Drastische verhoging van de gemeentelijke belastingen in Voorschoten Omzet veiling bleef gelijk Nieuwe pastoor voor Warmond De Leidse Hofjes (20) Markten Najaarsmarkt van Bodegraven door velen meegevierd amropiersonfund' PAGINA 4 LEIDSF. COURANT WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1%0ENS LEIDERDORP Hoewel de Leiderdorpse Schaakvereni ging en de schaakclub VTL voor de eerste keer een open schaaktoernooi organiseer den, is dit schaakevenement met 72 deelnemers een groot succes geworden. Men heeft nu het denkbeeld geopperd jaarlijks een open toernooi te houden. Indien in de toe komst de opkomst belang stelling groot genoeg zal blij ken, dan zal het streven Schaakvier kampen in Leiderdorp naar open Leiderdorpse schaakkampioenschappen verwezenlijkt kunnen wor den. De kampioen van Leiderdorp, dr. J. Pool, haalde in de laatste ronde zijn eerste punt binnen. In een Philidorverde- diging overklaste hij Boeré met fraai positiespel. De 18 winnaars van de vierkam pen kregen voor hun presta tie het toernooiboek van het twaalfde IBM-schaaktoer- nooi. Indien twee schakers op de eerste plaats gelijk eindigden, dan viel de beslis sing door loting of via een snelschaakpartijtje. i dit schaak-ll zijn: de LSG-ers J.l P. A. Bakker en J. P. C. Wi-I chers; P. Zwetsloot, R. Floor, P. Dirkse, en J. H. v.d. Velden van Leiderdorp;! de VTLers B. L. Zeilstra, W.| Koppers sr., A. Koppers, J. Vermond en A. Momberg; en de huisschakers F. v. Ge- mert, F. den Holder, M. Strijdhorst, D. v. Oudshoorn, H. Dingjan en W. Demmen- dal jr. IAZERSI balverei Veenstr in de i KNVB een in zerswou houden besturei besloten dering voorstel te Iance Itior, St. Voorschoten zal per 1 januari 1973 een drastische verhoging van de gemeentelijke belastingen invoe ren, noodzakelijk om de sterke stijging van het uitgavenpakket van de gemeente op te vangen en om enige ruimte over te hou den voor nieuwe projecten zoals een zwembad. De straatbelasting zal opgevoerd worden van 28% naar 58% van de belastbare opbrengst ge bouwd en van 10% naar 20% voor de belastbare opbrengst ongebouwd. De reinigingsrech ten, thans 48 per jaar worden voor eengezinswoningen ver hoogd tot 84 per jaar. Ook de legesgelden gaan op 1 januari omhoog en wel speciaal de bouwvergunningen. Het trouwen van niet-ingezetenen via het Voorschotense raadhuis wordt eveneens extra belast met 50 boven het normale tarief. De wethouder van financiën, de heer Iestra, zette aan de leden van de commissie financiën uit een, dat de stagnatie in de groei van Voorschoten een van de be langrijkste oorzaken is. Geschat is dat op 31 december van dit jaar Voorschoten 400 inwoners minder zal tellen dan aan het begin van dit jaar. De terugloop van het inwonertal is van in vloed op de uitkeringen uit het gemeentefonds. Voorschoten kan daarom maar een stijging van bijna 6% vernachten voor 1973, gerekend naar het bedrag dat in dit jaar ontvangen wordt. Daar tegenover staat een stijging in het uitgavenpakket, die er niet om liegt. De sector Gezond heidszorg met 59%, openbare werken met 44%, openbare vei ligheid met 36%, culturele za- De slechte resultaten met de op brengst van de tulpen werden het afgelopen voorjaar oorzaak dat men aan de bloemenveiling „EMM-Roelofarendsveen" een belangrijk lagere omzet had in vergelijking met het voorgaande jaar 1971. In andere gebieden wist men dit te compenseren door belangrijke teeltuitbreidin gen, voornamelijk ook door de omschakeling van groenten naar bloementeelt. In Roelof- arendsveen is dit praktisch niet meer mogelijk. Dankzij het koele weer in de afge lopen weken waren de resulta ten in de bloemisterijsector aan merkelijk beter dan men gerui me tijd gewend was geweest. Voor de bloemenveiling „EMM- Roelofarendsveen" was dit dub bel plezierig omdat de ach terstand in de bloemenomzet nu praktisch geheel is ingelopen en weer op gelijk niveau van 1971 is gekomen. Vooral de anjers hadden een groot aandeel in dit resultaat, dit doordat vooral van exportzijde bijzonder goede prijzen werden betaald. Rozen ken en recreatie