PLOEG ISRAEL MET ZIJN DODEN TERUG Oost en West fel tegen terreuraktie Russische joden mochten geen telegram aanbieden ij_ Aanslag eenzijdig belicht Schreiber: wij schoten eerst Britten melden zich voor leger Israël „STOP DE SPELEN" Bomalarm in Miinchen Bank meldt overval met vertraging 1972, DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 19 MüNCHEN (AFP-REUTER-AP) - De reste rende Israëliërs zijn met de stoffelijke res ten van hun elf vermoorde kameraden van morgen in twee speciale vliegtuigen naar hun land teruggekeerd in gezelschap van de opperrabijn bij het Israëlische leger, Morde- chai Piron, die uit Jeruzalem was overgeko- De Spelen zijn inmiddels hervat, zonder de Is raëliërs, uiteraard, maar ook zonder het Egyptische team, dat represailles vrezend, zich ijlings teruggetrokken heeft en inmid dels in Egypfe is aangekomen. Verder ook zonder de ploeg van de Pilippijnen die bij wijze van protest door president Marcos is teruggeroepen. De Tunesiërs hebben te dien aanzien nog geen besluit genomen. De stad Montreal (Canada) is vastbesloten normaal door te gaan met de organisatie van de Olympische Spelen 1976. Burgemees ter Jean Drapeau heeft dit verklaard. Op een vraag over de veiligheid tijdens de spe len 1976 verklaarde hij, dat de plannen op dat gebied nog geen vaste vorm hebben aan genomen: „Het is nauwelijks denkbaar dat wij betere veiligheidsmaatregelen kunnen nemen da die welke in Mónchen genoemen zijn. En toch is daar die droevige toestand ontstaan. Het vliegveld van Bonn en de a.mbassades van buitenlandse mogendheden zijn sedert giste ren onder een strenge bewaking geplaatst. Dit geldt in het bijzonder voor de Israëlische en Arabische vestigingen. De Beierse politieman, die op Für-1 stenfeldbrucke het leven liet zal morgen op kosten van de ge meente München een ere- begrafenis krijgen. Het is de 32-jarige Anton Fliegenbauer. 32-jarige Anton Fliegenbauer. De helikopterpiloot Gunjiar Eber- le, die ernstig werd gewond, is thans buiten levensgevaar. Een andere, ongedeerd gebleven pi loot, Reinhard Praus zei giste ren, dat hij er geen flauw idee van had wat hem op het vlieg veld boven het hoofd zou han gen. LONDEN (AFP) - Honder den Britten hebben aan geboden vrijwillig dienst te nemen in het Israëli sche leger om tegen de Palestijnse terroristen te strijden, zo heeft een woordvoerder van de Is raëlische ambassade in Londen meegedeeld. „Elke minuut werden wij gisterochtend opgebeld door Engelsen, die ons vroegen in het leger te mogen dienen. Een groot aantal was geen jood. Wij hebben hen met grote moeite duidelijk moeten maken, dat het Israëli sche leger geen vrijwilli gers uit het buitenland aanneemt", aldus de woordvoerder. Leden van de Joodse gemeenschap in Parijs houden een stille demonstratie voor het Operagebouw München. Hier De Westduitse studentendelegatie op de Olympische Spelen heeft gisteren met grote meerderheid besloten haar toegangskaarten terug te geven uit protest tegen de voortzetting van de Spelen Op de leiding van de 55 buiten landse groeperingen is een be- roep gedaan dit voorbeeld te volgen. Ex PALESTINA- COMITÉ (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Het Nederlands Palestina Comité heeft gisteren verklaard de gebeurtenissen in München te betreuren. Men is van mening dat „de gerecht vaardigde strijd van het Pales- i tijnse volk" hierdoor in een ver keerd daglicht komt te staan. Volgens het comité ontbreekt het in de berichtgeving van iedere I dag aan enige belichting van de i achtergronden die tot dit soort dingen leiden. De achtergrond, 1 aldus het comité, is de niet afla tende onderdrukking van het Palestijnse volk. „Zij werden allereerst van huis e nhaard verdreven, onder meer door middel van terreurdaden, waar bij aanslagen als in München nog verbleken. Na 1948 heeft het Palestijnse volk twintig jaar vergeefs gewacht op 'stappen van de internationale gemeen- j schap de erkende rechten op I terugkeer te realiseren." „In 1967 zijn door Israël opnieuw I vele Palestijnen verdreven wordt het verzet van degenen I die konden blijven systematisoh onderdrukt. Daarbij voegt zich in 1970 de bloedige