Rijnland wil toename woonboten beperken IgjpM Raiffeisenbank sterke groei Ligplaatsverbod boezemwateren Verbetering van water kwaliteit Met een been in het water ONDERWIJZER Tomaten BOTERHUISPOLDER Op zijn frans OVER DE TONG Met beide benen op de grond sléchts één dag halve prijs Veel aanmeldingen peuterspeelzaal Ontdek het ookrook zèlf mild VOGUE VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 LEIDEN Het Hoogheemraad schap van Rijnland wil in het kader van zijn zorg voor de wa terkwaliteit de woonboten die ligplaats hebben in de boezem wateren onder controle brengen. Daartoe zal er m.i.v. uiterlijk I januari 1977 een nieuwe rege ling ingevoerd worden voor het verlenen van ontheffingen van het ligplaatsverbod uit de alge mene keur. Bovendien wordt de mogelijkheid nagegaan van een meer adequate methode van kostentoerekening aan vergun ninghouders en is in de begro ting voor het lopende dienstjaar al een bedrag van f 15.000, uitgetrokken voor bijdragen aan derden in te treffen maatrege len en voorzieningen ter bevor dering van de waterkwaliteit met name op het gebied van het woonbotenvraagstuk. Tenslotte overweegt Rijnland het instellen van „opruimingspremies" voor zeer bijzondere gevallen. Een recente telling heeft aan het licht gebracht, dat er ongeveer 2.430 woonboten een ligplaats hebben gevonden in Rijnlands boezemwateren. Het Hoogheem raadschap van Rijnland heeft circa 2.250 ontheffingen afgege ven van het ligplaatsverbod uit de algemene keur. 1.700 van die ontheffingen betroffen perma nent bewoonde woonboten. Dat betekent, dat er ongeveer 180 woonarken zonder vergunning in de boezemwateren liggen. Daar bij zijn de arken die in de stads- of singelgrachten van Leiden, Gouda en Haarlem lig gen, niet inbegrepen. Ervan uitgaande dat een perma nent bewoond woonschip 3,5 eenheden vervuilingswaarde produceert, berekent het Hoog heemraadschap de totale ver vuiling waarmee deze categorie de boezemwateren belast, op 5.950 e.v. Hoewel dat minder is dan een half procent van de vervuiling die in totaal wordt „aangebo den", is het redelijk, dat ook de bewoners/eigenaars van woon schepen zullen vallen onder de heffingsverordening waterkwali teit. De berekende vergoeding bedraagt in 1972 f 35,— per per manent bewoonde en f 17,50 per niet permanent bewoonde woon boot. Deze berekening komt overeen met het bedrag dat ge heven wordt van een woning met een kadastrale belastbare opbreng van f 250,— afgerond naar boven op een veelvoud van f 1,—. Het rechtstreeks betrek ken van woonboten in de hef fingsverordening is niet moge lijk, daar ze geen andere hef fing toelaat anders dan van on roerend goed. Daarom zal de algemene keur gewijzigd moe ten worden. De strafrechtelijke sanctie op overtreding van het ligplaats verbod (art. 157 van Rijnlands algemene keur) is een geldboete van ten hoogste f 50,— of 6 da-. 180 daarvan zonder vergunning. gen hechtenis. In het kader van de invoering van de Wet veront reiniging oppervlaktewateren is art. 492 van het Wetboek van Strafrecht gewijzigd in die zin dat het verontreinigen van op pervlaktewateren gestraft kan worden met ten hoogste veer tien dagen hechtenis of twee honderd gulden boete. Pas wan neer Rijnlands reglement door de provincies aan de Wet ver ontreiniging oppervlaktewateren zal zijn aangepast, zou dit arti kel toegepast kunnen worden. Thans is de straf die wordt op gelegd nooit hoger dan f 25,— per overtreding van 't