stemming bij Spartak is door erugval verre van uitbundig Alleen topprestatie kan Dynamo Tiflis uit isolement halen Fuglset moet wijken voor Cees Weimar Techniek staat voorop bij Russen Staking van Italiaanse voetballers 13 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA MOSKOU Het Kremlin, het Rode Plein, het Mausoleum, eigenlijk alles imponeert in Moskou, behalve de belang stelling voor de Europacupwedstrijd Spartak FC Den Haag. Nergens in de razenddrukke stad hangt ook maar een affiche of een andere vorm van reclame om het duel aan te kondigen. Het zal vanavond zodoende weinig ver bazing wekken, wanneer er in het kolossale Leninstadion 73.000 zitplaatsen leeg blijven. Dat betekent dan echter nog altijd dat er 30.000 bezoekers komen (bijvoorbeeld een uitverkocht Zuiderpark). Maar voor een stad met acht miljoen inwoners is dit aantal natuurlijk belachelijk weinig. Maar zoals met alles in Moskou: er schijnt geen mens zich druk om te maken tet de Zoete (links) en Kees V/eimar waren aan de beurt om de mand met trainingsattributen te dra- jgen. De handeling kostte Weimar bijna zijn rentree in het elftal. Hij verzwikte zich. Overwinning Liverpool in UEFA-Cup IVERPOOL Liverpool heeft gisteravond een overwinning van 20 (10) behaald op Ein- tracht Frankfurt in de eerste ronde van het UEFA Cup-Toer nooi. |e Engelse doelpunten werden I gemaakt door Keegan in de 12de minuut van de eerste helft i en door Hughes in de 30ste mi- Jnuut van de tweede helft, lieer dan 33.000 toeschouwers i woonden de wedstrijd bij. Golfselectie Een HAAG De wedstrijd-com- I missies van het Nederlands Golf I Comité hebben voor de komen- I de wereldteamkampioenschap- 1 pen in Argentinië de volgende I speelsters en spelers uitgeno- digd: =ï?Voor het damesteamkampioen- mm schap (1114 oktober) op de Hinduclub bij Buenos Aires): Mevrouw Annie Mackeson Sand- bach-van Lanschot (spelend aanvoerster), Alice Janmaat en Marischka Swane. oor het amateurteamkampioen schap (18—21 oktober op de club Mar del Plata): Jaap van Neck, Teun Roosenburg, Piet Hein Streutgers, Victor Swane met als niet spelend aanvoerder Richard Rahusen- k Budogala in Overbosch (Van onze sportredactie) )EN HAAG Op zaterdag 7 ok tober word1! in sporthal Over bosch een internationaal budo gala georganiseerd. Dit gala staat in het teken van het 25-ja- rig bestaan van sportschool Bontje. Uit Frankrijk, België en Nederland worden teams afge vaardigd. U Prestatieloop van Sparta (Van onze sportredactie) EN HAAG Atletiekvereniging Sparta organiseert zaterdag een prestatietest bestaande uit de nummers 60 meter hardlopen, kogelstoten en verspringen. >e wedstrijden, die om 14.00 uur beginnen staan open voor jeugd van 10 t/m 25 jaar. Zonda-, houdt Sparta in het Zuiderpark een prestatieloop. Vanaf 10.30 uur kan worden ingeschreven in het Kleindierencentrum. De start vindt anderhalf uur later plaats. Volleybalploeg kon Tsjechen niet weerstaan 'MMEN De Nederlandse vol leybalploeg heeft gisteravond in Emmen met 32 verloren van Tsjechoslowakije, dat twee spe lers van de Olympische eouipe in de gelederen had: Swoboda en Nemac. setstanden waren 15-7, 3-15, 15-12, 10-15, 6-15. 