JEN DAN TE WETEN DAT IK AMBTENAAR MOEST WORDEN' Directeur Gerard van Dam: Kerncentrale op Maasvlakte geen te groot risico Scholier (15 jaar) bekent moord op meisje Stakingen Piratenzenders verdringen zich in zee voor Scheveningen Ais de piraat in de sloep wil stappen spat het water hem om de kaken Ministers menen: DEN HAAG (ANP) De ministers Stuijt (Volksgezondheid) en Langman (Economische Zaken) zijn niet bereid tot de principe-uit spraak geen medewerking te verlenen aan de bouw van een kern energiecentrale op de Maasvlakte. worden onderzocht. De gedach ten gaan hierbij ondermeer uit naar opslag in stabiele zoutla- Zij hebben dit geantwoord op vra gen van de Eerste Kamerleden Van Wijk (PSP) en van Huiten (PPR). De ministers wijzen er gen. op, dat een kernenergiecentrale geen ontoelaatbare risico's voor ^en vergelijking van de productii de volksgezondheid oplevert. In het antwoord zeggen de minis ters dat de mogelijkheden van een acceptabele opslag van ra dioactieve afvalstoffen uitvoerig radioactief afval van een kernenergiecentrale met de hoe veelheid radioactieve fall-out ten gevolge van een kernwapen explosie is niet reëel, vinden de ministers. De beide kamerleden stelden de vraag, of centrales met een ver mogen van 5.000 megawatt per jaar een hoeveelheid radio-actief afval produceren van ongeveer 5.000 Hirosjimabommen. De mi nisters stellen dat de fall-out van een kernwapen wordt verspreid over een groot deel van het aard oppervlak, terwijl het radioac tief afval van een kernreactor zo blijft geconcentreerd, dat ge controleerde verwerking en op slag mogelijk is. BREDA (ANP) Een vijftienja rige lts-leerling uit Hilvaren- beek heeft gisteren bekend de dertienjarige Lili Tooten uit die I MONTREAL (AFP) Kunstdieven stalen voor 16,5 miljoen uit museum plaats te hebben gedood. Hij zei ruzie met haar te hebben ge- had, waarna hij haar gewurgd I had. Zondagavond was de jon- j gen gearresteerd. Het meisje werd sinds vorige week zondag j vermist. Haar lijk werd donder dag in een greppel bij Hilvaren- j beek gevonden. De verdachte kon vrij gemakke lijk worden aangehouden, onder meer naar aanleiding van ver klaringen tijdens het buurtonder zoek. Veel wil de politie over de zaak niet kwijt. ,,Dit is een bij zonder triest drama, waarover we beter kunnen zwijgen", al dus majoor De Maat, stafoffi cieer recherchezaken van dt rijkspolitie Breda. Dader en slachtoffer hadden geen omgang met elkaar, maar waren wel vrienden. De scholier zal don derdag aan de officier van jus titie worden voorgeleid. Drie ge maskerde mannen, die gewa pend waren met geweren met afgezaagde loop, hebben in de nacht van zondag op maandag voor een waarde van vijf mil joen dollar (ongeveer 16,5 mil joen gulden) gestolen uit het museum voor schone kunsten in Montreal, Canada. Een Scheveningse logger bracht twee accu's, die de uitgevallen generator een beetje moesten vervangen. Ik zou die dingen met een roeiboot ophalen. Hal verwege gooien ze die lijn los, omdat ze dachten dat ik het wel zou redden. Ik redde het mooi niet. De logger ging er met een noodgang van door. Ze wilden verder niets met ons te maken hebben. Je weet immers nooit de consequenties. Maar voorlo pig dobberde ik daar met dat bootje midden op zee. Toen wipte ik nog eens over boord, maar kon m< grijpen. Die jongens van de MEBO van Radio Nordsee had den mijn gepier in de gaten ge kregen en kwamen me te hulp. Als je zo vaak per dag in zee valt, heb je weinig trek in pira terij", zegt Van Dam. Hij is de voormalige contactman van Radio Nordsee. Dagelijks onderhield hij verbinding met het kantoor in Hilversum. Een vaste aanstelling kreeg hij niet. Gerard heeft dat nooit goed kunnen verkroppen. Dat wordt duidelijk als hij zegt: „Groten deels is deze hele affaire met