Wassenaar se fuchsia's houden een unieke liefhebberij in stand in Onderwijs Ju welen wijk seizoen van start de dit Koets op Leidato als bloemenberg DE GROOT MET NIEUWE KLEUREN VOOR HET NAJAAR Leidse Courant LEERLING-JOURNALIST JUWELEN WIJK Pacellischool al jaren op schopstoel WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN Op het zwarte oude koetsje van het Oude Konings huis te Sassenheim is in die Goeie Ouwe Tijd, onder auspi ciën van de Leidato '72 een mil de bui gevallen. Het voertuig staat er te dromen onder een karrevracht fuchsia's, die de stoere boerse lijnen de süjfdefti- ge portée van het zondagse plat teland uit vroeger dagen, voor een goed deel camoufleren. Niet zomaar fuchsia's, de geijkte rode, zoals ze eens bij onze grootouders in een pot op het gehaakte kleedje stonden. Nee, de stortvloed tegen de koets vertoont de meest uiteenlopende soorten en variëteiten: speelse kelkjes in rood met een paars hart, witte, knalrode en lila- rose. i ,Zoiets zien de mensen niet in een bloemenwinkel", zegt de heer Kooyman van H. Kooyman en Zn., die aan de Wassenaarse Papeweg een Fuchsia-Hof van Eden heeft en daar op deze Lei dato best voor uit durft te ko men. ,,De exemplaren die ik hier heb staan zijn eigenlijk nog niet de mooiste. Het zijn moer- planten, die voor stekprodukten worden teruggesneden. Deze verkopen we niet eens". De bloemenberg van Kooyman trekt op de expositie veel be kijks, tot aan het belendende glazemersbuisje, waar hier en daar een weelderige fuchsia schoonheid glimlachend aan de gevel hangt. De heer Kooyman is zo'n beetje de enige kweker in Nederland •die de fuchsia tot op de stamper heeft uitgekleed om er de meest uiteenlopende toiletjes aan te kunnen geven. Over soorten en variëteiten gesproken: deze Wassenaarse kweker strekt zijn zorgen uit over enkele honder den verschijningsvormen van deze plant. Neem eens een gewo ne handelskweker, die heeft niet meer dan drie tot vier soorten aan te bieden. „Die verschei denheid juist maakt het kweken van fuchsia's zo interessant voor mij", vertrouwt, de heer Kooyman ons toe. „Onze plan ten gaan naar de fijnproevers. De eohte liefhebbers zijn onze klanten en niet de winkelier of grossier. Tot in Friesland en Zeeland hebben we onze fuchsia afnemers zitten". De fuchsia, nog niet zolang gele den een ouderwetse kamerplant, mag dan niet uit het graf zijn herrezen, toch is ze in onze da gen tot een nieuw leven geroe pen. Een waarom niet? Het rag fijne van dit botanisch wonder- Een paar honderd soorten en variëteiten tje roept op tot bewondering. De heer Kooyman wijst er nog eens op en in zijn aankleding komt de fuchsia rechtstreeks uit een sprookjeswereld. Het kruisen en enten heeft een balletachtig we reldje te voorschijn geroepen: het orchidee-achtige bloempje heeft Inderdaad iets van een ranke danseres, in een pastel kostuumpje, hoog op de benen (die bij nader inzien meeldra den blijkten te zijn. Ongetwijfeld hebben tegenwoordig al tienduizenden een fuchsia in de kamer staan. Maar ga voor de aardigheid eens kijken bij die koets, schuin tegenover het snoepstraatje uit de eeuwwisse ling. De meeste van u zullen zo'n fantasierijke kleurenmenge ling nog niet op de vensterbank hebben staan. Het is de moeite waard, er eens kennis van te nemen. Misschien wordt een tere snaar in uw gemoed ge raakt, net zoals bij die slechts duizend leden tellende Neder landse Vereniging van Fuchsia vrienden, die een serieus uurtje kunnen overwegen of ze nu een rood kelkje met een bont of een groen blad willen hebben. Voor de heer Kooyman is het een kwestie van studie, kweken en verkopen. Voor de overigen is het een unieke liefhebberij, die verre van kostbaar is, wat de financiën betreft. We nemen u nog even mee de Groenoordhal in. Het is tenslot te deze week Leidato, nietwaar? Omstreeks twee uur 's middags 'kan het er nog rustig aan toe gaan. Een demonstrateur staat er een „complete keukenmachi ne" aan te prijzen (hakt, maalt, snijdt en raspt) luid orerend door een microfoon voor slechts één belangstellende. Even later babbelt hij in het ledige, tegen zijn decors, omdat de belang stellende het al