Bankrovers en oolitie leverden el vuurgevecht Eerste verkiezingen zeggen nog niet veel oorlopignog teen casino's Patria oordeel fet Rail-busvervoer in toekomst aanpassen Ik St *3 Q) 'Communistische jongeren hebben ook schuld aan drama München Wetswijziging uitgesteld Daisy Glacé Amin heeft waanideeën Ontsnapping gevangenen in Parijs Kt Misbruik bijstandswet strafbaar VADERDAG 7 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 onzer verslaggevers) (ECHT Waar moet 't l... dat is de vraag die de lerlandse Spoorwegen stel- En voor diegenen, die jichten denken dat het over de stellende verliezen bij dit be- Ijf gaat, even ter verduidelij- neen, de vraag slaat op I leefbaarheid in ons kleine (ïdje over een aantal jaren. eer toegespitst: op het rkeer en wie verwachtte ft op het openbaar ver- ir moet 't heen... Is de titel n een schitterend uitgevoerde pagina's grote brochure larin de ins en outs van pri- Itegenover openbaar vervoer uitgemeten worden, stelt zonder meer dat slechts nationaal verkeersplan ons redden. itelijke ordening en verkeers structuur gaan hand in I. Willen we met de ruimte ordening het behoud van langrijke menselijke waarden vrijheden veilig stellen, dan |de rail-infrastructuur voor de ikomst een doeltreffend mid- 1, mits we het ook als zodanig nteren. We moeten daarbij Irandstichter meldt zich fTERDAM (ANP) Bij de tferdamse politie heeft zich |n 20-jarige matroos uit Rot- im gemeld met de medede- dat hij de man is geweest het afgelopen weekeinde in Maasstad enkele fietsen, drié imfietsen, twee motoren en auto in brand heeft gesto- t zijn motieven heeft de ma nos zich nog niet uitgelaten. Ij is inmiddels overgebracht nar het hoofdbureau var. poli- i in Rotterdam, waar hij ver- r zal worden vehoord. Overeenkomst 'inlandDDR SINKI (AP) Finland en st-Duitsland zijn overeengeko- m diplomatieke betrekkingen n te knopen. Finse ministerie van buiten- ndse zaken zei dat de onder indelingen over de diplomatie- betrekkingen in Oost-Berlijn ,et succes waren afgesloten. Finse parlement zal de over- nkomst nu moeten bekrachti- n. Finland heeft voortdurend terleg gepleegd met West- uitsland tijdens de onderhan- ïlingen over de erkenning van L DDR. echter wel bedenken dat de rail vrijwel altijd meer gemeenten met elkaar verbindt. Daarom moeten de rail voorzieningen in tegenstelling tot de eigen woonstraten van iedere gemeen te een duidelijk stempel van de landelijke overheid dragen", zo zeggen n.s. Wat het forensenvervoer betreft moet in geheel nieuwe termen gedacht worden. Er is een dui delijke tendens naar stadsge westen. Met rail en bus samen kan een sluitend stadsgewestelijk open baar vervoer-systeem ontstaan. Waar de rail nog niet aan bod komt, behoudt de bus een be langrijke oude functie. Een nieuwe functie daarnaast is het geven van verbindingen met dichtsbijzijnde stadsgewestelijke railhalten. In de Randstad, als combinatie van de stadsgewesten Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, zal, willen de randste delingen tenminste de voordelen van het groen houden, een Randstad-rail de oplossing moe ten zijn. De spoorwegen zeggen: „Voor de ruimtelijke ordening creëren we dan het instrument om- de stad structuur te geven. Voor het verkeer scheppen we het middel dat de minste ruimte vreet en het leef-milieu mini maal aantast. Voor de mensen maken we de mogelijkheid om zich vlot en ongehinderd binnen de randstad te verplaatsen". ELSEVIER De weekbladen van deze week hebben de actualiteit van het jaar moeten missen. Ze praten allemaal door over de Olympi sche Spelen - zich onbewust van het feit, dat die sp?len inmiddels voor velen iedere zin hebben verloren. Alleen Elsevier heeft het klaar gebokst - een journa listieke prestatie die bijzondere lof verdient. In een hoofdartikel over het drama wordt overigens een merkwaardige conclusie ge trokken. „Schuld tenslotte treft de communistische jongeren die in gewelddadige marsen tegen de Olympische Spelen protes teerden en daardoor een sfeer van politieke onverdraagzaam heid schiepen". Nederlandse topmanagers