de Mi Amigo een wraakoefe ning. Niemand heeft gekke Ge rard ooit willen geloven. Nooit hebben ze me de kans gegeven om me te ontplooien. John de Mol van Nordsee zag daar wei nig heil in. Ik paste zeker niet in de vriendjespolitiek. Toen heb ik John de Mol beloofd dat ik het zelf zou doen. Nu gooien ze hun eigen glazen in. Daarbij komt nog eens een keer tje dat de droom van iedere jonge vent is, om toevallig een beetje fatsoenlijk in de centen te komen zitten. De een gaat to maten plukken in het Westland, de ander gaat Piraatje spelen. Ik voel dat alles op zijn pootjes terecht komt. Daarbij komt nog: lekker avontuur, goed lachen en zorgeloos platen spelen. Dat willen we zolang het duurt. Alleen had ik de pest erover in dat er dingen in de krant ver schenen die niet klopten. Er lo pen gewoon wat jongens rond die journalisten met praatjes bestoken. Mijn „partner" Rob Vermaat bijvoorbeeld ken ik niet. De krant kan daar niks aan doen, maar ik snor de rod delaars wel op. Ik heb me nog nooit uit het veld laten slaan. En wat die vaart tussen Zaan dam en IJmuiden aangaat, eer lijk gezegd hadden we er op ge rekend dat ze ons ergens op zouden pakken. Een of ander rot geintje met voorschriften of zo. Niks. Doorvaren geblazen. Wij kregen zelfs alle medewer king vaiv.de nodige ambtenaren. Toen we buitengaans waren heb ben we kostelijk gelachen. Ons stuntje was gelukt. Het spreekt voor zich dat we het publiek in Zaandam in ons museum niet alles konden laten zien. Natuur- Gerard lijk werkten we dag en nacht aan het nieuwe popstation. Het woord truc is daarvoor teveel gezegd. Het was een methode. Als je iets wilt bereiken moet je een beetje kunnen schipperen, ledereen doet dat op zijn ma nier. Hoe het allemaal gaat uit pakken mag Jooft weten. Wij streven ernaar om een goede zender te worden. Wij zijn in onderhandeling met een reder om ons van tijd tot tijd te gaan bevoorraden. Dat lukt ook wel. Zonde dat we al dat vlees over boord hebben moeten gooien. Door het uitvallen van de gene rator ging het de volgende dag al schimmelen. Verrot ging het naar de haaien. Drank hebben we genoeg. Voor tien jaar bier en voor twintig jaar limonade. Iedere Scheveningse visser die passeert gooit nu al van alles bij ons aan boord. Het vissers volk is trouw aan de piraten. En dan te weten dat mijn moe der mij het liefst als rijksamb tenaar achter een bureau had gezien," aldu9 Gerard van Dam. weer vast- Zijn moeder was gisteravond even stil toen zij in de deuropening haar zoon zag staan. Uit de kranten had zij over de caprio len van Gerard gelezen. „Dat zit in zijn bloed," verklaart ze, terwijl zoonlief de telefoon al weer pakt om bepaalde zaken te bespreken. „Hoe hij dit alle maal durft is voor mij een raadsel. Het is altijd wel een wilde jongen geweest. Net als de wind. Veertien dagen hoor je niets, dan breekt onweer los. Al zou hij nu duizend gulden in Reportage exclusief Het Binnenhof Pers Unie door Fred van Bunge en Simon Smit De reddingboot wordt losgetakeld boven het zwiepende water rard op het trottoir voordat zij open doet en tot haar stomme verbazing na maanden de eens veel genoemde man ziet. „Ik heb een nacht niet kunnen slapen," zegt ze. De piraat: „Ach meisje, je weet toch dat ik me wel red." mijn hand stoppen, mij krijgen ze niet de zee op. Ik hou niet van water en ik hou niet van boten. Onbegrijpelijk dat mijn zoon er zo verschillend over denkt," zegt ze. Later bij zijn vrouw Ineke in de Nicolaas Tulpstraat danst Ge- e rovers zijn om twee uur 's j nachts binnengekomen, over- meesterden een bewaker op de eerste verdieping en twee colle- I go's die hem te hulp kwamen ROME (AFP) Uit protest te en zochten daarna hun buit bii- gen het bevriezen van de pri achttien schilderijen en 39 i zen zijn de kleine levensmiddi