Alles wij kt voor Europa Cup belangen van Spartak Moskou Ieder succes van Indepen diente wordt beschouwd als meevaller Zelfstandigheid n secties beperkt Gerard Slager na bezoek aan Russische hoofdstad Judosucces Kawaguchi IA 12 J DINSDAG 5 SEPTEMBER 1972 J LEIDSE COURANT Emigratie Pachman? HAMBURG De Tsjechos- Iowaakse schaakgroot meester Ludek Pachman, een aanhanger van de vroegere liberale partij leider Alexander Dubcek, heeft de regering in Praag om toestemming verzocht naar West-Duits- lillik land te mogen emigreren. Rattmann, de uitgever van het in Hamburg verschij nende „Schacharchiv" verklaarde dat hij Pach man verleden week in Tsjechoslowakije had ont moet. Pachman vertelde aan Rattmann dat hij om emigratie-documenten had gevraagd nadat de Tsjechoslowaakse veilig heidsautoriteiten te ken nen hadden gegeven dat zij hem toestemming zou den geven het land te verlaten als hij daar om zou vragen. LUDEK PACHMAN misschien naar Duitsland (Van onze speciale verslaggever) m OOK IN TOEKOMST betere MOSKOU Het Kremlin zien en dan sterven is een gedachte, die FC Den Haag van zich af moet zet ten. Om dat doel te berei ken heeft Gerard Slager, de commercieel directeur van FC Den Haag, het af gelopen weekeinde een be- wat het verblijf zoek aan Moskou gebracht, waar zijn taak bestond uit het regelen van de huisves ting van de spelers. De in druk bestaat dat men ge rust op het Europa-Cup duel tegen Spartak Moskou (woensdag, 13 september) kan zijn. „Wat ik nu mee gemaakt heb is allemaal voortreffelijk. Alles berust op een uitgebalanceerde organisatie", vindt Gerard Slager, die vanaf zaterdag morgen een auto, chauf feur en een tolk in Moskou tot zijn beschikking had. Moskou betreft schijnt er weinig reden tot kla gen te bestaan. Tot het vorige jaar werden de buitenlandse toeristen ondergebracht in het deftige Motropoolhotel, een effi cient onderkomen met weinig luxe. Het veel nieuwere hotel Rosia, een gigant met zesdui- 1 j)EN HAAG De vergade ring tussen de besturen van de KNVB en de sectie betaald voetbal, die zater dag werd gehouden, heeft geen wezenlijke wijziging gebracht in de verhouding tussen de secties onderling en tussen de secties en het forest hills De Ameri- Goolagong al uitgeschakeld bondsbestuur. Het communiqué, dat de KNVB zaterdag verspreidde na de ver gadering heeft onvoldoende op heldering gegeven over de rech ten van de afzonderlijke secties. Sinds de invoering van het be taalde voetbal, zeventien jaar geleden, hebben de sectie auto nomie voor zover het hun eigen afdeling betrof. Punten die tot over de grenzen van de eigen afdeling reiken behoeven goed keuring van het bondsbestuur. ^Deze situatie kan pas gewijzigd worden wanneer de bondsverga- De voornaamste dering van 11 november de re glementswijziging aanneemt die tot volledige onafhankelijkheid van de secties kan leiden. Maar ook in het geval de talrijke wij zigingen in de reglementen door de bondsvergadering worden I geaccepteerd, zal de scheiding tussen de secties op zijn vroegst pas kunnen ingaan op 1 juli 1973, wanneer het nieuwe boek* I jaar begint. kaanse Pemela Teeguardcn, pas terug te vinden op de 18e plaats van de Amerikaanse ranglijst, heeft gisteren in Forest Hills voor een enorme verrassing gezorgd door de 21-jarige Austra lische favoriete Evonne Gool agong in de derde ronde dames enkelspel van het toernooi om de open Amerikaanse titels te verslaan met 75 en 61. De Australische was als tweede ge plaatst. Een en ander betekent dus, met name waar het gaat om sponso ring en reclame rond het Ne derlands elftal dat de sectie be taald voetbal niet alleen kan be slissen. Deze affaire betreft na melijk het gehele Nederlandse voetbal en behoort dus ook tot de competentie van het bonds bestuur. tslagen zijn: De als zevende geplaatste Tom Okker leed een teleurstellende nederlaag tegen de 20-jarige Amerikaan Roscoe Tanner: 4— 6. 