Vraagtekens Krijgt tuinders achter het wel de prijs die veilingsysteem hem toekomt Zoeken naar Tuinder weinig mdere vormen te vertellen voor afzet over inkomen Markten DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 teN HAAG Twee nieuwe veilingen. Op maandag 4 september Uerd ln Bleiswijk de nieuwe groentenveiling „Bleiswijk" geopend, op vrijdag 15 september gaat in Aalsmeer de nieuwe bloemenvei ling. de grootste ter wereld, in werking. Twee belangrijke stappen in de voortgaande concentratie van veilingen. eiling Bleiswijk is ontstaan uit de veilingen Rotterdam en Berkel- Rodenrijs. De jaaromzet zal circa 100 miljoen bedragen, waarmee Bleiswijk de tweede veiling van Nederland is. Op topdagen worden 1,2 miljoen kilo tomaten, één miljoen kroppen sla en 400.000 kom kommers verwacht. De bouwkosten hebben 30 miljoen gulden he rdragen. Men heeft een terrein ter beschikking van 48 hectare, waar mee gerekend is op een mogelijk toetreding van de veilingen Pij- nacker en Gouda. lammoetveiling Bleiswijk werd voorafgegaan door de concentratie van de negen Westlandse veilingen tot de reuzen Westland Noord, Westland Zuid en Westerlee, en zal worden gevolgd door een aa mengaan van de vijf veilingen op de Zuidhollandse eilanden, jast tachtig groente- en fruitveilingen telt Nederland nog een vijf tiental bloemenveilingen. Prins Claus zal op 15 september de nieu we Aalsmeerse veiling openen, die ontstaan is uit de veilingen Bloe- menlust en CAV die samen vorig jaar een omzet van 220 miljoen gulden hadden. De Honselersdijkse bloemenveiling nam 154 miljoen voor haar rekening. De bloementeelt is in Nederland de laatste ia- ren enorm toegenomen. De gezamenlijke omzet van de ruim 8000 kwekers steeg al enkele jaren met 100 miljoen per jaar en was vo- ig jaar 545 miljoen gulden. opening van twee nieuwe veilingen is een aanleiding om vraagte kens te zetten achter het functioneren van dit verkoopsysteem, een van de belangrijkste gegevens in de tuinbouwwereld. Is de veiling nog wel de beste manier om tuinbouwprodukten af te zetten? Zijn er andere mogelijkheden en wat zijn de consequenties daarvan? is niet altijd even gezond. Geen enkele oplossing is volmaakt. Er is altijd een groep die nadeel ondervindt". Een vastgestelde prijs be rooft de tuinder overigens wel van de buitenkansjes: de hoop op hoge prijzen houdt hem voor een niet onbelangrijk deel in leven. THERMOMETER NRECHTVAARDIG het veilingsysteem lijkt een flink stuk onrechtvaardigheid inge duwd te zijn. Normaal in het economisch leven is, dat een produ cent de prijs van rijn produkt vaststelt. Hij berekent, heel simpel gesteld, zijn kostprijs, legt er een winstpercentage op en heeft een verkoopprijs, een prijs die hij kan veranderen ais er meer of min der vraag naar zijn produkt is. Maar de tuinder kent dat niet. Hij leeft geen invloed op de prijs voor zijn produkten. Hij kan niet zeg den: zo en zo veel wil ik voor mijn tomaten hebben. Hij heeft maar »f te wachten wat hij er op de veiling voor krijgt. Daar wordt de trijs in eerste instantie vastgesteld door de kooplieden, maar is terk afhankelijk van een groot aantal factoren, zoals de grootte van de aanvoer, het weer, en het jaargetijde, buitenlandsè concur rentie en de mogelijkheden om direkt te exporteren. zijn voor de tuinder nauwelijks mogelijkheden om zijn produktie af te stemmen op de vraag, die zich van dag tot dag kan wijzigen. Hij moet al maanden eerder beslissen wat hij poot of zaait en wan neer. En als zijn tomaten, komkommers, sla eenmaal rijp zijn, kan lij ze niet bewaren tot de prijs beter is, omdat alle» sterk aan be derf onderhevig is. tuinbouwkringen, en met name bij het Centraal Bureau