KRO zet serie films in tegen Peyton Place Brandpunt ook op zondag Uitbundig feest in bungalow van Carel Enkelaar Jeanne Moreau als koel kamermeisje TERUGBLIK LEIDSE COURANT i DONDERDAG 14 SEPTEMBER In de serie films van de Spaanse regisseur Luis Bunuel vanavond „Het dagboek van een kamer meisje" uit 1964. Deze roman van de Franse auteur en anarchist Octave Mirbeau deed rond de eeuwwisseling nogal wat stof op waaien en werd in 1946 al eens verfilmd door Jean Renoir met Paulette Goddard in de hoofdrol en Francis Lederer als de knecht Joseph. Bunuel geeft een geheel eigen in terpretatie. Hij verplaatst de tijd van handeling naar de jaren twin tig en concentreert zich op de be levenissen van het kamermeisje Cèlestine op het landgoed in Nor- mandië. De knecht Joseph, bij Octave Mirbeau al een sluwe sa dist, wordt voor Bunuel de beli chaming van al het kwaad in de wereld, een trouw volgeling van Chiappe, die in de jaren twintig als ultra-rechtse leider Bunuel's film „L'age d'or" liet verbieden. De koele, zelfverzekerde Cèlestine Jeanne Moreau in een voor haar ideale rol weet hem te verleiden om zijn wandaden te be kennen, möèr zegt de cynische Bunuel aan het slot. het kwaad wordt in onze maatschappij lang niet altijd voldoende gestraft. „Het dagboek van een kamer meisje" geeft Bunuel weer ampe le gelegenheid om een keihard en onbarmhartig beeld te schetsen van het plattelandsleven in Frankrijk gedurende de jaren twintig en de afwijkingen van de zogenaamde betere stand. De landjonker is een fetisjist, die da messchoentjes verzamelt, zijn zoon ronduit een erotomaan, maar de grote booswicht is toch wel de knecht die niets menselijks meer heeft. Cèlestine alias Jeanne zeilt koelbloedig tussen al deze klippen door en blijft, ondanks alle intriges rondom haar, zich zelf. Nederland II 20.50 uur. Liefde op z'n Amerikaans Het eerste verhaal van vanavond gaat over Andy en Louise, die al tien jaar met elkaar corresponde ren en elkaar nu eindelijk zullen ontmoeten. Het tweede verhaal Liefde en de kampioen gaat over Marley Johnson, die als hij de man, die zijn vrouw beledigde, ren afstraffing wil eaan geven, lot zijn schrik ontdekt, dat deze ren bekend bokskamnioen is. Ilederland I 20.50 uur. Hou 't scherm in het oog zo erg bevriende ambassadeur. Op de lijst staan de namen van geheime agenten. In verschillende vermommingen tracht hij in de ambassade door te dringen, maar overal stuit hij op de spiedende ogen van tv-camera's. Ned. I 21.15 uur. Concertina Pim Jacobs ontvangt vanavond een groot aantal gasten onder wie Marilyn Tyler, de pianist Louis van Dijk en Olaf Viruly, violist Herman Krebbers, Lenny Kuhr, Willy Alberti. de tenor Wil ly Caron en de sopraan Marjan Lambriks, die een jaar geleden de prijs van de stad Salzburg kreeg voor de beste jonge operazange res. Onlangs tekende zij een langdurig contract bij de Weense Volksopera. Ned. I 22.05 uur. Boekenlijst Een programma over de negentig miljoen boeken die ook dit jaar weer door de schoolgaande jeugd moesten worden aangeschaft. Ned. II 19.35 uur. Drie getuigen van de oorlog Gesprekken met Daniel Ellsberg die in het nieuws kwam door zijn aandeel in de publikatie van de Pentagon papers. Ned. II 20.21 uur. De dief van Washington De filmster Anna Magnani van wie een aantal films is opgenomen het winterprogram van de KRO sêkêêêêkêêêêêsêêêêu be TROS herhaalt de aflevering Een