ligplaats verbod. Het aanleggen van woonschepen- havens met voorzieningen t.b.v. het voorkomen van watervervui ling blijkt zo kostbaar dat het overleg tussen de lagere overhe den daarover goeddeels is dood* gelopen. Na diepgaand beraad besloten Dijkgraaf en Hoogheemraden om m.i.v. 1 januari 1972 de gel digheidsduur van ligplaatsont- theffingen opnieuw tot wederop- zeggens te verlengen tot uiter lijk 1 januari 1977 en in beginsel alsnog ontheffingen te verlenen t.b.v. „nieuwe" woonboten, voor die plaatsen in Rijnlands boe zem, waar zulks om waterstaat kundige redenen niet onaan vaardbaar is. Het college is voorts voornemens, „oprui mingspremies" te verstrekken voor woonboten in zeer bijzon dere gevallen waar klemmende waterstaatkundige argumenten ontruiming van de ligplaats bin nen afzienbare tijd noodzakelijk maken. Toen deze week de aanvang van de openbare vergadering van de Leidschendamse PvdA vertraagd werd door het uitblijven van de spreker, het Tweede-Kamerlid Pronk, kwam men al gauw tot de conclusie dat hij de plaats van samenkomst, de Kruisheuvelkerk, niet kon vinden. Het is daar 's avonds aardedonker en de inrit van de parkeerplaats moet je met je autolichten "maar zien te vinden. In afwachting van zijn komst vertelde voorzitter Tazelaar het histori sche verhaal van de Haagse onderwijzer, die 's avonds in Leider dorp moest gaan solliciteren, verdwaalde en licht zag branden in een Leidschendamse school, waar het bestuur juist in vergadering bijeen was. Toen hij de weg naar Leiderdorp vroeg met de medede- Vtag dat hij daar moest solliciteren, zei 'n lid van het schoolbestuur dat zij ook 'n vacature hadden. Zij kregen de man zover nog wat te Wijven en het eind van het lied was dat hij besloot niet naar Lei derdorp te gaan, maar in Leidschendam les te gaan geven. Het Kamerlid Pronk kwam tegen half negen. Daarmee was het ge daan met de vrees dat Pronk bij de VVD in Leiderdorp terecht was gekomen. LEIDEN Het mag dan de arm ste stad van Nederland zijn, dat Leiden van ons, maar het is toch een oord van weelde en vruchtbaarheid. Ga maar kijken bij de molen „De Valk". Daar groeien op een minuscuul stukje grond onder het hek dat de toe risten naar de ingang van de molen dwingt twee tomatenplan ten. Eén ervan staat nog in bloei, de andere draagt al vruchten, die op de plavuizen liggen te rijpen. Verheugend nieuws voor Herman Ampt- meyer, die gelijk gaat krijgen in zijn bewering dat er sinds de Plantsoenendienst het spuiten van stoonstoffen staakt, een nieuw ecologisch evenwicht ont staat. Suggestie aan de wethou der van economische zaken en bedrijven: zaai graan in de ga zons en wingerds onder de bo men die toch niet willen groeien. Er is misoogst in Rus land. Een belangrijke afnemer is er dus al. Of zou hij er niets in zien omdat Benito Musolini .Italia fara da se" hem in dat opzicht voorging en toch bool van overvloed dat het ima- geen succes werd? Nee, rustig ge van armoe wegneemt, (voor laten zo: tomaat-op-straat, sym- de toeristen). We leven in de tijd van de alternatieven. Wordt er iets voorgesteld, dan is het een voorwaarde om goede beslissingen te kunnen nemen, dat er ook alternatieven voorhanden zijn. Alternatieven, verschillen de mogelijkheden, waaruit de beste gekozen kan worden. De provincie doet dat ook. Zoals men weet heeft de provincie iets voor met het plassengebied in Zuid-Holland en daarvoor een plan ontwor pen. In Alkemade is dat plan niet helemaal