zijn de slechtst betaalden van Euro pa, jammert het blad ook. Ze verdienen gemiddeld netto 50.000 gulden tegen bijvoorbeeld in Frankrijk 86.000 gulden per jaar. Manga Klompé over de ge ruchten dat kardinaal Alfrink zal aftreden: „Ik weet niet uit welke hoek ze komen, maar ik weet wel dat het beslist niet waar is. En daar heb ik mijn ei gen bronnen voor". DE GROENE De Groene brengt een grote voorbeschouwing over de verkie zingen in Alkmaar - levensge vaarlijk, want op dit moment is de uitslag al lang bekend. Ver der veel zware buitenlandse kost: het socialistische avontuur van Chili In crisis. Nederlands kapitaal moet weg uit Zuid-Afri- ka en de bajonet op de borst van de crisis in Indonesië. Een topman van de Amerikaanse in lichtingendienst zegt anoniem: „De dreiging van de Sovjet-ex pansie is nonsens", en „we we- ten dat de Israëli's indertijd kernwapens aan het ontwikkelen waren. De Amerikaanse ambas sadeur in Israël heeft daar eens een keer een bezoek gebracht. Ze nozmden het een textielfa briek en toen hij daar heen ging, gaven ze hem een nieuw pak. Dat was comedie. Ze be schikten op dat moment nog niet over atoomkoppen, maar ze wa ren er wel dichtbij. Ik ben er zeker van dat ze op dit moment moeten beschikken over opera- tionaal raketsysteem". Wouter Gortzak over de komen de verkiezingen: „Zolang men te linker zijde weigert elkaar se rieus te nemen, voor de weder zijdse discussie niet uitgaat van wezenlijke maatstaven en con crete programma's, mag men zich niet al te veel van een toe komstige regering van links voorstellen. Jammer". ACCENT Aceent interviewt een handjevol Kamerleden over de vorige week verschenen verkeersstudie tot het jaar 2000. Drees jr: „Heel belangrijk vind ik de inte gratie van functies: dus wonin gen, kantoren, winkels enzo voorts op geringe afstand van elkaar. Plus spreiding van de economische activiteiten over het gehele land om het dicht groeien van de Randstad tegen te gaan". Toneelspeelster Josephine van Gasteren krijgt bijna zeven pa gina's om haar artistieke ge moed te luchten. Het gaat in deze trant: „Het publiek is met het zogenaamde moderne toneel met schuttingwoorden de schouwburg uitgejaagd. Het zal moeilijk zijn ze terug te winnen. En nou weet ik wel dat de tijd van de Mary Dresselhuys-kas- successen voorbij is. Maar als ik In het buitenland kom, zie ik ze er daar nog voor in de rij staan. De wereld bestaat toch niet alleen uit jonge mensen. Er zijn ook ouderen, er is ook een middenmoot. En de acteur moet ook deze mensen bedienen. Het is een vak". VRIJ NEDERLAND Vrij Nederland verwijt de rege ring die verantwoordelijk is voor het beletten van goedkope vluch ten op de West „een autoritair, bevoogdend en kleinzielig ge drag tegenover de Surinamers". Drs. Koos de Graaf van de NW-industriebond, analyseert in antwoord op de vraag „Gaat het zo slecht in Nederland?", een aantal jaarverslagcljfers over het „rampjaar" 1971. „In percenten: 82 von de onderne mingen bleven gelijk of verhoog den hun dividend, slechts 18 per cent ging tot verlaging over. Het resultaat is dus niet zo ongun stig geweest". André van der Louw spreekt krachtige taal over een eventue le samenwerking tussen Partij van de Arbefd en de confessione len. ,,De houding van de KVP- fractie heeft mij nooit de illusie gegeven dat van die partij iets positiefs te verwachten viel. Maar als dan De Zeeuw als nieuwe partijvoorzitter zegt dat hij de KVP op een progressief spoor wil zetten, dan mag je als PvdA toch wel enige belangstel ling tonen. Dat is alles wat ik heb gedaan, en inmiddels is er van het greintje hoop dat ik koesterde, niet veel overgeble ven". HAAGSE POST De Huagse Post opent met een artikel dat de geur van zwendel aan de kaak stelt waarmee het Amerikaanse bedrijf Golden Products afwasmiddelen op de markt brengt en er aspirant-ver kopers inluist. Henk Bakker valt de parlementaire journalistiek aan. „Frontberichten uit politiek Den Haag kunnen we missen", en „De tegenwoordige politieke berichtgeving helpt deze verziek te democratie in stand houden en werkt