'ederland, in de basisopstelling Trompetter - Tinga - Veldhuis - Hoeboer - Groen - De Vink, be gon uitstekend (15-7), maar de volgende set werd binnen een kwartier verloren met 15-3. Ver dedigend was de nationale ploeg over het geheel genomen te twak om de Tsjechen uiteinde lijk te weerstaan. Aan Neder landse kant imponeerde spelver deler Hoeboer. Voetbal benaderen en beleven de Russen nu eenmaal totaal an ders. Er is niet die geforceerde aanpak om de Europa Cup be langrijke: te maken dan-ie in werkelijkheid is om zodoende via meer publiek geld in de kas te krijgen. Er is in Rusland echter wel de berustende over tuiging, wie naar voetbal wil gaan kijken kan dat doen maar het moe» niet. Dit klimaat is ontstaan omdat middelen van bestaan desnoods ergens anders vandaan komen. Van de Russi sche PTT bijvoorbeeld, die zo goed is voor Spartak Moskou in te staan. Vaak is dat echter he lemaal niet nodig. De Club Spartak, beheerster van een in drukwekkend complex, waarop niet minder van 49 sporten be dreven kunnen worden, heeft namelijk een zeer redelijke fi nanciële zekerheid, doordat het ledenregister meer dan 500.000 namen bevat. Inkomstenbron Die betrekkelijke waarborg ver klaart ook waarom in Moskou zo weinig drukte over FC Den Haag (een Russische fotograaf nam op het vliegveld niet meer dan één plaat) wordt gemaakt. Het is niet nodig. Dat ligt straks bij de return wel anders. FC Den Haag, dat na het slïch- te begin van het seizoen de Eu ropa Cup als een inkomstenbron van onontbeerlijke aard gaat zien, zal er alles aan doen Spar tak in de belangstelling te zet ten. Voor het publiek de tegen stander attractiever maken. Een en ander geeft overigens ook aan, hoe het komt dat de Russi sche clubs minder van zich doen spreken dan de resultaten van het nationale elftal doen verwachten. De prikkel tot het internationale succes ontbreekt bij de verenigingen, een enke ling uitgezonderd. Een euvel, waarvan de oorzaak waarschijn lijk in het Russische systeem gezocht moet worden aangezien de mensen op straat haast de zelfde indruk maken. Dat som migen in Rusland daar toch enorm mee inzitten, bleek giste ren in kamer 75 van het Lenin stadion, waar een bondsgedele- geerde zeer ernstig vroeg of er een reden was, waarom Neder landse clubs nooit naar Rusland willen komen. ,,We hebben Ajax en Feyenoord diverse keren uit genodigd voor wedstrijden, maar zij weigeren steeds". De isolatie is de zwakte van het Russische voetbal. Er zit een etiket met een gedegen stempel opgeplakt waarvan men afwil. Verandering Het met veel techniek verweven, temporijke spel is vinden de Russen zelf te gemakkelijk uit te schakelen. Zij werken een verandering echter niet in de Van een onzer verslaggevers in Moskou HANS DE BRUYN (Van onze speciale verslaggever) MOSKOU De kogel is door de kerk. Voorstopper Cees Weimar zal vanavond met FC Den Haag mee spelen. Trainer Theunissen heeft zijn voornemen, waarover het Binnenhof maandag reeds melding maakte, in overleg met de spelers doorgezet. De bij komstigheid, dat Weimar van de voorbereiding maar weinig heeft meegemaakt, nam de trainer niet zo ernstig op. „In de Europa Cup mag je niet experimenteren. Dat is dit dan ook niet. Cees Wei- mar heeft in mijn ogen al lang genoeg in de topvoetbal- lerij meegelopen om te we ten. wat er te koop is". Dit standpunt wordt gesteund door Piet de Zoete, Aad Mansveld, Joop Korevaer en Harald Berg. Theunissen: „Ik praat veel met de spe lers. Vandaar, dat ik deze vier in vertrouwen heb geno- menf. Ze vroegen me in een uitwedstrijd liever Cees Wei- mar dan Thor Fuglset op te stellen". Voor Piet de Zoete heeft de komst van Weimar de onplezierige consequentie, dat hij vanuit het centrum van de verdediging weer naar de halflinie verhuist. Zijn oude positie eigenlijk. Piet de Zoete: „Dat maakt niet veel uit. Op beide plaat sen kan ik me thuis voelen. Maar als ik mag kiezen, speel ik het liefst als voor stopper". Thor Fuglset die voor Weimar moest wijken, berust in deze