Dolle boel bij jde kinderspelen Jeugdige prestaties met een prijzenregen beloond Jeugdhuis weer open Dominee Baart in parochieraad van Oegstgeest Leidato-voorzitter J. Wolf sla»: professionals jaloers op onze beurs 9» Wij willen geen eiland zijn Ot en Sien in de Vroolijcke Are Kindermode van Farber op show van Vlasveld 3FR D LUI-LUiKJUAUr 14 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGING 4-6 M ele van de bekroonde tekeningen. •LEIDEN Aan het Acade misch Ziekenhuis hebben de volgende verpleegkundigen het certificaat operatie-ver pleegkundige behaald: Zr. P. van Beem, Zr. C. C. P. den Hollander, Zr. A. L. Nanlo- hy. Zr. C. W. de Nie, Zr. M .H. Verhoeven. •LEIDEN De onlangs ge houden straatcollecte ten ■bate^van het Kon. Wilhelmi- nafonds voor de kankerbe- strijding heeft in Leiden ƒ21.195,59 opgebracht. ROELOFARENDSVEEN De LTV organiseert maan dagavond in het dorpshuis De Alkeburcht een grote brei- en modeshow. Er wordt van belangstellenden 1,50 ge vraagd als bijdrage in de on kosten. diabolo-spel is nog niet uit de tijd. Ome Joop Vervoorn introduceerde het weer op de Leidato-kinder Xifc - DEN De oude kinderspelen bben het weer niet erg mee- id. Zondag werd de jeugd al clubgebouw De Zeven- ng verwezen (waar ze zich 'perbest vermaakte met nota- nog een film erbij), en gis- ii fmiddag werd weer in De Ze- nsprong onder regie van de er J. Vervoorn een grootse ppening gehouden tijdens de !-prestaties bij het hoepe- i, tollen, steltlopen en diabo- De ongeveer 40 vliegers men zaterdagmiddag om uur op het terrein van de loordhal in de lucht te Gistermiddag stond er uwelijks een zuchtje wind. s week woensdag begonnen kinderen uit Noord aan de spelletjes en via de voorse- 1°Pl 'jgen. lectio kwamen er 75 in de fina les terecht. De vliegerenthou siasten waren er niet bij maar de overige 35 finalisten maakten er gistermiddag in De Zeven sprong een dolle verkleedpartij van. Het was er een herrie van jewelste. De jeugd was hele maal in haar element. "Ome Joop" Vervoorn bleef er onver stoorbaar onder als een geïnspi reerde regelaar, met het sigaar tje in de ene, de microfoon in de andere hand. Een enkele maal, als het te gek werd, zorg de hij voor een galmende uit schieter in het spreekijzer om de orde te herstellen. Vanaf de L.C.-dubbeldekker, die buiten stond opgesteld, was dat door de geluidsinstallatie tot in de omtrek te horen. Om 5 uur kwamen de Lidato-he- ren de prijzen uitreiken. Al dat heerlijks stond binnen op lange tafels te wachten. Het valt waarachtig niet mee, als je ge concentreerd moet tollen en te gelijk een zelfbouw-vliegtuig in het oog wil houden. Het enthou siasme was groot, de nieuwsgie righeid viel niet te bedwingen. De leiding bij deze geslaagde kinderspelen was voldaan over het feit, dat hier voor het eerst een aantal speeltuinen, clubhui zen en het wijkcomité van plan Noord gezamenlijk aan een eve nement hebben gewerkt. "Dit is een doorbraak, enorm belang rijk", vond men. "We gaan in de toekomst méér op dit gebied doen. De Leidato zijn we erg er kentelijk, dat we in de gelegen heid werdengesteld, de spelen op deze manier te brengen". HOOGMADE De straatcol lecte ten bate van het Kon. Wilhelminafonds heeft in Hoog made 357,27 opge bracht. Leiden Zaterdag houdt het Jeugdhuis, Breestraat 19, open huis en start daarmee tegelij kertijd het nieuw; seizoen in een vernieuwd pand. Na het of ficiële gedeelte (om elf uur), begint om twaalf uur een pro gramma van activiteiten waarin iedereen een plaats kan vinden: actief of passief, jong en oud. Tot de kleine uurtjes wordt er muziek gemaakt, draaien ver schillende sociëteiten, kan men crïatief bezig zijn en wordt er informatie gegeven via film en lesmateriaal. Niet alleen over het Jeugdhuis en zijn mogelijk heden, maar ook over andere, algemeen belangrijke zaken, zoals het club- en buurthuiswerk ln Nederland en de Derde We reld. Hiermee raken wij een kernpunt van de opzet van het huis. Openheid en veelzijdigheid. In de gerieflijke en doelmatig inge richte stafkamer (menig vor- mings- of jeugdcentrum zou ja loers zijn) vertellen Joke Jan sen en Ole Staalman