6—3 5—7 en 3—6. Okker was niet opgewassen tegen de sterke linkshandige service en de krachtige basisslagen van de student uit Stanford. Ook voor Betty Stöve kwam het einde in de derde ronde, waarin de Rot terdamse met 3—6 5—7 verloor van de Russische Olga Moro- zova. Verrassend was voorts de uitschakeling van de geplaatste Gerard Slager heeft in Moskou een uitstekende indruk gekregen van de spelers John Newcombe en Ma- wijze waarop Spartak Moskou zich voorbereidt op het duel met FC nuel Orantes. Den Haag. zend bedden wordt de laatste tijd echter veel meer benut. FC Den Haag zal er dan ook loge ren. Gerard Slager: ,,Ik ben on geveer twintig uur in Moskou geweest en ik kan niet anders zeggen dat het allemaal uitste kend verliep Op de accommo datie was niets aan te merken er. bovendien werd er voor alle mogelijke service gezorgd". Dat was een groot verschil met wat FC Den Haag dacht. „Wij zijn zelf nog nooit in Rusland geweest, maar we hebben wel ervaring met clubs die een be zoek aan ons brachten, zoals Dynamo Kiev en Dynamo Minsk. Dan krijg je altijd de in druk van: zij zijn hier op be zoek en zij zullen zich nu wel in een paradijs wanen. Maar daar ben ik na het afgelopen week einde helemaal op teruggeko men". Ook in een ander opzicht is de trip naar Moskou zeer nut tig geweest. „Mensen, die al er varing met het land hadden op gedaan, hadden ons gewaar schuwd voor enkele punten. Men zou, zo vertelden sommi gen me, niet altijd het ontbijt kunnen nuttigen. Daar zouden vaste tijden voor bestaan. Ook zou men gebonden zijn met het eten. Dat is helemaal niet zo gek, want ook in het westen komt het maar al te vaak voor, dat er om twee uur niets meer is te krijgen, omdat de kok weg moet. Maar van beide bezwaren is me helemaal niets gebleken". Eenvoudig Is het kwartier maken een een voudige zaak geweest, voor de rest heeft het bezoek aan de Russische hoofdstad ook zijn nut afgeworpen. Via het servi cebureau van Rosia werd gere geld, dat de heer Slager tot zijn beschikking kreeg wat hij maar wenste. Zoals een chauffeur, een auto en een tolk. Zij stonden hem in al les bij, waar dat maar nodig was. Zodoende kon hij ook een bezoek aan de wedstrijd van Lokomotiva brengen, waar hij met sommige Russische journa listen kennismaakte. Uit alles, wat daarvan is blijven hangen, moet het als een zeker heid op FC Den Haag afkomen, dat Spartak Moskou zich uiterst consciëntieus op het Europa Cup duel voorbereidt. Gerard Sla ger: „Het voordeel van het Russische seizoen is dat Spar tak Moskou na de met straf schoppen verloren bekerfinale tegen Torpedo Moskou bijvoor- beeld nu al weet dat het vol- Voordeel gend jaar niet meer voor Euro- Spartak Moskou heeft daarbij het Evert Teunissen acht het niet nodig om zelf Spartak Moskou nog in actie te zien alvorens zijn equipe te gen de Russen in het veld treedt voor de eerste ronde van het Europa-Cuptoernooi. pees voetbal in aanmerking komt, als het in de Europa Cup 11 tegen FC Den Haag een slechte beurt maakt. Het kan namelijk ook geen aanspraak meer maken op het landskam pioenschap, aangezien het in de competitie een bescheiden ne gende plaats inneemt.' voordeel, dat het van de Russi sche voetbalbond alle medewer king krijgt. Het bele competitie- rooster wordt cr naar de hand gezet van het belang voor het Europese bekertoernooi. Slager: „Van de ene op de andere dag wijzigt de bond er zomaar een Aardige samenspraak Olympische „vlokken' wedstrijd. de reemd was het daarom niet, bondag stond namelijk Spartak- dat trainer Simonian van Spar tak zeer veel vertrouwen uit straalde. In het gesprek, dat Slager met hem had, maakte de Rus bovendien duidelijk, dat de