MEN VERGAT ZO SNEL „Er is op niemand dwang uitgeoefend Geen rouwstemming bij publiek m IOC had geen clementie Toelichting Cees Kerdel: Maandag sluiting Spelen L DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 16 DONI Miinchen Zo snel kon het I.O.C. de spelen na de her denkingsbijeenkomst niet heropenen, of een groot aantal deelnemers en deelneemsters had voor zichzelf reeds het besluit genomen niet meer uit te komen op deze „ge schonden spelen". Van Nederlandse zijde zijn dit de wor stelaar Bert Kops, de atleten Bram Wassenaar, Wilma van Gooi en Jos Hermens, de hockey-ers Paul Litjens en Flip van Lidth de Jeude. De hockey-ers Maarten Sikking en Mathijs Kaanders, die eveneens de wens te kennen hadden gegeven niet meer te worden opgesteld, hebben het teambelang boven dat van henzelf gesteld. Jan Wil lem Buij had zijn beslissing gisteravond nog in beraad. De chef de mission Bram Leeuwenhoek heeft een beroep gedaan op hen die niet meer willen uitkomen, te blijven tot maandag om dan gezamenlijk te vertrekken. De atle ten zijn evenwel vrij om vroeger naar huis te gaan. Cees Kerdel, de voorzitter van het NOC tijdens het afleggen van het communiqué. Worstelaar Bert Kops uit Purmerend, die heeft besloten zich terug te trekken uit het Olympisch toernooi. Er was gesproken van een rouw dag. Het werd een rouwochtend die op een zodanige wijze was „geregisseerd" dat de bijna ge wijde sfeer die in het Olympisch Stadion hing, werd verstoord door sprekers wier teksten de volle waarheid bevatten, maar die zelf doordrongen moeten zijn van het feit dat het holle frasen zijn. De ontroerende stil te werd verbroken door bijval aan het eind van de herden king, die in het begin imponeer de door de soberheid, was het publiek nagenoeg al weer in de Olympische stemming gekomen. Willi Daume, de president van het organisatiecomité, verklaarde later dat hij het niet eens kon zijn met de woorden van Avery Brundage, „die hij al zoveel ja ren gebruikt", aldus Daume. Van een onzer verslaggevers in München HERMAN VAN BERGEM (Van onze speciale verslag gever) München - „Er is geen enkele dwang uitgeoe fend. Iedere chef d'é- quipe moest na sa menspraak met zijn sportmensen een be sluit nemen, dat strookte met zijn overtuiging. Het is het NOC toen geble ken dat men wilde doorgaan". Cees Ker del, de voorzitter van het NOC gaf gisteren deze toelichting op het perscommuniqué, waarin verklaard werd dat Nederland zal blijven deelnemen aan de Olympische Spelen. Voor deze be slissing vrijgegeven werd was er overleg met staatssecretaris Vonhoff geweest. Over deze kwestie werd gis termiddag zeer lang ver gaderd. Om de Olympi sche solidariteitsgedachte niet te schaden heeft het bestuur van het NOC uit eindelijk besloten te blij ven. Cees Kerdel: „Als ik een vergelijking trek met Melbourne 1956, toen Nederland zich na de op stand van Hongarije te rugtrok, zeg ik dat ik het besluit van destijds niet meer zou nemen. Later is tot me doorgedrongen dat we de Olympische ge dachte geweld hebben aangedaan. We kregen een uitzonderingspositie in de wereld en dat heeft met name in Australië veel kwaad bloed gezet". Alleen vice-voorzitter Teengs Gerritsen distan tieerde zich van het standpunt van het NOC. Het officieel communiqué, dat gisteravond werd uit gegeven, luidde: „Het bestuur van het NOC geeft uitdrukking aan zijn afschuw over de aanslag in het Olympisch dorp en betuigt zijn diep medele ven met de zwaar getrof fen Israëlische equipe. Het internationaal Olym pisch comité heeft una niem besloten de Spelen na een rouwperiode van 24 uur voort te zetten, on der meer omdat de Olym pische sport niet mag wij ken voor terreur en om dat het unfair zou zijn de sporters, die nog in actie moeten komen en die zich daarop soms jaren heb ben voorbereid door beëindiging van de Spelen uit te schakelen. Het bestuur van het NOC heeft, na overleg met de chef de mission en de chefs d'équipe, die öp hun beurt weer contact met hun sporters hebben opge nomen, in solidariteit met het IOC en vrijwel alle nationale Olympische co mités besloten aan de Spelen te München te blij ven deelnemen. Het NOC heeft het IOC ver zocht bij de voortzetting van deze Spelen de grootst mogelijke sober heid te betrachten". Nederlandse sportlieden, die van mening zijn het niet met hun gevoelens in overeenstemming te kun nen brengen nog in wed strijden uit te komen, zul len daarin vrij worden gelaten. Afgereisd Inmiddels was het Olympisch deelnemerslegioen uitgedund. Egypte was reeds