KUNST DE LEIDSE HOFJES (19) Poppen theater voor volwassenen GRAFISCHE KUNSTENAARS EXPOSEREN IN WARENHUIS Eva van Hogeveenshofje OUD Herman de Man- her denking 9 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 met Gevarieerd programma van het Nut Wassenaar ^JASSENAAR Het Wasse- anathjnaarse Nutsdepartement heeft r het komende seizoen weer interessante serie avonden eI40p het programma staan, ds. ij> donderdag 21 september wordt de reeks geopend met een be- jzoek aan de show van Toon Hermans in het Circustheater [in Scheveningen. In de loop van !het seizoen zullen verder be zocht worden voorstellingen van IWim Kan, Seth Gaaikema en (Frans Halsema. Er zullen cau serieën gehouden worden door Han en Wina Born, door ing. W. Nasschaupt (over Wassebaarse villatuinen) door Jan P. Strijbos door Jan Wolkers. Het pro gramma vermeldt verder het cabaret "Nederlands Hoop in ''Panama" met Freek de Jonge j en Bram Vermeulen, het optre- Roose.den van Nel Kars, de kleuren- bioffilm "De laatste paradijzen" van Eugen Echuhmacher, het optre- den van het jeugdtheater Anneke £]r0i ook Carnavalsfeest in de I Wassenaarse sporthal en een concert in Kasteel Oud Wasse- 19 naar door het residentie Piano- trio_ Verder zullen er ook in het rt acj komende seizoen weer vele ex- aa"l cursies worden georganiseerd. Orgelconcert an in Agathaherk int.ISSE De serie orgelconcerten in de St. Agathakerk in Lisse frs li wordt door de Orgelkring Bollen- st=j -, s^reek voortgezet. geTiri|Vanavond treedtde Bloemendaalse ;h to'. organist Nico Waasdorp op. <jj Aanvang van het concert om var kwart over acht. Het program- ma van Waasdorp vermeldt on- arrenj der meer de volgende werken: 25.' vijf delen uit "Messe pour les paroisses", Fantasie la majeur, Benedictus. Vijf kleine Intraden, Diptygue: 1. Dialogue, 2. Fanta- aat sie, Toccata. Het volgende con- Pa- eert op 14 oktober wordt verzorgd door Arie J. Keizer. Hol- De Zijl/LGB Speelt openings wedstrijd in Leiderdorp ide .11 LEIDEN-LEIDERDORP - He denavond zal de waterpoloploeg teren, van de officiële opening van het overdekte zwembad in Leider- ande- dorp een wedstrijd tegen hoofd klasser Zwemlust/De Hommel Mgr spelen. Het duel begint om 17.30 uur. Koek- OUDEWATER Vanwege het feit dat het dit jaar 25 gele den is dat de auteur Herman de Man gestorven is wordt op 27 september a.s. in het stadhuis van Oudewater - de plaats waar De Man begra ven ligt een herdenkings tentoonstelling geopend. De tentoonstelling die georgani seerd wordt door het „Her man de Man-comité" duurt vier tot zes weken. Door de medewerking van vele personen en instanties - on der meer het Letterkundig Museum - is men in staat veel interessant materiaal te tonen. In de „boeren-pronk- kamer" van het stadhuis zul len fragmenten van hoorspel bewerkingen van het werk van De Man, dat zich in Ou dewater of directe omgeving afspeelt, te horen zijn. In de serie „Litteraire Ontmoetin gen" is dezer dagen een boekje over deze veelgelezen schrijver verschenen. De schrijver ervan is H. Bovée. Leiden Vraagt u eens aan en kele vrienden of be'kenden of zij volgende week met u mee zou den willen gaan naar een pop pentheater. Tien tegen één dat zij u medelijdend aankijken en aarzelend naar uxv gezondheid informeren. Poppentheater en poppenkast zijn immers uitslui tend aangelegenheden voor kin deren! Slechts weinig mensen zijn zich ervan bewust, dat we deze me ning rustig als een onhoudbaar vooroordeel onder tafel kunnen schuiven. Liefhebbers van het echte poppentheater beweren zelfs wel eens, dat dit de meest menselijke van alle kunstvor men is. Een dergelijke bewe ring is natuurlijk weer het an dere uiterste, maar het Is reeds lang een algemeen aanvaard feit dat poppen bij uitstek ge schikt zijn om menselijke zwak heden en eigenaardigheden op een goedmoedige en humoristi sche wijze aan de kaak te stel- ..Kukol" op. De eerste jaren werd er inderdaad vooral kinderen opgetreden, maar de belangstelling bij ouderen bleek zo groot, dat speciale voorstel lingen voor hen niet konden uit blijven. Tegenwoordig Is zelfs bijna de helft van de voorstel lingen, die het 350 man sterke Staatspoppentheater verzorgt, afgestemd op volwassenen. Obrastzow, die in Moskou de be schikking heeft over een gloed nieuw theater, met o.a. twee za len, heeft enige tijd geleden zijn standplaats verlaten voor een tournee van enkele maanden door West-Europa. In het Jaader hiervan wordt op het ogenblik