voor Tuin- louwveilingen in Nederland, is men, volgens de heer L. Gijsberts, loofd afdeling marktonderzoek van dat bureau, ernstig aan het on- lerzoeken of er mogelijkheden zijn om het huidige veilingsysteem ledeeltelijk of geheel overboord te zetten en te komen tot een sy- teem dat de tuinder meer zekerheid geeft en een betere, constante- e prijs voor zijn produkten. ilen gebeurt in een zaal waar de kopers op een'tribune zitten. De e veilen produkten komen op auto's of wagens voorbij. Monsters rorden aan de kopers getoond. Dan gaat op een grote klok met cij- ers van 100 tot 0 een wijzer draaien. Is de wijzer gekomen bij het ►edrag dat de koper wil betalen voor het betreffende produkt, dan Irukt hij op een knop op zijn bank en de wijzer staat stil. Verkoop ii\ afslag. Bij de grote groenteveilingen is men van dit tijdrovende systeem afgestapt: de tuinder zet zijn produkten, na keuring, neer in een hal, soort bij soort. Als alle tuinders hun aanvoer hebben neerge zet begint het veilen. De kooplieden zitten weer in de banken met de drukknop en de wijzer draait weer, maar nu zien de kopers de irodukten niet. Ze gaan slechts af op de keuringen. Er worden van totale aanvoer alleen nog naamloze, ongeziene partijen van bijv. 00 of 200 kistjes tomaten geveild. Iedereen krijgt uiteindelijk de- elfde middenprijs. Een heel andere mening heeft mr. P. Scherdeling van het bedrijfs- schap voor groothandel en tussenpersonen in groenten en fruit, te vens voorzitter van de bond van exporteurs. Hij zegt: „Hoe je ook verkoopt, als de verhouding vraag-aanbod ongunstig is krijg je al tijd een slechte prijs. Je kunt het zo zien: de tuinder legt bij zich zelf een thermometer aan, hij wordt kwaad als hij ziet dat hij 38,f» heeft en gooit de thermometer weg. Dezelfde reactie is: hij wordt kwaad als de prijs slecht is en vraagt of het veilingsysteem niet veranderd moet worden. Nee, de tuinder krijgt nog altijd de hoog- ate prijs die er in de markt zit! De heer Scherdeling vindt dat de tuinders voor hun prijs helemaal niet afhankelijk zijn van de kopers. „De tuinder speelt een spelle tje. Hij jaagt de kopers tegen elkaar op. Anders dan met dit vei lingsysteem is er geen hoge prijs te krijgen". Hij noemt daarbij we! als voorwaarde dat er voldoende kopers zijn en de vraag niet gaat in de richting van een monopolie. Maar de eerste paar Jaar is het volgens hem nog niet zo ver. De problemen zijn volgens de heer Scherdeling eerder te wijten aan de stagnerende markt en de verzadiging. „Het is nog wel niet zover als bij het fruit, waar een enorme overproduktie is en rooien de enige oplossing is. Maar toch vertoont de groentemarkt verzadi gingsverschijnselen". Voor het veilen hebben we geen alternatief. Want hoe zou er een prijs tot stand moeten komen, zelfs voor iede re onderverdeling per produkt. Als je met vastgestelde prijzen werkt heb je drie mogelijkheden: ten opzichte van het buitenland zit je goed, te hoog of te laag. Te hoog: dan blijven de produkten onverkocht in de winkels liggen, zodat de volgende dag de winkelbe drijven nauwelijks kopen en hier de tomaten enz. naar de mesthoop gaan. Te laag: dan wil iedereen kopen en is de vraag te groot; hoe verdeel je dan de aanvoer onder de kopers? En als de prijs goed is, zit je nog met een ingewikkeld afzetstramien, de verschillende prij zen voor de vele sorteringen naar kwaliteit, kleur, maat". BESCHERMING )NCENTRATIE moeilijkheden met het veilsysteem zijn volgens de heer Gijsberts het grootste deel te wijten aan de steeds verder gaande con- tntratie van grootwinkelbedrijven, een concentratie die in heel 'est-Europa bezig is. In de meeste landen is de markt in handen