De Leidse raad wil grond gedeeltelijk in erfpacht uitgeven in Leiden Herengracht-Zijlsingel het grote proefkonijn J. Slijkerman met emeritaat HAIR ER 19'piNSDAG 5 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van raadsverslaggever) LEIDEN De VVD-fractie in de "j Leidse gemeenteraad is weer I compleet na het vertrek van Portheine en Mej. Kappeijne v.d.Coppello. Vorige week werd Pieter Taffijn beëdigd (histo risch moment: gisteren zat hij in (geel) T-shirt in de liberale hoek, een bijna ondenkbaar pre cedent in deze kring) en nu is ook de heer Th. H. Wessels, ko lonel b.d., geïnstalleerd. Heel onwennig stond hij daar In bur ger met de eedsvingers omhoog. Voor het eerste gedempte ge lach heeft hij al gezorgd. In deze richting mogen wij zeker nog meer van hem verwachten. Nog een VVD-aspectje: op de tribune zat mevrouw Portheine in gezelschap van Kamerlid mr. Joekes, die na een kwartiertje al zat te gapen en neus te peu teren. Ze hebben het er een uur tje uitgehouden. Een laatste me morable noot: Taffijn bergt zijn „stukken" niet op in een gedistingeerd diplomatenkoffer tje, maar in een glimmend plas tic boodschappentasje. B en W erkennen noodzaak van planmatige stadsvernieuwing en W vinden het niet nodig, een aparte dienst of hoofdafdeling renovatie en sanering in het le ven te roepen, zoals mevrouw Kerling-Simons (PvdA) had voorgesteld. Het standpunt van het college is stadsvernieuwing toraat in te stellen, omvattende de huidige vier hoofdafdelingen van Gemeentewerken nl. Bouw kunde, Stedebouw, Volkshuisves ting en Verkeerszaken. Me vrouw Kerling vond echter, dat de stadsvernieuwing hierdoor niet wordt verbeterd. Volgens het college Is standvemieuwing ondergeschikt aan stadsuitbrei ding: nieuwe woningen bouwen en oude later verkrotten, zo zei Kerling. Haar standpunt deed volgens wet houder Kret onrecht aan de werkelijke situatie. Hij wees op het in voorbereiding zijn van het saneringsplan Herengracht- Zijlsingel: - .zonder structuur plan is het moeilijk een aanpak in de oude stadswijken tot stand te brengen. Er zal een wijksge- wijze aanpak van de stadssane- ring moeten komen: hieraan worden, volop oriënterende be sprekingen gewijd", aldus de heer Kret, die eerst eens wilde afwachten hoe het Rijk de ge meente de hand wil reiken om het plan Herengracht-Zijlsingel tot ontwikkeling te brengen. .Dit is voor ons in financië le opzicht het grote proefkonijn". Mevrouw Kerling diende een mo tie in, die door het college werd overgenomen, omdat, aldus de heer Kret, ,,het een stipuleren is van wat wij al doen". In deze motie wordt het college ver zocht: de grote noodzaak van planmatige, door de gemeente te leiden en stimuleren aanpak van de stadsvernieuwing te er kennen; de raad een plan te doen toekomen over een wijks- gewijze aanpak van de stads vernieuwing; binnen het be staande personeelsbestand zo veel mogelijk krachten vrij te maken voor het werk van de stadsvernieuwing; te experi menteren met een groepsgewij ze aanpak van de stadsvernieu wingsprojecten over zes maanden een tussentijds rap port over de stand van zaken bij de afdelingen, betrokken bij stadsvernieuwing, uit te bren gen. De schroothoop van de heer Gij- zenij aan de Zij] is veel raadsle den nog steeds een doorn in het oog. Dit kwaad is nog steeds niet de wereld uit. De heer Öos- terman (D '66) wilde klaarheid in de zaak hebben en diende een voorstel in om B. en W. te bewegen binnen redelijke tijd te komen met een preadvies over een definitieve regeling van deze kwestie. Het college had