daar iets over. Zij zijn beiden nog niet zo lang in dienst bij de stichting Jeugdhaven, de moeder van het jeugdhuis: Joke sinds februari en Ole vanaf 1 augustus. Tot nu toe hebben ze hun activiteiten e nplannen steeds moeten uit voeren en bedenken temidden van een grote bende. Want een klein half jaar wordt er nu al g timmerd, geverfd, geplakt en ingerichte in het monumentale Breestraatpand. Het resultaat is verrassend: een fijn samenspel tussen mollige tierlantijne-engel- tjes uit de tijd van Jan de Wit (Monumentenzorg) en strakke lijnen en heldere kleuren van nu. De outillago is om trots op te zijn: ruime keukens, bar, ste vig podium, installatie, veel verschillende ruimten, opberg- hokken en zelfs een binnen plaats met klimop, nu nog vol puin straks een zonnig plekje buiten, midden in het drukke centrum. Je vraagt je af hoe het mogelijk is van het beetje subsidie waarvan het jeugdwerk alles moet doen.. In de eerste plaats dank zij de medewerking van veel vrijwilli gers en van de architect, die rake adviezen gaf, uitgaande van de wensen van de gebrui kers en de eisen van het bud get. Bovendien draait de stich ting Jeu'gdhaven niet alleen op een rijksbijdrage, ook het gere formeerde kerkewerk draagt een muntje bij. Het Jr-ugdha- venwerk is oorspronkelijk ont staan uit het kerkelijk werk on der gereformeerde jongeren. Maar in de vijfentwintig jaar van zijn bestaan is de Jeugdha- ven een meer open verbinding naar de maatschappij geworden en iedjreen, ongeacht g loof of politiek is dan ook van harte welkom in het Jeugdhuis. ,,We willen geen eilandje zijn, we willen steeds binding met buiten hebben", herhalen Ole en Joke verschillende malen. Ook vinden zij het bijzonder belangrijk dat vrijwel alles mogelijk is in het huis. Groepen van diverse plui mage hebben dan ook onderdak gevonden voor hun verschillen de activiteiten. Sommige zijh bestaande Jeugdhuisgroepcn die eerst in het „Konvooi" (Boom- markt) en later in het huidige pand bezig waren. Andere zijn gastgroepen, die nu kind aan huis zijn. Ze bewaren hun eigen zelfstandigheid maar werken sa men en overleggen in de Huis raad. Uiteindelijk heeft de lei ding van het Jeugdhuis verant woordelijkheid voor alles wat er gebeurt. Zaterdag kan men het zien, horen en beleven. In het rode informatiefoldertje van het Jeugdhuis kan men het duide lijk lezen: de opzet, de achter grond (toch nog wel het Evan gelie centraal stellen) en de ac tiviteiten: soos Mirakel (voor alle Jongeren), soos tWentwcl (voor kamerbewoners), discus sie- en actiegroep?n voor ver schillende leeftijden in verschil lende stijlen, integratie met ge handicapten, expressieproject groep en Jeugddiensten. Een groot, veelzijdig en zwaar programma, een belangrijke op zet. Ole en Joke durven het „Omdat de mensen die hier ko men de vrijheid aan kunnen om dat het zo gegroeid is in de his torie van dit huls. Je bouwt ge woon door". LEIDEN Het Leidato-zonnetje is door het zenith heen. Ruim de helft van de elfde huishoudshow, die inmiddels is uitgegroeid tot Nederlands grootste najaarsbeurs, zit er weer op.Vanavond hoopt het tentoonstellingsbestuur de 40.000ste met muziek binnen te halen. Zo op weg naar het optimistische einde is het Leidato-comité doen de met tussenstandjes op te stellen. Het mocht er allemaal weer best zijn, zo redeneert men; de graadmeter van de tevredenheid 1 wordt nog even onder de toonbank gehouden. Maar voorzitter J. Wolfslag loopt er glimlachend bij. Af en toe wrijft hij lichtelijk in i z'n handen. We hebben al heel wat motto's zo van hem gehoord, de afgelopen dagen. Zijn nieuwste past helemaal in het kader van dit middenstandsfeest: „Leidato toont, Leidato loont". Misschien had hij daarmee de prijsuitreiking aan de bedrijvige jeugd op het oog (kinderspelen en voor een zeker percentage de Fasson knip- en plak- wedstrijd), maar zijn gedachten zullen ongetwijfeld iets met „de beurs" uitstaande hebben gehad. EGSTGEEST De parochie raad van de St. Wilübrord heeft zich gisteravond uitgesproken voor toelating van dominee drs. als lid van deze raad. Baart was voorgedragen de Werkgroep