dus onbedoeld ondemo cratisch". Voorts wordt een actie aange kondigd van acteurs en actrices die niet langer mee willen wer ken aan STER-reclame voor mi- lieu-verontreinigende middelen. U zult uw fosfaten in het ver volg zonder aanmoediging van Guus Osfer, Ramses Shaffy, Shi- reen Strooker en Elsje de Wijn moeten kopen, want die behoren tot de sympathisanten. NIEUWE LINIE Joos Art» van de Nieuwe Linie schrijft: „Levensgevaarlijke kernenergie wordt het Neder landse volk opgedrongen door een kleine gro.p technici en za kenmensen, vrijwel buiten de mocratische controle om. De vuilste business uit de geschie denis, die van de kernenergie, is een eigen leven gaan leiden, en het wordt de hoogste tijd dat het volk zich daartegen gaat af zetten." Fractieleider Wiebenga van de PSP is een pagina-lang aan het woord. Hij toont zich niet erg optimistisch over de mogelijk heid van een linkse regering, maar vindt dat het geprobeerd moet worden omdat hij van het alternatief - een rooms-rode coa litie - geen enkel heil verwacht. Over Den Uyl: „Ik geloof dat hij in zijn hart linkser en radi- kaler is dan hij zich opstelt. Hij zit in een veranderingsproces dat nog niet uitgewerkt is. Met name op het gebied van de bui tenlandse politiek en de econo mische groei is hij veranderd". Sportjournalist Maarten de Vos die het zelfs van de rechter niet gedaan heeft gekregen dat hij met het Ajax-vliegtuig mee mocht naar Buenos Aires, mag zijn hart luchten en zegt: ,,Pik je de grapjasserijen van Ajax, dan is sportjournalistiek onvol wassen' In Noord-Holland: (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR— De gemeente raadsverkiezingen in de gewij zigde Noordhollandse gemeenten Alkmaar en Sint Pancras heb ben enkele opmerkelijke resul taten gehad, die echter niet maatgevend genoemd kunnen worden voor de aanstaande Ka merverkiezingen omdat hierbij stad- en streekbelangen meespe len. In vergelijking met de Ka merverkiezingen van vorig jaar was in Alkmaar het aantal CPN-stemmers twee maal z n onze parlementaire redactie) HAAG De kans dat gauw casino's in ons id komen is voorlopig brkeken. De Tweede Ka- :r zal namelijk vóór de kiezingen niet meer een litiatief-wetsvoorstel tot ijziging van de wet op de insspelen behandelen. VP en VVD willen die etswijzigingen wel, om insspelen als roulette, lot en baccarat legaal te aken. Diverse Kamer acties, zoals de AR, GPV SGP, hebben principiële ezwaren tegen de komst in casino's in ons land. lijzondere commissie, die de CLM-toeslel ad ldapband „IPHOL (ANP) Met 205 Jsagiers aan boord is een '8 van de KLM gisteravond, ~~i acht uur teruggekeerd Schiphol. Gezagvoerder Jkerman had kort na het op- ïgen een klapband geconsta- rd. Naar later bleek waren te banden gesprongen, toestel, met bestemming Mon- al, loosde zo goed als alle indstof boven de Noordzee, werd een normale landing naakt. De passagiers ver leken later met een ander stel. (ADVERTENTIE) tijdelijk van tl-voor 89 behandeling van het wetsvoor stel had voorbereid, had de Tweede Kamer met de kleinst mogelijke meerderheid voorge steld het voorstel niet meer vóór de verkiezingen te behan delen. De KVP-er Du Chatinier bracht naar voren dat de zaak klaar was voor parlementaire behan deling en al geruime tijd op de Kameragenda stond aangekon digd. Uitstel zou zeker een half jaar vergen. „Dat kost geld, want als er casino's komen wordt de Staat er beter van en ook het, bedrijfsleven omdat het toerisme word* gestimuleerd". De heer Voogd (PvdA) vond de urgentie van behandeling niet zo groot. Wiebenga (PSP) sloot zich hierbij aan. „Nederland staat niet om casino's te sprin gen". Bij de stemming spraken 59 tegen 52 Kamerleden zich uit tégen behandeling van de wetswijzi ging voor de verkiezingen. Vóór uitstel van behandeling waren: PvdA, AR, CHU, SPG, GPV, PSP, PPR en CPN. Bloedbad op Maagdeneilanden ST. CROIX (Maagdeneilanden) (Reuter) Een b?nde gemas kerde mannen heeft bij een roofoverval op een golfclubhuis bij Christiansted op de Maagden eilanden acht mensen doodge schoten en zeker vier gewond. Volgens de