A b Ambt in studie bij kathoiieken en anglicanen Zuidkoreaanse regering beknot vrijheid kerk GROEIENDE SPANNINGEN BINNEN KERK ARGENTINIË KORTE METTEN Markten pr LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1972i fil iensda De internationale gemengde studiecommissie van angli« kaanse en katholieke theolo gen heeft een begin gemaakt met de studie van dï kwestie van het priesterambt, een tweede punt van geschil tus sen beide kerken. De studie sluit aan op de verklaring over de eucharistie, die de commissie vorig jaar heeft uitgegeven. Bij de nieuwe studie gaat de commissie uit van hetgeen het nieuwe testament over het ambt zegt, waarbij voor al de kwestie van de aposto- liciteit, dat wil zeggen, de amotsopvolging vanaf de apostelen, van belang is. De commissie, die in groepen wordt verdeeld, hoopt vol gend jaar met een ontwerp- verklaring over de leer van het ambt te komen. Men hoopt voor de volgende alge mene vergadering een ver klaring in definitieve vorm gereed te hebben. Het voor naamste probleem zal voor de commissie de uitspraak van paus Leo XIII in 1896 zijn, waarmee hij de pries terwijdingen in de anglicaan se kerk absoluut ongeldig verklaarde. heeft ook de reacties bespro ken op de vorig jaar uitgege ven verklaring over de eu charistie, waarin de katholie ke en anglicaanse theologen tot wezenlijke overeenstem ming kwamen inzake de leer over de eucharistie. De com missie herhaalde met nadruk dat de verklaring een docu ment is, gepresenteerd door een gemengde groep theolo gen als een oecumenische dienstverlening aan beide universele kerkgemeenschap pen. „Het is een theologisch werkstuk, aldus de commis sie, dat in beide kerken ver der bestudeerd moet wor den". Britse raad van kerken werkt aan oecumene De Raad van Kerken in Groot-Brittannië houdt tot 21 september een bijeenkomst in Birmingham. Doel is dat de vertegenwoordigers van de Kerken elkaar zullen „ontmoeten" en kennis zul len nemen van eikaars standpunten en problematie- ken. Het grootste deel van de aan wezigen (400) bestaat uit bis schoppen en andere kerkelij ke leiders, de rest (100) zijn leden van de kritische groe pen en andere vernieuwings bewegingen. Door de deelna me van deze „kritische bege leiders" hopen de organisato ren te bewerkstelligen dat de diskussies niet blijven steken in zelfgenoegzaamheid. De anglikaanse bisschop, Ken neth Sansbury, secretaris-ge neraal van de Britse Raad van Kerken, verklaarde on langs te hopen, dat deze ver gadering een doorbraak in de oecumene zal betekenen. Mentaliteitsbeïnvloeding nodig ten opzichte t werknemers, zegt DPR i buitenlandse D.P.R.: meewerken in bestaande organisaties buitenlandse werk nemers Een speciale commissie uit de diocesane pastorale raad van het bisdom Rotterdam die zich de afgelopen maanden heeft bterig gehouden met de problematiek rond de bui* tenlandse werknemers, is van mening dat de mentali teitsbeïnvloeding onder de Nederlanders om hun hou ding ten opzichte van de bui tenlandse werknemers te veranderen, de eerste be langrijke taak van de pasto rale raad is. Uit contacten die de speciale commissie heeft gelegd met de verschillende instellingen en organisaties die op het terrein van de buitenlandse werknemers actief zijn, heeft men de conclusie getrokken dat er op de allereerste plaats behoefte bestaat aan mensen uit het bisdom die in de bestaande organisaties mee willen werken. In de dezer dagen in Delft ge houden vergadering van de diocesane pastorale raad is besloten dat de bestaande speciale commissie met twee leden van de raad uitgebreid zal worden om een praktisch programma uit te gaan wer ken. De meningsvorming van de speciale commissie vond haar uitgangspunt in de nota over de buitenlandse werkne mers, die de pastorale raad begin dit jaar heeft aangeno men. Daarin stond onder meer dat de kerken hun le den in het kader van ontwik kelingssamenwerking