goed gevallen. Zoals men onlangs in dit blad heeft kunnen lezen vreest een van de poli tieke voormannen van Alkemade, de heer Van Duijkeren, dat het plassengebied „de speeltuin van de betonbewoners" (ja, zo zei-ie het) gaat worden. Sinds kort kan Van Duijkeren nu kiezen: de pro vincie en Leidse Jan Lijten willen er ook wel een vuilnisbak van maken. Zakenman. Zelfbewust Mot karakter. Zo Iemand heeft 'n montuur met karakteristieke glazen nodig. Je hebt van die Hollanders die onmiddellijk -fiel zijn als ze in den vreemde verkeren. Een soort bezetenheid maakt zich dan van hen meester en later thuis zeggen ze nog een klein tijdje, dat er geen beter land bestaat dan. (gelieve naar voorkeur in te vullen). Wij zijn eigenlijk ook zo, maar het schaamrood steeg ons naar de kaken, toen wij geconfron teerd werden met een niet te temperen heilig vuur. Het leek wel Pinksteren. Het was in Frankrijk in een van de puisti ge dorpjes in het zuiden. Met een ons tijdelijk aangemeten soepele, maar slome tred liepen wij te genieten toen een auto naast ons stopte, kennelijk om de weg te vragen. Omdat het drassige, totaal overstaanbare Frans er op wees dat wij met een collegaJbuitenlander te ma ken hadden, keken wij tersluiks op het nummerbord, waar wij tot onze betrekkelijke spijt moesten constateren een Hollan der voor ons te hebben. Om de zaak simpel te houden, antwoordden wij dan ook maar in vloeiend Nederlands. Niet al les echter was duidelijk gewor den en de man haalde dan ook een zakwoordenboekje tevoor schijn om in het Frans een twee de vraag te stellen. Verontwaar digd porde vrouwlief hem in de zij, met de uitroep: „Hee, joh, het is een Hollander". Maar niets kon hem nu meer tegen houden en voor hij wegreed, zei hij „Oh, pardon, excusez-moi". Is het werkelijk waar, dat vorige week 86 jonge vaders in Nederland hun pasgeboren zoontjes Avery hebben ge noemd? Dat puin moeten ze in het industrieschap De Grote Polder gooien. Dan komt daar eindelijk eens iets van de grond. Nog even en de Nederlandse Spoorwegen doen mee aan de Olympische Spelen. Nederlands El tal (vrij naar Bobby Fi cher). Den Uyl met zijn keiharde afspraken vooraf had tandarts moeten worden. Menig KVP-er twijfelt op dit ogenblik: Moet hij zijn haar laten groeien of niet, al of niet met een kleurspoelinkje. De Leidse Voetbalbond zoekt scheidsrechters. Ze moeten hun eigen veld meebrengen. Hé, Daey Ouwens, met dit Leidato heb je wel een mooie kans om een stock-voorraadje publiek aan te leggen. - (ADVERTENTIE) Im LEIDEN: Haarlemmerstraat II NOORDWIJK De Coöperatieve Raiffeisenbank Noordwijk, die dit jaar 60 jaar bestaat, heeft het afgelopen jaar een sterke groei meegemaakt. Het balanstotaal steeg met ruim 3,2 miljoen tot 20.5 miljoen gul den. Het ledenaantal nam toe van 591 tot 691, het bedrag aan spaargelden kwam van 12.972,374 op 15.661.879 en er werd een winst gemaakt van 48.629 gulden. Op de ledenverga dering van de bank besloot men deze winst toe te voegen aan het reserve-fonds. Dit bedraagt nu 632.000 gulden. De heren A. Westgeest en A. Mulder werden resp. als lid van het bestuur en als lid van de Raad van Toe zicht herbenoemd. De belang stelling voor de vergadering was overigens groot. Behalve de gebruikelijke consumpties werd de leden een verloting zonder nieten aangeboden met als hoofdprijs een vakantiereis voor twee personen naar het buitenland. De reis werd gewon nen door de heer C. Hoogstra- Leerlingen vormden