Trein bleef staan voor poezen- geboorte ROME (AP) Zondag is op het Centraal station van Rome Sta- zione Termini een expres- trein 25 minuten te laat ver trekken omdat een poes de rails had uitg°kozen om haar jongen ter wereld te brengen. De con ducteur van de trein zou zon dagavond de laatste portieren sluiten toen hij zag dat een poes onder de wagen van de posterij en op de rails lag met een pas geboren ng poesje naast zich. De ein bleef staan. Vijf en twin minuten. Toen had Rome er weer vier poezen bij. kunstvoorwerpen van geringere waarde. Een van de schilderijen was een Rembrandt, 25 bij 37 centimeter, getiteld „Landschap met boerenhut" waarvan de waarde op 3,6 miljoen gulden geraamd wordt. Verder namen de oordeelkundige kunstdieven een Rubens (kop van een jonge man), twee Corot's, twee wer ken van Honoré Daumier. twee Millets en twee schilderijen van Pieter Breughel de Oude mee. Bomalarm op Zestienhoven ROTTERDAM (ANP) - Een vliegtuig van de Engelse maat schappij British Caledonian met 23 passagiers aan boord is gis teravond kort na de start weer op vliegveld Zestienhoven terug gekeerd omdat bij de rijkslucht- vaartpolitie op het vliegveld een bomalarm was binnengekomen. Passagiers verlieten het toestel dat op weg was paar de Lon- dense luchthaven Gatwick en het toestel en alle bagage werd onderzocht. Er werd echter niets gevonden. Om kwart over tien vertrok het toestel na tweeënhalf uur voor de tweede lenbedrijven in Rome maandag, met een reeks stakingen begon- De slagers hebben besloten de ge hele week gesloten te blijven en de groentewinkels zullen pas morgen weer open gaan. De su permarkten nemen niet aan de actie deel. Het Italiaanse spoorwegverkeer was gisteravond danig ontwricht toen het merendeel van de 216.000 spoorweg werkers voor een dag in staking ging. Vuurzee op vliegveld in Rio RIO DE JANEIRO (Reuter) Op de internationale luchthaven van Rio de Janeiro in Brazilië zijn een aantal hangars door brand vernielt. Onder de hangars die zijn afge brand zijn die van de Westduit- se Lufthansa, de Braziliaanse Varig en Lineas Argentinas. Een hangar van de KLM werd beschadigd. wordt door de golven In de stuurhut van de logger praat Van Dam over zijn wraakoefening (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN De eerste dagen van het piratènsehip „Mi Amigo", dat dezer dagen opschudding veroorzaakte door onder de kust van Scheveningen voor anker te gaan, zijn ongelukkig verlopen. Nog geen dag nadat men drie ankers had uitgeworpen draaide de generator van 50 KVA stuk. Gevolg was dat alle stroom uitviel en het schip on der meer zonder buitenboordverlichting kwam te liggen. Bovendien werden de koelkasten uitgeschakeld, waardoor men vers en vlees en groenten overboord kon mikken. De jonge organisator met de „Mi Amigo", de Hagenaar Gerard van D?m (25), heeft gisteren bij het vallen van dte duisternis een stoutmoedig stukie piratenwerk gelevrd door in een reddingboot te klimmen en naar een nabij gelegen log°er uit Scheveningen te roeien. Hii moest o pde wal maatregelen trefSen voor d? ge nerator. Op de logger, gecahr- teerd door onze krant, bevond zich een reportagefeam dat de jonge piraat een lift naar de wal aanbood. Golven van drie meter maakten deze ti'delijke ontvluchting tot een hachelijk karwei. Van Dam liet het koud en greep even la ter lachend de reling van de logger. De overige acht beman ningsleden van d° Mi Amigo trokken het roeibootje terug. Zonder problemen met welke autoritiet dan ook ging Gerard van Dam een klein uur later in Scheveningen aan wal. Een on zer verslaggevers bracht hem vervolgens naar zijn moeder en zijn vrouw, die hij in geen drie maanden had gezien. Vanmid dag zou hij zich temidden van sportvissers weer ongemerkt la ten t: rugvaren naar het