met 26%, volkshuisvesting met 31% en on derwijs met 14%. Er ligt een wenslijstje van onge veer 1.000.000, waarin opgeno men een zwembad, uitbreiding sportpark Adegeest, schoolad viesdienst, schoolbioloog en nog enige verzoeken ontstaan uit wensen geuit door raadsleden. Indien de gemeenteraad de sterke verhoging van de gemeentelijke belastinginkomsten goedkeurt, dan is er een ruimte van onge veer 375.000, waarvoor volgens een prioriteitenschema nieuwe werken aangepakt kunnen wor den. De commissieleden hadden weinig lagen verhoudingsgewijs op een lager niveau, maar over het al gemeen kon men wel tevreden zijn. Bij de aangevoerde bloe men zijn het thans wel de herfstkleuren die domineren. De massale aanvoer van de chry santen van de normale cultuur is weer volledig van start ge gaan. Een uitgebreide variatie in kleuren en soorten zowel bij de troschrysanten als de geplo zen stuks. Vooral voor de tros- chrsanten kwam men de laat ste dagen tot matige noteringen, zodat men met een bescheiden beurs de huiskamer weer kon opsieren. Voor rond een gulden per bos kan men zich een rede lijke bos chrysanten verschaf fen. Voor de geplozen stuks heeft men een goede waarde ring voor soorten als Bernstein, Holiday. Bornholm, Diplomaat, Clingendaals Elite, Regalia etc. terwijl voor Migoli en Bretners in kleuren iets lagere noterin gen werden verkregen. Goede vraag bleef er voor gladiolen, fresia, maar in het bijzonder ook voor irissen. Naast een ruim aanbod van as ters, dahlia's, bleef men een goede prijs betalen voor orni- thogalen, monbretia en liatris. Dagelijks is er nog aanvoer van zherine, heliconia, lelies, gerbe- ra's etc. Tevelings- hofje LEIDEN Wie het Tevelings- of Karei Tevelshofje aan de Vierde Binnenvestgracht bin- GRACHT BINNENSTAPT, nenstapt, kan zijn ogen niet geloven. Alles is er scheef. Niet door ouderdom verzakt maar scheef opgezet: moed willig scheef. Spottend met gevels en deu ren, met pomp en plavuizen tegen alles wat recht is. Zelfs de deksels op de putjes in de tuin en de tegels in de toegangshal: scheef: Het hofje werd in 1666 gesticht met gelden, die voor dat doel opzij gelegd waren door Ka- rel Tevel, zijn broer Jacob en diens vrouw, Elisabeth van der Vinct. We kennen ze van de schilderijen in de re gentenkamer: mild maar een pietsie boers. Bepaald geen schuinmarcheerders of lolbroeken, die hun nage dachtenis nu eens op opmer kelijke wijze wilden doen voortleven. Maar waarom dan alles zo scheef gebouwd? Het ant woord is dóódsimpel: de ar chitect heeft zijn ontwerp aangepast aan de beschikba re grond. En die was ruit vormig. Uitermate geschikt om er in steen een loflied te componeren, dat de naam Tevel boven het alledaagse perspectief verheft. Natuurlijk had de bouwer, had hij vandaag geleefd, de twintig huisjes ook, terwille van de ruimte, kunnen opsta pelen. Maar vergeet niet: het hofje werd gebouwd vlak achter het zuid-oostelijk bas tion van de laatste stadsuit leg, die in 1659 werd aange legd. Hoogbouw was niet de stijl van die dagen en het hof indien omhoog ge bouwd zou in geval van oorlogshandelingen een schit terende kogelvanger geweest zijn. Want hoe vredig van aard de stichting ook is, de oorzaak moet gezocht wor den in de mogelijkheid van oorlogshandelingen. Voor Maurits tijd (1567—1625) naderde de aanvaller een stad doorgaans in carré. Eerste gelid knielen, tweede gelid staan. Vuur. Kruit hoorn en kogeltas omhan gen, richtstok opnemen, ge weer op de schouder. Carré voorwaarts: derde gelid knielen, vierde staan. Vuur! Zo rolde langzaam een vuur- wals op de stadsmuren af. De verdediger schoot terug met haakbussen, musketten en mortieren. De draagwijd te van zijn geschut was maar beperkt; op korte af stand was het bij het schie ten naar beneden zelfs nau welijks bruikbaar. Vanachter de kantélen konden de man nen op de weergangen eigen lijk alleen maar recht voor uit schieten. Tijdelijk vorm de het vijandelijke carré een royaal doelwit. Maar bewoog het zich naar links of rechts, dan moest de schutter op de transen zich bloot geven om