rundage: „Ik nieuw leven nu een ga tegemoet LANDSKAMPIOEN KON VERLIES F. SCHOOFS NIET COMPENSEREN m Wielerploeg moet suprematie ronde van Toekomst onderstrepen Weer gratis reizen J KILLANIN NAM FUNCTIE OVER esultaten ilversum fportwereld FEDOR DEN HERTOG FAVORIET VOOR EINDZEGE 2 septemberdagen op uw65+kaart De kinderen van het licht 16.90 PAGINA 13 kvery Brundage nam afscheid. „Ik voel mij nu opgelucht" Lord Killanin, de nieuwe leider van het IOC is tegen nationalisme rausanne Avery Brundage, de voorzitter van het I.O.C., heeft gisteren in het IOlympisch hoofdkwartier in Lausanne zijn verantwoordelijkheid overgedragen aan de Ierse Lord killanin. aar de 85-jarige Amerikaan zei, dat zijn strijd tegen de commercialisering van de Spelen door zijn opvolger voortge zet wordt. ij het overdragen van zijn functie aan Killanin sprak Brundage: „Ik voel mij au opgelucht. Ik ga een nieuw leven tege- noet". Ilanin verklaarde dat op de Olympische Spelen die over vier jaar in Montreal ge- louden worden, minder sportnummers zullen voorkomen. zal mij moeten bezighouden met diver- e zaken betreffende het IOC", zei Lord illanin. „Dat zijn problemen zoals de erkiezingsregels, de invloed van de poli- Wek, en de omvang van de Spelen", e nieuwe president keerde zich tegen, wat hij omschrijft als „het ultra-nationalisme in de Olympische Spelen". De Ierse edel man verklaarde, dat vaderlandsliefde geen slechte eigenschap is en dat er ook niets tegen is dat ploegen bij de ope ningsceremonie hun nationale vlag mee dragen, „Maar het enorme aantal vlag gen dat de Spelen omlijst werkt stimule rend op het nationalisme. Het hijsen van de vlag en het spelen van het volkslied bij de huldiging van elke winnaar, geeft voeding aan de gedachte dat het systeem van het ene land beter is dan dat van een ander", aldus de 58-jarige Killanin. T eruggedrongen Op de vraag, of hij dacht dat er bij de Spe len van MUnchen sprake is geweest van ultra-nationalisme, zei Lord Killanin: „Wanneer we naar de Verenigde Staten en Rusland kijken, zien we dat zij uiter mate fel zijn op het behalen van me dailles. Ik geloof niet, dat door het ver overen van 'n groot aantal medailles een betere wijze van leven wordt gedemon streerd. Ik zou graag zien dat het ultra- nationalisme bij de Olympische Spelen zou worden teruggedrongen". Lord Killanin sprak na afloop van een kor te ceremonie, waarbij de scheidende pre sident Avery Brundage hem de sleutels overhandigde van Chateau Vidy, waar de kansejarij van het IOC is gevestigd. De nieuwe president gaat eerst met vakantie en begint op 7 oktober met zijn werk zaamheden. In zijn huis in Dublin heeft de nieuwe president de parterre-aparte- menten teruggekocht, waar hij een kan toor zal inrichten met twee telefoons en een telex-apparaat. Een secretaresse zal hem helpen. Voorts zal Lord Killanin, ze ker gedurende de komende maanden de helft van zijn tijd op de kanselarij van het IOC in Lausanne doorbrengen. Schathuizen Avery Brundage zal één dag in Lausanne blijven om zijn persoonlijke correspon dentie te ordenen. Vervolgens vliegt de Amerikaan naar Athene om de bespre kingen met de Griekse autoriteiten over de opgravingen in het antieke Oiympia voort te zetten. Brundage is van plan de nationale Olympische comité's te vragen in de buurt van Oiympia „schathuizen" te bouwen, zoals dat door de oud-Griekse stadstaten werd gedaan. De daarvoor ge schikte gronden zijn door de Griekse re gering ter beschikking gesteld. Avery Brundage zal een eigen