ANNO DOMINI 2000 ...ten lijm en anders wil... pr> v <\:*-Ër 4««N tev v, ■fe jj«j U kunt zoveel méér doen met onze bank Raiffeisenbank Si Boerenleenbank SPOOKBEELD DAT OP SCIENCE FICTION GAAT LIJKEN MET Z N ALLEN NAAR HET GEKKENHUIS TUSSEN DEN HAAG EN ROTTERDAM KEUS UIT 24 RIJSTROKEN RANDSTAD EEN GRAUWE MASSA BETON 27 MILJARD GULDEN AAN INVESTERINGEN r aW ±mfa jjr' *Aj_« Mi «•B jof\ .jb - Mar-' y** V' w 7.500.000 autobezitters rijden in het jaar 2000 gemiddeld vijftig kilometer per dag DEN HAAG. Of het allemaal maar niets is: in 1980 hebben we in Nederland 4,6 personenau to's, tien jaar later 6,2 miljoen en tenslotte in het jaar 2000 zijn het er 7,5 miljoen geworden. Een auto op twee k drie Neder- larders. Dat betekent in 25 jaar veel meer wegen, veel meer drie-, vier-, misschien vijfhoge kruispunten, meer bruggen over brede wateren, meer tunnels on der de rivieren door, steeds meer rijstroken. En dat wil zeg gen tussen nu en het jaar 2000 maar liefst 27 miljard gulden aan investeringen voor de zoge naamde infrastruktuur. Op die manier komen we rond de eeuw wisseling met 17,9 miljoen Ne derlanders dan toch in het gek kenhuis terecht, waarvoor heel wat deskundigen nu al bang zijn. Want die 7,5 miljoen auto bezitters rijden in het jaar 2000 per dag gemiddeld 50 km. Meer auto's, meer snellere trei nen, vermoedelijk meer me tro's: maar waar zet je in een middelgrote of grote stad in Ne derland in 1980, in 1990 om maar niet te spreken over het jaar 2000 je auto neer? Met nog niet eens 4 miljoen auto's lukt dat nu al nauwelijks. Hoe dat moet? Het Nederlands Economisch Instituut weet er geen antwoord op. En dat valt wat tegen, omdat dit instituut in maar liefst acht rapporten heeft vastgelegd, wat ons met het ver keer en het vervoer tussen nu en 2000 te wachten staat. Om enkele voorbeelden te noe men: tussen Den Haag en Rot terdam moeten waar nu rijksweg 13 is maar liefst 22 tot 24 rijstroken komen, te ver delen over drie autowegen naast elkaar. Onder de Nieuwe Water weg is een brede tunpel nodig. Tussen Moerdijk- en Haring- vliegbrug moet een nieuwe brug komen, om de verkeersstromen west-zuid te kunnen verwerken. Eindhoven, Arnhem en Nijme gen gaan ten onder in het ver keer, wanneer daar binnen 25 jaar niet gigantische verkeers maatregelen getroffen worden. Rond Amsterdam dreigen chao tische toestanden, als er geen miljoenen-voorzieningen komen. Tussen Amsterdam en oost- en noord-Nederland zullen zich over 25 jaar stromen auto's bewegen dwars door het thans nog nieu we land van de Flevo's. En west-Nederland? De Rand stad Holland wordt, zoals ver- keersdeskundigen al eerder voorspeld hebben, een grote be- tonbaan voor miljoenen auto's; één grote spoorbaan voor de tienduizenden treinreizigers; één grauwe massa betonsteden voor de miljoenen agglomeratiebewo ners.... Moeten automobilisten in de toe komst dan toch meer betalen voor hun wagen: waarborgsom men bij aankoop ervan, heffin gen wanneer ze gebruik willen maken van de rijkswegen, spits- urenbelasting, waaneer ze het wagen te rijden op bepaalde in- en uitvalswegen rond de agglo meraties???? Wat is er dan nog voor plezier aan het bezit van een eigen au- Kiezen uit wel 8 spaarvormen bijvoorbeeld. Maar ook een op maat gesneden verzekering afsluiten, of een hypotheek, een Persoonlijke Lening of financiering. Of een vakantiereis boeken, buitenlands geld kopen, een safeloket huren. Om maar wat