ploeg zich uitstekend aan het voorbereiden was. Tips koersen (Van onze paardesport- medewerker) DEN HAAG De Jonker- en de Jofferprijs zijn de rijkst betaalde en ook de belangrijkste proewer- ken voor de tweejarige dravers tot nu toe. De beste drie uit deze beide draverijen mogen uitkomen in de nog weer veel belangrijker Produktcndraverij tien dagen later. Bij de twee koersen die morgen- j middag op Duindigt worden ge lopen lijkt het er wel op dat de merries sterker zijn vertegen- I woordigd dan de hengsten. Niet alleen een groter aantal merries (14) tegen maar acht hengsten, maar waarschijnlijk zal het bij de meeste merries ook harder gaan. Vertrouwen hebben wij wat dit betreft in Lies. en als zij goed wegkomt uit het tweede gelid achter de auto, ook in Loeki Dartel. Bij de hengstjes is mis schien Letino Quick de beste, maar hier is de strijd zeer I open. Om half drie is de eerste start. Onze tips: Karinprijs (2140 m„ met trio): Knight Pioneer Karin Buiten- I zorg Kimelak.Outsider: Joy ce Hollandia. i Keen Speedprijs (2140 m.): King Westlandia Kitty G Idylle O. Outsider: Kahinga. Kinely's Speedprijs (2000 m.. au tostart, met trio): Jodnev B Kenau Karola van Altena. Outsider: Jokkebrok Jonkerprijs (1500 m., autostart): Letino Quick Larry Six Lou Hagheweyde. Outsider: La- guna Star. Gouen Droom (ren. 1350 m.): Jock-Eggerik Artois. Jofferprijs (1500 m„ autostart): Lies Loeki Dartel Lummie Rodney. Outsider: Lady. Kaptein Scotchprijs (2140 m., met trio): Hazleton B Hartin Ger- da Fabiola Kitty Boxbergerprijs (ren, 1350 m.): Tuscan Pride Farsteps Yvancka. Kahingaprijs (1600 m.. autostart, met trio): John Areta Jacky Spencer Hannie Judson. Korjakprijs (2000 m., autostart, voor leerlingen): Ilona Carbona ri Intrepid Girl Isidore. (Van onze soeciale verslaggever) BUENOS AIRES Men is in Ar gentinië lang niet gerust op de kansen van Independiente om zich in het eerste duel om de wereldbeker te handhaven tegen Ajax. Independiente, dat zich de afgelopen week afzonderde in een trainingskamp in Santa Fe, draait momenteel in de competi tie allerminst opzienbarend en de Argentijnen moeten eerst nog zien, dat de winnaar van de „Copa Libertadores de Ameri ca" Ajax met gelijke middelen zal kunnen bestrijden. Met dui delijk ontzag zijn de „blanke reuzen" in Buenos Aires binnen gehaald en de krantencommen taren in de Argentijnse hoofd stad zijn bepaald niet zuinig met loftuitingen aan het adres van de Europese kampioen, waarover in deze contreien afge zien van wat losse namen toch echt niet zoveel bekend is. Ongeveer net zoveel als men in Neder land weet van Independiente. En dat De aankomst is erg weinig. Een in juichende stijl fa geschreven lofzang op het „nieuwe voetbal" van de Nederlandse formatie wordt dan ook ernstig ontkracht door het blijkbaar ontbreken van Essentiele informatie, als daar is de recente ge schiedenis van Ajax („Ajax. de drie voudige winnaar van de Europa cup") en de namen van de spelers: Johann Cruyt, Priet Keizer, Rudd Krol, Ary Hann, Wim Suubier en He- niz en Schilcher (Heinz Schilcher). Klimaat Maar het Is duidelijk dat er een klimaat moet worden gekweekt, waarin elke prestatie van Independiente als een meevaller kan worden gezien. Het laatste optreden van de Zuidameri- kaanse bekerwinnaar, de competitie wedstrijd tegen Colon, heeft overigens weer een sprankje hoop in de harten van het wanhopige thuisfront ge bracht. Het werd een zege van 1—0, behaald door een selectie van b- en c- spelers, getruffeerd met een enkele Hoewel: „Uitslapen is er niet r klant van het a-elftal. De weer in ge nade aangenomen Semenewicz, die zich onlangs een uitgebreide schorsing kwijtgescholden zag (voortgekomen uit de ongeregeldheden tijdens de wedstrijd Argentinië - Joegoslavië om de mini-wereldcup), draafde