ook in Nederland een serie voorstellingen gegeven. Twee van deze voorstellingen (in Am. sterdam en Leiden) zijn solo concerten", die gegeven worden door de oude meester zelf. Het is onnodig te zeggen dat dit so lo-optreden een van de hoogte punten is uit het repertoire van dit unieke poppentheater. Zen ware meester op dit gebied is de Russische poppenspeler P. K. Soloconcert Sergej Obras- Sergej Obrastzow. In 1931 richt- tzow: zaterdag 16 septem- te deze toen 30 jaar oude ber, 20.15 uur. Rijnlands Ly- Moskoviet het poppentheater ceum. Serge W. Obrastzow, directeur en oprichter van het grootste poppentheater van de wereld LEIDEN De „Event-floor" op de tweede etage van V D Lei den is vanaf vandaag gedurende drie weken expositieruimte voor twaalf vooraanstaande Neder landse grafische kunstenaars. Van Vroom en Dreesmann-Ne- derland hebben zij ieder een op dracht gekregen tot het maken van een grafisch kunstwerk, dat in een genummerde oplaag van 200 vervaardigd werd in de steendrukkerij van Piet Clement in Amsterdam. De twaalf series van 200 alle gesigneerd door de kunstenaars zijn verdeeld over 23 vestigingen van V en D, waar ze tijdens de tentoonstel ling verkocht worden tegen voor de kunsthandel ongebruikelijk lage prijzen. De litho's, etsen, houtsneden en zeefdrukken op de tentoonstel ling zijn van Jef Diederen, Eduard Flor, Jeroen Henneman. I Metten Koornstra, Lucebert, Montijp, Hannes Postma. C.uil- laume Le Roy, Jan Sierhuis, Pierre van Soest, Aat Verhoog j en Peter Vos. Met het exposeren van grafische kunst in zijn warenhuizen heeft V en D de toegankelijkheid tot de grafische kunst voor het pu bliek willen vergroten. Een steeds groter publiek, zo is de laatste jaren duidelijk merk baar is geïnteresseerd in grafi sche kunst, maar bij vele aspi rant-kopers bestaat nog een drempelvrees voor de galerieën, als vanouds de plaatsen waar men in het bezit kan komen van kunstwerken. Bovendien gelooft de warenhuisorganisatie erin. dat met haar medewerking een breder publiek grafische kunst j zal kunnen gaan verzamelen j dan de traditionele elitaire groep. j De expositie bij V en D in gale riestijl heeft ook een beeld van j de procedees, die in de grafi- sche kunst worden toegepast met name in het bek nde be- drijf van Piet Clement, waar ook buitenlandse groten werken. Tot de entourage van de exposi tie „Grafiek" behoort ook een bistro met Franse wijnen en kaassoorten. Grafiek noemt men technieken van vermenigvuldiging van kunstwerken waarbij de kunste naar de zogenaamde beelddra ger (bij litho's de steen, bij et sen de etsplaat) bewerkt, waar van vervolgens een aantal af drukken worden gemaakt. Gra fiek leent zich bijzonder goed voor verzamelen, doordat men de bladen in mappen kan bewa ren en met gebruikmaking van wissellijsten steeds variërende wandversieringen kan creëren. LEIDEN Regenten zijn lieden, die zorgen dat de regels worden nageleefd en dat het geld be schikbaar komt om het naleven mogelijk te maken. Het werk van de hofjesregenten was door gaans meer van behoudende dan van creatieve aard. Ze had den het tij mee want de aan hun zorgen toevertrouwde hof jes-bewoners waren blij met het onderdak dat hun hofje bood wat serviel en zonder kri tiek: als hun gedrag niet onbe rispelijk was in de ogen van de portier, dan liepen ze het risico dat het aan de regenten werd overgebriefd. Regenten, die meestal (door zich zelf en elkaar) gekozen werden Een Scheveninger niet anders dan met eerbied hun weldoeners durfden groe ten. Afwerende luister spreekt uit de regentenkamers van bijna alle hofjes: zware meubelen in plechtig halfduister, schilderijen aan de wand met de ernstige gezichten van stichters en over leden bewindvoerders. Op het gebied van „afstand scheppen" moeten de regenten van het Eva van Hoogeveens- hofje ook in letterlijke zin de onbetwiste kampioenen geweest Het uit notabele kringen, hadden er niet de minste behoefte aan, zich in de kaart te laten kijken. Ze bouwden ijverig aan hun image en omgaven zichzelf zijn: het hofje werd in 1659 ge bouwd aan de Doelensteeg. De regentenkamer is niet in het hofje, maar om de hoek. op de Doelengracht. doorgaans met luister genoeg Toch mogen we niet teveel afge- oin een flinke afstand te schep- ven op de regenten. Misschien pen tot hun onderhorigen, die speelde bij de aanleg van het hofje de verkaveling van het grondbezit een rol. Maar hoe I dan ook, de heren hadden wel j smaak: Hun