Arie van Staveren: arta's coming-man Warmond krijgt 'n jonge burgemeester Mr. Koetser wethouder Voorschoten Backer m nieuw pand Poffertjesbakker niet akkoord met standplaats Onenigheid over bouw bungalow Hondsdijk t 1972 EATERDAG 2 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 i-N Pij 125-jarig bestaan Overdekt bad Leiderdorp vandaag open LEIDERDORP Het nieuwe overdekte zwembad aan de Hoogsmedeseweg in Leiderdorp is vandaag weer opengegaan. Gedurende de zomermaanden is het bad, ten behoeve van het er naast gelegen open zwembad gesloten geweest. Dit najaar zal het overdekte ingezwommen worden door een groep militai ren uit leiden. LEIDEN - Backer en Co. N.V., fabriek van bakkerijgrondstoffen te Leiden, heeft gisteren zijn 125-jarig bestaan gevierd in een nieuw pand, dat ter verhoging van de feestelijkheid officieel in gebruik werd gesteld. Het bedrijf werd in 1847 opgericht als fabriek van caramel, licht gebrande suiker(s), die als kleur- en smaakstof een belang rijk ingrediënt vormt bij het brouwen van donker bier. Directeur Spaargaren overhandigt Zwaar(der) gebrand, is het een Sint Nicolaas een geschenk voor onmisbare kleurstof voor soe- het Leger des Heils. pen, sausen, vleeswaren, snoep goed en gebak. Brandt men k fie met de caramel mee, c ontstaat mokka. En ook die niet weg te denken uit ons land, dat volgens de statistieken l rij van Europese landen het meeste mokkagebak verzwelgt. Rond de eeuwwisseling bestonden er nog vier caramelfabrieken Leiden. Nu is Backer en nog een van de drie producen ten van die stof in Nederland, dat er ook veel van importeert uit Frankrijk. Het Leidse be drijf dat dit jaar een zelf standige dochteronderneming vestigde in Antwerpen heeft zijn produktiescala uitgebreid tot en groot aantal natuurlijke kleurstoffen, conserveringsmid delen, amandelspijs, marsepein en andere halffabrikaten ten be hoeve van banketbakkerijen en gemengde bedrijven, chocolade- - verwerkende industrieën, ban- ketfabrieken en horecabedrij ven. In het sterk ambachtelijke bedrijf vinden 130 personen werk. Op het punt om naar het nieuwe pand de voormalige sajetfabriek van Clos en Leem- brugge aan de 3de Binnenvest gracht te verhuizen, werd het bedrijf op 28 april van dit jaar door een felle uitslaande brand getroffen, die een deel van de bedrijfsgebouwen aan het Utrechtse Jaagpad en alle voor raden vernielde. Op 15 mei jl. kwam het produktieproces op gang in het nieuwe pand, dat met ruim 7000 m2 vloeropper vlak voldoende faciliteiten biedt voor economischer produktie en realisering van voorgenomen uitbreidingen. Bij gelegenheid van de opening van de nieuwe fabrieksruimten, overhandigde de secretaris van de Kamer van Koophandel en 1 Fabrieken voor Rijnland, I H. A. C. Branderhorst, aan di recteur N. Spaargaren de guld zilveren erepenning van de Kamer. I Op zijn beurt stelde de directeur aan Sint Nicolaas zijn naamste afnemer een lop ter hand, bestemd voor het Leger des Heils. Majoor Bos- schardt sprak een dankwoord. LEIDEN De bekende poffer tjeskraam van Chr. de Haan komt dit jaar niet naar Leiden. Ruim twintig jaar had De Haan van half september tot half ok tober een vaste standplaats, aanvankelijk bij het station, la ter bij de molen De Valk en vo rig jaar tegenover het Lido- theater. Omwonenden in het bijzonder de directie van het theater ageerden tegen de vetti ge poffertjesgeuren die de kraam verspreidde. Op grond daarvan kreeg de heer de Haan geen vergunning, zijn kraam dit jaar weer op de Beestenmarkt te plaatsen. Hij werd verwezen naar een plaats op dezelfde par keerplaats, zij het verder naar de Turfmarktbrug. De exploi tant van de poffertjeskraam kon met die plaats niet akkoord gaan en heeft daarom