verandering. Hij vindt het zeer logisch, omdat hij nog steeds niet speelt, zoals hij kan. Maar het spijt hem wel. „Toen ik naar Nederland kwam wist ik er van af. Je valt als een baksteen als je niet nodig bent. Ik moet daar echter nog aan wennen". Overigens kwam de situatie op het laatst bijna nog anders te liggen. Cees Weimar moest een mand met spelerskleding het hotel binnendragen, maar verzwikte zich. De knie, waaraan hij tweemaal geopereerd is, deed pijn. Dr. Van Rompu, nadat Weimar gisteren twee lichte trainin gen had afgewerkt: „Het valt mee. Cees kan spelen". hand. Spartaktrainer Simonian, reeds tien jaar bij de club in dienst, is in Den Haag niet naar de ploeg wezen kijken en hij deed het in Moskou evenmin dacht men tot gisteravond. Toen hij bij de laatste trainingsgele genheid van FC Den Haag in eens aanwezig was. Over, waar hij zijn gegevens vandaan heeft gehaald, tast iedereen nu in het duister. Maar er is daarnaast nog meer. Wie uitzocht waar Spartak zat (in het 25 kilometer buiten Moskou gelegen dorp Ta- rasowscaf) en daarna vroeg hoe lang ze er waren, kreeg als ant woord slechts twee dagen. Dat is niet waar. De Moskouse ploeg verblijft er al enige tijd. Door de schijn van argeloosheid op te houden proberen de Rus sen de Hagenaars te misleiden. Dat Spartak zich tot vaagheden beperkt is verklaarbaar. Het elftal staat in de competitie op een dertiende plaats en dat is lager dan onder leiding van Si monian ooit is voorgekomen. Voor deze vrijwel Identiek met FC Den Haag lopende terugval wordt als excuus opge geven de blessures van zes spe lers en de verplichtingen van de uitverkorenen Lowtsjefw en Ob- schanski aan het nationaal elf tal. De s&emming in de ploeg is zodoende verre van uitbundig. De laatste trainingsgelegenheid van Berg, Augustson, Kila, Bregman van Spartak. FC Den Haag van links naar rechts Ardesch, Korevaar, De Zoete, en Van Wijngaarde) werd nauwlettend gevolgd door trainer Simonian (Van onze speciale verslag gever) TIFLIS Spitz Kohn heeft tenminste nog iets voor op zijn collega van Dynamo Tiflis, Gavril Katschalin. Terwijl de Rus gisteren toegaf niets, maar dan ook helemaal niets af te weten van FC Twente, heeft Kohn de tegenstander van de En- schedese club in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-Cup tenminste al een keer in actie gezien. In een vriendschappelijke wedstrijd weliswaar en zonder de befaamde inter nationals Revaz Dsod- zuashvili en Murtaz Khurt- silava, maar de trainer van FC Twente weet vol gens welk principe de Rus sen spelen. Kohn: „Met Khurtsilava en Dsod- zuashvili zal Dynamo ongetwij feld nog wat sterker zijn, maar de speelwijze zal vrijwel zeker niet veel verschillen met wat ik in Berlijn heb gezien tijdens die oefenwedstrijd tegen Hertha." Dat Katschalin niet de moeite heeft genomen om FC Twente te observeren is het gevolg van het feit, dat Dynamo nog mid den in de slag om de ereplaat sen in de Russische competitie zit. Katschalin: „Het zou me ze ker drie vier dagen hebben gekost om een wedstrijd van FC Twente te zien. Zolang wilde ik de training bij Dynamo echter niet aan een ander overlaten. Ik ben er van overtuigd, dat FC Twente een goede ploeg is. Het Nederlandse voetbal heeft een uitstekende naam en het elftal, dat Ajax met 1—0 kan verslaan moet sterk zijn." Als Katschalin ervaart, dat FC Twente recente lijk niet Ajax, maar PSV met 1—0 versloeg, zegt hij: „Nou, dat maakt niet veel uit, want dat is ook een goede ploeg...". Achterstand Gavril Katschalin, hij is 61 en geldt in Rusland ais een der toptrainers, probeerde gister avond