Verpleeg huis met v 1200 bedden in Alphen Geschiedenis en volksleven van Hazerswoude Kop van zaalvoetbal competitie Noordwijk few., U Expositie in raadszaal Jeugdraad Katwijk wil beroepskracht Dodelijk ongeval Ter Aar LFC-TerLeede- onvriendelijk OOK Wat u moet weten ti97: IONDERDAG 7 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT 1LPHEN In Alphen aan den Rijn zal worden gestart met de bouw van een verpleegtehuis voor chronisch zieken en geeste- dijk gestoorde bejaarden. Het verpleegtehuis, waaraan in Al phen grote behoefte bestaat, zal worden gebouwd tegenover het ziekenhuis Rijnoord. Het zal plaats bieden aan 200 patiënten. let verpleegtehuis zal geheel af gestemd zijn op de langdurig verblijvende patient. Er zal een huiselijke sfeer worden ge- fcreeerd, waarbij de patient vol- doende mogelijkheden zal zal worden geboden een eigen be sloten privé-sfeer op te bouwen. het huis zullen alle daarvoor op medische gronden in aan merking komende patiënten worden opgenomen, ongeacht hun levens- of wereldbeschou- I wing. Het ziekenhuis Rijnoord en het verpleegtehuis zullen onder één bestuur ressorteren. Als alge meen directeur van het ver pleegtehuis is benoemd de heer H. Bergsma (huidig waarne mend directeur van het zieken huis Rijnoord). Voor de begeleiding van het bouwproces is het raadgevend bureau Twijnstra en Gudde uit Deventer ingeschakeld. De ar chitectuur wordt verzorgd door de- architektencombinatie Van Mil, Bodegraven, Van Donke laar, Groenhart en Vroman, ge vestigd in Rotterdam en Al phen. Voor de uitvoering van het werk zijn voorlopige contracten met Muijs en De Winter's Bouw en Aannemingsbedrijf te Rotter dam en het Technisch Installa tiebureau Ponsioen en Zn. N.V. uit Alphen. -mi ■gZf - -•••- SASSENHE1M Het drie middagen durende voetbaltoernooi voor welpen en pupillen is gistermiddag met tien wedstrijden gestart. De wedstrijden hadden een vlot verloop on danks het gebrek aan grensrechters. Dit probleem werd opgelost door een aantal dames, die langs de kant stonden. Uitslag bij de welpen: Ter Leede FtLisser Boys FJ 1—3; Ter Leede F2Lisser Boys F2 04; Teylingen F1Sportclub Lisse F1 29; Teylingen F2Sportclub F2 06. Uitslag bij de pupillen was: Ter Leede El—Lisser Boys El 33, Ter Leede E2—Lisser Boys E2 0—3; Teylingen El—Sportclub El 0—9; Teylingen E2—Sportclub E2 0—8; Ter Leede Dl—Lisser Boys Dl 24: Teylingen Dl—Sportclub Dl 04. Totaal aantal behaalde punten per vereniging na eerste speelmiddag: Sportclub Lisse 10 pnt; Lisser Boys 9 pnt; Teylingen 0 pnt; Ter Leede 1 pnt. jlArERSWOUDE Zevenentwin- tigjarige Cees Kroon van het 2 Leidse Jacques Urlusplantsoen i 262 heeft deze dagen de handen vol werk. De man, die in zijn geboorteplaats Hazerswoude be- i kendheid geniet als dé (ama teur) historicus bij uitstek, legt namelijk de laatste hand aan een tentoonstelling „Geschiede nis en volksleven van Hazers woude", die volgende week op donderdag, om 20.00 uur in de raadzaal van het gemeentehuis aan het Frederik van Eeden plein door burgemeester J. ten Heuvelhof officieel zal worden roon, die zich nu zo'n jaar of elf met de geschiedenis van het Rijnland, behalve de stad Lei den, bezighoudt, stelt het ten zeerste op prijs, dat het ge meentebestuur van zijn geboor teplaats medewerking verleent bij de organisatie van de expo sitie. Een tentoonstelling, waar overigens de historie van het kasteel én de boerderij Rhynen- burch het middelpunt zal vor men. Leidens museum De La kenhal bijvoorbeeld stelde zijn collectie