het con tract met de gemeente Leiden opgezegd. voor Vreemdelingenverkeer te Leiden is de brief aan B. en W. onderwerp van gesprek ge- VVV-Leiden geniet namelijk een jaarlijkse bijdrage van f 2.000, uit de opbrengsten van een andere poffertjeskraam, die van de heer Beekveld, die sinds en kele jaren in het voorseizoen naar Leiden kwam. Ook de heer Beekveld heeft dit jaar op de Beestenmarkt bij de Turf- marktsbrug gestaan. Dat is een niet to goede plaats gebleken en mede onder invloed van het slechte weer waren de verdien sten er minimaal. De heer Beekveld heeft VVV-Lei- den nu laten weten, dat hij nog wel naar Leiden wil komen maar dan op voorwaarde, dat hij tegenover het Lido-theater mag staan. Om twee redenen stelt het VVV-bestuur zich nu achter de heer Chr. de Haan: 1) Een poffertjeskraan brengt sfeer in de stad en kan een trekpleister betekenen voor het uitgaande leven en de midden stand. 2) „We willen en andere plaats zoeken, die De Haan attractief lijkt" aldus VW-directeur Dekker „Als hij dat alterna tief accepteert, dan is ook voor Beekveld de zaak weer gescho ren. Dat is, waarom we ons achter de Haan stellen". De onderliggende gedachte is, dat mocht De Haan met het "oorsestelde alternatief akkoord gaan, - hij ook akkoord zal gaan met eenzelfde regeling als die met Beekveld werd getrof fen: als dank voor de steun door VVV een jaarlijkse doneti» voor de vereniging, die zich beijvert om Leiden tot een voor de vreemdeling attractieve stad te maken. las KOUDEKERK Het gemeente bestuur van Koudekerk blijft bij haar besluit dat de heer Reijneveld uit Koudekerk geen bungalow mag bouwen aan de Hondsdijk. De kans dat de raad deze visie verwerpt is overigens niet gering, Vooral niet nu men in dat opzicht gesteund wordt door een commissie die de be zwaren van de heer Reijneveld herkende als juist. ïet voornaamste bezwaar van B. en W. tegen de bouw van een bungalow aan de Hondsdijk is dat dit gebied aangewezen is als „tuin". De Rijnoever moet voor het publiek toegankelijk zijn. Men is bang dat op wijze die de heer Reijneveld voorstaat vele pittoreske plaatsen in Koude kerk benut worden voor de bouw van bungalows. De heer Reijneveld en met hem de commissie stellen dat 'n bun galow het landschap verfraait, Als belangrijkste argument han teert de heer Reijneveld het feit dat hij door een bungalow te bouwen zijn bedrijf - aan de La. gewaard - kan uitbreiden. Deze stelling wordt door B. en W verworpen. Het college vindt dat er geen noodzaak bestaat voor de heer Reijneveld ergens anders te wonen om dat het bestemmingsplan de Lagewaard nog herzien moet worden zodat er kans op uitbreiding bestaat, de raadsvergadering van dins dag a.s. komt ook het voorstel aan de orde 23.000 beschik baar te stellen voor het opknap pen van de kleuterschool Hum meloord. Het schoolgebouw van de chr. school De Rank wordt Uitgebreid. De raad wordt ge vraagd een krediet van 7500 te voteren en voor 't onderhoud van onderwijsgebouwen. B. en W. (tellen voor de panden Hooge- waard 89 en 90 onbewoonbaar e verklaren. Men is voorts van |!an de Prins Bernhardstraat ran trottoirs te voorzien onder heer om de school aan deze itraat gemakkelijker bereikbaar e maken. De kosten bedragen 5000,—. Ben Fey en Ank Reinders in laatste orgelconcert LEIDEN De organist Ben Fey met medewerking van de so praan Ank Reinders vervingen in het laatste zomerorgelconcert Stoffel van Viegen, die wegens ziekte verhinderd was. De over weging dat in zo'n geval de tijd van voorbereiding wat kort kan zijn geweest, vraagt begrip voor de samenstelling van een pro gramma dat niet uitblonk door originaliteit. Wij willen daarbij in aanmerking nemen 'dat de Pieterskerk die bovendien maar met een hand