allerhartelijkste ontvangst. Alexander Mundy krijgt opdracht Dm een lijst te stelen bij een niet Jeanne Moreau i de film Het dagboek van een kamermeisje Vluchtelingengesprekken, gisteren bij VARA-t.v., was een erg lange uitzending. De tekst was van Bertolt Brecht, een bij vlagen briljante tekst, eigenlijk een aaneenschakeling van diep-door- dachte aforismen. Die brille hield overigens niet in dat er dramatisch veel te bele ven viel. Er was geen handeling, alleen maar praten. De twee pratende acteurs Cor van Rijn en Ton Lensink deden het voortreffelijk, maar ze vermoch ten er geen uitzending van te maken die je op het puntje van je stoel uitzit Eerlijk gezegd waren we blij dat we ruim halverwege moesten overstappen naar de NCRV, waar de finale werd geboden van Spel zonder grenzen. Achteraf bekoelde die blijheid. De finale was in Zwitserse handen gelegd. In Lausanne maakte men een programma waarbij er laiillBigBlilffiMSMIM TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I 18.45 uur Brigadier dog 18.55 uur Journaal TROS 19.05 uur Calimero 19.10 uur Op losse groeve® 20.00 uur Journaal 20.21 uur The protectors 20.50 uur Liefde op z'n A kaans #21.15 uur De dief van Wa^ NEDERLAND II 0 18.45 uur Brigadier dog 0 18.55 uur Journaal VPRO 19.05 uur Popeye 19.12 uur De weduwe van| 19.35 uur Boekenlijst J 20.00 uur Journaal 20.21 uur Drie getuigen i oorlog 20.50 uur Dagboek van mermeisje (filJ 22.25 uur Journaal MORGEN NEDERLAND I 10.45 uur Schoolradio 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal EO 19.05 uur Aardrijkskunde 1 het heilige land I 19.20 uur Alternatieve vakf 19.35 uur Nader bekeken 20.00 uur Journaal VARA 20.21 uur Achter het nieu«T 20.40 uur Commissaris Mal— 22.00 uur Van onderen 23.00 uur Journaal NEDERLAND II 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal NCRV 119.05 uur De flaxton-'boys 19.29 uur De vrouw in het 20.00 uur Journaal 20.21 uur Mensen, mensen, sen 21.20 uur A/D. 1917 22.05 uur Aander nieuws 22.20 uur Journaal RADIO HEDEN Wereldpanorama. 18.50 (S) T voor muziek in vrije tijd: burgs Kamerkoor. 19.20 (S) i 18.00 Nws. om 18.11 Radlojo ■n om IS.20 Ultz. V.d. PvdA. Si Amateurs musiceren: 1 19.25 Gesproken 18.00 Nws. 18.05 Voor de soli 18.28 Paardesportberlchten. Wegwijs wezen. 18.45 Sport™ ne. 18.55 Taalwenken. 18.57 Al mentsmuzlek. 19.00 Nws en at leiten. 19.30 Lichte muziek. Oratorium van Mendelssohn. Israëlische godsdienstige ultzei 22.00-22.20 Nws en De Zeveni sten.) 23.00 Blues en Soul. 23.4| MORGEN Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De KRO-televisie gaat het komend seizoen op de maandagavonden via Nederland 11 rechtstreeks concurreren met de AVRO, die dan op het andere net o.m. de wekelijkse Peyton Place afleveringen uitzendt. De concurrentie wordt gevoerd met behulp van filmseries, opgehangen aan bepaalde filmsterren. Begonnen wordt met Spencer Tracy, van wie Fury, Het zevende kruis. De vader van de bruid, Om vier uur breekt de hel los, Jongensstad, Pat and Mike en Raad eens wie er vanavond komt eten? worden vertoond. De KRO meent gerechtigd te zijn tot deze concurrentie, omdat de AVRO-televisie vorig seizoen tegenover de familie Ashton-serie ook een andere amusementsserie. De versierders, zette. De serie rond Spencer Tracy wordt gevolgd door een filmpakket rond sir Alec Guiness. Magnani Naast de maandagavond-cclus zal de KRO-televisie ook op de zater