Oegstgeest- Voor stemden de heren Basten, Boomen, Gies- kapelaan Poelma en mevr. alsmede een vertegen van Endegeest. Te- stemden de dames Vogels, vaifcusée en de heren Koppers Driessen. bestuur van de parochieraad t>,;i overigens verjongen, drs. Oltheten is de volgende ver- hamer te overhan- aan een nieuwe voorzitter, niet al te lange tijd zal ge worden met de actie Kom de brug. Voor het inza van de bijdragen vraagt de 120 medewer kers). In de detailwereld werkt men graag, vanwege het effect op de consument, met slaande argu menten. Zo is deze hele elfde Leidato een aaneenschakeling van „momenten". Je had er het feestelijke begin, de openings score van de vrijdagavond, het toeleven naar het eerste tiendui zendtal, de pakjesavond voor de dertigduizendste, een finale hier, een prijsuitreiking daar en ga zo maar door. Als er toe vallig in de keten van mijlpalen en hoogtepunten een hiaat dreigt, zorgt het stuurmansteam van de expositie wel even voor fanfare, die de hele zaak weer eens oppept. „We hebben ook dit jaar weer heel wat geleerd", zegt de heer Wolfslag bespiegelend. „Om een variant op een bekend gezegde te gebruiken: voor elke oplos sing hebben we een nieuw pro bleem. Doorgaans wordt het se cretariaat daarmee opgeknapt. Daar weten ze wel weg mee- Om één uur 's middags gaat de beurs open, maar ons bureau is om negen uur al bezet en men zit geen ogenblik stil. De op bouw en realisatie van de Lei dato is een soort - vak van ons geworden. We blijven gewoon fietsen-, platen- en fotoboeren, maar met elkaar maken we een verzorgde tentoonstelling die professionele mensen op dit ge bied jaloers maakt. Alles klaren we met ons zessen in het comi té. We werken er een jaar aan en hebben er nog lol in ook". Gistermiddag werd op het ten toonstellingssecretariaat een feestje gebouwd voor de win- naartjes van de Fasson plak- wedstrijd. Er was koffie voor de begeleidende ouders en prik voor de prijzenjagertjes. Uit de door Fasson Leiden bijna 3000 uitgereikte pakketten met plak- plastic en plakpapier kwamen 204 inzendingen van collages en dergelijke over een vrij onder werp binnen. Public relations- man Vogels van Fasson vertel de er het een en ander van. Ie der kind is danig bezig geweest, Van crèches, kleuterscholen en jeugdkampen kwamen ook ver zoeken om pakketten. Fasson gaat nu een heleboel van dit materiaal naar jeugdgroepen sturen, waar men er een goede weg voor weet. Misschien wordt het volgend jaar weer zo'n pak ketten-evenement op touw gezet, Alle prijswinnaars in de drie leef tijdsgroepen komen uit Leiden en Oegstgeest. Een inventief volkje is het daar. Op de Leida to zijn alle 204 inzendingen op gehangen. Er staat ook werk van inzendertjes die buiten de collagewedstrijd bleven, maar toch iets bijzonders leverden. Zo is er de Fason-vestiging karton met bijgaande „werkte keningen". Voor deze outsiders ieder werd een boekenbon be schikbaar gesteld. De collages zijn vaak bijzonder aardig uit gevallen, originele non-figuratie ve fantasieën of zomaar grappi ge alledaagse voorvallen uit beeldend. De „spelen" van München en de vakantie bleken nog niet vergeten te zijn In de drie leeftijdsgroepen waren prachtige prijzen te verdienen: bouwdozen, plastic tafeltje met stoelen, puzzels, toy-dozen, een weefgetouw en zowaar toffe transistors. Kleine Wendy Mon- tanus uit de eerste groep was helemaal confuus van haar eer ste prijs; ze durfde amper door haar vingertjes naar het moois te kijken. Er waren rolschaat sen die geruild moesten worden. Maar iedereen ging tevreden naar huis. De uitslagen in de verschillende categorieën waren als volgt: 4 t/m 6 jaar 1. Wendy Monta- nus, Kapteinstraat 35; 2. Marion Werkhoven, Pelikaanstraat 15; 3. Wilco van Eugen, Nieuwe Waardstraat 6; 4. Jan Jaap Luyt, Leidens Hofje 4; 5. Sven Ole Warnaar, Boerhaavelaan 66. 7 t/m 10 jaar 1. T. Douwes, Granaathof 6; 2. P. Bouter, Frankenburg 5, Valkenburg; 3. Chris van As, Hoflaan 269; 4. Paul Bekooi, Brahmslaan 203; j 5. Maarten Cramer, Hoge Rijn- j dijk 24. 