jevol mensen was gevuld aar een zangeres niet de ideale ge legenheid biedt van al haar kunnen blijk te geven, akoestiek (de nagalmen, met alle gevaren voor detoneren) is er berucht. Ank Reinders heeft zich daarop moeten instellen en haar terrein eerst moeten'ver kennen, voordat zij al haar mu zikale registers kon openzetten. Dit zal dan ook wel de reden zijn geweest, dat Bach en Hasse (drie geestelijke liederen en twee delen uit een Mis), of schoon technisch goed beheerst, muzikaal wat aan de behouden de kant bleven. Maar in de twee Psalmen van A. de Klerk verreweg het mooi ste van dit hele programma toonde zij zich onbelemmerd. Hierin viel zoveel te genieten, dat zij overtuigend bewees een groot zangeres te zijn. In Ben Fey vond zij een goed be geleider. Voor deze organist gol den eveneens de moeilijkheden van een te korte voorbereiding. Zijn programmakeuze bood daarom weinig mogelijkheden tot enthousiasme. Zijn - vertol king was gedegen en evenwich tig. Maar wij hadden hem graag in andere werken ge hoord om dan met gulle overtui ging te kunnen zeggen dat Ben Fey een groot organist is. B. RIJNDERS WARMOND/LEIMUIDEN Warmond krijgt haar zin. Ze wilde een jonge, energieke burge meester. Die krijgt ze. Per 16 september is benoemd de 35-jarige Willem Frans de Vree- ze, een Fries van geboorte, die de laatste vier jaar gemeente-secretaris is geweest van Lei- muiden en Rijnsaterwoude. De heer De Vree- ze wordt de opvolger van drs. F. K. Lange- mijer, die vijf maanden geleden werd be noemd in Wateringen. Hij is katholiek, KVP'er, getrouwd en vader van vier kinderen. De installatie van de nieuwe Warmondse burge meester zal plaatshebben op 16 september, 's middags om half drie in het Trefpunt. De datum waarop de heer De Vreeze beëdigd zal worden is nog niet bekend, omdat mr. Vrolijk, de commissaris van de koningin, met vakan tie is. Vandaar ook dat de heer De Vreeze gistermorgen telefonisch van zijn benoeming op de hoogte werd gesteld door de plaatsver vangend commissaris, het Gedeputeerde Sta tenlid Van der Brugge. De nieuwe Warmondse burgemeester heeft een snelle ambtelijke carrière gemaakt. Zelf noemt hij ze „simpel en rechtlijnig". Hij be gon als leerling-ambtenaar op de gemeente-se cretarie van Sloten, zijn geboorteplaats. Maakte daarna in Eendrum (Groningen) en Nibbixwoud (Noord-Holland) naam als een hardwerkende ambtenaar met kennis van za ken. Deze week precies vier jaar geleden werd hij benoemd tot gemeentesecretaris van Leimuiden en Rijnsaterwoude. Burgemeester Breen van deze gemeente zegt nu: „Ik vind het jammer, dat ik een be kwaam medewerker ga verliezen. Maar ik gun De Vreeze zijn benoeming wel. Hij is ak- tief. Hij weet wat hij wil, hij weet ook wat hij kan. Ik verwacht niet anders dan dat hij het burgemeestersambt naar behoren zal vervul len." De heer De Vreeze kent Warmond nauwelijks. Gistermiddag heeft hij voor het eerst kennis gemaakt met de wethouders. Enthousiast commentaar van wethouder Tulp na de ken nismaking: „Hij beantwoordt precies aan het profiel dat wij voor de nieuwe burgemeester hebben geschetst. We zijn erg content met de benoeming van de heer De Vreeze.' Waarschijnlijk gaat de heer De Vreeze op zeer korte termijn in Warmond wonen. De amtswo- ning aan de Beatrixlaan staat leeg. Enkele citaten uit een gesprekje dat we gisteren met de heer De Vreeze hadden: „In de KVP sta in het midden. Ik sta niet hele maal achter een man als De Zeeuw. „Ik ben geporteerd voor benoemde burgemees ters. Die zijn niet gebonden aan politieke par tijen". „Over plan Zwanburg kan ik niets zeggen. Ik hoop over de gang van zaken rond dat plan snei geïnformeerd te worden." „Ik heb zekere reserves ten opzichte van het ontwerp