afgereisd, an dere Arabische landen vertrok ken gisteren in alle stilte, Joe goslavië pakte eveneens de kof fers en de handbalploeg van Noorwegen is ook vertrokken. De spelen gaan door maar het zijn gedevalueerde spelen. De meeste deelnemers zijn van me ning dat het ritme is verbroken en dat het uiterst moeilijk zal zijn prestaties te leveren, waar toe zij in normale omstandighe den zouden zijn gekomen. Dit geldt niet voor een aantal lan den, waaronder Rusland, dat gisteren, op de herdenkingsoch tend, normaal trainde. De Rus sische handbalploeg onderbrak de training slechts even. Op dinsdagavond had Bert Kops moeten worstelen. Het gehele uitgestelde programma van die dag werd gisteren uitgevoerd. Bert Kops verscheen niet op de mat. Kops: „Ik heb geruime tijd getraind met de omgeko men Israëlische worstelaar Mark Slavin. Het is voor mij onmogelijk op dit moment te worstelen zonder aan hem te denken. En dan heeft het geen Een zelfde mening waren de hockey'ers toegedaan, die beslo ten niet meer te spelen. Geen lust Voor de atleten gold geen andere maatstaf. Men heeft eenvoudig geen lust meer om deel te ne men aan 6pelen die door zulk een gruwelijke moord zijn ont- eerd. Waarom dan toch een voortzet ting? Gisteravond werd bekend dat al voor de aanvang van de herdenkingsbijeenkomst door het I.O.C. was besloten dat de trekt in Kiel zijn boot de. kant op. Met zijn spelen onder alle omstandighe den zouden worden voortgezet. MÜNCHEN De Westduitse coördinator van het organi satie-comité van de Olym pische Spelen, Siegfried Perrey, heeft gisteravond meegedeeld, dat de slui tingsplechtigheden van de 20e Olympische Spelen op maandag 11 september om 19.30 uur zullen beginnen. Hij wees erop, dat van van daag at het programma van de Spelen, zoals dat oorspronkelijk was vastge- müNCHEN Hoewel de de lucht leek. De kostbaarheden, die Van een onzer speciale ver slaggevers zoeken steld, zal worden afge werkt met 24 uur vertra- ging- Promotie voor Bob Davidson (Van onze speciale verslaggever) MüNCHEN Ook een scheids rechter kan op de Spelen in het Er nieuws komen. Bob Davidson d lukte dat toen hij van de inter nationale hockeyfederatie te ho- kreeg, dat er promotie in- aandacht er uiteraard niet meer op was gericht, worstelt de Nederlandse wielerploeg van de 100 km. tijdrit nog altijd met het probleem de bronzen medailles terug te moeten ge ven aan het Internationale Olympisch Co mité. Fedor den Hertog, Aad van den Hoek, Cees Priem en Hennie Kuiper vech ten dus voor een verloren zaak, alhoewel gisteren op het bureau van de Nederland se ploeg toch de diploma's werden be zorgd waarbij er onder andere ook één was voor Aad van den Hoek. zat. rapport van prins Alexander de Merode, de medische commissie, bij het Internationaal Olympisch Comité ingeleverd. Vooral in de Olympische kringen heerste de per tinente mening, dat diskwalificatie een onvermij delijke zaak was omdat veel dopinggebruik is ge constateerd. Ook voor de Amerikaanse zwem mer, de 16-jarige Rick Demont bestond geen en kel pardon. Hij zal zijn medaille moeten inleve- Brad Cooper zal de gouden medaille Hij stond reeds op de lijst va: ternationale scheidsrechter: komt nu voor bij de „eerstt tegorie"-arbiters. Ook een ande- Chef de misson, Bram Leeuwenhoek, was gister- re Nederlander, Ronald Wou- avond zeer verontwaardigd over het feit dat hij ters, klom in aanzien. Hij mag steeds nergens van af weet. „De pers is in deze zich in het vervolg internatio- zaak voortdurend eerder ingelicht dan ik". Van- naai noemen. daag wil Bram Leeuwenhoek de wegwedstrijd be- het ligt in zijn bedoeling bij de Ita liaanse voorzitter Rodoni (UCI) aan te kloppen om nou eens precies aan de weet te komen hoe de vork in de steel zit. Ook Jan Cottaar directeur van het NOC heeft constant achter een afschrift van het officiële besluit heen gezeten. Bij wie hij ook aanklopte nergens vond hij gehoor. Het IOC kan er van op aan dat met het inleveren van de medailles beslist geen haast gemaakt zal worden. De onvrede over wat er zich allemaal heeft afgespeeld is zo groot, dat Bram Leeuwen hoek zegt: „Ik ben weliswaar atleet van origine, toch zal ik in deze kwestie geen stap te hard doen. We willen eerst nog alles in het werk stel len of er toch nog niet ergens een mogelijkheid bestaat om er onderuit te komen". De Neder landse wegrenners gaan overigens na de indivi duele wedstrijd van vandaag vrijwel direct naar huis. Wil het IOC de medailles terugkrijgen, dan zal het dus snel moeten handelen. Bij