WEG MET DE WINTERSTOP Twintig jaar UW in Leidschendam Jeugd Woubrugge krijgt alle kans op hobby-instuif Drie dagen Oranjefeest in Voorhout Groot tekort aan scheidsrechters in Leidse Voetbalbond Voetbalverenigingen in de Rijn- en Veenstreek: .amerlid Pronk ziet geen groot regeerakkoord Na initiatief vijf dames inir I had gekregen, „het Nora Bakker beste in drielanden- toernooi Voorleesfinale in Leidschendam *ER WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 n J. H. derdorp; Istra, W. Ier, M. dshoorn, )emmen- HAZERSWOUDE Twaalf voet balverenigingen uit de Rijn- en Veenstreek willen de winterstop in de afdeling Leiden van de KNVB zien afgeschaft. Tijdens een in de kantine van het Ha- zerswoudse St. Bemardus ge houden bijeenkomst hebben de besturen van deze verenigingen besloten, om op de LVB-verga- dering van 19 oktober a.s. een voorstel tot afschaffing daarvan te lanceren. Itior, St. Bemardus, DOSR, Kou dekerk, Meerburg, Rijpwete- ring, Woubrugge, Hazerswoudse Boys, Kickers '69, MMO, Wete- ringse Boys en SJZ staan ach- ter het voorstel. VVOA ging tij dens de bijeenkomst van de vertegenwoordigers van de Rijn- en Veenstreekclubs niet met het voorstel mee. Bij de club uit Oude-Ade heeft de me ning post gevat, dat in het win terseizoen in de Rijn- en Veen streek de velden veelal van een dusdanige constellatie zijn, dat vaak toch zal moeten worden besloten tot afgelasting. „En in dien er sprake is van een twij felgeval wel of geen voetbal dan zal het eerste elftal wel voorrang krijgen", meenden VVOA-crs v.d. Geest en Stra- ver. Van Duikeren, voorzitter van DOSR, de Roelofarendsveense vereniging die de opheffing van de winterstop al tijdens de Rijn en Veenstreekvergadering van 15 mei te berde bracht, meende dat het voorstel uit de omstan digheden is gegroeid. Hij doelde in dit verband mede op de ..winter" van 1971-1972, toen de uitstekend bespeelbare velden weekends lang ongebruikt moes ten blijven. Voordeel van de winterstopafschaffing achtte hij tevens: „Een vlottere afwerking van de competitie, waardoor daarna meer mogelijkheden voor toernooien en vrije wed strijden." Algehele opinie be halve uiteraard die van VVOA: de LVB moet in het wintersei zoen de competitie voor senio ren en A-junioren parallel laten lopen met de winterstop van de KNVB (dat betekent: geen wed strijden tijdens het Kerstweek end en tijdens de jaarwisse ling). De genoemde Rijn- en Veenstreekclubs voelen evenmin iets voor competitievoetbal tij dens weekends, wanneer er we reld- en Europese schaatskam pioenschappen op tv worden verslagen. De in de KNVB uit komende clubs, die op de verga dering present waren, gaven bij monde van hun bestuursled! toe, dat de praktijk heeft uitg- wezen dat competitievoetbal i j de periode van de „Leidsr winterstop mogelijk Is. De Rijn- en Veenstreekclubs ga.' gegevens uitwisselen betreffen de ledenaantal, contributi' - pacht of huur, subsidie en o derhoud van de sportcomplexe: Tijdens de op 20 november i Leimuiden (bij Kickers '69) t houden bijeenkomst van de b< sturen van deze clubs zal me: hierover van gedachten gaa wisselen. Ter sprake komen da onder meer ook de instellin van een eventuele extra com pc titie tussen de clubs uit genoem de regio. JEIDSCHENDAM „De kans op I samenwerking met de confessio- Inelen acht ik gering ook omdat I de laatste maanden in de Ka- I mer niet is gebleken dat deze leen uitgesproken progressief be- I leid willen gaan voeren. Mis- 4 schen is de binnenkort in de Kamer te bespreken huurwet een aanleiding voor de KVP vaag en slecht geschreven stuk dat zowat alles open laat". Hij dacht evenwel dat misschien daardoor de situatie gaat ont staan dat de KVP zich wat van haar partners gaat distantië ren. Het wel of niet samenwer ken met de KVP was voor de heer Pronk een vraag die de partij beantwoorden moet. voor een koerswijziging of kan Hij verwachtte