streekplan Plassengebied". „Een echte carrière-planner ben ik niet. De be noeming tot burgemeester is snel afgekomen. Ik had het nog niet verwacht." VOORSCHOTEN De Voorschotense gemeenteraad heeft gister avond met grote meerderheid van stemmen (15 tegen 3) Mr. H. Koetser gekozen tot wethouder als opvolger van Mr. Baron de Vos van Steenwijk. Alle fractievoorzitters spraken woorden van waarde ring over de werkijver van de afgetreden wethouder en veroordeel den het twistgesprek tussen de burgemeester en de wethouder tij dens de junivergadering, waarna de heer De Vos bedankte als wet houder. Mr. Begeer, de nieuwe fractie voorzitter van de VVD, voerde als eerste spreker het woord en drong aan op een deelverschui- ving van de portefeuilles. Het loco-burgemeesterschap, dat normaal bij de grootste fractie behoort, zag de heer Begeer graag gaan naar de heer Iestra, omdat de VVD het niet passend vindt een nieuwe wethouder zo zwaar te belasten. Drs. Van der Laan (KVP) wees op de onvoldoende eensgezind heid welke heerste in het colle ge van B. en W. De raad laat de aftredende wethouder niet zo maar vallen, aldus de heer Van der Laan, ter voorkoming van nieuwe moeilijkheden ziet de KVP een betere portefeuille verdeling als een noodzaak. tr. Goosens (D'66) legde het zwaartepunt van zijn betoog eveneens op de moeiljikheden binnen het college. Met nadruk stelde hij zich achter het stand punt van de KVP-fractiel dat de voorzitter van de gemeenteraad niet moet denken, dat hij de partij gewonnen heeft omdat de andere niet op komt dagen. Wanneer het een schaakpartij betrof dan zou het waarschijn lijk thans een remise-stand kun nen zijn met de burgemeester aanzet. Die zet moet dan ook een krachtzet zijn en dat kan alleen gevonden worden in een snelle betere portefeuille-verde ling en het onthouden van du bieuze uitspraken door de bur gemeester, zoals gedaan is tij dens een Gewestraad vergade ring. Burgemeester Van der Haar wenste in te gaan op het verzoek van de raadsleden meer openheid te brengen in de ontstane controverse en deed deze vraag af met de medede ling: „Dat moet u de heer De Vos maar vragen". Ook Mr. Italianer (PvdA) kreeg geen antwoord op zijn vraag, waar om B. en W. geen moeite ge daan hebben om de wethouders- vakature eerder op te lossen. Over de portefeuille verdeling deelde burgemeester mede: „B. en W. gaan reeds vanavond hierover vergaderen mits de raadsvergadering om elf uur is afgelopen", De raadsvergade ring was echter pas om half een in de nacht afgelopen. Een tweede belangrijk agenda punt was het verweer tegen het voornemen van Gedeputeerde Staten om de Leidse Baan te la ten lopen van Den Haag naar Voorschoten en dan verder op te laten gaan in de bebouwde kom. De raad gaf toestemming in verweer te gaan maar deed geen uitspraak over de Leidse Baan. Lisse De heer G. F. B. Maas, directeur van het Ge west. Arbeidsbureau Lisse, vierde gisteren onder grote belangstelling zijn 40-jarig jubileum in overheidsdienst. Op de receptie, aangeboden door het bedrijfsleven in de Bollenstreek, kwamen zeer velen de jubilaris compli menteren, onder wie de bur gemeesters van Voorhout er Hillegom en wethouder Mes man van Lisse en secretaris Broersen. Het woord werd gevoerd door de heer D. van Herwaarden, voorzitter van de Kring Bedrijven Bol lenstreek, die zei dat de heer Maas in deze streek pioniers arbeid heeft verricht. De heer K. Lewin sprak namens de directie voor de Arbeids voorziening: „U hebt vun het GAB Lisse een „modelbu reau" gemaakt". De heer J. G. van Gellekom sprak na mens de medewerkers van het GAB: „de school van Maas". De jubilaris dankte tenslotte voor de vele goede woorden en alle geschenken. Sassenheim Bij model makerij