gebouw laten op trekken, waarin de herinneringsstukken aan zijn bijna 50-jarige carrière als sport-official zullen worden onderge bracht. (Van onze tafeltennismedewerker) Den Haag In de tafelten- niscompetitie '72-'73 die za terdag begint lijken de kaarten in de ereklasse reeds bij voorbaat ge schud. Landskampioen Delta-Lloyd is er niet in ge slaagd het verlies van Frans Schoofs, die met de wedstrijdsport is gestopt, te compenseren. Men had gedacht aan een fusie met het Schiedamse TSF, maar op het laatste moment lie pen de besprekingen toch op niets uit. Te laat om nog via de transfermarkt versterking te krijgen. Tempo-Team, de Amsterdamse ploeg die vorig jaar de herfstti- tel greep, staat daardoor op eenzame hoogte. Bert v.d. Helm, vorig seizoen winnaar van de landstitel en de NTTB- cup, wordt sterk gesecondeerd door Nico van Slobbe nu der de op de vaderlandse ranglijst) en newcomer Nico Hopman, die zijn club VDO, waarmee hij vo rig jaar naar de promotie-ere klasse promoveerde - ofschoon Deltalloyd zal de nationale tafeltennistitel waarschijnlijk niet kunnen prolongeren. Daarvoor wordt een goed de vreugde maar van korte vervanger van Frans Schoofs (foto) gemist. duur was - in de steek liet voor de plaats van Wim Schoone- meijer bij Tempo-Team. Deze laatste vertrok op zijn beurt naar NMB-VDO, zoals de ploeg zich nu laat noemen. Het rinkelen met de geldbuidel op de tafeltennistransfermarkt was ger. Steeds Hoger kan op dit moment slechts hopen het ver- mescompetitie kennen, kampen blijf dn de promotie-ereklasse met moeilijkheden, tot verlenging te brengen met Er zijn dikwijls (te) weinig teams lingen die reeds een aparte da- Dan doet de handelwijze van ex- internationaal Bert Onnes heel wat prettiger aan. HIJ kwam spelers als kopman Peter Joëls, Ton v. d. Hoek club kampioen) en Hans Schadé. daarmee niet teneinde. Bert De salamanders heelt ilch als ge- Onnes verliet het Haagse Steeds Hoger/TSB en komt komend seizoen voor Scylla (Leiden) uit. Dit ereklasseteam met Gerard Bakker en Milan Stencel moet volgens voorzitter Will van Zoe- len in staat worden geacht zich te mengen dn de strijd om de landstitel. TSF (Schiedam) zal het ereklasseschap wel kunnen continueren, ondanks het ver trek van trainer-speler Henny Stolk naar Amsterdam, die voor 't Hooge Huys in Alkmaar zal uitkomen. zegd versterkt met Rob Joëls, maar heeft in de hoofdklasse de pech ingedeeld te zijn met het zeer sterke NMB-VDO uit Am stelveen, dat zich met Laddy en het peil valt tegen. De beste dames zijn veelal zelfs te zwak om tot een verantwoorde eer- ste-klassecompetitie te kunnen komen. Al met al lijkt het be sluit van de NTTB alleen maar negatieve gevolgen voor de wer vingskracht van meisjes te heb ben. Prorok (ex-AMVJ), Leo Lucas Als exponent van deze bloedar- zonder betaling van een trans ferbedrag destijds naar Steeds Hoger en vertrok op dezelfde wijze naar Scylla. HIJ verzeker de, dat als hij vernomen zou hebben dat Scylla voor hem be taald had, hij beslist niet voor de Leldse ploeg zou zijn gaan spelen. De vrijheid is hem daar voor te lief.... (ex-Deltalloyd) en Wim Schone- meijer een compleet ereklasse team aanschafte. Wellicht krij gen de Hagenaars dn de winter competitie een betere kans.... Wibats, dat vorig seizoen een retourtje nam naar de promo tie-ereklasse zag Hans Bandell vertrekken, maar kreeg van Xerxes (Rotterdam) daarvoor Piet de la Fontaine in de plaats, die vroeger als een getalenteerd jeugdspeler gold Haagse ploegen Van de Haagse ploegen