SPELEN HEBBEN HUN ZIN VERLOREN „Actie middel tot humaner optreden" Feest van verbroedering in diepe duisternis Verwijten Israëliërs over gebrekkige bescherming Zwarte September: Ik hoorde 10 of 12 schoten salvo's" en WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT Met machinegeweren bewapende politieagenten hebben post gevat in de gebouwen grenzend aan de Israëlische flat De politie kwam onmiddellijk in actie nadat bekend was geworden naar welk vliegveld de terroristen waren vertrokken. Bij de ingang i het vliegveld werden uitgebreide controle's opgeworpen. (Van een onzer speciale verslaggevers) MüNCHEN. De grauwe lucht, die boven de Olympische stad hing na de Rhodesische kwestie was bijna opgelost, zelfs vrijwel vergeten door de Olympische activiteiten, toen gisteren een mistbank hei evenement dat mede een feest van verbroedering beoogt te zijn, in een diepe duisternis hulde. Terroristen van de Zwarte September-beweging overrompelden het huis nummer 31 in de Connollystraai in het Olympisch dorp, waar de leden van de Israëlische ploeg waren ondergebracht. Een van hen werd direct ge dood, gistermiddag bezweek een tweede. De aanslag, die Olympisch perschef Hans Klein karakteriseerde als „poli- tiek fanatisme van waanzinnige moordenaars" schoof het sportfestijn naar de achtergrond. Het schema van de dag werd ge handhaafd. sportwedstrijden vonden doorgang. Maar toen uit de chaos, die in het Olympisch dorp heerste, de ontstellende werkelijkheid naar voren was gekomen, luidde de eenstemmi ge conclusie: Wat er verder ook mag gebeuren, of de Spelen wel of geen doorgang zullen vinden, het Olympisch evenement is ka pot. Ten eeuwige dage zal Mün- chen 1972 als de tragische Spe len worden gekenschetst. Onwezenlijk In het Olympisch sportpark en de accommodatie daarbuiten waren de wedstrijden onwezenlijke ui tingen in een kleine wereld van geweld. De toeschouwers ge droegen zich als op alle voor- gaande dagen, er werd intens meegeleefd met allerlei mani festaties, die om kwart voor vier op last van het IOC werden afgebroken. Wedstrijden mochten alleen nog worden uitgespeeld. En nog leek het publiek niet doordrongen 1 van de ernst van deze sportwe- reld van de tweeslachtigheid. Terwijl in het grote perscentrum een gespannen sfeer heerste, en het ene bericht na het andere via de microfoons bekend werd .gemaakt, zonder dat duidelijk heid kwam in de situatie, was het Olympisch dorp veranderd in een bastion dat omgeven was door politiewagens, ziekenauto's én pantserwagens. In huis 31 in de Connollystrasse leefden de gijzelaars onder ondraaglijke spanning. Op het balkon van het huis losten guerrilla's elkaar of. het Kalashikinov machigeweer van Russische makelij in de aan slag. Onderhandelaars boden zich aan, maar de overvallers wensten een in Müncheti wonen de Soedanees. Ultimatum Het ultimatum dat zou beslissen over leven of dood van de Is raëlische gijzelaars werd van uur tot uur verschoven. Lang zaam kwam er licht in een zeer lang onduidelijke situatie. Er was gesproken over 26 gijze laars, over 21 overminder. Het aantal guerrilla's verieerde van 5 tot 9. Iemand herinnerde zich dat het Milanese dagblad Corriera Delia Sera het bericht had gepubliceerd, dat Israël een aantal landen had gewaar schuwd voor activiteiten van de Palestijnse ondergrondse bewe ging Black September. Zij was verantwoordelijk voor aanslagen op politici en op installaties en bedrijven, die handel drijven met Israël. Begin augustus zou den deze inlichtingen als ge heim document zijn verzonden. Ook München, waarop het oog van de wereld is gericht, zou op de lijst van de terroristen heb ben gestaan. i de terroristen vertoont zich na vele spannende uren toch op het balkon van flat 31. Gemaskerd om alle CAIRO (UPI) De Zwarte September-groep heeft gister middag een „toelichtende verklaring" uitgegeven in ver band met zijn aanval op het Olympisch dorp in München. In de verklaring wordt o.m. het volgende gezegd: Onze re volutionaire strijdkrachten hebben het Israëlische hoofd kwartier in het Olympisch dorp in Mür.chen bestormd als middel om de Israëlische militaire leiders te dwingen tot een humaner optreden tegen de Palestijnen, zowel in Is raëlische gevangenschap als in hun gedwongen verblijf plaatsen. De Israëlische bezetting van Palestina is voor het Palestijnse volk een hoogst onmenselijke en systema tische methode geworden van marteling en kolonialisme, het likwideren van dorpen en duizenden mensen, het op blazen van huizen van particulieren zoader noodzaak en het onderwerpen