Friedhoff in Sassen heim is gisteren het 50-jarig bestaan luisterrijk gevierd. Er werd in het met vele bloemstukken gesierde be drijf aan de Vaartkade „open huis" gehouden. Onder dege nen die felicitaties kwamen aanbieden waren onder ande re burgemeester Baron van Knobelsdorff. Raad nog boos op taxateur RIJNSATERWOUDE De ge meenteraad Is nog steeds ver bolgen op de vorige taxateur van de Ned. Helde Mij. Dit m.b.t. de eigendom van de heer Edelenbosch en de reconstructie van de Herenweg. Burgemees ter Breen antwoordde op vragen van mevrouw Bonder. dat de raad vertrouwen moet hebben in de nieuwe taxateur. Uiteinde lijk kan altijd nog gerechtelijk worden uitgemaakt wat de waarde is van Edelenbosch' ei gendommen. De heer Hartveld vroeg b. en w. naar de bestemming van de grondaankoop van de heer Straathof. Waarschijnlijk is de grond bestemd, aldus de voor zitter, als parkeerhaven voor de jachthaven. Een goedkope par keergelegenheid, vond Hartveld, veld. Het streekplan Plassengebied be helst een geringe uitbreiding van Rijnsaterwoude, ongeveer 1,5 pet. Mevrouw Bonder vindt, dat er in dit plan weinig aan dacht wordt besteed aan ver- blijfsrecreatie: er moet ruimte blijven voor eignn mogelijkhe den. Volgens de voorzitter zou den verschillende dijkjes voor wandel- en fietspaden geschikt zijn. Bij de rondvraag kwam o.a. nuar voren, dat de aanvraag van het R.K. Schoolbestuur niet op de juiste manier was ingediend. De heer Hartveld verzocht het col lege met deze kwestie spoed te betrachten, omdat de weg naar het dorp in de toekomst voor de kinderen van de kath. school een groot probleem gaat wor den. LEIDEN Vandaag is het eerste definitieve college van bestuur van de Leidse universiteit in functie getreden. In dit college hebben zitting mr. K. J. Coth, voorzitter, prof. dr. A. E. Cohen, mr. W G. Koppe laars, prof. mr. H. H. Moos en prof. dr. P. Th Oosterhoff. De kroonleden mr. Cotfli en mr. Koppelaars zijn de opvolgern van prof. dr. Muntendam en mr. Ch. M. J. A. Moons, die tot zij toetraden tot het interim-col- kge respectievelijk voorzitter en lid van het college van cura toren van de Leidse Universiteit waren en van wie de laatste nu rijn zetel in de Universiteits raad zal hernemen. Prof. Co- hen, die onlangs werd benoemd tot rector-magnificus voor de academiejaren 1972/1973 en 1973-1974, volgt in deze functie en daarmede in het college vun bestuur prof. dr. W. R. O. Gos lings op. Prof. Moos en prof. Oostertioff hadden reeds zitting in het interim-col lege als de door de universiteitsraad geko zen leden uit het wetenschappe lijk personeel. ROTTERDAM Wordt Arte van Staveren de nieuwe Kristensen? Een veronderstelling, die voor alsnog te bout lijkt. Een feit is wel, dat de 19-jarige Warmon- der meer dan ooit kandidaat is om de Deense dribbelaar bij Sparta op de linksbuitenplaats op te volgen. Voorlopig mag Jörgen Kristensen die tegenwoordig voor een ande re Rotterdamse vereniging uit komt. nog rekenen op de bewon dering van zijn mogelijke opvol ger: „Wat hij soms op de trai- n.r.g met de bal uithaalde, kan geen tweede in Nederland", zegt de voormalige Warmunda- speler. In één der catacomben van het rustieke Spangen, waar Sparta zijn thuiswedstrijden' pleegt te spelen, ontmoeten we Arie van Staveren. Hij is net klaar met ochtendt raining en verorbert zijn lunch. Op de achtergrond het Olympische geluid van een televisietoestel Van Staveren, overigens de bescheidenheid zel ve, geniet nog zichtbaar na van zijn prestaties van afgelopen zondag. Tegenstander Cor Hil- debrand (FC Utrecht) toch niet de eerste de beste, werd met grote regelmaat door de jeugdi ge linksbuiten voor schut gezet. Studio Sport minnend Neder land aanschouwde 's