behuizing aan de Doelengracht is althans uiter lijk eenvoudiger dan het hofje zelf: het is een vrij strakke top gevel met guirlandes en kruis- kozijnen. genlijke Evan van Hooge- j eveenshofje is vergeleken met andere hofjes een j vreemde, wat zeg ik: een exoti- j sche eend in de bijt. Het is een droom, vooral wanneer de twee rijen acacia's bloeien, waar tussen de tuin Is aangelegd. In een lijstje van sappig groen en gebroken-witt» bloemtrossen ziet men dan de rode gevels van de huisjes die, onder één gevelljjst geplaatst, gescheiden worden door kolommen van gele baksteen. Het rood-en-geel zet zich voort in de bestrating j voor de huisjes, waarin „mal-1 ten" geplaveid zijn, die diepte j krijgen door het patin van de ouderdom. De tuin wordt afge sloten door eer achterwand met blinde ramen en in de omslo- hardstenen pomp gekroond met een moeilijk herkenbaar lam waarvan het mooiste misschien de koperen tuit wel LEIDEN Met ingang vandaag een nieuwe rubriek in „De Leidse Courant". Een rubriek, getiteld „Vertrouwd met oud", die de lezer in formatie geeft over zijn tiek: een oude stoel, kandelaar, een stuk gereed schap of iets, waarvan hij niet weet wat het eigenlijk is. Wat is eigenlijk „antiek"? Volgens Van Dale's woorden boek alles „uit oude tijden afkomstig (vooral van voort brengselen der kunstnijver heid) al of niet met de ge dachte, dat de zaak daaraan een zekere waarde ontleent". Officieel zijn voorwerpen, ou der dan honderd jaar, antiek. Deze maatstaf wordt tenmin ste in Nederland aangehou den. Maar ln handel en del worden ook minder oude dingen wel „antiek" ge noemd. Over het algemeen heeft an tiek meer gevoels- dan ge bruikswaarde. Soms zelfs, weet de eigenaar van een oud voorwerp niet eens pre cies, waar zijn trotse bezit ooit toe heeft gediend. Dat laat zicht verklaren uit het feit, dat er nogal wat voor stellingsvermogen voor nodig is om zich te kunnen Inden ken, hoe onze voorouders leefden maar bovendien komt het vrij dikwijls voor, dat oude voorwerpen ge sloopt worden omdat vier on derdelen nu eenmaal méér opbrengen dan één compleet exemplaar. Door dit alles rijzen bl] het zien van antiek vragen als: „Wat is het" of „waarvoor werd het gebruikt", „is het echt en waaraan kan ik dat zien?" en dan - natuurlijk - „heeft het waarde, zo ja: hoeveel is het waard?" Wie antwoord wenst op derge lijke vragen, wordt verzocht een zo uitvoerig mogelijke beschrijving van het desbe treffende voorwerp te zen- „VERTROUD MET OUD", Redactie „De Leidse Courant", Kort Rapenburg 2 - Leiden. Men wordt verzocht Indien enigszins mogelijk deze beschrijving te voorzien van een foto van het voorwerp, aan de hand waarvan een van onze medewerkers zich een indruk van het voorwerp kan vormen, mede in ver band met een eventuele taxatie ter plaatse. Deze taxatie kost de inzenders niets; ze wordt gemaakt on der voorbehoud. Om misbruik van de rubriek „Vertrouwd met oud" te voorkomen, worden de Inzen ders er alleen met hun Initia len en woonplaats in aange duid. We zagen bij een van onze le zers deze stoel. De stoel is vervaardigd uit iepehout met op de twee rugregels en op de regel vóór, onder de bekleding, een laagje maho- nieflnecr. De stoel heeft een laat Empire-model en da teert uit het eerste kwart van de negentiende euw. De poten lopen van onderen iets naar bulten uit, zodat het grondvlak groter wordt en de stoel steviger staat dan wanneer de poten recht waren. Het Is een in die tiid veel voorkomend model, waarbij er allerlei variaties van de rugregels mogell|k zijn. Er beslaan oo kluxere uitvoeringen geheel van ma honie- en goedkopere geheel van icpehout, zonder fineer, gemaakt. De stoelen, zoals op de foto, met een klein beetje fineer op de meest zichtbnre plaatsen worden wel „Sche- veningers" genoemd. De Scheveningers, waar de Ha genaars toch al weinig goeds over te zeggen hadden, had den de naam niet veel te wil len uitgeven, maar toch de schijn te willen wekken dit wel gedaan te hebben. Soms werd zelfs niet eens fineer gebruikt maar een mahonie- kleurige verf of vernis. De kostbaarste bij deze stoe len voorkomende bekleding is leer, maar men gebruikte ook trijp, gevlochten panr- dehaar of zwart zeildoek. Dit imitatieleer past wel het beste bij deze „Schevenln- De waarde van een enkele stoel is ongeveer 60,-, maar de waarde neemt toe naar mate men meerdere exem plaren van hetzelfde model heeft.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5