GEWELD ZONDER GRENZEN Bloedbi ia in Munchen een vc irjaardagsactie GUERILLA- Dl li I- M i U kunt zoveel méér doen met onze bank Raiffeisenbank n Boerenleenbank De troosteloze schroothopen die van drie vliegtuigen zijn overgebleven nadat deze door de Palestijnen twee jaar geleden zijn opgeblazen Van een onzer redacteuren De Zwarte Septemberbeweglng had voor zijn aanval op de Is raëlische atleten bij de Olympi sche Spelen geen boosaardiger moment kunnen uitkiezen. De wereld had het kunnen zien aan- komen, de terroristen noemen zich naar de voor hen zwarte Ij septembermaand van 1970, toen Jordanië een poging deed om' definitief af te rekenen met het Palestijnse probleem. De aanval in het Olympisch dorp van deze week kwam precies één dag f voor de tweede verjaardag van de spectaculaire kaping van een aantal verkeersvliegtuigen door de Palestijnen naar een vlieg- veld in de Jordaanse woestijn. Deze kaping was een van de aanleidingen tot het ingrijpen I van het Jordaanse leger. I De actie van deze week is door de Zwarte September de ,,Be- rem en Ikrit" operatie genoemd, naar twee dorpen in Israël aan de grens met Libanon die vorige maand nog tot demonstraties aanleiding hebben gegeven: de dorpen zouden worden terugge geven aan christen-Arabieren maar Israël heeft voortdurend toestemming hiertoe geweigerd. Deze beide elementen, de sep tembermaand en de twee dorpen, die in het bloedbad van deze week hebben meegespeeld, laten iets zien van de motieven van de Palestijnen, van hun wraak- gevoelens jegens Israël, jegens de Arabische landen en jegens de hele wereld. kaping van de vliegtuigeh door het, Volksfront voor de bevrij ding van Palestina. Koning Hoessein van Jordanië, die zwaar onder druk stond van dp westerse mogendheden en van zijn westers georiënteerd leger, reageerde heftig op deze aan slag op zijn autoriteit en gedu rende de burgeroorlog in sep tember en de daarop volgende maanden vernietigde hij in feite de Palestijnse guerrillabeweging in -zijn land als gevechtsklare organisatie. Premier Wasfi Tell van Jordanië die vorig jaar in'Egypte werd j doodgeschoten. De reactie die de Palestijnen twee jaar geleden hebben, opge- Hoesseill roepen, kan ditmaal niet zonder meer worden herhaald. De Zwarte September, die meer in het geheim en'ook meer ver spreid optreedt, is moeilijk on der controre te brengen.' Maar Israël kan het bloedbad wel ver halen op zijn Arabische buurlan den. Er zijn de laatste jaren verscheidene guerrilla-incidenten geweest aart de Libanese grens, terwijl ook uit Syrië een ople ving van de guerrilla-activiteit is gemeld. Israël heeft altijd de Arabische regeringen verant woordelijk gesteld voor acties, die vanaf hun grondgebied Wer den ondernomen. En daarom is het niet onmogelijk dat ook de Zwarte September tenslotte de druk van de Arabische controle maatregelen gaat voeten. En daar zijn we dan ook voor. Om zoveel mogelijk voor u te doen. In uw zakelijke en gewone leven. Met alle diensten waarvoor u een bank nodig hebt. Zoals 8 verschillende spaar- mogelijkheden, een hypotheek, een passende financiering, een behulpzame Persoonlijke Lening, het boeken van een vakantiereis, het bewaren van uw kostbaarheden, het behartigen van uw effekten, het verzorgen van alle verzekeringen, uw buitenlands geld, een Privérekening voor de ontvangst van uw salaris met kosteloze verzorging van al uw betalingen. Of wellicht alleen maar voor een rustig gesprek over financiële zaken en problemen waarin voqral zo'n veelzijdige bankorganisatie als de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank uitkomst kan bieden. U kunt er voor terecht bij 3000 vestigingen. Dus altijd en overal gemakkelijk dicht bij il in de buurt... de bank voor iedereen Al ontleent de groep zijn naam aan de dramatische oorlog van 1970, toch is het waarschijnlijk dat de wortels van de beweging al voor die gebeurtenis zijn ont staan. In de maanden die aan de confrontatie met het Jordaah- se leger voorafgingen,* waren dp Palestijnen en koning Hoessein al voortdurend in een conflict om de macht over Jordanië ge wikkeld. Steeds werden er over eenkomsten getekend die moes ten voorzien in beperking van het aantal troepen, van de mili tia en van de gewapende contro le in de steden. Veel van die overeenkomsten werden uitge legd als tekenen dat Hoessein zijn greep over het land ging verliezen. Maar binnen de Pa lestijnse gelederen groeide onge rustheid over concessies die Yasser Arafat, voorzitter van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie, de paraplu voor alle Pales tijnse verzetsgroeperingen, zich liet afdwingen. Men neemt aan dat een militan te groep binnen de gematigde organisatie El Fatah zich ging verzetten tegen het ontbinden van de Palestijnse militie, een soort politiekorps. Die groep staat aan de basis van wat nu optreedt als Zwarte September. Gehei m 3000 vestigingen beperkt is; naar schatting 100 tot 500 mannen en vrouwen. Er zijn verscheidene „brigades des doods", verspreid over verschei dene Arabische en Europese ste den. Hoewel zij, politiek gezien, zonder twijfel meer links gericht zijn dan de leden van El