avonds op de televisie bewonderend vooral de snelheid van Van Staveren. Een verklaring heeft hij niet: „Ik begrijp het zelf eigenlijk was. De laatste is deze week weer m training gegaan. De blessure van Kowalik, wiens urine na enige inspanning een rode kleur vertoont, is voor de medici voorlopig nog een myste- rie. Een voordeel voor Van Sta- Ane s,averen 18 8®®" öan veren is uiteraard ook dat Leo "blonden 'anaal. Hij dan verleden jaar. In de oefen wedstrijden voor de competitie ben ik een paar maal bewust als linksback opgesteld. Het ging niet slecht". Ik heb wel meer tegenover Hilde- brand gestaan en toen maakte ik heel wat minder klaar. Hij speelde zwak vooral tactisch". Van Staveren solliciteerde derhal ve nadrukkelijk naar een vast plekje in het eerste van Sparta, waarin hij de eerste twee wed strijden slechts als stand-in mocht figureren. De derde wed strijd maakte hij zijn definitieve opwachting, geholpen door het fen dat de Poolse schutter Ja- nusz Kowalik met een merbles- sure aan de kant moest blijven en ook Jan Klijnjan nog niet fit Steegman na het regime van Kessler en vorig jaar Schwartz eerste trainer bij Sparta is ge worden. Van Staveren: „In het B-team train ik a! twee jaarr on der Steegman. En dat is mij best bevallen. Technisch ben ik onder hem duidelijk vooruitge gaan en vooral conditioneel ben ik veel sterker geworden". Vie ook blij is met de komst van Van Staveren is linkerverdedi ger Dries Visser. Met alle res pect voor he1 gooohelaarswerk van Kristensen: verdedigend liet hij het er nogal eens bij zit ten. Visser werd daardoor vaak geconfronteerd met meerdere tegenstanders. Van Staveren vervult wat dat betreft zijn taak beter: „Dries heeft al tegen is semi-prof, „maar ik leef op het ogenblik als full-prof, ik train twee maal per dag". Dat komt louter doordat hij momen teel niets anders onder handen heeft. Een voor hem onbevredi gende situatie: ;.Ik heb het Ha vo-diploma (behaald op de Loui se de Coligny scholengemeen schap in Leiden) gehaald en daar wil ik nu wel eens wat mee gaan doen". Van Staveren gaat studeren, al is hij het nog niet met zichzelf eens wat. De studie gaat straks prevaleren boven de ochtendtraining bij Sparta. „Ik voel niet zoveel voor een full-prof contract. Of het zou wel zo aantrekkelijk moeten zijn, dat je er wel in moet stappen. Maar voorlopig zie ik dat niet gebeuren.' Staveren, die nog altijd in War mond woont en de resultaten van Warmunda met belangstel ling volgt, dat wanneer Kowalik zich weer mag gaan wijden aan de voetbalsport. Van Staveren* kansen op een vaste positie in het eerste aanmerkelijk kleiner worden. „Maar het zou voor mij geen teleurstelling zijn. als ik terug moest naar het B-teem. Ik voetbal liever regelmatig, dan dat ik op de bank zit. Ik heb in het B-team (dat vorig jaar landskampioen werd) altijd prettig gespeeld". Maar voorlo pig mag worden aangenomen, dat de Warmonder morgen in het verre Maastricht tegen MW opnieuw van de partij zal zijn. Na zijn glanzend spel te gen Utrecht, zal Leo Steegman daar wel niet omheen kunnen. JOHN KROON gezegd, dat hij lekkerder speelt Realist als hij is beseft Arie van Leiden De heer Jongejan heeft gisteren officieel af scheid genomen als rayon chef van de NZH. Dit ging gepaard met een grootse re ceptie die tweeëneenhalfuur duurde. Gezien de enorme belungstelling waren he' geen verloren uurtjes voor de heer Jongejan. Op een ge geven moment kon de schel dende rayon-chef alleen maar handen schudden zon der de aangeboden cadeaus uit te pakken. Burgemeester Vis en vele gemeenteraadsle den waren aanwezig. De heer Jongejan werd door en hen en anderen in de bloe metjes gezet.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3