geen grote winst ndeld Vi daarcloor een verrassing oni- Steenschl Dj' i«JPvdA-Twe*- de Kamerlid J. P. Pronk gister avond op een openbare leden- -vergadering van de afdeling waarbij ook een discussie over 12 se samenwerking met de KVP op de agenda stond. [et Kamerlid zei uitdrukkelijk zijn „eigen gekleurde visie" te geven. De afgelopen maanden was zijns inziens duidelijk ge- ^Jblto dat de drie confessionele partijen bij elkaar horen. Dat de linkervleugel van de KVP wat meer in de melk te brokken heeft gekregen was nog uit niets gebleken. Le ver de verandering van mening binnen de PvdA wat de samen werking betreft zei de heer Pronk dat er „kennelijk overal een klimaat is voor niet praten en geen bindende afspraken ma- £ta£,Jken". Hij wees er echter op dat de strategie op het congres van de PvdA indertijd was vastge legd. Doorslaggevend moet naar zijn mening zijn het klimaat waarin de besprekingen worden- 'JJgevoerd. „Als je gaat praten zal blijken of 't lukt of niet, dan zal ook duidelijk blijken hoe groot ien wat de verschillen zijn", zei 4e heer Pronk Het PvdA-Ka- merlid zei geschrokken te zijn van het concept-regeerakkoord hlHd van de confessionele partijen, 1 dat hij gisterm'ddag onder ogen voor de progressieve drie omdat de winst van de PvdA gecom penseerd zou worden door een verlies van D'66. HJ5—-8?i 111 1 Misoii. Alkemai j muiden ;estagnei ■ansportl elijke rleidingl ek" bra Leesdiploma oor kinderen it Stomp wijk indaire ld - word#0MpWIJK/LEIDSCHENDAM leidingé- Drieënzestig kinderen, van het levéArian Alkema tot Fenneken de dijk mi»Vries' hébben het leesdiploma 1 in de ^van de openbare bibiliotheken de kapot!'n Stompwijk en Leidschendam behaald. De leeswedstrijd was georganiseerd door de Jeugdbi bliotheek in samenwerking met het Bureau Boek en Jeugd. kinderen'kregen een lijst van 80 boeken, waarvan ze er vijf moesten lezen. Onder het motto „De hele wereld in een boek" moesten ze daarna op een .gesti leerde wereldkaart via een cij fer het land aanwijzen waar over de boeken handelden. De zomerleesdiploma's zijn in de Openbare Bibliotheek aan de q Van Ruysdaellaan en aan de aDr. Van Noortstraat in Stomp wijk aan de kinderen uitgereikt. WARMOND Nora Bakker, van Steeds Vooruit, is ongeslagen uit het drlelandentoernooi, dat georganiseerd werd door Duits land te voorschijn gekomen. Be halve Nederland en Duitsland deed ook België aan dit tafelten nistoernooi mee. Zeven wedstrijden wist Nora Bak ker om te zetten in winst. Voor al bij de laatste wedstrijd was dat een prestatie. De eerste game werd met 2112 door de Duitse Sonn gewonnen. In de tweede game wist Nora uit ach terstand van 12—18 terug te ko men en te winnen met 21—19. De derde game was ook voor de Warmondse. De* competitie voor Steeds Vooruit begint a.s. zater dag. Dan wordt er gespeeld te gen Avanti. Het verdere pro gramma is: Steeds Vooruit- Tempo Team 30 sept.; Steeds VooruitBelcrum 14 okt.; Steeds Vooruit—De Treffers 4 nov.; Steeds Vooruit—Maasbree 18 nov. De wedstrijden worden gespeeld in de zaal „Klim op" en beginnen om 18.0 uur. BOSKOOP De bazarcommissie orgelpot van de gereformeerde kerk in Boskoop organiseerde gisteren een bomenverkoop. Ruim 20 hande laren en 80 belangstellenden waren in „De Loods" verzameld om onder leiding van de heer P. Both naar schatting 16.500 gulden bij elkaar te brengen voor een nieuw orgel. Na afloop van de bomenverkoop vond er een verkoop van kamerplanten, flessen wijn en tuinplanten plaats. Dit laatste heeft precies 740 gulden opgebracht. HAZERSWOUDE Bestuursle den van dertien voetbalclubs uit Rijn- en Veenstreek hebben ge wapend met een schat aan ge gevens de kantine van de Ha zerswoudse voetbalvereniging St. Bemardus verlaten. Die ge gevens waren „gespuid" door de voorzitter van de strafcom- missie van de LVB, P. v. d. Berg, door de praeses van de scheidsrechterscommissie H. Holswilder, door