zend- schip. Zodra de generator ge reed is kan men uitzenden. Museum Gerard van Dam zegt namens em door hem opgerichte Zwit serse firma het voormalige z-ndstation „Radio Caroline" op een veiling gekocht te hebben voor 20.000 gulden. Drie maan den sleutelde hij in Zaandam met een plo'g mannen aan de verbouwing, terwijl het publiek ondertussen alle kansen kreeg om het schip als „piraten-mu seum" te bezichtigen. Weinigen doorzagen dit handigheidje en toen de Mi Amigo eind vorige week uitvoer op werd hij nog uitgezwaaid door plaatselijke autoriteiten en ambtenaren. Zonder enige vorm van contro le, zo zegt Van Dam, passeer den zij de sluizen van IJmui den, om daar 's middags voor anker t? gaan, vijf mijl uit de kust. Een paar uur later besloot men op te stomen richting Sche veningen. waarm en anderhalve mijl ten noorden van Radio Nordsee International opnieuw de ankerkettingen liet vieren. De volgende dag bemerkte de bemanning van RMADIO Nord see een nieuwe buur. De Marine Luchtvaardienst signaleerde met een „Neptunes" het derde piratenschip voor Scheveningen ook. Gerard van Dam heeft met zijn schuit niet alleen de nodige be roering gebracht te land. ter zee en in de lucht, hij heeft. door zich stipt aan de uitvaard atum van 1 september te hou den, de pas afgesneden voor een andere onderneming die van plan was om zich met een Vlaardingse logger per 1 okto ber in de rij van zendschepen te voegen, en vervolgens uitzendin gen te gaan verzorgen. Een Scheveningse reder was hierbij betrokken. Het koopcontract van het schip zou op korte ter mijn ondertekend worden, maar deze affaire is nu wel in het wa ter gevallen, omdat vier piraten voor de kust beslist een onhaal bare kaart is. Kees Manders uit Zandvoort, die het nooit goed heeft kunnen vin den met Radio Nordsee, zegt er anders over te denken. Hij zou al onderweg zijn met een com pleet uitgerust zendschip van Hamburg naar Nederland. En dan doet in Scheveningen nog het gerucht de ronde dat een kotter zich in IJmuiden op maakt om eveneens voor de kust zendactivitieten te ont plooien. Dit zou een alternatieve Evangelische Omroep moten worden. Windkracht zeven Inmiddels wordt druk gespecu leerd over de conditie van de „Mi Amigo", het onder Pana mese vlag varende schip. De ankerkettingen zijn volgens insi ders veel te licht. Die van radio Nordsee zijn twee maal zo dik. Windkracht zeven zou al fataal voor het schip zijn. Piraat Van Dam daarentegen wil daarover niets horen en zegt op zijn beurt dat de Mi Amigo juist zeer stbiel is. Een verzekeringsmaat schappij heeft het geinspecteerd en het eventueel schadebedrag niet kinderachtig vastgesteld. Zodra de Mi Amigo in ether komt hoopt men internationale bedrij ven voor reclame sports te inte resseren. Ook al zouden die lang op zich laten wachten, de nieuw radippiraat kan tenmin ste e?n half jaar op een finan ciële reserve teren. Twee Duitse ondernemers, die de Zwitsere firma ruggesteuenen verledert zouden ook in twerde instantie bereid zijn over de brug te ko- Voor het zover is zal het Neder landse en het EngMse publiek kunnen afstemmen op de voor malige golflengte van Radio Ca roline, te weten 259 meter. Uit wijkmogelijkheden voor „Mi Amigo" zijn 270- en 390 meter. Hoewel de PTT in DEN Haag nergens in de register s een postbushoudir kon vinden die voor óe Mi Amigo optreedt, staat vast dat dit pop-station via postbus 2440 in Den Haag te bereiken is. DINSDAG 5 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT Piratenieider Gerard van Dam is gisteren tot drie maal toe in het zeewater gevallen en heeft zich keer op keer zwemmend moeten redden. ,,Ik was niet bang", zei hij ons, „maar gistermiddag dacht ik eventjes dat het nu al mei me afgelopen was.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6