te noemen. Want bij de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank kunt u terecht voor alles waar u een bank voor nodig hebt. In uw zakelijke en gewone leven. Dus ook voor deskundige effektenbehartiging. En een moderne Privé- rekening voor de ontvangst van uw salaris, pensioen en andere inkomsten. Met kosteloze verzorging van al uw betalingen en gebruik van gemakkelijke betaalcheques. Of voor automa tisch sparen (om zeker te zijn dat het gebeurt.) Alle bank diensten. Onder één dak, bij maar liefst 3000 vestigingen. Dus altijd en overal dicht bij u in de buurt. Om u te dienen... DE STAD UIT: in 1980 in 2000 Amsterdam tussen de 27.300 en 38.300 tussen de 36.800 en 54.000 Rotterdam 26.900 34.800 35.600 54.500 Den Haag 24.600 26.900 31.200 38.300 Utrecht 15.200 19.400 18.700 34.500 Eindhoven 15.800 26.000 19.900 35.000 Arnhem 15.100 15.500 20.500 21.700 Nijmegen 12.300 12.600 15.600 17.100 Bij Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zijn tevens de randgemeen ten inbegrepen. 1980 en 2000 zullen, zoals uit het staatje bovenaan de pagina blijkt, enorme aantallen mensen in de spitsuren de steden ver laten: Voeg daarbij nog de verplaatsin gen uit Groningen, Haarlem, Be verwijk, Hilversum, Den Bosch, Enschede, Heerlen. Maastricht, Breda, Apeldoorn en Leeuwar den dan komt men bij al deze steden op ongeveer 32 procent van het totaal aantal verplaat singen in de spitsuren, ofwel eenderde deel. Een schrikbeeld voor deze ge meenten, want hoe zullen zij dit immense verkeer in korte tijd kunnen verwerken. Door het aanleggen van meer wegen van en naar hun stad? Door enorme voorzieningen in de steden zelf met veel bredere wegen en met veel meer parkeergelegenheden. Een spookbeeld, dat op science fiction begint 'e lijken. Maar, als de cijfers op de juiste gegevens berusten, dan heeft men nog maar 25 jaar de tijd om de noodzakelijke voorzieningen te treffen. Een opgave, die al even gigantisch is als het bou wen van totaal nieuwe steden met de allerbeste voorzieningen. Daarbij komen dan nog de dui zenden mensen, die in de ko mende tien jaren de stad per trein verlaten en die voor de steden Amsterdam, Den Haag en Rotterdam niet veel afwijken van het aantal per auto. En om het beeld compleet te maken: het weekend- en recrea- tieverkeer op zondagen zal, al dus het N.E.I., in de toekomst aanmerkelijk toenemen. Het re- creatieverkeer zal zelfs groeien van 40 naar 2000 procent. De science-fiction is bijna compleet geworden... En om dat alles in de hand te kunnen houden gaat het ons tussen nu en het jaar 2000 maar liefst 27 miljard gul den kosten, ofwel 27.000.000.000.- Een voor Nederlandse begrippen astronomisch bedrag. Ten zijTenzij men zich bedenkt. Tenzij men anders wil. Tenzij men eraan gaat denken, hoe men deze 27 miljard beter of an ders of nuttiger (hoe men dit ook noemen wil) kan uitgeven Er komt werk aan de winkel voor de politici, de deskundigen, de economen, de sociologen, de futurologen. Het duurt per slot van zaken nog maar 25 jaar TON v. d. HOUTEN. 