tegen dit voorstel geen bezwaar. ,,Dat moet dan meteen de oplos sing zijn van „het" schrootpro- bleem van Leiden in het alge meen", aldus de heer Ooster man. De heer Driessen (KVP wees erop, dat de provincie een „autowrakkenplan" in studie heeft: „Laten we hierop eerst eens wachten", Wethouder Ham deelde mede, dat men bezig is „de ambtenaren politiebevoegd- heden te geven". De heer Var Aken (PvdA) wilde, dat er van dag tot dag gecontroleerd zou worden bij de schroothoop, die niet hoger mag zijn dan 3 me ter. Ook zou de gemeente niet meer voor nieuwe aanvoer bij Gijzenij mogen zorgen. Volgens de heer Ham is dat moeilijk te voorkomen zolang de schroot hoophoogte binnen de gestelde normen blijft. De Leidse hofjes (16) LEIDEN De geschiedenis van de hofjes Groot- en Klein Sion is nauw verwe ven. Toen we in deze rubriek „Groot Sion" aan de Sions- steeg de ruvue lieten passe ren, is de verwevenheid met „Klein Sion" of het Emeran- tia Banninghofje aan de Schoolsteeg al aan de orde geweest. Ten dele staat de historie van beide hofjes te lezen op het zandstenen fron ton boven het toegangspoor tje aan de Schoolsteeg. De basis voor de oorspronkelijke fundatie werd in 1480 gelegd door jonker Hugo van Zwie- ten en diens vrouw Ludgar- dis (Luytgert) van Boshuy- Maar het was vrouw Emeran- tia Banning die in 1641 op zich nam, te zorgen voor het welzijn van weduwen: „Dies Volgts Haer Man den Sticht- Heer van de Naame Stee Tot Christi Leden Steun, Diens Hooft hun wil Verhoogen". Klein Sion of Eni. Banningshof Een van de Christelijke deug de de zorg voor weduwen (en wezen), vormde blijkens deze verklaring het motief voor Vrouwe Banmngh's geste. Maar of haar legaat aan het Sionshof zo groot was dat er ruimschoots een nieu we opzet aan de oude funda tie gegeven kon worden, of dat - naar de zeden van die dan wel echtparen en wedu wen gescheiden moesten worden ondergebracht, is niet bekend, Wel staat vast, dat Sionshofje in 1668 een dé pendance kreeg in het prijs gegeven St. Pietersbegijnhof op de Vrouwencamp. Er res teren aan de Schoolsteeg nog de portierswoning en vijf huisjes, die voor bewoning ongeschikt zijn verklaard. LEIDEN De Leidse Raad heeft gisteravond besloten, in het ver volg bij gronduitgifte voor een deel gebruik te maken van erf pacht. Dit geldt in name voor gronden in stadsuitbreidingen, benoemd voor woningwelbouw. Een keuzemogelijkheid bestaat in deze gebieden bij gronden, bestemd voor industrievestigin gen: grond voor openbare en bijzondere gebouwen zullen over het algemeen door middel van verkoop worden uitgegeven. Het PAK, dat jarenlang geijverd heeft om erfpacht ingevoerd te krijgen, stemde onverwacht toch tegen het voorstel van B en W. Fractievoorzitter Roel In 't Veld bespeurde namelijk bij het college ondanks alles een tendens naar grondverkoop. Wethouder Kret van Stadsont wikkeling verzette zich tegen een PAK-amendement, dat de stadsuitbreidingen wilde beper ken tot de Merenwijk, Stevens- hofjespolder en het onbebouwde deel van Meerburg. Immers in het overige territoir van de ge meente zal grond bij voorkeur in erfpacht worden uitgegeven. B. en W. willen echter ook het Morskwartier en Zuid-West (Koebel) als stadsuitbreiding zien aangemerkt en daarmee meer mogelijkheden voor ver koop opengehouden. Omdat de heer Kret zoveel moge lijk ,,escape"-plaats wilde be houden voor eventuele grond- verkoop was In 't Veld tegen het einde van de vergadering zeer gebelgd. Resultaat was, dat het PAK met 14 stemmen zich tegen het voorstel van B. en W. keerde; de 