Kinderen en bejaarden erg kwetsbaar in verkeer *3 Zeven vrije dagen opnemen voor veertien dagen kerstvakantie Israël houdt bijna 3000 Arabieren vast Kinderrecht na 50 jaar naar een nieuw begin WEINIG VERZET - WEL ZORGEN - ROND UITBREIDING EEG Staking in Spanje «^DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT Actie Val op [TRECHT (ANP) Onder het motto „Val op in het ver- Ikeer" gaat Veilig Verkeer Nederland (VVN) de komende weken een campagne voeren, die gericht is op het kind en de bejaarde in het verkeer. Ook wordt tijdens de actie 'aandacht besteed aan het belang van een goede verllch- l van fiets en brommer. 1 nieren en bejaarden zijn de jmeest kwetsbare verkeersdeel- <3 lemers. Uit voorlopige cijfers is gebleken dat vorig jaar 1073 hinderen en bejaarden in "*het verkeer omkwamen. In de leeftijdscategorie tot 14 jaar vie- en er 449 slachtoffers, bij men- i en boven de 65 jaar was dit antal 624. Bijna eenderde van e kinderen en bejaarden die in 971 in het Nederlandse verkeer perden gedood was voetganger 375), een derde (377) fietser. een Engels onderzoek is ge ileken dat een donker geklede oetganger bij duisternis pas op en afstand van 25 töt 60 meter ezien wordt door een autorao- iüst, die met gedimd licht ijdt. Die afstand wordt 40 tot 00 meter als de voetganger ichte kleding draagt. N dringt er dan ook op aan in et donker en bij slecht zicht verdag een lichte jas, sjaal of loofddoek te dragen of bijvoor- leeld een opvallende tas mee te lemen. Oeganda iclitergebleven iAziaten naar kampen IPALA (AP) De Oegande- regering heeft gewaarschuwd t alle Aziaten, die na 1 no- mber nog in het land zullen |ijn, in militaire kampen ge- llaatst zullen worden. Het bezit van de Aziaten zal worden ge- COTvüskeerd. oorts is medegedeeld dat Am in reeds een bezoek aan een aan tal legerkampen had gebracht >m te bekijken of zij geschikt aren voor de internering van entueel achtergebleven Azia- -en „Open dag" Dow Chemical uzen (ANP) De directie het in Terneuzen gevestigde erikaanse chemische con- ,Dow Chemical" heeft de Open Dag" afgelast die aan- ankelijk op 30 september a.s. worden gehouden. De direc- vreest dat het bedrijf tijdens 1 open dag een doelwit zou nen zijn voor terroristische viteit. Zij wil de bezoekers deze open dag niet bloot- llen aan eveptuele bomaan- agen. Dow is men bijzonder waak- geworden na de aansla- en in München en Brussel. Er jii strenge veiligheidsmaatre- getroffen om ongewenste ;ekers buiten de poorten te ouden. ussisch op school STERDAM (ANP) Het Rus- h is een belangrijke taal en blijkt dat veel Nederlanders aar oog voor hebben. Wil Ne erland niet achterraken op het i wetenschap en interna- contacten dan zal het ch los moeten maken van het aditionele talenpatroon in het Herwijs en zich moeten instel- n op een groter aanbod van den. wordt geconcludeerd in een rochure van de Commissie eerplan Russisch, waarin ge- leit wordt voor invoering van et Russisch op de middelbare chool en waarin de resultaten orden gegeven die in het jaar 871—72 zijn behaald met het ussisch op een tweetal scho- VIGO (AFP) In de havenstad Vigo, in het noordwesten van Spanje zijn tienduizend arbei ders in staking gegaan. Het is personeel van de autofabriek Ci troen Hispania, drie scheeps werven, een naaimachinefabriek en enkele kleine ondernemingen. Het conflict is uitgebroken bij Ci troen naar aanleiding van het ontslag van vijf werknemers. In de andere bedrijven staakt men uit solidariteit. Bij schermutse lingen met de politie zijn enkele stakers aangehouden. Door stroom gedood BUTTER W ORTH (AP) Vier personen ziijn de een na de an der geëlektrokuteerd in het stadje Butterworth in het noor den van Maleisië. Het ongeluk gébeurte toen een straatverlich tingskabel, die tijdens een re genbui was afgebroken op straat viel. Alle weekbladen slaan minder of meer indringende terugblikken op München. Ook