archeologische voor werpen beschikbaar in het bijzonder die in 1933 tijdens ^graafwerkzaamheden op het ter rein van het voormalige kasteel Rijnenburg aan de oppervlakte kwamen. Cees Kroon kon bij ds selectie voor „zijn" tentoonstel ling ook rekenen op materiaal, beschikbaar gesteld door ge meente en plaatselijke kerken. In dan is er natuurlijk de enorm igrote inbreng van de verzame ling, die Cees Kroon zelf in de loop der jaren heeft aangelegd. |Zegt hij: ..Mijn huis in Leiden n museum, want daar "neb ik vrijwel alle bezittingen opge slagen". Hij heeft er een enor me boekencollectie, met gege vens over Rijnland, en heeft zijn hele verzameling met een speciale Kroon-code gecatalogi seerd. Kroon heeft wel móeten besluiten, om alles naar zijn Leidse huis te halen, omdat de oudheidkamer, gevestigd in de toren van de Nederlandse Her vormde kerk te Hazerswoude- I dom. gevaar tot bederf van de herinneringen aan het rijke ver- leden van Hazerswoudse ople vert. tgt hij over deze oudheidkamer: ,.De belangstelling van het pu bliek voer de on zaterdagmid dag geopende kamer is goed to noemen. Maar... het is er veel te vochtig. Daarom zit het er dat in de volgende zomer de oudheidkamer niet voor het pu- i bliek geopend zal zijn. Er is I slechts één ding nodig: een per- i ffianente ruimte, waar alles overzichtelijk kan worden uitge stald". hem door te spelen. „Typerend is, dat de jongeren hiervoor méér oog hebben dan de oude ren". Hij heeft een prachtig voorbeeld bij de hand. De elfja rige Bert Kraan, wonend in de buurtschap de Groenendijk, gaf Kroon een pracht van een tip. ..Bij De Hoop, in de Groenen dijk, werden onlangs enkele zeldzame schotelfragmenten aangetroffen. Er kwam een dek sel van een stoofpot uit onge veer 1840 aan de oppervlakte, een chocoladen pot uit dezelfde tijd en een kleine molensteen". Op een goede zaterdagmiddag arriveerde Bert Kraan in de oudheidkamer bij Kroon, die daar op dat tijdstip steeds als „conservator" is te vinden. Kroon over deze komst: „De jongen kwam met de fiets, met achterop een tas. waarop een gevarendriehoek was aangebracht. Die gevaren driehoek had Bert met opzet aangebracht, want hij was bang dat zijn vriendjes spelenderwijs een stomp zouden geven op de lustreerd boekwerkje, dat Kroon „Hazerswoude vroeger", een gell- tributen zich bevonden", tas, waarin de verschillende at- enige jaren geleden uitgaf in sa- krijgt door zijn toedoen een ver menwerking met de gemeente, volg. Een uitgever heeft hem benaderd voor een nieuwe uit gave: „Ken je ze nog, die Ha- zerswoudenaren?" dat in fe bruari 1973 zal verschijnen. Be kende personen en verenigingen enzovoort van voi.r 1940 zullen hierin in beeld en woord worden belicht. Kroon hoopt, dat hij het vele research-werk, dat hieraan zit verbonden, bijtijds kan af ronden. Maar eerst dus de expositie „Ge schiedenis en Volksleven van Hazerswoude". Eenieder kan daar kennis nemen van onder werpen als brandweer en nacht wacht, kerkelijk leven, kleding, verenigingsleven, monumenten, molens, herbergen en cafés, kastelen Rijnenburg en Stoopen burg, gebruiksvoorwerpen, on derwijs en armbestuur. Gravu res, tekeningen, handschriften en originele stukken (de schen kingsbrief, waarin Jacoba van Beieren in 1428 de heerlijkheid Hazerswoude aan Lodewijk van Montfoort doet toekomen bij voorbeeld) completeren het ge heel. De expositie zal na de opening op donderdag 14 september tot en met zaterdag 23 september zijn geopend van 9.00-12.00, 14.00- 17.00 en 19.20-22.00 uur (behalve op