en in ternationale arbeidsverde ling, dienen op te roepen tot het aanvaarden van dusdani ge veranderingen in de ei gen, welvarende samenle ving, dat het scheppen van passende werkgelegenheid in de arbeiders zendende lan den zelf mogelijk wordt. President Park Chung Hee van Zuid-Korea In een openlijke verklaring heeft de aartsbisschop van Seoul, kardinaal Stephan Son Hwan Kim scherpe kritiek geuit op de politiek van de Zuid-Koreaanse president Park Chung Hee. In de verklaring wordt de regering er vooral van beschuldigd po- litle-methoden te gebruiken en zonder dringende noodzaak de noodtoestand in het land te handhaven. De kardinaal sprak er zijn twijfels over uit of het onlangs geza menlijk uitgegeven communiqué van Noord- en Zuid-Korea wer kelijk de wens naar eenheid weergeeft, of alleen maar bedoeld is om het prestige van president Park te dienen. De veiligheidsdienst van Korea heeft voorkomen dat de verkla ring van de kardinaal verspreid werd. Het katholieke weekblad „The Catholic Times" mocht slechts een zin uit de verklaring weergeven. Waarnemers geloven dat de spanningen tussen kerk en staat in Korea met een en ander in een nieuwe fase terecht zijn geko men. De kritiek van kardinaal Kim aan het adres van presi dent Park noemt men „tot nu toe ongewoon" scherp. Reeds in november van het vorig jaar hebben de bisschoppen in een herderlijk schrijven over de rechtvaardigheid zeer duide lijk gewezen op de corruptie en andere ongerechtigheden in de Koreaanse samenleving. De spanningen tussen kerk en staat namen nog meer toe toen de staatstelevisie verschillende pas sages sneed uit de kerstboodschap van de kardinaal. Bij het uitspreken van de laatste openlijke verklaring, stopte de televisie de uitzending. Agenten van de geheime dienst hebben opdracht alle passages uit preken, die betrekking hebben op so ciale vraagstukken, te noteren. Dè verschillen in opvatting over het socialisme, de bevrijding van de mens en het celibaat, zijn er de oorzaak van dat het reeds lang bestaande conflict tussen de progressieve Derde-We- reld-beweging en de officiële kerk van Argentinië zich steeds meer toespitst. Het onafhankelijke Argentijnse dagblad „La Opinion" consta teert, dat het werk van de kerk met de dag moeilijker wordt, omdat de bestaande groeperingen steeds verder uit elkaar groeien. ,,De ene vleugel binnen de kerk is voorzichtig en wil zich niet mengen in de problemen van deze tijd, de andere vleugel voelt zich verplicht vanuit het evangelie de gelovigen duidelijk te maken, wat de ingewikkelde problematieken zijn, waarvoor Ar gentinië vandaag de dag staat". Het blad verwijt de officiële kerk dat zij maar blijft zwijgen over de sociale en politieke spanningen, die het land in tweeën splitsen. Tn het artikel wordt ook melding gemaakt van een geheim be raad dat Derde-Wereld-priesters vorige maand in Carlos-Paz hebben gehad. Op deze bijeenkomst zouden de honderddertig aanwezigen hebben besloten terug te komen op hun beslissin- i gen nog langer vast te houden aan het celibaat. Zij willen ambt en celibaat loskoppelen. De bisschop van Goya, mgr. Alberto Devolo, zou volgens de Ar gentijnse krant de Derde-Wereld-priesters in een brief hebben aangemoedigd, „te blijven getuigen van het evangelie in een iwereld die meer gelooft in actie dan in woorden". Deze uit spraak ziet het blad als een beschuldiging aan het adres van die priesters, „die achter de verklaringen van Medellin en de sociale encyclieken van paus Pauïus staan, alleen om er in theologische debatten mee te kunnen goochelen". Het blad constateert dat de gematigden en de revolutionairen openlijk toegeven elkaar niet langer te begrijpen, al aarzelen zij nog iedere vorm van contact te verbreken. Voor priesters, predikanten en andere geïnteresseerden wordt er dit jaar in Rotter dam een cursus Bijbelse Theologie georganiseerd. In leiders daarbij zijn