20 overige raadsleden gingen akkoord na dat het PAK-amendement met 19 tegen 15 stemmen was ver worpen. Eerder had In 't Veld zijn twijfel uitgesproken over de loyaliteit waarmee B. en W. het besluit van uitgifte in erfpacht zouden hanteren. Wethouder Kret had getracht deze twijfel weg te praten, „echter zullen zowel college als raad realist moeten blijven en rekening moeten houden met uitzonderin- gen als het belang van de ge meente zich ernstig verzet tegen toepassing van erfpacht". Het verdere betoog van In 't Veld was in de trant van: „zie je wel, daar heb je het alweer". De heer Kret, die de vurige kwes tie eenmaal freudiaans aanduid de met „erfkoop" gaf te kennen dat bijvoorbeeld wat betreft de te bouwen parkeergarage aan de Ir. Driessenstraat met de ge gadigde al het strijdperk inzake verkoop-erfpacht betreden zal worden. Dergelijke moeilijkhe den staan in de toekomst wel meer te wachten. „We zullen,el kaar altijd moeten vinden op het punt van hanteren van het besluit dat we thans nemen", aldus de heer Kret. In 't Veld betrachtte aan het be gin van zijn spreekbeurt in eer ste instantie enkele ogenblikken stilte: „Ik wacht tot ik me heb geconcentreerd". Voorzitter Vis antwoordde in Olympische geest: „laten we het hinkstapspreng noemen". Eenmaal op dreef zei In 't Veld, dat zijn fractie voor stander is van tenminste een nationale grondpolitielc waarbij de waardestijging van de grond ten goede komt aan de'gemeen schap. „Dit compromisvoorstel van het college betekënt geen werkelijke verandering van de huidige situatie". Voor de VVD-fractie van de heer Wiebenga was het voorstel in grote lijnen aanvaardbaar. „Wat is echter het standpunt van de woningbouwverenigingen?", wilde Wiebenga weten. „Wel, in hun hart hebben ze nog altijd niet veel op met erfpacht", ver telde wethouder Kret. „In dat geval", aldus Wiebenga, „zullen wij aan dit standpunt tegemoet moeten komen door een uitzon- derig op de (erfpacht) regel te maken". De heer Cornelissens vertolkte het standpunt van de KVP-en Prot. Chri. fracties, die achter het compromisvoorstel staan, .omdat erfpacht in zijn onbeperktheid op dit moment niet uitvoerbaar is." Zo dacht ook de heer Hoeven (CPN) erover. De raad voelde wel, dat het erf pachtvarkentje nog niet gewas sen is. Cornelissens: „We zullen toch wel normen moeten vast leggen en niet nu al meteen over uitzonderingen en moeilijk heden gaan uitweiden". Op kor te termijn zullen door B. en W. voor gronduitgifte in erfpacht of door verkoop algemene voor waarden worden opgesteld, die door de raad vastgelegd moeten worden. Omdat de betreffende stukken te laat bij de raadsleden waren binnengekomen, zal de raad op 18 september gaan discussiëren over wijzigingen van de Vee marktverordening in verband met de markt voor exportslacht- vee en verandering van de marktdagen Wel ging men zon der meer akkoord met het in stellen van een markt voor cx- portslachtvee op vrijdag. Ook de restanten van de agenda van gisteravond komen op die da tum aan de orde. Export van Wolspinnerij werd minder LEIDEN Do Leidsche Wolspin nerij N.V. heeft goede hoop dat men de export de komende tijd zal kunnen vergroten. Het afge lopen jaar was do uitvoer terug gelopen tengevolge van enkele stagnaties met betrekking tot de landen achter het Ijzeren gor dijn. De stagnaties werden door de president van de Raad van Bestuur, de heer Verhoef, giste ren op de aandeelhoudersverga dering toegeschreven aan de in flatie. De heer Verhoef deelde voorts mee dat de concurrentie met het oostblok nog