dagavond een filmcyclus uitzenden. Het betreft hier vier hoofdfilms van de beroemde filmster Anna Magnani, te weten: Rome 1870, De zangeres. Een ontmoeting en De automobiel. De filmserie zal worden afgewisseld me: eigen theaterprodukties van de KRO-televisie. In navolging van Duitsland heeft de KRO besloten een aantal theaterstukken van professionele toneelgezelschappen in het theater zelf te filmen. Hierover voert de KRO momenteel overleg met diverse toneelgezelschappen. Toneel wordt dit seizoen toch met een hoofdletter geschreven, getuige het feit, dat men op de donderdag avond gaat proberen de aloude traditie van tv-spelen te herstellen. Daartoe heeft men acht dramatische produkties op het repertoire ge nomen, waarvan nu al bekend zijn: Geef mij de schuld maar weer (met Ida Wasserman en Han Bentz van den Berg), Avondschool (regie Berend Boudewijn) en Vo:orlopig vonnis (een co-produktie van KRO en BRT). De tv-spelen zullen afhankelijk van hun lengte worden gevolgd door een niet nader bepaald concert. Citroentje In de sector amusement valt het komend seizoen vooral het accent op de nieuwe serie Citroentje met suiker. De KRO stelf met nadruk, dat de serie geen vervolg is op Het schaep met de vijf poten. Er wordt uit sluitend gebruik gemaakt van dezelfde cast en dezelfde auteur. Adèle Bloemendaal doet in de eerste aflevering zeker niet meer. Voor de vrouwenrollen heeft men gastactrices. Verder staan op het KRO-programma de Wim Sonnevldshiw (nieuw jaarsdag); twee shows rond Liesbeth List; Marijke, een tv-spel naar het gelijknamige boek van Cissy van Marxveldt; Ramses zonder ba gage (programma naar aanleiding van zijn voorlaatste l.p.)Johnny en Rijk (ditmaal in nauwe samenwerking met Douglas Squires); Mik, Piste, Wereldcircus, Daktari, Familie Ashton, Voor een briefkaart op de eerste rang (voortaan zaterdags) en Alias Smith and Jones (de nieuwe lias zal in de loop van het seizoen op de proppen komen). De veelbesproken Berend Boudewijn-quiz zal ook het nieuwe seizoen gehandhaafd blijven. Echter met deze verandering, dat ook de kijker thuis in de gelegenheid zal worden gesteld aan de quiz mee te doen met name in het Gulden Schot, waardoor een groot gedeelte van de (ongegronde) jaloezie binnen de Nederlandse huiskamers zal worden weggenomen. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Brandpunt blijft het komend winterseizoen binnen de riilversumse grenzen. De regionale aanpak van vorig seizoen heeft toch niet de gewenste response bij het publiek opgeleverd. Nieuw voor Brandpunt is ook, dat deze actualiteitenrubriek voortaan op de vaste zondagavond (eenmaal per vier weken) zal worden uitge zonden. Daarmee komt de KRO tegemoet aan een lang verbeide kij- kerswens om actualiteit op de zondagavond. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat Brandpunt op die zondagavond voor een groot ge deelte gewijd zal zijn aan sportieve zaken, die niet in Studio Sport van de NOS aan bod komen. Gamma, een populair wetenschappelijke rubriek, zal eenmaal per vier weken op de maandagavond worden uitgezonden. Men neemt hiervoor een aantal programma's uit de BBC-serie Horizon over. Te vens zal Gamma deelnemen aan het BBC-project Life game, een twee uur durend programma over de mens als biologisch verschijnsel. In de sector informatie presenteert de KRO ook een serie van zes programma's rond De mens in de gezondheidszorg. Hierin