van gevangenen aan barbaarse verho- Bewaking Enige dagen geleden werd wel de bewaking van het dorp enigs zins verzwaard. De wachten de jonge mannen in de licht blauwe uniformen en witte pet ten, die gecamoufleerde politie mannen zijn werden uitge breid. Maar het bleek niet voldoende. Op kinderlijk eenvoudige wijze konden de guerrilla's het dorp betreden en hun laffe aanslag op de slapende Israëli's uitvoe ren. Ver voor de aanvang van de Spelen hebben onderhande lingen plaatsgevonden tussen het organisatiecomité van de Spelen en de Israëlische veilig heidsdienst. De gehele dinsdag was een dag van bang wachten, vrees voor het uitvoeren van de bedreigin gen door de guerrilla's, het ge voel lamgeslagen te zijn door li- een gebeurtenis, die nog nooit in de geschiedenis van de Spe len was voorgekomen: Moord in het Olympisch dorp. Duidelijker dan ooit was gebleken dat de Spelen worden misbruikt voor politieke doeleinden. De sfeer was als in het huis waarin een dode te betreuren is. Dit Olympisch huis betreurde tot gisteravond laat twee doden. Het organisatiecomité gelastte het slotfeest voor de werkers aan de Spelen op maandag 11 september af. Later werden de sportwedstrijden in diverse ac commodaties onderbroken, een maatregel, die algemene in stemming ontmoette. In een dergelijke situatie is het onwe zenlijk te doen e* er niets aan de hand is» Gijzelaars FÜRSTENFELDBRUCK „Ik hoorde 10 of 12 schoten en toen «alvo's van automatische wa pens", zo verklaarde gister avond een Amerikaan, die in de buurt van de Westduitse lucht basis Fürstenfeldbruck woont. „Er werd druk geschoten, af en toe met zwaardere wapens", al dus de ooggetuige. „Er werden ook vuurpijlen afgeschoten", zo voegde hij eraan toe. Do Amerikaan en zijn vrouw be vonden zich in de menigte die *ich voor de poort van de lucht machtbasis Fürstenfeldbruck op- 30 km. ten noordwesten van München had verzameld. ..We «varen thuis, ongeveer ander halve kilometer hiervandaan, en keken naar de televisie toen ge zegd werd dat de drie helicop ters hier zouden landen. We zijn toen in de auto gestapt en hier heen gereden". hToen we hier aankwamen, stond gr maar één soldaat voor de poort, maar die was al dicht. Toen kwamen de helicopters. De eerste twee hadden hun lich ten aan. De derde, die een stuk achter lag. had zijn lichten niet aan. Dat was waarschijnlijk de helicopter met de Westduitse functionarissen aan boord. De twee verlichte helicopters cir kelden eenmaal over de basis en landden toen. Toen we met de soldaat stonden te praten hoorden we plotseling schieten" De radio waarschuwde de mensen in de buurt om niet uit hun auto's te komen, niemand mee te nemen want een of meer van de Duitse politie-agenten, verkleed als atleten, nemen hun stellingen in zwaar gewapende terroristen in het Olympisch dorp. Men zou proberen met een snelle actie de waren nog op vrije voeten". Israëliërs te bevrijden. van Olympisch perso neel, van functionarissen en verantwoordelijken stonden op knappen. En steeds was er de tot ondraaglijk uitgegroeide spanning om het lot van de gij- De kist met het stoffelijk overschot van een van de Israëliërs wordt uit de Olympische flat weggedragen. Er heerste twijfel. Op de dag na - de moord in het huis van de Is raëli's zou de jonge atlete Es ther Shahamorov de halve fina le 100 meter horden moeten lo pen. Haar plaats zou onbezet blijven. Mark Spitz, de Ameri kaanse superzwemmer van Joodse afkomst, was onder ge leide naar het vliegtuig ge bracht en naar huis gegaan, ge vlucht voor bedreigingen. In de gebouwen, waar vertegen woordigers van de schrijvende pers onderdak hebben, waren MÜNCHEN (AP/DPA) Bondskanselier de huizen van Israëlische en Brandt heeft aangekondigd dat een gron- ra ische verslaggevers onder dig onderzoek zal worden ingesteld naar strenge bewaking gesteld. Nie- mand mocht erin, niemand uit. In de Olympische verblij ven. waar vreugde om de sport en saamhorigheid na de affaire Rhodesië langzaam waren te ruggekeerd, raakte men door drongen van de gruwelijke ge dachte. dat in het land. dat de Olympische gasten en atleten zo gastvrij had ontvangen, de Is raëliërs waren vermoord. Moordend vuur de veiligheidsmaatregelen die getroffen zijn bij de Olympische Spelen. Hij voeg de er aan toe dat de ervaring heeft aan getoond dat er geen afdoende bescher ming is tegen desperado's die niets om hun leven geven. De premier van de Westduitse deelstaat Beieren, Alfons Gop- pel, deelde mee niet te geloven dat de vei ligheidsorganen in gebreke zijn gebleven. Over de veiligheid