3000 vestigingen tootje, waarop zelfs de roodste socialisten de laatste tijd al aan dringen: „De auto is immers geen luxe meer, maar het ge bruiksvoorwerp voor iedereen, om tenminste zijn vrije tijd goed te kunnen doorbrengen tus sen groei en bloei....". Vragen waarop thans niemand een antwoord durft geven, om dat men er politiek nog lang niet uit is. Want: moeten we zo veel verkeer blijven toelaten? Moeten de steden ontvolken en alleen maar koop- en handels centra, met eventueel onderwijs- vestigingen worden? Moeten de mensen zoveel mogelijk ver spreid worden over grotere ge bieden van Nederland en des noods meer dan een uur of nog langer op weg zijn van en naar hun werk? Moeten er steeds meer wegen, bruggen, tunnels, zeer kostbare kunstwerken op kruispunten komen? Of moeten we langzamerhand ook eens gaan denken aan wat meer rust ook in het verkeer en de voor zieningen daarvoor?. En dat is dan weer de politiek, waarvan het Nederlands Econo misch Instituut in zijn achtdelig rapport „Integrale verkeers- en vervoersstudie" wijselijk afblijft. Het bemoeit zich nieU met de po litiek, noch met eventuele be leidslijnen van toekomstige rege ringen. Want die hebben het na de auto-bestormende Drees jr. al moeilijk genoeg in de politie ke arena's Het Nederlands Economisch In stituut heeft zich in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat (waar diezelfde Drees jr. gezeteld heeft) alleen bezig gehouden met het ramen van het totale vervoer-volume in Nederland over de weg, per spoor, per binnenschip, door pijpleidingen, door de lucht tot het jaar 2000. En daarbij dan het ramen van de totale behoef te aan interlokale hoofdwegen en aan spoorlijnen. De enige geruststelling ir. de uit voerige studie is de bevolkings groei, die het N.E.I. voorzichti ger berekend heeft, dan andere instanties. Van de 20 miljoen in woners in het jaar 2000 blijft bij het N.E.I. niet veel over. Het komt voor de eeuwwisseling op „slechts" 17,9 miljoen inwoners. Maar ook de bevolking van 17,9 miljoen met 6,17 miljoen be roepskrachten blijft naar wel vaart vragen zeker in de ver keers- en vervoersvoorzieningen. En die welvaart wordt dan uit gedrukt in bijvoorbeeld de twee de woning, de eerste en tweede auto en trein, het steeds verder auto en trein, het steeds vrdr gaan wonen van de steden en de werkomgeving. Dan komen als gevolg daarvan aan de orde steeds snellere treinen, steeds meer verkeers-snelwegen en verkorte afstanden tussen woon- en werkgebied. Niet voor niets pleiten voorstan ders van het openbaar vervoer al enige jaren voor snellere in tercity-treinen, die bij voorbeeld de afstand west-Nederland en Friesland-Groningen in een half uur kunnen overbruggen. Dit is hun ingegeven door hun vrees, dat Nederland anders in het westen één grote betonbaan wordt met zeer brede uitwaaie ringen naar andere delen van Nederland. En dan komen de cijfers van het Nederlands Economisch In stituut: in 1970 hadden de Ne derlanders 141 miljoen kilome ters nodig om zich te verplaat sen, in 1980 zal dit stijgen tot 214 miljoen en in het jaar 2000 tot maar liefst 357 miljoen kilo meters. En dit op een gemiddel de werkdag in de jaren 1970. 1980 en 2000.... Deze stijging is niet alleen het gevolg van de bevolkingstoena me. en daardoor van het aantal verplaatsingen per persoon, maar ook van de gemiddelde verplaatsingsafstand. Steeds ver der weg wonen van het werk dus. Een steeds meer onderweg zijn voor zijn plezier... Het ver keersbeeld in 1990 en 2000 zal dan in feite precies hetzelfde zijn als dat in 1972 tijdens top dagen in de vakantieperiode. Om nog maar weer enkele voor beelden te geven van wat ons te wachten staat, wanneer we over tien of 25 jaar ons werk verlaten om thuis wat rust te vinden: in

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13