zijn ze nagenoeg unaniem in hun aandacht voor het bestuursconflict in de stad Gro ningen en voor de resultaten van het congres over drugs en alcohol in Amsterdam. Haagse Post De Haagse Post reageert vinnig op KLM-plannen voor een Mar kerwaard-luchthaven, die onthuld worden. „De eerste indruk is: Te gek. De houders van het erfdeel van De Uiver lopen met oogklep pen die men zelfs bij de Stichting Weg en het ministerie van Econo mische Zaken niet meer in die orde van grootte vindt. Bij de KLM hebben ze blijkbaar nooit gehoord van de eindigheid van de ruimte". .Eveneens in het blad een niet ge publiceerd rapport van het Reac torcentrum Nederland. We zullen in het jaar 2000 maar liefst 2837 kubieke meter hoog actief afval produceren. „Hoe we dat levens gevaarlijke spul moeten opslaan, weet nog niemand". Jules van Neerven, de gedroste sterke man van het te koop zijnde Limburgs Dagblad, mijmert na: „Ik heb altijd gezegd: Niet tu toyeren. Ik blijf meneer. De Lim burgers zijn zo: Geef je ze een pink, dan pakken ze je hele lijf- Dan kom je in de sfeer van vriendjespolitiek, zo van „mijn vriend Jules zegtDat geeft moeilijkheden voor een journalist, voor een hoofdredacteur". Uit politiek Nederland meldt het blad: „Het departement van De fensie is nu zo lek, dat het in Den Haag een publiek geheim is, dat de minister Hans de Koster op voet van oorlog leeft met zijn AR - staatssecretaris Adriaan van Es. Dat kan ook politieke gevolgen hebben". Voorts het afscheid van de M. M. S. („het vak nuttige handwerken is vervangen door textiele werk vormen") en van Sweet Sixteen plus een lezenswaardig interview met Andrea Domburg, die zich heel gelukkig blijkt te voelen met Nd Q) de kleine rol van Truus in „Op hoop van zegen", bij Beppie Nooy. De Groene De Groene heeft een pagina schrijnende Informatie over Brazi lië, waaronder deze„Zelfs in Brazilië's meest welvarende stad, Sao Paulo, richt de ondervoeding ravages aan en vormt de doods oorzaak in bijna de helft van alle gevallen van kindersterfte. Brazi lië is tbc-recordhouder van het westelijk halfrond. Men schat dat bijna de helft van de bevolking besmet is. De ziekte heeft zich vo rig jaar naar schatting bij 130.000 mensen geopenbaard, van wie er 100.000 geen verzorging hebben gekregen"- Over het nieuwste voortbrengsel van de vaderlandse filmbodem juicht Charles Boost: „Kort sa mengevat: De Inbreker is precies de film die we op dit moment van stijgende, maar onzekere belang stelling voor het nationale produkt nodig hebben. Het niveau waarop de toekomstige golf van nieuwe produkties zich tenminste zal moeten bewegen, is hiermee aan gegeven". Elsevier In Elsevier speculeert de Antire volutionaire fractieleider Aantjes over het toekomstige kabinet en is hij lief voor Biesheuvel. „Zijn lijsttrekkerschap staat samenwer king met de PvdA niet in de weg". Bezorgd is het blad over onze voeding. „Wanneer de nieuwe verordening van het ministerie van Economische Zaken wordt aangenomen, zal voortaan geen melk waarin dierlijk door plant aardig vet is vervangen, meer gemaakt of verkocht mogen worden. Medici houden het hart letterlijk vast, want een dergelij ke verordening zou volgens hen niet minder dan een ramp beteke- naar de wintersport, maar „de touroperators rekenen erop, dat het aantal liefhebbers dit jaar nog groter zal zijn. Ze hebben in elk geval een belangrijk argument bij de hand: De wintervakantie hoeft dit jaar niet veel vakantiedagen te kosten. Kerstmis en Nieuwjaar vallen op maandag en dinsdag en hoeft men slechts zeven dagen op te nemen om veertien dagen naar de wintersport te kunnen gaan". Voorts een pleidooi voor peuter scholen voor driejarigen, een ana lyse van haat en nijd in de Her vormde Kerk, en de wederwaar digheden van de 1190 foliovellen die de nooit eerder uitgegeven, maar nu gepubliceerde eerste ro man van Simon Vestdijk „Kind tussen vier vrouwen" hebben