£cidóc (Bomotii ISRAËLISCHE WRAAKACTIES OP PALESTIJNEN Politieschot doodt drug handelaar blijmaker DATSUN J Dom van Milaan op instorten BEN BROUWER HARPOENGEVECHT TUSSEN DUIKERS ra verdien'n echte BON ■Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank. Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: dis. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur. F. J. Plug. Chcf-redaeteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. 0,26 per mm. Telefoontjes ƒ2,37. Kiachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ2,03; kwartaal 26,20; jaar ƒ101,95. Losse nummers 35 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE T.v.-selectie voor vanavond Nederland I: 20.20 uur musical „Jij en ikke", 22.00 Olympische Spe len. Nederland II 20.20 uur Met de muziek mee, 21.30 uur Een groot uur U. Morgen Nederland I: 20.25 uur Tatort, 22.05 uur Edwin Hawkins Singers. Nederland II: 19.30 uur Studio Sport, 20.20 uur Odysseus, 21.20 uur Olympische Spelen. PLAATSELIJK REGEN Vrij veel bewolking met plaatse lijk regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Max. temperaturen van 16 in het zuidwesten tot ongeveer 21 graden in het zuidoosten van het land. Protestactie van atleten door het IOC hard gestraft Van onze sportredactie MüNCHEN De protestactie van de Amerikaanse negeratleten Collett en Mattews is niet zonder gevolgen gebleven. Beiden werden voor het leven uitgesloten van verdere deelname aan de Olympische Spelen. Het IOC nam deze beslissing, omdat het van mening was dat het Amerikaanse Olympische Comité zich te passief opstelde. Mieke Jaapies plaatste zich in de KI zonder moeite voor de fi nale. Dit was de Nederlandse hockeyers niet gegund. In een duel, waarin weer werd bewezen dat men bang is voor fysie ke kracht, werd met 30 van Duitsland verloren. Haico Scharn plaatste zich voor de finale van de 1500 meter. Voor meer Olympisch nieuws zie onze sportpagina's. Vormingsinstituut dicht 420 jongeren zonder onderwijs Op het vliegveld van Brussel is gisteren de directeur van Phi lips-Argentinië, de heer Van de Panne, aangekomen na zijn vrij lating door de guerrilla's die een losgeld hadden geëist. De heer Van de Panne zei goed door hen behandeld te zijn. Philips wilde niet meedelen waar de heer Van de Panne is ondergebracht. De grote -winnaar in stijl en techniek Officieel DATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK Volgende week beginnen onze gezellige dansklubs Inschrijving: a.s. zondag 3.00—10.00 uur. Ant. Clubhuis - Leiden. Top - Dansavond iedere zondag 8 uur Ant. Clubhuis EDE (ANP) 420 jonge ren die als cursist staan ingeschreven bij het vor mingsinstituut voor wer kende jongeren te Ede, dreigen wellicht lange tijd onderwijs te moeten mis sen. Het bestuur van het centrum heeft namelijk besloten met onmiddellij ke ingang het instituut te sluiten. Ernstige meningsverschil len tussen staf en bestuur zouden hebben geleid tot dit besluit. Oplossingen voor de problemen, die de landelijke organisatie voor werkende jongeren en de inspecteur vor mingswerk aangeboden hebben, zouden door het bestuur in de wind zijn geslagen. De directeur krijgt op 1 ja nuari 1973 ontslag, terwijl de vormingsleiders reeds op 1 november op straat .komen te staan. GENèVE (UPI) De zangeres Petula Clark heeft het'leven ge schonken aan een zoon. Petula, die getrouwd is met een Franse zakenman en in Genève woont, heeft reeds twee dochters, Bar bara (10) en Kate (9). De nieu we aanwinst heet Patrick. „Er is geen antivoord voor München,, JERUZALEM/BEIROET Israël heeft wraak genomen. Na het verschrikkelijke gebeuren in München heeft Israël hard teruggeslagen naar de Palestijnse guerillastrijders. Gisteren, de dag dat het joodse nieuwjaar begon, hebben aan het eind van de middag 24 Israëlische straaljagers een aanval gedaan op zeven Palestijnse bases in Syrië