zondag). De huwelijksvol trekkingen vinden in deze perio de plaats in de vergaderzaal van b. en w. nu de raadzaal als expositieruimte wordt ingericht. VOORSCHOTEN In Voorschoten is het smalle gedeelte van de Leidseweg (in de volksmond Schoolstraat) deze week van verkeers borden gewisseld. Tot en met maandag mocht er met gebruik van een parkeerschijf aan de rechterzijde geparkeerd worden, thans heerst hier een stopverbod. Deze verandering van borden is door de dagelijkse weggebruiker nauwelijks bemerkt en zo staan er nog da gelijks auto's geparkeerd met een schijf. De politie heeft nog begrip voor de onwetendheid van de automobilist, maar dat begrip duurt maar tot vrijdag. Juist voor de vrijdag en de zaterdag is dit stop verbod ingesteld. Iedere auto, die niet precies langs het trottoir staat, vormt een belemmering voor het vrachtverkeer. De opstop pingen waren legio en de veranderde situatie is tot stand gekomen in samenwerking met de omwonenden, in dit geval de winkeliers. KATWIJK - De jeugdraad van Katwijk blijft van mening dat zij een full time functionaris no- dig heeft om optimaal te kun nen werken. In maart van dit jaar r ichtte men een verzoek aan de gemeente om hiervoor subsidie te krijgen. Dit verzoek werd afgewezen. In een brief aan de raad stelt de jeugdraad verbaasd en teleurge steld te zijn over de motieven van de gemeente. Men klaagt ook over een gebrek aan mede werking. De afdeling Jeugd en Sportzaken van de gemeente Katwijk heeft de Jeugdraad, die toch al tien jaar bestaat, nim mer in haar activiteiten betrok- ken.ook was er nooit sprake van enige openheid van de kant van de sport- en jeugdambtenaren. Er was, volgens de jeugdraad, slechts eenrichtingsverkeer. Men besluit de brief met de me dedeling dat het aanstellen van een beroepskracht gewenst blijft ten bate van de jeugd die niet bij het confessionele jeugd- en jongerenwerk is aangesloten. De beroepskracht zou tevens een deeltaak kunnen verrichten in het te bouwen wijkcentrum Hoornes, alwaar bij ook zijn bu reau zou kunpen vestigen. TER AAR De 84-jarige me vrouw Bol uit Ter Aar is gister avond omstreeks tien over acht dodelijk verongelukt op de Kerk- weg. De vrotïw fer hoogte van het Dorpsiiu.'s een brief ging posten werd bij het oversteken gegre pen door de auto van de heer Van V. uit Korteraar. Mevrouw Bol overleed ter plaatse. Re constructie van het ongeval door de politie wees uit dat de heer Van V. te hard gereden moet hebben. Training voor jeugd van Salvo OUD ADE/R1JPWETERING - De handbalvereniging Salvo start morgenavond in het Dorpshuis van Oud Ade met de speciale trainingen voor de jeugd van 12—16 jaar. De training die onder leiding staat van Siem van der Geest, start om 18.30 uur. De senioren van Salvo zijn al enkele weken bezig de conditie op te vijzelen. Een oefenwedstrijd tegen Ha- duard werd met flinke cijfers gewonnen. Het damesteam werd tweede op een toernooi in Ha zerswoude. Bridgeclub Alkeinade ROELOFAREND3VEEN - In het bovenzaaltje van café Heems kerk start de Bridgeclub Alke made hedenavond met de on derlinge competitie. Men kan nog enkele nieuwe spelers ge bruiken. Op de laatste bridge avond zijn de prijswinnaars van het vorig seizoen gehuldigd. Een beker ontvingen Jan v.d. Meer en Theo Olijerhoek. LEIDEN De vriendschappelij ke wedstrijd tussen LFC en Ter Leede, die gisteravond op de Boshulzerkade gespeeld werd, heeft dat predlcaat lange tijd terecht gedragen maar kende tenslotte toch een onvriendelijk slot, dat zijn „hoogtepunt" had