vertoont de „monsterrol" van Steeds Ho ger/TSB de meeste lacunes. Na de térugval uit de ereklasse Dames vertrok naast Bert Onnes ook nog Rob Joëls, die zijn heil bij Met de damescompetitie blijft het De Salamanders zocht. een merkwaardige zaak. In de Het vertrek van sterke spelers - meeste afdelingen bestaat voor weliswaar van de tweede garni tuur - als Hans Holtkamp en Nico Holtzapfel naar de UBT- club CWB is veel merkwaardi- de competitie van vrouwelijke zijde bijzonder weinig interesse. Desondanks meent de NTTB dat het zonodig moet. Zelfs de afde- vERSUM De uitslagen van gisteravond in Hilversum ge- •uden koersen zijn: van Oslo over 2000 m.: 1. Jan Uandla (R. Koster) 1.24.5: 2. pteln Norton: 3. Johnny Fibber, wlnn. 8.00 plaats 2.60 1.50 5.70 -1.50 trio 247,60. Wonen over 2040 m.: 1. Igor Dasson) 1.25.1; 2. Idylle 3. Ilona Carbonari. I. 2.70 pl. 1.30 1.80 kopp. 3.00. ickholm over 2040 m.: 1. (K. Woudstra) 1,24.6; 2. 2.80*2.10 7.10 kopp. 3.10 b 1712,-. I van Helsinki (le afd.) over 2000 1. Ingrld Hanover (J. de Boer) *i 2. Funny Boy; 3. Feny Hol- 4.90 pl. 2.00 2.80 1.90 kopp. i Praag (le afd. ,-oort Crnmm ^ong. 2450 1. Tj°ó Doyeweerd) - -ï pl. 2.80 2.60 3.50 kopp. 8.30 0 314.90. 1 van Helsinki (2e afd.) over 2000 1. Goldflnger (A. Niemeyer) 1.1; 2. Hazleton B.3. Hornblo- i. 48.10 pl. 1.60 1.50 kopp. 45.20. van Prang (2e afd,) over 2' Jachtfnzant S. (B. de Joi 2000 S. (B. de Jong) 23.4; 2. Ida Rood v. Noot; 3. Judy ultenzorg. i. 4.30 pl. 2,- 2.90 2.80 kopp. 15.90 o 407.40. i Kopenhagen over 2440 m.: Jk (P. Zandt) 1.27.9; 2. Ka li Volann; 8. Kiry van Ursem. 9.20 pl. 2.20 2.10 3.20 kopp. NEY De Australische stad fdney heeft zich kandidaat ge- Iteld voor de Olympische Spelen in 1988. Dit heeft burgemees- r William McDermott gisteren ferklaard. Hij stelt zich voor .'ntueel soortgelijke accommo- |»ties te laten bouwen als in ichen. NINGEN De eredivisie- lub FC Groningen heeft gister- vond op eigen terrein de Tiendschappelijke wedstrijd te len de Westduitse bundesliga- 'ereniging Hannover '96 vcrlo- en met 2—1. Scoreverloop: 7. )enz 01; Beichle 02; 65. Fransen 1—2. INNES Het Rotterdamse ►parta heeft gisteravond in lennes de vriendschappelijke •edstrijd tegen de club van die naam, die uitkomt in de Franse eerste divisie, verloren met 1— (Van een speciale verslaggever) SAINT JEAN DE MONTS De Nederlandse amateurs zijn favoriet in de ronde van de Toekomst, die zo vlak na het Olympische gebeuren de afsluiting betekent van een in spannend seizoen. Dat laatste is er waarschijnlijk de oor zaak van, dat deze ronde sterk gedevalueerd is door het wegblijven van gerenommeerde wielerlanden als Rus land, Polen, Spanje, en West-Duitsland. Van de elf ingeschreven naties zijn er slechts zes overgeble ven: Nederland, Italië, Tsjecho- slowakije, Groot-Brittannië, Zwit serland en uiteraard Frankrijk, dat in het zeventig renners (ploegen van zeven man) tellen de veld met 35 coureurs de helft voor zijn rekening neemt. Desondanks zijn de Nederlanders sterk favoriet en dat zeker niet Nederlandse kampioen Ben Ko ken niet onopgemerkt gebleven en kent men de sprintkracht van Cees Priem. Alles bij el kaar genoeg om de Nederlan ders in de prognoses naar voren te schuiven. Er wordt rekening gehouden met een eindzege van Den Hertog, Kuiper of SchUr en de overwinning van de equipe in het ploegenklassement. in de eerste plaats door hun Zelfs de Fransen met hun i rieke meerderheid tonen weinig optimisme over hun kansen. Zij hebben hun hoop gevestigd op