Arabisch overleg zonder resultaat CcidócSouoant Edgar Vos ,ZOEMFIETS" TEGEN MILIEUVERVUILING Minister Zayyat naar Europa Haarscheurtjes in staartvlak Starfighters Kleedt vrouw ruim en gemakkelijk Prins Karei: ton aan proceskosten PERDAG 14 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT erluezingen in VS niet echtstreeks op de tv onze omroepcorrespondent. ÜRSUM De NOS en de hebben moeten afzien van gezamenlijk Amerikaans iezingsprogramma, dat in lacht van de presidentsver- pngen in de Ver. Staten van- jrussel zou worden uitgezon- Bij enkele grote Europese en blijkt tot nu toe onvol doende belangstelling hiervoor te bestaan, nu de uitslag van de verkiezingen al haast zeker lijkt. De meeste Europese landen had den wel belangstelling voor dit project, maar juist enkele grote landen (Engeland, Frankrijk en Italië) hebben hun mate van in teresse nog niet kunnen vast stellen. In het kader van dit project, dat bedoeld was als een experiment voor een nieuwe vorm van Eu- rovisie-samenwerking, zouden door de NOS en de BRT een groot aantal Europese autoritei ten op verschillend gebied voor dit programma worden uitgeno digd. •N HAAG (ANP) Bij een nauwkeurige technische inspectie s gebleken dat een aantal „Starfighters" van de Koninklijke Luchtmacht haarscheurtjes vertoont in de hoofdliggers van iet verticale staartvlak,. lewel zich, dankzij het tijdig constateren van het euvel, geen enkel ongeval heeft voorgedaan, heeft de luchtmachtleiding jesloten alle „Starfighters" met gescheurde staartvlakliggers eerst te voorzien van verbeterde onderdelen voordat die straaljagers weer de lucht in mogen. haarscheurtjes zijn vermoedelijk het gevolg van spanningen in het materiaal zoals die kunnen optreden bij het snel op- trekken uit duikvluchten, of bij het met grote snelheid maken van scherpe bochten. De scheurtjes zijn een variant van me taalmoeheid. oenaine van i-gevangenen LN.-Vietnam JON (AP) De Amerikaanse im een overeenkomst in en de vrijlating van de terikaanse krijgsgevangenen te dwingen door de aanhou- iSEL (Reuter) Prins Karei, van koning pold van België bijna 100.000 den betalen als i van een pro- waarin zijn irmalig zakelijk 'iseur ervan rd vrijgesproken ii te hebben op- icht. ekende Belgische financier Olivier Al- lard was ervan be schuldigd dat hij de prins van het groot ste deel van zijn fortuin had beroofd. Hij zou landgoede ren, juwelen en an der eigendom van Prins Karei hebben verkocht, waarmee een bedrag van veertien miljoen ge moeid zou zijn. Je rechtbank in Brussel bepaalde dat beschuldigingen die betrekking had den op data voor 1964 nu niet meer konden worden be handeld, terwijl be schuldigingen inza ke fraude na die tijd niet waren be wezen. dende bombardementen op Noord-Vietnam heeft geleid tot een belangrijke toename in het aantal krijgsgevangenen. Sedert de hervatting van de bom bardementen, nu meer dan vijf maanden geleden, worden in tótaal honderd man Amerikaans luchtmachtpersoneel in Noord- Vietnam vermist. Van 37 piloten werd bericht dat zij gevangen genomen werden, de anderen zijn waarschijnlijk gedood. i een leven vol liefde en zorg, is heden van ons heengegaan volle overgave aan Gods Wil, voorzien van het H. Sacrament er Zielen, mijn lieve man, onze zorgzame vader, schoonvader grootvader, JOHANNES HENDRICUS KARREMANS echtgenoot van Maria Helena de Groot i de leeftijd van 59 jaar. Sassenheim: M. H. KARREMANS-De Groot Voorhout: M. TH. H. HART-Karremans F. N. HART Marjan en niels Sassenheim: J. C. J. M. KARREMANS M. P. J. KARREMANS-van Rest JOHAN Haarlem: TH. A. M. ROOZEN-Karremans W. F. M. ROOZEN Sassenheim, 14 