drs. F. Breukelmans, T. Naastepad, drs. R. Zuurmond, prof. drs. B. Hemelsoet en anderen. In samenwerking met de stich ting voor vormingswerk en oriëntatie te Rotterdam vindt de cursus plaats op de eerste donderdagen van oktober tot en met mei van half tien tot twaalf uur in gebouw De Heuvel, St. Laurensplaats 4. Nadere informatie bij de cursusleider Th. van Dam- mie, Stadhouderslaan 15, Den Haag, tel. 070-60.97.80. De apostolisch administra tor van Luco, mgr. Enrico Bartoletti, is door paus Pau- lus benoemd tot nieuwe se cretaris-generaal van de Ita liaanse bisschoppenconferen tie. De huidige secretaris-ge neraal, aartsbisschop Andrea Pangrazio, is gelijktijdig be noemd tot gedelegeerde voor de seminaries en tot raadge ver van de congregatie voor de bisschoppen. Generaal Moboetoe van Zai re heeft opnieuw het verbod bekrachtigd om christelijke doopnamen te gebruiken. Ie dere missionaris die het ver bod overtreedt kan rekenen op een gevangenisstraf tus sen zes maanden en vijf jaar. Een Belgische pater die onlangs geweigerd heeft een kind een Afrikaanse doopnaam te geven, is het land uitgewezen. j gedu 5 (8 dai n dergi wets laar hui eld de l of vr KAASMARKT BODEGRAVEN. 12/9) Aanvoer: 76 partijen. Prijr~ dens per kg. 4.70-4," (in gul kwal. 2e°'kwaT 4.50-1.69. ware ,85-5.32. Boeren Leldse 5.65. Handel: kalm. VEEMARKT ROTTERDAM. 12 sept - Aanvoer: totaal 2781; weekaanvoer 4077: slachtrunderen 120: gebrulks- vee 495: vette kalveren 45; graskal veren 139; nuchtere kalveren 1460; paarden 2; schapen en lammeren 452; bokken en gelten 68. Prljzei (ln guldens per ||gi' per kg le kwal. 6,55- 7.00, 2e kwal. 6.10-6.45: worstkoelen per kg. 4.80-4.95: vette kalveren per kg. le kwal. 5.05-5.25. 2e kwal. 4.90- 5.05. 3e kwal. 4.70-4,90: kalf- en melkkoeien 1475-1950: vare koelen 950-1400; vaarzen 1000-1225: pinken 950-1100; graskalveren 500-750 ;^mest- ken als vorige week-flauw-gedrukt: graskalveren groter-litl-onveranderd vette kalveren leln.vlug-lager; nuch tere kalveren als vorige week- stroef-dalend: schapen en lammeren korter-levendlg-moellljk prljsh. AMSTERDAM— Gesl. aan de V.U. ln Amsterdam voor ex geneesk.Doet, 2 NC: H. L. M. Fel Jen (Den Haag). LISSE Morgen wordt in Lisse grof huisvuil op gehaald in de Poelpol der en het niet in de Poelpolder gelegen gedeelte van de Maandagwijk. LEIDEN De heer Van Hoorn uit Oegstgeest promo veert 24 augustus op het proefschrift „Ancient en mo dern theories of cisual per ception". Promotor is prof. dr. A. Chorus. Een dokter heeft in een ziekenhuis dezelfde sta tus als de tovenaar in een negerdorp. Waar hij verschijnt, springt tenminste één hoofdzus ter op zijn pad om hem rond te leiden in de krankenkraal. De meeste artsen laten zich dit stille huldebetoon met smaak welgevallen. Alleen heb ik er nog niet één gezien, die een ring door zijn neus had. Merkwaardige zaak: hoe langer je ligt, des te meer ziteelt verdwijnt van je lichaam. Om half negen en om half elf wordt er koffie Patiënten worden dan geacht alles op te hou- gedronken door het verplegend personeel, den, ook het eventuele stervensuur. De eerste minuten na het bezoek voel je je als een kind, dat ten onrechte uit de zandbak L-. Zojuist voor het eerst na zeven weken mijn haar gewassen door zuster de Haan. Een roerende belevenis, waarbij ik met bed, kasam reden. Als de wasbak niet naar Mohammedr trollen en gewichten naar de wasbak werd ge- T komt, moet Leo dat klusje weer opknappen t Brab ïilermei Dochter Angelique vertrokken naar boerderij ARP o van broer Ernst. Vier gebeld om afscheid te kiezing nemen, laatste keer pas te pakken gekregen, lot vei want daarvoor was ze in het weiland met de komen honden. Vanwaar eigenlijk die ontroerende jjijk pre hondenliefde? Mijn God, ik zal haar in haar« krin jeugd toch niet te veel hebben afgeblaft?. ment, LEO THURING pet m --mijn

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6