is dikwijlss tot in de tails gesproken. Ik vermoed dat in de loop van de Spelen de ontspanning of laksheid is opgetreden die een natuurlijk gevolg De groep noemt de actie in Mün chen de operatie Berem en Ikrit, waarmee wordt gedoeld op twee Arabische dorpen in Is raël, waarvan de inwoners 24 jaar geleden om veiligheidsre denen werden verbannen. De vestiging van Israël had vol- ges Zwarte September, alleen maar ten doel een aan de Ver enigde Staten dienstbare staat in het Midden-Oosten te stich ten. waarmee de volkeren in dit gebied in een permanente toe stand van bedreiging gehouden konden worden. In de verklaring van de Palestijn se organisatie wordt verder ge zegd dat Israël, net als Rhode sië. niet tot de Olympische Spe len toegelaten had mogen wor den, omdat „het Israëlische re gime in Palestina niet het Pa lestijnse volk vertegenwoor digt." De tijdelijke overwinning van de Israëlische veroveraar geeft de bezetter (Israël) nimmer enig recht het bezette Palestina op een internationale bijeenkomst als de Olympische Spelen te vertegenwoordigen. De organisatie voor de bevrijding van Palestina heeft de regering van Libanon gisteren meege deeld dat ze geen banden heeft, noch contacten onderhoudt met de beweging van de Zwarte Sep tember, verantwoordelijk voor het drama in München. De Libanese regering had zich met de organisatie in verbin ding gesteld na een boodschap van bondskanselier Willv Brandt van West-Duitsland te hebben ontvangen, waarin deze om dat contact vroeg, bracht. Ik vond de veiligheidsvoorzieningen on- Yasser Arafat, voorzitter van het voldoende. Toen ik bij het Israëlische gebouw uitvoerende comité van de orga- kwam was geen politieman, soldaat of Israëli sche bewaker te bekennen. Niemand vroeg naar papieren, aldus Menahem Savidor. Arabische diplomatieke waarnemers in Beiroet hebben medegedeeld dat Syrië het meest waar schijnlijke doel wordt van een Israëlische vergel- dinsactie na het gebeuren van vannacht De Egyptische politie heeft een onderzoek geopend naar de verspreiding in Cairo door de Zwarte Waarom Arafat naar Beiroet ge- Septemberbeweging van een communiqué, waar- komen is, is niet bekend. Hij in de aanslag in München haar werk wordt ge- heeft er gesproken met partijpo* noemd. De beweging zou clandestien in de Egyp- litici. Of hij leden van de rege- tische hoofdstad aanwezig zijn of door symphati- ring zal ontmoeten is niet be santen worden vertegenwoordigd. kend. nisatie, heeft alle commentaar op de zaak geweigerd. Hij kwam dinsdag in Beiroet aan vanuit Damascus, waar sinds zondag een buitengewone verga dering van de organisatie voor de bevrijding van Palestina gaande is. Elders wachtte het deel van de Israëlische ploeg dat aan het moordende vuur had kunnen ontkomen door de heldhaftige Gisteren had de chef van de Israëlische televisie- K nieuwsdienst, Don Sjillo, zich er over beklaagd, dat de bescherming van de Israëlische groep on voldoende is. Alleen als een El Al-toestel in Mün chen arriveert, worden speciale maatregelen ge troffen. De mening van Don Sjillo werd onderschreven door een Israëlische sportofficial, Menahem Savi dor, voorzitter van de Maccabi-sportorganisatie, die gisteren uit München in Tel Aviv terugkeer- houding van Mosja Weinberg, die de deur met zijn lichaam barricadeerde en zijn moed met de dood moest bekopen, in on houdbare spanning op het ver volg van de gebeurtenissen, waarvan nog niemand het einde durfde vermoeden. Emoties moesten worden beteu geld voor de strijd o.n goud, zil ver en brons in het huis van de Savidor zei ervan overtuigd te zijn dat een ieder Spelen, waar doden te betreuren die het Olympisch dorp binnenging, zonder enige zijn. In Olympische Spelen, die moeite in het gebouw kon doordringen waarin de hun zin hebben verloren. Israëlische vertegenwoordiging was onderge- IIja Keizer: „Het ergste is de onmacht, die je voelt (Van onze speciale verslaggever) MüNCHEN Ilja Keizer was er overstuur van. Toen zij vroeg uit haar flat stapte om de gebruikelijke training af te leggen, liep haar een totaal over haar toeren zijnde Is raëlische deelneemster in de armen, die alleen maar enkele onverstaanbare kre ten kon uitbrengen. ,,Het was afschuwe lijk", zegt Ilja Keizer. ,.Het ergste is de onmacht, die je voelt". Ook in Mexico had de 1500 meter-loopster een soortgelijke er varing opgedaan. De studentenrellen, die toen uitbraken, waren een zwarte bladzijde in het Olympisch dagboek. Ilja Keizer maakte die moeilijkheden eveneens mee.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6