september 1972. Kagervoorde 410. Inze dierbare overledene ligt opgebaard in de aula van de St. Pancratiuskerk te Sassenheim. gezongen H. Mis van Requiem zal worden opgedragen in de Pancratiuskerk te Sassenheim op maandag 18 september a.s. 10.00 uur, waarna de crematie zal plaatshebben in het crema- „Ockenburgh'1 te Loosduinen. Aankomst 12.00 uur Avondwake zal worden gehouden op zondagavond 17 septem- te 19.00 uur in bovengenoemde parochiekerk, elegenheid tot condoleren zondagmiddag, 17 september, .00 tot 17.00 uur, Kagervoorde 410 la van de St. Pancratiuskerk. i de Avondwake in de J. H. KARREMANS ele jaren heeft hfj de belangen van onze vereniging als penning- r behartigd. Ün vele werk zal bij ons ln dankbare herinnering bljjven. Bestuur Sassenheimse IJsclub (Van onze mode-redactrice) AMSTERDAM „Dit seizoen een gemak kelijk en ruim silhouet, easy-to-wear, met accent op de Cardigan". Dit zijn de woor den waarmee Edgar Vos gisteren zijn couturecollectie te Amsterdam inleidde. Die gemakkelijke ruimte excelleert in twee groe pen van zijn modellen: nergens kunnen de korte paletots waarvan de zoom naar achter toe iets langer valt, wijder klokken, en nergens is de cir kel ronder dan in Edgars wijde rokken, hetzij in geplisseerde zijde en wollen crêpe, hetzij in gol vende tweed, flannel of Shetland. De cardigan, van huis uit een lang gebreid vest zonder kraag, heeft thans vele verschijningsvor men. Hier begeleidt hij correcte jurkjes, of hoort met bontmanchetten bij een zijden deux-pieces. Hij wordt zelfs een diner-japon van eerste orde, wanneer het breiwerk in kleurig zigzag-patroon met lurex is uitgevoerd. Bij een plooirok uit het zelfde tricot. Het begrip „cardigan" is dan ook even ruim te ne men als de omvang van rokken en toppertjes. Met het gebruik van compose-stoffen weet Edgar goed raad, nu eens zijn de materialen verschillend maar de dessins gelijk, dan weer omgekeerd. Het effect is in alle gevallen duur. Grijs flannel speelt hier een grdte rol in tailleurs, jurkjes en ensem bles met mantel, ook met een uitzonderlijk fraaie cape (een aparte hulde voor de zwarte, langharig wollen velours mantel met witte raglan mouwen). Talrijk zijn de chemisiers in zijde, in crêpe met kleine oranje en rode dessins op donker fond, met geplooide of geplisseerde korte, een en kele maal met lange rokken. Daar kun je nooit een miskoop aan hebben. Wij zien ze liever begeleid door een smal jasje, dan door de superwijde topper, die juist beter tot zijn recht komt over de pantalon of smalle rok. De huiselijke avondjaponnen nemen door hun ingetogenheid een in- drukwekkende plaats in. Het zijn lange overgooiers of chemisiers Wijde rokken zijn in bij Edgar Vos. Hier twee chemisiers van zwarte wollen crepe. Bij het model links is groene wollen crepe verwerkt, in het rechter model oranje en witte. met mouwen, uit vrij strenge wollen stoffen. Party-dresses uit zij den mousseline zijn daarentegen gefronst, gesmockt of bestrookt. Chic hangt er een zwarte met waaierplisse's aan een halstertje met grote revers! De show werd zoals steeds bijgewoond door vele bekende actrices een enkele acteur (Alexander Pola zou er best een aardig nummer over kunnen schrijven). Edgar Vos toonde op deze couture-show ook suède en leren modellen, door Vico exclusief voor hem gemaakt. Daarnaast confectie van eigen ateliers (op bestelling in elke gewenste kleur of maat vanaf 165) Tenslotte enkele voorjaarsensembles die hij ontwierp voor de confectie fabriek Stibbe. CAIRO (DPA) De minis ters van buitenlandse za ken van zeventien Arabi sche landen hebben op hun gisteren in Cairo geëindig de