zullen za ken aan de orde komen als de invloed van de belasting- en premiebe taler op de gezondheidszorg, de toegankelijkheid van de medische we reld voor het begrip inspraak, organisatievorm van de ziekenhuizen, nieuwe vormen van samenwerking in de gezondheidszorg, de verhou ding arts-patiënt, verpleegkundige-patiënt etcetera. Verder brengt de KRO het komend seizoen een serie gedramatiseerde verhalen over het Daenslsme (een christelijke volkspartij aan het be gin van deze eeuw) onder de titel Pleter Daens. En voorts Kom over de brug, een fjroject in samenwerking met NCRV en IKOR over de ontwikkelingshulp; Interview waarin Ad Langebent op de donder dagavond praat met Nederlanders die op dat moment in de belang stelling staan; Studio vrij voor doe-het-zelvers; Achtergronden van de bijbel (visuele informatie over wat in de bijbel staat in samenwerking met de NCRV) en Lieve hemel (korte documentaires met als uit gangspunt katechetische informatie). De KRO heeft in de sector Informatie nog in voorbereiding een pro gramma over de sfeer bij de mariniers, een tweetal documentaires over Amerika naar aanleiding van de presidentsverkiezingen: een do cumentaire over Zuid-Soedan; een programma over het werk van de Dominicanen in Porto Rico; een documentaire over de schepper van Olie B. Bommel, Maarten Toonder, een documentaire over de vervui ling van de Noordzee; een programma over het verdwijnen van de kluut in het Dollargebied en een programma ter kennismaking met de Joodse essayist op het gebied van de buitenlandse politiek, M. S. Arnoni. Jnhnnv Hoes OO mt" gemeend Johnny Hoes In jonniiy UfJ plaats van uitzendingen overdag Hilx/csrciim 3 in de avondureil in het KRO-pro- niiverïum gramma te moeten onderbrengen. A* IfDfï Met nadruk wijst de KRO er nog VOD üG eens op, dat Johnny Hoes zijn (Van onze radio- en tv-redactie) programma uitsluitend presen- teert. De platenkeus wordt ver- HILVERSUM In het kader van zorgd door Victor Konselman. de door de NOS voorgeschreven Nieuw op Hilversum 3 is het pro- zenderkleuring brengt de KRO-ra- gramma Andere muziek, waarin dio het komend seizoen via HU- aaadacht wordt besteed aan het versum uitsluitend culturele pro- betere repertoire, gramma's, via Hilversum fami- krq's springplank, waarin aanko- liale programma's en via Hilver- mend mluikaa| ta]ent zich kan sum 3 uitzendingen met een over- presenteren, wordt in het nieuwe wegend popkarakter. seizoen voortgezet en wel op de Wat betreft dat popkarakter heeft vrijdagavond via Hilversum 1. ■■IftPfiiElllktift1 IIWli1 ll'l1] Ml fr|lllliH'li (Van onze correspondent) BUURSE De heftigste discussies in de Haaksbergse ge meenteraad twee weken geleden hebben meer dan 300 geno digden er niet Van kunnen weerhouden het door Ihet NOS- programmahoofd Carel Enkelaar aangeboden feest ter gele genheid van de „officiële opening" van zijn tweede woning in Buurse, uitbundig te vieren. Onder de gasten waren vele „naobers" en andere Buursenaren. De tegenover het riante zomerverblijf van de heer Enkelaar wonende landbouwer Wissmk had zijn boerderij en erf beschikbaar gesteld voor het feest. Zoals wij verleden week al schreven kreeg de heer Enkelaar moeilijk heden met de gemeenteraad, omdat hij toestemming had om een af gebrand zomerhuisje te herbouwen en niet om er een riante bungalow voor in de plaats te zetten. Gesuggereerd werd dat de bungalow van