met het uit het veld sturen van Cock van Weerlee wegens na trappen. De stand was op dat moment 1-1. De sfeer was minder geworden na het doelpunt van Wim van der Linden in de 29ste minuut waardoor LFC op gelijke hoogte kwam met Ter Leede. En dat was ook verdiend want de Lei- denaars hadden vooral in de eerste helft het beste van het spel gehad. Schoten van Gubler, Van Weerlee en Van der Linden werden echter door de uitste kende doelman van Ter Leede knap gestopt. Halverwege de tweede helft resulteerde een van de vaak gevaarlijke uitvallen van ter Leede in een doelpunt van Vreugdehil. BOSKOOP Gistermiddag Is door personeel van de Belgische fabriek de Boskoopse ballon van het zwem badterrein aan de Zijde gehaald. Er wordt een niewe ballon geleverd, maar eerst moet een bevesti- gingsmuur overal op gelijke hoogte rond het bad worden opgetrokken. De komende winter zal er nog niet overdekt gezwommen kunnen worden. A. Bac predikant in Boskoop BOSKOOP In de Gereformeer de Kerk aan de Zijde in Bos koop heeft gisteren de bevesti ging plaatsgehad van dominee A. Bac als predikant. De dienst werd geleld door ds. De Gier uit Den Haag en werd onder ande re bijgewoond door burgemees ter Baron van Dedem en ge meente-secretaris Groot. NOORDWIJK De kop van de zaalvoetbalcompetitie in Noord- wijk is er af. Gisteravond ging de eerste ronde van de strijd om de populaire Verhart-bokaal, die vorige competitie werd ge wonnen door het Van Rooyen- e Hazerswoudse Leidenaar heeft het Hazerswoudse Adverten- en Mededelingenblad her haalde malen een oproep ge plaatst waarin de bevolking werd verzocht om materiaal, dat aan vroeger herinnert, aan De eerste krachtmeting ging tus sen Nachtegaal en Rolleygolf. Het was een gelijkopgaande strijd. Beide ploegen hadden ge brek aan stootkracht Daarbij 1 kwam dat de keepers geweldig in vorm waren. Strafschoppen 1 moesten de beslissing brengen. Het tweede bedrijf van de zaal- Zes maal vijf penalties brachten voetbalhappening kwam voor tenslotte de scheiding ten gunste rekening van Driehoek/Piet van Rollygalf/Victoria. Hein en Van Duin Sport De laatste had versterking gezocht bij onder andere oud-Noordwijk voetballer en huidig bestuurslid Jaap van der Meulen. Dat hielp helemaal niets, want Van Duin legde een pover partijtje voet bal op het latexfalt tegen de in zeer hippe pantalons gestoken Driehoek-spelers. Bij rust stond het al 4-0. Na de hervatting scoorden beide ploegen nog een maal. Kikkertje tegen Menken/Land- bouw ontaardde in gooi- en smijt werk. Het was wel leuk om naar te kijken. Kikkertje won met 2-1. Met 't Kikkertje. Driehoek/Piet Hein, Rollygolf/Victoria en de vrijgelote en vrijgestelde Ver- hart Van Rooyen Rooyakkers gaat ook HH Sporthuis/Hcoy- mans over. De kampioen van vorig jaar had geen enkele moeite met de Noordwijkse Lei- denaars DSSV, dat moest erken nen. dat routine een heleboel betekent in het zaalvoetbal. Daarbij kwam, dat Sporthuis als een var de weinige teams op elkaar ingespeeld was en dat verklaart de 5-3 eindstand ten volle. LEIDERDORP De com missie gewestzaken verga dert op maandag om acht uur 's avonds in het gemeen tehuis. De beleidsadviezen van de Vereniging Nederland se gemeenten over de vor ming van het gewest Leiden komen ter tafel. LEIDSCHENDAM - Dc werkgroep van de Leidschen- damse afdeling van de KVP komt woensdag 13 september om 's avonds 8 uur bijeen voor het met de leden te be spreken gezamenlijke pro gramma van de drie christe lijke partijen. Het bestuur van de afdeling