iets van zijn achterstand op Spitz Kohn weg te werken door de training van FC Twente bij te wonen. Veel wijzer zal do voormalige bondscoach echter niet zijn geworden, want meer dan het stadion, waar vanavond zal worden gespeeld, verkennen deden de Enschedeërs niet. Alleen Piet Schrijvers werd even echt onderhanden genomen door collega Zoran Misic en opnieuw bleek, dat de doelman de gevol gen van een meniscus-operatie wonderbaarlijk snel teboven is gekomen. In welke samenstel ling FC Twente vanavond om zeven uur plaatselijke tijd in Nederland is het dan vier uur aantreedt, kon Kohn nog niet bekend maken. René van der Kerkhof en René Notten onder vonden weliswaar geen last meer van hun blessures, maar begrijpelijk wenst Kohn tot voor kort voor de wedstrijd te wach ten met het nemen van de defi nitieve beslissing. Voor de hand ligt echter, dat de opstelling er als volgt uit ziet: Schrijvers: Van Ierssel, Drost. De Vries, Oranen; Van der Vall, Notten, Achterberg: René van der Kerk hof, Jeuring en Pahlplatz. Bij Dynamo Tiflis zullen Khurtsi lava en Dsodzuashvili zeker meedoen. Beide keerden pas in de loop van gisteren terug uit München, maar Katschalin acht dit geen bezwaar, dat zijn meest geroutineerde spelers de vermoeienissen van het Olym pisch toernooi nog niet geheel teboven zijn „Want", zegt hij, „op basis van hun routine zijn zij een plaats altijd waard." Dynamo speelt in de volgende sa menstelling: Gogya. Dsodzuashvili, Tsjeleidse, Khurtsilava, Petrasjvili; Knits- jakasjviH, Madzaidse, Asatiani, Gusajev, Gigi Nodya en Kipiani. Katschalin: „Dit is wel zo onge veer ons sterkste elftal." Afgevoerd Dsodzuashvili, Khurtsilava, Asa tiani en Gigi Nodya maakten in 1970 deel uit van het Russische elftal, dat uitkwam in het toer nooi om het wereldkampioen schap in Mexico. Katschalij was toen bondscoach. Madzaidse. hoorde tot kort voor de Olympi sche Spelen in München tot de Russische selectie, maar werd kort voordat de ploeg uit de Sovjet-Unie vertrok door bonds coach Ponomarjew van de spe lerslijst afgevoerd. Madzaidse kon daardoor de hele voorbereiding op de eerste wed strijd tegen FC Twente meema ken. De voorbereiding welke werd afgesloten met een vier daags trainingskamp in een plaatsje op acht kilometer van Tiflis. Katschalin: „Trainings kampen houden we zelden, maar omdat nu de competitie even heeft stil gelegen in ver band met de Olympische Spelen ben ik van m'n gewoonte afge weken. Het zal toch al moeilijk worden om een optimaal gecon centreerde ploeg in het veld te brengen, want als de competitie hier teneinde loopt (meer dan tweederde van het aantal te spelen wedstrijden is reeds af gewerkt wordt de interesse vaak minder." Toch rekent Katschalin erop, dat Dynamo vanavond tegen FC Twente een topprestatie zal le veren. ..De spelers zijn erop ge brand, het is hun debuut in het Europese bekertoernooi. Voor Dynamo is dat contact erg be langrijk. We zitten hier toch al vrij geïsoleerd en iedere kans om internationale ervaring op te doen is welkom ROME Zoals de zaken er nu voorstaan zullen de Italiaanse profvoetballers op de eerste competitiezondag 24 september, staken. Tijdens een vergadering In Rome tussen vertegenwoordigers van de Italiaanse voetbalbond en de organisatie van contractspelers is gisteren geen enkel licht ge komen in de moeilijkheden rond de sociale voorzieningen van de spelers. Na afloop van de vijf uur durende vergadering, die werd bijgewoond door de minis ter van arbeid, deelde een voordvoerder van de spelcrs-as- toclitie mee, dat de stakingsor- Jer voor 24 september van kracht