München wordt toch feestelijk besloten Haico naar Scharn halve eindstrijd Spelen gaan door, vraag niet hoe Manfred Ommer stopte eveneens Olympische ..vlokken" 197| NG (Van een onzer speciale verslagge vers) MüNCHEN Het organisatiecomité van de Spelen is teruggekomen van het voornemen de sluitingsceremo nie zo sober mogelijk te houden. Het programma zal worden uitgevoerd zoals het oorspronkelijk was samen gesteld: pompeus, met veel muziek, dansgroepen en feestgedruis. Het is ongelooflijk dat de sluiting op een dergelijke wijze doorgang kan vin den, maar men wil kennelijk met het einde van de Spelen, die Duits land blijft beschouwen als een on overtrefbaar hoogtepunt in de sport geschiedenis, trachten weg te wissen wat niet uit te wissen is, zodat aan het programma niet mag worden ge tornd. Om half acht een uur later dan oorspron kelijk op zondag, omdat het publiek anders een snippermiddag zou moeten nemen begint het afscheidsfeest. Dan wordt op een podium, getrokken door acht Belgische paarden een vrolijk gezelschap binnen ge voerd, Beierse muziek zal weerklinken, at leten en officials volgen althans het groepje hij daaraan niet enige zinnen toevoegt, zal .rftgfrfrë met geen woord worden gerept over het- n— geen tijdens deze Spelen is gebeurd. Brun- dage zal onder meer zeggen: „Ik roep de jeugd van alle landen op elkaar weer te ontmoeten over vier jaar in Montreal. Moge daarbij vreugde en eendracht aan de dag worden gelegd". Protocol is protocol en daaraan wordt niets veranderd, hoe onwaarschijnlijk dit ook is bij Spelen die geheel en al onder invloed van politieke agitatie stonden. Er wordt ook afscheid genomen van Brundage die geen woord van protest heeft laten horen over de bombastische wijze waarop dat jjgf drama geschiedt. Als hij, na zijn vastgestelde woor den te hebben gesproken, naar zijn plaats terug keert, zal op het aankondigingsbord de tekst „Thank you Avery Brundage", verschijnen. Het orkest speelt dan het deutje „for he's a jolly good fellow". En van het publiek wordt verwacht dat het zich als een man van zijn zetels zal verheffen en hem een staande ovatie zal brengen. botsing was gekomen met Billy Fordhour wat maandagavond nog ter beschikking zal staan, en stellen zich ongedwongen op het veld op onder de tonen van een 300 man sterk orkest van de Bundeswehr. Vlaggen worden gehesen en op het aankondigings bord verschijnt de naam Montreal, de stad van de Spelen 1976. Het vuur zal gedoofd worden, de Olympische vlag wordt gestreken en op het veld zal een orgie van feestgedruis losbarsten. In drukwekkend allemaal, maar zo onwezen lijk. Soberheid aan het slot zou gepaster zijn geweest. Maar het feestprogramma werd niet gewijzigd. (Van onze speciale verslaggever) MüNCHEN Het zijn niet alleen Nederlandse deelnemers, die zich na de afschuwelijke gebeurtenissen eerder deze week hebben teruggetrokken van de Olympische Spelen. Naast de Noorse handballers heeft nu ook de Westduitse atleet Manfred Ommer te kennen gegeven van verdere deelneming af te zien. Evenals het NOC heeft ook de Duitse bond haar leden vrij gelaten in de beslissing of men al dan niet wil doorgaan. Door zijn beslissing dupeert Manfred Ommer, die nationaal kampioen is op de 100 en 200 meter, de Westduitse estafette ploeg zeer ernstig. Door het bedanken van Ommer is het uit zicht op een medaille nihil. (Van onze speciale verslag gever) MüNCHEN— Er was naast de tienkamp een beschei den plaatsje voor andere atleten ingeruimd in het programma. Een van hen was Haico Scharn de 1500 m-loper die alleen was overgebleven nadat Bram Wassenaar had besloten niet te starten. Scharn liep een bekeken race en ein digde, al was dat op het nippertje, als vierde in zijn serie waardoor hij zich plaatste voor de halve finales. Wie een Olympische vlag wil heb- De kwalificatie van de 1500 meter heren. Van links naar rechts: Haico ben hoeft die niet meer te gap- Scharn, JJlf Hoegberg (Zweden), de Fin Pekka Vasala en Anthony pen. Na de spelen worden