be leefd. Vrij Nederland Vrij Nederland heeft een exclusief gesprek met de ontvoerde Phl- lips-directeur Jan van de Panne, die zakelijk vaststelt: „Al deel ik de doelstellingen van die kerels niet, respect voor hun organisatie heb ik". Wat er zoal omgaat in een gekidnapt mens?,,In mijn tent stond een plastic emmer. Om te plassen. Dat gaf wel eens moei lijkheden, want een van de bewa kers was een vrouw. Maar daar let je onder dergelijke omstandig heden minder op". En: „Ik had natuurlijk meteen door waar het die klanten om begonnen was. Mijn enige angst was dan ook, dat de politie zich met de zaak zou gaan bemoeien. Gebeurt dat, dan is het met je gebeurd". Het blad ziet voorts een afsplit sing binnen de C- H. U. als een reële mogelijkheid en vreest, dat de enige linkse perscombinatie in ons land (Volkskrant, Vrije Volk, Parool) uit elkaar zal springen, waarna Het Parool op zijn eentje de strijd tegen De Telegraaf moet voortzetten. Bobbie Fisher blijkt warempel in vloed te hebben gehad op Feyen- oord. Jansen, Hasll en zelfs Hap- pel bereiden zich onder meer op Ajax voor door te schaken. Maar de andere jongens, die het niet begrijpen, gooien er met lepels naar. Accent In Accent een bespiegeling over de komende miljardennota en de democratie, uitmondend in onder meer deze conclusie: „Het kabi net Biesheuvel heeft tot zover in haar economische politiek weinig blijk gegeven van een integrale aanpak op lange termijn. Het te rugdringen van de inflatie via het overheidsbudget, hetgeen dit kabi net beoogde, is onmogelijk: de po ging vloeit voort uit een gebrek kig en verouderd economisch in zicht van de betrokken minis ters". Joop Geesink mijmert over het to taalprogramma Kiosk, dat hij vanaf 1 oktober via de NOS iede re zondagmiddag op de buis gaat brengen en zeg „Ik kan gerust stellen, dat het publiek bij mij geen kans krijgt zich te verve len". Het idee voor de rubriek „Ken uw kuren" blijkt hij notabe- ne van Prins Bernhard gegapt te hebben. Een grote reportage tenslotte over HTS-ers die zich in de kou voelen staan en wel om de vol gende reden: „De HTS-er ziet zich zelf in toenemende mate een schaars produkt worden. De vraag overtreft het aanbod steeds meer". De Nieuwe Linie De Nieuwe Linie geeft dit hoofd redactionele commentaar op hel fusieverschijnsel in de krantenwe reld: „De regionale pers is een school sidderende en -of lokkende visjes in de paartijd. Er zijn een flink aantal partners op vrijers voeten". In een groot interview wordt Joop Wolff aan het woord gelaten, com munistisch Kamerlid en hoofdre- dakteur van De Waarheid. De kloof tussen de Russische en onze communistische partij blijkt dui delijk in deze uitspraak: „Het is voor ons een taak waar ook het anti-semitisme te bestrijden Maar daarom zijn wij nog geen'vrien den van Israël, want dat is een kapitalistische staat". Voorts is de Amsterdamse studen tenpastor Huub Oosterhuis aan het woord over zijn boek „Zien, soms even". Hij zegt: „Ik schrijf heel sterk uit het bewustzijn, dat Jezus als een soort reclametekst voor elk karretje wordt gespan nen. Tedereen die over Jezus spreekt, vertekent Hem ook". En tenslotte: „Geloven is door de fei ten heen zien, is de weg kiezen dwars tegen de bierkaai in, tus senbeide komen". Fors brood BRUSSEL (ANP) Bakker W. Blondeel, een eerzuchtig vak man uit St. Genesius Rode (even ten zuiden van Brussel), heeft een brood gebakken van 199,5 kilogram. Hij claimt daar mee het wereldrecord broodbak ken op zijn naam geplaatst te hebben. Een handelaar in vloerbedekking wilde op ludieke wijze de aandacht vestigen op de produkten die hij verkoopt. Hij gaf zijn auto een ta- pijtlaag in verschillende kleuren. Schoonspuiten is er nu niet meer bij, maar wel dagelijks het moeizaam hanteren van stoffer en blik. (Van onze correspondent) JERUZALEM Op 1 sep tember van dit jaar hield Israël 2706 Arabieren en Arabische