an een klein aantal sterke bedrijven met grote-aantallen filialen. Zwitserland zijn dat er nog maar twee. groenten worden aan deze bedrijven- geleverd door een vrij groot antal exporteurs. Meerdere exporteurs leveren aan één grootwin- elbedrijf. Hierdoor ontstaat tussen deze exporteurs een concurren- estrijd om vooral maar te mogen leveren, desnoods met verlies, atuurlijk heeft dit z'n invloed op de prijs die de tuinder krijgt En anuit Nederland gaat bijvoorbeeld al 75 procent van de komkom mers naar de Duitse filiaalbedrijven. De macht van deze bedrijven ou, meent de heer Gijsberts, nog eens zover kunnen gaan dat er 's lorgens op de veiling een telefoontje binnenkomt: „vandaag willen e zoveel komkommers voor die prijs", met uitschakeling van de ooplieden. ^GELIJKHEDEN Ef bestaat een aantal maatregelen, waardoor de tuinder enigszins wordt beschermd. De belangrijkste daarvan is de „minimumprijs". Al tijdens de crisisjaren en de oorlog kregen de tuinders een vast bedrag uitgekeerd voor hun produkten. De huidige regeling bestaat sinds 1948. De minimumprijs is de laagste prijs die een tuinder op de veiling kan krijgen, tenzij de produkten niet worden verkocht en doordraaien. Die minimumprijs (die overigens lager is dan de kost prijs) wordt door een commissie van veillngvertegenwoordigers vastgesteld en regelmatig herzien. Daarnaast bestaat er een systeem van heffing en vergoeding. Van de dagelijkse veilingomzet van de tuinders wordt een klein percentage afgehouden. Uit het fonds dat hiermee wordt gevormd krijgt de tuinder een vergoeding als zijn produkten doordraaien. Zo werd in 1971 voor in totaal 16 miljoen gulden aan heffingen ontvangen en voor 11 miljoen aan vergoedingen uitbetaald. Andere maatregelen in het belang van de tuinder zijn ondermeer: een uniforme kwaliteitsregeling, reclame in binnen- en buitenland (vorig Jaar werd voor 4.333.000 gulden reclame gemaakt), de dwang van hét C. B. op kopers om op tijd te betalen aan de tuinders, markton derzoek en voorlichting. Tot de beschermende maatregelen kan ook worden gerekend, dat het Centraal Bureau participeert in een aantal belangrijke exportbedrij ven en daar dus „een vinger in de pap" heeft. De heer Scherdeling: „Het C. B. had ook aandelen moeten hebben in de toe leveringsbedrijven, zoals de kassenbouw, zodat men activiteiten in Oost-Europa, die tot oneerlijks concurrentie hebben geleid, zou kun nen hebben voorkomen". CONCURRENTIE De tuinbouw heeft sinds enkele jaren in toenemende mate te lijden onder ooncurrentie van enkele Oostblanken met name Roemenie, die de Westduitse markt proberen te veroveren. Een concurrentie die echter niet plaatsvindt uit gezonde economische principes, maar in stand wordt gehouden door de staat; de staat kan bepalen waar en wat er geteeld wordt en voor welke prijs. Een concurrentie ove rigens, die de tuinbouw en de toeleverende bedrijven uit vooral het Westland zelf mede hebben helpen opbouwen. De heer Scherdeling: „Die concurrentie is unfair. Daar kun je niet tegenop, want de staatskas van een Oosteuropees land houdt het langer uit dan de portemonnee van een tuinder. Er moet een regeling komen, er moet met die landen gepraat worden". Dé heer Gijsberts: „Dit is natuur lijk meer een politieke zaak, die ln EEG-verband aangepakt moet worden. En in Brussel houdt men zich daar beslist mee bezig". VEILINGEN gens de heer Gijsberts van het Centraal Bureau van Tuinbouwvei- ïgen zijn er drie mogelijkheden. De eerste (Gijsberts: „Maar dat geen mogelijkheid") is om het maar bij de klok te laten en te en hoe zich dat ontwikkelt. De tweede mogelijkheid is om voor n bepaald gedeelte van de markt een vaste prijs af te