en drie in Libanon. De berichten over de slachtoffers lopen uiteen, maar er zouden zeker 52 doden zijn gevallen en tientallen gewonden. Dit was de grootste Israëlische actie sinds de juni-oorlog in 1967. Nog nooit waren Israëliërs zo diep Syrië en Libanon binnengedrongen. Alle vliegtuigen zijn op hun basis teruggekeerd. Waarnemers verwachten dat er nog wel meer Iraëlische acties komen. Minister van buitenland se zaken Abba Eban zei: „We zullen de terroristen aanpakken, wanneer en waar we ze ook vin den". Hoewel volgens Israëli sche zegslieden de aanvallen al leen bases van terroristen ten doel hadden, zeggen Syrië en Libanon, dat burgerdoelen en vluchtelingenkampen zijn be schoten. Volgens een Israëlische woord voerder vormde de aanval een antwoord „op een lange reeks moord- en terreurdaden, die met de beestachtige misdaad van dinsdag in München haar hoogtepunt bereikte". De aan vallen dienden verder „als waarschuwing aan de terreuror ganisaties en de landen die hen steunen". De 40 minuten durende aanval concentreerde zich op de 120 ki lometer lange kuststrook tussen Tripoli (Libanon) en Latakia (Syrië), het gebied tussen Da mascus en de heuvels van Go lan en zuidoost Libanon. De meeste slachtoffers vielen bij het 11.000 vluchtelingen tellende kamp Nahar el Bared in Liba non, waar een trainingskamp van El Fatah, waar de Zwarte Septemberbeweging uit voortge komen is, ligt. Beschoten wer den ondermeer het dorp El Ha- meh, zes kilometer van de Syri sche hoofdstad Damascus, en de vlootbases van El Fatah bij Muntar en Latakia (waar Russi sche schepen zouden liggen.). Alleen bij Latakia zou er op de Israëlische vliegtuigen zijn ge schoten. Syrië heeft, toen de aanval begon, zijn luchtruim gesloten en alle vliegverkeer stilgelegd. Na vier uur werd deze maatregel weer opgeheven. Op de vraag of dit een represaille durende tocht uit ii was voor München zei een Is raëlische efficier op een pers conferentie: „Daar kan ik geen antwoord op geven. Ik kan me geen represailles voor München voorstellen". Hij wilde niet zeg gen of de Egyptische hoofdstad Cairo, waar de guerilla's krach tige steun vinden, het volgende doelwit zou zijn. „Er bestaat een oud Arabisch spreekwoord: ieder op zijn beurt". De officier voorspelde, dat zulke „spectaculaire terreurdaden" van de Palestijnen als in Mün chen door zullen gaan, omdat zij geen andere mogelijkheden hebben om de Israëliërs aan te vallen. Minister Abba Eban verklaarde, dat Israël niettemin zou blijven streven naar een politieke oplos sing van het conflict met de Arabische landen. De Israëli sche regering heeft nog niet be sproken of uitlevering gevraagd zal worden van de drie nog le vende terroristen van München. Wel wil Israël andere landen gaan adviseren hoe zij de gue- rilla-organisaties het best in de gaten kunnen houden. Meer nieuws over de gevolgen van de ramp in München, zie pagina 7). MILAAN (KNP)— De beroemde dom van Milaan staat op in storten. De politiecommissaris van Milaan heeft gisteravond het domplein voor alle verkeer laten afsluiten. Het zou te ge vaarlijk zijn nog langer auto's in de onmiddellijke nabijheid van de dom toe te laten, omdat door al te zware trillingen de dom zou kunnen instorten. Reeds een paar maanden geleden werd geconstateerd dat er zich verschuivingen in de fundamenten van de dom hadden voorgedaan. Als oorzaak hiervan ziet men drie redenen: de trillingen van het drukke verkeer, de aanleg van een metro en het zakken van het peil van het grondwater. De bodem zou de laatste twee jaar bijna 19 millimeter zijn gezakt. De dom van Milaan is één van de beroemdste voorbeelden van Italiaanse gotiek. De bouw van de dom kwam in 1805 gereed, nadat er met onderbrekingen, meer dan vier eeuwen aan was gebouwd. De dom heeft vijf schepen en een toren van 108 me ter hoogte. Tijdens de bombardementen in de tweede wereld oorlog op Milaan werd ook de dom ernstig beschadigd. Met een oppervlakte van '71.700 vierkante meter is de dom van Milaan, na de St. Pieter in Rome en de kathedraal van Sevil- la, de grootste kerk ter wereld. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG „Ik zie de toe komst van onze democratie somber in". Dat zei drs. A. D. W. Tilanus, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de CHU vanmorgen op de Unie raad in Utrecht waar hij offi cieel tot lijsttrekker benoemd werd. De mogelijkheid bestaat, aldus de heer Tilanus, dat er na de ver kiezingen een links minderheids kabinet komt, dat echter geen lang leven zal hebben. Er kan ook een minderheidskabinet ko men van KVP, ARP, CHU en mogelijk VVD, dat dan ook bin nen een half jaar kan vallen. „Zo komen we in een politiek Lijsttrekker Tilanus „Sombere toekomst democratie" „uiteenvallingsproces". waar van we in de stad Groningen al het voorbeeld zien. Het is een heilloze weg". De schuld ligt zijns inziens bij „het cultiveren van tegenstellin gen". In Nederland met zijn veelsoortige groepen en stro mingen zullen we alleen met overleg en niet met een versnip pering iets kunnen bereiken". De heer Tilanus hoopt op een stabiele regering van confessio nelen en de P.v.d.A. Hij vindt dat een belangrijke politiek stroming in Nederland, de so cialisten, niet altijd buiten de regering kan blijven. In die P.v.d.A. zijn echter grote span ningen over het weer gaan rege ren met de confessionelen, evenals trouwens in D '66. De heer Tilanus vindt dat men daarover eerst in eigen kring tot klaarheid moet komen. Jeugdsoos „OUR HOUSE" Stationsweg - Roelofarendsveen nabij de stoplichten Luns wil bemiddelen BRUSSEL (ANP) Oudnminiister Luns, thans secretaris-generaal van de NAVO, is bereid te be middelen in het conflict om de uitbreiding van de IJslandse visserijgrenzen van 12 tot 50 mijl. Hij zei gisteren over d-it conflict zeer bezorgd te zijn. Hij sprak over een dreigende nieu we visserijoorlog. Mede in veT- band met de aanwezigheid van een NAVO-basis op IJsland, heoht men .n NAVO-kring grote waarde aan de oplossing van het conflict. De vroegere Nederlandse minister noemde de militaire situatie in Europa „niet ongunstig". Wel zei hij zich zorgen te maken over de defensie^inspanning in West-Europa. Tegenover de zijns inziens enorm versterkte Russische legermacht plaatste hij de conclusie dat de Europe se landen niet bereid zijn voor een werkelijke Europese defen sie de daardoor noodzakelijke offers te brengen. „Het wordt er niet beter op". Koninklijk bezoek aan Drente BELGRADO (DPA) Twee groepen duikers hebben elkaar onder wa ter in de Adriatische Zee bij het Zuidslavische eiland Pag bevoch ten met harpoenen. Zij vochten om antieke kruiken. Beide groepen verklaarden de kruiken het eerst ontdekt te hebben. Een Zuidslavi sche visser zag het gevecht en waarschuwde de politie. Twee Fran sen bleken door harpoenen ernstig gewond. De politie heeft van vijf buitenlanders de passen in beslag genomen. Amin contra aartsbisschop KAMPAL (RTR) In Oeganda is een conflict ontstaan tussen de regering en de aartsbisschop van de hoofdstad Kampala, mgr. Ammanuel Nsoeboega, naar aanleiding van president Amins besluit tot uitwijzing van de Aziaten. Nadat het staatshoofd een ge sprek had gehad met de aarts bisschop, gaf het bureau van de president een verklaring uit, dat de aartsbisschop generaal Amin had bedankt voor zijn economi sche maatregelen, met inbegrip van de uitwijzing van de Azia ten. De aartsbisschop liet daarop we ten dat hij geen steun betuigd had aan de maatregel tegen de Aziaten en dat het onderwerp in het gesprek zelfs in het geheel niet ter sprake was gekomen. Gisteravond wees de Oegandese regering deze verklaring van de aartsbisschop af. Een woord voerder zei: .NVoor een land als Oeganda dat reeds een eco nomische oorlog