politie waren alle slachtoffers beroofd, terwijl ook de winkel van het golfterrein was geplunderd. De vier of vijf met machinepistolen gewapende overvallers verdwenen in het struikgewas rondom het afgele gen clubhuis. De Maagdeneilanden behoren aan de Verenigde Staten, die de Ar chipel in 1917 van Denemarken hebben gekocht voor 25 miljoen dollar. De groep ligt circa 40 mijl ten oosten van Puerto Rico. Er zijn drie grote eilan den - St. Thomas, St. Croix en St. John - en ongeveer 50 kleine eilanden die voor het merendeel onbewoond zijn. Een explosie aan boord van deze Belgische benzinelichter te Fe- luy bij Charleroi heeft gisteren het leven gekost aan vijf per sonen: de schipper, zijn vrouw, een matroos en twee kinderen. Het schip was volgeladen toen zich onverwacht de explosie voordeed. Politie R'dam maakt eind aan bezetting door studenten ROTTERDAM (ANP)— Even na acht uur gisteravond heeft de Rotterdamse politie een eind ge maakt aan de bezetting van het inschrijvingsbureau van de me dische faculteit, door een vijftig tal studenten. De ontruiming ge schiedde op verzoek van het fa culteitsbestuur en verliep zon der incidenten. Om zeven uur gistermorgen was de bezetting begonnen, uit pro test tegen de collegegeldverho ging. Gistermiddag wilde het fa culteitsbestuur praten met de studenten als deze de bezetting opgaven. De studenten wilen wel praten, maar niet onder op heffing van de bezetting. Buiten het gebouw is door tientallen studenten geprotesteerd tegen de bezetting. De bezetters zijn naar het politie bureau gebracht, waar proces verbaal is opgemaakt. Harold Wilson: LONDEN (RTR/UPI) Harold Wilson, de leider van de Britse labourpartij, heeft gisteren in een vraaggesprek voor de radio president Amin van Oeganda een man genoemd die aan waanideeën lijdt en geestelijk onevenwichtig is. De Britse labourleider maakt zich zorgen over de vijandige stem ming in bepaalde Britse kringen in verband met de komst naar Engeland van Aziaten die uit Oeganda verbannen zijn. Wilson drong aan op bijeenroe ping van een conferentie van de Britse Gemenebestlanden waar op de kwestie van de verbannen Aziaten besproken zou moeten worden. President Kenneth Kaoenda van Zambia omschreef het optreden van Oeganda tegen de Aziaten gisteren als „verschrikkelijk, afschuwelijk en schandelijk". „Zware tot zeer zware jongens hoog, D,'%%, de WD, DS'70 en de combinatie AR-CHU-KVP lo den iets verlies en voor PvdA, GPV en PPR-PSP was er enige winst. In Sint Pancras ging maar liefst 22 procent naar de nieuwe partij Vrij Sint Pancras, terwijl PvdA en KVP flinker verliezen leden. De uitslag in Alkmaar was: PvdA 26,6 procent (25,8), AR-CHU- KVP 28,1 (31.7). D'66 6.5 (8,1), CPN 10,6 (5.4). VVD 10,3 (11,3), DS'70 6.3 (8.0), PPR-PSP 5.5 (3,9), Stadsbelang 3,9 (0,0). In Sint Pancras was de uitslag: ARP-CHU 25,2 (22,0), PvdA 11,2 (19,8), KVP 10,7 (18,8), Ge meentebelangen 21,8 (32,1), CPN 4,0 (2,5) en Vrij Sint Pan cras 21,8 (0,0). De 18- 21-jorigen hebben aan deze verkiezingen nog niet deelgeno men. Alkmaar werd vergroot met Oud dorp en delen van Koedijk, Sint Pancras. Bergen en Heilo. Sint Pancras bestaat nu uit Koedijk en Sint Pancras. AMSTERDAM (ANP) Na een levensge vaarlijke achtervolging, waarbij tiental len schoten zijn gelost, heeft de Amster damse politie gisteren rond het middag uur drie van de vier Italianen kunnen aanhouden die even tevoren een kantoor van de Amrobank in Amsterdam-Zuid hadden overvallen en er met 40.000 gul den aan voornamelijk buitenlands geld vandoor waren gegaan. Eén overvaller is nog voortvluchtig. „Het zijn zware, tot zeer zware jongens, die in georganiseerd verband werken- Het is het type dat ge wapend en tot schieten bereid zich toelegt op overvallen op banken en geldtranspor ten", aldus hoofdinspecteur H. Bock. Omstreeks half twaalf kwamen de overvallers, ge wapend met een stengun en drie pistolen en ver momd met pruiken, de bank binnen. Enkelen sprongen over de balie en stopten kasgeld in twee plastic tassen. Ze renden buiten naar een ge stolen, klaarstaande auto. De