Boterhuis polder niet gelukkigste plaats voor puin storten „Olympisch" gerol op Vijf Meiplein Kwekerij v. Egmond op rand Ju welen wijk De Leidse hofjes (18) Boerderij blijft woonruimte JUWELEN WIJK LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1972 Pieter Loridans- hofje LEIDEN In grote lijnen mag het grondplan van de Leidse hofjes al vrijwel gelijk zijn, de vormgeving ook van fundaties uit eenzelfde stijl periode loopt soms sterk uiteen. En dat kan niet al leen een gevolg geweest zijn van de beschikking over rui mere of minder ruime fond sen. Het was op de eerste plaats een kwestie van grondbezit een „afgelei de" van de financiële draag kracht van de stichter. Want wie let op de bebouwing, die aan de „rijkere" hofjes grenst, merkt dat die in vele gevallen jonger is dan het hofje zelf. Aangenomen dat er voor het optrekken van het hofje geen oorspronkelijke bebouwing is afgebroken, zou dat kunnen betekenen dat het hofje ge bouwd werd op een vrij stuk grond. Men moet zich blijven realiseren, dat Leiden in de eerste decennia na zijn ont zet werd overspoeld door we vers, spinners, kammers, ververs en tal van andere hoog-gekwalificeerde hand werklieden. Het merendeel van hen kwam op een schoen en een slof uit het uitgemergelde en verwoeste Vlaanderen en uit Frankrijk, in de hoop, een boterham te kunnen verdienen in de zich sterk uitbreidende textielnij verheid van Leiden. Ook toen al bracht men hier gastarbeiders onder in ver timmerde huizen, schuurtjes en opstallen op binnenterrei nen, in verlaten kloosters en kapellen. Zelfs in portieken en poorten en onder bruggen sliepen ze in Leiden in die klatergouden zeventiende eeuw. Grondbezit was dus de eerste rijkdom van een hofje. En achteraf gezien ook voor ons. Want de vrije ligging van de grond bood de archi tect wie de bouw werd opge dragen, de kans, zich „uit te leven" zonder rekening te hoeven houden met de omge ving. Bovendien was tijd leerde. In die 16 jaar was het Barokke tij nog niet ge keerd. Waardoor dan zulke grote verschillen? Het antwoord is misschien, dat de architect zich inleefde in de geest van de opdrachtge ver. (Als de man al overle den was, zal de executeurtes- tamentair voldoende roeren de verhalen over hem ver teld hebben). De geest van Pieter Loridan moet er een geweest zijn zonder veel complexen: wellicht ver klaarde zijn familie hem voor gek, dat hij zijn duur- verdiende geld in een hofje stopte en was het daarom dat hij bij testament op 4 au gustus 1655 verklaarde ..clouc ende gesont van licha- me" te zijn. Waarom hij „zo toen nog geen geld en hoefde geld nog niet te worden uit gegeven omdat het nu een maal voor handen was: zui nigheid met vlijt bouwde noodgedwongen huizen als kastelen en vaklieden, gezien hun aantal waarschijnlijk blij met een opdracht, waren nog in staat om in alle rust maar toch snol iets moois te maken, dat ook duurzaam was. En dat, zonder er hun opdrachtgever voor te over vragen. Tot zo'n overweging komt men, wanneer men op een tocht langs de Leidse hofjes aan het vergelijken slaat: het blijmoedige, levendige Loridanshofje aan de Var- kensmarkt zet tegenover het zwaarwichtige, wat stugge Brouchovenhofje. Het eerste in 1656 door een Waalse la kenverver, Pieter Loridan, het laatste in 1640 door een burgemeester en rechtsge- gek" was, verklaart een vers in de gevel van het poortgebouw dat bekroond wordt door een grappige ron de schoorsteen met wind- vaantje: ,.Die rijk is van geloof en eer lijk van gemoed en in zijn ouderdom schroomt voor de arremoet werd hier. al waer hij vreemd, van dese zorgh ver licht Nu Pieter Loridan voor hem dit hoffen sticht". Iets dat geen ander hofje heeft, is de houten zuilenga lerij, die de simpele binnen plaats een zeer bijzondere toets geeft. Het hofje werd kort geleden door de stich ting Leidse Studentenhuisves ting gerestaureerd en ver licht sindsdien de zorgen van een aantal studenten, die