blijft. Techniek Over Dynamo zegt Katschalin: „Bij ons staat de techniek voor op. Wij spelen een ander soort voetbal dan de meeste Russi sche elftallen. Het is vergelijk baar met dat in Italië, Spanje en Hongarije. Do prestaties op eigen veld zijn over het alge meen beter dan in uitwedstrij den. Do spelers zijn tempera mentvol, een eigenschap, die vrijwel alle Georgiërs hebben." Katschalin waagt zich niet aan prognoses. Dat ligt nu eenmaal niet in zijn aard en bovendien kent hij FC Twente niet. Toch is hij er wel van overtuigd, dat Dynamo vanavond moet win nen, wil het een kans hebben om de tweede ronde te berei ken. En misschien ligt daarin juist FC Twentes grote kans. Want als Katschalin de Ensche- dese ploeg niet kent, weet hij ook niet. dat FC Twente op z'n gevaarlijkst is als het de con- tra-attack kan hanteren. Mis schien is het daarom wel goed, dat het Russische elftal onge veer een half jaar geleden plot seling verstek liet gaan voor een vriendschappelijke wed strijd in Enschede tegen FC Twente. Zou die ontmoeting wel hebben plaatsgevonden, dan zouden in ieder geval Khurtsila va en Dsodzuashvili hun Neder landse tegenstander hebben ge kend. En zou Katschalin toch meer hebben geweten dan nu het geval is. TON VAN DALEN Elftallen Europa en Zuid-Amerika in benefietduel BERN Op 3 oktober zal In Ba zel en voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen sterreneiftalien uit Europa en Zuid-Amerika. De opbrengst van deze wedstrijd, welke door de Europese voetbal unie (UEFA) is georganiseerd in het kader van „sportmensen helpen misdeelde kinderen", is bestemd voor de opvoeding van 150 wezen uit Zuid-Amerika. Afrika en Azië. Men wil deze kinderen onderbrengen in het PestalozziJDorp (Zwitserland). In een rondschrijven heeft de UEFA aan de nationale bonden gevraagd hun toestemming te geven voor een directe televi sie-uitzending naar een zo groot mogelijk aantal landen in Euro pa. Daarom wordt de wedstrijd ook gehouden op een dinsdag. Het Zuidamerikaanse elftal zal bestaan uit: Manga, Wolf, Var gas, Chumpitaz, Pavoni, Monle- ro-Castillo, Manc-iro, Baylon, So- til, Pcle en Cubillas. Over do samenstelling van de Europese ploeg is nog niets bekend. Negende plaats Vaasleani in inotorzesdaagse SPINDLERUV MLYN Het Ne derlandse Vaas-team is de tweede dag van de Interna tionale motorzesdaagse In de Noordtsjechische plaats Splndlc- ruv Mlyn voortreffelijk doorge komen. Zowel Boom, Van lloc- gee, Van der Sluis als Tijhuls bleven zonder strafpunten, hoe wel Van der Sluis moeilijkheden had met zijn tweede versnelling. Minder goed verging het het Tro- phy-team, dat weliswaar met alle zes rijders over de eind streep kwam, maar een behoor lijk aantal strafpunten opliep. Dreezen, Wasslnk en Zljdemuns reden foutloos. Elbert had moei lijkheden met zijn ontsteking: de reparatietijd leverde hem on geveer veertig strafpunten op. Van der Meulen kreeg een lek ke band: vijf strafpunten- Poor- te had te kampen met een ge broken uitlaat. Zijn machine liep bovendien een kettingbreuk op: in totaal dertig strafpunten. De coureurs legden gisteren 330 kilometer of, hetzelfde parkoers van de eerste dag, maar dan in omgekeerde richting. De weers omstandigheden waren aan zienlijk beter dan maandag. Rijders noemden de zesdaagse zwaar, maar niet onoverkome lijk. Nn de tweede dn* lt< het Idnwment om de ..Trophy" 1. Tsjechoslowa kije O sir.afpunten, 2. Ooal-I>ulUlnnd 0. 3 mme O. 4. VcrcnlKdo Staten 0, 5 Weit-Dululond 1 6. Groot-Urlt- tvuile 4. 7 Sovjet-Unie 4, 8. Polen

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11