auto had al de aan dacht van de politie getrokken en toen de Italia nen in de wagen sprongen zagen zij rechercheurs op zich afkomen. Ze reden snel weg en vuurden door de raampjes. Tijdens een achtervolging door politieauto's bleven ze schieten. De rit eindigde toen de rovers op een kruispunt in botsing kwamen met de auto van een 73-jarige kunsthandelaar. Op het kruis punt begon ook een waar vuurgevecht. Uiteinde lijk konden twee gewonde Italianen worden inge rekend. Een derde werd in een tuin gepakt. Volgens hoofdinspecteur Bock zouden zeker enkele politiemensen gedood zijn, als niet het machine pistool dat één Italiaan na de botsing op dc re chercheurs richtte, had geweigerd. De politie arresteerde ook de echtgenotes van twee rovers die elk in een auto zaten te wachten. In Utrecht en Amsterdam zijn voorts acht Italianen aangehouden die tot de bende zouden behoren. Eén van de daders heeft in Italië nog zes jaar cel tegoed wegens moord op een politieman. De recherche was door de Italiaanse politie getipt dat er een overval zou gaan plaatsvinden. De zwaar gehavende gestolen auto, waarmee de Italiaanse bankrovers trachtten te ontkomen. Op hun vlucht werden zij door de politie beschoten en kregen bovendien een aanrijding. MELUN (AFP) Drie gevange nen uit de gevangenis van Fleu- ry-Merogls zijn er gisteren in geslaagd te ontsnappen .nadat zij voor een verhoor waren overgebracht naar do Parijse voorstad Corbeil. Zij waren nauwelijks in de kamer van de rechter van instructie binnengebracht, of een van de drie mannen pakte een vouw been en stortte zich op de grif fier. Terstond trok een begelei dende politieman zijn revolver, maar hij werd onmiddellijk door de andere twee gevange nen ontwapend. Deze dreigden hun gijzelaars te wurgen als de andere politiemannen hun vuur wapens niet weggooiden. Gewapend met vijf revolvers en na eerst hun bewakers geboeid te hebben, gingen de mannen er van door. Tot dusver is men hun spoor nog bijster. Afspraken over verkoop LD HEERLEN (ANP) - De aandeel houders van het Limburgs Dag blad zijn gisteren na een uren lange discussie tot bindende af spraken gekomen over de over dracht van de aandelen om sa menwerking te kunnen aangaan met De Telegraaf in Amster dam of Audet N.V. in Nijmegen. Afgesproken is dat een minder heid van de aandeelhouders zich zal neerleggen bij de uitspraak van de meerderheid voor hot samengaan mot één van beide bieders. De Telegraaf en Audet hebben een grondovereenkomst getroffen, waarop spelregels zullen worden gebaseerd voor de nadere biedingen. Alle aan deelhouders zijn er van over tuigd dat het LD als zelfstandi ge krant niet kan voortbestaan, maar zij verschillen in mening over een partner. De aandeel houdersvergadering werd inge luid met een demonstratie door Journalisten. (ADVERTENTIE) neem mlnstene één snipperdag Am.°erdamfloriade Amstelhal 8 t/m 10 september festijn der dahlia's en vaste planten de beete kweker* ter wereld ttpoeeren in parken en kassen o.a. In het Amstelpark het dahliarama In het Beatrixpark da bloemenkrans der vaste planten. 1 tr*ln/«rrtro« NS-statlon* Den Haag, (ANP) Omdat mis bruik van de Algemene BIJ- ftandsweg moeilijk te bestrijden valt, is het noodzakelijk dat in die wet strafbepalingen worden opgenomen. Ongetwijfeld zullen sommige malaf'de bijsiandp «trekkers zich niets aantrekken van de kans op gevangenisstra! van ten hoogste twee jaar. Maar anderen zullen er door worden afgeschrikt. Aldus gisteren minister Engels van CRM tijdens het kamerde bat over de wijziging van dr Ai- gemene Bijslandswet, waarbij hij de door zijn geestverwante m ev rouw Garden i e rs- Be re n dsen (KVP) voorgestelde verwijde ring van de slafbepnlingen uit het gewijzigde wetsontwerp ern stig moest ontraden. Met de KVP hadden >x>k de fracties van PvdA, ARP, CHU. CPN cn PPR bezwaren geopperd tegen de strafsancties Landelijk zou het bij benadering gaan om 2.000 thuiswonende frauderende DijstandstrckkéiB, waarmee een totaal bïdrag van 6 miljoen gulden gemoeid is.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11