11 jaar en ouder 1. Hettie Len- sen, Bernhardstraat 51; 2. Ineke Harland, Os en Paardenlaan 23; 3. Kees Jan Bodijn, Verdi- straat 97; 4. Jettie Darthaus, Homeruslaan 11; 5. Nannette Neuwahl, 4e Binnenvestgracht LEIDEN Vanmorgen werd met vrolijk peutergetoeter en Jan Huigen in de Ton de peuter speelzaal „Ot en Sien" in het clubhuis „Inde vrolijcke Arke", Pieterskerkchoorsteeg 15, ge opend. Van maandag tot en met vrijdag kunnen daar vanaf half tien kleintjes van twee tot vier jaar spelen. Tussen de middag is er een pauze van twaalf tot half twee, met de mogelijkheid om de kinderen op te halen of te brengen. De crèche wordt geleid door drie beroepskrachten: Minnie Dron- kers, Leny Louwerse en Hen- riëtte Okma. Bij de opzet is er zoveel mogelijk naar gestreefd de ouders bij het wel en wee van ,,Ot en Sien" te betrekken. Dat heeft tot leuke resultaten geleid. Niet alleen zullen de va ders of moeders een halve dag per week helpen oppassen, ook de inrichting en aankleding van de zaal is met behulp van de ouders tot stand gekomen. Zij hebben veel vrije vakantie-uren besteed aan verven, verhuizen en timmerwerk. Een heuse zelf gemaakte glijbaan en zandbak zijn in het lokaal aangebracht, er is een overvloed aan fijn speelgoed en ruimte om te sla pen, eten en een wasgelegen heid. Ook de grote binnenplaats krijgt nog een beurt. Verder be palen de ouders het beleid mee in de vergaderingen die zoveel mogelijk bij één van hen thuis worden gehouden om het onder ling contact t« bevorderen. De kosten voor de crèche zijn op het ogenblik bepaald naar draagkracht (tussen een gulden en ƒ3,50 per halve dag). Moch ten deze te hoog of te laag blij ken, dan zal er in overleg aan gesleuteld worden. Eigenlijk is „Ot en Sien" in juj reeds gestart, en wel in het gt bouw van Release aan de Niet we Rijn. De ruimte daar blea echter niet zo geschikt voor sp< lende peuters. Dankbaar maal te men dan ook van de mog< Jijkheid gebruik een zaal in h< clubhuis in de Pieterskerkchooi steeg in te richten. Daarbi snijdt het mes aan twee kanten Het clubhuis zelf had namelijl allang een speelzaal willen oi ganiseren, maar het ontbral aan de nodige geldmiddelen ei bevoegde krachten. j*Ju „Ot el Sien" nog meer in de binnen stad is gelegen, hopen de lei ding van crèche en clubhuis dal juist de ouders uit dat oud< stadsdeel (waar toch zo weinij veilige speelruimte is) hun kin deren naar de speelzaal bren gen. 36. Guitige kindertjes showden hun eigen mode. LEIDEN Hoeveel goede moe ders gaan vaak niet voor een nieuw kledingstuk voor zichzelf de deur uit en komen dan thuis met iets leuks voor dochter- of zoonlief? Reden temeer om het idee van de firma Vlasveld. Doezastraat 18 het initiatief voor Leiden en omgeving te ne men om een kindershow op touw te zetten, toe te juichen. Gisteravond werd in Nieuw Minvera voor groot èn klein pu bliek de specifieke wintercollec tie '72—'73 van de succesvolle mode-ontwerpster Barbara Far ber, voor de jeugd van 3 tot 13 jaar. getoond. Deze collectie is reeds in 125 zaken in ons land verkrijgbaar en bovendien nog in Frankrijk, Duitsland, België en Zwitserland. De materialen zijn van topkwali teiten en bestand tegen weer en wind. tegen wasmachine en cen trifuge. Kleine modemeisjes en -mannetjes, met originele speel goedjes van de firma Van Brus sel. Haarlemmerstraat, lieten gedurende een uur op hartvero- verende wijze u-arme jasjes zien van wollen duffel of wollen Borg, waarvan ook een model met afritsbaar onderpand zo doende vallen jack en rok af zonderlijk te combineren in leklter felle kleuren zoals rood en zwart. Van nuëdine was een groen broekpak, waarvan het jasje een uitneembare ruitvoe- rlng had. Nog een greep uit de collectie: een cognackleurig rib-broekpak, de anorak met ca puchon en grote kangoeroe-zak van voren. Over een Delana-trul in kleurig streepdessin en een B. F.-rokje met spijkergarnering (zoals altijd voorzien van de be kende zilveren B.F. spijkerro zetten) werd een groen-oranfe geruit wollen fasje gedragen met capuchon en houtje-touw tje-sluiting. De jeugdige kijker tjes werden tenslotte verrast met fluitje en balonnetje en de minder jeugdige met een bloem.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3