schromen voor de arremoet van het „witte" kamerleven in de stad. LEIDEN ,,De Boterhuispolder is wat mij betreft niet de geluk kigste om puin te storten. Als het kan liever ergens anders", aldus directeur F. van Overmei- re, directeur van de Vuilver branding te Leiden. Niettemin liet hij onlangs, geruggesteund door een commissie uit de Alge mene Raad van de Vuilverbran ding via voorlopige koopcontrac ten de hand leggen op 35 ha (2 boerderijen) in de Boteriiuispol- de om er eventueel een stort plaats voor puin, aarde en bag ger te kunnen inrichten. ,.We zijn in een noodsituatie geko men doordat deze maand de vergunning om te storten op Roomburg afloopt. Van B. en W hopen we nog een maand uitstel te krijgen, maar dan moeten we wel weten wat we precies gaan doen". Het vastleggen van de gronden dn de Boterhuispolder is gebeurd, aldus de heer Van Overmeire om grondspeculaties uitsluiten. De provincie zal zich niet verzetten tegen het storten van puin in deze War- monds/Leiderdorpse polder te gen de Kaag, maar in het pro vinciale vuilstortplan, dat zeer binnenkort vrij komt wordt ook andere plaatsen aangewezen. „Betere plaatsen", aldus de heer Van Overmeire, „maar ik kan in dit stadium nog niet zeg gen waar". Dat er spoedig dui delijkheid en zekerheid komt over de plaats waar de Leidse regio (Leiden en een groot aan tal omliggende gemeenten) hun onverbrandbare vuil kunnen storten is wel gewenst, want volgens de Leidse reinigingsdi recteur zal het zeker wel een half jaar duren voor er ergens gestort kan worden. „Er moe ten grondonderzoeken gedaan worden, voor de milieubescher ming moeten vele maatregelen genomen worden enz. „Onder tussen moeten noodmaatregelen genomen worden door het vuil ergens heen af te voeren voorlo pig op te slaan of iets anders. In ieder geval moet wel wor den voorkomen, dat slopersfir ma's (want dat zijn de aanvoer ders van het puin) gaan storten op illegale plaatsen. ZOETERWOUDE De leerlingen van de Sjaloom.school voor basisonderwijs in het Plan Westeinde hebben deze dagen hun eigen Olympische Spelen gehad met een aantal boeiende onderdelen, zoals estafettelopen, paardrijden (op steppen), hardlopen, worstelen (klassiek). Er was een echt Olympisch vuur, een erepodium, gouden, zilveren en bronzen medailles (van hout en papier om de kosten te druk ken)'en een heuse fanfare, die telkens de cérémonie protocolaire opluisterde. Derde klassertjes had den een prachtige Olympische vlag in elkaar gezet Gisteren, toen het drama van München bekend werd wapperde de vlag halfstok. puinberg ergens anders opge worpen kan worden dan in de Boterhuispolder. Men mag dan het vooruitzicht hebben, dat de berg over een aantal jaren een begroeide heuvel in een recrea tiepark zal zijn, uit oogpunt van milieubehoud willen velen toch maar liever niet aan een twintig meter hoge berg in het vlakke polderlandschap bij de Kager- plassen. Drs. Udo de Haes, lid van de werkgroep Milieubeheer van de Leidse Universiteit kon na globale kennisneming van het Boterhuisplan direct als voorlopig commentaar geven, dat de landschappelijke bezwa ren tegen een puinberg in de polder groot zullen zijn. Boven dien gelooft hij niet zo erg in het zgn. selectieve storten van alleen puin en grond. „Dat zou men ook op Roomburg doen, maar als je er gaat kijken zie je dat dat niet zo erg lukt en dat er veel huisvuil met papier tussen zit". Loco-burgemeester mr. Groenen dijk van Warmondegemeente waarin de Boterhuispolder ligt - toonde zich zeer verrast over onze publicatie van gisteren. „Ik dacht dat dit allemaal diep geheim is. Nu het dn de open baarheid is gekomen zullen we er ook wel op gaan reageren. In de komende raadsvergadering vermoedelijk al want ook hier zien we vele landschappelijke bezwaren". „HAIR" jubileert in Leiden LEIDEN „Hair" jubileert la Leiden. De voorstelling var zaterdagavond in de Stadsge hoorzaal blijkt de zeshon derdste te