kondigen, et Centraal Bureau en de exporteurs zouden bijvoorbeeld overeen innen komen, dat voor volgende week alle tomaten bestemd voor weden voor 5 gulden verkocht worden. Voor dat contingent toma- dus een vaste prijs gelden. De nadelen zijn, dat er expor- ws kunnen zijn die de afspraak ontduiken en goedkopere tomaten tn Zweden leveren, en dat andere produkten en tomaten voor an- gebieden op de normale manier geveild worden, waardoor er fee verschillende prijzen ontstaan. Een vastgestelde prijs, naast !t normale veilen, is bovendien moeilijk vast te stellen, omdat echt te voorspellen is hoe hoog over een week de veilingprijs zal jn. Wijkt men daar veel vanaf, dan ontstaan flinke financiële ri- co's. derde mogelijkheid is de klok geheel stil te zetten en over te gaan vaste prijzen, die bijvoorbeeld iedere week opnieuw vastgesteld uden worden. Een dergelijk systeem staat echter los van de arktvorming in andere landen, zodat er weer verschillende prijzen ijven bestaan. Bovendien is het iedere week vaststellen van de ijzen een omvangrijk werk. omdat men dan alleen al bij de toma- te maken heeft met prijzen voor de sorteringen A, B, C en CC eer of minder gekleurd, export of binnenland. Bovendien zijn er sgionale kwaliteitsverschillen in Nederland. teer Gijsberts: „De eerste mogelijkheid blijkt steeds minder een op- wing. Bij de tweede mogelijkheid weet je zeker dat je brokken aakt. Maar het derde systeem is ook moeilijk omdat je er traag kan reageren op bepaalde marktsituaties, die van dag tot dag innen verschillen. Wat dat betreft geeft de veilingklok wel goed at er in de markt gebeurt. Maar wat er in de markt gebeurt Nederland telt nog een groot aantal veilingen: tachtig, hoewel dat er tien jaar geleden nog 133 waren. De grootste omzet heeft thans de veiling Grubbenvorst bij Venlo met 112 miljoen gulden. De kleinste zijn Minnertsga in Friesland en Steenwijk in Overijssel, met respec tievelijk 219.000 en 220.000 gulden. Een deel van de moeilijkheden zou al worden opgelost als het aantal veilingen verminderd werd. Overal zijn al samenwerkingsvormen te bespeuren, meestal ge dwongen door hoge kosten, slechte prijsvorming (op grote veilingen zijn de prijzen doorgaans beter) en slechtere accommodatie voor de kopers. Want ook de kopers varen wèl bij een grote goed geoutil leerde veiling Ook tussen de mammoetveilingen onderling ontstaat een steeds groeiende samenwerking. Zo gebruikt veiling Bleiswijk het compu terprogramma dat voor Westland Noord ontworpen werd. De veilin gen Westerlee en Delft gebruiken één computer. Nog dit jaar zal, ter vervanging van het houten fust, plastic meermalig fust worden ingevoerd; niet voor iedere veiling apart, maar aanvankelijk voor alle Zuidhollandse veilingen gezamenlijk, en later landelijk. Laatste voorbeeld: de Bond Westland en De Kring zijn momenteel bezig te komen tot één sterke veilingorganisatie voor het hele Zuidhollandse glasdistrict. De heer Gijsberts: „Als er in 1980 nog 23 tot 25 veilingen over zijn is dat voldoende. We zijn er nog niet uit". WE ZIJN ER NOG NIET UIT De heer Scherdeling zegt tot slot het verstandig te vinden van het Centraal Bureau dat men al enkelo jaren geleden over een ander veilsysteem is gaan nadenken. „Samen met de bond van exporteurs moet de vinger aan de pols worden gehouden. Je kunt wel een „mo del" voor een andere methode ontwerpen en als het nodig is daar mee gaan werken, maar het zou onverstandig zijn te doen alsof het nu al zover was!" Maar de heer Gijsberts meent: „Binnen enkele jaren zullen we be langrijke beslissingen moeten nemen. Er staan grote veranderingen voor de deur. Maar we zijn er echt nog niet uit". WILLIBRORD RUIGROK W eerrapporten van hedenmorgen 7 uur temp. temp. slag A'dam zwaar bew. 14 8 1 De Bilt zw. bew. 14 10 2 Deelen mist 13 10 1 Eelde mist 14 7 0 Eindhoven bewolkt 14 10 3 Den Helder z.bew. 15 10 0.1 Rotterdam mist 14 8 1 Twente geh. bew. 13 10 0.6 Vli9singen h. bew. 13 11 13 Z.