de gewichtheffers is de twijfel verdwenen. Toen de Olympische wedstrijden gisteren werden voortgezet maakte de internationale gewichthef federatie bekend, dat er schorsingen tot 30 sep tember 1973 waren opgelegd aan de Iranees Mo hammed Nasehi en de Oostenrijker Walter Legel, die op het gebruik van stimulantia werden be trapt. Er zal bovendien onderzocht worden of de arts van de Iraanse ploeg schuld treft. Rick De mont niet mogen overnemen, zo heeft het IOC gisteren besloten. Op de officiële uitslagenlijsten zal geen winnaar worden verméld. Brad Cooper toonde zich gelukkig met deze beslissing. „Ik had de medaille geweigerd" zei hij „zo wil ik geen goud verdienen". Roemeen Alexe halve finalist bokstoemooi Van onze speciale verslagge ver MüNCHEN De Roemeense zwaargewicht Alexe heeft zich gisteren geplaatst voor de halve finales van het Olympische bokstoer- nooi. Alexe won op punten van de Oostduitser Fang- hanel. De Zweed Thomson kwalificeerde zich eveneens voor de halve eindstrijd door in de derde ron de de Canadees Morgan voor de volle tien tellen naar het canvas te zenden.Het was niet de enige voortijdige beslissing in de Olympische bokshal. Ook de Mexicaan Zamora slaagde erin in de laatste ronde het gevecht tegen de Spanjaard Rodriguez door knock out te beslissen. In het bokstoemooi is men inmid dels gevorderd tot de halve fi nales. Daarin komt ook de Pool Rudkowski uit. Deze zwaarwel- ter won op punten van de Cu baan Garbey. Veel deining ontstond er na de bantam partij Jan Rodriguez (Spanje)—Alfonso Zamoro (Mexico). De Aziatische scheidsrechter nam de Mexi caan bij de arm, nadat de Eu ropese kampioen na zeven tel len weer op de been was gaan staan, en bleef bij zijn beslis sing: Zamoro was winnaar. Ro driguez kreeg onmiddellijk een aanval van razernij. Hij sloeg met gebalde vuisten op het can vas. schold de arbiter uit voor alles wat mooi was en kon zelfs door zijn trainer nauwt'ijks meei in bedwang worden gehou den. Het publiek, dat met de Spanjaard had te doen. onder» streepte het tumult door met fluitconcerten zijn ergernis te ondersteunen. Maar er was niets aan te doen: Zamoro was en bleef de bokser, die de vol gende ronde hailde De Israëlische vlag hangt halfstok ter nagedachtenis aan de omgekomen sportmensen Grote animator hiervoor was ui teraard Avery Brundage, die zijn laatste spelen wilde afron den en niet wilde afkappen. Hij heeft zijn zin gekregen. Maar het zou wellicht waardiger zijn geweest als gevolg was gegeven aan het verzoek van Israël om de spelen te beëindigen, dan ze voort te zetten in een vertroe belde sfeer en met een gedeci meerd aantal deelnemers. Want de verwachting is dat er nog meer zullen vertrekken. Ook de publieke mening blijft verdeeld. Velen gaven de voorkeur aan beëindiging van deze „dode spe len". Het publiek in de sportac commodatie evenwel was giste ren weer even enthousiast als voor de zwarte dag. Men ver geet zo snel. POSTHUUM (Van onze verslaggever) MüNCHEN De vier Israëlische worstelaars, die bij de aanslag in het dorp de dood vonden, zul len posthuum een gouden me daille worden toegekend. Dit besluit viel gisteren bij de hervatting van de Olympische wedstrijden. Dp sportlui die her dacht werden, zijn: coach Mos je Weinberg, captain Yosef Gottfreund en de worstelaars Mark Slavin en Eleizer Halfin. „Wat is de waarde van medaille?" KIEL Rodney Pattison. die eergisteren door het behalen van zijn vierde zege tijdens de zeilwed strijden in Kiel een gou den medaille veroverde, wilde van geen felicitaties weten. „Wat is de waarde van een gouden medaille tegen de achtergrond van de gebeurtenissen in M/nchen", aldus de an ders zo flegmatieke En gelsman, die ook in Mexi co al goud in de Flying Dutchman veroverde. Ties Kruize „eenzaam" MüNCHEN De topscorerslijst van het Olympisch hockeytoer- nooi ziet er als volgt uit: 1. Ties Kruize (Ned) 17 doelpun ten 2. Michael Krause (Did) en Mukhbain Sing (Ind) 8 4. Greg Dayman (N-Zeeland) en Ronald Riley (Aus) 7 6. Abdul Rashid (Pak) 6 7. Barry Maister (N-Zeeland) 5 8. Henryk Grotowski (Pol). Har- mik Singh (Ind), Jorge Fabre- gas (sp), Kulwant Singh (Ind) en Munawat-Uz-Zaman (Pak) 4. 2.60 Kapilei blola Kooken voor Spetgens MüNCHEN Jan Spetgens heeft bedankt voor de ronde van de toekomst, die van 13 tot en met 24 september wordt gehouden. In zijn plaats zal nu de Limburger Ben Kooken uitkomen. BiJ fORE; kam] heefi mes< rika: pen kwaï Wad< Je 28- dit t set t gen Marj ry C rene —Jol

Leidse Courant | 1972 | | pagina 16