voert, kunnen religieuze leiders zoals aartsbis schop Nsoeboega geen enkel nuttig doel dienen. Er zijn in Oeganda vele andere bisschop- doeltreffend kunnen doen, bis schoppen die het volk in de juis te richting kunnen leiden". De regering van Zambia heeft nog maals een fel verwijt gericht aan het adres van Amin. „De regering van Oeganda is een wangedrocht en een schande voor Afrika". Fischer stemt op Nixon REYKJAVIK (AP) De nieuwe wereldkampioen schaken, de Amerikaan Bobby Fischer, heeft zich gisteren een voorstan der verklaard vun de herkiezing van Richard Nixon als president van de Verenigde Staten. „Ik ben zeer voor de heer Nixon. Zijn politiek bevalt me en het is duidelijk dat Nixon en McGo- vern twee geheel verschillende ideologiën vertegenwoordigen. Fischer voegde eraan toe dat hij veel belung stelt in politiek, hoewel hij zich er niet actief in mengt. AMSTERDAM (ANP)— Een agent van het Vondelparkdeta chement In Amsterdam heeft gisteravond een 23-jarige Suri namer uit de hoofdstad met een pistoolschot dodelijk getroffen. Twee agenten zagen hem met een drughandeltje bezig met een jongeman. Bij de nadering van de agenten rende de Surinamer plotseling hard weg. Een der agenten achtervolgden hem in de richting van de uitgang van het park. Daar draaide de jonge man zich bij een lantaarnpaal om met een mes van 20 centi meter lengte in de hand cn liep plotseling de agent tegemoet. Deze trok zijn pistool en loste een schot op de naderende jon geman. De kogel raakte de rechterheup van de Surinamer, die op de grond viel cn bleef zitten. Per G.G. en G.D. werd hij naar het Wilhelminagasthuis gebracht, waar hij in de loop van de avond op de chirurgi sche afdeling is overleden. Bij het onderzoek is de rijksre cherche ingeschakeld. Op het stoffelijk overschot zal sectie worden verricht. Hoe wilt u van de winter opstaan brrr of ha centrale verwarming. Leidato (ADVERTENTIE) Koningin Juliana bezocht gisteren de stad Coevorden waar zij onder meer het geheel gerestaureerde kasteel, het enige in Drente, open stelde door met een lange lont de haard aan te steken. Hier bieden twee meisjes in klederdracht een Drents kopje koffie aan. Coevorden j werd driehonderd jaar geleden bevrijd van de Keuls-Munsterse tro pen. Van Dal suniprijs voor Siem Vroom AMSTERDAM (ANP) De „Al- bert van Dalsum prijs" van de gemeente Amsterdam voor de beste toneelrol in een Neder lands stuk isd it jaar toegekend aan Siem Vroom voor zijn ver tolking in Harry Mulisch' „Eu- dipus Eudipus" bij het „Am sterdams Toneel". Dejury be stond uit Wim Bary, Hans van den Berg en Ber Huising. Siem Vroom, die speelde bij „Theater". „Het Rotterdams Toneel" en weer „Theater", is sinds 1971 verbonden aan de to neelgroep ..Globe" die hem voor „Eudipus Eudipus" uit- j leende aan „Het Amsterdasm Toneel". De prijs zal vanavond j na de voorstelling door wethou-1 der Lammers worden uitgereikt. KiLWiel let op de welving van uw voorhoofd! 'n Hoog voorhoofd, pientere ogen, eisen vakbekwaam geslopen glazen, eisen n professioneel montuur' Maatwerk. Intelligent doordacht, 'n v d. Wiel-advies slaat daar borg voorl v. d. Wiel weet er het fijne vanvan brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden. Nr. 5 Een fraai glazen asbakje met een af beelding van onze krant erop gedrukt. Leuk om te hebben. Leuk om te ver zamelen Het aanbrengen van een nieuw abonnement wordt door ons goed beloond. Voor ieder nieuw kwartaalabonnement, dat door U wordt opgegeven, ontvangt u een echte 'Blijmaker'. Maak een ander blij met onze krant en uzelf met zo'n geweldige Blijmaker. stuur deze bon in open envelop, zonder post zegel naar: antwoordnummer 349, Leiden Noteer m.l.v. de LEIDSE COURANT Naam: Adres Woonplaats Stuur blijmaker nr. 5 naar; Naam: Adres Woonplaats als nieuw kwartaalabonnee op LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1