vervolging J door Arabische reactionaire giems. De Zwarte September- groep komt niet uit de lucht I vallen." Het Palestina Comité zal dan ook niet meedoen aan de golf van verontwaardiging die „door de eenzijdigheid huichelachtig aan- doet." De Nederlandse Zionisten Bond i de Women International Zionist Organisation en de Nederlandse I Zionistische Studenten Organisa tie hebben gisteren in een geza- j menlijk telegram het NOC in München gevraagd ervoor te I zorgen, dat de Spelen niet ver der doorgaan. Ook hebben zij de Israëlische ambassadeur in ons land en de Israëlische rege ring telegrammen toegezonden, waarin zij hun deelneming be- I tuigen. Rabbijn Soetendorp verklaarde gisteravond in een interview met Avro's Televizier, dat het dins dag inderdaad een zwarte dag in september was. Hetzelde Avro's Televizier Het een telefo nische enquête instellen naar de mening of men vond dat de Spe len in München moesten worden voortgezet of niet. Gistermorgen was 76,4% tegen voortzetting terwijl dat cijfer gisteravond was teruggelopen tot 72,6%. Uit het onderzoek van gistermorgen bleek ook, dat 17,5% van de on dervraagden niet op de hoogte was met de dramatische ge beurtenissen in het Olympisch dorp en op de vliegbasis FUr- stenfeldbruck. DEN HAAG (AP/Rtr.) Van Mos kou tot Washington, van Londen tot Melbourne is het Olympische bloedbad van dinsdag overal in de niet-Arabische wereld ver oordeeld. Door regeringsleiders werd afschuw uitgesproken over de aanval van Arabische guer rillastrijders op de Olympische de 20ste Olympische Spelen ver- plegen over collectieve maatre- oordeelt de trieste en tragische gelen ter bestrijding van derge- gebeurtenissen veroorzaakt door lijke incidenten, groep Banken openen rekening voor nabestaanden MÜNCHEN (Rtr.) Twaalf ban ken in München hebben gisteren speciale rekeningen geopend waarop men giften kan storten voor de nabestaanden van de elf Israëlische atleten en de West duitse politieman die in Mün chen vermoord zijn. Het West duitse Rode Kruis zal het geld verdelen. MOSKOU (AP Reuter) De Russische politie heeft gisteren belet dat Russische joden aan het personeel van de Nederlandse ambassade in Mos kou een condoleancetelegram bestemd voor pre mier Golda Meir over het Olympische bluedbad overhandigden. De Nederlandse ambassade in Moskou behartigt de Israëlische belangen sinds de verbreking van Rus- sisch-Israëlische betrekkingen door de Sowjet-Unie in 1967. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade verklaarde dat de joodse bezoekers, die reeds ver scheidene malen naar de ambassade hadden opge beld, waren verwittigd dat de aanwezige diploma ten hen graag zouden ontvangen, maar dat de di plomatieke wetten het onmogelijk maakten voor een vertegenwoordiger van de ambassade om naar buiten te komen om de boodschap in ontvangst te nemen. De Russische politie heeft voorts ongeveer dertig joden gearresteerd die een betoging wilden houden voor de Libanese ambassade in Moskou in verband met de moord op de Israëlische atleten in München. Er stonden veertig politiemannen voor de ambas sade toen de joden daar aankwamen. De politie mannen gingen direct op de joden af en duwden hen in een politiewagen die daarop met onbekende bestemming wegreed. Olympische dorp op 5 septem-| ber. e verklaring was uitgegeven voordat de gijzelaars werden gedood. ploeg van Israel en velen Ireur- De sovjet-Unie stMt in het alge. den over wal zi] noemden de meen kritisch tegenover terro- dood van de Olympische ge- risme maar neemt we, ecn dachte* pro-Arabisch standpunt in de politiek ten aanzien !n Beiroet daarentegen beschul- M^^oosten. digdén de kranten en de radio- stations de Westduitse autori- In...Ifrae.L!1®"ftJe. teiten van verraad naar aanlei ding van de wijze waarop zij zijn opgetreden tegen de „Zwarte September Beweging". De Arabische kranten waren het er over eens dat de West duitse autoriteiten een val de guerrillastrijders uitgezet. De meeste Arabische leiders hul den zich in stilzwijgen, behalve koning Hoessein van Jordanië. Deze noemde de aanval het werk van zieke mensen, die geen deel van de mensheid meer uitmaken". In