het doel te kunnen volgen. Bovendien werd dan de reik wijdte van zijn wapen klei- Gekomen in de luwte van het verdedigend vuur, konden de (gedecimeerde) carré's vrij wel ongehinderd doorlopen tot aan de voet van de muur (die daarom meestal door een breed water of een steile diepte omgeven werd). Het meer gedetailleerde slacht- werk speelde zich tenslotte voor de kantelen af met sa bels, messen, pieken, helle baarden en handspaken. Het aantal mannen dat uiteinde lijk op één punt onder het af- weervuur door kon komen, was bepalend voor het lot van de verdediging. Dat was nog zo tijdens het be leg van Leiden door de Span jaarden, hoewel de stad toen ook al omgeven werd door een ring van uiteenliggende schansen (egelstellingen), die de toegangswegen onder vuur konden houden. Al tijdens het bewind van prins Maurits en mede onder invloed van een tekenaar-for- tificateur als Blaauw en de wis- en natuurkundige (en ballisticus) Christiaan Huy- gens nog in toenemende mate onder Frederik Hen drik (1625—1647), groeide een nieuwe tactiek: de ste den werden omgeven door stervormige bolwerken. Dat waren hoge aarden wallen om de vijandelijke granaten te smoren, die een muur ge makkelijk zouden verpulve ren. Vanaf de flanken van twee (of meer) naast elkaar gelegen bastions kon de aan valler nu opgevangen worden in een wolk van kruisend vuur, waaraan hij niet kon ontkomen door zijn carré's naar links of rechts te ver plaatsen. Bovendien konden op de bastions ook kanonnen in stelling gebracht worden. Maar in verband met het te ruglopen (recule), het aan voeren en opslaan van mate riaal en het achter de hand houden van troepen, was er op en onmiddeüjk achter de bastions aanzienlijke „arm slag" nodig. Die ruimtewinst mocht niet ten koste gaan van de achterlig gende bebouwing. Want in de groeiende steden was grond nog altijd kostbaar. Bekijkt men het grondplan van Leiden, dan ziet men dat de nodige ruimte voor het zuid oostelijke bastion dat een hoek vormt, kleiner dan 90* gevonden is. door de ach terliggende bebouwing een hoek te laten maken, groter dan 90*. En precies op die hoek lag nog een stukje vrije grond, waar Tevel's laatste wil ten uitvoer gebracht kon worden. Het Tevelingshofje viel daardoor wat scheef uit. Maar het werd wel een van de merkwaardigste Leidse hofjes. verweer tegen het gedegen be toog van de wethouder en stel den allen de vraag: „Hoe ver kopen we dit aan de burgerij?" Drs. Van der Laan vond het j heel moeilijk een dekkingsplan te aanvaarden, indien de begro ting nog niet bekend is. De heer i De Klerk Wolters vond de ruim- 1 te van 375.000 te groot gezien de hoogte van de nieuwe belas tingen. De heer Mennema en de heer Oosterbaan namen even eens een afwachtende houding aan omdat te weinig van de nieuwe begroting bekend is. De gemeenteraad zal eind van deze maand moeten beslissen over dit ingrijpende voorstel van bur gemeester en wethouders. - LEIDEN De Ned. Ver. voor Huisvrouwen is gisteren weer g( met een twee dagen durende winterkledingbeurs. Op de beurs den uitsluitend dames-, tiener- en kinderkleding verhandeld, belangstellenden kwamen naar het Logegebouw aan de Steensc om te kijken of er nog iets van hun gading bij was. WARMOND Door de bisschop van Rotterdam, mgr. A. J. Si- monis, is tot pastoor te War mond (H. Matthias) benoemd de weleerwaarde heer P. C. M. Mussert. De nieuwbenoemde is thans werk- am in Den Haag (H. Lidwi- na) en is 52 jaar oud. Hij werd in 1948 priester gewijd en was achtereenvolgens als kapelaan werkzaam te Westerblokker, As sendelft, Noordwijk en Loosdui nen. Pastoor Mussert zal waar schijnlijk geïnstalleerd worden op 6 of 7 oktober. dem wit. Keefer. Arthur. Alice. Marie. Pr. Ann. Lena 20—32: Charmeur 3712: Rozen Gar- Carol, Gaberge. Nordia. Taw- 10—1G; Super Star. Motrea. Precllla, Rubinette 18—21: Belinda, Bonla: Esther Of ar lm 17—2G; Chrysanten Bernstein. Holllday. Toni Pearce 3S—39: Regalia. Alec Betser, Mlgoli, Evelyn Bush. Escor. te. Breltner. Janet Rowe 15—32: Di plomaat 61. Clingendaals Elite 45— 54; Bornholm 37—44 p.st.Troschry santen 60—1,20; Idem Jaarrond 1.10—1.50: Eikenblad 15—60: Asters 30-^55: Anemonen 30; Dahlia's 45— Montbretia öa—1 70—1.30; Fresia's 50—1.15; Ornitht galum 70—1,10; Irissen 80—2.2c Liatris 1,25—1.75 per bos. KATWIJK A. D. RIJN Groenteveiling: Waspeen I 3.SO—5.30, 4.00—7.20; Uien p. 4.70—6.20; Bloemkool 6 I 6587, 56—64, S I 60—79. 