Benoemingen secretariaat van kerkprovincie' Bisdom Den Bosch introduceert nota over opbouw kerk fzPlaten- oeson leuwe seizoen W):„ in Kerk en Wereld LEIDSE COURANT PAGINA 15 i ^>ia hptMSTERDAM Achteraf lijkt het een logische zaak: als het immers waar is, dat het Neder- landse volk uit de vette klei is getrokken, dan mag ook niemand het vreemd vinden, dat onze lie- derschat bij voorkeur uit dezelf de substantie wordt samenge steld. Dat verklaart ook meteen het succes van alle zangers zon der stem, zangeressen zonder kwallen zonder keel en dreiners zonder deun, die al ja ren op kreupele vervoeten naar hun volgende gouden plaat strompelen. In dit licht bezien is het dan ook opmerkelijk, dat Phonogram «te.. toch elk jaar weer een poging doet de luisterschare te interes seren voor het werk van men sen, die niet alleen de mond wa genwijd open doen maar tevens nog iets te zeggen hebben ook. Vanaf morgen liggen ze op u te wachten: zes langspeelplaten, vers geperst en boordevol klein kunst in alle categorieën. Er zijn allereerst nieuwe tours de chants van Wim Sonneveld, Lenny Kuhr en Ramses Shaffy. Daarnaast heeft men een plaat(s) ingeruimd voor de Zweedse Nederlander Cornelis Vreeswijk en zijn eigenzinnig repertoire. Tenslotte heeft Pho nogram de rasechte vaderland se satire geëerd met twee lang- spelers. Cursief" 'ie in deze moeson van klein kunst naar superieure humor zoekt heeft de keuze tussen deze twee laatste platen. Lichte voor keur gaat daarbij uit naar „In het land waar het leven goed is" met hoogtepunten uit het programma „Cursief". Tien te gen één, dat u nu wrevelig vraagt, wat Cursief dan wel moge zijn. Een begrijpelijke vraag overigens, want het programma zit in de verdom hoek van de radio en heeft slechts een kleine achterban van trouwe luisteraars. Ten on- Farce Majeur", het populaire televisieteam, waarvoor compo nist Harry Bannink steeds weer nieuwe klankkleur weet aan te slepen. rechte overigens, want Cursief is een gouden tandem, waarop schrijver en artiest telkens weer naar ongekende toppen klimmen Op deze plaat komen onder meer in het zadel Ge rard Cox opvallend door ver bluffende veelzijdigheid—, Luc Lutz, Simone Rooskens, Netty Rosenfeld, Herman van Run Frits Lambrechts en Frans Hal- sema, die in een persiflage op „Suzanne" collega Herman van Veen in de wurggreep neemt. Het gros der teksten is aangedra gen door dichter-journalist Mi chel van der Plas, die opnieuw spelenderwijs bewijst, dat hij tot de allergrootsten der Neder landse tekstschrijvers behoort. Schijnbaar moeiteloos komen de meesterwerkjes uit zijn pen en voor de Cursief-crew is het daarna nog slechte een kwestie van vakkundig opvullen. In feite bevat deze kplaat dan ook een lange reeks van louter hoogte punten: Tante Annie van de E.O., Partnerruil, de N. V. S. H. in Vlaanderen, Bejaarden huis en Polleke. Ook van God fried Bomans, die tot aan zijn dood tot de vaste schrijvers kern van „Cursief" behoorde zijn drie nummers opgenomen, waarvan vooral „de voetballer" een eeuwigdurende voltreffer is. Een plaat derhalve om te heb ben en er constant draaiierig van te worden. „Farce Majeur" Aanzienlijk minder diep. maar wel vakbekwaam is er gespit voor de zestien liedjes, die de N.C.R.V.-ploeg van Farce Ma jeur voor „Inpakken en wegwe zen" heeft gebundeld. Vele top pers uit deze razend populaire televisie-serie vindt men op de plaat terug. Meest opvallende daarbij is, dat componist Harry Bannink telkens weer kans heeft gezien een nieuwe klank kleur voor deze zestien mee- stampers te mixen. Een formida bele prestatie van deze muzika le omnivoor, zonder wie het no tenschrift van het hedendaagse cabaret ondenkbaar zou zijn ge weest. Hofrijmers zijn ook deze keer Alexander Pola en Jan Fil- lekers, van welk duo Fillekers zich de meest spirituele toont. Van hem zijn onder meer de smeuiige hekeldichten „Taai pop-baby", „Een excellentie", „Zigeuners" en „Dingetje Ro zenwater". Van Pola's hand werk bleek vooral „De rege laar" en „Poep op de stoep" waard om bijgezet te worden in de schellakgroeve. Zondagmorgen op de schorre transistor het programma Badinerie met een bariton, wiens amandelen zojuist zijn