de eerste man van de commissie jeugdvoetbal A. Dusée en door COVS-voorzit- ter afdeling Leiden P. v. d. Geer. Dusée ontpopte zich als zegsman van het kwartet: „We waarderen het, dat we de kans hebben gekregen om onz» ken nis naar buiten te mogen bren gen". Elk van de vier voetbalofficials gaf een korte uiteenzetting over de werkzaamheden van „zijn" commissie respectievelijk ver eniging (COVS). Van de Berg: „De afdeling Leiden is nog een van de weinige van de 20 afde lingen in ons land, die de se- niorspelers in de gelegenheid in negatieve zin in het daglicht stelt om een strafzaak monde- wordt geplaatst, ling af te doen Het invullen Dusée zag in de mondelinge af handeling van strafzaken bij ju- van de (straf)formulieren door betrokkenen laat te wensen over. Van de Geer propageerde nog eens de door de COVS geor ganiseerde 6pelregelavonden. Holswilder beklemtoonde, dat de scheidsrechterscommissie nooit toezeggingen doet aan ar biters. srinj; aatsl [>use i - mi enkele m :nd SUCC iëteit gavond in Alkem hij Nede LEIDSCHENDAM Zaterdag wordt in „Freddies Hoeve" de finale gehouden van de voorleeswedstrijd die georganiseerd wordt door de Commissie tot Propaganda van het Nederlandse Boek, waaraan in Leidschendam de vijfde en zesde klassen van bijna alle lage scholen hebben deelgenomen. Om half elf zijn de vijfde klassen aan de beurt, om twee uur de zes- deklassers lerwijl om half vier de namen bekend worden gemaakt van de gelukkigen die aan provinciale finale zullen deelnemen, waaruit weer de landelijke finalisten zullen worden gekozen. Na de inleiding van genoemde of ficials kregen de bestuursleden van de Rijn- en Veenstreekclubs mogelijkheden te over vragen, opmerkingen en wat dies meer zij te plaatsen. Van de Geers reactie op een opmerking be treffende het dieptepunt, dat in de Leidse afdeling is bereikt in zake het scheidsrechtersaantal (254): „Het enthousiasme moet bij de mensen zelf vandaan ko men" Hij merkte op, dat zich voor de nieuwe scheidsrechters- cursus tot nu toe drie personen hebben aangemeldWellicht VVOA's Van de Geest meende schrikt men van een pak op de weinig te kunnen bemerken donder?" aldus v. d. Beer, die over contact tussen scheidsrech- meende dat de referee te vaak ters en scheidsrechterscommis- nioren een pedagogische waarde steken. „Als het optreden van de strafcommissie goed ls, moet men het kunnen kenschetsen als opvoedkundige behandeling". Van de Berg over het straffen door verenigingen, wanneer een speler uit het veld is gestuurd: „Voorlopig schorsen indien het een duidelijke zaak betreft. In dubieuze gevallen niet doen. Soms stuurt een scheidsrechter een speler uit het veld, om de wedstrijd in de hand te hou den". Dusée herinnerde er aan, dat een straflijst van invloed is, wannïer men meent, dat een bondslid in aanmerking dient te komen voor een onderscheiding. Hij was sportief genoeg om toe te geven, dat dit in sommige gevallen belachelijk is. „Maar regels zijn er om eventueel ver anderd te worden!" sie. Holswilder: „Van de 254 in onze afdeling komen er weinig naar de vergaderingen". Op de rapportenbesprekingen geven er ook maar weinigen gehoor. Van de Geer: „Je ziet altijd dezelf den!" En dat bracht DOSR's Van Duikeren tot de suggestie, om dan een soort boete op te leggen aan degenen die niet verschijnen. Dusée typeerde het heel juist: „De belangstel ling is vaak nul, komma nul ook bij andere zaken!" Hij vond. dat er jonge mensen zijn. VOORHOUT —Donderdag begin nen de Oranjefeesten In Voor hout. Het feest begint 's avonds met een lampionoptocht. De op stelling heeft omstreeks 19.30 uur plaats bij de r.k. kerk. Aan de optocht wordt medewerking verleend door 5 muziekkorpsen en drumbands. Dezelfde avond zijn er ook diver se wedstrijden. Er is o.m. kla verjassen in het Parochiehuis prijsbiljarten In 't Soldaatje, prijsschieten voor dames in café Welgelegen