Cornelis Vreeswijk zingt even accentloos Zweeds als de eeuwig zingende bossen Vluchtelingengesprekken van Bertolt Brecht Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK Sieto Hoving met Tingel tang< in Diligentia LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 SEPTEMBER 19 flHiiiiHniniitiHRiniiininniHiiiiiflniiniiuiinniiiiiiiiRiuiiniiiiiiiniiiiHiiiniiifninniniiiiBiiiiiininniiiiniiHnniBnininiminininiiiiLis TELEVISIE HEDEN De dichter-zanger-troubadour Cornelis Vreeswijk (35), in IJmuiden opgevoed, in Zweden groot geworden, is op zijn minst genomen een merkwaardige man, omdat al les aan hem contrast is. Met zijn 240 pond neergezakt in zijn stoel demonstreert hij een buik waar je u tegen zegt, maar tege lijkertijd fladderen daarboven twee veel zeggende handen als vluchtige vlinders. En dan dat opmerkelijke succes van deze Zweedse Nederlander in die hoge noordelij ke uithoek van Europa: acht gouden platen, één diamanten en vier Edisons voor singels en elpees met levensliedjes over oorlog en liefde, nozem en non, Veronica, Felicia en Hopeloos Blues. Je zou toch denken, dat ze daar in dat hoge noorden waar eeuwig de bossen zingen niet verle gen zouden zitten om nog een boom van een man die zingt. En zeker niet van een zwaar ge schapen Falstaff die in tegenstelling tot zijn po tige postuur een flossige flierefluiter ten tonele voert. Misschien dat men hem juist accep teert vanwege dit effect. Een land dat hecht aan bodem-gebonden drama, aan noodlotstragediën, neergelegd in zo menige triologie, ziet in Cornelis een soort zonnige zuider ling, die met een lichte triller in zijn zware stem dood en leven berijmt alsof het een ballonnetje is dat aan de hand wordt meegevoerd. Zo zwevend hebben die zwaartillende Zweden nog nooit tegen het le ven aangekeken, zwaar moedigheid in melodie gevat. Cornelis Vreeswijk: Zo-iets als ik hadden ze daar blijkbaar nog niet. Ik moet erbij zeggen, dat ik mijn eigen succes daar niet kan verklaren. Zing ik levensliedjes of luisterliedjes? Ik weet het niet. Geef het maar een naam. Met mijn tek sten zit ik een beetje in de sfeer van jullie Jules de Corte. Ik ben er nooit op uit geweest ora als zanger met eigen liedjes ontdekt te worden. Vroe ger heb ik journalist wil len worden, omdat ik al tijd versjes en gedicht jes sohreef, zomaar voor me zelf. Later heb ik er een gitaar bijgenomen, omdat je in je eigen kring wel eens iet kwijt wil van jezelf. Zo'n tien, twaalf jaar geleden, toen ik sociologie studeerde in MalmS, had ik als or ganisator van een stu dentenfeestje een jonge student gevraagd, die als zanger al een plaatje op de markt had. Die avond kwam er ook een impresario luisteren, die de teksten van mijn liedjes wilde kopen voor andere zangers. Daar voelde ik niets voor. Maar kort daarna kreeg ik een uitnodiging om voor de radio een paar liedjes te komen zingen. Daar werd een plaatje van gemaakt, die zo goed verkocht, dat ik binnen vier maanden goud had". Ingekapseld Niemand en zeker Cor nells Vreeswijk niet had zulk een snelle Inkapse ling van luchtig liedwerk in Zweedse harten ver wacht. Niets In Cornells' verleden wees daar op. Als jongen van twaalt was hij met zijn ouders mee-geëmlgreerd naar Zweden, waar zijn va der, taxichauffeur, een eigen bedrijf wilde vesti gen, wat op de lange duur tegenviel, zodat hij naar IJmuiden terug keerde. Cornelis, ver trouwd met de Zweedse taal en het weedse on derwijs, bleef toen liever alleen in Zweden achter, omdat hij juist zijn stu die was begonnen. En daar stuiten we op een ander opvallend con trast in het wezen van deze geziene