Moskou gaf het Russische Persbureau Tass een korte ver klaring uit afkomstig van de Russische Olympische ploeg. De tekst van de verklaring luid de: De Russische afvaardiging naar stemming vastberaden woede, middagblad Maariv riep om snelle vergeldingsactie. Ni het tijd om de rekening te effenen met de saboteurs ei genen die hen hebben gezonden, aldus het blad. hadden President Nixon noemde het ge beuren „een tragedie voor alle landen in de wereld". Hij heeft minister van Buitenlandse Za ken, Rogers verzocht met an dere landen dringend overleg te Leerlingen Springer: JERUZALEM (AP) Ongeveer 20 leerlingen van Ya'acov Springer, een Israëlische atleet die in München werd vermoord, hebben op de Westduitse ambas sade een brief overhandigd waarin zij stopzetting van de Spelen eisten. De Israëlische regeringsleiders zouden volgens hetrouwbare in lichtingen „bijzonder ontstemd" zijn over het besluit de Spelen te hervatten. Egyptenaren trachtten te bemiddelen CAIRO (DPA/RTR) De Olym pische ploegen van Egypte en Syrië zijn gisteren uit München in Cairo teruggekeerd. Daar vertelde een der begeleiders, kapitein Abdel Latif, dat twee leden van de ploeg na de over val van Palestijnse commando strijders op de Israëlische sportploeg vier maal vergeefs hadden getracht ten gunste van de Israëliërs te bemiddelen. De Egyptenaren en Syriërs ver trokken gisteren uit het Olym pisch dorp tijdens de herden kingsdienst. Ze deden dat vol gens hun leiders „voor hun eigen veiligheid". Verscheidene Egyptische en Syri sche atleten verklaarden de dood. van de Israëliërs te be treuren. Een van hen zei: "Wij sympathiseren allen met de Pa lestijnen maar er bestond voor hen geen noodzaak activiteit te ontplooien bij de Olympische Spelen". Mark Spitz: „Veiligheids maatregelen voldoende" LONDEN (AP)De Amerikaan se wonderzwemmer Mark Spitz, die zeven gouden medailles op de Olympische Spelen verover de, heeft gisteren verklaard dat de veiligheidsvoorschriften in het Olympische dorp in Mün chen voldoende waren. „T.a.v. het in- en uitgaan van mensen in het Olympische dorp waren de veiligheidsmaatregelen veel be ter dan in Mexico", aldus de Amerikaan. „Wat de atleten be treft waren de veiligheidsmaat regelen voldoende". Tijdens een persconferentie Londen zei Spitz dat de moord op de Israëlische sportmensen bijzonder tragisch was, maar dat het stopzetten van de Spe len in de gegeven situatie geen enkel resultaat zou hebben. Spitz zei verder dat het waar schijnlijk de laatste keer is, dat hij aan de Olympische Spelen heeft deelgenomen. Hij is inmid dels in zijn woonplaats Sacra mento in Californië aangeko- Zevenvoudig Olympisch kampioen Mark Spitz wordt bij zijn aan komst op de luchthaven van Los Angeles door de samengestroom de menigte geleid. MÜNCHEN (AFP DPA - Rtr.) Op het terrein van de Olympi sche Spelen in München Is gis teren drie keer vals bomalarm gegeven. Er waren anonieme telefoontjes binnengekomen met de medede ling dat er in het zwembad, de sporthal en het stadion bommen waren neergelegd. Men heeft de drie gebouwen grondig door zocht maar niete kunnen vin- Op het hoofdbureau van politie in München ontkende men echter dat een onbekende telefonisch gedreigd had met een bomaan slag in de sporthal. MüNCHEN (Reuter) —De hoofd commissaris van politie in Mün chen, Manfred Schreiber, heeft meegedeeld dat hij gelooft dat de politic de voorgaande nacht op de vliegbasis FUrstenfeldbruck het eerst had geschoten. Eerder op de dag had een woordvoer der van de politie met klem ont kend dat de politie het vuur had geopend op de Palestijnse com mandostrijders. In een interview verklaarde Schreiber: „Ik persoonlijk heb het gevoel dat wij de eerste schoten op de terroristen af vuurden". Hij voegde eraan toe dat hij daar niet abosluut zeker van kon zijn daar het onderzoek nog aan de gang was en hij nog niet alle betrokken scherpschut ters persoonlijk had gesproken. Volgens Schreiber was Israël te voren op de hoogte gesteld van de hinderlaag die de politie op het vliegveld had gelegd en wist het dat het een riskante onder neming was. Maar het was naar zijn zeggen de enige ma nier die een