Fatah, kunnen ze beter gekarakteri seerd worden als Palestijnse na tionalisten, dan als een sterk ideologisch links-georiënteerde groepering. Hun doel is, zoals blijkt uit hun meedogenloze ac tie in het licht van de Olympi sche publiciteit, de aandacht te vestigen op de Palestijnse zaak, wat dit ook moge kosten ten aanzien van menselijkheid en anti-propaganda voor de Pales tijnen en de Arabische wereld als geheel. Deze doelstelling houdt verband met hun vastbe radenheid om hoe dan ook te verhinderen, dat een vredesover eenkomst tussen de Arabieren en Israëli's een eind zal maken aan hun voorstelling van de Pa lestijnse zaak Als we de acties van de Zwarte September nader bekijken, dan worden meer details van hun denken duidelijk. Wegens koning Hoesseins aanslag op de Pales tijnen zijn zij anti-Hasjemitisch. Op 28 november van het vorige jaar eisten zij de verantwoorde lijkheid op voor de moord op de trappen van het Sjeraton Hotel in Cairo van Wasfi Teil, de Jor daanse premier en al vanouds een tegenstander van de guerril la's. Deze actie werd overigens ten sterkste veroordeeld door Khalid al-Hassan, lid van het centrale comité van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie (PLO). Goed twee weken later, op 15 december, raakte bij een mis lukte moordaanslag de Jordaan se ambassadeur in Londen, Zaid Rifai, gewond. Rifai was een naaste vriend van Hoessein, voormalig hoofd van het konink lijk kabinet en thans koninklijk adviseur. En op 6 februari van dit jaar eisten zij weer de ver antwoordelijkheid op voor de moord op vijf Jordaniërs in Bruehl bij Keulen, die zij ervan verdachten te werken voor Is raël. Andere doelen voor aanslagen lijken te zijn gekozen om Israël indirect te treffen, of als poging om maatschappijen en landen tc dwingen Israël onder druk te zetten. Doelwit waren onder meer de aardgascentrale, in Ra- venstein, die werd opgeblazen, en een Hamburgse fabriek die elektrische generatoren voor Is raël produceerde. Het meest raadselachtig, als we zoeken naar een motief, was de aanslag op de transalpijnse olie- terminal in Triest op 4 augustus. Voorafgaande aan de moord van de Israëli's deze week in MUn- chen was de meest directe con frontatie van de Zwarte Septem ber mete Israël de kaping van Sabena-toestel naar het v|< veld van Lod op 8 mei j.l. Tw. van de vier kapers verloren hun leven, toen vermomde Israëli sche commando's het vliegtuig bestormden. Binnen de onmenselijke en kort zichtige doeleinden van die poli- tiek is de actie van de Zwarte September, ongeacht het resul taat, toch succesvol. Maar de actie heeft weinig voordeel voor de overige Palestijnen en de Arabische staten. Zwarte Sep tember mag zich dan verheugen in wat volkssteun binnen de Arabische landen als de enige groepering die actie wenst te on dernemen tegen Israël, nu zelfs het Volksfront, het Democrati sche Volksfront en het Revolu tionaire Volksfront werkeloos blijven. Maar de mening binnen de Palestijnse beweging moet over de actie van deze week wel diep verdeeld zijn. En voor Egypte, dat thans probeert eco nomische en politieke steun te vinden in Europn, moet de ope ratie Berem en Ikrit op een tijd en plaats gekomen zijn die niet ongelukkiger te bedenken waren. Geweld zonder grens Nu de vrees voor nucleaire wa pens een beperking heeft opge legd aan het voeren van een in ternationale oorlog, dus aan het geweld als instituut, lijkt het freelance-geweld, het geweld zonder afspraken en regels, epn goede toekomst te hebben. Het is niet aan grenzen gebonden, niet aan grenzen van nationali teit, niet aan grenzen en in tijds duur. De Israëli's zouden door dergelijke acties ertoe kunnen besluiten in de toekomst geen Arabische gevangenen meer to maken in alle grimmige bete kenissen die dit heeft omdat hun aanwezigheid kennelijk uit nodigt tot gebeurtenissen als in MUnchen. Daarom is er geen oplossing voorhanden die een eind moet maken aan de wreedheden van de guerrillastrijders. Het enige waartoe deze wreedheden leiden is een strenge onderdrukking. Ook al is dit niet een remedie voor de onderliggende grieven. Het voornaamste onderscheid tussen de Zwarte September en de andere Palestijnse groeperin gen is het geheime karakter van zijn optreden. Afgezien 'van het onderlinge gekibbel is een van de niet-militaire redenen van het ondoelmatig optreden van ,de Palestijnen altijd geweest, dat zij hun mond niet konden hou den. De Zwarte September vormt hierop een uitzondering. Daarom is informatie over deze groep moeilijk te krijgen. De groep is waarschijnlijk begonnen als een afscheiding van dissiden ten van El Fatah, maar of schoon het Fatah-hoofdkwartier in Beiroet de informatie) over de groep moet verzorgen en ver spreiden, lijkt de mate van con trole door El Fatah erg bdperkt. Dat blijkt ook uit de spectaculai re acties die tot nu toe zijn on dernomen: kapingen, politieke moorden en kidnapping gaan lijnrecht in tegen de politiek van Yasser Arafat. Het geheime karakter van de groep strekt zich ook uit tot het lidmaatschap, dat in ieder geval De vlammenzee bij het compressorstation

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13