zijn die in Neder land van deze musical wordt gegeven. Een jubileum, dat enige luister zal worden bijgezet. In welke vorm is nog niet bekend, Overigens komt de kaartver koop voor Hair - ook vrijdag avond in de Stadsgehoorzaal te zien en te beluisteren maar matigjes op gang. Leidse club organiseert Jongdierendag in Voorhout LEIDEN/VOORHOUT De Leid se pluimvee- en Konijnensporj vereniging organiseert zaterdaj en zondag aanstaande een Jonj dierententoonstelling van konij nen, cavia's en sierduiven ii het Voorhoutse Parochiehuis. I Wegens de pseudo-vogelpest wol den er geen hoenders, fazante en watervogels tentoongesteld Zaterdag is de expositie gt opend van 20 tot 22 uur en zoo dag van 10 tot 18 uur. LErDEN - Helemaal in de ban van de jacht op goud, zilver en brons, hebben ongeveer honderd kinderen van zes tot dertien jaar gisteren op het Vijf Mei plein hun krachten gemeten op de rolschaats. De kinderen werden in de stem ming gepraat en aangevuurd door Cees Verkerk. Dat kostte niet veel moeite want niet al leen is Cees „vakman", hij is bovendien goed van de tongriem gesneden. Daar kwam nog bij dat het echte wedstrijd-vuur al was voorverwarmd door een warm nazomerzonnetje. De wedstrijd werd georganiseerd door Esmy-rolschaatsen, het speelgoedmagazijn Snaathorst en Seven Up. In de leeftijdsgroep meisjes 6-9 jaar won Emmy Peters de gou den plak; Monique Heblie won het zilver en Yvonne Peters kreeg de bronzen medaille. Van de meisjes van 10-13 jaar won Rineke I^arends (tweemaal Nederlands en nu driemaal Leids rolschaatskampioen) het goud; zilver ging naar Jolinde Kok en brons naar Marja Zi- gers. Jongens van 6-9; goud; Ben van Geest: zilver; Robert Vonk en brons: Arno Voerman, Jongens van 10-13 jaar: goud ging naar Rico Jong a Tai; zilver naar Erik Peters en brons naar Coen Hoogbruin. Bovendien ontvingen alle deelne- mertjes een echte Waldi-teckel, mascotte van de Nederlandse ploeg bij de Olympische Spelen. VOORSCHOTEN Het landelijke entree van Voorschoten uit de richting L-ttëm ti-ljft zoveel mageUtft g handhaajd. Dit entree wordt gevormd door o.a. de mooie boerderij Leidseweg 553. Een tiental jan geleden heeft de gemeente Voorschoten deze boerderij met de achterliggende landerijen aangekocl voor het bestemmingsplan Noord-HoflandGrote gedeelten van het voormalige weiland zijn tharj reeds bebouwd, de boerderij behoeft niet afgebroken te worden en past volkomen in het landelijlt beeld van dit stuk Leidseweg. De gemeente heeft een koper gevonden in de heren A. en B. A. Blok ui Leiden, die voor f 200.000,— eigenaar zijn geworden met de bepaling dat de boerderij uitsluitend voe woon- en andere daarmee direct verband houdende doeleinden gebruikt mag worden. Uitdrukkelij werd gesteld dat onder geen enkele voorwaarde, op straffe van een fikse boete, een bedrijf mag worde, uitgeoefend. Burgemeester en wethouders zijn voor de gemeenteraad gemachtigl stappen te ondernemen tegen de huidige bewoner, die reeds jaren lang gratis land en vvo ning gebruikt. De gemeente heeft met opzet geen nieuw pachtcontract afgesloten en bij de aankooi van de woning tien jaar geleden werd de pacht reeds afgekocht. De bewoner tracht echter nogmaah een financiële vergoeding te verkrijgen. De burgemeester deelde tijdens het debat in de raad mee, dd Voorschoten volledig in haar recht staat en dat nimmer meer een afkoop van pacht uitbetaald zo| worden indien het gekochte niet vrij opgeleverd wordt. Zoeklicht op: LEIDEN Precies op de grens van het oude (de Hoge Mors- weg) en het nieuwe (de Juwe- lenwijk) ligt de kwekerij van Van Egmond tn Zn. Het bedrijf is al vanaf 1722 aan de Hoge Morsweg gevestigd. De huidige eigenaar A. van Egmond, kan zich nog van alles herinneren uit de tijd dat de Juwelenwijk er nog niet was. i,Toen keek je vanaf de kwekerij helemaal naar het centrum van Leiden Je kon de torens van de drie kerken en het stadhuis van hieraf zien. Meer