de Colon uit Portorico. vlaggen verkocht als souvenir. Nikolai Avilov maakt het gebaar van de oi genoot Leonid Litvinenko, die het zilver veroverde. GOUD EN WERELDRECORD Toen was er nog maar één: Avilov (Van een onzer speciale verslaggevers) MüNCHEN Op het nummer waarvoor meestal de woor den heroïsch en titanenstrijd van toepassing zijn, viel de ene kanshebber na de andere uit. De tienkamp, het num mer van de veelzijdigen werd op de Spelen van München een repeterende breuk van drama's, waardoor de Rus Ni kolai Avilov moeiteloos kon stijgen en onbedreigd het goud in ontvangst nemen gooi Er waren wilden doen naar de plakken. De Westduitser Horst Beyer, die evenwel snel opgaf, evenals zijn landgenoten Perk en Walde. Nog steeds werd de lijst aange vuld. De Zweed Lennart Hed- mark verdween uit de piste en lov verreweg de Pool Scownorek nummer 1 de sterkste, overbleef. Wat hij van de wereldranglijst. wereldre- En zo kwam voor Avilow de weg vrij om onbekommerd naar de eerste plaats op te rukken en daar tot het eind te blijven. Avi lov leverde geen al te opzienba rende prestaties op de tien num mers, maar werkte wel constant in het toernooi dat in Mexico City nog een enorme strijd te weeg bracht die door Bill Toom- ey werd gewonnen. Daar werd Walde tweede en Kurt Benlin de Westduitser, die zo door blessu res werd geplaagd dat hij in München niet aan de start kon verschijnen, derde. Een hoofd rol speelde lange tijd ook de Belg Freddy Herbrand, tot hij bij het speerwerpen plat ter aarde stortte bij zijn eerste po ging. De schrik was zo groot dat hij achteruit kon worden ge worpen. benadrukte met cord van 8454 punten, 37 meer dan de 8417 die de Amerikaan Bill Tommey in 1969 bijeen bracht. Joachim Kirst, de Oostduitser die Europees kampioen is, behoorde tot de favorieten. Na de eerste dag voerde hij het peloton van de alleskunners aan. maar toen in de vroege ochtend van vrij dag het eerste nummer van de tweede dag, de 110 m horden moest worden verwerkt, eindig de voor Kirst de tienkamp. Hij wierp de eerste horde om en stapte met zijn been in de twee de. Korst eruit. De Amerikaan Jeffrey Bannister werd op het hordennummer gediskwalifi ceerd en ook voor hem was een kansloze positie weggelegd, hoe wel hij de strijd voortzette. Bannister staat op de wereld- Een groot deel ranglijst weliswaar op de twee- was al verdw de plaats, maar een zeer ernsti- laatste nummer de 1500 ge kandidaat voor goud was hij toch niet, want zijn totaal van 8120 punten kwam tot stand in een wedstrijd waarbij geen offi ciële juryleden aanwezig waren-. (Van onze verslaggever) Onophoudelijk schalt door de luid sprekers in de Olympische sportstad een oproep om een verloren kind af te halen. Meestal gebeurt dat snel, maar soms ook willen de ouders lie ver naar de wedstrijden kijken dan zich bekommeren om de kinderen die bij de politie toch in goede handen zijn. Een moeder maakte het wel een beetje te bont door pas na zes uur haar zoontje van drie jaar af te halen. Het record voor de oppasdienst werd afgelooen zon dag gevestigd, toen 120 kinderen hun ouders kwijt waren ge raakt. „Als Wilfried Dietrich het worstel- duel met de Amerikaanse kolos Chris Taylor wint, loop ik op mijn handen van de sporthal naar het Olympisch dorp", riep voor de wedstrHd Willi Bet', die assistent van Dietrichs trainer Dietrich won, maar Betz vond het toch wel een heel eind. Er werd overeen gekomen dat hij op zijn handen de trap zou oplopen van het huis in het Olympisch dorp waar Dietrich woont. Dat is op de tweede etage. In Australië schijnt het Nationaal Olympisch Comité ook krap bij kas te zitten. De Australische basketballers hebben zelf de reis naar München betaald. Om te mogen trainen in de hallen moeten bijdragen van 2 Mark worden gegeven. Ook die beta len de Australiërs uit eigen zak. ie in twee betekenis- Russische gewichtheffer Wassili Alexejew heeft riet ge noeg aan een bed. In zijn ka mer in het Olympisch dorp zijn twee bedden tegen elkaar ge schoven en