gezien heeft. Het lot van een roepende in de woestijn. Om de hoek laat een mevrouw even doelloos een muisje aan een draadje piepen, rennen en dansen. Een beurs in de schrale uurtjes wekt bij som mige standhouders tot schouder ophalen. Het hoeft niet altijd het fortuin te zijn dat ons toe lacht, soms zijn we al tevreden met respons. Bescheiden, in de hoek onder de botengalerij, staat een lid van de Ned. Ronde Tafel, een servi ceclub zoals Lion en Rotary, aardewerk eendjes en kikkers aan de man te brengen. De op brengst is voor de nieuwe My tylschool te Paramaribo. Grap pige baksels, vervaardigd door de Caraiben-indianenstam aan de Marowijnerivier. Tot nu toe heeft de Leidse Tafel 1300 opge bracht; de richtlijn voor ieder van de 120 Tafels in ons land is 2500 gulden. Een kikker of een eend voor 5 gulden en een stuk je van een onontbeerlijk project is weer gefinancierd. T.P. De koets met de fuchsia's een bloemberg WASSENAAR Het Katho* liek Vrouwengilde, afdeling Wassenaar, houdt heden avond in het Jeroenhuis de jaarvergadering. Om half 8 wordt begonnen met een Eu charistieviering. Pastoor A. Wentholt, geestelijk adviseur van de afdeling, zal tijdens de Mis het nieuwe seizoen in leiden. Daarna is er onder voorzitterschap van me vrouw R. van Veen-Bergen de jaarvergadering. Twee bestuursleden, mevrouw C. Ruigrok v. d. Werve-van der Holst en mevrouw A. Hoog eveen-van Doorn treden af. Omdat het aantal bestuursle den van 8 teruggebracht zal worden tot 7 behoeft slechts in een vakature te worden voorzien. Mevrouw A. C. J. Koster-Kortekaas is kandi daat gesteld voor een be stuursfunctie. Na de vergadering zal er nog enige tijd gekiend worden. Morgen maakt het Vrouwen gilde een excursie naar de Floriade De bus vertrekt om 8.45 uur van Kortehout en om 9 uur van de Oostdor- perweg. isteravond heeft het bestuur van dé Leidato de 30.000ste bezoeker le so]d verwelkomd. De gelukkige is de heer W. Kanbier, die van het be- osofie. i stuur een compleet tuinameublement kreeg. Het Leidato-bestuur raalwer blijft optimistisch over het bezoek aan de lie huishoudbeurs en ver wacht a.s. donderdag de 40.000ste bezoeker. Op de gewestelijke redactie van de is de plaats vacant van een Schriftelijke sollicitaties aan: Hoofdredactie, Kort Rapenburg 2, Leiden. LEIDEN Modehuis De Groot, Breestraat 113, dat gisteravond in Holiday Inn zijn najaarsshow '72'73 gaf, heeft nog steeds een bepaalde naam hoog te hou den voor zijn vaste klantenkring die In de loop der jaren is opge bouwd. Een naam van mis schien vaak dure en klassieke confectie, maar waar op het moment een sterke tendens naar is, met kleurtjes die voor de winter erg flatteus en lief zijn en waarin rose, zachtblauw en grijs nieuw zijn. Van de materialen flanel, tweed en jersey i9 veel gebruik ge maakt: de lengte is om en nabij de knie gehouden en de zeer royale collectie mantels waarbij ook de tentlook niet ontbrak heeft veelal bont- of imitatiebontgamering, de mo derne bindceintuur en, zoals bij het jeugdige rode model, kapjes op de mouwen. Auto tegen lantaarnpaal LEIDEN Een autobestuurder, die dinsdagnacht op de richting van de Rijnsburgersingel reed, verloor plotseling de macht over het stuur en kwam met een klap tegen een lantaarnpaal tot stilstand. De auto werd flink beschadigd. De 21-jarige be stuurder uit Alphen en een 27- jarige Alphenaar die naast hem zat werden met snijwonden aan het gezicht naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. Twee buitenlandse meisjes die achterin zaten kwamen er won derwel zonder kleerscheuren af. Een 19-jarige bromfietser uit Lei den botste op de kruising van de Van Swietenstraat en Ma- rienpoelstraat tegen de voorzij de van een vrachtwagen en liep een hersenschudding, snijwon den aan de kin en een pijnlijke rechtervoet op. Een Leidse arts, die in zijn va kantie zijn auto ter revisie naar een garage aan de Haven had gebracht, kreeg gistermorgen te horen dat zijn wagen uit de showroom aldaar gestolen was. Via een raam aan de zijkant van het pand was men binnen gekomen en had kennelijk eerst gezocht r.aar geld. Gisternamid dag werd de auto teruggevon den io Den Haag. Een