weer lus tig mee en is zeker niet de gevaarlijk ste van de ploeg. Independiente schoot met het resultaat van de ontmoeting tegen Colon absoluut gezien weinig op, want nog steeds bekleedt de club een magere twaalfde positie op de rang lijst (30 uit 30). De krachtsverschillen zijn overigens gering. Rustig Ajax intussen bereidt zich rustig doch doeltreffend voor. Na de verlate aan komst in de kille Argentijnse hoofd stad, waarbij Keizer rechtstreeks voor de tv-camera's werd geplant, kon er eindelijk worden gerust. aldus Piet Keizer aan het naar ver houding toch vroege ontbijt. De wan deling in de ochtenduren werd niet meegemaakt door Johan Cruyff, die zich nog grieperig voelde en het ont bijt in bed verkoos. Masseur Henk de Haan: „Nee, Johan is helemaal niet lekker. Maar ik zal hem straks eens goed onder handen nemen en met een beetje goede wil is hij woensdagavond weer prachtig fit". De rest van de Ajacieden zag het na de nacht wel weer zitten. Ruud Krol: „Ik "oei me weer lekker. En nu we hier zijn moe- 'ten we er ook uithalen wat erin zit". En Horst Blankenburg: .Vorig jaar was iedereen kwaad, omdat we niet speelden en nu waren de meesten bang om het wel te doen. Maar ik vind dat je bij zo'n gelegenheid niet mag verzaken. Je krijgt misschien de kans nooit weer en het blijft toch de wereldbeker", bij", Niettemin drukt de angst voor mogelijke gevolgen van wat ondanks alle kunst grepen van dokter Rolink een inspan nende expeditie is. op verscheidene spelers. Krol: „Na de terugkomst wordt het moeilijk. Want vrijdag moet je onmid dellijk weer aan de slag, afgezien van de verzorging. En zondag de thuis wedstrijd tegen NEC, toch geen tegen stander waar je even overheen loopt. En de week daarna Feyenoord". De zijn mannen als een herder bewaken de arts: „Die wedstrijd tegen NEC op de tiende? Volkomen onverantwoord. Door de vermoeidheid wordt het ge vaar voor blessures ontoelaatbaar ver groot. We zouden graag op maandag spelen, maar daar hoef je bij de hui dige stand van zaken niet op te reke nen." De grens van de verwachte moeilijkhe den is dus al iels verlegd. Men maakt zich niet meer in eerste instantie zor gen om de wedstrijd zelf, die gezien de maatregelen tegen excessen in Ar gentinië vermoedelijk niet gauw zal ontaarden, maar ve«leer over wat volgt. Somber Mogelijk zien Rolink en de Ajacieden het te somber in. Blankenburg: „Ik vind dat je alles moet nemen zoal# het komt. Hot Is ons werk en andere mensen hebben daar ook wel eens moeilijkheden mee. Maar het blijft een kans om je weer eens te bewij- En Ruud Krol: „Tenslotte hadden we vorig jaar ook een moeilijke periode, met de blessures van Gerrie Mllhren, Wimpe (Suurbier) en mij. En toen kwam er een seizoen zoals we nog nooit hebben gehad". Wat voorlopig de angst van Ajax ook is, Indenpendiente heeft voor de wed strijd van woensdag de schrik in de benen. Door een technische fout werd een filmpje van een wedstrijd van de Amsterdammers namelijk te snel af gedraaid. waardoor het toch al niet kinderachtige tempo nog opzienbarend werd opgeschroefd. Er kwam wel een gecorrigeerde herha ling, die in ijzige stilte werd verwerkt. Ajax maakte indruk. Independiente moet het nog zien of hier tegen valt te spelen. SKA Rostok op het progami Deze wedstrijd - de eerste van de tweede ronde in de competi tie - kon echter geen doorgang vinden, omdat er zich twee spe lers bij de Russische selectie op de Olympische Spelen in MUn- chen bevinden". Een alleszins plausibele verklaring zou men denken, als buitenstaander. Vreemd is het echter, wanneer diezelfde ontmoeting wel voor donderdag aanstaande wordt vastgesteld. De spelers uit MUn- chen zijn dan nog lang niet te rug. „Echt", vervolgt Slager, „je krijgt er de indruk van: Wanneer Spartak het nuttig