geknipt. Door de gang van het ziekenhuis rijdt een verpleegster met een serveerwagen vol laxeermiddelen en kalmeringspillen. Ze straalt als de dikke dame, die op de kermis suikerspinnen verkoopt. Een tweede verpleegster trad net aan mijn sponde en sprak de wens uit om mijn kussens op te schudden. Sinds ze dat gedaan heeft, lig ik aanzienlijk beroerder dan tevoren. Nog steeds Badinerie op de radio: ditmaal Bach met een jijngestreken werkje voor violen en basso continuo. Ik lig, linkerbeen omhoog, als een gevelde goalgetter, in het wereldje van mijn hydraulisch opgevijzelde bed. Ik durf nog niet te bellen naar huis, want sinds de kerk eigentijds is. vieren ze dat in mijn huis met lang uitslapen. Ik krijg zojuist thee. Bakje troost voor de zonderling. Zo luiden wij in Leyenburg de zondag in. Als je een beentje in je dij breekt, lig je gelijk twaalf weken in een ziekenhuis. En toch maar stug blijven volhouden, dat lijf wonderfull is. De fysio-therapeut heeft me aanbevolen om enkele keren daags met beide handen krachtig in een tennisbal te knijpen. Ik ben toch bang. dat ik op die manier nooit Wimbledon haal. Ik kijk op duizenden daken van de stad. Gelukkig, dat ik hier als kind niet heb gelegen, watn dan had ik mijn gelooin Sinterklaas toen al verloren. Liggen op klasse houdt helaas niet in, dat je als patiënt een klas mag overslaan. LEO THURING Geen profeet Doe-het-zelvers komen ook aan hun trekken, als ze de plaat van Cornelis Vreeswijk verwerven. De afgedrukte teksten maken het tevens eenvoudig om vast te stellen, dat Vreeswijk zijn klan tenkring weinig opzienbarend te vertellen heeft. Het is hardop vóór de raap nadenken, meer niet. Als je hem voor de eerste keer hoort, heb je even het ge voel, dat er een zingende pro feet aan het woord is. maar achteraf blijkt het loos alarm te zijn geweest. De bronzen stem van de zanger luidt weliswaar sonoor „De nozem en de non" weten er alles van maar Vrees wijk vertelt er niet bij, waar de klepel hangt. Waarschijnlijk is dit normaal in zijn tweede va derland Zweden, waarheen hij als 13-jarige emigreerde. Sonneveld: creatie Ter introductie van Sonnevelds nieuwe plaat heeft Paul van Vliet op de hoes geschreven „als deze man zingt, leeft hij in een aparte wereld. Het lijkt wel. of hij dan zijn veelzijdig heid en diepere gevoelsleven bundelt tot de meest indringen de momenten van creativiteit". Het is een hele Haagse mond vol. maar wie Sonnevelds plaat draait, moet toch toegeven, dat er een hoop in zit Sonneveld is van alle cabaretiers het prototy pe van de vleesgeworden stem. Hij lijkt op een orgel met onein dig veel registers, die moeite loos elke gemoedsstemming tot leven wekken. Op deze plaat va riëren de emoties van duivelse pret („Josefien") tot tederheid van porselein (In het wonder mooie „Het Dorp"). De grootste verdienste van Sonneveld is, dat hij al zijn teksten waar maakt en nooit door bet valluik kie pert. Lenny Kuhr en Ramses Shaffy hebben één ding gemeen: je moet van hun genre houden, een verstokte fan zijn en bereid het diploma reddend zwemmen te halen teneinde hun plotselinge geluidsgolven te trotseren. Bei de artiesten belijden onafge broken hun liefde voor het le ven en juichen daarbij van hop- sa-joeghei. De wereld is bij voorkeur zo gaaf als de zomer morgen, zo puur als een berken boom. Dat zij niettemin tot voortreffelij ke prestaties in staat zijn, be wijzen zij ophun nieuwe platen. En zolang elke platenspeler een knop heeft om het geluid zach ter te draaien, is er ook wat hen betreft geen centje pijn. Lenny Kuhr, voor wie de wereld bij voorkeur zo gaaf is als de zomermorgen, zo puur als een berkenboom. Omdat de naam „centraal bu reau" gemakkelijk een ver keerde indruk kan wekken is besloten het bureau, dat per 1 september ten dienste van de Nederlandse kerkprovin cie is gaan functioneren, de naam te geven van „Secreta riaat van de rooms-katholie- ke kerkprovincie in Neder land." Dit blijkt uit een communiqué, dat van de zijde van het nieuwe secretariaat is uitge geven en waarin tevens een aantal benoemingen worden bekendgemaakt. Al eerder werden de benoemingen be kendgemaakt van de secreta ris-generaal