de 21-jarige Jean Claude Meu nier, winnaar van Parijs-Vier- zon, die pal na de ronde van de Toekomst bij Peugeot als be roepsrenner in dient treedt en in Parijs-Tours zal debuteren. Gevaarlijke concurrenten bij de Fransen kunnen ook Henri Cha- j) vy en Marcel Duchemin zijn. Algerije, Neer rekening dient Nederland m gevolgd door een prachtige vier- echter te houden met de Zwlt- 5 seis, die onder leiding van Os car Plattner een zeer gerouti neerde en sterke ploeg aan de start brengen. Kopman van de verrichtingen bij de Olympische Spelen, waar Hennie Kuiper na de teleurstelling van de diskwa lificatie in de ploegentijdrit met goud op de weg de Nederlandse suprematie van dit ogenblik on derstreepte. Meer nog dan die Olympische triomfen hebben de zegepralen van de mannen van Joop Middelink in het afgelopen seizoen grote indruk achtergela ten. De eindzege van Frits SchUr in de ronde de plaats In de ronde van Rijn land-Palts ondanks de moor dende concurrentie van de Westduitsers, die voor het eerst onder commando van Rudi Al- tig met tientallen samenspanden om de buitenlanders weg te rij den. De overwinning van Hen nie Kuiper in de ronde van Oost-Duitsland maar ook zijn spectaculaire sprong in de Olympische wegwedstrijd, waar in hij een gat van bijna ander halve minuut in zijn eentje overbrugde. Rekening Bovendien zijn de klimcapacitei- moede in het damestafeltennis mag de landelijke competitie gelden. Evenals vorig seizoen maken slechts enkele ploegen de dienst uit. Dit komt bij de heren ook voor, maar daar zijn de verschillen lang niet zo he melsbreed. Daar komt het niet voor dat de machteloze tegen partij van een topploeg slechts enkele tientallen punten bij el kaar slaat, terwijl er geen enke le toeschouwer Ix\ de zaal te zien is. Mede daarom is het belachelijk dat de speelsters van het team dat vorig jaar kampioen van I Nederland werd (MES uit Am stelveen) - Sonja Heltzcl, Anne- miek van Moorst en Juul Nltlsu- santa meldden zich aan bij Del talloyd, na 'n bestuurscrisis - nu in de laagste landelijke competi tieklasse zijn ingedeeld, al heet dat dan hoofdklasse. Tenminste én ploeg die er gezien de krachtsverhoudingen recht op heeft, loopt zo waarschijnlijk in ternationaal contact, deelname aan een der Europa-Cupcompe tities mis... Wat overigens niet voor het eerst is. Aangezien De Treffers nog steeds geen derde „,dame van for maat" heeft, moet worden ver wacht dat Tempo-Team zonder slag of stoot de herfsttitel ver overt. De toeloop naar d-> uit zendkrachten is daar bij zo groot, dat het tweede dames team vrijwel zeker ook de ere klasse zal bereiken. De dames van Deltalloyd zullen in de win tercompetitie gelukkig weer het nodige tegenspel in de ereklasse kunnen bieden. ook enkele vervaarlijke cols, zoals de Col de Guery en de Puy de Dome in de vijfde etappe op zondag 17 september maar het werkelijke venijn zit in de T r 1 j staart. Zaterdag 23 september, ransterbcdragen in de etappe van GUebwillerTenslotte overweegt het hoofdbe ten van Jacob Langen (vijfde in Intussen staat het wel vast, dat in de ronde van Oostenrijk), Cees deze ronde de beslissing pas in van Dongen (twaalfde in de het laatste weekeinde zal vallen, ronde van Joegoslavië) en de Weliswaar komen er onderweg Zwitsers zou de 22-jarige Bruro Hubschmidt moeten zijn, die on danks zijn jeugd in enkele jaren een indrukwekkende erelijst heeft opgebouwd- Als amateur De zege van Hennie Kuiper tijdens de Olympische Spelen is niet de Hubschmidt sinds 1969 liefst dertig