en sjoelen in rest. Boerhaave. Vrijdag zijn er volop kinder- en kleuterspelen. Om 14.00 uur begint het tobbe tjesteken, anderhalf uur later is er een voetbalpoppenwedstrij- den voor dames en heren op de speelweide, om 17.00 uur is er ringsteken voor auto's en 's avonds is er een puzzelrit voor auto's. Zaterdag startte het feest met een Oranjewandeltocht om 8.30 uur, een uur later begint er een voetbalwedstrijd tussen een combinatie van onderwijzers, le den van muziekvereniging St. Ceacilia, leden van de Oranje vereniging en een elftal van ge meente-personeel. Zaterdagmor gen is er ook een damesvoetbal- wedsuijd tussen een ploeg uit Voorhout en een ploeg uit Stompwijk, voorts een zeepkis tenrace voor jongens en meisjes in 12—15 jaar, toneelspelen, mastklimmen en een stoelen dans. Zaterdagavond van 17.00 tot 18.30 uur is er een viswed strijd in de Haarlemmertrek- vaart. Vanaf 14.00 uur is er een demonstratie door verkenners en welpen. die handelen als grijsaards, en grijsaards die handelen als jon ge mensen. Hij achtte het een taak van de verenigingen, om scheidsrechters te werven. Van de Berg nog over de strafzaken- afhandling: „Er wordt op de meest menselijke wijze ge straft!" Fancy-fair in Dorpshuis Stompwijk STOMPWIJK - In het week end van 15, 16 en 17 septem ber zal er een fancy-fair worden gehouden ten bnte van het Dorpshuls. De op brengst moet de huur van de diverse verenigingen voor het Dorpshuis vormen. Het Dorpshuis, dat ongeveer 10 maanden geleden geopend werd, stelt voor verscheidene verenigingen haar lokalitei ten gratis beschikbaar. Alle gebruikers hebben hun volle dige medewerking toegezegd en verzorgen één of meer at tracties. Zo organiseren de hobbyclub en de jongeren- soos Asafoetida attracties als ballegooien, kegelen en een tentoonstelling. De jeugdver enigingen van de kabouters en kwispels zorgen voor een griezelkamer en de EHBO 'n tombola. Verder is er een roulette en het aloude koek- slaan. De harddraverijvere niging „Nooit Gedacht" heeft een schenking ter beschik king gesteld voor de fancy- fair. Het vrouwengilde ver- zc.igt deze drie dtgen de hartige hapjes en verder zijn er dan nog alle stands, die een fancy-fuir erg gezellig kunnen maken zoals sjoelen, grabbelen, touwtje trekken, kaasraden en een verloting. Tijdens de fancy-fair zullen voortdurend kinderfilms in het dorpshuis worden ge draaid. Als extra attractie zal zaterdagavond de prijs uitreiking van de autoslerrit van de Gymveeniging Gy- versto plaatsvinden. Zon dagavond 17 september zul len alle uitslagen en win naars van de stands bekend gemaakt worden. De initiatiefneemsters van de hobby-instuif in Woubrugge (OUBRUGGE De jeugd van Woubrugge hoeft zich op de i vrije woensdagmiddag voortaan S niet meer stierlijk lopen te ver- velen. Vijf montere huismoe- i ders, zelf in de kinderen, heb- l ben namelijk het plan opgevat j om vanaf half oktober in ge bouw Jeugdland een hobby-in- 1 «tui! te gaan houden waar het jeugdig enthousiasme een ruime uitlaatklep kan vinden, lot vijftal is niet over een nacht ijs gegaan alvorens men tot deze stap heeft besloten. „We hebben van te voren een balle tje over opgegooid. De reacties waren enorm" aldus mevrouw Faber een van de initiatief neemsters van de hobby-instuif. De idee om iets voor de Wou brugge jeugd te gaan onderne men sluimerde al lange tijd on der de dames. Mevr. Faber: (zelf volgde ze een opleiding op de Sociale Academie): „Mijn ervaring is dat er op de kleuter school van alles voor de jeugd wordt gedaan maar daarna is het voorgoed voorbij. Dan moe ten de kinderen zich zelf maar zien te vermaken". Daar gaat nu definitief een einde aan komen. De gemeente zegde inmiddels een bedrag van vijf honderd gulden toe waarmee al vast een aantal werkmaterialen gekocht kunnen worden. Men is van plan om in die eerste maanden van start te gaan met eenvoudige materialen