Japon met jasje kort of lang vallend is eigenlijk on misbaar in onze garderobe; we noemen hierbij een zwart model met wit biesje, plooirokje en be werkt bovenlijfje. De rokken vallen toch over het algemeen in plooien, zoals ook bij een grijs flannel pakje in krijtstreep met rits en borstzakjes. Ook in de grote maten. En waarom ook niet? Bijvoorbeeld in een fraai bruin deux-pièces in ruitdessin met suède garnering. Klokkend viel het rokje van het aantrek kelijk zachtblauwe wollen japon netje met lange mouw, gerimpel de zakjes en veel knoopjes; eveneens eon klokrokje had het bijzonder attractieve zwarte jurkje met halsuitsnijding en aparte geplisseerde mouwen. De langvallende pantalons (met of zonder omslag) zijn onmis baar; het driedelige bewerkte wollen jersey-tuniekpak 179) zal dan ook in ons kikkerlandje niet in de kast blijven hangen, evenmin als de grijze jersey pantalon met col-pullover in aardig ruitdessin en hierbij een grappig zwart „ouderwets" hoedje van Messcher's Mode* huis, Breestraat 175, waarvan ook de andere modellen deze avond waren. Een uitspringer was het Pierre Cardin-broekpak in kobaltblauw met gifgroen en zwart dat direct na de show al verkocht was. Een meer fees telijk tintje had de avondkle- ding, waarbij ons oog in het bij. zonder viel op een langvallende grijze japon met doorzichtige mouwen, ruches en blauw flu- weelband. A.P. LEIDEN Prof. dr. L. Holthuis, verbonden aan het Rijksmuseum voor Natuurlij ke Historie heeft een ere doctoraat gekregen aan de Technische Hogeschool te Trondheim. LEIDEN De heer J. Wildschut, wetenschappelijk hoofdmedewerker bij de af deling Obstetrie en Gynaeco logie van het Academisch ziekenhuis is hedenmiddag gepromoveerd op het proef schrift „Oestradiol en de ovu latie bij de rat". Promotoren waren prof. Noach, hoogle raar in de toegepaste farma cologie en dr. Van Rees, lec tor in de farmacologie. Voetgangerstunnel onder Hoge Rijndijk aanbesteed ZOETERWOUDE De realise ring van de tunnel ten gerieve van de voetgangers aan de Hoge Rijndijk is weer een stap je dichterbij gekomen. Nadat Gedeputeerde Staten in maart akkoord waren gegaan met het door de raad gevoteerde kre diet, vond gistermorgen de aan besteding van het werk plaats. In het bestek is tevens opgeno men de demping van de Rijne- gommersloot en bijkomende werken. Van de 19 inschrijvers was de NBM te 's-Gravenhage de laag ste met een bedrag van 88.775, daarop volgde NV P. Vermeer te Hoofddorp voor 93.200 en Gebr. Schouls te Leiden met 94.000. Hoogste Inschrijver was Gebr. van Hees te Utrecht met 142.000. Het gemeentebe stuur hoopt zo spoedig mogelijk de opdracht te verstrekken. Een struikelblok is misschien nog gelegen in het feit, dat nog niet met alle betrokken eigenaars overeenstemming is bereikt. Van de aanvang van de werk zaamheden zal men ter plaatse waar de tunnel moet komen, weinig bemerken. De voorberei dingen zullen plaats hebben na bij de rioolwaterzuiveringsin stallatie aan de Nassaustraat, waar o.m. met een persleiding voorzieningen moeten worden getroffen i.v.m. de demping van de Rijnegommersloot. Scholieren exposeren hun plantjes LEIDSCHENDAM Van don derdag tot zaterdag zal in de voorhal van het zwembad „De Fluit" een tentoonstel ling worden Ingericht van de plantjes die de Leidschen- damse Plantsoenenwacht In mei aan schoolkinderen heeft uitgereikt. Aan de tentoonstelling werken een aantal plaatselijke bloe misten. de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en de Leidschendamse Tuin bouwschool mee. Bovendien zullen er tekeningen te zien zijn, die zijn ingezonden voor de tekenwedstrijd over mi lieu- en natuurbescherming. De planten moeten morgen tussen 2 en 3 uur in de hal worden afgegeven en voor zien zijn van naam en adres. Zaterdag om 3 uur begint de prijsuitreiking voor de mooi ste kweekprodukten en voor de tekenwedstrijd. De ten toonstelling is donderdag van 17 tot 22 uur te bezichtigen, vrijdag van 14 tot 22 uur en zaterdag van 10 tot 15 uur. De tentoonstelling zal donder dagmiddag om 16.30 uur door mevrouw Kolfschoten- Bloem worden geopend. Zoeklicht op: i. 15 45 o 10.00 Arbelds ekplnten LOO Nle (S) :angsoltl ejockeys 1IDEN Vlak bij het winkel- wijk of naar de Stevens hofjes- zie centrum in de Juwelenwijk polder", zegt mevrouw Vlek, «bieL0 ,taat een molj'e'e school, die nu leidster van de katholieke kleu- bew dienst doet als gedeeltelijk kleu- terschool. 