overwinningen be haald, waarbij e:appenoverwin- ningen in de ronde van de Toe komst van het vorige jaar, de ronde van Engeland van 1971, de ronde van Rijnland-Palts in dat jaar en de grote prijs van Zwitserland van dit naar Vittel moet de Col de la Schulcht genomen worden. De finale is nog slopender. Dan wacht eerst in de halve etappe van Vittel naar Belfort de Bal lon d'Alsace en tenslotte een in dividuele tijdrit over 33 kilome ter van Belfort naar Sochaux. Een blik op het routeschema was voor Fedor den Hertog voldoen de om te constateren, dat de Ronde van de Toekomst dit jaar minder zwaar is dan de editie van 1971. „Toen zaten er nog echte bergen in als de Tourma- let. Nu is de Puy de Dome met 1465 meter het hoogst". Ook Ben Koken keek met welwillen de blik in het groene boek, waarin de etappes van kilome ter tot kilometer worden be schreven en in grafieken de moeilijkheden worden voorge schoteld. „Zo op het oog ziet het er niet zo gevaarlijk uit", meen de de Nederlandse kampioen. „Zo'n beklimming van de Puy de Dome bijvoorbeeld begint pas bij 800 meter. In de Ronde van Engeland daarentegen moesten we soms van nul tot 1800 meter. Dat is heel wat an ders". De ploegentijdrit over 16,2 kilome ter waarmee vanmiddag de ron de van de Toekomst wordt ge opend. telt niet mee voor de in dividuele klassering. Toch zal een renner na die rit tegen het horloge de gele leiderstrui krij gen: de eerste man van de win nende ploeg. Den Hertog: „Nu ik dat weet is mijn plan getrok ken. A's jullie denken, dat ik de laatste kilometer nog kop doe hebben jullie het rnis." Zijn ploegmakkers grinnikten om deze uitlating. Zij wisten wel stuur van de NTTB een nadere studie van de overschrijvingen en transferbedragen, waa bij en transferbedragen, waarbij vooral de invloed van de spon sors onder de kritische loep ge nomen zal worden. Vooralsnog denkt men niet aan een verdere verhoging van de transferbedra gen, omdat zeker de clubs die financieel zwak staan, hiermee niet gediend zijn, terwijl het voor de clubs met een rijke sponsor toch geen beletsel vormt. Daarnaast doemen nog problemen op met clubs, die niet tot de NTTB behoren, maar in een van de bedrijfsbonden spelen. Ook daar begint de be taling de kop op to steken. En tegen de onbetaalde verplaat sing van spelers van de NTTB naar zo'n bedrijfsbond valt (nog) niet op te treden. In september kunt u met NS op uw 65+kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september, behalve zaterdag 30 .september. Laat aan 't loket uw 65+kaart afstempelen en stap in. Voor 1ste klas betaalt u max. f 4.- per dag bij. Bulten de gratis reisdagen reist u met uw 65+kaart met maar liefst 50% kor ting op enkele-reis kaartjes. De Jaarkaart kost f 50.- p.p., voor 'u echtpaar f75.-, driemaandskaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f 30.- Elke 65-plussor kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). Uw NS-identiteitsbewijs ofpasfoto(s) én een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of, voor echt paren, trouwboekje) meebrengen. voordelig uit met NS (ADVERTENTIE) rit Zojuist verschenen: Jan de Hartog n deze veol «elozcn 1-doligo romancyclus ovor de Quakers „Hot koninkrijk van de vroon" voracheon zojuist „IJeklnderon van hel licht". ikomen. terwi|l >P van dat jaar Doel 2 zal o..k de delon 3 on verwacht worden. 352 blz. gebonden ploeg voorop te brengen en wie dan de gele trui krijgt is van later zorg. VROOM DREESMANN

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13