conferentie geen over eenstemming bereikt over de voorgenomen Arabische topconferentie- De secreta ris-generaal van de Arabi sche liga, Mahmoed Riad, rechtgevaardigde op een persconferentie het optre den van de Palestijnse ter roristen als een vrijheids strijd die moet worden vergeleken met de verzets beweging in het tijdens de Ttveede Wereldoorlog door de nazi's bezette Frankrijk. Al-Saikah, een kleine radikale Pa lestijnse guerrilla organisatie, heeft gedreigd op gewelddadige wijze de drie overlevende Ara bieren van het bloedbad in München te zullen bevrijden. Een woordvoerder van de orga nisatie die pleegt te opereren vanuit Syrië verklaarde tegen over een verslaggever van het Hamburgse weekblad Der Stern: wij zullen nu onze vrienden die in München gevangen zitten be vrijden. Het is nu de beurt van de Westduitse regering. Egypte heeft een brief van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken William Rogers ontvangen waarin deze zijn be zorgdheid over de golf van ter rorisme en kapingen uitspreekt. Rogers vraagt Egypte mee te eind te maken en akkoorden te- doen aan internationale inspan- ge kapingen mee te onderteke ningen om aan deze terreur een nen. De 24-jarige Giles Eccles (rehts) hoofdgetuige van het drama in een nacht club in Montreal waar 37 mensen om het leven kwa men, is voor het gerechte, lijk vooronderzoek ver schenen. Hij verklaarde dat hij zijn twee metgezel len nog steeds aansprake lijk stelt voor de ramp. De vader (links) van een van de omgekomen nacht clubbezoekers moest door de politie worden tegenge houden toen hij Eccles wil de aanvliegen en dreigde te doden. Van de programma"s moet regeerakkoord het nog niet hebben I>IJ de K.V.P. waarom niet bij de christen-democratische drie gezamenlijk? groeit de neiging om zich vóór het P.v.d.A- congres uit te spreken voor samenwerking met de progressieve drie. Ongetwijfeld mede om op die manier het socialistisch partijbestuur eei> steuntje in de rug te geven bij verzet tegen pogingen straks de anti-K.V.P.-motie in de bekende of in een nieuwe jas op het verkie zingstoneel te laten paraderen. We zijn het eens met degenen die vinden dat op dit punt de intentie belangrijker is dan programvergelijking. Want wie als eerste voor waarde bij de komende Kamerverkiezingen stelt „duidelijkheid voor de kiezer" heeft te erkennen, dat een goed regeerakkoord het niet zal moeten hebben van de programs in hun huidige vorm: èn het verkiezingsprogram van de progressieve drie èn dat der christen democratische partijen bieden hoogstens raw timmerhout. Hoc? IJEIDE programs zijn weer te vaak op details ingegaan en maken daardoor in de diepte niet waar, wat ze in de lengte pretende- i. Het christen-democratisch program is niet zo vaag als linkse critici nog vóór het goed gelezen te hebben al beweerden; het program van de P.v.d.A c.s. is weer behept met de kwaal dat wel duidelijk is wat men, eenmaal in het regeringszadel, graag zou willen doen, maar in de verste verste niet hos men dit dan financieel haalbaar wil maken. Ons standpunt is. dat wie op dit punt de kiezer in het vage laat, ook tegen de duidelijkheid zondigt. Want dc kiezer heeft het recht om als voorwaarde voor een bepaald beleid te stellen een duidelijk in zicht in de offers en de verdeling daarvan. Het kabinet Cals-Vonde- ling zou aan deze tekortkoming waarschijnlijk ook zonder „de nacht van Schmelzer" ten gronde zijn gegaan. Concreet EIDT de „intentie" tot nadere gesprekken, dan zal zeker op het punt van de financiering van op papier aantrekkelijke plannen concrete afspraken gemaakt moeten worden. Anders krijgt een