zanger. Als socioloog leerde hij in colleges om .e doen wat alle sociologen doen, nl. menselijke betrekkingen uit te drukken in cijfer tjes. In zijn vrije tijd echter tast Cornelis die per door in het menselij ke zijn en laat hij een nozem verliefd worden op een non. zet hij de oortog in Dans om de bom tegenover het lichte van de liefde en vraagt hij zich af Waar gaan wij naar toe na onze dood? Liefde is voor hem wandelen in de wind met mijn neus in jouw lange haar. Dit al les in Zweeds op papier gezet en vanwege het succes bij de Zweedse Phonogram door Corne lis zelf vertaald en op een Hollandse Phono- gram-elpee geplaatst. Phonogram-producer Gerrit den Braber: „Je moet rekenen, het Ne derlands van Cornelis is 23 jaar oud, want hij is al die tijd vrijwel niet meer teruggeweest en toch spreekt zijn taal ons direct aan. Ik ben er diep van onder de in druk. Ik zou hem een dromerige realist willen noemen, die levensvra gen oproept en beant woordt in een zeer direc te taal zonder veel beeldspraak. Dood Is bij hem dood en niet het symbolisch einde van het een of het ander. Zon is bij hem zon en niet een ander woord voor vrolijkheid. Zijn succes in Zweden is één van die wonderen waar elke artiest op wacht, maar die te weinig ge beuren". Folkparke Intussen heeft Cornells Vreeswijk in Zweden drukke verplichting en. Door devakverenigingen daar zijn tot culturele verheffing van de arbei dende stand Folkparke ingericht, openbare in stuiven, fancy lairs waar van alles te bele ven is van kermlslol tot cultureel vertier. Grote groepen artiesten zijn hierbij ingeschakeld, die constant op toernee zijn van het ene Parke naar het andere. Daar loopt Cornelis al jaren in mee, terwijl daarnaast zijn platen tuimelend over de toonbank gaan. Wat de mensen in hem aan trekt? Elk liedje van hem bevat stof voor een drama die terecht in een turf van een roman on dergebracht zou kunnen worden. Hoogstens met een klein tragisch onder toontje in zijn stem be zingt Cornelis deze din gen, terwijl hij met zijn zware hand verderlicht de snaren beroert. van hem. dat hij aan slaat, omdat hij hele maal zichzelf as; eigen lijk geen mooie stem heeft, maar de pijn van het leven in een filosofi sche vorm samenvat met een rauw randje. Cornelis gaat recht op de mens af, al verbaast het sommigen, dat hij de liefde tussen de nozem en de non zo ongelukkig laat aflopen. Hoe kan de politie daar een einde aan maken als in de vroege middeleeuwen Beatrijs al een oplossing wist zoals haar hart dat haar ingaf? Cornelis moet weten, dat ook in onverdraagzame samen levingen de liefde paden weet te vinden, die an deren niet kennen. Zoals hij ook als Tevje be- weest in de gelijknamige hoofdrol van de wereld bekende musical Anatev- ka, waarin hij als vader van veJe dochters de juiste toon en tederheid vond, dit alles in Mal- mö, waar hij ook Brecht speelde. Cornelis Vreeswijk: „Het bevreemdt sommi gen, dat ik accentloos Zweeds spreek, zodat ze me daar ook voor to neelstukken en musicals willen hebben. Maar wat wil je, van jongstaf zit ik al in Zweden". Cornelis zingt net zo ac centloos Zweeds als de eeuwig zingende bossen. TON OLIEMULLER Bertolt Brecht was een van de vele Duitsers die na de Rijksdag brand in 1933 verkozen Duitsland te verlaten. Het werd een lange jaren durende reis voor de au teur. Via Praag. Wenen, ZUrich, Parijs, Denemarken, Finland, Moskou, Californië en Zwitserland belandde hij in het begin van de vijftiger jaren in Oost-Beriijn waar hij bleef tot zijn dood in 1956. Zijn vluchtelingen-gesprek- ken schreef hij in Finland in 1941. Het zijn