zoals kleien, maskers maken en boot jes timmeren. Zoveel mogelijk zal men de kinderen laten doen waar ze zin in hebben zodat de hobby-instuif geheel in het teken van de vrije expressie zal staan Draait de hobby-instuif eenmaal op volle toeren en de animo is voldoende dan zal er ook met andere materialen gewerkt gaan worden. Gedacht wordt onder meer aan een pottenbako ven. Dat de jeugd in grote getale naar Jeugdland zal komen is de verwachting van de organisatri ces. Immers de twee lagere scholen tellen in totaal onge veer 250 leerlingen en daar moet toch een fikse groep uit voort kunnen komen. Mevrouw Faber: „We starten met twee groepen. Elk van 20 kinde ren. Per groep zijn er drie leid sters. Mocht du belangstelling toch groter zijn dan kunnen we eventueel ook iets gaan doen op de zaterdagmorgen". De kosten van zo'n hobby-lnstulf- zijn 75 cent per keer. Kinderen van 6 tot 9 kunnen op de woens dagmiddag van half twee tot drie uur ir. Jeugdland terecht en kinderen van 9 tot 12 van half vier tot vijf uur. LEIDSCHENDAM/VOORSCHOTEN - Woensdag 20 september viert de Lcidschendamse afdeling van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers met 'n rondleiding bij kaarslicht in Kasteel Duivenvoorde en daarbij aansluitend een kaas- en wijnavond in de grote zaal van het dienstencentrum Duivenvoorde haar twintigjarig bestaan. De afdeling die destijds met een vijftiental dames is begonnen en nu 90 medewerksters .-n 70 begunstigers telt verricht een groot aantal aktivlteiten ten dienste van de Lcidschendamse bevolking en spe ciaal de bejaarden. In de beginjaren Is er veel steun en belangstel ling ondervonden van de echtgenote van de toenmalige burgemees ter mevrouw Banning-Broekhoven. Een van de eerste aktivlteiten was een grootscheepse hulpverlening aan de slachtoffers van de wa tersnoodramp in 1953. De oprichting van een bcjaardensciëteit was ook een van de taken die het eerst werd aangepakt. De sociëteit „Schoorwijck" vierde dit Jaar haar tweede lustrum, de vaste mede werksters en een groot aantal theeschenksters verlenen dan gastvrij, heid aan een 65 tal bejaarden. Behalve de bibliotheek is er 'n toko, terwijl het „rijdend winkeltje" met 15 enthousiaste medewerksters en drie wagentjes in een grote behoefte voorziet. Een van de bekendste projecten van da Unie ls „Tafeltje-dekje" dit jaar verwacht men 2500 maaltijden te verzorgen voor alleenwonen de zieken en bijv. slecht ter boon zijnde bejaarden. Verder ls er een oppasdienst, braille, vervoer per auto, de belangrijke twee- of drie maal per jaar terugkerende hulp bij de verkoop van weldadigheids- eegels, hulp bij de „koopmorgen voor bejaarden" en bij de fruit- dienst in het Haagse ziekenhuis cn waarschijnlijk in de nabije toe komst ook voor het Leidschendamse ziekenhuis „Antoniushove". Tenslotte wordt, hoofdzakelijke administratieve, medewerking ver leend bij de Fotu, het tweejaarlijkse vclksondcrzoek op tuberculose. Een aktiviteit die de bijzondere waardering heeft van een groot deel van de bevolking is de tweemaal per jaar te houden kinderkleding- beurs, die deze maand weer In de Andreoskerk wordt gehouden. Hoewel het bestuur blij is met de medewerking van zoveel dames wordt toch een beroep gedaan meer medewerksters. Door roulatie is niet iedereen aan bepaalde uren gebonden, men kan een of meer uren per week of moand besch-kbaar zijn, maar ook tweemaal per jaar bijv. bij de postzegelverkoop. Het bestuur noemt de aktivltei ten van de Unie niet spectaculair. Het aantal van de verschillende projectien die de Leidschendamse dames voor de gemeenschap on derhanden hebben is dit naar onze mening wel. Wie een of meer uren voor het mooie werk beschikbaar heeft wordt verzocht knntakt op te nemen met mevrouw H. J. A. Roggeveen MUhlberg, Witte de Withstraat 6, Leidschendam. Tel. 4858.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5