daarin probeert Wassili te slapen. Dat lukt niet zo erg want hij ligt nog te nauw. „Als ik nog eens mee doe aan de Olympische spelen, wil ik drie bedden hebben", heeft hij gezegd. MÜNCHEN MATTHEWS EN COLLETT Het uitvoe- rend comi- LEVENSLANG té van het IOC heeft GESCHORST ingegre pen. De Amerikaanse atleten Vince Matthews en Wayne Col- lett, respectievelijk goud en zilver op de 400 meter, zijn voor de rest van hun leven van de Spelen uitge sloten naar aanleiding van hun wangi^rag tijdens de huldigingsceremonie op donderdag. Matthews en Col- lett gedroegen zich onbehoorlijk tijdens het Spelen van het volkslied en maakten later het gebaar van de Balck Power-beweging. Het IOC heeft bij deze straf in overweging genomen dat het tijdens deze Spelen reeds de tweede keer is dat tegen de regels wordt gezondigd en het Amerikaanse Olympisch Comité niets heeft ondernomen, nadat hor denloper Rodney Milburn tijdens de ceremonie proto colair de vuist had geheven. In dien herhaling van dergelijke voorvallen voorkomt zal het IOC de medailles niet uitreiken, c.q. terug vor deren. Het Amerikaans Olympisch Comité dat zijn veront schuldigingen heeft aangeboden, zit met het uitscha kelen van Matthews eri Collett in een moeilijk parket, want er kan geen representatieve estafetteploeg voor de 4 maal 400 m. meer worden opgesteld, aangezien ook al John Smith geblesseerd is. Mogelijk zal een Deroep gedaan moeten worden op hordenlopers of at leten die de 800 m. als specialiteit hebben. Wellicht ook start Amerika in het geheel niet op de estafette, het laatste nummer van het atletiekprogramma dat morgen wordt besloten. Het gerucht dat de gekleurde Amerikaanse atleten zich uit protest zullen terugtrek ken werd door de Amerikaanse ploegleiding ontkend. Mede door deze gebaren werden Collett (links, zilveren Mat thews levenslang uitgesloten voor deelname aan de Olympische Spelen. In het uitge breide atle- tiektoernooi moesten niet minder dan zeven series va de 1500 m. worden ver werkt. De eerste vier gingen rechtstreeks- naar de halve finales, benevens de beste twee van de rest. Hai co Scharn liet het daarop niet neerkomen. Hij nestelde zich in de zesde serie op de vijfde plaats en toen tegen het eind een groepje zich afscheidde, reikte Schurn ctet een flitsende eindsprint naar de halve eind» strijd door in 3.41.4 1 /10de s$- conde voor de Zweed Hoegberg te eindigen. Ook op dit nummer heerste de tragiek. In de vierde serie mocht een prestigeduel wordojö verwacht tussen wereldrecord* houder Jim Ryun (Ver. Staten) en de winnaar van 1968, de J\(;- niaan Kipchoge Keino, die in München al goud op de steepft chase had veroverd. Met nqg 500 m te lopen wilde Ryun zioh naar voren werken. Hij rwcnkfc naar buiten cn raakte het bccj van een andere loper, kwam to vallen en eer hij was opgekrab* beid was de concurrentie uit het gezicht verdwenen en kon RyifÜ zijn illusies opbergen. - Annelie Ehrhardt (Oost-Duiti- land) pikte het goud in op'de 100 m horden voor de Roemeen se Valeria Bufanu en haar Icmft genote Karin Balzer. Op de/;e toch al niet succesvolle da# voor West-Duitsland moest nog een klap worden gelncasseerch De Westduitse verspringer JoséT Schwarz sprong slechts 7.80 en kon zich niet kwalificeren voor de eindstrijd. Maar daarvoor is Schwarz dan wel een expert in ongeldige sprongen. Dopinggebruik van judoka (Van onze speciale verslaggever) MüNCHEN Naast de wielren ners, basketballers, gewichthef- Iers en zwemmer is er nu ook een judoka op het gebruik van stimulerende middelen betrapt*. De Mongool Bakhaavaa Buidaa zal om deze redenen z'n zilve ren medaille moeten terugge ven. De medaille van Buidua, die een dosis amfetamine gej bruikte, zal niet worden toege kend aan de winnaar van hef Recordbezoek in München dit langdurige toernooi aan de grote spanning ontbrak, werd aangekondigd. En dat wil wat zeggen voor de fervente Duitse tribuneklanten. (Van onze verslaggever) MüNCHEN In de eerste negen dagen van de 20-ste Olympische zomerspelen