nooit zo sterk is geweest. Over de spinnerij in het Belgische Lokeren werd ge zegd dat de lonen in België la ger liggen waardoor concurren tie mogelijk is en deze spinnerij daardoor onmogelijk gemist kan worden. Concurrentie zou op ba sis van de lonen op Nederlands peil niet mogelijk zijn. Alle voorstellen van de Raad van Bestuur worden goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 20% in contanten. Voorts werd 5% in aandelen uitgekeerd. Slieliling Jeugd werk Leiderdorp LEIDERDORP De Stichting Jeugdwerk Leiderdorp gaat be gin volgendo maand van start. Het programma is wat uitgebrei der dan vorig jaar. Zo zijn er op de maandag-, dinsdag-, don derdag- en vrijdagmiddag van huif vijf tot half 6 vier hobby clubs bijgekomen, 's Avonds zijn er meer cursussen voor de ou dere jeugd. Men verwacht zo'n grote toeloop dat men bang is dat er met wachtlijsten gewerkt moet worden. Vooraanmelding is mogelijk door een briefje in de bus te gooien van het club huis aan de Lindelaan. Half september verwacht men met het definitieve programma uit te komen. DEN MAAG/LEIDSCHEN- DAM/WARMOND - Een 27-jarige chauffeur uit Leid- schendnm is door de Haagse politierechter veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en voorwaardelijke intrek king van het rijbewijs gedu rende zes maanden met een proeftijd van twee jaar. De Leidschendammer had on langs op de Warmonderweg in Warmond een aanrijding veroorzaakt en was daarna doorgereden. Hij had te veel gedronken. DEN HAAG/LEIDEN - Een 36-jarlge timmerman uit Leiden is door de Haagse poli tic-rechter veroordeeld lot 10 dagen gevangenisstraf. Zijn rijbewijs wordt bovendien 9 maanden ingetrokken, waar van drie maanden voorwaar delijk. De timmerman had onder invloed van sterke drank met zijn auto tegen eon muurtje gereden en was daarna doorgereden. DEN HAAG/LEIDERDORP EEN 21-jarige Leiderdor per ramde onlangs met zijn auto enkele geparkeerde au to's in de Akkerstraat. Dat gebeurde nadat hij nog al wat biertjes had gedronken. De Haagse politierechter veroordeelde hem gisteren tot 10 dagen gevangenisstraf. i LEIDEN Bij een kaats wedstrijden vun ploegen uit Leiden, Don Haag, Ridder kerk en Rotterdam zijn R. de Jong en J. Gerritse uit Den Haag en J. Drenth uit Leiden op de eerste plaats geëindigd. VVD geeft in Warmond en Oegstgeest bulletin uit OEGSTGEEST/WARMOND De afdeling Oegstgeest/Warmond van de WD gaat acht maal per jaar een bulletin uitgeven. Het eerste is dezer dagen versche- Het bestuur van de afdeling hoopt zo een betere communicatie tus sen afdelingsbestuur/ gemeente raadsleden/ en de bevolking van Oegstgeest en Warmond te bevorderen. PASTOOR SLIJKERMAN WARMOND Vermoedelijk nog deze week wordt bekend wie de opvolger wordt van pastoor J. A. Slijkerman (67) van de H. Matthiasparochie, die eind van deze maand met emeritaat LEIDEN Het bureau in lichtingen van de Leidse Uni versiteit is verplaatst naar het Academiegebouw aan het Rapenburg 73. Behalve de normale studie-inlichtingen kan men op het bureau in lichtingen krijgen in verband met de onzekerheden over de collegegeldregelingen. Ook kan men er aanvragen indie nen voor het verkrijgen van verklaringen voor kinderbij slag e.d. gaat. Pastoor Slijkerman staan nog een paar drukke weken te wachten voordat hij zich terugtrekt in het Clooster, een tehuis voor rustende priesters in Heemste de. Zijn naaste medewerker, dr. A. van Eijk is met vakantie. Op zich vindt de pastoor dat niet erg. „Het is juist wel prettig dat je juist in deze dagen vlak voor het vertrek het goed