d-r. P. Vriens en de directeur dr. J. L. Albers. De secretaris-generaal zal ook fungeren als eerste se cretaris van het secretariaat van de bisschoppenconferen tie. Aan dit laatste secreta riaat blijven dr. W. Rood en zuster Simona verbonden. Tot studiesecretarissen van het nieuwe secretariaat zijn be noemd drs. J. Heyke en dr. A. F. G. Vermeulen. Het seoretariaat voor juridi sche zalen zal staan onder leiding van mr. F. van Spaendonck, die reeds gerui me tijd als juridisch advi seur voor de Nederlandse kerkprovincie optrad. Dr. O. F. Ter Reegen, die van uit het PINK naar het secre tariaat overgaat, zal zich vooral bezighouden met alle vraagstukken, die het kerke lijk kader betreffen. Het publiciteitscentrum zal ge leid worden door de heer H. Kouwenhoven, die momen teel in Rome werkzaam is als journalist, verbonden aan de Zuid-Oost Pers. Hij zal rond 1 december naar Utrecht komen. Het archief en de afdeling do cumentatie zal verzorgd wor den door dr. Y. Snabel, die deze functie reeds bij het PINK vervulde. Het secreta riaat voor economische za ken is nog niet bemand. Het is echter de bedoeling, dat hiervoor spoedig iemand be noemd zal worden. Mej. M. van Wayenburg is be noemd tot secretaresse van de secretaris-generaal en van de directeur van het secre tariaat. Het Secretariaat van de RK Kerkprovincie in Nederland zal gevestigd worden op Bilt- straat 121 te Utrecht. In ver band met de te verrichten aanpassingen van het pand is het niet mogelijk de ver schillende diensten daar reeds bijeen te plaatsen. De meeste medewerkers hebben tijdelijk onderdak gevonden in de „Beiaard". Keistraat 3 te Utrecht. Tel. 030—310792. De secretaris-generaal, het se cretariaat van de bisschop penconferentie en de sectie archief en documentatie blij ven voorlopig nog gevestigd op de Maliebaan 40 te Utrecht. Reeds vanaf 1 september 1972 is het secretariaat bereik baar onder postnummer 13049 (Biltstraat 121) Utrecht. In het Singer-museum te Laren vindt vanaf vandaag tot en met 9 september het „Filmfestijn '72" plaats. Ver toond worden nieuwe films die dit seizoen voor het jeugd- en vormingswerk ter beschikking komen. Het film festijn begint met de verto ning van de films die ingezet zullen worden In de nieuwe Kom-over-de-Brug-actie. Enkele vrienden en mede werkers van wijlen dr. Oli vier Béguin, de ip 1 april van dit jaar overleden alge meen secretaris van de we reldraad van bijbelgenoot- KORTE METTEN schappen, hebben een Olivier Béguin-fonds gesticht. Het geld van dit fonds zal wor den gebruikt om in het bij zonder de bijbelverspreiding in Oost-Europa te stimule ren. Het Nederlands Bijbel genootschap heeft haar reke ningnummer 540340219 bij de ABN in de Spuistraat te Am sterdam voor dit fonds open gesteld. I* Op zaterdag 23 september zal er in de gebouwen voor Kunsten en Wetenschappen aan de Mariaplaats te Utrecht voor priesters en le ken van de Anglicaanse kerk in Nederland een conferentie worden belegd, waar de cho- rism&tische vernieuwingsbe weging. die haar invloed heeft op alle onderdelen van de kerk, besproken zal wor den. De bijeenkomst begint 's morgens om tien uur met een dienst in de oud-katholie ke kathedraal van Utrecht Bijna tweehonderd leden van kritische groepen en gemeen ten in Nederland zijn voor de tweede maal In de acade mie De Horst te Driebergen bijeengekomen. De eerste maal was men samen ge weest in april, doch toen bleek een organisatorisch vlotte uitwisseling van ge dachten niet mogelijk we gens een totaal gebrek aan kennis van eikaars ideeën en strevingen, alsmede wegens het gebrek aan congruentie van organisatie aan de basis, en aan overzicht van be staande groepen en gemeen ten. Ofschoon men besloten had in de tussentijd van april tot september tot een inventari sering te komen, bleek nu, dat er wel een aantal nieuwe groepen bijgekomen was, maar dat er verder organi satorisch niets, tot stand ge komen was. De vergadering viel door de vele nieuwe deelnemers in Kritische groepen nog steeds in impasse de impasse van de vorige vergadering terug: er was geen duidelijke gemeen schappelijke basis van de groepen en er bestond geen duidelijk beeld over de be doeling van