kleine kans op red ding van de gijzelaars bood. Een hoge politiefunctionaris had pas bevel gegeven het vuur te openen toen hij besefte dat een der commandostrijders de hin derlaag had ontdekt. Schreiber zelf maakte deel uit van dc de legatie welke de hele dag onder handelingen had gevoerd met de Arabieren. De commissaris betitelde de leider van de guer rillagroep, die de onderhandelin gen voerde, als een intelligente man die zich naar zijn overtui ging aan zijn woord zou houden. Op èen gegeven ogenblik had Schreiber erover gedacht de Arabier te overmeesteren. De commandostrijder scheen zijn gedachten te raden. „Hij opende zijn rechterhand en daar zag ik een granaat met zijn duim op •ie y—n". aldus Schreiber. De drie op het militaire vliegveld FUrstenfeldbruck gearresteerde Arabische terroristen hebben hun identiteit onthuld. Het zijn de 20-jarige Ibrahim Badran, de 21-jarige Abd es Kadlr el Chway en dn 22-jarige Samer Mohammed Abdoela. De natio naliteit van het drietal Is nog niet precies bekend. Ze zouden wel laatstelijk in Jordanië en Syrië hebben gewoond. Herdenkings bijeenkomsten van Joodse gemeenten t de vermoorde Israëlische gijzelaars naar Resolutie van YS-senaat over Miinchen WASHINGTON (UPI) - De Ame rikaanse Senaat heeft een reso lutie aangenomen waarin er bij alle regeringen op wordt aange drongen alle betrekkingen te verbreken met landen, die de Arabische guerrillastrijders rechtstreeks of indirect steunen. In de resolutie die werd ingediend door de democratische fractie leider Mike Mansfield en zijn republikeinse collega Hugh Scott spreekt de Uer.aat zijn in nig medeleven ui. met de fami lies van de in München ver moorde gijzelaars en het volk van Israël. Raad kerken: Spelen staken DEN HAAG (KNP) Het mode- ramen van de raad van kerken in Nederland heeft officieel ge reageerd op de gebeurtenissen die In München hebben plaats gevonden. In een communiqué vraagt het moderamen zich af of de Spelen niet gestaakt die nen te worden. „De terreur-aktie in München heeft de wereld opnieuw in ont stellende duidelijkheid gekon- fronteerd met de taak der ker ken, om met de meeste klem uitdrukking te geven aan de boodschap der bevrijding in deze tijd, aan het evangelie van Jezus Christus, die als enige, scheidsmuren tussen de volken kan slechten tot een samenle ving, vanuit zijn verzoening. Vanuit dat evangelie kan slechts in waarachtige solidari teit met alle onrechtcn worden opgeroepen tot uiterste krachts inspanning om op vreedzame wijze te komen tot een recht vaardige oplossing van geschil len". Het moderamen vraagt zich af of niet het schuldige falen in het zoeken naar zulk een verzoe ning. evenals verbondenheid met de familie der omgekome nen, had dienen te leiden tot een onmiddellijke stopzetting van de Olympische Spelen te München. (Van onzer verslaggevers). DEN HAAG Op verschillende plaatsen zijn gisteravond In ons land herdenkingsbijeenkomsten gehouden voor dc in München gedode Israëlische sportlieden. In de stampvolle synagoge van de Ned. Israëlitische Gemeente te Den Haag zei opperrabbijn M. Finck onder meer: „Zolang deze misdaden mogelijk blijven is de gehele wereld in gevaar". Hij was verontwaardigd dat de Spelen doorgung vonden. Ook rabbijn I). Lillenthal uitte gisteravond tijdens een bijeen komst in de synagoge van de Liberaal Joodse Gemeente te Amsterdam kritiek op het voort zetten van de Speler. Er waren ook rog herdenkingsbij eenkomsten in Arnhem en Eind hoven. Geen telefoon IJMUIDEN (ANP) - De poUtie in IJmuiden is dnsdag met ver traging ingelicht over een ban koverval omdat de bank nie over een telefoon beschikt. De buit bij dez« overval was circa 10.000. Een man met «en nylonkous over het hoofd eiste het geld van de twee vrouwelijke werkneem sters van dit bijkantoor van dc Nutsspaarbank, ondersteund door een dreigend voorwerp on der een zakdoek. Een man van omstreeks 22 jaar heeft gistermiddag een gewa pende overval gepleegd op dc bondsspaarbank aan de Olivier van Noor straat in Hilversum. Slechts twee cassières waren aanwezig. De man verdween met ongeveer 4300 gulden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 19