gesprekken tussen me neer Ziffel, een natuurkundige, en meneer Kalle, een arbeider. Ziffel heeft zeer veel overeenkomsten met Brecht zelf. In feite is Brecht hier ook aan het woord. Hij zegt o.m. van Hitier: „Nadat hij enige jaren in een circus was opgetre den won hij het vertrouwen van de rij'kspresident, een generaal die de Eerste Werld-oorlog verlo ren had". Ziffel, de lange, gespeeld door Ton Lensink, heeft het facisme le ren kennen als een beweging die tegen Italië is gericht. De aanhan gers droegen zwarte hemden. Kal le, de kleine, gespeeld door Cor van Rijn zegt dat dit allemaal op een misverstand berust. Ned. 11 20.21 uur Van gewest tot gewest „Dordrecht eens synodestad, nu een rode stad". Zo omschrijft stadsarchivaris dr. Th. Jensma Dordrecht in deze reportage. Dor drecht is de oudste stad van Hol land (752 jaar). Er zijn op het ogenblik nrvm 100.000 Dordtena- ren. Samen wonen zij in een ge meente die de sporen van haar hoge ouderdom in zekere zin als een lest met zich meedraagt. De zeventiende-achttiende eeuwse stadskern van Dordrecht telt na melijk niet minner dan 800 pan den, die op de monumentenlijst staan. Daarvan een moderne, leefbare oity van te maken is een zware taak. Dordrecht bezit ech ter sedert vier jaar de jeugdige ir. Honvmo Torikes (33) een direc teur van Openbare Werken, die zijn taak met grote energie en voortvarendheid uitvoert. Natuur lijk gaan hier en daar in Dor drecht tot voorzichtigheid manen de stemmen op, o.a. van de beel dende kunstenaar Bouke IJlstra, die eveneens de reportage over zijn stad aan het woord komt. Ned. 1 19.05 uur Mensenkinderen Schoolkinderen maken gebruik van televisiecamera's en videotape om hun visie te geven op actuele on derwerpen als bewustwording van de negerbevolking, druggebruik, emigratie enz. Dat is, kort samen gevat, de inhoud van de Ameri kaanse bijdrage aan Mensenkin deren, een televisieserie over de jeugd in landen over d« gehele wereld. Ned. 1 20.31 uur. Spel zonder grenzen 1 Op de dag dat de voetbalwedstrijd om Europacup I, II en III van start gaat, wordt er een andere soort Europacup uitgereikt. Het is de Cup die de beloning zal zijn voor de overwinnaars in Het Spel zonder Grenzen. Wij hopen na tuurlijk dat Venray de trofee naar Nederland zal brengen. De grote eindstrijd wordt in het Zwitserse Lausanne gestreden. Tegenstan der van de Limburgers zijn: Leu ven (België), Westerland (Duitsl.) Anglet (Frankr.), Salisburyc(GB). Carpe di Castello (It) en La Ohaud de Fonds (Zw.) Ned. 1 21.05 uur. Coronation Street Alan heeft zijn baan in de garage opgegeven. Elsie die net zelf weer druk in de weer is kan hiervoor nauwelijks begrip opbrengen. Ned. 11 19.05 uur. We hielden het gisteren uitslui tend op Nederland II, en dat le verde ons dank zij de VARA een gevarieerd en kwalitatief res pectabel programma op. Dat begon met „De liftster", Brit se serie van Francis (Paul Vlaanderen) Durbridge. Die lijkt goede gebruik-tv op te le veren. Beter dan de halfwassen tv-versie van Paul Vlaanderen zelf. Daar komen de schutters, andere Britse aankoop, is in het genre „goedkoop lachwerk" voor de liefhebbers pettlge stof. Ver bluffend goed in de serie vinden we vooral het „Ingebouwde" ap plaus. Toen kwamen de eigen produk- ties. De ombudsman, reportage uit Australië, waar, volgens Marcel van Dam, vijf tien procent van de Nederlandse im migranten niet slaagt. Zij heb ben het moeilijk, want Australië is wat de sociale voorzieningen betreft allerminst het „aards paradijs", dat de emigranten verlieten. De teneur van deze uitzending vonden we een interessante uit