is van ning dat op- en aanmerkin gen van de leden voor goede besluitvorming voor de gewenste inspraak van belang zijn. Deze mede deling geldt tevens als con vocatie voor de leden. LEIDSCHENDAM De af deling van de Partij van de Arbeid houdt dinsdag in de Kruisheuvelkerk aan de Bur gemeester Roeringlaan openbare ledenvergadering. Het Tweede Kamerlid J. P. Pronk zal een inleiding hou den over de politieke situatie en, als de tijd het toelaat, ook het rapport ..Mansholt", aan de samenstelling waar van hij als lid van de „com missie van zes" heeft meege werkt, bespreken Na de pauze zal het verkiezingspro gramma worden besproken en ook het punt van al of niet samenwrken met KVP. De vergadering zal te vens een afgevaardigde r het PvdA-congres op 6 oktober in het Haagse Con gresgebouw aanwijzen. LEIDSCHENDAM Maan dag 11 september zal in de Kruisheuvelkerk aan de Bur gemeester Roeringlaan avonds om half acht een school-gezinsdienst worden gehouden. Ds. H J. van Dui nen. leraar godsdienst aan de christelijke MAVO zal hierbij een overdenking hou den en leerlingen van de kleuter- en basisscholen van de MAVO zullen ev< eens aan de dienst meewi ken. LEIDSCHENDAM Zater dagmiddag 16 september wordt vanaf 13 uur in het ge bouw „Fjord" aan de Zwar- telaan te Voorburg weer de ruilbeurs van „De Verzame laar" gehouden. C LEIDSCHENDAM Woensdag 13 september Is er om 20.15 uur in de bestuurs kamer van het ziekenhuis „Schakenbosch" een bijeen komst van de Kring van Christen-academici. Spreker Is de Leidschendamse inter nist E. Songster, het onder werp „Ziekte en gezond heid". Wie lid wil worden van de kring kan zich melden bij mr. W. Geuchics, tel. 3981. LEIDSCHENDAM De af deling van de Christelijk His torische Unie heeft de heer dr. A. B. Vaandrager noemd tot voorzitter. De heer Vaandrager is opvolger van mevrouw H. J. van Lui- pen-Mijnheer die vorige week lid is geworden van dc protestante-chrlstelljke frac tie in de gemeenteraad. LEIDSCHENDAM De AI- gemene Leidschendamse Zwemvereniging heeft in één week twee diploma-avonden georganiseerd. Op de eerste avond waren er 65 kandida ten, die allen een diploma kregen: 17 slaagden voor het diploma A, 28 voor Be voor het diploma Zwemvaar- digheid-K Op de tweede, dc 20e diploma-zwemavond van de AZL, werd afgezwommen voor de diploma's Zwem- vaardigheid lil en het hoog ste diploma Zwemvaardig- heid IV, In totaal slaagden 22 kandidaten voor deze zwa re diploma's. Slechts werd afgewezen. LEIDSCHENDAM Vrij dag 8 september zal de En gelse groep „Unicorn" een concert geven in het Ont moetingscentrum „Sater", De groep die pas op een fes tival in Engeland heeft ge speeld maakt op het ogenblik een toernee door Nederland. „Unicorn" speelt op close-har- mony en bestaat uit een drummer, solo-gitarist, bas- gitarist en organist. In Enge land genieten ze bekendheid door ,,.JP.Sloan" en door hun lp „Up-hill all the way". John Peel noemt in zijn tele visieshow „Unicorn". van de bands van morgen". LEIDSCHENDAM - De Al gemene Leidschendamse Wo ningbouwvereniging organi seert donderdngavond 7 sep tember weer een grote schoonmaukaktie rond flatgebouwen aan de Gravin Juliana van Stolberglaan de Prins Johan Willem Fri- solaan. Het bestuur hoopt voor deze „winterbeurt" waarvan de uanvangstijden op de mededelingenhorden i de flats zullen worden be kendgemaakt op een groot aantal medewerkers. De ak- tie is een gevolg van de ge meentelijke aktie van enige maanden geleden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7