17.55 ter en gedeeltelijk lagere Voor dat het echter zover Is, moet school. Wij spraken met de vijf er nog heel wat gebeuren. De onderwijzeressen: mevrouw beide lagere scholen aan de i Vlek, mejuffrouw Janssens, me- j Vrouw Huijbers en mevrouw i rj 'an der Luit. (Zij zijn alle vier we pop üeuterleidsters). En mevrouw rzoekpU ',uifzand« z'j zit met haar 42 oor zie dass het eigenlijk een noodsitua- zegt mevrouw Van der Luit. ,We hebben hier wel een be- loorlijk speellokaal snaar voor- opig is die nog bezet." Mevrouw 'an der Luit is hoofdleidster ei^an het schooltje, dat bestemd om e n openbare kleuter- chool te worden. „Maar het is goe<1 mogal'jk dat het wok je in zijn geheel ver- latst wordt naar de Meren- Qpaalstraat zullen binnen de kortste keren gereed moeten ko men. Aan de bouw van de open bare lagere school is men al be gonnen. Het wordt een school van éénhoog met zeven lokalen. Deze openbare lagere school wordt een heel zelfstandige. „Aangezien" zo zegt de heer Lommers, hoofd van de Pacelli- school „het voordeliger is een kleinere school te hebben omdat naarmate het aantal leerlingen stijgt, het aantal leerkrachten niet evenredig mee naar boven gaat. Voor de katholieke lagere school is er vooralsnog geen toestemming om een zelfstandi ge school neer te zetten. Maar met vier klassen xijn we al ont zettend geholpen. Aan de Opaal straat is de school gepland met een-twee klassige kleuterschool er aanvast. ,Dat is een van de nadelen als Je een kleuterklasje apart hebt. De grote kleuters krijgen niet zo snel contact met de eersteklas sertjes. Op de Pacellischool tracht men dit op te vangen door een keer in de maand de grote kleuters een middag naar het gebouw aan de Damlaan te laten komen en daar in groeps verband met de eerste en twee de klassen bezig te zijn. Zo'n 148 kleuters en 42 vierdeklas sers lppen er nu rond in het schooltje aan de Opaalstraat. „Natuurlijk levert dat weieens moeilijkheden op met het naar buiten gaan bijvoorbeeld. Daar om hebben we, in augustus, toen we begonnen gezegd: „La ten we alvast vooraf regelen wie dan en dan naar buiten gaat. Dat werkt nu redelijk goed", De kinderen van de Juwelenwijk vermaken zich voorlopig kostelijk in de zandbak, die vlak naast hun school staat zegt mevrouw Van der Luit. Het in de haast neergezette school tje vertoont hier en daar nog wel een mankementje, de ra men sluiten niet goed. de ver warm Ing doet het ook niet al te best en soms lekt het. Boven dien zou het geen gek idee zijn een hek om het terrein heen te zetten. Elke maandag als we hier terug komen liggen er glassplintera in de zandbak. Maar ook overdag loopt men hier via onze speelplaats naar het winkelcentrum of die ge woon hun kinderen naar school brengen maar het vertikken op de tegels te blijven lopen", al dus mevrouw Huijbers. „Ik zie meer de oplossing in een betere beplanting", zegt mevrouw Van der Luit. En inderdaad zou ze daarmee ook heel wat bewoners meekrijger. want van hekken moeten de Juwelenwijkers niets hebben. Na 1 Januari, wanneer de openbare lagere school klaar is, verdwijnt mevrouw Stuifzand met haar 42 leerlingen naar die school, waar zij in principe tot augustus onderdak heeft kunnen krijgen. „Het kan best zijn dat ze er nog langer moet blijven of dat de openbare school haar weer de straat opzet omdat ze het lokaal, waar zij in zit nodig hebb-zi Op deze manier zitten we al jaron op de schopstoel. Ik zou tenminste blij zijn als die vier-klasMge school er kwam". Dat wordt een dependance van de Pacellischool. Speciaal voor de lagere klassen en de kleu ters. „Het is moeilijk om een vergunning voor een zelfstandi ge katholieke school te krijgen. Aangezien de algemene ver wachting is dat de top 10 lagere school klassen hier in de Juwe lenwijk zal zijn. En dat daarna de vergrijzing zal intreden".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3