eventueel afspraken gemaakt moeten worden. Anders krijgt een tot een crisis leiden kan. Ongeorganiseerden straks ook bintien de lijnen? en nieuw hoofdstuk is op komst in het verhaal over de vele ongeor ganiseerden die gratis profiteren van het werk dat vakbonden doen in het belang van alle werknemers. Dit gratis profiteren is in de ogen der vakbeweging parasiteren: zo erg is die kwaal dat in menig vakbond een minderheid van de werknemers moet opdraaien voor de kosten van werk dat voor allen wordt verricht. Tot nog toe heeft de vakbeweging langs een omweg geprobeerd aan haar trekken te komen; ze ging bij loononderhandelingen vragen om geld waarmee aan vakbondsleden extra-uitkeringen konden wor den gedaan. In menig bedrijfstak zijn de werkgevers onder druk zo'n „vakbondstientje" per werknemer gaan betalen; maar bijna overal werd geprobeerd de bestemming van dit geld te beperken tot algemeen vakbondswerk. Begrijpelijk, want de werkgevers vrezen zelf van betalingen die alleen maar voor georganiseerden gelden^ spanning bij de ongeorganiseerden op hun bedrijven. Nu hebben de werkgevers onverwacht de aanzet gegeven tot een nieuw hoofdstuk: ze hebben overleg met de vakcentrales voorgtv steld met als onderwerp: de mogelijkheid om ongeorganiseerden t« verplichten tot het betalen van een bijdrage in de kosten van hot vakbondswerk. De vakbeweging zegt geen „neen" tegen dit initia tief; geen wonder, want op die manier kan een einde komen aan de financiële nood van menig vakbond en misschien zelfs hier en daar 'de vakbondscontributies omlaag kunnen. Bij het komende gesprek over poging om straks ook do ongeorgani seerden „binnen de lijnen" te krijgen, zullen diverse juridische, tac tische en financiële knopen ontward moeten worden. Een deel van de werkgevers maakt nu al bezwaar tegen elke poging om ongeor ganiseerden te dwingen vakbondslid te worden. Vermoedelijk zullen anderzijds bepaalde vakbonden er weinig voor voelen afstand te doen van het „vakbondstientje" en dat is vanzelfsprekend wel de bedoeling van de werkgeversorganisaties. En dan zijn er ook nog stemmen in de vakbeweging die blijven beto gen dat feitelijk de ondernemers de kosten die de vakbeweging maakt voor het sociaal overleg, voor hun rekening moeten nemen, bijvoorbeeld in de vorm van een loonsomheffing, een nieuw soort sociale premie dus. maar te betalen door de werkgever. Daarom zou het gesprek over het nieuwe wcrkgcversvoorstel wel weer eens kunnen verzanden in een discussie die tot de bekende pat stelling leidt. Alleen praten over het nieuwe voorstel sec lijkt zin te hebben. leiverkt" ziet de Solo zoemfiets er zo uit. Rechts in de bak de twee accu's en links de electromotor AMSTERDAM Een zoemfiets of fluisterfiets, dat zou een betere naam zijn voor de Solo-Electra, want „bromfiets" is een te luidruchtige betiteling voor deze eerste volwaardige electrisch aange dreven tweewieler. De Westduitse machinefabriek Solo heeft deze maand een „bromfiets" uitgebracht die wordt aangedreven door een Bosch-electromotor en waarvoor de energie wordt geleverd door twee seriegeschakelde 12-volts accu's. De zoemfiets heeft een actieradius van 35 tot 40 km en is spe ciaal bedoeld voor het stadsverkeer. Het opnieuw laden van de accu's duurt acht uur en kan het gemakkelijkst 's nachts plaatsvinden. De stroom- kosten daarvoor bedragen ongeveer een dubbeltje per keer. Het belangrijkste voordeei van de Solo-Electra is de „milieuveiligheid". Het vervoermiddel is bijna geruisloos, terwijl er geen uitlaatgassen zijn. De maximumsnelheid is circa 30 km per uur. Het is voorzien van een comfortabel zadel, voor- en