in München hebben 2.371.00 toeschouwers de ver schillende onderdelen gadegesla gen. Zondag 3 september werd het recordaantal op een dag ge registreerd: 554.000, wat een derde van het Inwonertal van München is. het publiek Donderdag, toen de door het dra ma rond de Israëlische atleten onderbroken spelen werden her vat, waren de stadions weer vol. De organisatoren verwach ten daarom bij de sluiting op maandag absolute bezoekersre cords te kunnen melden. MüNCHEN De Spelen gaan door maar vraag niet hoe. Met speciale busjes die begeleid worden door politie worden de atleten uit Oost Duitsland naar de stadions en sporthallen ge bracht. Er zijn anonieme telefonische bedreigingen tegen de Oostduitse ploeg ontvangen door het organi satiecomité en men wenst geen enkel risico te nemen. 1 Hoewel het publiek nog steeds met de wedstrijden meeleeft alsof er niets aan de hand is geweest, wordt de Olympische stad zo langzamerhand een ves ting. Het wemelt van de politiemannen, die de blau we uniformen en witte pet ten dragen, en zogenaamd als bewakingspersoneel dienst doen. Ze slenteren en masse door het Olympi sche dorp, in het perscen trum, in de accommodatie, overal. Maar ze geven hun 1 Het organisatiecomité weet zelf 1 blijkbaar ook niet meer wat het moet doen. In het Olympisch Dorp hangt de vlag van Israël halfstok, in het stadion wappert hij op dezelfde hoogte als alle andere vlaggen. Gewezen op deze tweeslachtigheid werd verklaard dat de vlag in het dorp halfstok blijft tot de slachtoffers van de terreurdaad zijn begraven. Het is in elk ge val een verklaring. Spielstrasze ogen goed de kost want de in de Olympische stad ligt ook de Van een onzer verslaggevers in München HERMAN VAN BERGEM beweging „Zwarte septem ber" heeft aangekondigd dat bomaanslagen zullen volgen indien de drie Ara bieren niet worden vrijge laten. Er is bekend geworden dat zij in de gevangenis Stadelheim zitten waar zij aan een kruisverhoor worden onderworpen. Twee van de moordenaars zitten in aparte cellen die streng worden be waakt. De derde. Mosoud Ba- dran. ligt geïsoleerd in de Spielstrasze, rondom het kunst matige meer. Daar stelden kun stenaars hun werkstukken ten toon, oelenden handwerkslieden hun ambacht uit en werden cul turele manifestaties gehouden. Juist deze week zouden enige ca baretgezelschappen met vrolijke we programma's optreden. Dat ken' vond zelfs het organisatiecomité ongepast en gisteren was de ge- Maar zouden kunnen vinden. Maar rondom de Spelen begint men st eds meer te merken dat zij onwaarachtig zijn. De popgroe pen Osibisa en Hardin and York die in het Deutschen theater zouden optreden op 8 en 9 sep tember. hebben afgezegd. „On der deze omstandigheden willen we p,3en vrolijke muziek ma ken", werd gezegd. Requiem In het national theater voerde» koor, orkest en solisten van dj scale van Milaan de Requiem van Verdi uit. De uitvoering stond natuurlijk al maanden leg voren vast, maar viel precicc op de zwart; dag. Op de Max-Joseph Platz waaranfl het national-theater ligt, waren luidsprekers uangebracht zodtj duizenden meer dan het theatej i kan bevatten de indrukwekker» de uitvoering konden volgen "2TT? door het gezelschap uit Milaua was opgedragen aan de slacht offers van dc terroristen. Het imposante requiem werd v*«g meer dan een kunstzinnige maj nifestatie dodenmis werd gesoliecrd en gemusiceerd dat het publiek ademloos erf met betraande ogen toehoorde.' hele Spielstrasze afgebroken geen exposities meer, geen handwerkslieden, geen uitvoe ringen. Toen de laatste klanken waren- het Olympisch dorp verstorven ging men zwijgend! naar huis. Er klonk geen npv plaus, de solisten dankten niet,- Zelden zal de requiem van Ver? di zulk een inhoud en zulk een ontroerende uitvoering hebben! gekregen. challen de vrolijke klanken de luidsprekers die in de win kelstraat hangen. Een van de aangrijpendste manifestaties vond plaats op de avond na de moord op de Israeli's.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9