gangsstelling van de man wiens taak het Is om weer een seizoen lang aan te tonen dat ons socia le bestel ondeugdelijk is. Dat „Aards paradijs" werd overi gens hevig aangevochten door Jaap v. d. Merwe in „Het op roer kraait". Het was een uit zending over de dertiger jaren, erg goed programma dat door Jaap werd verpest met sikke neurig commentaar. Jaap moest beter weten Beste programma was overigens „Luisteren naar Jan do Har- tog". Die Is een van de weinge Nederlandse schrijvers van we reldnaam. Nederlandse litera tuurcritici bestempelen hem als niet onbekwaam verteller. We vonden deze uitzending onge looflijk goed. Hier was een man, die echt iets te vertellen had. Hij werd ondervraagd door Mies Bouwman, vrouw die haar plaats kent en daardoor onze enig-echte tv-persoonlijkheid werd. In dit programma hoefde Mies Bouwman alleen voorzichtig aan de kraan te peuteren om een grandioos verteller zijn verhaal te laten spuien. Regisseur Leen (meneer Bouwman) Timp maakte van dat grandioze ver haal iets heel intiems. De au teur sprak niet tot de massa, maar tot mij persoonlijk. Als u dat ook zo ervaren heeft, kun nen we rustig zeggen dat u en ik een tv-evenement hebben on dergaan. Vg. NEDERLAND VARA: 17.00 uur Hubert de hommel wind in de wilgen 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur Van gewest tot ge i 19.05 uur Toeristische tips 20.00 uur Journaal 20.21 uur Zendtijd ARP 20.31 uur Mensenkinderen 21.05 uur Spel zonder grem 22.15 uur Stichting Socutera 22.30 uur Journaal NEDERLAND II 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal VARA: 19.05 uur Coronation street 20.00 uur Journaal 20.21 uur Vluchtelingen gesprekken (t< 21.30 uur Achter het nieuwi 22.10 uur Kenmerk 22.35 uur Journaal 22.40 uur Teleac MORGEN NEDERLAND I 11.10 uur School-tv 18.45 uur Brigadier dog 18.55 uur Journaal TROS 19.05 uur Callmero 19.10 uur Op losse groeven 20.00 uur Journaal 20.21 uur The protectors 20.50 uur Liefde op z'n An+ rose. Cor van Rijn, als de arbeider Kalle en Ton Lensink als de natuurkun dige Ziffel in Brecht's vluchtelingengesprekken. (Van onze showredactie) DEN HAAG Voor het eerst sinds lange tijd zal het cabaret van Sieto Hoving Den Haag aandoen met een aantal voorstellingen. Hij doet dit samen met zijn vrouw Marijke Hoving en als naaste mede werker Rob de Nijs. Het programma heet Waartoe waarheen en komt o0 donderdag 21 september voor het eerst in Diligentia en blijft daar dan drie avonden. Vervolgens is er nog een reeks van drie voorstellingen van 28 t.e.m. 30 sept. Het programma heeft al gedraaid in het eigen Amsterdamse theater Tingel tangel en bevat geprezen nummers als de Boerencantate van Bach rond Biesheuvel en andere politieke satire. Antoine Oomen zorgt voor de muziek. Tingel tangel v.r.n.I. Sieto en Marijke Hoving en Rob de Ni/s Uitprobeersel Toon Hermans in Scheveningen (Van onze showredactie) DEN HAAG Toon Hermans brengt zijn allernieuwste show pas op donderdag 16 november in première uit In het Schevenlngse Circustheater. Voordien geeft hij op diverse plaatsen in het land voorstellingen, waarin hij zijn nieuwe programma uitprobeert. Hij staat dan van 20 t/m 25 sep tember in Scheveningen (uitgezon derd de 24e). Toon Hermans schrijft ons, dat hij na een heftige knock-out weer op de been is en het niet op prijs zou stellen wanneer „het kritische kranten-oog direct al gericht zou worden op de gebruikelijk pro- beer-voorstellingen, die aan elke première vooraf gaan, temeer omdat deze probeersels avond aan avond veranderen en slechts weinig overeenkomst vertonen met de officiële première." NEDERLAND II huis te Goeie ciën vai de bui staat ei karrevr, stoere t ge portt teland i een goe zomaar rode, 2 grootoui gehaakt de stoi vertoonf soorten kelkjes .Zoiets 2 een bi heer K( en Zn., r Popeye r De weduwe van 1 Boekenlijst r Journaal r Drie getuigen vat oorlog r Dagboek van eenl mermeisje (film) r Journaal RADIO HEDEN HILVERSUM 18.00 (S) Aperitief: licht muzlel gramma. 