naar het wes ten, waren bij helder weer ge makkelijk de duinen te zien". Maar deze t'jd had voor de Hoge Morsbewoners ook zijn na delen. „Wij moesten we' elke zondag tweemaal drie kwartier heen en terug lopen naar de Hooi gracht om naar de kerk te gaan". Sinds een half jaar is daar verandering in gekomen. Mede door toedoen van wijkver- eniging „De Juwelen" hebben de bewoners van het oude ge deelte een regelmatige verbin ding met de stad gekregen om dat de buslijn 15 is doorgetrok ken. Niet dat de bewoners van de Hoge Morsweg daar nou spe ciaal om hepen te springen. „We waren gewend om afgele gen te wonen. Ik geloof zelfs dat de meeste mensen er moei te meè hebben, nu bij een gro ter geheel te horen". Vroeger ging het er gemoedelijk aan toe bij de bewoners van het oude weggetje. „Meestal was het zo dat de mensen er gebo ren werden en dan vaak er ble ven wonen". Nu is het nog zo dat de bewoners van de Hoge Morsweg over het algemeen oud zijn. „Ze trouwen, krijgen kin deren. Die kinderen trekken weg, maar hun ouders blijven zitten". Dit niet in de laatste plaats omdat de Hoge Mcrsweg nog steeds min of meer een dorpje op zich is. „Maar ik ge loof dat de verhouding tusser. oude en nieuwe bewoneres steeds beter wordt". Daar heeft de wijkvereniging „De Juwelen" dan ook veel moeite voor gedaan. Het bestuur van de vereniging zag al heel spoe dig dat het moeilijk was voor de Hoge Morswegbewoners zich aan te passen, aangezien zij ja renlang geïsoleerd hebben ge leefd van hun dorp Oegstgcest, dat drie kilometer verder lag. Met een glimlach kan de heer Van Egmond terugdenken aan de tijd dat hij opgroeide aan het weggetje dat toen nog begroeid was met knotwilgen, langs de sloot, die aan de zijkant liep. De Hoge Morsweg was nog niet eens bestraat. „Eens por jaar werd er grint gestrooid. Voor ons was dat de dag van het jaar, want dan kon je lekker met die steentjes gooien of er in glijden". Ook vond de jeugd van toen ge noeg vertier in de lage bosjes in het gebied, waar nu langzamer hand kleine industrieën (een scheepswerf, waar men al aan de bouw begonnen is) zullen verrijzen. De jeugd van de Juwelenwijk hoeft allang niet meer op ver kenning uit te gaan. Er is een af gebakend terrein waar zij mag spelen, de speelterreinen. Geen wonder dat de jeugd wel eens op verkenning gaat in de kwe- Bewoners Hoge Morsweg moeten wennen aan de verst uit i Egmond tussen zijn planten daar geen bezwaar tegen „Maar ik moet er nog altijd wel even bijzijn" kerij van Van Egmond. In prin- Begrijpelijk is het wel. De kweke- cipe heeft de heer Van Egmond rij van Van Egmond is het eni ge agrarische bedrijf dat zich nog staande heeft weten te hou den aan de Hoge Morsweg. In gedachte rekent kweker Van Eg mond op zeven bedrijven, die in de loop van de tijd van de Hoge Als grootste argument om met Morsweg zijn verdwenen. „Daar- zijn kwekerij te blijven neeft de van zijn er maar twee met hun heer Van Egmond aangevoerd bedrijf naar een andere plaats dat zijn bedrijf een gratis plant- verhuisd. soen zou zijn tussen het woonge deelte (Kristal- en Saffierstraa en de kleine industrie, heeft ook de firma Van Egmon iets moeten toegeven aa bestemmingsplan, dat uitgeg ven werd toen de Hoge Mor weg Leids grondgebied wer Een deel van de kwekerij wei onteigend. „Voor de onteigend grond kregen we 3,50 per kante meter. Nu gaat het voc 24.- weg". Bovendien moest kwekerij een achtste slag g draaid worden, waardoor paadjes en bedden verleg moesten worden. „Om uit de hog kosten van deze verbouwing komen moesten we wat dichte opeen gaan planten". Ondanks dat heeft de heer Va Egmond altijd in goede standhouding met de gemeen! geleefd.- „Ik geloof trouwer niet dat de verwisseling van Rf meente de bewoners moeilijl valt, maar meer omdat zij al tijd gewend waren in de vlakt te kijken en nu moeten wennei aan de verstedelijking."

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4