8 II 27—41. 40—58. 12 I 41—51. 12 n 21—24; 920; Prlncessebonen 80—100: B peen 39-65: Selderie 15—25: Pet De kaaskoningin loopt met enkele bezoekers van het feest rond om de tentoongestelde kazen te bekijken BODEGRAVEN Tot na midder nacht is de bevolking van Bode graven gisteren in touw geweest met de Najaarsmarkt en de kaasfeesten, die maandag wer den geopend. Voor de groten was de braderie en de uitgebreide kaas- en goe derenmarkt veelal het middel punt in de ochtenduren, terwijl de jeugd 's morgens in school verband met elkaar slag lever de op fhet voetbalveld. De Da Costaschool werd hier uiteinde lijk winnaar van de beker door de finale tegen tfe Pax Christi- school met 1-0 te winnen. Voor de wat oudere jeugd was aan de Cortenhoeve een ruiter feest georganiseerd, terwijl voor hen 's avonds de George Ba ker-selectie optrad. De mensen uit de „kaaswereld" hadden enkele eigen evene menten. De maaksters van de boerenkaas vermaakten zich 's avonds in het Anker, terwijl de kaasmakers in het gemeente huis met het gemeentebestuur en de Duitse gasten uit Oberam- mergau bijeen waren. Daar werd ook de uitslag van de raadwedstrijd bekend gemaakt. De winnaars kregen geldprijzen en de Duitse gasten een boeren kaas uit handen van de kaasko- van de tekenwedstrijd LIanne Boef Verhocff Roll- >1, Llda PIjnacker Jozef- 2e klasse Maarten Da Co: school. Arnold v. d. Raat. Jozef school. André Dissel Willebrordusschool. Elsa Mc chelse Parkschool. Nlek Helncn Bea- Henk Bruines Era school. Gerrlt Kotterman WU! dusschool. selie 21Andljvl 178.000 kg.9300 bloemkolen. ROELOFARENDSVEEN Bloem velling 12 sept.Anjers Sim Rc Wit, Le Rève. Esperence. Le Yellow Dusty. Pr. Ann 27—33; i Rood. Keefer. Carnaval 26—37: J. Sim,' Shocking 21— ^-rnel Zo Charmei Annabel 8—13; rlna, Evergold, Prominent. Motr Spanis" llnda- ra 31- -10: Sonla 20—30: Hellco 70: Nerlne 60—70; Geplozen sh Chrysanten Lovlta. Bernstein. He •ndnals Elite. Tor geven, was zi; bleken partijer de lini wat me heeft g> gebleke ver de binnen werkinj Pronk een kli en geei ken". I de stra de Pv< legd. D waarin 4 gevoeri blijken ook du Le< Montbretia 75—1,00; Dah! 5090Asters 30-49: Gladiolen —1,35: Irissen 90—2.45; Liatris 6 Breuk in buis waterleiding BOSKOOP De aanvoer v drinkwater naar Alkemaf Rijnsaterwoude en Leimuiden gisteren enigszins gestagnee geweest. Omdat de transportl ^QQ ding naar het noordelijke d trict van het waterleidingb drijf „De Rijnstreek" bri moest water via secundaire 1 dingen aangevoerd wordt Daardoor stond op de leiding! in het noorden van het lev ringsgebied aanmerkelijk ri der druk dan normaal. In de gelopen nacht werd de kapot buis vervangen. 0 A atlUt OMPV - Dri Arjan Vries, Nigel Pickerin voor het laatsl in 'Our House ROELOFARENDSVEEN - Nlg Pickering, die reeds enkele len met overweldigend succlj optrad in de jeugdsociëteit House" neemt zondagavond scheid van zijn fans in Alkem de. Binnenkort gaat hij Nedi land verlaten. In het afgelopen weekeinde tra folkzanger Ben Brouwer op ..Our House". Het was tcve zijn laatste optreden als soli; Een verrassing tijdens het go de optreden van Brouwer wa dat uit het publiek de Engel folkzanger Robin Best naar v ren trad. Deze wisselde het or treden van Ben Brouwer va dienstelijk af met enkele nunj het Bu kindf 80 boe moeste ,De h moeste leerde fer he over d gomerl Openbf ADVERTENTIE Achter uw Amro-Pierson Fund staan deAmroBanken Pierson,Heldring&Pierson. Vertrouwd idee. solide vermogensbeheer Het huisfonds van de Amsterdam-Rotterdam Bank en Pierson, Heldring Pierson. De voorzitter van de ruitervereniging reikt de prijzen van de ballonwedstrijden uit leugdJ uitlaa let vijl

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4