sympathisanten gevangen wegens terroris tische daden. Hiervan zijn 2085 personen schuldig be vonden en veroordeeld, ter wijl 506 van hen nog in af wachting van hun proces zijn, en nog 115 ter be schikking van de regering Steekpenningen in Moskou MOSKOU (Reuter) Verscheide ne studenten en enkele functio narissen en docenten van de po lytechnische school in Moskou zijn tot dwangarbeid of gevan genisstraffen veroordeeld omdat ze met steekpenningen hebben gewerkt. Volgens het Russische dagblad Troed hebben 30 stu denten in totaal 58.000 roebel (230.000 gulden) aan steekpen ningen betaald om tot het insti tuut te worden toegelaten. Acties tegen kapers WASHINGTON (AFP) De juri dische subcommissie van de in ternationale organisatie van de burgerluchtvaart heeft in Wash ington een voorstel van Ne derland, Amerika, Canada en Engeland aangenomen om sanc ties te nemen tegen landen, die weigeren vliegtuigkapers uit te leveren of te vervolgen. zijn gesteld- Deze cijfers zijn gisteren in Jerusalem bekend'gemaakt. Na de tragedie in München en de luchtaanvallen op guerrilla-bases in Syrië en Libanon, begint Is raël nu met psychologische oor logvoering. Premier Golda Meir zei deze week dat „Israël de terroristische organisaties over al zal treffen waar we dat maar kunnen". Dit zette kennelijk de Israëlische kranten er toe aan, berichten te publiceren volgens welke Israël zich opmaakt om de guerrilla's met gelijke munt terug te beta len. Dit zou erop kunnen wijzen dat het Israëlische antwoord ook uit sabotagedaden zou be staan. Een militair gerechtshof in Lodd heeft gisteren een Israëlische Arabier ter dood veroordeeld. Mansour, een lid van het volks front voor de bevrijding van Palestina, werd schuldig bevon den aan het gooien van een handgranaat in een bus, waar door een aantal passagiers en schoolkinderen gewond werden. De zwaarte van dit vonnis moet gezien worden In het licht van de gebeurtenissen in München. Het is vrijwel zeker dat de re gering het doodvonnis zal om zetten in levenslange gevange nisstraf. Ir. De Niet weer voorzitter Eerste Kamer N HAA G (ANP) - Mr. M. de 'iet Gz. is opnieuw benoemd tot oorzitter van de Eerste Kn ier. Deze benoeming geldt oor de zitting, die op Prinsjes- ag aanvangt. 0EL (RTR) De Zuidko- eaanse havenstad Poesan rordt sings gisteren getroffen oor storm en wolkbreuken. Tot Osver is melding gemaakt van einstens 21 doden en 30 gewon- Acht mensen worden ver- en ongeveer drieduizend pulzen staan onder W2ter. [meeste slachtoffers vielen toen pn dam van een waterbekken f*t begaf. Ook door grondver- Fhuivingen zijn mensen om het pen gekomen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een kinderrechter zou eigenlijk niet ouder mogen zijn dan 50 of 55 jaar. Hij zou dan andere taken in de rechterlijke macht moeten krijgen. De kinderrechter zou in feite ook zeer sporadisch als strafrechter moeten optreden. Een door een minderjarige, beneden de 18 jaar, ge pleegd strafbaar feit is in een reeks van onaan gepaste gedragingen een momentopname bij een kind in nood, en het kan onrechtvaardig zijn om juist op dat moment de nadruk te leggen. En bij de strafoplegging zou dan slechts in het al leruiterste geval tot plaatsing in een tehuis beslo ten moeten worden. Hulp en recht aan het kind moeten hand in hand gaan, waarbij de hulp een zwaar accent zou moeten krijgen. Dit zijn enkele conclusies, die men kan opmaken uit de brochure „Vijftig jaar kinderrechter en on der toezicht stelling" van de Amsterdamse kin derrechter mr. S. Slagter. Deze brochure' en en kele andere uitvoerige documenten zijn de dis cussiestukken op het congres dat 31 oktober in Den Haag wordt gehouden over „Vijftig jaar kin derrecht." Die dag moet, aldus mr. Slagter gisteren in Den Haag op een voorbespreking van het congres, een kritische bezinning zijn op onze taak. „De mystieke sfeer rond het jeugdrecht moet