Carel Enkelaar niet aan de voorschriften zou voldoen. Termen als ..gelegenheidspolitiek" en „met twee maten gemeten" werden in de dagelijkse gesprekken gehoord. Burgemeester Stadhouders van Haaksbergen beloofde de raad te zul len uitzoeken hoe de gang van zaken precies was geweest. In elk ge val zou men bij de bouw de toegestane tien procent uitbreiding bij herbouw hebben^overschreden met dertiende meter. Carel Enkelaar oud-Enschedeër en nog met hart en ziel verknocht aan Twente, kon er alleen maar om lachen: ,,Als het huis inderdaad zo'n paar centi meters te groot is, dan stel ik dat deel graag beschikbaar aan de ge meente," zei hij. De knipsels uit de dagbladen had hij op een bord geplakt en aan zijn huis gehangen, zodat ook de nog niet „geïnformeerde" bezoekers er van konden genieten. Daarbij was ook een schrijven van een groep Buurser naobers, die het voor de NOS-man opnamen, Naoberplicht? Hoe dan ook.... het huis werd vakkundig natgemaakt. Noeste feest vierders die ze zijn, hielden Carel en zijn vrienden de stemming er weer goed in. Van twaalf tot twaalf duurde het programma, dat on der meer klootschieten, vogelschieten en dansen met muziek van een boerenkapel omvatten. En nu maar afwachten hoe het verder afloopt in de gemeenteraad. Tot oktober kan de heer Enkelaar met zijn gezin genieten van zijn toch wel voor permanente bewoning geschikt gemaakte grote bunga low. Tot oktober, want alleen van I april tot 1 oktober mag men er ook 's nachts verblijven.... nauwelijks rekening mee werd gehouden dat er zo'n honderd miljoen t.v.-kijkers waren aan gesloten. De spelopgaven betroffen een tien tal wijzen om op vervelende ma nier in het water te geraken. De opgaven waren soms onnodig hard, onbegrijpelijk humorloos (negen enge manieren om in het water te belanden) ze werden t.v.-technisch gezien, abominabel in beeld gebracht. Voor ons was het enige lichtpunt dat ons 'eigen' Venray het er erg goed af bracht. De Limburgers leken tot vlak voor het einde ze ker van de eerste plaats en ein digden tenslotte verdienstelijk in het zilver. Dat betekende een kleine pleister op de wonde van de uitzending die van een Olympische allure had kunnen zijn als de Zwitserse t.v. kwalijk organiserend niet zo sterk verstek had laten gaan. Op het andere net besteedde VARA's Achter het Nieuws veel aandacht aan 'n rapport van Am nesty International over marte lingen die in Brazilië worden toe gepast op politieke gevangenen. Pal achter AhN kwam Kenmerk. Die had als voornaamste onder werp hetzelfde rapport. Onze vraag: is de man die in Hil versum de coördinatie verzorgt tussen de zendgemachtigden nog bezig aan zijn zomerslaap of is hij al gedompeld in zijn winter slaap? Het antwoord zal wel zijn dat die coördinatieman alleen op papier bestaat. Dat men in Hil versum maar aan rommelt, dat men al rommelend geen be lang stelt in de tv.-consument.... Vg- nspro; 0 tr J. 15.03 De Hugo van Gelderen ppenii ö.m. de Nedftrlands'-" I. IC.00 Nws. IC.02-18 •nde dertig. (17.00 Nwi llltrSSEL 324 m (Xederlam 12.09 Nws., mededelingen i beursberichten. Scène uit de eerste aflevering van het Citroentje met van links naar rechts Lex Goudsmit, Leen Jonge, waard, Mieke Bos, die een gastrol heeft, en Piet Romer. Berend Boudewijn houdt zijn quiz, maar ditmaal kunnen ook de kijkers thuis fraaie prijzen verdienen

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2