18.30 Nieuws. 18.41 gevraagde gewijde muziek 19.00 De kerk vandaag-nleuwi commentaar. NOS: 19.10 Prog ma voor blinden en slechtzlr 19.20 Openbaar Kunstbezit. 19.! Woensdagavond Muzlekmagi 22.25 Uitzending van de Bond Naam. NOS: 22.30 Nieuws. Den Haag vandaag. 22.60 Zin Kunstuitingen bulten het Nedei se taalgebied. 2S-20 (S) Hoi moderne muziek (opr.). Nieuws. HILVERSUM II Nieuws. 20.05 Promenade orkest zangsollstenoperamuziek. 20.55 Fragmenten Popsmuk: licht platenprogran 21.15 (S) Koloriet: een veelkl muziekprogramma. 22.30 Internf naai Bejaardenconcours. 22.55 51 delingen. 23.00 Nieuws. 23.10 Actl (S) Radio Jazz Mal i 'i la MÉN f- Ier g. 23.55-24.00 Nieuws. BBU8ST 324 r 18.00 N' uws. 18.05 Voor de 1S.15 Leken moraal en filos> Sportinagazlne. 18.65 Taaiwen rig Engels. 19.30 Voetbal. Nieuws en De zeven kunsten. Dansmuziek. 23.40-23.45 Nieuws. verwei i stuur i wacht MORGEN UM I NCRV: 7.00 Niet 7.02 Het levfl _ord. 7.08 (S) Te Deum laudnifl gewijde muziek (gr). 7.30 NleT 7.41 Hier en Nu. 7.55 (S) P1 dium: klassieke muziek (gr.) Nieuws. 8.41 (S) Podium vrouw 9.10 (Si Klassieke L foonmuzlek. 10.00 Schoolradio. 1 Nieuws. 10.33 (S) Voor de zl 11.05 (S) Inspraak :verzoekprog ma van seml-klassleke mi (11.30-11.32 Hier en Nu). 11.65 J dedellngen. 12.00 Los-Vast: C rieerd programma. (12.20 Kuna vliegwerk; 12 26 Mededelingen 12.41-12,50 Hier Nu; 13.00- drie). 13.30 Zingen Cecilia: volksmuziek. 13.45 Amore: een serie van 9 poëzie grnnima's over lle(de (7) Schoolradio. 14.25 (S) Planored moderne muziek. 15.00 Evangell Lutherse kerkdienst; 15.30 Nlei 15.33 Lichte orgelklanken. 15 45 Kinderkoor met De Speelgroep. (S) Poptater: jeugdprograro 17.00 (S) Elpee Pop In stereo. Nieuws. 17.32 Hier en Nu. AVRO: 7.00 Nleuv nastlek. 7.20 (S) je (gr.) (8.00 1 rieuws: 8.11 Ra Morgenwijding. Toppers van toen (gr.) 9.35 Wi standen. 9.40 Schoolradio 10.00 Voor de kleuters, 10.10 Arbelds' mlnen: populair verzoekplaten gramma met om 11.00 Nieuws. (S) Rondom twaalf: prograr voor de vrouw met om 11.55 B« berichten. 12.30 Modern plattel 12.35 (S) Sportresaie. 13.00 Nle; 13.11 Radiojournaal. 13.30 (S) Nederlands Trio met zangsolli moderne kamermuziek. 14.00 Tombola: Nederlandse artiesten ?iT\pKi gen en spelen voor u. 15.00 (S) let: programma voor de zie centrui 16.00 Nieuws; 16.03 (S) Aspe< staa( -- ,ex w-biei; be\« d,enst 17.55 dedellngen. HILVERSUM III TROS: 7.00 Nieuws. De Hugo deren Show. (8.00 Nieuws. 9 03 Take Nieuws. 10.03 Robbie Dali nine. 117°' le on Ri Va" pers. EO: 11.00 Nleu' fruitmand: /erzoekph luzlkal program...c •---« KRO: 12.00 Nieuws. 12.03 KRO bouw. drie: Van twaalt tot twee: pa programma met om 13.00 Nieuw om 13.03 Raden maaro Nieuws. 14.03-18.00^ Dlscjockeyl je- zc - loorlij' 16.00 en 17.00 Nieuw npi ssKL S21 i rrlunds) 12.00 Nieuws, mededellgen richten. 12.08 Lichte muziek. Buitenlands persoverzicht. Nieuws, weerbericht en tonee da. 13.20 Lichte muziek. 13.65 1 berichten. 14.00 Nieuws. 14.03 scmentsmuzlek. 15.00 Nieuws. Lichte vokale muziek. 16.00 en beursberichten. 16.10 Promi muziek. 17.00 Nieuws en r gen. 17.10 Voor oudere li 17.55 Weegschaal. SOS lor school, onderu Rek, i is h >Pig i 13 rtooli

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2