druk' hebt", aldus pastoor Slijker man, die sinds 1963 pastoor in Warmond is. Daarvoor was hij directeur van de zusters Ursu- linen van Bergen, leraar op het seminarie Hageveld en kape laan in Rotterdam. Op zondag 24 september neemt de parochie afscheid van pastoor Slijker man. LEIDEN „Hair" is terug. Velen waren bij de Nederlandse première in januari 1970 van mening, dat deze Love-Rock Mu sical In ons land geen lang leven beschoren zou zijn. Verblind door het overweldigende succes van „My Fair Lady" met het Ijzeren trio Margriet de Groot, Wim Sonneveld en Johan Kaart in de hoofdrollen, hadden diverse producenten jaar na jaar de ene musical na de andere op touw gezet. Meestal was het ge volg echter dat zij daardoor aan de rand van het faillissement werden gebracht en soms nog wel ver over die rand heen. Zou een musical die mikte op veel minder brede lagen van het pu bliek dan wel voldoende succes hebben. De pessimisten zijn duidelijk in het ongelijk gesteld. Nog geen drie jaar na de première in Amsterdam is "Hair" aan zijn tweede en wederom succesvolle tournee door Nederland begon nen. Het toeval wil bovendien dat ook „My Fair Lady" over en kele weken weer op onzo podia te zien zal zijn, eveneens in de oude productie met een grotendeels nieuwe bezetting. We kun nen echter rustig vaststellen dat dit de enige Dunten van over eenkomst zijn tussen deze twee musicals. „My Fair Lady" het verhaal is overbekend vertelt ons de geschiedenis van een bloemenmeisje dat na allerlei verwikke lingen in de „hogere standen" terecht komt. In „Hair" wordt de toeschouwer daarentegen geconfronteerd m^t een groep Amerikaanse jongeren (tribe), die zich juist afzet tegen het es tablishment en de gevestigde orde. De centrale figuur is Claude, een van deze jongeren, die een oproep voor het leger heeft gekregen om naar Vietnam te wor den uitgezonden. Om hem heen bewegen zich zijn kameraden, blank en zwart, jongens en meisjes, die zich allen om de een of andere reden door de maatschappij benadeeld of bedreigd voe len. Centrale thema's zijn hierbij natuurlijk de oorlog in Vietnam (met felle spot aan het adres van de toenmalige president Johnson) en de rassenhaat. Het hodgtepunt wordt gevormd door de droom van Claude, als hij onder invloed van hallucine rende middelen is geraak'. Aan zijn geestesoog trekken dan beelden voorbij uit de Amerikaanse Onafhankelijkheidsoorlog, de Burgeroorlog, en de strijd tegen de Indianen. Langzamer hand ontstaat het bewustzijn, dat wrede kinderspelletjes en ge neratieconflicten maar zwakke afspiegelingen zijn van de totale vernietiging die volkeren en rassen elkaar door de eeuwen heen hebben toegedacht. Een scène uit de musical ,,Hair", die eind deze week in Leiden te zien is Bij de première op Broadway is „Hair" door de meeste toeschou wers en critici als ultra modern en bijzonder schokkend erva ren. Slechts weinigen waren in staat om te beseffen dat men hier te doen had met een theaterwerk van de eerste orde, dat echt niet alleen bedoeld was voor jongeren dlie er hun eigen problemen en ideeën in terug konden vinden. De muziek van Galt MacDermott is bijzonder knap en vooral erg melodieus, en ook de teksten van Ragni en Rado staan op een erg hoog peil. Keiaas w.s het niet mogelijk de tekst in het Nederlands ie vertalen, maar dit mag niemand weerhouden d»ze voorstel ling te bezoeken. P.K. Voorstellingen van „Hair": vrijdag a.s. 20.15 uur en zaterdag a.s. 20.15 en 24.00 u. in de Stadsgehoorzaal.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3