verdwij nen, zonder dat geweld gedaan wordt aan de de licate situaties waarin kinderen in nood veelal verkeren." Tal van deskundigen rechters, groepsleiders, maatschappelijke werkers, voogden, leden van kinderbescherming, vrijwillige medewerkers zullen op 31 oktober in Den Haag in allerlei kriti sche beschouwingen zoeken naar wegen om het kinderrecht en de hulpverlening aan te passen. Daarbij zal zeker gezocht moeten worden naar zogenaamde alternatieve hulpverlening, die plaats vindt in de moderne maatschappij. Dit laatste is vermoedelijk de reden dat de Vereni ging van Verontruste Ouders geen preadviezen voor het congres heeft opgesteld, ondanks uitno diging van de voorbereidingscommissie. Volgens de gegevens in de brochure van mr. Slag- ter worden per jaar altijd nog zo'n kleine 4000 j kinderen civielrechtelijk, en ruim 400 strafrech telijk onder toezicht gesteld, waarvan bijna 1500 kinderen beneden tien jaar. „Onze onzekerheid mag geen reden zijn om de vraagstukken te ontlopen. Integendeel, de vele moderne jeugdverschijnselen vragen onze volle aandacht. Het verwijt van een te tolerante hou- Op de Coentunnelweg in Amsterdam kantelde gisteren een vrachtwagen met boomstammen, tengevolge van een klapband. Op de foto de zware stammen op het wegdek. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De Europese dinosaurus van 10 landen met 260 miljoen inwoners, die de met Denemarken, Ierland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk uitgebreide EEG straks gaat worden, zal nog zeer veel problemen hebben op te lossen. Daarover was men het gisteravond bij het Tweede Kamerdebat over het wetsontwerp tot goedkeu ring van de uitbreiding der Europese gemeenschappen roerend eens. Deze uitbreiding, die alleen bij uiterst links en rechts (PSP, CPN en de SGP) op verzet stuitte, werd niettemin toegejuicht. Eén van de oude doelstellingen van het Nederlands buitenlands beleid wordt erdoor verwezen- lijkt. ding, noch het verwijt 1 I De Britse zakenman Donald Steward bij zijn aankomst op de Londense luchthaven. Hij is Oeganda uitgewezen op pbeschuldlging van „eco- nomische sabotage en het schrijven van denigrerende brieven over president Amin". Met volle kracht moet men zich volgens de Kamer echter blijven inzetten voor een democratisch functioneren van deze Europese dinosaurus, die ook al geplaagd wordt door de zware ziekte van de inflatie, waartegen een geza menlijke bestrijding een eerste vereiste is. Vrijwel de gehele Kamer hamer de er op dat de Europese uit voerende zeggenschap niet mag groeien zonder parallelle uitbrei ding van de bevoegdheden van het Europese Parlement. Over dit laatste punt diende de socia list Vredeling een motie in. Deze door de vier regeringspartij en, D'66 en DS'70 medeonderte kende motie verlangt van de re gering bij de Europese topcon ferentie op 19 cn 20 oktober a.s. ruimere bevoegdheden voor het i Europees parlement als voor- I waarde te stellen voor verdere I voortgang op het gebied van de j economische en monetaire unie. i De regering dient ook haar ul- j terste best te doen om te komen tot vaststelling van een uiterste j datum voor rechtstreekse ver- j kiezingen van het Europees par lement. De Koster zet opvolger niet voor liet blok DEN HAAG - Minister De Kos- ter van Defensie heeft do vaste commissie voor Defensie uit de Tweede Kamer gisteren de stel- lige verzekering gegeven, dat op geen enkel gebied en In geen enkel opzicht beslissingen zijn genomen, die het beleid van zijn ambtsopvolger zouden kunnen doorkruisen. De commissie was bijeengekomen omdat enkele leden bang waren, dat de minister beslissingen zou nemen, in de prrsoneelssector en binnen het kader van het aanschaffingsbeleid, die voor lange tijd aard en samenstelling van de krijgsmacht zouden be palen. De minister heeft deze leden nu gerustgesteld.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9