-Limburg mist 13 9 1 Aberdeen 1. bew. 14 5 4 Athene zw. bew. 19 Barcelona regen 20 15 2 Berlijn mist 15 9 0.1 Bordeaux mist 19 9 1 Brussel geh. bew. 13 10 4 Frankfort z. bew. 14 s 0 Genève regen 16 8 0.1 Helsinki licht bew. 17 S 0 Innsbrllck h. bew. 16 5 0 Kopenhagen bew. 8 6 0 Lissabon onbew. 28 17 0 Locarno regen 17 10 2 Londen zw. bew. 13 9 7 Luxemburg mist 11 Madrid half bew. 28 18 0 Malaga half bew. 26 17 0 Mallorca regen 20 5 30 MUnchen zw. bew. 14 4 0 Nice geheel bew. 21 14 3 Oslo zwaar bew. 16 2 0.1 Parijs geheel bew. 14 9 4 Rome half bewolkt 23 14 0 Split onbewolkt 20 9 0 Stockholm h. bew. 18 0 4 Wenen licht bew. 17 4 0 ZUrich zwaar bew. 16 5 0 per 2.26 (3e kwu kol (koelen 1625- 2500: gulste koelen 1250-1700; kalf- vaarzen rood 1950—3625. zwart 1650-2135: klam vaarzen 1635-1925; 5.15—5.30 (2e kwal.4.90-5.10 (3e kwal.) nuchtere tlachtkalvcrcn per kg. lev. new 1.40-1,50. sla.hUcu- cen Der kg. lev. gew. 2.34—2.39 (le 2.28-2,33 (2e kuol.) 2.20— 3e Invul.)slacht varkens per kg. lev. gew. 2.3S—2.44; vette si hu- pen 140—175, vette lammeren 120— 160. Overzicht (resp. aanvoer, hnn- del en prijzen)melk- en kalfkoelen gelijk vorige week - rustig - moei zaam prijshoudend, gulste koelen Iets minder - traag - nauwelijks o( niet te handhaven. Jongvee minder maal - traag - niet prijshoudend. —68. champignons 160—300. perer 62. aardappelen 19-22. andijvie 1| 34. augurken 71—135, pronkboner 55— 70. snijbonen 105—165. stumbo Ug - vrij i - kalm - (lauw prijshou dend, slachtvee groot - lui - prijs- houdend tot aflopend, slachtzeugen 28—43. spruiten A 87—96. B93—100 prei 57-68. tomaten A 570—610. B 540-560. C 590-620. CC 390. uien mlddelcrot 21—33. witlof 240—323 per 100 kg. Meloenen 6 130—145, 16 90—135. bloemkool A 79—95. B 54- 66. knolselderij 30—34. komkommers AAA 31.72, AA 27- 29, A 22—24. B 17—18, C 15. D 15. sla 19-29 per 100 stuks. Peterselie 6—28. radijs 21—23, aelderlj 21—29 per 100 bos. gesl gew. 6.05—6.35 (le kwal.) 5.60—5,90 2e kwal koelen per kg. gesl. gew 5.50—5.90 (le kwal); 4.85—5.36 (2e kwal.) 4,45—4.75 (3e kwal.): stienen per kg. ges! gew 6.35—6.80 de kwal) 6.10—6.30 (2c "coelen per kg. gesl. ROME Lee Evans, die vorige week in MUnchen niet aan de start kwam omdat de Amerika nen geen estafetteploeg meer op de been konden brengen, heeft gisteravond in Rome de 400 me ter gewonnen. Evans versloeg bij atletiekwedstrijden in het Olympisch stadion zijn opvolger Matthews met ruim verschil: 45.0 45.2. TARRAGONA De eerste etappe van de ronde van Catalonië is gewonnen door de Spanjaard Perurena. Hij legde de afstand van 211 kilometer van Tremp naar Tarragona af in zes uur, 18 minuten en 57 seconden. Tweede werd zijn landgenoot Oiva en derde de Belg Boysens. Met bijzonder leedwezen geven wij kennis van het zeer onver wacht overlijden van de heer C. G. SMIT de afdeling Vellendrukkerij van onze De Direktie NEDERLANDSE ROTOGRAVURE MAATSCHAPPIJ N.V. Leiden, 13 september 1972. Hiermede vervullen wij de droeve plicht kennis te geven van het onverwacht overlijden van onze gepensioneerde collega, de heer C. G. SMIT Als mens en collega zal hij bij ons altijd in dankbare herinne ring blijven. Personeel NEDERLANDSE ROTOGRAVURE MAATSCHAPPIJ N.V. Leiden, 13 september 1972. ÏNOBS :.WJ ZUINHiM NBT^S •«ONOMie TB MT ONZI TOSKQW&T TB »CXAV«N Tom en Marie Ann De vredes- spuitbus

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11