ach ter trommelremmen en telescopische voor- en achtervering. De accu's zijn geplaatst in een ste vige zuurvrije bak, waarvan het deksel tevens als voetsteun dienst kan doen. Men kan met de „zoemfiets" ook gewoon fietsen. Het berijden is zeer eenvoutyg. Men hoeft slechts de contactsleu tel om te draaien en gas (of liever stroom) te ge ven. Wanneer men bij een stoplicht of brug moet wachten gebruikt de motor geen stroom. Het vrij hege gewicht van de accu's vraagt een laag zwaartepunt, dat door de kleine wielen en de lage bouw bereikt wordt. Het totale gewicht is 67 kg. De overbrenging geschiedt via centrifu gaal koppeling, riem en ketting. Solo ziet behalve in het stadsverkeer ook toe komst voor de „zoemfiets" op luchthavens, in ziekenhuizen, tentoonstellingsgebouwen, bedrijfs- ruimten en dergelijken. Het beperkt actieradius is nog een handicap, om dat een goede planning van de te maken ritten noodzakelijk is. Men kan niet eenvoudig even „bijtanken": het bijladen duurt immers acht uur. Batterijen met een grotere capaciteit, die boven dien veel kleiner zijn, worden in de ruimtevaart gebruikt, maar zijn nog te duur om in een brom fiets toe te passen. De Solo-Electra is trouwens toch al niet zo goedkoop: 1070 gulden, inclusief oplaadapparaat. Die prijs zal volgens de directie van Hart Nibbrig en Greeve N.V. in Sassenheim, de Nederlandse verkoper van Solo, beslist lager worden als er grotere aantallen zoemfietsen ver kocht worden. In Duitsland kan de officiële goedkeuring ieder mo ment afkomen. De maximumsnelheid zal daar 25 km. bedragen en iedereen vanaf 15 jaar zal zon der rijbewijs de zoemfiets mogen besturen. In Nederland is het nog niet zo ver. Hier zou eerst een wijziging moeten komen in het reglement verkeersregels en -tekens, omdat daarin een bromfiets wordt omschreven als „een voertuig uitgerust met een verbrandingsmotor met een cy- linderinhoud van hoogstens 50 kubieke centime ter", terwijl de zoemtiets een electromotor heeft. Het wegenverkeersreglement zegt bovendien, dat de diameter van een brommerwiel niet kleiner mag zijn dan 40,5 centimeter, terwijl de Solo-wie len een doorsnee van 25,4 centimeter hebben. Solo heeft contact opgenomen met ondermeer Rijkswaterstaat, waar men de Solo uit milieuoog punt zeer aantrekkelijk vond en medewerking toezegde bij aanpassing van de wettelijke voor schriften. (Van onze correspondent) LONDEN „De Arabische lan den zijn afhankelijk van de Westeuropese naties bij het tot stand brengen van een vreedza me regeling van het probleem van het Midden Oosten, en spe ciaal bij de oplossing van het Arabische vluchtelingenvraag stuk". Dit heeft Kamal Rifaat, de Egyp tische ambassadeur, gisteren In Londen gezegd. Daarom is het. volgens de ambas sadeur, zo belangrijk, dat de Egyptische minister van buiten landse zaken, Mohammad Zayyat, zijn geplande reis door Europa uitvoert. Zayyat wordt zondag in Londen verwacht voor besprekingen met de En gelse minister van buitenlandse zaken, sir Alec Douglas Home. Later zal hij een bezoek bren gen aan Frankrijk, Italië en België. Daarna vliegt hij naar New York voor besprekingen met secretaris-generaal Wald- hehn van ds Verenigde Naties. Op zijn rondreis zal Zayyat niet Bonn aandoen, vanwege de her nieuwde spanningen tussen de regeringen van Wcst-Duitslund en Egypte na de incidenten op de Olympische Spelen in Mün chen. De Egyptische ambassade rs bij zonder bezorgd over de veilig heid van Zayyat tijdens zijn verblijf in Groot-Brittannië. De ambassadeur heeft om spe ciale bewaking van Scotland Yard gevraagd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13