ere-haag ROELOFARENDSVEEN/LEI- DEN Gistermiddag had in de Lodewijkskerk aan de Steen- schuur te Leiden de huwelijksin zegening plaats van mej. Van Niekerk en de heer Aad Laue. Mej. van Niekerk ds reeds 10 jaar kleuterleidster aan de St. Jozef kleuterschool in Roelofarends- veen, waarvan 7 jaar als hoofd leidster. Het bruidspaar gaat zich vestigen in Bodegraven. Na afloop van de kerkelijke plechtig heid vormden de kleuters van de St. Jozefkleuterschool een feestelijke ere-haag voor hun ei gen juffrouw Van Niekerk. Tij dens de receptie, welke dn het ontmoetingscentrum werd ge houden, boden de kleuters met een toepasselijk lied het bruids paar namens de gezamenlijke kleuters nog een cadeau aan. O KATWIJK De burge meester en de wethouders C. van der Plas (openbare wer ken en sociale zaken) en H. Haasnoot (onderwijs, cultu rele, jeugd- en sportzaken) zijn maandag verhinderd om spreekuur te houden. (ADVERTENTIE) ciebai,u i KANTOORINRICHTING BRANDKASTEN KANTOORMEUBELEN DIREKTIEKAMERS j MAGAZUNKASTEN j KANTINEMEUBELEN I TOONZALEN Geopend van 0-17 uur „Aarweide" dicht met „Stuif Uit" NIEUWVEEN/TER AAR Het bad „De Aarweide" gaat binnenkort weer dicht en daarom wordt evenals vorig jaar een grote „Aarweide Stuif Uit" georganiseerd op zaterdag 23 September. Die hele dag kunnen de zwem- liefhebbers afscheid nemen van hun bad en daarvoor is door de badmeester een groot programma in elkaar gezet. De dag begint met diplomazwemmen (van 9 tot 11.30 uur), maar na dit se rieuze begin is het bad ver der tot 5 uur beschikbaar voor vrolijke zaken als ge- costumeerd te water plonzen, kampioenschappen water trappen, figuurdrijvcn, trim men op het grote veld, zit- voetbal op het kleine veld, balkampen in het diepe bas sin en waterpolowedstrijden. De harmonie „Crescendo" komt tegen de avond ieder een het bad uitblazen. De Aarweide Stuif Uit werd vorig jaar meegemaakt door meer dan 2000 mensen uit de omringende plaatsen. Men hoopt, dat de Stuif Uit een traditionele massale manifes tatie wordt. NIEUWVEEN— In het Gezond heidscentrum aan het Conrad- park, dat vrijdag 29 september door burgemeester H. L. Breen wordt geopend, zal ook een peu terspeelzaal worden onderge bracht. De belangstelling voor een opvang mogelijkheid voor peuters is al zeer groot. Er zijn tot nu toe ongeveer 60 aanmel dingen binnen gekomen. De peuterspeelzaal, die gedurende enkele morgens per week ge opend zal zijn, wordt „gerund" door een werkgroep van enkele jonge echtparen, die zich heb ben laten adviseren door de werkgemeenschap Beekbergen. De kinderen zullen in de speelzaal onder leiding staan van een ge diplomeerde leidster. De aan meldingen werden niet alleen gedaan door gezinnen waarvan de beide ouders werken: het merendeel kwam van de ou ders, die vonden, dat er in hun directe omgeving te weinig twee- en driejarige speelkame raadjes voor hun kind warén. Dat is een gevolg van de huidi ge kleine gezinnen. Het bedrag, dat per kind per och tend betaald zal moeten worden is nog niet vast gesteld. Dat hangt o.m. nog af van de reactie van 't gemeentebestuur waartoe de werkgroep zich om steun ge wend heeft.- Teneinde aan speel materiaal en ander benodigdhe den voor de peuterspeelzaal te komen wordt zaterdag een huis-aan-huis-ophaalactie gehou den. Geldelijke bijdragen zijn uiteraard ook welkom. Het adres van de Werkgroep Peu- terspeel Nieuwveen it: Ambro- siolaan 3.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9