wat al die groe pen nu precies willen. Tenslotte heeft men de voorlo pige mislukking aanvaart en besloten een brede studie groep samen te stellen, be staande uit een of twee leden van de bekende kri'ische groepen. Deze wordt belast met de inventarisering van hetgeen er alzo leeft. Men hoopt dan op een volgende bijeenkomst met dat pakket aan het werk te kunnen gaan. Jan Bonze ram de Septuagint- beweginc heeft vervolgens het onlangs verschenen „be richt" van de Septuagint groep toegelicht. Hieruit bleek dot Septuagint zich een half Jaar lang met de typi sche problematiek van deze vergadering in eigen kring had beziggehouden, namelijk bezinning op eigen doelstel lingen. De oplossing van Sep tuagint was geworden: aan sluiten bij het politieke mo del, dat door het marxisme is ontwikkeld als strategie voor de vernieuwing van de maatschappij. De vergadering kwam na enig geharrewar wel tot de con clusie, dat Septuagint met haar aanpak van de zaak een goede bijdrage levert voor oplossing van de Impas se, waarin deze tweehonderd mannen en vrouwen van kri tische groepen verkeren. „Voor velen is het alsof de kerk In Nederland in een donkere nacht door de woes tijn trekt en het spoor kwijt raakt. Er zijn er die In de kerk van vandaag nauwelijks nog de kerk van Christus kunnen herkennen. Waar de kerk in ons land behoefte aan heeft is nieuw elan, nieuwe vitaliteit, nieuwe op bouw. Die opbouw van de kerk moet worden aangepakt overal waar dat maar kan. Het puin van de eigengereidheid, de agressiviteit en de liefde loze felheid waarmee men el kaar veroordeelt, moet wor den geruimd". Dit zegt d» bisschop van Den Bosch, mgr J. Bluyssen af gelopen weekeind in een her derlijk schrijven, dat hij voor zijn vakantie naar Indo nesië vervaardigde, naar aanleiding van de nota „De opbouw van de kerk". In zijn brief aan de gelovigen betoogt ragi. Bluyssen dat het vandaag de dag niet mo gelijk is nog langer te ont kennen dat priesters en le ken samen d«»nen te werken. Deze tijd vraagt een andere kerkelijke opbouw, een ande re wijze van kerkelijk func- itoneren, een andere wijze van kork zijn. Over de nota „De opbouw van de kerk", schrijft de bis schop: „Hij geeft overwegin gen en richtlijnen ter bevor dering van nieuwe pastorale samenwerkingsverbanden en van een actieve inzet van de gelovigen". Deze nota wordt aangereikt door het bestuur van het bidsom, maar is tot stand gekomen door de medewerking van velen tijdens een jarenlange periode van samenspraak en bezinning. De nota kreeg de goedkeuring van de vergade ring van dekens, het priester- beraad en het diocesaan pas toraal beraad. De nieuwe richting van kerk- zijn wordt ook in de nota ge noemd. Duidelijk wordt dat de traditionele parochievorm zal moeten wijken. Op het platteland zal een federatief verband moeten ontstaan. In de steden zouden verschillen de parochies een pastorale werkeenheid kunnen gaan vormen. Pastores en leken kunnen samen een pastoraal beraad vormen, waarin de voornaamst- beleidlijnen uit gestippeld kunnen worden. Daar kunnen ook wensen en behoeften worden afgetast, ervaringen uitgewisseld en problemen besproken wor den. Aan het eind vac zijn brief zegt de bisschop „Er zal eni ge tijd van overleg en be zinning nodig zijn om te ach terhalen hoe de gelovigen ter plaatse kunnen deelnemen aan het pastorale werk". Hij spreekt de hoop uit dat dit overal ernstig zal worden na gestreefd ei dut daardoor nieuwe gelovige bezieling zal worden gewekt. Prof. Brugnoli tijdelijk uit functie Pater P.edro Arnipe, generaal van de jezuïeten heeft zijn or degenoot pater Pietro Brug noli die al zes jaar hoogle raar is aan de Gregoriaanse upiversitelt in Rome, ver zocht zijn functie tijdelijk neer te leggen omdat hij blijft samenwerken met de „beweging van 7 november 1971." Dit heeft deze beweging in Rome laten weten. De „Be ging van 7 november 1971" is op 26 april van het vorig Jaar gesticht door 168 pries ters en 42 leken, allen Italia nen. Zij verzet zich tegen de bureaucratie en de autoritai re gezagsuitoefening in de RK Kerk en steunt de „ge meenschappen aan de basis van de kerk."

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15