en ik dood ben". Sir Oswald Mos,ley, leider van de voor-ooriogoe Brit se nazi-partij, die z n taai ste levensjaren slijt in Frankrijk, ontkent met klem dat hij premier ge worden zou zijn onaer Duitse bezetting. „Beslist niet", zegt hij in het BBC- programma. „Zo lang er Duitse soldaten aanwezig waren op Brits grondge bied, zou ik geen enkele rol gespeeld hebben. Ik pleegde nog liever zelf moord dan toe te geven aan Duitse druk". Een Canadese politicus, M. J. Coldwell, beweert in „Als Groot-Brittannië ge vallen was", dat Canada de Britse koninklijke familie en regering niet met open armen ontvangen zou heb ben na een Duitse over winning. „Wij zijn een on afhankelijk land met zelf bestuur". zei hij. Onze re gering en onze gouver neur-generaal zouden in erlegenheid gebracht zijn door een dergelijke gang van zaken". De Britse goudvoorraden waren echter in de lente van 1940 al naar Canada gestuurd en Churchill was in ieder geval van plan om desnoods met z'n re gering naar Ottawa te vluchten. Dit merkwaardi ge BBC-programma ont hult tevens allerlei Duitse plannen voor de bezetting van Groot-Brittannië. Alle mannen, van 17 tot 45 jaar, zouden er gedepor teerd worden. De bezet ters zouden iedere vorm van verzet straffen met de dood en represaille maatregelen tegen de be volking. De Duitsers hadden een zwarte lijst aangelegd van 2.500 meer of minder be langrijke Britten, die te rechtgesteld of naar con centratiekampen gestuurd zouden worden. Deze se- lectie was grotendeels het werk van diplomaten en spionnen, onder wie een aantal jonge Duitsers die voor het uitbreken van de vijandelijkheden „gestu deerd" hadden aan Britse universiteiten. Op de zwarte lijst kwamen bij zonder veel Britten voor met Joods klinkende na- De Duitsers beschikten over een zogenaamde „Witte lijst", met de na men en adressen van slechts 39 mogelijke Brit se sympathisanten. Geen enkele ervan genoot grote bekendheid. Sommige van deze mensen leven nog, maar de BBC houdt hun namen geheim om proces sen wegens aantasting van de goede naam te voorkomen. Naast fictieve heelden van Wehrmachtsoldaten, die samen met Britse bob by's, de wacht betrekken voor 10 Downingstreet worden in „Als Groot-Brit tannië gevallen was" ook allerlei Nazi-films ver toond, gedraaid op de be zette Kanaaleilanden. De BBC filmde zelf inter views met oude en jonge eilanders die vertellen over de bezetting. Duizenden bewoners van Jersey en Guernsey wer den gedeporteerd naar concentratiekampen op het vasteland. Een man en een vrouw, broer en zuster, herinneren zich, dat zij ra twee uur wach ten op de kade in St. He- lier, wear de gevangenen moesten inschepen terug naar huis mochten. Toen we thuis kwamen, zeggen ze, stelden zij vast, dat in deze korte tijd de ouderlij ke woning volledig leegge plunderd was door de bu ren. Het boeiendste filmdocu ment uit dit aangrijpende programma is de reporta ge, die in Goebbels op dracht gemaakt werd van de Duitse invasie in Enge land. De voorzichtige pro pagandachef liet deze film van te voren opnemen omdat hij van oordcel was, dat de soldaten het veel te druk zouden heb ben tijdens de invasie zelf en dat de lichtsterkte mis- Een Duitse muziekkapel, Duitse muziek en naast een paar Britse - veel Duitse vlaggen, op zo maar een zondag middag in een Engels park. Weinig Britten ko men naar de muzikale bezetters luisteren. schien onvoldoende zou zijn. Het Duitse volk dat deze grote historische ge beurtenis niet mocht mis sen, zou immers toch het verschil niet merken tus sen waarheid en fictie. Goebbels' film die een van de grootste vervalsingen is ter wereld en nog nooit eerder vertoond word aan het publick, begint met de inscheping van dc Duitse landingstroepen in de ha ven van Antwerpen, waar na spectaculaire gevech- p Brits grond- geb ROGER SIMONS

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9