vindt kan cr gespeeld worden, anders niet". schril contrast met Ne- Wel teammanager van ccn oostblok- 'and en secretaris-generaal van het organisatiecomité van de Spelen, Herbert Kunze. Muna- gcr: „gefeliciteerd met jullie prima organisatie, maar hoe hebben jullie dat met het weer voor elkaar gekregen". Kunze: „Dat hebben we aan de lieve Heer overgelaten". Manager: „akkoord, maar er is (och slechts één lieve Heer en bij ons is het dikwijls slecht". Kun ze: „jawel, maar wij hebben vertrouwen In Hem", helpen. Eerst werd de Perzische gewichtheffer Nusehi gepakt en verloor hl) zijn tiende plaats. Na hem viel ook de Oostenrij ker Walter I.egel door de do- pingmand. Illj raakte zijn 15de plaats kwijt en om daarvoor to slikken is ook wat overdreven. i die zich niet veel kunnen permitte ren en het uitgaansleven links moeten laten liggen. Des te won derlijke is het dat de voorzitter van de Internationale Judobond eigenaar is van verscheidene speelholen en nachtclubs in de Londense uitgannswljk Soho. Hij is wel schatrijk, en spreekt Ja pans, wat in judo onontbeerlijk is. Vroeger, toen hij nog slank was en zich niet In een Rolls Royce met chauffeur liet rond rijden was Charles Palmer een redelijk goede Judoka, turnsters hebben een aparte uit voering van hun formidabele turnkunst gegeven voor kinde ren uit weeshulzen. Alle groten, onder hen vanzelfsprekend ook de medaillewinnaars, gaven 100 procent om de kinderen te laten genieten. En dat deden ze. Na dien moest de Japanse turnelite nog 300 handtekeningen zetten en ook dat deden ze met ple- MuNCHEN De Japanner 7jer. Takao Kawaguchi heefl F.Ike dag krijgt Iedereen In het derland, waar FC Den Haag het Judoka's zijn serieuze i verzoek aan FC Amsterdam richtte of de competitiewedstrijd van 10 september misschien verschoven kon worden. Een bot neen was toen het antwoord. De wedstrijd van Spartak - Ros tok zal overigens worden bijge woond door een delegatie van FC Den Haag. Manager Eddie Hartmann en hulptrainer Rinus Loof zullen een rapport van die ontmoeting uitbrengen. Merk waardig is, dat Evert Teunissen geen bezoek vooraf aan Moskou brengt. 'HANS DE BRUYN gisteren in 39 seconden de finale in de lichtgewicht klasse judo gewonnen te gen Rakhaavaa Buidaa van Mongolië. Kawaguchi (22) had de Mongool in minder dan een halve minuut op de mat en zag kans hem 20 seconden lang neer te houden. Yong Ik Kim, Noord-Korea, deelt de bronzen medaille met de Fransman Jean-Jacques Mou- Olymplsch dorp en perscentrum twee schone, en mooie, hand doeken. Er zijn er al 30.000 ver dwenen. Westduitsers grepen goud (Van onze verslaggever) MUNCHEN Het zal nog lang in de herinnering blijven hoe de Westduitse achtervolgingsploeg er gisteravond in slaagde een gouden medaille te veroveren. De Oostduitsers werden name lijk al heel snel op een duidelil* ke achterstand gereden, wat in de wielerwereld als een van de grootste verrassingen van dit toernooi wordt beschouwd. Het brons was voor de Britten die de Polen in do beslissende rit achter zich lieten. Voorstel tot subsidiëring profvoetbal HF.LLENDOORN Een raadslid van Hcllendoorn, D. Hueting (VVD) heeft in een brief aan de gemeenteraad voorgesteld op de begroting voor 1973 een post op te voeren van vijf gulden per Inwoner voor subsidiëring van het beroepsvoetbal in het ge west Twente-Salland. Het voortbestaan en de kwaliteit van deze competitie wordt in ernstige mate bedreigd door de financiële nood van de voetbal clubs aldus de heer Hueting. Hij vindt het niet billijk dat enkele industrieën en besturen van de gemeenten waar de noodlijden de clubs toevallig gevestigd zijn, de lasten dragen. Deze moeten over de hele bevolking worden verdeeld, aldus dit libe- raleaaaadslid.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13